Reklama

úterý 17. prosince 2019

Zase jeden výdobytek aneb Náš zabiják Polyfluoroalkyl

Aleš Macháček 
17.12.2019 E-republika
PFAS aneb C8HF15O2. Jako v mnoha jiných případech jde o upřednosťnění rychlého zisku nad životy spotřebitelů a a jejich dětí.


Žádné informace mající citelný dopad na životy druhých, tedy informace týkající se výrobního procesu soukromé firmy, nelze utajovat, a to ani smluvním ujednáním stran. Informace musí být zveřejňovány včas, transparentně, srozumitelně a ověřitelně i pro nezasvěceného jednotlivce, přehledně a v jasném kontextu včetně metadat.
Miluše Kotišová: Peníze, jazyk nepoznaný

Když Linda Birnbaumová odešla do důchodu z pozice ředitelky Národního ústavu věd o životním prostředí a z vedoucí pozice v Národním toxikologickém programu, konečně mohla nazvat věci správnými jmény. Když ve svých studiích poukazovala na zdravotní účinky PFAS, musela používat slovo „asociace“ nikoliv „příčina“.

Ústav, který zjišťuje, jak životní prostředí ovlivňuje lidi s cílem podporovat zdravější životní prostředí, tak jejími ústy zakrýval skutečnost přímých účinků na naše zdraví a život stále rostoucím počtem chemikálíí PFAS.

Pojem asociace mezi nemocí a vystavením chemickému účinku je rozdílný od pojmu přímé závislosti, kdy choroba je přímým následkem expozice účinné látky. Z kanceláře řiditele však přišel zákaz slova „příčina“ a hotovo. A to přesto, že tisíce vědeckých článků spojily chemické látky s nejméně 800 účinky na zdraví.

Ukázalo se, že některé zdravotní problémy zjištěné u lidí - včetně zvýšené hladiny cholesterolu, dysfunkce jater, přírůstku hmotnosti, reprodukčních problémů a rakoviny ledvin - rostou spolu s hladinami těchto chemických látek v krvi. Rozsáhlý výzkum také ukazuje, že děti s vyššími hladinami PFAS mají oslabený imunitní systém.

Birnbaumová poukázala zejména na longitudinální studie, které empiricky sledují expozice obyvatel a zdraví v průběhu dlouhého časového období. "Máme longitudinální studie vykazující stejné účinky ve více populacích provedené více výzkumníky a máme zvířecí modely vykazující stejný dopad," řekla Birnbaumová. Kromě toho poukázala na studie, které ukazují mechanismus, jak PFAS ničí zdraví. Jde speciálně o narušení imunitního systému, rakovinu jater a zvýšený cholesterol.

Chemický průmysl měl Birnbaumovou na mušce po celou dobu její vědecké kariéry. V roce 2012 šli republikáni ve výboru pro domácí vědu po Birnbaumové za seznam chemických látek, které narušují endokrinní systém a jsou odpovědné za ohromující nárůst řady nemocí. Jmenován byl glyfosát, hlavní účinná látka v herbicidu Roundup.

"V souvislosti s účinky glykofosfátu došlo k obrovským útokům na institut a na mě osobně," říká Birnbaumová. V žalobě, kterou generální prokurátor ve státě Minnesota podal v roce 2010, obviňuje společnost 3M, která PFOS a PFOA vyvinula a prodávala, ze znečištění podzemních vod sloučeninami PFAS a tvrdí, že „věděla nebo měla vědět“, že tyto chemikálie poškozují lidské zdraví a životní prostředí a „vedou ke zranění, ničení a ztrátě přírodních zdrojů státu“. V žalobě se dále píše, že 3M „ jednala s úmyslným ignorováním vysokého rizika poškození občanů a volně žijících živočichů v Minnesotě.“ Společnost 3M celou věc urovnala mimosoudně částkou 850 milionů dolarů. Minnesotská generální prokuratura vydala velké množství dokumentů - včetně interních studií, poznámek, e-mailů a výzkumných zpráv - s podrobnostmi o tom, co všechno 3M věděla o škodách způsobených těmito látkami.

Birnbaumová, přestože věděla, že je pozorně sledována, si byla jista, že je důležité pokračovat ve zveřejňování vědeckých poznatků jejího institutu. Letos v létě informovala o výsledcích studií na potkanech provedených Národním toxikologickým programem, které spojovaly expozici velmi nízkých dávek PFOA s rakovinou slinivky břišní. Birnbaumová uvedla, že na základě těchto údajů by bezpečná dávka PFOA měla být asi 700krát nižší než bezpečnostní prahová hodnota udávaná EPA. Propastný rozdíl mezi novými údaji o výskytu rakoviny a rozdíl mezi navrhovanými bezpečnostními limity koncentrace a skutečným číslem navrženým EPA ukázal na rozkol mezi federálními agenturami. Jasně se ukazuje nedostatečná vládní reakce na hrozby, které tyto chemikálie představují. Aby se majitelé firmy 3M vyhnuli dalším platbám za poškozené zdraví, prodali firmu Du Pont.

Je to stejný úskok jako když firmu Union Carbide Corp., odpovědnou za tisíce mrtvých v Bhopálu, převzala firma Dow Chemical. Dodnes jsou nesplněny oprávněné požadavky na odškodnění a revitalizaci přírody v minimální odhadní ceně 10 miliard USD. Při podobných fúzích rostou ceny akcií, protože se všeobecně ví, že se korporace zbavují odpovědnosti za mrtvé a ničení životního prostředí a peníze jdou akcionářům.

Na základě studie v časopise PLOS Biology obvinili senátoři Republikánské strany Andy Biggs a Lamar Smith Birnbaumovou z lobování. Ve studii bylo uvedeno: “Politická linie Spojených států nezohlednila důkazy o tom, že chemikálie při rozšířeném používání mohou způsobovat rakovinu a jiná chronická onemocnění, poškodit reprodukční systémy a poškodit vyvíjející se mozek již při nízké úrovni expozice.Odstranění mezery mezi důkazy a politikou bude vyžadovat, aby se angažovaní občané - vědci i nevědci - snažili zajistit, aby naši vládní úředníci přijali politiku na ochranu zdraví založené na nejlepších dostupných vědeckých důkazech."

"Je třeba se zaměřit zejména na umělé trávníky na dětských hřištích, vyráběných dvěma různými společnostmi, Shaw Industries a Turf Factory Direct. Vysoké hladiny PFAS jsou také v hasicích pěnách používaných zejména vojenskými útvary, kde nacházíme nevysvětlitelně vysoké hladiny sloučenin na bázi fluoru,"
 říká Jeff Gearhart z Ekologického centra.

Jako v mnoha jiných případech jde o upřednosťnění rychlého zisku nad životy spotřebitelů a a jejich dětí.


7 komentářů :

 1. Tak tohle si přečtěte a pochopíte:

  http://svobodnenoviny.eu/americky-urad-fda-prohlasil-at-jedi-bavlnik/

  OdpovědětSmazat
 2. Ze jsou korporace a banky a dnes Internaciolne sjednoceny do Marx-Leninova teroru od sveho vzniku skodi vic a vic do zniceni vseho ziveho i neziveho neni potreba dukazu. Obrovskou Risi Vychodni ,ktera zahrnovala take cast zapadni /dnesni Italie/, napadly ,vyloupily a znicily v pouhych trech dnech aby pak fanaticti Islamisti,aby pak islamisti mohli to dilo smrti a zniceni dokoncit..Podobnost uplne nenahodna s dneskem...Nezborili St.Sofia chram pouze predelali na mesitu , kdyz neco takoveho dodnes neumi postavit ,ale pouze znicit ...
  Malokdo si uvedomuje jake obsahuje hruzy ,vseho nejhorsiho za Gretou.
  Je to presne to same vydrancovat vlady a predevsim nas ,spise jen porucit a maji perfektni zbrane, vodu a potraviny atd., mimo vladnich armad, policie fizlu jsou take Vsevedouci Buh dneska a vidi a vi a zaznamenavaji uplne vsecko..
  Nahradit populaci automaty je dnes hotova vec..
  Kdyz v zajmu bank a koproraci zacal Lincoln vrazednou valku 750 tisic mrtvych a treba Truman Nagasaki a Hirosimu, a svetove valky a dalsi valky mensi ,ani dnes se nebudou rozpakovat vyhubit ty co jsou dnes a budou stale vice zbytecni a tak prekazet ziskum..Zisk a neukojitelna chamtivost jsou ty Prave priciny a zbrane daleko horsi atomovych a vsech zbrani na svete, ktere jsou pouze dusledek.
  To si snad priciny a dusledky dnes s tim to besneni skoro vsichni ochotne pletou s pomoci a vlivem medii.
  Ze treba valku zacal Princip / a obcana Bosny a Nikoliv Srbska/.zastrelenim nejakyho zbytecnyho Ferdinanda ,kdy ze policie divala jinam a varovani srbu do Vidne samozrejme nebylo vitane a zminit se neni vitane dodnes.
  A jak treba kvete a prohlubuje se pratelstvi USA a Izraele s teroristy 9/11 Saudi Arabia..A ty obrovske zisky za tim , ktere se ale nerealizovaly ani v Afganistanu protoze zapadni armady uz nejsou /ani nikdy nebyly k necemu.. A jen proto je Putin nepritel..Vidi lidi pred ziskem..Korporace a banky a vlady chteli na Cetnictvi sveta neco trhnout ,aby se zisk nezmensoval..Zadna smrt nestesti , zniceni si Valkychtivi vojevudcum z kancelari a bunkru nevadi , kdyz predtim se schovavali v hruze aby se nedostali nekam , kde se strili../Bush/. Jako pro nacisticke pohlavary, kteri udelali vse aby se nedostali na vychodni frontu..Ty zastreleny a bestialne zavrazdeny pak nemaji zadnej zisk a strasne tragedie pozustalych rodin a deti....Dalsi zisky a koncentrace zlata, penez a majetku a tak predevsim Moci jsou krize , Ktere prestehuji vse do spravnych rukou...
  proto sireni ani fasimu zvaneho demokracie neni nic jineho...
  Nikdo si nevsima prohlaseni ihned po tragickem zbourani zdi ,tlustyho imbecilniho nacisty Kohla /nacista jinymi prostredky/ ze se narody a staty musi zrusit PROTOZE NEMAJI OBRANU PPROTI INTERNACIONALNIMU MONOPLNIMU KAPITALU. Tedy revoluce obracena te Ruske. Ze narody/staty maji vlady, armady, polici, urady a populaci a plati si je na svoji obranu a nic z toho ani trochu nezabrani ,ale hlavne ani nesmi !! Smrtonosnym Agresim Zla a zlocinu..
  Snad si povsimnout..

  OdpovědětSmazat
 3. To co trápí obavatele ČR je chemtralis, těžké kovy, kreré v čisté podobě nejsou, pouze slučeniny.Tak USA stříká nejen v USA (Kalifotnie),kde přes 8 let nepršelo.A tento jev postihuje i nás.Stromy schnou, pokud není čím zavlažovat, úroda není.Pokud se obrátíte OHS,lékaře všichni dají ruce od problému.
  To samé je z Roundupem, který taky stříkají z letadel
  voj. náklaních, kde jsou obrovské nádrže.V letecké dopravě mají chemtralis v křídlech ( nanočástice hliníku, stroncia,baria, tyto jsou základní prvky).
  To co vidíme, jako zadrátovanou oblohu, která se dlouho drží a rozplývá se do zvláštních tvarů
  na obloze je chemtealis(kondenzační páry jsou krátké a hned se rozplynou). Nejvíce chemtralis používají linky VB do Emirates a Kataru a zpět.Piloti nemají vliv na zapnutí a vypnutí toho sajratu, to mají na starosti jiní. Tak narůstá obrovský výskyt rakovin všech org. plícních,kardiovaskulárních, jater, ledvin, autismu, demence aj.choroby. Jak u lidí tak v celé přírodě. To
  jsem ještě nezmínil o HARP ovlivňování počasí, sucha, povodně, hurikány a nevysvětitelné požáry, Kalifornie, Aljaška, Sibiř. USA toto dělají již od 1946. Chemtralis přiznal bývalý šéf CIA před 3 lety na tiskové konferenci, ale a dodatkem, že vlády, kterých se to týká a tím nic nenadělají, protože to jsou pouze vazalové USA. Náš min.ŽP Brabec vymyslel
  dešťovku, ale kde ji vzít, když nazapší. Zato chce
  vzít podzemní vodu pro 150 tis. lidí, kde ve studních
  ve většině dědin a malých měst není vody. Důvod těžba
  štěrkopísku.Před pár lety zde loboval Kalousek a předal štafetu mafie Brabcovi.Obyvatelé, starostové,
  senátoři a pár poslanců včetně hejtmana JMK bojují o vodu. Ta je život,štěrku se nenapiješ.Možná došlo na MŽP p.Bracovi tisíce dopisů se sáčkem šterkopísku, že ho tu
  máme dost, ale vody NE!!! Doposud, žádná odpověď p. Brabce. Takže je vidět, jak na nás lůzu z vysoka S.rou. Potřebuji nás jen u voleb, dokud je nezakážou.
  Čechoslovák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pod to sa dá podpísať.
   Svetu vládnu nehodné svine

   Smazat
 4. Jsem obyč občan a mám obyč rodinu, nejsme chemici, dietologové ani lékaři, tak jíme a pijeme, to co stát povolí na trhu prodávat. Předpokládam, že je nás hodně , kteří nemáme na výběr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noname Naštěstí mám trochu na výběr mám zahrádku ale celoročně to nepokryje spotřebu. Aspoň něco domácí bez chemie to za to stojí.

   Smazat
 5. Stačilo, že se lidstvo trávilo, z nevědomosti (DDT), ale dnes to vypadá, že se to ví a proto je to hrdelní hřích.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.