Reklama

neděle 29. prosince 2019

Zastrašovali je, aby zvolili Havla. V lidových volbách by totiž nevyhrál. Historička o volbě prezidenta v roce 1989 i o tom, kdo byl v pozadí všeho

Václav Havel podepisuje přísahu prezidenta 
29. 12. 2019  ParlamentníListy
Je tomu třicet let, kdy 29. prosince 1989 komunistický parlament jednomyslně zvolil disidenta Václava Havla československým prezidentem. Francouzská historička věnující se profesně dějinám komunismu v tehdejším Československu Muriel Blaive v rozhovoru pro Britské listy hovořila o tom, jak byl zastrašen komunistický parlament, aby zvolil Václava Havla prezidentem.


Muriel Blaive v rozhovoru poukazuje na to, jak může být demokracie ustanovena nedemokraticky. Disidenti v listopadu 1989 podle jejích slov částečně nevěděli, co dělají. Na druhé straně existuje však celá řada problematických záležitostí, jako například ta, že právník Zdeněk Jičínský připravil 29. listopadu 1989 návrh na zrušení vedoucí úlohy komunistické strany, přestože to byl právě on, kdo před dalšími desetiletími psal komunistickou ústavu, do níž její autoři onu vedoucí úlohu komunistické strany včlenili.

Uplatnila se podle ní celá řada stalinských a neostalinských praktik. Jičínský byl dokonce 28. listopadu 1989 autorem návrhu nechat odvolat desítky poslanců komunistického parlamentu za to, že „zneužívají svého mandátu a neplní vůli lidu“. „Nejenže Jičínský ve stalinských praktikách vyrostl, ale sám byl obětí těchto praxí po roce 1968. Samo o sobě to obsahuje celé dějiny komunistického a postkomunistického Československa,“ podotkla historička.

... ... .... ... celý text najdete zde.

23 komentářů :

 1. Je smutné, jak se vám hodí "názor" kdejakého mazala, jen když to je proti panu Havlovi.Par.listy je dnes stejně prolhaný proruský hnus tak jako sputnik nebo aronet.
  Vy jste tady ochotni tolerovat názor i arabského teroristy, pokud bude proti USA! HNUS!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 09:54
   Kvůli takovým jako vy, s vymytým mozkem, a Havlovo smečce, jsme dnes tam, kde jsme. O Havlovi se nemá cenu rozepisovat, dnes už se ví, co to bylo zač. Jenomže pozdě.

   Smazat
  2. vždyť je to západní demokratická hystorička?!

   Smazat
  3. 10:13 Vy rději poděkujte panu Havlovi, že tady mužete plácet ta svá moudra!
   Kdo byl pan Havel?, nejlepší prezident naší historie, znal ho celý svět pro jeho jedinečný a vyjjímečný přistup k demokracii a svobodě, ale tupcum jako vy je zbytečné něco vysvětlovat!

   Smazat

  4. @Unknown29. prosince 2019 11:10

   Tlačíte málo:

   výjimečná, lidská, duševně bohatá tvůrčí osobnost. S velkou sebereflexí, nadhledem, odvahou a smyslem pro humor i spravedlnost" TWE

   .DDD
   ,P

   Dobytek jeden. .)))


   Smazat
  5. Pan Havel měl okamžitě odstoupit po té naprosto zpackané první amnestii. Kdyby byl zodpovědný člověk. Na amnestii byl jeho podpis, to, že podklad vypracovali odborníci neobstojí.

   Smazat
  6. 9:54 kdyby jsi dobře četl tak je to Parlamentní listy přebraly z Britských listů a to prolhaný proamerický hnus podle tvého vnimaní

   Smazat
  7. 11.10 Zejména Západ Havla miloval. Vždyť mu nás předložil na stříbrném podnose a co na stříbrném, na zlatém táce. Z bláta do louže...

   Smazat
  8. Tady leží ta hranice mezi lidmi v Čechách. Jedni přemýšlejí, hledají informace, hodnotí, porovnávají. Ti druzí jen "věří", "obdivují", "glorifikují", ale přitom jen papouškují cizí texty. Přemýšlení vede ty první k hledání pravdy a zákonitě musí dojít k odsudku Havla-prezidenta. Ti druzí došli až k vlastizradě, udavačství a rozvracení zbytků demokratických institucí. Došli až k volání po nové totalitě.

   Smazat
  9. Dvořáku, chápu, že zrovna vy a několik málo rudých pana Havla nenávidí. On vám rozboural ty vaše zatuchlé, smradlavé komoušské sekretariáty, rozprášil ESTBÁKY, milice a spoustu z vás donutil znovu pracovat. Já bych byl taky nasranej CHIIIÁÁÁ.
   Děkuji pane Havle za 30 roku krásného, svobodného života!
   Jinak to jak píšete,vlastizrada, rozvracení, udavačství, tohle vše sedí pouze na vás a na 40letý odporný rudý režim, buďte zdráv a ne tak zblblej jako doposud!

   Smazat
  10. 11:10
   Kdo byl pan Hitler?, nejlepší vůdce naší historie, znal ho celý svět pro jeho jedinečný a vyjjímečný přistup k demokracii a svobodě, ale tupcum jako vy je zbytečné něco vysvětlovat!

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 3. A ake to bolo rozhodnutie dať do čela štatu alkoholika Havla.

  OdpovědětSmazat
 4. Jidášové - zaprodanci jsou opravdu světoznámí.
  https://www.euportal.cz/Articles/16066-moralka-vaclava-havla-a-jeho-rodiny-zde-dolozena-fakta-o-jejich-zivote-jsou-malo-lichotiva-ctete-o-kolaboraci-s-nacisty-i-havlove-spolupraci-s-stb.aspx
  Soros o setkání s Havlem a Schwanzenbergem v prosinci 1989 v Praze. Václav Havel se dozvídá, že se stane prezidentem.
  https://picuscapital.sk/kto-bol-vaclav-havel-fakty/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedni tvrdí to, druzí ono. Já věřím tomu, co jsem viděl na vlastní oči. 18.11.89 jsem šel odpoledne v Praze na Příkopech. Bylo pěkné počasí, sice zima, sobota a všude klid. Po nějakém "masakru" na Národní ani památky. Potkal jsem jen několik studentů s velkými odznaky očividně zahraniční výroby, kde bylo napsáno Hável for president. Díval jsem se na to s údivem, také mi bylo divné, proč Hável, s dlouhým á. Teprve mnohem později mi došlo, že to bylo předem všechno připravené v cizině, kde si neohlídali češtinu a napsali Hável.

   Smazat

 5. No to stačí.
  Pro příště:
  Tyto hračky pouze za zamčenými dveřmi.

  https://www.facebook.com/pavel.hasenkopf.5/posts/2583544791697496

  (Nestačilo.
  To byl jenom začátek...)

  OdpovědětSmazat
 6. pane uknovn, myslim, ze vas sem nasadili...nemuzete byt prece tak malo informovany a hloupy :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Havel bol takí malí Stalin a Maucetung dokopi,na nešťastie pre ČSFR.Ten jeho kult osobnosti že páni demokratúristi,liberálni fašisti.Peter.

  OdpovědětSmazat
 8. O panu V. Havlovi nemusíme moc rozepisovat , stačí jenom jedna věc , možná to je nebo není pravda , ale prý Benešovy dekrety jsou neprolomitelná , bohužel není to pravda , vždyť pan Havel jako tříleté dítě sedělo na klíně Konrádu Henleinovi , takže rodiče pravděpodobně kolaborovali s nacisty , přesto mu byl vrácen majetek jim zabavený zako kolaborantům , takhle tedy funguje demokracir

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rodina Havlových prokazatelně kolaborovala s nacisty. Před 28 roky mě informovala starší paní ze židovské rodiny, která pracovala na ČSPB, že se panu prezidentovi velice ulevilo, protože zemřeli poslední 2 přímí svědci jejich kolaborace. Služka, která u nich pracovala a danou fotografii s Vašíkem na Heidrichově klíně zveřejnila a člen tzv. Vládního vojska, spolupracující s odbojem, který dělal ozbrojený doprovod Heidrichovi při návštěvách ctěné rodiny Havlů. Koneckonců, Lucerna byla hlavní kulturní stan nacistů. Proč asi???

   Smazat
 9. No, popravdě, je třeba roslišovat, protože takováto tvrzení diskreditují seriozní snahu o objektivní pohled. Na té slavné fotografii není s Konrádem Henlainem, ale R. Hajdrychem (nebo jak se ten ksindl psal) a není to, se vší pravděpodobností Havel, Ale heydrychův syn.

  Restituce Lucerny byla prolomením BD, protože byla zabavena na zákldě kolaborace havlova strýce.

  OdpovědětSmazat
 10. Je třeba opravit pojem "Stalinistické praktiky". Vedoucí úloha KS byla do ústavy SSSR včleněna až po zavraždění Stalina trockisty v čele s Chruščovem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.