Reklama

sobota 14. prosince 2019

Zbořil: Termín liberální demokracie je vrchol zmatenosti (VIDEO)

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
Zdeněk Zbořil a -rp-
14. 12.2019 PrvníZprávy
V poslední době se hodně demonstruje, připomeňme Hongkong, Francii a u nás Milion chvilek, ale tím to nekončí. Nemůže to být také protest proti kapitalismu? 
A co vy na to všechno pane Zbořile?„To je zajímavá otázka, já jsem na to narazil pouze v souvislosti s předvolební debatou ve Velké Británii, kdy Jeremy Corbyn použil spojení „demokratický socialismus“, což ve Velké Británii zavání tak trochu komunismem. Bylo by to něco jiného kdyby ten výraz zazněl ve Francii nebo v Německu nebo u nás, kdy socialismus s lidskou tváří je už zavržen, ale o demokratickém socialismu se mluví,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A protest proti kapitalismu…

„Dá se říct, že se objevuje nový konflikt mezi socialismem a kapitalismem, téměř za použití starobylé terminologie, ale přece jenom renovované,“ vysvětluje Zdeněk Zbořil.

„Domnívám se, že socialismus už není takovým strašákem pro mladou generaci jako byl pro nás v roce 1990 a letech následujících.

Po internetu například běhá čínské představení, kde slavný čínský zpěvák a skladatel, půvabné zpěvačky a tisíce lidí v sále zpívají Internacionálu, nejdříve zpívají ve francouzském originále a potom čínsky. To je projev opravdové vůle po internacionalismu.

Opravdu se obávám, že demokratický socialismus, o kterém mluvil pan Corbyn, se tady může objevit jako nová ideologie,“
dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
36 komentářů :

 1. Zbořile, Zbořile nemusíte propadat panice. Takový inteligentní člověk musí vědět, že zlodějský , predátorský kapitalizmus nemůže být konečným stádiem vývoje lidské společnosti! To jen u nás jsme si nedovedli představit, že lidé budou souhlasit se zlodějským, zkorumpovaným systémem, navíc založeným na lži a dobyvatelských válkách ! Zdraví Petr Herout .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Petře,

   lidi si to nepřáli. K tomu se došlo salámovou metodou na začátku 90.let s velkým přispěním již tehdy řízených médií.

   Smazat
  2. Pane Dvořáku,možná první dva roky,proč ale v dalších letech volili většinou pravici,to už bylo jasné kam to směřuje.A ČSSD,tedy levice,která nastoupila potom také kapitalizmus nezpochybnovala.Lidé chtěli kupní sílu západu,ale se západním sociálním státem.Jenže tzv.sociální stát byl vytvořen ze strach z nástupu komunistických myšlenek.V okamžiku rozpadu socialistické části světa začal západ sociální stát postupně demontovat,u nás vůbec nevznikl,nastoupil tvrdý kapitalizmus,i tady ovšem postupně.Myslím ale,že jiná cesta není.Vlastnosti člověka,jeho sobectví,bezohlednost,touha mít víc než ostatní,závist atd. nedovolují fungování nějakého socialistického systému bez diktatury.

   Smazat
  3. Oldo,tady bych úplně nesouhlasila.
   Socík skandinávského typu (ten který tak obdivuje MZ) trvá...
   Přesto Švédům ten jejich systém rozhodně nezávidím.
   Chtip je v tom,že to sosyjálno se hbitě naučí využívat jistý druh lidí.
   Někdo jim říká sociálně nepřizpůsobiví,někdo je rovnou nazývá parazity.
   Já bych je nazvala sociálně přizpůsobivými,páč čerpání dafek všeho druhu mají v malíčku :-)
   Helanov

   Smazat
  4. Helenko!
   Pozor na parazity! Jednak jsou ty potvory všude a strašně rychle se množí, ale co je podstatnější mají dvojí taktiku parazitování:
   1) velcí paraziti (bankéři, korporátníci, fašouni, sekty) používají strategii my vás povedem, my vás spasíme, my vás zachráníme - jenom nám dejte moc vás ovládat!!!
   2) malí paraziti (cizí etnika, nefachčenkové, neschopní) používají strategii vy nám ubližujete, vy nás diskriminujete a proto nám musíte pomáhat a to stále.
   Parazitů první skupiny je cca 5% populace, mají pevnou hierarchii slouhovství a jsou úspěšní v hromadění cizího majetku (pomocí otrokářských zákonů, soudců, exekutoru a jiných hovad - omlouvám se všemu dobytku za toto přirovnání).
   Paraziti druhé skupiny jsou v populaci zastoupeni početněji (cca 20%)a žádný majetek nehromadí, pouze cizí majetek užívají a mění za peníze pro své životní potřeby (strava, drogy, ohoz, předměty povyšující jejich bídný sociální status).
   Obě skupiny žijí paraziticky z plodů práce ostatních skupin (výrobci, prodejci, pedagogové, vědci, ochránci), tvořících hodnoty spotřeby. Velcí paraziti ovládají nejenom malé parazity (dluhy, úžera, výpalné), ale i lidi práce a tak se nůžky neustále rozevírají (parazitů2 přibývá, parazitů 1 ubývá a lidi práce vymírají!!). Navíc jsou paraziti sociálně nevnímaví (klidně zlikvidují své HOSTITELE) a čím dál více nenažraní!! To všechno umožňuje korporátní fašismus následník kapitalismu. Předchozí ISMY na tom nebyly lépe, protože jsou všechny z jedné kuchyně tzv. BABYLONSKÝ PROJEKT zavedený před cca 4 500 lety.

   Smazat
 2. A to si má proletariát od kapitalistů nechat vše líbit i proletariát potřebuje slušně žít.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdá se mi, že používáme zastaralé o názvy a jestli si pod nimi představujeme i původní obsahy, tak jsme dvojnásob vedle. Kapitalizmus je nahrazen korporátním imperialismem a prolétáři už jsou nahrazeni sociálně slabšími občany, kteří želbohu nemají žádnou obranu, copak by si někdo všimnul, kdyby stávkovali důchodci či nezaměstnaní ? Dalším izmům nerozumím. I obsah demokracie chápe každý posvém.

   Smazat
  2. adonis Kdepak nějaké řeči to nezmění je to furt to samé třídní boj. Kapitalista zůstane kapitalistou i když vlastní nějakou korporaci a ty co na něj dřou zůstanou proletariátem.

   Smazat
 3. Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cte-si-to-Minar-Prusvih-na-transparentnim-uctu-Milionu-chvilek-Petr-Zantovsky-si-otevrel-vypis-a-nestacil-zirat-606876

  OdpovědětSmazat
 4. Už asi nikdy nepochopím proč lidé kterým k spokojenému životu scházely jen banány, toaleťák a hygienické vložky se nehal zblbnout parazity a obrátil vývoj zpět. To je jako když mladý hospodář zdědí hospodářství rozprodá jej a užívá světa. Jak tohle může dlouho vydržet a co po tom až dojdou chechtáky. Současný stav ve světě nedává nikde naději na vyvážený život lidí ve vyváženém stavu. Nevěřím na filantropii, charitu a neziskovky. Jsou to činnosti které neřeší to co společnost dělá špatně. Je zajímavé že jsou lidé kteří napomáhaly tomu převratu a teď se diví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy si asi už nepamatujete, proč jsme cinkali klíčy na náměstích. Ustrnulý, zatuchlý systém, bez společenského pohybu se zastavenými sociálními výtahy, podporující okupanty, kteří nám násilím přetli nastoupenou cestičku k demokracii a tržnímu socializmu. Kdo soudný by to tehdy ještě chtěl snášet?

   Smazat
  2. Jj, pane Dvořáku, jak píšete, ale s vaničkou se vylilo i dítě.
   Tak já jsem necinkal tehdy, přišlo mi to jako komedie. Náhoda a spontánnost to nebyla.
   Ale ponaučení je to, že pokud politický režim a jeho vedení ztratí dech, celé to přestane být taky schopné reformy a použiju-li dobový výraz, taky přestavby. Nic na tom nezmění ani nástup “nového myšlení”.

   Smazat
  3. Václav Dvořák 12:50 "Ustrnulý, zatuchlý systém,.." - dnešní proti tomu flexibilitou překypuje a je to k ničemu."... bez společenského pohybu se zastavenými sociálními výtahy..." - to myslíte jako že se ve "věrchušce" nestřídal jeden vyžírka za druhého, jako dneska? S ostatním souhlasím a kdo že soudný to tehdy nechtěl snášet ? Ten, který netušil, jak velcí zloději a lháři vůbec na světě mohou být. A jak velký houf se jich na nás vrhne.

   Smazat
  4. Když jste si vybojovaly moc tak jste jí měly použít na změny které jste chtěly. Jinak jste spolupachateli toho co tady je. Tak jako ten hospodář když mu došly chechtáky a divil by se jak je to možné. Jinak každý věděl kdo to vede a jaký je. Po ovoci poznáte je.

   Smazat
  5. To se vám opravdu povedlo pane Dvořáku to jste nám vycinkali ten nejhorší hnus. Chtějí nás islamizovat vzít Český stát fašisti si veřejně otvírají držky a válka proti Rusku by byla třešnička na dortu ZATUCHLÉHO KAPITALISMU.

   Smazat
  6. Tržní socializmus,to je dobré,to jste vymyslel sám?

   Smazat
  7. Pradědo, toaleťák ani banány mi nevadily,ale cenzura a zašpérované hranice JO!!!
   Když jako tady byl takový ráj,tak proč lidi nohama hlasovali jak hlasovali?
   Helanov

   Smazat
  8. Helanov jak byly ty hranice zašpérované když já nekomouš jsem bez problémů každých pět let dostal devizák a po vystání front na /banány/ vízum jsem vycestoval. Do soc.dem. se cestovalo volně ovšem to bylo pod úroveň. Jo parazitečci snily jak si koupí verpánek a bude z nich BAŤA. V každém případě 89 byl skokem zpět. Když něco chcete vybudovat tak musíte něco obětovat. Co vlastně dokázaly ty DISIDENTI.

   Smazat
  9. Můj příjem, i když není malý, zašperoval hranice posledních třicet nesvobodných let i pro mne. Vycestovat a důstojně užívat dovolenou s rodinou, na to za nynějšího zlodějského režimu nezmohu. Dovolil jsem si jen Chorvatsko s ubytováním v zařízení, které nechal postavit ještě Tito.

   Měl jsem Zbořila za někoho, kdo ví, o čem mluví. Jeho narážky na totalitu ve mne utvrzují názor, že sere písmena o tom, o čem nic neví a sprostě lidi uráží. Měl by objet zastavené fabriky na venkově nebo i některé čtvrti Prahy. Lidi ztratili práci a stát ztratil z nich zisk. Uvědomil by si, jak se ušpinil a kolik zla způsobil svou angažovaností v OF.

   Smazat
 5. Asi to bude mou vrozenou omezeností, ale uniká mi, proč se Zd. Zbořil obává toho, že demokratický socialismus, o kterém mluvil J. Corbyn, se tady může objevit jako nová ideologie. Demokratický socialismus je copak dílem ďáblovým? nebo snad strašidlem, co obchází svět? ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že pan Zbořil naráží na tu skutečnost, že levice na západě, včetně Corbyna, se nijak nepoučila z existence a pádu ´reálných socializmů´ ve východní Evropě. Je to vidět i na španělských Podemos, řecké Schirize, Malanchonovi ve Francii atd.

   Smazat
  2. Re (12:53):
   Pane Dvořáku, byla by velká škoda, pokud by se levice nedokázala (a) jak poučit (analýzou chyb neúspěšné praxe, vč. té v zemích "reálného socialismu"), tak i (b) z poučení vyvodit cesty k nápravě.
   A byla by to i rezignace na její poslání, totiž nekončící úsilí o emancipaci širokých vrstev společnosti.
   Tomu ovšem sotva pomůže, pokud kdo bude pouze obecně vyjadřovat své obavy, aniž by blíže specifikoval, čeho vlastně se obává, a k tomu i naznačil své pojetí.
   V postojích J. Corbyna i jeho vyjádřeních vidím dost sympatických momentů, i když ani on nemusí mít ve všem "pravdu". Ale tak už to chodívá.
   Nezatracoval bych ...

   Smazat
  3. Pane Dvořáku Corbynova levice už míří jenom na intelektuály,umjelce a barevné obyvatelstvo.
   Svoje tradiční voličstvo hodila přes palubu.
   Helanov

   Smazat
  4. Helenko!
   Trefa do černého, ani jsem netušil, že umíte tak dobře střílet, ikdyž holkám od Stalingradu se zářezy už nevešly na pažbu snaperské pušky.
   Neboli, současná levice změnila barvu z rudé na oranžovou a z oranžové na hnědou. FUJ!!!

   Smazat
 6. S vervou se zde diskutuje o nic neříkajících pojmech jako demokratický socialismus, tržní socialismus a podobně, pod čímž si stejně představuje každý něco jiného.
  Zapomíná se, že dialektika společenského rozvoje je zejména o dialektice dosaženého stupně rozvoje výrobních sil a společenských, tedy i vlastnických vztahů.
  A vlastnické vztahy se nemění vyargumentovanou diskuzí. Na tu vám každý stávající vlastník, kterému stav vyhovuje, řekne vyližte si!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:05 Inspiroval jste mě k osvěžení si původního významu slova dialektika:

   "Výraz "dialektika" znamenal původně umění rozhovoru či diskuse, kde se střídají tvrzení a námitky, podepřené racionálními argumenty. Cílem takového rozhovoru je přiblížit se pravému poznání tím, že účastníci si navzájem vyvracejí nesprávná, neobhajitelná mínění. „Umění“ spočívá v tom, že každý účastník musí správně pochopit smysl tvrzení a odpovídat na ně v souladu s pravidly logiky."

   Stačí se podívat na "diskuse" v médiích nebo v parlamentu a vypláčete si oči nad tím, jak lidstvo od dob Platóna dokázalo zdegenerovat.

   Smazat
  2. Pane gogle do prdele napsal jste to přesně. Samé kecy a skutek utek. Teď je zase plná Letná a nic se neděje. V mezilidských vztazích jsme se vrátily do fašizmu.

   Smazat
 7. Spolecenstvi lidi jiz historicky zpravidla dela dva kroky dopredu a jeden krok zpet.......vse se opakuje ( s pouzitim novych prostredku)... malo kdy se ale pozna spravne misto na sinusovce....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:39 Ehm. Pardon, ale klasik říká: "Jeden krok dopředu a dva zpět."
   Nebo vy snad máte pocit, že jsme lidsky někam došli? (Nenechte se omámit vědecko technickým pokrokem. Ten s vývojem lidského společenství a mezilidských vztahů až tak moc nesouvisí.)

   Smazat
 8. Každý systém politický využívá, propracovávaný věky, systém moci. Ten je neměnný. Ovládnout media, vnitro, vojsko aspoň odpolitizovat. No a pak jen záleží na "tvrdosti" a logice ideologické. Každý systém vyprahlost něčím nahrazuje k udržení "uživatelů". Kupodivu tomu socialistickému dala "stopku" generální stávka a náš Deep state Čalfa a spol.

  Tak trochu se historie opakuje v boji krajní levice trockismu "Gorbina" a EU "neomarxismu" proti pravici. Zajímavá je role "neodemokracie" v pojetí liberálů naší opozice. Vytváří se "střed" politiky pro rozumné v ANO, KSČM, SPD, části Lidovců a ČSSD v "národní politice" zítřka?

  Já tomu bránit nebudu. Naopak, dělím politiky na kariérní a ideové, je třeba "zatřást sítem"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mirku!
   A ty víš kteří propadnou a kteří zůstanou??

   Smazat
 9. Miroslave,tady ale číhá zrada.
  Ideový politik se až moc často časem přemění na kariérního...A myslí to v obou případech upřímně.Přímo křišťálově ;-)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 10. Miroslave!
  Ideologie jsou teorie ideální společnosti (často spíš jenom vize a vábení). Na ideology bych nesázel. Jednak existují různé ideologie (judaismus, křesťanství, islám, demokratura, fašismus, nacismus, socialismus, komunismus), ale co horšího obsah ideologií se časem proměňuje salámovou metodou ve prospěch vládnoucích jelit a gojové si toho okrajování štangle ani nevšimnou. A hlavně každý ideolog, když osloví masy je zajímavý pro vládce i majitele planety (nějak se vládnout musí, tak proč ne podle zvolené ideologie).

  OdpovědětSmazat
 11. Na závěr něco o liberální demokracii!
  Celý život nemám rád přídavná jména (upřesňující vlasnosti jmen PODSTATNÝCH!!). V 2. ročníku průmyslovky jsme měli předmět Politická ekonomie. Když mne učitel Říhovský vyvolal na téma lidová demokracie tak jsem rozvinul myšlenku, že termín je protimluv, protože to defakto znamená lidová vláda lidu. Starý Říha se skoro posral (budiž mu země lehká) a hned se jal vysvětlovat, že je to v pořádku, protože demokracie bez přívlastku "lidová", byla jenom pro elity nikoliv pro lid. Tenkráte jsem ještě naštěstí neměl argumenty a tak se to obešlo bez boje a za hodnocením dva (což si k premiantovi třídy dovolil moc). Dneska by to bylo jiné tóčo. No a pojem liberální demokracie - svobodná váda lidu je něco podobného. Naprosto zbytečný a zavádějící přívlastek, to je židomanipulace, kterou gojové nechápou a trapně mlčením akceptují, nebo hůře, nemaje argumenty hrubě napadají. Obojí je známka intelektuální prohry a vstupu do otroctví.

  OdpovědětSmazat
 12. Omlouvám se za překlepy, coby "slepý", píšící rychle na nepodsvícených klávesách potmě.

  OdpovědětSmazat
 13. k mému závěru
  Zotročit můžete pouze toho, kdo váš pokus zotročování není schopen v prvopočátku odhalit. Po úspěšném zotročení libovolnou metodou či záminkou je obvykle již pozdě (čtěte příbalové letáky, obchodní podmínky a vše psané drobným písmem).

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.