Reklama

pondělí 23. prosince 2019

Zelenský se střetl s nacionalisty. A vyhrál.

Andrej Babický
23. 12. 2019 ukraina
Přítomnost prezidenta Vladimíra Zelenského na briefingu v případu o vraždě Pavla Šeremeta vůbec nevypadá jako náhodná událost. Když se totiž Arsen Avakov nenadále a bez sebemenšího důvodu ocitl v ukrajinské delegaci v Paříži na jednáních v rámci normandského formátu, bylo jasné, že byl pověřen nějakým posláním - buď zadržet Zelenského, nebo být garantem absence záměrů Zelenského působit v rozporu se zájmy Ukrajiny.


Když si vzpomeneme na stažení sil a prostředků u Zolotého a návštěvu hlavy ukrajinského státu, tak se nejspíše jedná o druhou variantu. Je zřejmé, že prostřednictvím Avakova se vládnoucímu týmu podařilo uzavřít s nacionalisty tichou dohodu o tom, že nebudou překážet stažení vojsk.

A po briefingu bylo jasné, že ministr vnitra začíná zrazovat své lidi. Vypadá to, že vyhlášené výsledky vyšetřování jsou zcela autentické a dobrovolníkům ATO, podezřelým z vraždy novináře, je určena role oběti, která má odzbrojit a zahnat na okraj politického života pravé radikály.

Za předchůdce Zelenského by takové vyšetřování nebylo možné. Orgány nejenom kryly hrdlořezy z nacionalistické organizace C 14 Denise Poliščuka a Andreje Medveďka, podezřelé z vraždy spisovatele a novináře Olesje Buziny, ale, pravděpodobně, byly i bezprostředním objednatelem atentátu.

Je známo, že za C14 bezprostředně odpovídá Služba bezpečnosti Ukrajiny. Poliščuk a Medveďko byli propuštěni na záruku přímo ze zasedací místnosti soudu.

Takže oficiální Kyjev garantoval nacionalistům absolutní beztrestnost, ať by se trestný čin uskutečnil kdekoli - na linii fronty nebo v centru Kyjeva, jelikož to byla sociální a politická opora moci.

Nynější situace je úplně jiná. Tým Zelenského a pravoradikální tábor (přesněji, ta jeho část, kterou nekontroluje Arsen Avakov) se dostaly do tvrdého střetu s Bankovní (na Bankovní ulici je kancelář prezidenta Ukrajiny, pozn. překl.). Prezidenta obviňují z kapitulace vůči Rusku a hrozí třetím Majdanem, který se může úsilím týchž veteránů a dobrovolníků ATO stát opravdovou krvavou lázní.

Po setkání v normandském formátu se situace ještě více přiostřila. Na tiskové konferenci po ukončení summitu Zelenský uvedl "červené linie", které prý nepřekročil. V plném souladu s požadavky radikálů.

Ale z celkového komuniké je jasné, že "linie" byly ignorovány, jelikož "Steinmeierova formule" byla schválena všemi stranami, které vyjádřily věrnost normandskému formátu a Minským dohodám.

Ba co víc, zástupci frakce Sluha národa předložili Nejvyšší radě návrh zákona o zvláštním statusu Luganské a Doněcké oblasti. Takže veřejným odmítnutím kurzu, nazvaného nacionalisty kapitulací, Zelenský v podstatě pokračuje v postupu směrem k politickému urovnání.

Je pravda, že nazývat učiněné kroky významnými zatím nejsou důvody.

Aby splnil požadavky Paříže a Berlína a na následujícím setkání za 4 měsíce předvedl garantům normandského formátu, že je schopný dodržet dané slovo, musí hlava Ukrajiny podlomit pozice svých oponentů. A tak přešel do útoku.

Věc Šeremeta, která byla dlouhá léta mrtvou přítěží, vytáhli ze skříně právě proto. A právě Šeremeta, ale ne Buziny. Šeremet byl odpůrcem Ruska a podporoval proevropskou integrační politiku Ukrajiny.

Člověka s patriotickým názory zavraždili právě patrioti. A to znamená, že jsou vážnou hrozbou pro ukrajinskou společnost, jelikož jsou připraveni kvůli nepříliš jasným cílům sekat hlavy i nevinným, i vinným.

Myslím, že není náhoda, že na briefingu byly zveřejněny detaily, demonstrující naprostou nepříčetnost podezřelých a jejich chamtivost. Dvě dívky, pomáhající vojákům za války, nepochopitelným způsobem zbohatly a byly schopny získat ne levnou nemovitost.

Dětský chirurg Julie Kuzmenková, která, podle vyšetřovací verze, kladla výbušninu, navrhovala, aby se na Kyjev střílelo z GRADů. A projednávala možnost vraždy další dobrovolnice Marusi Zvirobijové. Druhá varianta - unést její dětí. Všechno to mělo pobouřit společnost a, je možné předpokládat, posílit pozice nacionalistů.

Zveřejněná fakta popisují kolektivní portrét aktivní menšiny - odpuzující a úplně podkopávající důvěru k těm, kteří se ještě nedávno zdáli být solí ukrajinské země, dobrovolníkům, kteří podporovali ukrajinské vojáky, chránící Ukrajinu na bojišti.

Pokud tyto osoby vyjdou na třetí Majdan, budou zesměšněny a bude se jimi pohrdat. Lehne na ně stín případu Šeremeta. Zdá se, že z prvního kola srážky s radikály vyšel Zelenský vítězně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

11 komentářů :

 1. Že by Zelenský dostal v usa úkol zlikvidovat fašisty na Ukrajině. Pokud bude stát za prezidentem armáda co zmůže prapor 500 mužů a další příznivci nácků.

  OdpovědětSmazat
 2. Možná Zelenský ještě překvapí.Příjemně, samozřejmě!
  Nezbývá,nežli mu držet drápky.obouruč!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 3. Na Ukrajině se vše odvíjí od výsledku politického střetu demokratů s Trumpovými konzervativci. Stejně, jako v EU.

  OdpovědětSmazat
 4. Je k uzoufání stav, kdy si demokratická většina vybere někoho do vedení a ten někdo pak musí doslova bojovat o každé své rozhodnutí. Nota bene právě ta rozhodnutí, které sliboval před svým zvolením a kterými ony volby vyhrál. A nyní nemám na mysli jenom Zelenského. Příklady by jsme našli i u nás.

  OdpovědětSmazat
 5. A porovnejte Zelenského s Porošenkem. Zelenský si zřejmě svou roli vůči národu uvědomuje, na rozdíl od nesympatického proamerického dobrodruha a zrůdu.

  OdpovědětSmazat
 6. Konečně je ten člověk z věcích veřejných k užitku:

  Vojtěch Filip žádá konec Petříčka. Páchá prý mezinárodní ostudu:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vojtech-Filip-zada-konec-Petricka-Pacha-pry-mezinarodni-ostudu-608048

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jenom Petříček a kdyby jenom ostudu. Krom ostudy naše zamini ještě těžce poškozuje náš zahraniční obchod, tedy ekonomiku. Stálo by to za to jednou spočítat, zrušením zbrojovek počínaje.

   Smazat
 7. Minulé vlády si to dobře ošetřily. Nezodpovědnost politiků v hmotné ani trestněprávní rovině je velkým zlem. Jak to změnit -kapři si rybník sami nevypustí. Nové volby a razantní vítězství SPD , které má toto vše v programu a referendum. Naše sdělovací prostředky ovšem pracují proti, tak kdo pomůže , aby pštrosí občané zvedli hlavy a přišli k volbám.

  OdpovědětSmazat
 8. Zcela odlišný pohled na rozhovory "normanské čtyřky" v Paříži přinesl ve svých Otázkách-odpovědích z 16.12.2019 V.Pjakin :

  "Druhý Minsk. A proč se ho v plné parádě účastnila Evropa? Evropa totiž na rozdíl od našich polithňupů už tenkrát vycítila, že ta věc páchne válečným průšvihem, že se ta válka může rozšířit do Evropy, pokud nebude zastavena tam na Donbasu. Jakmile by do ní bylo zataženo Rusko, znamenalo by to konec, válka by se rozšířila do Evropy. A tak se to vrhli hasit. Oni potřebovali za každou cenu ten problém nějak lokalizovat. A co dál? Jim by v podstatě vůbec nevadilo, kdyby se ta válka rozšířila do Ruska, Rusů by jim líto nebylo, jenže jak by to potom zastavili? A tak bylo navrženo: „Pojďme uzavřít takovou mírovou dohodu,
  že se dočasně všechno zastaví, vojska odstoupí od linie fronty…“ A oni by to udělali, vzali by si oddechový čas a tak dále. „A potom to budeme řešit.“ A Putin na to: „Ne!
  Budeme ten problém řešit komplexně! Musíme zlikvidovat příčinu, která vedla k této válce a to znamená provést politické reformy na Ukrajině.“

  A začali se tam kroutit jako had na horké pánvi. Evropa s tím v podstatě byla svolná.
  Angela Merkelová za těchto podmínek: „Lidi, my vám pomůžeme, to není problém, naladíme vám celý bankovní systém! Jen teď prosím podepište ty dohody a všechno bude v pořádku.“ Evropa s tím souhlasila. Kdo byl proti tomu? USA, které potřebovaly válku na území Ruska i Evropy. To proto přece provedly ten majdan a státní převrat. Jenže aby USA dosáhly tohoto výsledku, musely by být přítomny u toho jednání, což nebyly. Ty telefonické hovory… Veškerá jejich účast byla omezena jen na ty telefonické hovory, které vedl Porošenko neustále odbíhající z jednání. Dělaly se přestávky, protože to potřebovali všechno projednat s Američany."

  "To proto Zelenskij tak fňukal, že potřebuje za každou cenu svolat schůzku Normandského formátu, že potřebuje tu schůzku! Neboť Západ potřeboval Putina donutit revidovat Minské dohody, aby Rusko připravil o tento mocný diplomatický nástroj, který Rusku umožňuje bránit vlastní bezpečnost a obnovovat svou státní suverenitu"

  https://www.youtube.com/watch?v=kQeNSoJYtX0

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad LS - také jsem sledoval, a stále zjišťuji, že ta ruská analýza je vždycky reálná!

   Smazat
 9. Zelneskyj je řízen těmi, kdo řídí Trumpa, Ti vidí v chaosu působeném neonancisty na Ukrajině zásadní problé, protože takový destruktivní chaos se nedá řídit. Ukrajinu potřebují jako stabilní nástupiště proti RF, až Putin splní svoji roli (jak si globální principál a jeho pohůnci myslí) a převezme to tam nějaký povolný vlastizrádný Jelcinovič. Jenže tohle jim nevyjde, Minské protokoly znamenají otěže v rukou Kremlu umožňující z bývalých oblastí na jihovýchodě Ukrajiny učinit základ pro obnovu ruského světa na Ukrajině. Přitom již dnes si převážná většina Ukrajinců přeje dobré vztahy s RF, což se v zemích s euroatlantickou propagandou nenapíše a veřejně nesdělí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.