Reklama

sobota 26. ledna 2019

USA - Venezuele: "Peněženku a život!" Asad vydržel a dočkal se pomoci. Kaddáfí ne.

Rostislav Iščenko
26. 1. 2019     ukraina
Pokusy o státní převrat ve Venezuele byly prováděny pravidelně od doby Huga Cháveze. Ten první v roce 2002 byl nejúspěšnější, když podstatná část armády vystoupila proti předchůdci Madura a ten byl dva roky uvězněný pučisty. Tehdy vyšel do ulic na podporu Cháveze lid Venezuely. Podpořili ho také mnozí vůdci zemí Latinské Ameriky, včetně zesnulého Fidela Castra, který se na kontinentu těšil absolutní autoritě. O dva dny později dali pučisté prezidentovi svobodu a sami se vzdali. Od té doby je armáda spolehlivou záštitou chavistů. A také nyní generálové vyslovili Madurovi plnou podporu.

Přehled zpráv – RusVesna, RusNext

RusVesna, RusNext 
26.1.2019  NWOO
1; Ukrajinští vojáci měli smrtelnou nehodu u Chersonu. Na silnici mezi Oděsou a Melitopolem poblíž obce Kazačji Lagerja se vojenský automobil srazil s KamAZem.


2; „Ruský Maduro“ komentoval ostudnou „senzaci“ kyjevských médií. Řada ukrajinských médií informovala o útěku venezuelského prezidenta Nicolase Madura do Ruska na základě fotografie ruského vojenského specialisty, který je Madurovi podobný.

Ministerstvo zahraničí USA jmenovalo toho nejdůležitějšího na Venezuelu

26. 1. 2019      lenta
Ministerstvo zahraničí USA zřídilo funkci zvláštního zástupce pro Venezuelu. Jak oznámil ministr zahraničí USA Mike Pompeo, byl jí poveřen Elliot Abrams* (na obrázku), informuje agentura RIA Novosti. Podle šéfa americké diplomacie bude úkolem Abramse "pomoc venezuelskému lidu plně obnovit demokracii a prosperitu ve své zemi".

Byl uveden důvod pro přesun ruských žoldnéřů do Venezuely

26. 1. 2019     lenta
Spiknutí proti venezuelskému prezidentovi Nicolasi Madurovi bylo připravováno dříve a proto tam byli přesunuti ruští žoldnéři. Lentě.ru to sdělil šéf výboru Všeruského důstojnického sboru, ataman kozáckého sdružení Chovrino Jevgenij Šabajev (na obrázku), který se zabývá ochranou zájmů pracovníků soukromých vojenských společností.

Slovenský zpěvák a frontman slovenské skupiny Elán Jožo Ráž poskytl rozhovor pro noviny Plus 7 dní, ve kterém promluvil o zbraních, atomovém úkrytu, o jeho vztahu s novináři a o tom, co se v budoucnu stane se Slovenskem.

Jožo Ráž - frontman slovenské skupiny Elán

Jožo Ráž: Prudce ztrácíme identitu. Kapitalismus je cesta do pekla

CC BY-SA 2.0 / Bratislavská župa / Jožo Ráž, Krištálové krídlo 2015.
Erik Kollárik
26.1.2019 zdroj a zdroj
Jožo Ráž například vysvětlil, proč ho nemají rádi novináři..
„Novináři ke mně nejsou moc milí. Nemají mě rádi. Čtyřicet let s nimi vedu válku na život a na smrt. Ze začátku mě možná měli rádi, ale teď jsem už moc úspěšný. A hlavně nemají rádi moje názory," svěřil se.

Studie torontské univerzity: Jak se Venezuela zadlužila u FEDu

https://vimeo.com/31340847926. 1. 2019   AEnews  (silně kráceno)
Hrozivá data, která odhalují, jaka americké petrolejářské firmy tunelovaly Venezuelu. Teprve až Hugo Chávez po znárodnění srovnal prodejní (nominální) ceny venezuelského barelu se světovými cenami! 

Po vzniku petrodolaru nastal v USA masivní boom automobilového průmyslu, cena benzínu šla dolu, protože benzín byl pro USA zadarmo. Doslova! Proč zadarmo? Protože americký FED natiskl zelené papírky, bezcenné kusy papíru, dolary a těmi zaplatil Venezuelcům a Saudům za ropu. Venezuela začala pokrývat obrovskou poptávku po ropě v USA a dostávala za to natisknuté petrodolary. Jenže, zatímco v Saúdské Arábii to vedlo k tomu, že z pouštního národa se stala nejbohatší země v regionu s blahobytem, ve Venezuele došlo naopak k děsivému procesu mamutího zadlužování státu. Jak je to možné? V roce 1973 vznikl petrodolar. Ceny ropy na světě vylétly ke 120 dolarům, Venezuela prodávala za svoji nominální cenu 37 dolarů za barel. Vlastně ne Venezuela, ale americké firmy ji prodávaly na základě koncese.

NATO stárne bez grácie: Je šance pakt rozpustit? Na východ jsme jít neměli. Nechali jsme jejich osudu Maďary, Poláky a v roce 1968 i Prahu. I Havel chtěl NATO rozpustit. Bažiny jsou posedlé válkou. Co udělá Trump?

P. J. Buchanan
26. 1. 2019 blogg autora, překlad ProtiProud
PATRICK JOSEPH BUCHANAN se v návaznosti na Trumpovo zpochybnění smysluplnosti další existence NATO ohlíží za historií Aliance a formuluje jasné otázky, jež musí válečnicky naladěné bažiny na obou stranách oceánu děsit

CdS: NATO se stává pro Evropu dvojí překážkou!

- kou -
26. 1. 2019 CorriereDellaSera a PrvníZprávy
NATO není jednoduchou politickou aliancí, nýbrž sdružením pro vedení nepřátelských akcí, jehož vedení nevynechává příležitost poukázat na Rusko jako „potenciálního nepřítele", píše Corriere della Sera.


KOMENTÁŘ PETRA ŽANTOVSKÉHO: Pravda, etika a propaganda

Petr Žantovský
Petr Žantovský
26. 1. 2019   iPrima
Zdánlivě spolu ty tři pojmy nemají mnoho společného. Obyčejně, setkají-li se na mediální půdě, stojí nesmiřitelně proti sobě a většinou se zcela vylučují. Co je etické, nemusí nutně obsahovat plnou pravdu, kde začíná propaganda, tam zpravidla končí pravda a nepříjemně často i etika (ač i propaganda má svou etiku, málokdy se jí řídí).

Český jazyk v habsburské monarchii: Opravdu v Rakousko-Uhersku nikdo Čechy nenutil učit se německy?

Stanislava Kučerová
25. 1. 2019
Otázka postavení českého jazyka v naší vlasti za vlády Rakouska a Rakousko-Uherska se stala předmětem nového zájmu na základě podnětu pana ředitele BIS (Bezpečnostní informační služby). Pan Koudelka totiž prohlásil, že nikdo Čechy nenutil učit se německy. Je to pravda?

pátek 25. ledna 2019

Washington jmenoval prezidenta Venezuely

Lžiprezident Guaidó dělá provolání
v izolaci kolumbijského vyslanectví
Paul Craig Roberts
25.1.2019 blog autora, překlad Zvědavec
Poté, co od roku 2016 neustále slyšíme, jak si američtí presstituti stěžují, aniž by poskytli pouhý náznak důkazu, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb, by si člověk pomyslel, že poslední věc, kterou Washington udělá, je vměšování se do voleb jiných zemí.Renomovaný advokát JUDr. Aleš Rozehnal, Ph.D.se výjádřil k údajnému ovlivňování soudců...Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa vznesl vůči prezidentu republiky velmi vážné obvinění...

25.1. 2019 výběr z PL
Pro úvahu o tom, zda došlo ke spáchání trestního činu, je však podstatné, zda došlo k působení na soudce, které mělo povahu výhrůžek, podplacení, úplatné intervence, přemlouvání nebo přesvědčování. Trestného činu zasahování do nezávislosti soudu se dopustí pachatel, jenž působí na soudce, aby porušil své povinnosti v řízení před soudem. Podle zpráv z médií se nic takového nestalo.
Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.

Kdo je Juan Guaidó? aneb pohled na venezuelskou krizi z jiné strany

Orlanda Figuera upálila zaživa venezuelská proUSA opozice. 
Seana Orra 
25. 1. 2019 FightBack!News 
Dne 11. ledna se nezákonné Národní shromáždění Venezuely rozhodlo ignorovat inauguraci Nicolása Madura a jmenovalo svého předsedu Juana Guaidó za pravého prezidenta země. Říká se, že ústava uděluje nejvyššímu zákonodárnému orgánu země právo jmenovat prezidenta v případě mocenského "vakua". Tento krok získal podporu Organizace amerických států (OAS), fašistického prezidenta Brazílie Jair Bolsonara a amerického viceprezidenta Mika Pencea.


Jan Schneider: Chvályhodná BIS

Jan Schneider
Jan Schneider
25. 1. 2019  ČeskáPozice
Dle BIS je ve školních osnovách cítit silný vliv Ruska a výklad dějin je poplatný sovětskému vzoru. Jan Schneider sdělení BIS odmítá a poukazuje na jednostrannost výuky moderních dějin – jenže naopak, než tvrdí ve své zprávě zpravodajci.

Výroba dějin nezatížených minulostí: Když sílí riziko, běží o všechno. Pojďme běžet o závod!

Patrick Ungermann
25. 1. 2019
Vývoj směrem k bezpečným pojistkám: Každému rozhodnutí by mělo předcházet rozhodování. Rozhodování je mlýnice, kde často těžkým přemýšlením drtíme své motivy, zvažujeme jejich správnost a rizika. Rizika může navodit jednak to, pro co se rozhodneme, ale i to, jaké protivenství se proti nám zvedne. Osobně věřím, že jsme velice blízko prahu života a smrti své české totožnosti s její zažitou soudržností i názorovou pestrostí. Pojďme se rozhodnout, jakými činy ochránit domov, který nám na tento světský život svěřil Bůh. Jako dítě, chlapec a jinoch jsem si musel všimnout, že mě obklopuje a nějak utváří reálný socialismus. Jako dospělý muž nemohu přehlédnout, že mě obklopuje a snaží se mě utvářet cizota. Obklopování často vede k utváření. V reakci na to hájíme svá společenská východiska. Jsou dvojího druhu, přirozená a historická.

Drze o kauze "Baxagate"

Zdeněk Jemelík
25. 1. 2019     chamurappi a jemelikzdenek
Nedávno mi bez známé úřední příčiny (jen tak, sám od sebe, v nějakém náhlém pohnutí mysli) poslal Aleš Flídr, místopředseda Krajského soudu v Brně, bývalý člen KSČ, aktivní účastník zatím nepotrestaného „znojemského justičního zločinu“, urážlivý dopis, v němž zpochybnil mou inteligenci a naopak mi přisoudil nadbytek drzosti. Možná má pravdu, neboť můj pohled na některé události v justici a ve veřejném životě bývá nápadně odlišný od mínění soudců, kteří – jak známo – jsou moudří a nestranní, téměř neomylní.

TK J.Ovčáčka přinesla zásadní informace z Hradu o Baxovi a dalších soudních funkcionářích. Nejen to...


25.1.2019   PL, část článku
Jiří Ovčáček oznámil, že Hrad definitivně uzavírá kauzu prověrky hradního kancléře Vratislava Mynáře ve věci udělení bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň. Byl to pan doktor Baxa, kdo žádal o schůzku s prezidentem republiky. Je to veřejně dostupná informace. Byli to soudní funkcionáři, kteří přišli s touto personální rošádou. Dojde-li. na zdanění části finančních náhrad, prezident prý bude rád, když tyto peníze půjdou na opravu církevních památek 

Venezuela stojí na prahu libyjského scénáře

-rp-
25. 1. 2019 PrvníZprávy
Současná „cestovní mapa“ ke svržení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura je podobná tomu jak byl svržen libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v roce 2011 za spolupráce USA a EU.

Americká vláda na několika úrovních se ve Venezuele snaží, stejně jako v Libyi, připravit půdu pro ustavení loajální vlády vůči USA.Ľuboš Blaha: Dnes berú Američania suverenitu Venezuele, zajtra ju zoberú nám

Ľuboš Blaha
25.1.2019 facebook
Spojené štáty americké sa vo Venezuele pokúsili o štátny prevrat. To je čisté barbarstvo, ktorým USA vrhajú svet späť do čias studenej vojny, kedy zbesilo zvrhávali suverénne vlády v latinsko-amerických krajinách a financovali krvavé režimy.


Jan Palach a ukradené ideály

Jiří Vyleťal 
25.01.2019  E-republika
Oslavné řeči k výročí upálení Jana Palacha byly plné bojování. Za svobodu – rozuměj za kapitalismus, za demokracii – rozuměj za vládu silných a bezohledných a samozřejmě proti totalitě. Rozuměj výhradně té komunistické potažmo putinovské. Vše podle osvědčené šablony rozděl a panuj, přiživuj nenávist.

Dějebis pro základní školu

25. 1. 2019  (koluje po internetu)

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty


25. 1. 2019
Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Euro státu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už vloni, postupně jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.  

Ve Státní dumě bylo komentováno přijetí rezoluce PACE o Kerčském průlivu

Anna Lušniková
25. 1. 2019   russian
Poslanec Státní dumy Dmitrij Belik okomentoval pro RT přijetí rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) o situaci v Kerčském průlivu. "Vyřazení pojmu "váleční zajatci" z konečné verze rezoluce bylo pro Ukrajinu velmi bolestivé. Nehledě na angažovanost PACE a závislost této organizace na "chtíčích" Spojených států, dokonce i zde chápou, že "válka" probíhá jen v hlavách ukrajinských politiků a diplomatů a chaos, který vytváří oficiální Kyjev, dráždí Západ. 


čtvrtek 24. ledna 2019

Demokracie a média na Slovensku před prezidentskými volbami, v ČR to nebude lepší

25. 1. 2019   HlavnéSprávy
Markíza predviedla učebnicový príklad práce “novinára”. Pozrite sa ako informovala o Harabinovom vyhratom spore. Včera sme priniesli správu o tom, že Štefan Harabin vyhral v súdnom spore nad ministerstvom spravodlivosti. Kto má záujem vedieť, o čo v spore išlo, môže si to prečítať TU. Horšie je však na tom divák odkázaný na TV Markíza. Ten sa o podstate sporu a o tom kto ho zavinil nedozvedel nič, miesto toho si mohol vypočuť vyjadrenia opozičných politikov a ich rozhorčenie nad výsledkom. 


Nahradí Piráti TOP09?

Jaromír Petřík
24. 1. 2019  jaromirpetrik
Piráti se bijí za odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta ČR a proti zdanění církevních restitucí jako lvi. Dá se říct, že jsou radikální stejně jako TOP09 a z komunistů a Miloše Zemana jsou doslova nepříčetní.Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek mluvil o možnosti zřídit vyšetřovací komisi, v extrémním případě začít proces impeachmentu proti našemu prezidentovi Miloši Zemanovi: novinky

Prečo Izrael útočí a ruské S-300 mlčia

Odpálení rakety systému S-300 v Sýrii
Boris Latta
24.1.2019  Pravda 
V noci na pondelok pokračoval Izrael v útokoch na ciele v Sýrii. Podľa Tel Avivu to bola reakcia na Damaskom vystrelenú raketu smerom na Golanské výšiny. Tie sú síce dodnes súčasťou Sýrie, ale Izrael časť z nich okupuje od tzv. šesťdennej vojny v roku 1967. Izraelské letectvo pokračovala v útokoch aj minulý víkend. Bol najsilnejším od mája 2018.

Svět ruskýma očima 490

Zajoch
24.1.2019  Outsidermedia

Rusko zachránilo před sankcemi přes 100 miliard dolarů   * * *    Kdo půjde chránit Lukašenka?   * * *    Rusko deklarovalo své zájmy na BalkáněMalý velký muž

Petr Žantovský
24.1.2019 iPrima
Je další z „výročních“ roků. Loni se všechna média mohla přetrhnout, aby se přiživila spíše na trudné než hrdé připomínce srpna 1968, v těchto dnech to zase vypadá, jako by jediným velikánem českých dějin byl Jan Palach. Při vší úctě k svátosti smrti, ta Palachova byla víc než zbytečná. To však ve dnech výročního šílenství říci nahlas znamená vyloučit se navždy z tzv. slušné společnosti.

24.1.2019 - Svět při čtvrteční ranní kávičce Terezy Spencerové Informační doplněk k hlavnímu proudu

Tereza Spencerová
24.1.2019   iPrima
Ranní kávička Terezy Spencerové je Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu. Tedy těch, které by se neměly opomíjet, pokud chcete být dobře informovaní a chcete mít vždy nadhled. Teď se jen pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.

Puškov o krizi v Radě Evropy: sami si jsou na vině

Inna Vasejkinová
24. 1. 2019   mk.ru/politics
Senátor je přesvědčen, že situace se v EU přiostřila následkem projevů "rusofobie". Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland*, když hovořil o zbavení ruské delegace práv v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, prohlásil, že odchod Ruska z PACE vyvolal skutečnou krizi Rady. Podle vyjádření generálního tajemníka Rady Evropy nebyly dosaženy cíle, které organizace sledovala, když zbavovala Rusko volebního práva. V samotné Radě jsou však pozorovány tendence, jež vyvolávají mimořádné obavy.

Peklo jménem Osvětim!

Přemysl Votava
24. 1. 2019     VašeVěc
Před 74 lety sovětská armáda osvobodila největší nacistický koncentrační tábor Osvětim . 27. ledna 1945 zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Svět se nad touto hrůzou otřásl, fotografie z tohoto pekla smrti obletěly celý svět. Osvětim, to byla nacisty vybudovaná továrna na smrt, včetně plynových komor, spalovacích pecí. Tyto zločiny a svou vinu na nich ponese německý národ na věky. 27. leden si připomínáme, jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

USA: Kyberútoky dostaly zelenou. Rusko naplno prohlášeno za nepřítele. Ochrana hegemonie vyvoláváním převratů? Pentagon se chystá k útoku proti všem. Metody preventivní diplomacie? Málokdo se ubrání

Leonid Savin
24. 1. 2019   GeopolitikaRu, překlad DélskýPotápěč a ProtiProud
LEONID SAVIN vysvětluje, jaké závažné principy a nebezpečí pro svět v sobě nese nová americká Národní kybernetická strategie
Loni na podzim Bílý dům zveřejnil americkou Národní kybernetickou strategii, obratem podepsanou prezidentem Donaldem Trumpem.Putin informoval o výsledcích jednání s Erdoganem


Anastázie Norinová
24. 1. 2019 vz.ru/news
V Moskvě skončilo tříhodinové jednání mezi ruským prezidentem Vladimírem Putinem a jeho tureckým kolegou Recepem Erdoganem. Putin hovořil o výsledcích jednání s tureckým vůdcem na tiskové konferenci. Podle něj se rozhovory konaly v konstruktivní atmosféře, sdělila agentura RIA Novosti
.

středa 23. ledna 2019

Nejúspěšnější investor v českých dějinách

Stanislav A. Hošek
23. 1. 2019
V současném světě, v němž se vše poměřuje přes peníze, prozatím pořád ještě dolar. V systému, v němž se každá činnost od vzdělání po sportování vnímá coby investice do budoucna není divu, že mne napadlo následující. Když brzy po politickém převratu na Ukrajině se mocní USA uřekli, že do něj „investovali“ pět miliard dolarů, zapřemýšlel jsem, kolik asi investoval Západ do porážky „socialistického tábora“, a zda se mu ta investice vůbec vrátila. 


Bez diskuze není demokracie

Lubomír Man
23. 1. 2018
S tímto známým Masarykovým heslem v hlavě se pokouším přehlédnout naši současnou mediální scénu ve snaze zjistit, do jaké míry je s ním v souladu. A žasnu nad tím, ne jak daleko jsme se od požadavku tohoto hesla vzdálili, ale jak trvrdě a nemilosrdně jsme s ním zatočili. Vždyť jak ta scéna vpravdě vypadá? Na dvě zhruba stejné poloviny je dnes v politických otázkách rozdělen národ a na zhruba dvě stejně početné poloviny jsou dnes rozděleni čeští novináři. Přičemž rozdíl mezi rozděleným národem a rozdělenými novináři spočívá v tom, že občané rozděleného národa, tzn. obě jeho poloviny, dostávají za svoji práci v továrnách, úřadech, obchodech, farmách, dílnách, sportovních klubech, ve službách, ve školství atd. zaplaceno – jen u novinářů, je to jinak. 


Evropská unie: ideál a reál

Oskar Krejčí
23.1.2019  NovéSlovoSk
Politolog Oskar Krejčí na vývoji představ o integraci Evropy ukazuje, že federalizace nemusí znamenat mír. Připomíná propojení NATO/EU a varuje před vytvořením pevnosti Evropa.


(Článek byl napsán ještě před podpis francouzsko-německé smlouvy o prohloubení integrace - pozn. red. NR)

Kapitalismus čeká spíše revoluce než reforma

Kapitalismus zabíjí - zabij kapitalismus! 
Petr Robejšek
23.1.2019  PravýProstor
V roce 2014 varoval americký miliardář Nick Hanauer ostatní superbohaté před vzpourou chudých, protože by mohla ohrozit jejich bezpečnost. O tři roky později je vyzval, aby své dělníky lépe platili. Reakce byla spíše vlažná.

Dne 22. ledna 2019 se Evropa změnila

Vladimíra Vítová
23. 1. 2019
Německo a Francie podepsaly smlouvu, která může svědčit o tom, že se chystají být spojenci ve válečném konfliktu. Je důležité si povšimnout, že obě země v této smlouvě ale hovoří jménem celé EU. Jaké stanovisko zaujme česká vláda anebo český prezident k bilaterální smlouvě dvou největších států EU, které vlastně hovoří i naším jménem? Česká vláda by měla jasně říci, co tato kvalitativní změna uvnitř EU znamená pro Českou republiku.

Plochá dráha letu z obou stran

Plk. vz Ing. Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec
23. 1. 2019
Zeptal se mě přítel, o co vlastně jde ve vojensko-politickém ping-pongu mezi RF a USA ve věci střel s plochou dráhou letu a vypovězení smlouvy INF. Pokusím se to trochu rozvést. Smlouva INF z roku 1987 mezi tehdejším SSSR a USA si kladla za cíl snížit riziko náhodného vzniku jaderného konfliktu v Evropě cestou likvidace celé jedné třídy prostředků jaderného napadení - zbraní středního a krátkého doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty – proto INF). Zavazovala obě strany k likvidaci ze země odpalovaných balistických střel (raket) GLBM (Ground-Launched Ballistic Missile) a ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground-Launched Cruise Missile, odtud také výraz "křižující střely") s doletem 500 až 5500 km. Střely na lodích a letounové střely se do této kategorie nezapočítávaly.

V Kyjevě se přiznali k „hanebnému selhání" Ukrajiny!

Dmitrij Dobrodomov 
-kou-
23. 1. 2019 newsone a PrvníZprávy
Přeměna Ukrajiny na nejchudší zemi v Evropě byla hanebným selháním politiky Kyjeva, řekl zástupce Nejvyšší rady Dmitrij Dobrodomov ve vysílání televize NewsOne.
Podle poslance ukrajinské úřady po celou dobu nezávislosti země byly vedeny"hanebným pravidlem", podle něhož „peníze pracují pro politiku a politika funguje na peníze".


23.1.2019 - Svět při středeční ranní kávičce Terezy Spencerové - Informační doplněk k hlavnímu proudu

Tereza Spencerová
23.1.2019   iPrima
Ranní kávička Terezy Spencerové je Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu. Tedy těch, které by se neměly opomíjet, pokud chcete být dobře informovaní a chcete mít vždy nadhled. Teď se jen pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.


Zákazy, šikany, vyhazovy, zatýkání a uprchlictví za kulisou Brexitu

Benjamin Kuras
23.1.2019 iPrima
Brexitový galimatyáš zaplácává a přeplácává v britské mediosféře ostatní civilizačně kritická (či jak se dnes už angločeskou mediálštinou říká „kruciální“) ale méně nápadná témata a události, které, když se k nim člověk pročte, se mohou jevit jako zneužití brexitové mlhy k nepozorovaným demontážím svobody a demokracie.

Nerovný boj s mafií: Nejen baroni a nejen fotovoltaičtí...

https://www.youtube.com/watch?v=7P2UTP-OTKM
Alena Vitásková
23. 1. 2019

úterý 22. ledna 2019

Iščenko: Kyjevské úřady se bojí, že celá Ukrajina bude následovat Krym

22. 1. 2019 ukraina
Vzhledem k tomu, že orgány Kyjeva prokazují naprostou nekompetentnost ve vedení státu, mohli by Ukrajinci hromadně přejít k Ruské federaci, jejíž orgány jsou kompetentnější. Bylo to řečeno politologem Rostislavem Iščenkem listu Ukraina.ru. Aby Ukrajinci takové otázky nekladli, potřebují vysvětlit, že Rusové jsou zcela jiný národ, domnívá se expert. Právě proto nyní probíhá skutečný boj se společnou historií, jazykem a vírou.

Rozpad jádra a jádro rozpadu

Ivan David
22. 1. 2019
Angela Merkelová a Emmanuel Macron dnes patrně podepsali v Cáchách smlouvu o integraci ZDE a ZDE. Juncker prohlásil, že přátelství Německa a Francie je garantem míru v Evropě. Když Napoleón táhnul na Rusko, tvořili většinu jeho armády Němci. Hitler to zkoušel bez Francouzů. Německo je 70 let okupováno Spojenými státy a symbolicky i Spojeným a nyní se odpojujícím královstvím a Francií. V obou zemích jsou milióny migrantů, kteří tyto země rychle přetvářejí. Dvojice největších zemí (150 mil. obyvatel) má tedy tvořit onu nejrychlejší část dvourychlostní Evropy. O rychlosti nepochybuji, horší to bude se směrem.

Srbsko chce obnovit letecký radar, USA a NATO jsou proti, Rusko je pro

-rp-
22. 1. 2019 PrvníZprávy
Srbsko je velmi blízko k rozhodnutí obnovit radar na vrcholu Kopaonik, který byl odstraněn v roce 1999 po bombardování leteckými silami NATO. (Obsluha radaru na Kopaoniku byla při agresi letectva NATO bombardována jako první, zůstala jen nefunkční anténa radaru - viz foto - pozn. red. NR - vd)

Znepriatelené milície v Tripolise sa dohodli na prímerí

Zářijové boje o letiště v Tripolisu
22. 1. 2019 HlavnéSprávy
Znepriatelené líbyjské milície sa v pondelok po niekoľkých dňoch bojov dohodli na prímerí v hlavnom meste Tripolis. Dohoda stanovuje, že obidve skupiny zastavia bojové operácie a ich členovia sa stiahnu zo svojich súčasných pozícií. Okrem toho si vymenia zajatcov a zranených, ako aj telá usmrtených bojovníkov, informovali agentúry DPA a AFP


Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí

Aleš Macháček
21.01.2019  E-republika
V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. My máme Amazon.