Reklama

sobota 5. října 2019

Ukrajinista Skála: Kromě Zemana glorifikace banderovců nikoho z politiků nezajímá. Média o vraždě volyňských Čechů mlčí

Povraždění volyňští Poláci (1942)

Ukrajinista Skála: Kromě Zemana glorifikace banderovců nikoho z politiků nezajímá. Média o vraždě volyňských Čechů mlčí

© Foto : Public domain
Rozhovor Tatjany Naronské s ukrajinistou Milanem Skálou
5.10.2019  Sputnik
Kauza sochy maršála Koněva pokračuje tendenci přehodnocení vnímání novodobých dějin v ČR. Tento trend na nadnárodní úrovni zakotvila rezoluce O důležitosti evropské paměti pro budoucnost Evropy, kterou přijal Evropský parlament. Novému vnímání činnosti banderovců a Ukrajinské povstalecké armády značně pomohl i Ukrajinský institut národní paměti.O činnosti a významu této instituce se pro Sputnik vyjádřil český ukrajinista a soudní tlumočník jazyka ukrajinského Milan Skála. V písemném komentáři pro Sputnik se Skála zmínil o důsledcích nenávisti vůči sovětské minulosti a zároveň vysvětlil přístup českých politiků k současnému dění na Ukrajině.

Černé prasátko, novinářský póvl a šmejd. Na to nemá ani Rejžek. Petr Žantovský pro vás přebral to největší sprosťáctví nad smrtí Karla Gotta

Petr Žantovský
Petr Žantovský
5.10.2019  ParlementníListy
Nevkus České televize, kdy se v jejím celovečerním speciálu ke skonu Karla Gotta moderátoři vybíjeli v tom, aby do pietního okamžiku neustále vtahovali politické souvislosti, překonal do nebe volající sprostotou titulek Deníku N k článku o této smutné události. Petra Žantovského udivilo, proč píárový článek o truc koncertu k 28. říjnu je poután výkřikem o Jaromíru Nohavicovi a útokem na něj, přestože na něm populární ostravský písničkář rozhodně nebude. Zabývá se i vlnou gretenismu, kterou za poskytnutý rozhovor pro média odskákal šéf dětských psychiatrů Jaroslav Matýs.

Hlavní a osudová linie střetu se zlem

Radim Valenčík
5.10.2019 blog autora
Zcela výjimečně si dovolím citovat z Ranní kávičky Terezy Spencerové, protože některým stále ještě nedochází to nejůležitější: Hlavní a osudová linie střetu v současném světě se nyní vyvinula do podoby studené (až hybridní) občanské války mezi legitimně zvolenou Trumpovou administrativou a jádrem současné globální moci (nejperfidnější formou Deep State, která se kdy v US vyvinula).

Tajné služby: Vyšší forma diplomacie? Náš významný zpravodajský důstojník o tom byl přesvědčen. Bývali špióni statní jonáci! Poslední Polreichova "zpráva o stavu světa". Zahynul tragicky a nečekaně před pár měsíci

Jan Schneider
5. 10. 2019  ProtiProud
JAN SCHNEIDER jako významný bezpečnostní expert uvádí poslední práci našeho někdejšího exkluzivního špióna ve Spojených státech, jehož názory na práci tajných služeb a stav světa by neměli uniknout nikomu, kdo se o obojí zajímá.


Kde se v „kavárně“ bere tolik nenávisti ke Karlu Gottovi?

Petr Hampl
5. 10. 2019 PrvníZprávy
Zpravidla nejde o to, jací lidé během života byli, ale co symbolizují.
Václav Havel je obdivován, protože symbolizuje nadřazenost intelektuálských darmošlapů nad obyčejnými lidmi. O jeho osobní vlastnosti nejde ani v nejmenším. Mnozí z těch, kdo se dnes angažují kolem knihoven a laviček Václava Havla, by se možná zhrozili, kdyby poznali skutečného Václava Havla a nejspíš by pohrdali jeho texty, kdyby nevěděli, kdo je autorem. S Karlem Gottem se to má obdobně, respektive zrcadlově obráceně.

Stanislav Novotný: Letiště Praha - Ruzyně

Stanislav Novotný
Stanislav Novotný
5.10.2019
5. října uplyne 7 let od úředního přejmenování mezinárodního letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla Praha. Uplyne tedy 7 let od okamžiku, kdy bylo na základě rozhodnutí vlády vypuštěno z názvu naší brány do světa starodávné označení místa, na němž se letiště nachází. Název byl naopak ověnčen jménem aktuálního politika. Pominu-li, že pojmenování letiště nechali na pokoji i komunisté, a ti se opravdu s žádnými tradicemi nemazali, je tento způsob vnucování politických idolů k povinné adoraci natolik znechucující, že je nutné jej čas od času připomenout v souvislostech.

Bankovní daň a konkurence

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
5.10.2019 VašeVěc
V debatě o vhodnosti bankovní daně nesmí zapadnout, že velké zahraniční banky mají u nás téměř absolutní monopol. Ještě víc než bankovní daň proto potřebujeme konkurenční síť malých domácích finančních institucí pro obsluhu malého a středního podnikání.

Retro: Veřejnoprávní média – další pokus o předvolební manipulaci?

Stan
5.10.2019 zdroj
Na další nesrovnalosti kolem předvolebních průzkůmů našich veřejnoprávních médií upozornil ve svém blogu na Aktuálně (zde a zde) matematik, statistik, demograf a datový analytik Michal Škop. Celou věc podrobněji v sérii článků v Britských listech rozebral Štěpán Kotrba (zde, zde, zde a zde). Jeho postoj podpořil svým článkem tamtéž sociolog Jan Podhajský, kriticky se k němu naopak vyjádřil vystudovaný sociolog a současný redaktor Britských listů Karel Dolejší. Tisková oddělení České televize a Českého rozhlasu vydala k celé kauze standardní tiskové zprávy (zde a zde), v níž obhajují jimi vybrané agentury pro výzkum veřejného mínění i zvolenou metodu.


Mnichovská dohoda, Křišťálová noc, Protektorát Čechy a Morava, boj o Moskvu a maršál Koněv

Britský premierministr Chamberlain vydává
Československo do rukou Hitlerovi
Pozorovatelka
5.10.2019 Outsidermedia
V jednom dokumentu o Mnichovu 1938 se mj. říká: „Bismarck řekl, že Čechy jsou klíčem k ovládnutí Evropy. Ale Praha je daleko od Londýna a Bismarkcova slova neznamenala nic pro britské ministry zahraničí, kteří měli pocit, že války v tak odlehlých koutech světa se britského impéria netýkají.Československo bylo pro ně jen vzdálenou zemí, na níž Britové nikdy neměli žádný zájem… Pro některé Brity zůstávají Čechy jen dějištěm legendy o králi Václavovi“. 

pátek 4. října 2019

Prezidenti Ázerbájdžánu a Kazachstánu hovořili o "faktoru Putina"

4. 10. 2019 lenta
Rusko dokázalo překonat krizi na začátku století díky "faktoru Putina". Řekl to ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na plenárním zasedání Valdajského mezinárodního diskusního klubu, informuje agentura Interfax . "Hlavním faktorem toho, že Rusko se ctí vyšlo z těch nejtěžších zkoušek, je "faktor Vladimíra Putina". To je pravda, o níž musí vědět všichni", řekl ázerbájdžánský vůdce. Podobné prohlášení učinil i prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev, uvádí zpráva TASSu. Rusko nazval "velkým státem" a poznamenal, že bez jeho konstruktivní účasti "nelze vyřešit žádný klíčový problém - ať už jde o globální či regionální problém". Klíčová zásluha v tom náleží Vladimíru Putinovi, zdůraznil Tokajev.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Trump oznámil brzké zavedení bezvízového režimu s Polskem

4. 10. 2019 russian
Americký prezident Donald Trump novinářům oznámil, že Spojené státy brzy zruší víza pro polské občany. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Trump upřesnil, že jde o "úplné zrušení víz". "Právě jsem podepsal ... brzy podepíšu předběžnou žádost. Víza pro Polsko zcela zrušíme", prohlásil. Dříve polský prezident Andrzej Duda sdělil, že zavedení bezvízového režimu s USA by mohlo nastat do konce roku 2019.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pražská žumpárna aneb Kdo rozděluje společnost?

Michal Brand
4. 10. 2019
Zemřel zpěvák Karel Gott.
Událost, která zdánlivě „musí“ spojit všechny občany této země v úctě před velikou osobností a nádherným člověkem, jakým Karel Gott bezpochyby byl. Ani taková událost však není dostatečná na to, aby si pražská kavárna nekopla a neohřívala svoji polévku.

Nizozemský parlament požaduje vyšetření odpovědnost Ukrajiny za havárii letu MH17

4. 10. 2019   alternatio
Poslanci holandského parlamentu vyzvali vládu, aby byla prozkoumána role Ukrajiny při havárii letu MH17. Vyplývá to z návrhu, podpořeného všemi stranami, které se v úterý večer zúčastnily rozpravy v hlavním zákonodárném orgánu země, informuje agentura TASS s odkazem na internetovou stránku holandského parlamentu.

čtvrtek 3. října 2019

Lavrov zhodnotil reakci Kyjeva na schválení Steinmeierovy formule

3. 10. 2019 russian a russian
Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov během zasedání mezinárodního diskusního Valdajského klubu okomentoval reakci řady ukrajinských politiků na oznámení, že všichni členové kontaktní skupiny v Minsku odsouhlasili Steinmeierovu formuli pro její implementaci do ukrajinského zákonodárství.

Karel Gott, symbol hodný odsouzení

Jiří Jírovec
3. 10. 2019
Jako dědka mě zpráva o odchodu Karla Gotta dojala. Ne hned, protože jsem spíš na folkaře, nemám doma ani jednu Gottovu píseň a těžko bych šel na jeho koncert. Na slzy došlo, až když se v mediích začala objevovat vyrovnanost pohledu: No zpěvák byl dobrej, ale ne světovej, protože nepronikl na anglofonní trh. A podepsal Antichartu a kdoví, jestli nebyl hajzl, který si to všelijak leštil u vrchnosti.

Kde jsou obvinění těch, kteří obviňují Trumpa?

Paul Craig Roberts
3. 10. 2019  paulcraigroberts
V roce 1970 označil Irving Bristol republikánstou stranu za stranu hlupáků – a současnost pravdivost jeho slov potvrzuje. Russiagate a současně probíhající pokus svrhnout presidenta Trumpa jsou akty pobuřování. Neexistují totiž absolutně žádné důkazy pro obvinění, kterými demokraté a americká média společně se zpravodajskými agenturami na celém světě Trumpa očerňují. Ale zato víme o mnoha zločinech, spáchaných předáky Obamova režimu, kteří vytvářeli aféru Russiagate. Máme řadu důkazů o tom, že Obamova FBI zakryla zločiny Hillary Clintonové a vlastníme též důkazy o tom, že předešlý ředitel CIA Brennan aféru Russiagate zkonstruoval a s falešnými tvrzeními ji uvedl do pohybu.

Bruselské grilování

Ivan David
3. 10. 2019     parlamentnilisty
I přes katastrofální neznalost základních informací o medicíně a zdravotnictví byla koordinátory Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu (EP) shledána vhodnou kandidátkou na komisařku pro zdraví kyperská křesťanská demokratka Stella Kyriakidesová. Rovnou „odstřelen“ byl poradou koordinátorů Zahraničního výboru maďarský kandidát na komisaře pro rozšíření László Trócsányi (FIDESZ). Koordinátoři zemědělského výboru se rozhodli pořádně „potrápit“ polského kandidáta na funkci komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského (PiS).

Obrázky z Krymu (reportáž)Lenka Procházková
1.10.2019
„Ty jsi nepolepšitelný dobrodruh!“ povzdechla si kamarádka, když zjistila, kam zase mířím a žádala, abych jí průběžně posílala zprávy, že jsem v pořádku. Můj zastaralý mobil ale na Krymu umlknul, a tak jsem zprávy rodině a přátelům posílala mailem z počítače. Ostatní dobrodruzi z naší výpravy, celkem nás bylo sedmnáct, měli modernější vybavení, ale já jsem byla spokojená, protože devět dní v „klauzuře“ mě uchránilo před útočnými otázkami českých novinářů, pro které je Krym pořád Ukrajinou a cestovat tam s ruským vízem pokládají za provokaci
.

Karel Gott se zasloužil o stát…

Jiří Vyvadil
3.10.2019 VašeVěc
Jakýsi Jan Zahradil teď napsal, že Karel Gott byl Gustávem Husákem českého popu… Možná, že vím, kdo je Jan Zahradil, protože mám úchylku ve sledování politiky, ale to jsem zřejmě výjimkou. Patrně kdysi dělal do muziky. Nuže Karla Gotta jako Sinatru východní Evropy označují dnes všechna média, ale nikdo nehovoří o Janu Zahradilovi.

Co takhle Mnichovská dohoda? Člověku se chce zvracet


Jiří Vyvadil
Jiří Vyvadil
3.10.2019 VašeVěc
Asi týden nás Česká televize krmila reportážemi, jak před třiceti lety východní Němci i přes Prahu prchali do západního Německa a zanechávali nám tady trabanty… Vtipné.