Reklama

čtvrtek 2. ledna 2020

Byl zahájen tranzit plynu přes Ukrajinu podle nového kontraktu. Do Bulharska začal proudit plyn přes Turecký proud

2. 1. 2020
Operátor GTS Ukrajiny (OGTSU) oznámil realizaci dodávky prvních kubických metrů ruského plynu do EU podle nového kontraktu mezi Naftogazem a Gazpromem. "Přepravili jsme již do EU první kubíky plynu podle nového kontraktu na tranzit", uvádí sdělení OGTSU na Facebooku. Zdůrazňuje se, že GTS pracuje ve standardním režimu.


Generální ředitel OGTSU Sergej Makogon napsal na svém Facebooku, že všechny položky ohledně tranzitu byly v rámci nové smlouvy propracovány.

Dříve šéf Naftogazu Andrej Kobolev oznámil, že tranzit zemního plynu přes území Ukrajiny v roce 2020 roce by mohl činit 75 miliard kubíků.

Do Bulharska začal proudit plyn přes Turecký proud

Výkonný ředitel společnosti Bulgartransgaz Vladimír Malinov oznámil, že 1. ledna začal ruský plyn proudit do Bulharska plynovodem Turecký proud.

"Ode dneška Bulharsko dostává ruský plyn přes Turecko, nikoli přes Ukrajinu", cituje Bulharské národní rádio Malinova.

Upřesnil, že Bulharsko bude dostávat 2,8 miliardy kubíků plynu ročně.

Malinov také poznamenal, že bulharská infrastruktura je připravena k odebírání předepsaného množství plynu.

9. prosince Vladimír Malinov prohlásil, že bulharská strana je připravena k tranzitu plynu do Řecka a Severní Makedonie z plynovodu Turecký proud od 1. ledna roku 2020.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

7 komentářů :

 1. Takže plyn bude proudit do EU přes Ukrajinu podle dohodnutých podmínek. Za realizaci bude zodpovídat ukrajinská strana a ne Moskva. Vše se posunulo daleko více do obchodní roviny. Ta politická byla značně zkorigována. Ale hlavní věcí je, že se obě strany zavázaly ukončit veškeré soudní spory a arbitráže a další nezačínat. A tak je možno to považovat za začátek oficiální přímé komunikace mezi Moskvou a Kyjevem. Dále do EU začal proudit plyn přes Turecko. Okolo toho je nějak ticho. Ale nemělo by být. Zaprvé Bulharsko se napojilo na ruský plyn. Z něho je možno ho dodat na celý Balkán a přes Maďarsko (které už prohlásilo, že má zájem a je připraveno) i do celé Evropy. Infrastruktura už tu je. Tím se stalo, že Severní proud II. je sice velice významný,ale už nikoliv klíčový projekt. Tedy jeho zpomalení neohrozí energetickou bezpečnost Evropy. Sankce USA tedy nemají takový dopad, s jakým bylo počítáno. Rusko navíc zprovoznilo i plynovod Síla Sibiře do Číny. Takže i zde ztráty nebudou nijak kritické. Evropa vlastní plyn (až na malé výjimky) nemá. A tak bude vždycky na někom závislá. Musíme si ale vybrat, jestli to bude na Rusku, které vždy závazky plnilo, nebo na středověkých monarchiích okolo Perského zálivu závislých plně na USA nebo přímo na USA, které vždy důsledně využijí každé příležitosti k vyždímání každého, s kým příjdou do styku a neváhají k tomu využít jakékoliv prostředky. Musíme vzít v úvahu fakt, že USA mají pouze jediného spojence - a tím jsou USA. Ostatní státy dělí pouze na dvě sorty: otroky a nepřátele.

  OdpovědětVymazat
 2. Je dobře, že Rus zaplatil Ukrajině obrovský dluh, stačilo pohrozit mezinárodním soudem a cáloval. Rus věděl že by prohrál a měl před světem obrovskou ostudu!
  Kéž by pochopil, že pokud vrátí Krym, bude zase Rusko světem přijatelný, jinak zustanou sankce a opovržení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak úděsně slabomyslná hloupost ...to snad ani není pravda ....že Vy to předstíráte?:-) ....Rus se bojí, že by "měl před světem obrovskou ostudu!"??? .... .... a " pokud vrátí Krym, bude zase Rusko světem přijatelný" ??? ....sancta sinplicitas!!!
   BTW který svět máte na mysli? Čínu? Indii? Turecko? Japonsko? půl Afriky? půl Latinské Ameriky?
   Možná máter na mysli ten poloostrov na západním konci Asie? Notak to jo:-)

   Vymazat
  2. Svatá prostoto! (Já vám to přeložil anonyme 12:08. Ten pán se na vás s tou latinou moc vošklivě vytahuje, žejo) Hele, nedostatečno, jmenujte mi jediné období od vzniku Kyjevské Rusi, kdy bylo Rusko pro svět přijatelné. (Mám na mysli, jako i vy, tzv. "západní svět".) A teď mně prosím laskavě rozšiřte obzory a sdělte mi, kdy si z toho Rusko dělalo těžkou hlavu. Rusové nejsou Češi milý pane, těm je u prdele co si o nich mamá Merkel a strejda Sam myslej. No, ale opovržení? To už jste musel hodně zatlačit, že jste ten obsah své mozkovny hodil tak daleko mimo mísu. Za sebe můžu říct, že hluboké opovržení jsem cítil k opilci Jelcinovi. Ne že je opilec, ale že rozprodává svou vlast. Pro informaci - stejně hluboké opovržení z týchž důvodů chovám k Všaškovi Pravdoláskovi, Ben - Ešedovi a vůdcům většiny Afrických pseudostátů. Sankce a opovržení... Ježíš, v jaké bublině se račte vynacházet?

   Vymazat
  3. Hej, neznámý milenče tlustého prasete Novotného, jsi tu od bigheada Hamáčka, aby jsi rozesíral diskuze? To nemáš na jinou práci než troll? Smutné...

   Vymazat
 3. Pane unknown. Máte to nějak pomotané. 2,8 mld USD jsou sice pěkné peníze, ale pro Gazprom to nejsou "obrovské" peníze. Rozhodně ho to nepoloží. Ukrajinci mezinárodním soudem nejen hrozili, oni se už soudili. A Gazprom také. o 11,5 mld USD. Soudy se táhly roky. A nyní je vše jasné. OBĚ strany stáhly svá obvinění a soudy skončily. A na jdnáních bylo dosaženo kompromisu. Takže nelze tvrdit, že Ukrajina vyhrála. A Krym? Jediný, kdo o něm mluví je Ukrajina. Otázka Krymu nebyla vůbec otevřena na jednání Normanské čtyřky. Ono totiž není co vracet. O osudu Krymu rozhodlo referendum občanů. Muselo by být další s opačným výsledkem. A Ukrajinci se klepou, aby se referendum neuskutečnilo nejen na Donbase, ale i v jiných oblastech. Třeba v Charkově nebo Oděse. Proto jsou tam dislokovány žoldácké síly hrdlořezů jako je Azov apod. Ostatně řada ukrajinských politiků už Donbas jako součást Ukrajiny odepsala. Dokonce zase chtějí stavět zeď. Peníze na plot, který Jaceňuk začal stavět ale už rozkradli. Další ukrajinští politici přímo hovoří o rozpadu Ukrajiny jako státu. Rusko si poradilo s jinými trablemi, než jsou nějaké sankce. A když už jsme u nich. Víte, že obchod mezi Velkou Británií a Ruskem stoupl o 18%? A mezi USA dokonce o 26%. Takže sněte dál!

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo ve skutečnosti ve 30. letech způsobil v SSSR hladomor?http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/2471-kdo-ve-skutecnosti-ve-30-letech-zpusobil-v-sssr-hladomor

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.