Reklama

neděle 19. ledna 2020

Co chystá Putin? Zná dějiny... Jaroslav Bašta rozkrývá změny v Rusku


rozhovor s Jaroslavem Baštou
19. 1. 2020   ParlamentníListy
„Spíše mi připadá, že (Putin) připravuje Ruskou federaci na éru ‚Po Putinovi‘. Chápe, že za sebe nenašel ani si nevychoval rovnocennou náhradu, takže je třeba odejít od čistě prezidentského systému k variantě s vyšší rolí parlamentu a vlády, která by vyvažovala budoucího slabého či příliš autoritativního prezidenta. Snaží se učinit politický systém více blbuvzdorný, protože dobře zná ruské dějiny. Tyto změny ústavy tak možná představují jeho politickou závěť,“ hodnotí aktuální vývoj v Rusku bývalý velvyslanec v této zemi Jaroslav Bašta.


V Rusku končí vláda premiéra Medveděva, doposud věrného souputníka prezidenta Putina. Jak tuto zprávu čtete? Proč se tak stalo?

Premiér Medveděv byl dlouhou dobu nepopulární, hrál roli otloukánka, na kterého padaly důsledky všech chyb, jichž se prezident Putin dopustil v ekonomické oblasti (naposledy reforma důchodů). Nastal čas jej vyměnit, ovšem nikoliv zavrhnout. Přechází na post místopředsedy Bezpečnostní rady, což mu otvírá kariéru v oblasti silové politiky. V ruských poměrech jde de facto o funkci viceprezidenta. Navíc zůstává předsedou nejsilnější politické strany Jednotné Rusko. Nevylučoval bych proto, že s ním Vladimir Putin opět počítá jako s budoucím prezidentem v roce 2024. Do té doby se to, že Dmitrij Medveděv byl neúspěšným premiérem, zapomene.

Očekával se podobný krok, nebo je to pro vás překvapením?
Abych pravdu řekl, čekal jsem to už dříve.

Premiérem se má stát Michail Mišustin. Znáte ho? Co o něm můžete říci?


Neznal jsem jej osobně, ale pamatuji se na něho z doby, kdy vedl Pozemkový úřad na Ministerstvu ekonomického rozvoje v roce 2004. Jde o typického technokrata, IT specialistu, který za posledních 10 let zjednodušil, zdigitalizoval a zefektivnil ruský daňový systém. V tomto ohledu odvedl obrovský kus práce. Nikdy však nebyl politik, zdá se, že se politice programově vyhýbal. Ostatně o tom, že bude premiérem, se dozvěděl až po demisi Medveděva, když poslouchal spolu s ostatními poselství prezidenta Vladimira Putina. Myslím si, že to dostatečně vypovídá o současném významu funkce předsedy vlády RF.

Vladimir Putin navrhl ve svém projevu změny ústavy, které jsou prý největší za posledních 27 let. Rozšířily by pravomoci parlamentu a oslabily roli prezidenta. Co tím Putin dle vás zamýšlí? Připravuje si tím půdu pro další působení?

Nevylučoval bych to, ale spíše mi připadá, že připravuje Ruskou federaci na éru „Po Putinovi“. Chápe, že za sebe nenašel ani si nevychoval rovnocennou náhradu, takže je třeba odejít od čistě prezidentského systému k variantě s vyšší rolí parlamentu a vlády, která by vyvažovala budoucího slabého či příliš autoritativního prezidenta. Řekl bych, že se snaží učinit politický systém více blbuvzdorný, protože dobře zná ruské dějiny. Tyto změny ústavy tak možná představují jeho politickou závěť.

62 komentářů :

 1. Putin připravuje Ruskou federaci na éru „Po Putinovi“. Chápe, že za sebe nenašel ani si nevychoval rovnocennou náhradu, takže je třeba odejít od čistě prezidentského systému k variantě s vyšší rolí parlamentu a vlády.
  http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/2983-proc-sileny-poplach-s-putinovou-reformou-ustavy-v-rusku-a-je-to-venku

  OdpovědětSmazat
 2. Putin ovšem zřejmě nepočítá s tím, že přijde jiný Putin, a ten si pravomoce zase nahrabe pro sebe, stejně, jako to udělal on sám. Pochopitelně, možná nový Putin nebude sdílet světonázor toho původního, ale ten starý s tím neudělá už vůbec nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:06...Putin "pravomoce nahrabal pod sebe"?
   Možná...Ale v souladu s přáním většiny obyvatelstva,které pochopilo,že mu může věřit.
   O takové podpoře jakou má Putin v Rusku si mohou zzápadní "vůdcové" nechat jen zdát.
   Helanov

   Smazat
  2. Helanov,

   i my voliči ČR budeme potřebovat konečně změnu.
   Ta čeká na nás ve formě

   SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÉ PARLAMENTNI MIROVÉ REVOLUCE!

   s programem připravovaným už jako navrh samotných voličú,když polit.subjekty 30 let selhávaji a dále chtěji krást a rabovat zbytky bývalé republiky,která miři mezi rozvojové banánové státy a né ,že ne ANO!

   Smazat
  3. Helanov 14:20 jako obvykle přehlédla podstatné. Putin jako prezident nezískal jiné pravomoci, než měl jeho předchůdce. Rozdíl je v tom, jak s nimi naložil.

   Smazat
  4. Helo, nenechte se rozebírat, zrovna od "voličů". Já s vámi souhlasím. Jen já do hlavy Putinovi nevidím. Z drbů čtu, že Míšustin hraje rád hokej a dobře hraje na piáno. Jinak nic moc. Uvidíme.

   Smazat
 3. Precizní rozbor,pan Bašta je ŠPICA!!!
  Rovnocennou náhradu za sebe VVP nenajde,v tomhle ohledu je výjimečný.
  Pokusit se zabránit tomu aby otěže převzal nějaký hňup,a nebo nečestný člověk,nic víc nemůže pro budoucnost RF udělat.
  Děkuji za článek!!!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Premiér Medveděv byl dlouhou dobu nepopulární, hrál roli otloukánka, na kterého padaly důsledky všech chyb, jichž se prezident Putin dopustil v ekonomické oblasti (naposledy reforma důchodů)."
   - tak tohle je opravdu precizní pochopení reality v Rusku. To má z ČT? No, ale pokud pan Bašta a vy patříte mezi trockisty, tak ta precisní analýza dává smysl..

   Smazat
 4. Putin a jeho prezidentský team !!! likviduje liberální ústavu a vrací se k nedokončené stalinské ústavní tradici.
  Demkratická samospráva s centrem Dumy a Vlády bude makat na rozvoji státu a společnosti. Prezident a jeho prezidentský aparát bude hlavním ombudsmanem a bude všechno kontrolovat !!! a zajišťovat vnitřní pořádek a zahraniční politiku a bezpečnost ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy máte věštecké schopnosti a ještě se specializací na Rusko? Je nevyspitatelné, ale také nepřemožitelné. Ruské nerostné bohatství je dbýváno už od Napoleona.

   Smazat
  2. Věštecké schpnosti nejsou potřeba, stačí dobře analyzovát a hodně znát

   Smazat
  3. 14:13 S liberalismem běžte k šípku je to nefunkční paskvil. Funkční stát a rodina je to pravé a co je v nové ústavě RF je správné.

   Smazat
  4. 15.02 Putin a jeho team dělá dobře že likviduje liberální ústavu a vrací se k osvědčené ústavní tradici, která byla základem přežítí Ruska ve 20.století

   Smazat
  5. 14.43
   No, zatím si nevedl špatně, řekl bych. Zřejmě nejlepší způsob, jak spravovat šestinu světa.
   Liberální ústava? To myslíte vážně? Že jako likviduje něco (pro Rusko, a nejen pro něj) prospěšného a instaluje něco (pro Rusko, a nejen pro něj) špatného?

   Smazat
  6. 18.27 Liberální ústava je ta současná s mnoha záludnostmi poškozujícími stát a zneužitelnými pro rozvrat státu. Byla přijatá za Jelcina a dodaná západními poradci.

   Smazat
  7. 18.27 Srozumitelněji vyjádřeno je to liberální ústava ustavující právní stát s vládou práva, je to stejný paskvil jako naše ústava.

   Právní stát líbivě zní lidským uším, ale je to forma státu kde jsou vyšachováni lidé od správy svých věcí a vládne jim nějaké abstraktní degeneráty zprzněné právo ...
   Však víte, jaká dnes ctíme práva ...

   Smazat
  8. 14:52 když toho tolik znáte, podělte se prosím o informace ze svých vzácných zdrojů. On ten Putin překvapil i svoje blízké okolí a jeho návrhy ještě nenabyly konkrétní podobu. Mluví se o tom, že onen Mihail Mišutin taky rád hraje hokej a k tomu i dobře na piáno či klavír. Krom toho snad úspěšně prosadil digitalizaci daňové správy Ruské federace. Ale, je to Rus, tak to bude blbec. No, Šojgu zas Rus není, takže to bude blbec právě proto. Takhle se asi shodneme, že?

   Smazat
 5. Otázka je který společenský systém je nejlepší.

  a) Rodová diktatura: Historicky nejstarší. Král jakož vůdce klanu připravuje od malička své potomky, aby zpravidla ten nejstarší syn převzal žezlo a spravedlivě území klanem kontrolované spravoval a dále rozvíjel, chránil, případně rozšiřoval. Výhodou je, že nastupující král má celoživotní vzdělání jak zemi spravovat, nevýhodou, že ne každý mladý se vyvede (může také zahynout a nastoupí ten mladší, ne až tak na funkci vůdce připravený). Pak může zlokrál celou zemi (království) svou neschopností potopit. Obdobný model by připadal i v Rusku, pokud by Putin někoho, ne však svou krev na jeho funkci připravil. Otázkou by pak mohlo být, nebyloby lepší parlament zcela zrušit, neb osvícený diktátor je zárukou prosperity. Ne každý diktátor je však osvícený. Z dlouhodobého hlediska je model diktátorský těžko udržitelný. Zejména v momentě, kdy se společnost a poznání reálného světa staly natolik složité, že řízení takto složité společenské soustavy vyžadovalo na vrcholu jedince vskutku geniálního. To například Putin nepochybně je. Například ale takový Hitler, který vskutku svého času Německo vyzdvihl z popela následně svými "přešlapy" uvrhl celý svět do válečné katastrofy doposud nepoznaní. Životnost takto řízené říše může být pro nekontrolovatelná chybná rozhodnutí nejvyššího diktátora jepičí. Z historického hlediska nejkratšího trvání měly například říše - již zmíněná 3. říše, ale i například Alexandra velikého, ale i říše Římská, kdy první císař Augustus nastoupil na trůn někdy okolo roku 0 a poslední císař opírající svou moc výhradně o legie skončil okolo roku 300. Pak došlo k upgrade na princip viz níže add b).

  OdpovědětSmazat
 6. b) Systém dvojvládí světské a duchovní moci. Klasický model byl ustanoven koncem antické Říše Římské (cca rok 300). Zde byla nahrazena císařská diktatura postavená na síle římských legií a ochraně dvora v podobě tehdejších specnas - pretoriánů převzetím duší lidu římského prostřednictvím katolické církve a víry v Krista. Prvním krokem bylo ustanovit a opanovat církev. Konkrétně Římsko-katolickou. Té předepsat svaté knihy jako výchozí duchovní předpisy, dle kterých se musí všichni "dobrovolně" řídit (tedy i císařská rodina-rod) ve jménu vyššího principu, tj. boha všemohoucího. Následovalo rozdělení moci na světskou a boží. Ve světské platila zásada rozvoje na principu "neviditelné ruky trhu". Tedy velice progresivní, založená na rodech (feudálech), které mezi sebou mohli libovolně soutěžit, pakliže neporušovali principy božské. Tyto založené na konkrétně 4 schválených evangeliích šířila mezi všechen lid církev skrze soustavu kostelů instalovaných na celém území říše. Pokud představitelé světského světa při své soutěži porušovali boží přikázání, následovala církví svolávaná křížová výprava. Světský svět své kádry proškoloval v rámci vládnoucích rodů a ty vládli principem diktatury. Na vrcholu byl volený císař. Církev si své kádry doplňovala náborem talentovaných jedinců do jejich církevních škol a to jak z řad nejnižší třídy tak i z řad nejvyšších světských vrstev. Příslušníci církve nesměli mít své vlastní potomstvo. Od útlého věku se profesionalizovali výhradně k službě bohu. Na vrcholu byl (doposud je) volený papež. Nevýhodou tohoto systému byla obrovská těžkopádnost. Změnit některý z božích principů po konfrontaci s reálným pokrokem v poznání přírodních zákonitostí muselo předcházet konsilium, které nové poznatky muselo účelným způsobem vkomponovat do původních svatých knih. Výhodou obrovská stabilita systému. Ten Římsko-katolický vydržel cca od roku 300 do roku 1917. Tento princip lze odpozorovat u současné Číny, kdy duchovní vedení je na jejich komunistické straně (v principu jde o materialistickou církev s implementovanými idealistickými principy dřívějších náboženských systémů - Konfucius, atd...), která však na rozdíl od modelu vlády jedné strany ala SSSR plně osvobodila světský svět. Zde nahradily feudály čínští oligarchové. I ti se však musí při své vzájemné soutěži řídit principy doktríny určované vládnoucí KS Číny.

  OdpovědětSmazat
 7. c) Třetí model je model demokratický. V historii nikdy nefungoval dlouho a vždy skončil vnitřním rozvratem. V podobě liberální prakticky neexistoval v historii nikdy. Nejvíce se přibližoval v antice, kdy existoval prakticky dvoukomorový model. Senát byl plně v rukou tehdejších oligarchických rodů a byl dědičný. Prostý lid mohl své požadavky diskutovat na fóru a oligarchy jmenovaní zástupci tohoto fóra následně požadavky lidu předkládali senátu k posouzení - případnému schválení způsobu jejich praktického naplnění. I mezi oligarchy, jejichž názory předkládané v senátu byly v principu kompetentní, neb šlo o zástupce rodů, kteří dbali na výchovu svých potomků pro převzetí rolí hlav svých rodinných klanů. Tedy tito senátoři byli více méně plně v obraze, jak by se měla říše řídit. I přes to se však výrazně takový senát rozhádal natolik, kdy si pro řešení nastalé situace museli zvolit na určité období 3, 2 případně jediného diktátora, kterému předali veškeré kompetence aby mohli příslušnou krizi diktátorským principem vyřešit. Takto nakonec ale vznikla situace, kdy jeden s těchto diktátorů již svou funkci nesložil a do své funkce následně jmenoval potomka. První náznak byl Julius Cesar. Ten však císařem ještě nebyl. To až jeho nástupce (synovec) Oktaviánus zvaný Augustus. Ten byl první, který svou moc senátu již nevrátil a jmenoval svého nástupce, tj 2. římského císaře.

  OdpovědětSmazat
 8. Nikdy v historii neexistoval liberální model demokracie. Vyjma krátkých období převratů - revolucí (například francouzská revoluce pádu Bastily). Demokratické principy, pakliže v historii někdy fungovaly, tak jedině v případech, kdy byla zaručena kompetence jedinců sedících v těchto demokratických mocenských celcích. Např. v Británii sněmovna lordů složení z místních oligarchů (zástupců nejvyšší šlechty), která kontrolovala (a doposud kontroluje) dědičný královský klan. Až později byla ustanovena dolní komora. Na území Rakousko-Uherska po reformě zasedal zase zemský sněm složený ze zástupců národů císařství a zároveň složený ze zástupců cechů (tj. průmyslových, zemědělských, vzdělávacích a dalších odborných odvětví). Model České ústavy instalovaný po r. 1989 ze zahraničí s řídícími celky parlament, senát, president a dále ústavní soud měl v principu modelovat římský senát a fórum, lépe však britský dvoukomorový parlament. Záruka kompetence jedinců sedících v senátu byla nahrazena z principu - zde smí sedět pouze největší čeští oligarchové v jejichž zájmu by měla být kvalitní správa našeho státu neb zde mají významné majetky a mělo by být v jejich zájmu naši zemi kvalitně spravovat, byl nahrazen věkem kandidátů. Toto však evidentně nefunguje. Dolní komora, tj. parlament není co do kompetence tam sedících jedinců chráněn nijak. Prakticky se tam může dostat jakýkoli blb a dle toho to také vypadá. Viz asi nejhorším příkladem můžou být kauzy poslanců Věcí Veřejných, Úsvitu a jiných. Co se týče oligarchů ve vedení státu je tlak zcela opačný nežli např. v Británii. Zde narážím na osobu předsedy vlády Babiše, kdy je vymýšleno cokoli, aby tam takový jedinec nebyl. Takto bychom mohli na úrovni EU (pokud by Británie již nebyla mimo) požadovat rozpuštění jejich Sněmovny lordů, neboť zde na principu dědičné sedí výhradně zástupci tamních oligarchických rodů.

  Zde se otevírá navíc otázka, že pokud si oligarcha poslance - senátora, případně presidenta koupí, tak je vše OK. Pokud v parlamentu, potažmo sedí ve vládě osobně, je to nepřípustné. Zde je potom zásadní otázka. Kdo všechno si ty naše senátory a poslance kupuje?!? Je tristní, pokud jsou to oligarchové zahraniční, které zajímá pouze to jak z našeho území generovat zisk. Kromě koupených "zástupců lidu" zde přirozeně sedí výrazně mnoho nekompetentních jedinců, bez vzdělání a bez životních zkušeností, kteří zde prosazují zákony neslučitelné s principy samotné přírody (LGB, uprchlíci vítejte, kvóty feministicko menšinové, atd...). Jen čekám na situaci, kdy zde budou sedět zástupci zoofilů, pedofilů, práv poctivých zlodějů - jakožto řemesla, vrahů profesionálů jakožto registrované živnosti, práv pirátů silnic a podobně.

  Tedy k tématu článku. Putin jistě nemá zájem aby byl princip řízení Ruska na principu dědičného Carství. Nicméně přílišné kompetence parlamentu též nevěstí nic dobrého. "Církevní" model ala Čína je v současnosti v Rusku dosti problematický. Nyní není možné zde ustanovit znovu vládu jedné strany, byť na principu - strana vede duši, světský svět libovolně podniká, kdy ale strana zaručuje, to aby nebyly při tomto podnikání překročeny nepřekročitelné hranice (například získání absolutního monopolu, možnost beztrestně šidit své produkty, nedbat na udržení sociálního smíru, jiné zákony pro chudobu, jiné pro boháče, atd. No uvidíme jak to s tím Ruskem bude. Upgrade je jistě nutný, jaký bude, toď otázka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo přečetl ty 3 články nade mnou, ať udělá čárku. Ach ti grafomani.
   A k článku pana Bašty. Řekl bych spíš, že Putin uložil Medvěděva k ledu. A že k tomu měl dobré důvody. Putin od nástupu do 1.prezidentského období se rozhodně stavěl proti důchodové reformě. To naopak Medvěděv se o ni velmi zasazoval a šel tak proti prezidentovi. Dokonce si brzy po jejím uzákonění dovolit vyostřit nevoli Rusů prohlášeními, že je potřeba zvážit zkracování pracovního týdne. Zdá se, že se mu to vrátilo jako bumerang.
   Hlavně, že Putin dostal do vlády svého člověka, v záloze bylo ještě pár lumpů podobných Medvěděvovi.
   Pan Bašta určitě tamní poměry zná velmi dobře, ale možná trochu mlží.

   Smazat
  2. 15.42 Ty texty Anonyma 15.15, 15.17, 15.18, 15.19 nejsou špatné, je to pokus o historický exkurz.
   Státoprávní teorie a formy ve 20. století na Západě už ale vycházejí z liberálně zednářských smyšlenek a nesmyslů, které se uplatnily při založení USA ...

   Smazat
  3. Já děkuji autorovi za analýzu modelů vládnutí v historii a dnes, myslím a tedy poučil jsem se. Jistě všichni myslící cití, že soudobý pojem demokracie byl totálně vyprázdněn tím, že za nim stojí vláda diktatury kapitálu a za socíku to nebyla také vláda lidu - diktatura proletariátu, ale vláda jedné strany, která v sobě po únoru 1948 akumulovala někdejší sluhy diktatury kapitálu. Takže podobnost tehdy a dnes až příliš velká.
   Putin: Zkušenosti z doby Gorbačova a zejména Jelcina jsou varovné a jistě Rusko jen o vlásek uniklo osudu starého Říma - k nelibosti Západu, tedy diktatury kapitálu "civilizované Evropy". Prostě přišla o hodování u prostřeného stolu Ruskem. Putinové se ale rodí snad jednou za století či ještě vzácněji a tak se hledá cesta, jak zabránit příchodu k moci Jelcinům. I my jsme měli své Jelciny a Babiš se blíží spíše do kategorie Putinů, proto to úsilí likvidovat ho přes politické loutky kapitálu, moc, "právo a spravedlnost" diktatury kapitálu.

   Smazat
  4. 15:19 Nesporně! Jakákoliv demokracie je fikce! Lůza nikdy nebyla předurčena k podílu na moci, není totiž schopná sebeřízení! Od toho tu existuje od počátku dějin kasta pánů nadaná Vůlí k moci, která ovládá tuto vlastnost postrádající kastu otroků! Bohužel ta první dnes musí předstírat vládu té druhé! Tzv. demokracie (=lůzovláda) je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit k vzájemnému prospěchu, v rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi! Rozum je další mantrou masonů! Nadčlověk se svou morálkou pánů liší od podčlověka. Morálka podlidí se projevuje jako duševní společenská choroba zvaná levicovost, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  5. Absolutne vetsinou luza vladne a nici vse dosazene
   Jedine vlada -diktatura muze fungovat -tato democracie je jen velky bordel

   Smazat
  6. Zde bych pana "Anonymní 19. ledna 2020 18:24" rád upozornil na Paretovo pravidlo, tj. princip 20 na 80.
   Zdravá společnost dbá na výchovu mladých generací aby se poměr změnil spíše k 30 na 70. Společnost v rozvratu výchovy mladých generací nedbá. Pak se poměr mění směrem k 10 na 90. Následuje všeobecný úpadek a zánik.

   Pravidlo říká, že v průměru pouze 20% populace má schopnost býti dostatečně hloubavými, aby byli schopny ku prospěchu svému i těch ostatních 80%, pro které je pohodlnější se nechat někým vést (přemýšlení totiž bolí), společnost jako celek řídit tak, aby jako celek prosperovala.

   Smazat
 9. Bašta, Bašta... ach jo.
  Medveděv prý byl otloukánek, na kterého padaly všechny chyby, kterých se Putin dopustil v ekonomické oblasti, důchody.... ap.
  Něco tak lživého a blbého jsem už dlouho nečetl.

  REFORMA důchodového systému vzešla z Dumy a byla Dumou schválena.Proti tomu nemohl Putin udělat ani ň!

  Samotný akt reformy byl účelový, tj. vyhnat nespokojené občany do ulic, nastartovat majdan alá Ukrajina a občanskou válku.
  K potěšení takových svi*í, jako Navalnyj a nespočet zahraničních neziskovek, prioritně těch německých a amerických, které milovaly Rusko v dobách zrádce Jelcina.
  Medveděv patří do tábora těch,
  kteří svou zemi nenávidějí, skrytě pracují na destabilizaci ruské státnosti a posluhují americkým páníčkům.
  Bašta je buď účelově blbý,nebo jen neinformovaný, nemajíc potuchy o nějakých nadnárodních procesech řízení.
  Je mně líto těch, kteří se nechají krmit Baštovými "rozumy."
  kolokol 15:42 souhlas, napsal jsi to móóóc slušně.

  OdpovědětSmazat
 10. Pokud byste 16:00 prezentoval svůj názor bez osobních invektiv vůči autoru článku, tedy bez "machrování", odpovídal by smyslu diskuze. Takhle se ztrapňujete. Podobně autor příspěvku 19. ledna 2020 15:42. Ty příspěvky jsem, sice s trochou netrpělivosti přečetl a něco mi řekly. JiH

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Basta, prosim poucte me ! JA TO OPRAVDU NEVIM !
  Proc Rusko, narod Slovanu potrebuje, byt vzdy ovladano, (od roku 1917) mensinou, ktera neni etnicky Slovanska.
  Vzdyt to bije do oci !
  Jak to, ze se s tim rusti Slovane smirili.
  To je tak nesrozunmitelne, jako kdybych ja nick honolulu vladl v Zululandu.

  Jsou ti Rusi, natvrdici ? Ze s tim nic nedelaji ?
  Vzdyt 80 % jejich predstavitelu ma zazemi v jinych zemich a dokonce i jine obcanstvi.

  ZEPTAT SE JICH NEMOHU , nerozumim rusky ani slovo a v Rusku jsem nikdy nebyl.

  A poseroutkove v Cesku se takove otazce obloukem vyhnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smele rychle idiote
   tahni zase do prdele

   Smazat
  2. Pro hlupáka Honolulu: Proč Britové tak dlouho vydrželi a stále drží německou královskou rodinku? A dokonce pravoslavou (řecko-německé kořeny)!

   Smazat
  3. 19:29 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i v čecháčkově!

   Smazat
  4. 9:16 Ta jim ovšem, rudoprde, nevládne a nikdy ani nevládla, poslední vládnoucí král Anglie byl skotský Startovec, tedy Brit Karel II. Od "Slavné revoluce" to tam maj v prackách nosatí finančníci, co si je Cromwell neprozřetelně povolal z na pomoc ...

   Smazat
  5. 18:20 Příčinou je ona "Slovanská duše", což je ve skutečnosti "otrocká duše." (V angličtině: slavic soul - slavish soul.) Je to sen árijského muže uvrženého do otroctví, ochromující práce a života v ponižujících podmínkách, jehož předkové byli vyhlazeni etnicky cizími elitami, a který nemá vůli čelit realitě a postavit se na odpor těmto svým pánům - https://www.youtube.com/watch?v=ZeD4pYhKX1g

   Smazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. Jistě Honolulu 18:20, všichni ti, kteří neuvažují podle vašich jednostranných schemat jsou natvrdlíci, poseroutkové, hurvínci ... Ruský národ ctí, že ve svém mnohonárodním státu neupírají politickou kariéru žádné národnosti. U nás Čechů jsem potěšen tím, že v čele státu nám nevadil a nevadí Slovák, zatímco Slováci by s Čechem, díky svým malonárodním mindrákům, nejspíš měli problém. Já se vašeho hostování na těchto stránkách vytrvale zastávám, protože skvěle reprezentujete jistý typ spotřební omezenosti. Zdravím srdečně JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omezenost zcela jiste representuje ,jiz jeho placata hlava jako cepice to potvrzuje

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. To je determinováno geneticky. Původním Rusem býval nordicko-slovanský árijec, který byl disciplinovaný, svobodomilný a spíše faustovský než fatalistický - stejně jako germánští Švédové, Dánové či Němci.Ale mongolský vpád to zásadně změnil! A tak jako Ivan IV. byl po matce potomkem mongolských vládců Zlaté hordy, byla Moskovie jen ulusem říše Mongolů! Jak řekl markýz de Custin: „Grattez le Russe, et vous verrez un Tartare“ (podrbej Rusa a najdeš Tatara)! Zničení Novgorodské hanzovní republiky moskevsko-tatarskými hordami za jeho vlády proměnily Rus na stepní říši azijských barbarů! Hrabě Ostermann, který za pomoci mladého cara Petra zkusil vrátit Rus na evropskou trajektorii, uspěl pouze dočasně. V roce 1917 Ruské impérium zaniklo a na jeho místě se rozprostřel židokagal SSSR, jenž sice stanul na straně vítězů WWII., ale Rusové v ní byli poraženým národem! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg_orig.jpg

   Putleroffský parchanát Chujlostan je jeho hnilobným pozůstatkem!

   Smazat
 14. 18:34 - Pane, vy se me zastavate proto, ze jsem prinoscem svetla to pritmi jednostrane nateracske propagandy
  v Cesku !
  Plne si uvedomuji, ze svoji politickou BEZTAKTNOSTI a NEKORKTNOSI, narusuji manipulaci lotkovodicum s jejich obcany ve vasi zemi.

  Ted vsak ohledne Ruska ! Kdyz vice nez 90 % (94%) vladnich elit v byvalem SSSR nebylo etnicky slovanske, tak disproporce je tak velka, ze Rusko nebylo Rusko, ale kamuflaz pod jinou "mocenskou firmou".
  Seznamy a jmena byvalych elit, byly vseobecne zname.

  Ted je disproporce sice mensi, ale je stale velka.

  Je mi jasne, ze president Putin si to uvedomuje a dela s tim neco pod krytim socialnich zmen.
  On je proste zachrancem Ruska, ale ted ma pred sebou velkou bitvu, jakou vedl kdysi Stalin se dvema frakcemi t.zv. "bolseviku".
  Jejich ideologicke hadky byly vzdy pouze zasterka v narodnostnim boji o vladnuti v Rusku a rusky muzik, byl to posledni kureci hovinko , nad kterym se zminene frakce pozastavovali.
  Neda se zmenit historicka realita prelakovanim a my cteme vsecho ze vsech stran, protoze u nas neni cenzura.  OdpovědětSmazat
 15. 19:34 - nicku Mugabe ty poloopice z Limpopa nenarusuj moji diskuzi a ceskou inteligenci na thema Rusko, kdyz zijes v Cesku illegalne a nemas ceskou narodnost - a prislusnost jsi koupil na Cikanskem trhu na Balkane.

  OdpovědětSmazat
 16. 19:57 i 19:34 oba nemáte být na co pyšní, jste jen pouhé fosilie z druhohor a pořád se tu exibujete.

  OdpovědětSmazat
 17. Ruska (slovanska) narodnostni elita, ovladana Romanovci, byla po roce 1917 vyvrazdena v Gulagu a na Solovetskych ostrovech v Bilem mori. Takze to co zustalo - zbylo - bylo ve sluzbach nekoho upne jineho nez byli Rusove.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19.52 Pane je lepsi napsat neco rozumneho pro nas.
   I kdyz je to nekdy snadne tyhle zkritizovat,
   KAZDA I SEBEMENSI POZORNOST je vzrusuje az do besneni a neovladatelne hysterie a povzbuzuje k dalsi spine..
   Ignorujte , kazdy vi co jsou...

   Smazat
  2. Z vlastni zkusenosti odjinud vim presne ,ze po zvyseni duchodu nastane nenapadne zvyseni cen , najmu dani atd a by stat neprisel zkratka.
   Zbrojeni NATO , nato je vzycky a dulezitejsi az do posledniho duchodce, ditete ,cecha atd.
   Rusko ma 20% muslimu, dale predkove jsou mongolove,skythove ,vikingove /vsichni strasne krvelacni/ a Slovani..To se v nich pere.
   Slovani jsou od slavs/otrok/ nazor se nezmenil od Karla Nejvetsiho /okolo 800/ a predtim rimanu, kteri je pouzivali jako otroky na to nejhorsi, v dolech.
   V Tureckuje pouzivali naopak v armade /janseniti/pac byl tenkrat nejlepsi..Skoro dobyli presilu Evropy a v Madarsku se usadili na 150 let..A dobyli snadno obrovskou risi Konstantinopol, kdyz jim nakej slovan Urban odlil kanony na zboreni hradeb..

   Smazat
 18. 20:07 - ja nick honolulu se zde dohledavam pravdy, ale mnozi se mi vnucuji, aniz by meli co rici svym
  chrochtanim vepru !
  Oni si uvedomuji, ze na me mentalne nestaci ! Tak zacnou nadavat.
  Ti co na me staci, me nadavaji zase za to, ze sem chodim.
  Vcera me napsali, ze se hrabu v hnoji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi jen k smichu sasku ,problem je ze te redakce necha nicit diskuse chytrych lidi .Ty jsi jen kaspar a kuku -blazen Tahni zase do krabice ty spinava opice

   Smazat
  2. Nezli proste redakce najde reseni blokovat ruzne pablby ,je nutne brat toto individuum jakozto obecniho blbeho .Kazda obec mela vzdy blby ,proste se tak narodi,jako tento pablb z Vysocan-jesterkar -metar Howgh

   Smazat
  3. Já jsem si na něj zvyk, je blb, asi nikoho nemá,ale patří sem jako do rodiny, nechte ho blekocat.

   Smazat
 19. Pan BASTA o Putinovi pise v zasade spravne.. Prekvapuje, jak zasadne nechape postavu a dlouhodobe protiruske jednani Medvedeva...

  OdpovědětSmazat
 20. 20:54 - Hurvinci ja jsem take presvedcen , ze mate zazivaci ustroji ukoncene v makuvkach, ale jsem civilizovany a neopakuji vam to stale dokola, jako flasinetar.

  Niceni diskuzi, dela vase neschopnst cokoliv rici na jakekoliv thema. Vy utokem a sprostarnami zakryvate to, ze jste hloupejsi nez vas plechovy kun pred musejem na Vaclavaku.

  Predpovidam zhorseni vztahu Ruska a Ameriky na zaklade odstaveni vlady v Rusku , ve kterou Putin ztratil duveru.

  Vy misto toho, aby jste na to prisli sami, tak se zabyvate moji osobou a tim zakryvate vasi provincionalni omezenost a TUPOST.

  Vase dlouholeta izolovanost a jazykova neschopnost vam zarucila, ze umite pouze PAPOUSKOVAT , nejake novodobe Rude Pravo a myslet na prikaz !
  (Pssst, jsem rad, ze vam moje prispevky prinasi tolik "radosti".)

  OdpovědětSmazat
 21. 21:20 - Nejsem z Vysocan, jsem ze Smichova a nevim co to je jesterkar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve Vysocanech byla Pragovka kde jsi jezdil s jesterkou a vyvazel spony .Pred sjezdem te strana poverila novou sluzbou pro stranu a povysila do stavu pocistovacu-metaru hl m Prahy kde jsi bojoval Fucik styl kradenim zarovek a lamanim nasad sluzebnich kostat Po tomto prohranem boji se stranou kterou jsi chtel obrodit jsi se odsunul do emigrace kde otravujes do dnesni doby dopisovanim do ruznych ceskych webu neb jedine cesky se spatne domluvis zde.
   Jsi dusevni blb prototyp lojzy Kotapise jez dokoncil streni prumyslovou skolu pomocnou .Disertacni prace umet si zapnout poklopec a hrat clovece nezlob se sam se sebou.Jakozto obecni blbej ze Smichova jsou ti k disposici klice od tohoto cikanskeho doupete

   Smazat
 22. Pane Basta - autore !
  Je jasne, ze ta skupina, v Rusku, ktera ztratila pozice a ktera je skupina specialnich zajmu, (ne ruskych zajmu), bude stvat proti Putinovi a Rusku celkove.

  Je kazdemu jasne, na kterou adresu pujdou s jejich stiznostmi.

  Neni nikomu, ohledne Ruska jasne, o co se Putin opre v obrane proti nim.

  Mame o peknou zabavu postarano v dnech pristich.

  OdpovědětSmazat
 23. Co chystá Putin, pane Bašta, nikdy nic dobrého. Zkušenost posledních let, hlavně ta z roku 2 014, zabrání Krymu!

  OdpovědětSmazat
 24. Liberálové v Rusku končí, postupně dojde i na ostatní liberální degeneráty ve Světě ..
  Ten skon liberalismu bude ale pro zmatené lidi bolestivý, procitnutí z blbosti a myšlení bolí ..

  OdpovědětSmazat
 25. Jaksi se zapomíná, že současnou rekonstrukcí vlády Putin usiluje zabránit USA a dalším zemím zasahování do vnitřních záležitosti Ruska. Když se mu podaří zabránit destabilizaci společnosti ze zahraničí, pak bude moci dělat pořádek doma. Je všeobecně známé, že ruský Car zanechal mužíkům feudalismus. Lid sloužil Carovi nikoliv naopak. Zatím co v USA existoval kapitalismus více jak 100 let dříve a přesto se z USA stal zločinecký stát, tak v Rusku padl carismus před 100 lety a proto diference ve vývoji společnosti oproti západní civilizaci existují, ale postupně se Rusko stává s Čínou rozhodující světovou mocností, které není zadluženo a pokud se Rusku podaří blokovat dolar a do té doby USA nevyvolá válku rozvoj Ruska se zrychlí. O možnostech rozvoje státu je příkladem Čína, které vláda slouží lidu Čína. Bohužel také musí zbrojit a připravit se na možný střet s agresivitou Pomejů a Trumfů!

  OdpovědětSmazat
 26. Umí někdo číst budoucnost ve hvězdách? Já ne, co má Putin za lubem, ví asi jen on. Možná chytřejším napoví néco náhlá návštěva Merkel v souvislosti s rekonstrurcí vlády v RF. Možná půjde o urovnání problémů s Ukrajinou, ale uvidíme.

  OdpovědětSmazat
 27. Nyní bude zajímavé, jak si s pandemií pořadí Putin a jak Trump.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.