Reklama

pátek 3. ledna 2020

Expedice RUSKO 2019 - druhé pokračování

3. 1. 2020, Jiří Jágr

Termín expedice: 4. - 30. 8. 2019

Kazaň
Kazaň je hlavní město autonomní republiky Tatarstán a je také 4. největší město v Rusku. Mluví se zde rusky a tatarsky. Názvy ulic jsou v ruštině, tatarštině a v angličtině. V městské dopravě hlásí zastávky v ruštině, tatarštině a v angličtině.Kazaňský Kreml – komplex historických a architektonických památek zařazených do seznamu UNESCO.  V areálu Kazaňského Kremlu se nachází i hlavní chrámová mešita republiky Tatarstán i Kazaně – Mešita Kul Šerif.

Mešita Kul Šerif

Čtvrtek 15. 8. 2019
Ráno jsem vystupoval na nádraží v Kazani. Počasí bylo nádherné. A já jsem začal oslovovat lidi, zda nevědí o nějakém kempu, kde bych mohl postavit stan. Nevěděl nikdo. Byl jsem poslán ke stavbám zvaných Riviera. Tam byl akorát luxusní hotel, akvapark, pláže u řeky a já nevím co ještě, ale o kempu tam nikdo nevěděl. Tak jsem se ubytoval v hostelu. Bylo to jediné ubytování pod střechou za celou dobu mého 4 týdenního putování po Rusku. Až na to, že v pokoji bylo 18 postelí, ale obsazených bylo jen málo. Odpoledne jsem vyrazil do centra města. Prohlédl jsem si Kazaňský Kreml a mešitu sídlící kousek od Kremlu. Ptal jsem se jedné paní, kde mají hypermarket, ve kterém bych mohl koupit kvas. Paní mi ochotně odpověděla a ještě mi sdělila, že v čase pobytu ruských vojsk v ČSSR bydlela v Trutnově, protože její manžel byl důstojníkem v sovětské armádě. Vida, jak je svět malý. V blízkosti hostelu byl památník letadla TU-144.

Mešita Kul Šerif

Pátek 16. 8. 2019
Ráno jsem se vydal pěšky do centra města. Z hostelu, kde jsem bydlel, jsem po mostě přes řeku Kazaňku dorazil k nové pěší promenádě kolem řeky Kazaňky. Nebylo zde mnoho lidí. Prohodil jsem několik slov s dělníky, co čistili trávník. Ptali se mně odkud jsem do Kazaně přicestoval a když se to dověděli tak následná otázka byla zaměřena na život u nás v Čechách. Před Kremlem je také mešita, ale ta byla toho času v rekonstrukci. V blízkosti Kremlu jsem obdivoval krásné domy místních miliardářů. Velice pěkná je i budova ministerstva zemědělství. Přimluvila se ke mně starší paní, která nadávala na komunisty a na Stalina. Ukázala mi, kde věznili vyhnance, předtím, než je odvezli na Sibiř. No a když se se mnou loučila, věnovala mi i přes můj protest 100 rublů. Je to zatím jediný člověk, který mě při mých zahraničních cestách sponzoroval. Pak jsem se dostal přes jiný most ke stavbě nazývané Kahan, což je symbol Kazaně. Zde se potvrzují manželství. Na střeše budovy je terasa, ze které je krásný výhled na město. Svezl jsem se kazaňským metrem, které není tak krásné jako moskevské nebo leningradské. Seznámil jsem se s člověkem, který nadával na režim v Rusku, stejně tak, jako já nadávám na režim v Čechách. Oba jsme se shodli na tom, že za komunismu bylo lépe. On mi potvrdil, že stejné informace získal v Bulharsku. Objevil jsem Kazaňskou universitu a krásný prostor před touto universitou.

Pěší promenáda kolem řeky Kazaňky


Sobota 17. 8. 2019
Potřeboval jsem vyměnit peníze, proto jsem se ihned ráno vydal hledat banku s nejvhodnějším kurzem. Zeptal jsem se místní policejní hlídky, kterou tvořil mladý muž a mladé nádherné děvče. Osobně mně doprovodili do 2 bank, které ale byly zavřené. Nakonec jsem požadovanou banku našel. Pokladní řešila poměrně dlouho s jednou klientkou nějaký spor. Já jsem se při čekání osvěžoval několika druhy kafe a čokoládou z automatu. Výměna peněz proběhla v pořádku. Pak jsem pokračoval prohlídkou města, kam nechodí mnoho turistů. Navštívil jsem náměstí, kde na jedné straně je městské divadlo a na druhé straně radnice. Okružní cestou po Kazani jsem se přes Park Gorkého vrátil zpět do hotelu. V tento den jsem navštívil jednu místní mešitu. Místní imán si jen přál, aby byl na světě mír a aby takoví lidé jako byl Hitler, Stalin, Mussolini a komunisté už neexistovali.

Večer jsem se při procházce před spaním seznámil u letadla TU 144 s paní, která byla o 11 let starší ode mě a která tvrdila, že za komunismu bylo lépe, že lidé odborně rostli. V současnosti mnoho vysokoškolsky vzdělaných lidí v Rusku nepracuje ve svém oboru. Situace je podobná té, co je u nás v ČR. Paní si také vážila svého prezidenta pana Putina. Já jsem jí na to řekl, že u nás, v Čechách, chybí politik jeho rozumnosti. Dále mi paní, která byla ve své profesi konstruktérkou, řekla, že čtyřpokojový byt v Kazani stojí 4 milióny rublů. Jen tak pro informaci, plat řidiče trolejbusu v Kazani je v rozmezí mezi 50 – 70 tisíci rubly / měsíc. V Kazani je také letecký závod a Německo – ruský institut moderních technologií.

Budova Ministerstva zemědělství v Kazani

Neděle 18. 8. 2019
V poledne opouštím Kazaň a čeká mně více jak 24-hodinová cesta do Volgogradu (Stalingradu). Samozřejmě jsem jel platzkartným vagónem a místo jsem měl dole. Ve vlaku se seznámím s pánem asi mého věku (myslím že se jmenoval Valerij). Jeho dcera Saša studuje na vysoké škole v Pardubicích chemii a on sám byl několikrát u nás v Čechách. Popíjíme spolu pivečko a v tom dorazí drážní policejní hlídka. Dozvídám se, že na území celé Ruské federace je ve vlaku zakázáno pít alkohol včetně piva. Valerije si vzali stranou a něco spolu projednávali. Na dotaz, zda to Valerie něco stálo, řekl jen, že je to všechno v pořádku (policista se velice podobal na Vitalije, který dělal policajta v Taximu a s kterým jsem se v roce 2004 seznámil na diskotéce v sibiřském městě Nová Čara – to je zastávka na BAMu). Valerij pracoval jako jeřábník na stavbě u Azovského moře. Cesta do Volgogradu mu trvá 4 dny. Říkal, že měsíc pracuje a 3 týdny je doma. Vydělané peníze dává do stavby rodinného domu. Ve vagónu se starala o pořádek mladá a nádherná paní průvodčí. Když vytírala ve vagónu podlahu, tak mi řekla, že mám těžké boty (měl jsem pracovní boty z ocelovou špičkou). Noc proběhla v pohodě, dobře jsem se vyspal.


pokračování25 komentářů :

 1. Jo pěkná reportáž když se nemůžu podívat sám tak si to aspoň přečtu.

  OdpovědětVymazat
 2. Co se týká Kazaně, řadí ruské agentury toto město na první místo v Rusku v oblasti kvality života lidí ve městě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co agentura, to názor. Takových seznamů jsem už viděl.. Zajímavé to bude až tehdy, pokud bude nějaké ruské město vybráno západními agenturami.

   Vymazat
 3. Pro pana Davida zde je vysvětleno co jste nám odhlasovali:

  EU přepsala evropské dějiny. Co nesou nám Čechům?

  http://svobodnenoviny.eu/eu-prepsala-evropske-dejiny-co-nesou-nam-cechum/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si laskavě vysvětlení, která vyšla na Nové republice od generála Blaška i doktora Davida (např. zde: http://www.novarepublika.cz/2019/11/zuriva-pani-konecna-cira-fakta.html).

   Dále chci vaši pozornost obrátit na rozhovor s Ivanem Davidem na Radiu Plus (viz. 2. článek nad tímto).

   Vymazat
  2. Pane Dvořáku četl jsem to a věřím že toho eu zneužije jak se píše v článku.

   Vymazat
  3. Též jsem jejich vyjádření četl, a musím říct, že je psal někdo se špatnými umysly, nebo hlupák, který nepochopil o cem ta deklarace je. Duvodu, proč za deklaraci hlasovali se lze jen pousmát. Je to něco ve smyslu "deklarace je nehorázné překrucování historie, plná lží a nesmyslů, ale je psána krásným jazykem". Proto má naši podporu! Asi tak nějak jejich postoj chápat.
   Mik

   Vymazat
 4. Tak jsem si to, páč jsem pídivej, porovnal. Plat řidiče trolejbusu v Kazani je - přepočteno na kč. - o cca 4OOO menší než plat českých řidičů. Jenže! Jenže 1 lt benzinu tam koštuje cca 15,8 kč; nafty 15,9 kč; chleba 17,4 kč; houska 2,22 kč; máslo 14,8 kč; mléko 14,3 kč; cigarety mezi 25 - 3O kč atd. atd. Hm... Tak mě napadla kacířská myšlenka. Pkud bych si měl vybrat, zda žít v Čechách v rámci Ruské federace, nebo v Čechách v rámci EU, volil bych tu první možnost. A to říkám jako člověk, který z duše nenáviděl SSSR a měl kvůli tomu nemálo problémů. Ach jo... To jsem to dopracoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste si to alespoň přiznal. A to je mnohem více než se zdá.

   Jen hlupák během života na základě zkušeností nemění názor.
   (bohužel si nepamatuji, kdo to takto přesně řekl, variant znám více, ale nemám to "přiřazené k sobě", v podstatě to samé tvrdil již před drahnou dobou třeba čínský Konfucius, a kolik lidí se skutečně dokázalo poučit za celou tu dobu?)

   Vymazat
  2. Nad tím problémem by se leckterý člověk podle mne mněl zamyslet. Byl jsem střední generace jak se přihodil hadrák. Protože do té doby jsem moc necestoval, byl jsem jen v Jugoslávii a i tam bylo pro normálního Čecha draho, tak jsem se na západ moc netlačil. Podle mne bylo zcela zbytečné dělat nějaké zátarasy a problémy s výjezdem. Kdyby lidé viděli jak to na západě chodí, tak k hadráku by ani nedošlo. Věřím, že většina klíčemazvoničů mněla představu o létajících pečených holubech. Jistě, spousta lidí by se uplatnila i na tom skvělém západě, ale to se snad dalo eliminovat povolením malého a středního podnikání doma. Za ten způsob života jsou zcela zodpovědní hloupí politici. Politická situace se změnila, ale hloupí politici zůstali. Oni jsou hloupí jen v porovnání za způsobem žití pro plebs. Pro sebe si vytvářejí životní podmínky s jiným levelem.
   lada

   Vymazat
 5. Proč je chléb v Rusku čtyřikrát dražší než v USA? V článku „Kolik je ekologických“ produktů ve Spojených státech a stojí za to za ně zaplatit? “ Podrobně jsem analyzoval náklady na košík s potravinami v USA. Proč jsem vypadal organicky? Protože se jedná o výrobky přesně takové kvality, na jakou jsme zvyklí v našich hypermarketech. Ano, ano, nemusíte věřit v pohádku, že v Americe každý jí chutné, zdravé a zdravé jídlo. Odtud k nám přišla veškerá „chemie“. Díky příliš loajální legislativě, která umožňuje neoznačovat na obalu přítomnost GMO v hotovém výrobku (mimochodem, Amerika je absolutně lídrem ve své produkci), a také neexistence zákazu samotných E-aditiv (v USA se používají bez písmene „E“). , které jsme již dlouho zakázali kvůli zjevné toxicitě. Ve srovnání s těmito americkými „žerty“ je palmový olej pro děti hodně zábavný (o to víc, že ​​opravdu nepoškozuje tělo a prostě není dobrý). A tyto náhražky jsou poseté policemi všech nejznámějších maloobchodních řetězců v USA, jejichž jména jsou všem dobře známa. A samozřejmě o tom Američané vědí. Takže koupit "organické". Ale ve skutečnosti to, co jíme každý den. Pro ty, kteří jsou příliš líní, než aby následovali odkaz, zde jsou některé ceny z tohoto článku, který okamžitě převedu na rublů: hovězí maso - 1 000 rublů na kg, vejce - 275 rublů na tucet, mléko 1l - 400 rublů, banány - 150 rublů na kg chleba - 230 rublů na bochník. Ach ano, když se podíváte na obrázky, nezapomeňte, že ceny vážených produktů jsou uvedeny za libru (450g), navíc všechny cenové štítky jsou bez daní. Při pokladně přidáte dalších 10-15 procent. Mimochodem, naši milí čtenáři znovu potvrdili skutečnost vysokých životních nákladů v USA:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:17 jestliže hot-dogy a podobný humus máš na mysli, tak promiň ,ale máš v té hlavě nasráno.
   lada

   Vymazat
  2. Vidím, že autor 14:17 je sečtělý, ele také pomýlený. Realita je dost jiná. Ještě v listopadu jsem nakupoval za ceny až několikrát menší. A o tom, že by za 2 měsíce vzrostly na jim uváděné hodnoty jsem neslyšel. Ani mí známí mi nic takového nehlásili.

   Vymazat
 6. A jak jsou na tom USA? O tom nejlépe svědčí statistický údaj, podle nějž v době Trumpova nástupu do úřadu měla více než polovina amerických domácností úspory menší než 60 dolarů. Přitom tamní pracovní smlouvy mohou být zpravidla ukončeny na hodinu bez uvedení důvodu, a bez jakéhokoliv odstupného. Polovině Američanů se tedy může snadno stát, že do tří dnů nebudou mít na jídlo. To nevypovídá o blahobytné společnosti, kde přejedení lidé nemají žádné problémy.

  OdpovědětVymazat
 7. Rusko je buducnostou tohoto sveta.Len darebaci to nechcu počuť.
  RUSKO bude riadiť cely svet lebo im to patri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trochu bych vás v rozjezdu brzdil. Cílem není jeden hegemon Rusko, ale multipolární spolupracující svět, v kterém nebude ani pánů ani chudáků.

   Vymazat
  2. 20:31 V blázinci dávají propustky? Na slovači asi ano!

   Vymazat
  3. 23:06 Myslíte KOMUNISMUS? Tak trochu soudruhu schíza.A že byla snaha Ruska v min. století ovládnout svět je smutná pravda. Jen díky policajtovi z USA se tohle rudé svinstvo nerozšířilo!!!

   Vymazat
 8. Cestopis hezký, trochu naivní, ale roztomilý. Mám pocit, že autor toho moc po světě nezcestoval, tak nemá s čím srovnávat. Přesto Rusko popisuje pěkně a i díky němu se těším, až se tam jednou podívám.
  Co mě ale extémně pobavilo jsou politické názory jak autorovy tak většiny diskutujících. Jako bych se octnul v klubu zapšklých důchodců ��.
  Řeči o vyšší životní úrovni v Rusku Vám vyvrátí první Rus žijící v Česku. A že jich tady je! Určitě nepřišli za horším.
  Ekonomicky Rusko taky zrovna neprosperuje, demograficky vymírá, prostě nic moc. Jen to baťuška Putin maskujue siláckými proslovy a gesty.
  A každému nostalgickému vzpomínači bych poradil, ať si vytáhne hlavu ze ze zadnice a rozhlédne se kolem: mraky nových bytů a baráčků, opravená náměstí i ty nejmenší návsí, plné regály obchodů i plná parkoviště před nimi.
  Takže nemylte se, líp je teď, a o moc! Jen už zkrátka nejste mladí...

  OdpovědětVymazat
 9. Autor clanku je bolsevik a tedy debil...

  OdpovědětVymazat
 10. Autor článku je debil ale velikej!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi


  1. Unknown4. ledna 2020 23:19

   Autor clanku je bolsevik a tedy debil...
   Odpovědět   Unknown5. ledna 2020 0:06

   Autor článku je debil ale velikej!

   Debil jsi sám, pokud tedy nerozdýcháš cizí politický názor. Debil na druhou pak proto, že čteš něco zač jsi byl debilem korunován - hňupe.

   Vymazat
 11. Tuto reportáž jsem se přečetl se zájmem, neb v Rusku jsem byl několikrát, v Kazani pred 21 měsíci. Jsem z ní dost rozčarován. Nejen že tho o městě moc neřekl, ale má tam nepřesností. Například největší mešita ve městě není u kremlu, ale uvnitř kremlu. Byla postavena asi před 10 roky a jsou tam nainstalovány obrovské lustry z křišťálu, vyrobené v České republice.
  Dále si dal autor záležet na tom, aby prezentoval negativní nazor Rusů na Stalina. Ne že tam takové názory, včetně negativních k Putinovi nejsou, ale tak masové jak ze 4 rozhovorů vyplývá.
  Nevím, proč si potřeboval měnit rubly,když skoro všude může platit výhodně kartou, a těch 5000 rublů v hotovosti, které mu na takovou cestu bohatě stačí muže vyměnit za dobrý kurz v Čechách.
  O historii města i republiky, i té nedávné ani slovo. Na základě takové reportáže bych do Kazaně nejel. Moje 3denní zkušenosti, včetně vyletu do okolí Kazaně jsou bohatší a pozitivnější.
  Mik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za překlepy, píšu z tabletu. Při troše pozornosti doufám čtenář obsah pochopí.
   Mik

   Vymazat
  2. 18:31 Myslím si, že by jste si měl znova a pozorně přečíst reportáž a následně Váš příspěvek. Můžete mi napsat, kde v reportáži si dal autor záležet na tom, aby prezentoval negativní názor našich bratrů a osvoboditelů Rusů k Stalinovi a k nejchytřejšímu politikovi na světě díky kterému žijeme v míru k panu Vladimírovi Putinovi??? Opravdu si myslíte, že je výhodnější měnit ruské rubly za koruny v Čechách??? Jste si vědom jaký jste napsal blábol když tvrdíte že na měsíční cestování po Rusku Vám stačí 5000,-rublů??? Máte vůbec představu kolik v Rusku stojí potraviny, ubytování a doprava???

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.