Reklama

čtvrtek 2. ledna 2020

Expedice RUSKO 2019 - první pokračování

Jiří Jágr
2. 1. 2020
Termín expedice: 4. 8. - 30. 8. 2019
Moskva
Sobota 10. 8. 2019
Ráno přijíždím do Moskvy. Moskva mě vítá silným deštěm. Vím, že v Sokoľnikách je kemp s možností postavení stanu a to je vše. Do Sokoľníků jezdí metro a z Leningradského nádraží jsou to jen dvě stanice. V Sokoľnikách nikdo neví, kde je kemp. Nakonec mi poradí strážce parku, kterým autobusem jet.  


Od zastávky je to ještě 15 minut pěšky. Kemp byl plný Němců a Italů, kteří zde byli se svými karavany. Čekal jsem, že déšť přestane, ale nepřestal. V dešti jsem postavil stan takovou rychlostí, že jsem tomu sám nechtěl věřit. Pak jsem skoro celý zbytek dne prospal. K večeru jsem si šel koupit do hypermarketu Pjatorečka něco k jídlu. Blízko tohoto supermarketu je železniční zastávka vlaku do Moskvy.
Autokempink v Moskvě – Sokoľnikách. Teplá voda, čisté toalety a sprchy jsou zde samozřejmostí. Velice ochotný personál na recepci. Je možné si zde postavit stan, ubytovat se v chatkách nebo odstavit karavan.


Neděle 11. 8. 2019

Ráno je slunečné a já vyrážím do Moskvy. Jedu vlakem. Na Komsomolském náměstí v Moskvě jsou vedle sebe 3 nádraží. Leningradské, Jaroslavské a Kazaňské. Já jsem přijel na Jaroslavské a zastavil se na Kazaňském nádraží, abych zjistil, jak mi jezdí vlaky do Kazaně. Na perónu jsem pozoroval české lokomotivy ČME-3, které slouží k manipulaci vlaků. Lokomotiva, kterou jsem si prohlížel, byla z roku 1990. Byla to jedna z posledních lokomotiv dodaných pražským ČKD do SSSR. Na jiné koleji stála československá elektrická lokomotiva ČS-2K, vyrobena v Plzni, která dotáhla vlak z 1000 km vzdálené Samary. Vedle ní stála elektrická lokomotiva ČS-7, vyrobená v Plzni.

Lokomotivy ČME-3, vyrobené v ČKD Praha, na Kazaňském nádraží v Moskvě slouží pro přistavování dálkových rychlíků

Až mě zahřálo u srdce vidět tolik československých lokomotiv, které i přes své stáří i nadále poctivě slouží v Rusku. Dá se říci, že jsem hrdý, že pocházím z bývalého Československa, které vyrábělo nejen strojírenské výrobky na světové úrovni. Tyto lokomotivy jezdí jak v sibiřských podmínkách, tak i v tropických oblastech bývalého SSSR.


Moskevský Kreml sloužící mimo jiné i jako oficiální sídlo prezidenta Ruské federace

Cestou do Kremlu jsem se zastavil u Velikého divadla a udělal památný snímek této budovy. Pak jsem se prošel u Kremlu, zastavil jsem se u hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi. Na nádvoří Kremlu se stavěla veliká tribuna. Na Lenina čekala ohromná fronta turistů. Podíval jsem se do obchodního domu GUM. Po nábřeží řeky Moskvy jsem došel k mohutné budově Ministerstva obrany. 

Velké divadlo v Moskvě. Možné je zde shlédnout činohry, operní a baletní představení.

Zašel jsem si do Parku úspěchů národního hospodářství SSSR (VDNCH). Je to veliký výstavný areál. Je zde socha Ciolkovkého – průkopníka raketových motorů. Jsou zde také sochy kosmonautů Gagarina, Tereškovové a dalších sovětských kosmonautů. Park zdobí nádherné fontány a krásná parková úprava. Každá bývalá sovětská republika má zde svůj pavilón. U prohlídky tohoto areálu nemá cenu spěchat. Překvapilo mě, že park je vzdálen jen několik stanic tramvají od kempu Sokoľniky. Z tohoto parku je krásný výhled na televizní věž Ostankino.Pondělí 12. 8. 2019

V tento den jsem chodil obdivovat architektonické řešení stanic moskevského metra. Majitel kempu mi doporučil navštívit tyto stanice:
Arbatskaja – jsou zde k vidění překrásné lustry
Ploščaď revolucii – jsou zde k vidění sochy
Kievskaja – krásné mozaiky
Majakovskaja – krásně architektonicky řešená stanice

Moskevské metro – stanice Komsomolskaja.


Komsomolskaja – Leninova socha, krásné lustry a architektonické řešení stanice. Zde jsem potkal skupinu turistů ze Srílanky. Jako skupina se na této stanici fotografovali a nějak se neuměli dohodnout kdo kde bude stát. Nedalo mi to a na památku jsem si je vyfotil.

Po návštěvě stanic jsem se šel podívat na budovu Lomonosovovy univerzity. Tato stavba mě svojí krásou ohromila. Něco tak nádherného jsem viděl poprvé v životě. Před universitou je park se sochou Lomonosovova. Na cestě do Sokolniků mě v metru oslovila pokladní co prodávala jízdenky na metro. Ihned poznala že jsem Čech. Paní pokladní mi sdělila, že roky učila v Praze ruský jazyk. Bylo to neuvěřitelně krásné setkání. 

Lomonosovova univerzita v Moskvě, v popředí socha Michaila Vasilijeviče Lomonosovova. Kousek od univerzity je stanice metra Universitet.

Úterý 13. 8. 2019

V tento den jsem vyrazil na Arbat. Je to obchodní ulice – obchod vedle obchodu. Po skončení prohlídky Arbatu jsem zamířil k úřadu pana Lavrova – ministra zahraničí Ruské federace. Stejně tak, jako Lomonosovova universita je i tato stavba mohutná. Od Ministerstva zahraničních věcí jsem kráčel k nové a velice moderní mrakodrapové výstavbě, která mi připomínala mrakodrapy ve Frankfurtu. Kromě kanceláří jsou zde i veliká obchodní centra, ve kterých nakupuje hromada lidí. I tato centra, kromě množství různého zboží, září čistotou. Svojí kvalitou se klidně mohou srovnávat se zahnívajícím Západem. Večer jsem se stavil na Kazaňském nádraží, kde jsem si koupil jízdenku – platzkartu na noční vlak do Kazaně. Na nádraží jsem obdivoval patrové vagóny u vlaku směrujícího do Kazaně. V těchto patrových vozech byly pouze kupé a ne platzkarty.


Moskva City. Jsou zde obchody, byty, kanceláře a prostor pro zábavu. Doporučuji tento komplex navštívit. V blízkosti je stanice metra.


Středa 14. 8. 2019

V tento den balím stan a odjíždím nočním vlakem do Kazaně. Odpoledne se procházím po nábřeží řeky Moskva v oblasti Lužniků. Kromě toho zavítám blíže ke stadiónu Lužniky. Před stadiónem se nachází krásný park s fontánou. Procházku si doslova vychutnávám. Večer nasedám do vlaku směr Kazaň. Cestuji v novém vagónu s uspořádáním platzkarta. Lehátko mám na boku nahoře. Krátce po odjezdu vlaku jsem zalehl a vzbudil se příští den před Kazaní. Ve vagónu byla fungující klimatizace a vynikající vlakový personál.

Do Kazaně jsem cestoval nočním rychlíkem a to ve vagónu 3. třídy (platzkartnyj). Vagón byl čistý, klimatizovaný a ke všemu i s ochotným personálem. V každém platzkartném vagónu je samovar s teplou vodou.

Park úspěchů Národního hospodářství SSSR (VDNCH). V případě, že se budete chtít podívat do tohoto parku, stačí se zeptat na VDNCH (na toto slyší obyvatelé Moskvy).


Pokračování


15 komentářů :

 1. Slušná propaganda!
  Soudruh Jágr se rozplývá v popisu Ruska, vše je čisté, krásné, překrásné, ubohá propaganda zaostalého Ruska. Moskva přece není celé Rusko! Pár km za Moskvou je život o desítky let nazpátek!
  Místní vymytí proruští poskoci budou stříkat blahem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás taky nemáme jen Příkopy,ale i hafo "vyloučených lokalit" ,že?
   Helanov

   Vymazat
  2. Tak ono je to docela prosté, tedy pro chápavé, tudíž asi ne pro Vás.
   Autor pobýval v Lenigradě, Moskvě, no tak popisuje co viděl.

   Vymazat
  3. 10.22 Nic jste nepochopila! Pokud tady čtu něco o Praze nebo Česku, tak vždy vyváženě plus a mínus a ne jednoznačná chvála všeho, každý normální ví, že to tak není soudružko!

   11:40 Heroin, já nerozporuji kde byl, jen jednoznačná chvála všeho, tak trochu smrdí.
   Nikde není vše tak dobré jak autor popisuje, ani v Záp. Evropě, natož v Rusku!

   Vymazat
  4. Měl bys orgazmus trole, napsat jen negativa? Každý jede za krásou zemí, ne za tisíci bezdomovci v Los Angeles po chodníkách, špínou a odpadky v amerických městech! Venkov v USA je bída a zmar a bude hůř! Rusko jde nahoru, západ do sraček.

   Vymazat
  5. Jestli se nemýlím, tak Jágr hrál někde na Sibiři. To snad není ani Moskva ani Petrohrad. Přesto se mu tam líbilo a dokonce přestoupil na pravoslaví. To musí u pitomů rusofobů vzbuzovat nevolnost od střev.

   Vymazat
  6. 10:11 Jo bral bych reportáž z usa kterak tam ukazují bezdomovce ve stanech. Uklízené jen hlavní ulice a zbytek je jak u kofol v Indii.

   Vymazat
  7. Dvořáku než něco napíšete, tak si ověřte co chcete psát, V Omsku na Sibiři hrál Jaroslav Jágr a článek píše Jiří Jágr děláte ze sebe hlupáka.

   Vymazat
  8. 13:13 Dvořáku, proč děláš ze sebe vola. Za ty prachy by ten doveda Jágr hrál i v prasečáku, co to má společného s " vyspělým " Ruskem?
   12:50 Piš dál, velká prdel, " RUSKO JDE NAHORU, ZÁPAD ( jinak západ s vel ZZZZ ) JDE DO SRAČEK"

   Vymazat
 2. 10:22 To mě zaráží něco jiného. Autor jechal z Leningradského (ono se jako dodnes jmenuje Leningradské?) nádraží - kam? Do Leningradu či do Petrohradu? Už v minulém díle jsem si té zvláštnosti povšiml. Že navštívil Carskoje Selo v Leningradu. A já měl za to, že se vynachází v Petrohradu. Leda by do bylo Uljanovo Selo. Takže se se mi zdá, že ten pán jaksi zamrzl v čase, čímž zbatečně znehodnocuje svůj příspěvek k poznání, a že zbytečně nahrává různým anonymum.

  OdpovědětVymazat
 3. V USA se na city nehraje
  Mentalita je na Západě úplně jiná. „Já jsem půl roku učil v Minesotě v USA. Podivoval jsem se tomu, že každý dostane bez problémů půjčku na hypotéku na bydlení. Tam s tím není vůbec žádný problém. Pro emigranty z východních zemí, kterých je tam spousta – každý dostal bydlení. A pak přišel krach. Ta naprostá tvrdost a bezohlednost, která je součástí jejich mentality. Když má krásný barák na hypotéku, nezaplatí tři splátky a vyhodí jej na ulici. I kdyby měl pět dětí a byl jakýkoliv sociální případ, na to se tam nehraje. Prostě jsi riskoval, žil sis trochu nad poměry.

  OdpovědětVymazat
 4. Někteří kritici článku pravděpodobně v uvedených místech nikdy nebyli. preavdou je, že se Rusko mění takřka před očima. Moskvu jsem navštěvoval poměrně často a navštívil jse i bývalé republiky Jako Bělorusko, Ukrajinu a Uzbekistan. Asi nejméně vyspělá je Ukrajina Bělorusko je hodně podobné naší epublice a nejvíce mě zaujal Uzbekistan. Staré funkční stavby pořád slouží svému účelu Na tržištích se dá sehnat prakticky všechno a ve velém výběru. Restaurace v městech jsou na vysoké úrovni a nabízejí prakticky velký výběr světových kuchyní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK pravda začíná vítězit
   http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/2471-kdo-ve-skutecnosti-ve-30-letech-zpusobil-v-sssr-hladomor

   Vymazat
 5. "Autor" článku...by se měl hlavně naučit psát. Tohle je polotovar hodný slohové práce žáka 3.B....

  OdpovědětVymazat
 6. No, Obrázky z Holandska ani Anglické listy to, pravda nejsou, ale on také každý není Čapek. Mě irituje to sovětské názvosloví, které Rusko odmítlo, leč autor ani po třech dekádách evidentně ne.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.