Reklama

čtvrtek 2. ledna 2020

Infrastrukturní vítězství Ruska v roce 2019 vytvořila novou platformu pro rozvoj ekonomiky


Maxim But
2. 1. 2019    rueconomics
Rusko v roce 2019 ukázalo, že je schopno se rozvíjet a dosahovat úspěchů v nejrůznějších oblastech – od megaprojektů po export.


Infrastrukturní boom
V roce 2019 Rusko dokončilo celou řadu infrastrukturních projektů, které značně zdržovaly rozvoj regionů, dopravní a obchodní spojení, ale také turistiku a vnější investice.

Nejznámějším z těchto projektů se, samozřejmě, stal Krymský most – v listopadu byla zahájena železniční část přepravy, která definitivně zapsala Krym do logistiky a dopravní infrastruktury RF. Pokud v roce 2014 na poloostrov z pevninské části země směřovaly pouze trajekty, pak nyní se k nim přidala automobilová doprava, vlaky a letecká přeprava. Železnice nyní začala měnit celou ekonomiku poloostrova, když zabezpečuje dodávky zboží celými vlakovými soupravami.

Rok 2019 však přinesl i další infrastrukturní průlomy. Jedním z nich se stalo dokončení budování mostu Blagověščensk-Chej-che, na který čekala ruská i čínská strana desetiletí. Přeprava přes Amur není tak dlouhá, jako Krymský most, pouze kilometr. Ale komplikací s jeho vybudováním bylo také dost. Drsné klimatické podmínky a neklidná řeka si vyžadovaly nová technická řešení inženýrů a stavbařů.

"Otevření mostu zpřístupní čínskému byznysu Dálný východ, a tento region potřebuje silnou ekonomickou injekci, poznamenává prezident Rusko-čínského analytického střediska Sergej Sanakojev. Na mezistátní úrovni umožní přímá přeprava Rusku a Číně vybudovat nové projekty s významnými vyhlídkami. Celkově je otázka přepravy mezi RF a Čínou dost jednoduchá: čím je více možností, tím vyšší je úroveň obchodování a ekonomické spolupráce".

Ještě jeden mocný ekonomický projekt byl dokončen – v listopadu byl zahájen provoz dálnice M-11 mezi Petrohradem a Moskvou. Moderní magistrála umožňuje překonat vzdálenost mezi hlavními městy automobilem za 5 hodin. Je to důležitý průlom ve spojení, protože poskytuje nové možnosti nejen cestovatelům, ale také podnikatelům, kteří vždy hledají nejkratší a nejpohodlnější cesty dodávek.

Plynový průlom
Hned tři plynové megaprojekty plánovalo Rusko realizovat do konce roku 2019, ale úplně se plány splnit podařilo pouze u dvou. Plynovod Síla Sibiře spojil prvním "potrubím" v historii přímých dodávek RF a Čínu. Moskva v tomto případě získala 30-letý kontrakt a záruky potřeby dodávek, což na pozadí měnící se podoby globálního trhu s plynem není marné. ČLR se zase zabezpečila zdrojem energetických nosičů, jež žádné sankce nezakážou i nezavřou.

Druhý úspěšný projekt – dvě větve plynovodu Turecký proud. Nyní místo dodávek Turecku přes Ukrajinu dodává Moskva plyn Ankaře bezprostředně po dně Černého moři, což vychází pro obě strany mnohem výhodněji. Vždyť zde nejsou prostředníci, kteří by inkasovali peníze za propouštění plynu přes své území. Tito hráči však mohli kdykoliv přerušit dodávky z politických nebo libovolných jiných důvodů. Tímto, mimochodem, obvykle vyhrožuje Kyjev.

Druhá větev vede přes Turecko do Evropy – své úseky plynovodů už vybudovalo Srbsko a Maďarsko, připravenost přijímat plyn od 1. ledna hlásí i Bulharsko. K projektu se časem mohou připojit Itálie, Slovensko i další hráči – země Evropské unie už hovořily o těchto plánech. Rusko překážky neklade, když hovoří o možnosti zásobovat energetickými zdroji nové partnery. Kteří, podle zákonů EU, musí dojednat novou infrastrukturu s Bruselem. To je ale otázka času.

Jediný plynový projekt, který se realizovat do konce roku 2019 nepodařilo, je Severní proud 2. USA na závěrečné etapě přece jen zavedly sankce vůči partnerům Gazpromu, a švýcarská společnost Allseas odvolala lodě na pokládku potrubí. Ostatně, experti už vyhodnotili tyto problémy pouze jako odklad spuštění projektu. Bude uveden do provozu orientačně v létě roku 2020 silami samotného Ruska.

Na cestě překonávání doktrín

Ještě jedno vítězství Rusku přinesl rok 2019 v exportu obilnin. Celková úroda přesáhla 120 mil. tun, což ve struktuře exportu dostalo RF na první místo na světě. Nyní v globální statistice pětinu veškerého obchodování s obilím ve světě zabezpečuje Rusko, USA zajišťují pouze 8,4% trhu a zastávají pouze třetí místo, když druhé přenechávají Kanadě. Pro Rusko se každoroční úroda obilnin více než 100 mil. tun stává stálou tendencí.

Je příznačné, že Rusko téměř dohnalo maximum SSSR, jehož rekord v roce 1978 tvořil 127,4 mil. tun. Letos byla v RF rekordní úroda také cukrové řepy, slunečnice a sóji. A dokonce i tehdy, když se objem HDP snižoval, vesnice šla do "plusu". Za 11 měsíců roku 2019 zemědělská produkce vyrostla o další 4,1%.

Nejen to, Rusko v zemědělství s jistotou překonává dokonce vlastní "laťky", které se ještě před několika lety zdály být nedosažitelné. Podle odhadů doktríny potravinové bezpečnosti měla v roce 2019 měrná váha tuzemské obilnářské produkce činit na vnitřním trhu 95%, ve skutečnosti země dosáhla 99,7%. Výroba vlastního cukru se plánovala na 80%, nyní se jím země zabezpečuje z 95,5%, a ještě prodává část produkce do zemí EAES.

Doktrína předepisovala, aby se Rusko zásobilo masem a masnými výrobky z 85%, země však přesvědčivě dosáhla 92,6%, a ukazuje, že to není krajní mez. U produkce ryb byla laťka 80%, momentální ukazatel činí 82,2%. A tak je tomu v celé řadě dalších položek zboží. Znamená to, že celkově země odešla od závislosti na dovozu a je schopna se uživit sama, a současně rozvíjet zemědělství. Ještě v roce 2007 byly takové vyhlídky nedostupné.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. A nyní by to chtělo srovnat s námi. Dovoluji si podotknout, že čísla v soběstačnosti před r. 1989 byla podobná jako nyní v RF. K dnešnímu dni můžeme konstatovat, že celé zemědělství, od prvovýroby, přes zpracování až po spotřebu mají v rukou zahraniční "partneři". Byli jsme cukrovarnická velmoc už za Rakouska. Cukrovary jsme vyváželi jako technologické celky. Dneska jsou z cukrovarů, které zůstaly nějakým nedopatřením stát sklady a smetiště. Byli jsme velmocí ve zpracování obilnin. I mlýny jsme vyváželi jako technologické celky (Továrny mlýnských strojů v Pardubicích). U každé vesnice byl kravín s vepřínem. Dodnes jsou vidět jejich trosky po celé zemi. A maso dovážímě z ciziny. Na hradecku v okolí Jičína zpustly celé rozsáhlé jabloňové sady. Jíme ta polská. A tak by se dalo pokračovat s každou komoditou,na kterou ukážete. Stavěli jsme pivovary, sladovny, lihovary po celém světě, včetně Jižní Ameriky. Rusko využilo sankce k zavedení protisankcí v zemědělských komoditách a jeho zemědělství roste tempem 12% ročně. A navíc. Zemědělství přes všechnu mechanizaci a automatizaci potřebuje velké množství ruční práce. Zejména prvovýroba. A tedy velké množství lidí. Výrazně tak snižuje nezaměstnanost zejména té méně vzdělané pracovní síly. Má tedy i silný sociální dopad. Putin to ví a podle toho jedná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:01 Je vidět co jste za rudého hlupáka. Dnes u nás fungují 4 cukrovary a ne 50 jak za komanču, plně pokryjí spotřebu a ještě část vyvezou.
   Když bylo za vás rudých zemědělství tak super, proč se stály fronty na maso?? Odporný vysoký bok, samé sádlo, kotlety s 4 cm sádla, smradlavé hovězí ze starých krav, plné karcinogenního PCB! Dnes nakoupím nádherné maso od pon. do neděle, ty troubo a mohu si vybrat z Argentiny, Brazílie, nebo méně kvalitní České. Asi tak.

   Smazat
  2. Proč pomlouváte naše zemědělce? Víte vůbec, jaké škodliviny jsou v dováženém mase z jižní Ameriky? A že orgány Evropské unie nejsou s to kvalitu dováženého kontrolovat!
   Když chce někdo vypouštět žluč jako vy, neměl by to dělat na veřejnosti, ale zalézt si někam do nory a tam se užírat sám.

   Smazat
  3. Nepomlouvá pane Dvořáku. Je to debil jednoduchý, nejnižší vývojový stupeň člověka. Zajímalo by mě, kde za komárů nakupoval a proč si vůbec kupoval ten "odporný vysoký bok". Mohl si koupit nízký, byl výběr. A s těmi kotletami a smradlavým hovězím masem ze starých krav se již zcela odkopal. Je to nestydatá lež! Nikdy jsem na takové kotlety nenarazil; nikdy! Maso ze starých krav, tedy dojnic, bylo v prodeji, ne že ne, avšak ne v masnách, nýbrž na tzv. "Nuceném výseku" v podstatě za hubičku. Kde však každý kupující věděl o co jde a proč "nucený výsek". Beru zpět. 11:20 není debil jednoduchý. Je to sráč kyselý, dle mé definice sráče. To jest někdo, kdo se do jiných nepřestajně sere za účelem sraní samého, neb to jeho ničemné kyselé duši přináší potěšení. Normálně tací jedinci mají krušný život, neb se musí buď krotit, nebo se smířit s hojnými přesdržkami, leč žijeme ve věku internetu. Ta radost! Konečně mohou srát lidi zcela bezpečně!
   Hej! Sráči 11:20! Mě nesereš! Mě bavíš! Mám z tebe prdel!

   Smazat
 2. Putin dává do pořádku rozkradené Rusko v době sankcí.
  https: / /vk.com/@458497634-pensionnyi -...- kde se dostanu peněz do důchodu, krátce vás uvedu na zrychlení: v důsledku zrady stranické elity Sovětského svazu vedené Gorbačovem ztratil SSSR Spojené státy v roce 1991 ve studené válce. Od roku 1993 žije již roztříštěná země, nebo spíše její největší část - nyní Rusko, v ústavě napsané americkou agenturou „UASID“. Je to dokonce napsáno na jejich oficiálních webových stránkách. Tato agentura je přímo financována z rozpočtu USA a v roce 2012 byla v Rusku zakázána. Víte, kdo nám napsal hlavní zákon? V této ústavě přirozeně američtí poradci předepisovali články, které jsou prospěšné pro Spojené státy americké a jejichž prostřednictvím je možné ovlivňovat ruské orgány. Konkrétně prostřednictvím čl. 15 čtvrtého pododstavce. Existuje další článek, podle kterého Rusko nemůže předložit cíle a nápady, tj. vyvíjet se. Ústava, konkrétně kapitoly 1, 2 a 9, je prakticky nemožná změnit bez vůle lidu. Zajímavé je, že díky těmto kapitolám je Západ také parazitem v Rusku. Článek o prezidentském období je v kapitole 4 - to je odpověď těm, kteří píšou, že ústava byla údajně změněna. Nyní odpovězte na otázku: může být země považována za NEZÁVISLOU, svrchovanou, pokud je prostřednictvím různých struktur řízena JINOU zemí? Když si uvědomíme tyto věci, dospějeme k závěru, že Rusko v současné době není svrchované. A Ústava Ruské federace, napsaná západními poradci, oficiálně potvrzuje koloniální status Ruska. Přirozeně se na této pozici objevilo hnutí za osvobození národů, které bylo protikladem koloniálního režimu. Účelem je návrat suverenity změnou ústavy, kde budou články upravovány, což „poškozuje“ ruský stát. Vůdcem národního hnutí za osvobození je Vladimir Vladimirovič Putin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za info. Tak to jsem fakt nevěděl, že ústavu RF spáchal strejda Sam. Na druhou stranu ale, jak to tak pozoruji z vnějšku, se s tím Méďa celkem dobře vypořádává. Nepochybně časem dojde ke změně ůstavy RF, jen by udělali blbost, kdyby z ní vyhodili i prospěšné části jen proto, že to strejda Sam.

   Smazat
  2. To není všechno. I ve strategických podnicích byli za Jelcina američtí poradci, kteří schvalovali a dohlíželi nad vším i personální politikou. Hodně těch lidí ještě sedí na svých mistech a škodí Rusku.
   Amíci rozhodovali jmenování plukovníků a generálů armády, policie, v jurisdikci. I ty Putin pomalu eliminije. Zde má, jako vrchní velitel větší možnosti než v hospodářské sféře. Na té židli ještě sedí hlavní škůdce Medveděv. Ali na "na to prase už se vaří voda".
   Stavební boom, hlavně ten infrastrukturni už v Rusku pozoruji 6 roků. Například jezdit ruskými vlaky, zvláště temi dálkovými je radost. Loni jsem projel během měsíce transsibem z Moskvy do Vladivostoku. Zážitků na knihu.
   Mik

   Smazat
 3. Je to tak, Rusko se stává soběstačnou zemí, a k tomu jí dopomohli i sankce amerického diktátora Trumfa. Ten raketový nástup budování infrastrukturních projektů a dosahování potravinové soběstačnosti jen potvrzuje, že Rusko se stává moderní civilizovanou zemí a tak si zvyšuje nebývale i svou mezinárodní prestíž ve světě což nedává spát různým proamerickým rusofobilům, a ČR div nevystavují za pupek světa. Oni bez nás nezahynou, oni nás nepotřebují, my si jejich znevažováním děláme ve světě jen ostudu. Ať žije neporazitelné slovanské Rusko, Ať žije jejich vůdce Putin!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S Ruskem na věčné časy a nikdy jinak! (Pro blbce - sarkasmus)

   Smazat
  2. Kolik ti je?(pro blbce uhřík)

   Smazat
  3. Uhřík? Jako jebák? Vystihující.

   Smazat
 4. Rusko přišlo o miliony mužů, o vše, nemá to lehké, pořád ho amíci chtějí dostat! Nechte Rusko na pokoji a za 30 let budete čumět jak cikán na píchačky.

  OdpovědětSmazat
 5. Jo to jsou fakta a mají dost nerostných zdrojů tak na tom budou dobře.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:11 Pane anonymní Opruze, mám pro vás výborný návrh. Až budete zase těhotný nemyšlenkami, co kdybyste šel rodit do kavárny? Tam by vaši nabubřelou nevědomost ocenili.

   Smazat
  2. Ty PARCHANTE DVOŘÁKU PROČ MAŽEŠ MOJE PRAVDIVÉ KOMENTY? TY SE DO TVÉHO RUSKÉHO, VYBRAKOVANÉHO OBCHODU NEHODÍ ŽE. TÍM PRAVDU O CHUDÉM RUSKU NEUMLČÍŠ.!

   Smazat
  3. Unknown z 11:19,
   Kdybys svůj příspěvek doplnil svým jménem a fotografií, tak bu ti to nikdo nemazal, a vsichni by si to rádi přečetli a seznámili se s tebou. Zamysli se nad tím. Není to férové nabídka???
   Mik

   Smazat
 7. Pro 11:11 Ducha mdlého jste vy. Putin buduje Rusko. Ale nikoliv na úkor, ale pro příští generace. To vidí každý rozummný člověk. V první řadě dostal pod státní kontrolu 98% přírodních zdrojů, které oligarchové za ožraly Jelcina rozkulačili. Pak uhasil regionální války a rozdrtil místní islamisty. Znovu od základů vybudoval Čečensko. Tatarstán, kdysi zapadlý kraj na okraji Ruska je nyní nejdynamičtejí se rozvíjející oblastí se špičkovou infrastrukturou. Krym, hlavní cena pro USA za zničení Ukrajiny. Nové letiště v Simferopolu, nové elektrárny (s turbínami od Siemensu), stovky kilometrů nových silnic, nová infrastruktura. A nyní i "suchá" cesta - most i se železnicí! Co může Ukrajina nabídnout? Nic než bídu a zmar. A Tataři? Právě jim budují velkou mešitu v Simferopolu. Kromě jiného. Rusko spustilo plynovody Turecký potok a Síla Sibiře. Přes Turecký proud se ruský plyn dostane na Balkán a odtud do celé Evropy. Ale Rusové spusí i Severní proud II. I přes trapný pokus USA ho zablokovat a vnutit nám svůj drahý (o 1/3) a neekologický frakovaný plyn. Platy i důchody v Rusku rostou. To je fakt. Každému se zdá, že pomalu, ale tento pocit mají i naši důchodci a zaměstnanci. Co se vesmíru týče, tak létají a na svém, kdežto Američani na ruských motorech. A ještě dlouho létat budou. Že nejde vše podle přání? To nikde. Ale jde. Takže sněte dál vy mudrlante ze IV. cenové skupiny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:43 Vy nebudete moc chytrý, že. Píšete pouze o vývozu přírodních zdroju, není tohle nějak málo? Kde je vývoz os. aut, autobusu, bílé domacnosti, elektroniky, zahradní tech a stovky dalších výrobku, které Západ běžně vyváží.
   Co se týče vesmíru, tak rus od r.88 nevyslal žádnou výz. sondu do volného vesmíru, na rozdíl od USA kterým po Marsu jezdí 4 rovery. A tento rok vyšlou dalšího, ale určitě ne s pomocí rus. rakety. Nic, nic tupý, hlopý rus nic neumí, váš pokus o vykrášlení ruska tak vyšel pouze do prázdna! Pne hlopý stojí vá za to dělat ze sebe vola?

   Smazat
  2. 11:31. A proč by měl uvedené komodity na přehlcený západní trh vůbec vyvážet? K čemu? Vyváží to, čeho je na západě nedostatek a co je tam žádané. Je obchodník, ne blbec. Hm... kupodivu se svou "zastaranou technikou" dosáhli největší produkce obilí na světě. Stačí, že vámi zmíněnými komoditami zásobuje své občany; furt lepší, než dovážet západní šmejdy se zabudovanými kazítky. Víte, aby ze sebe Danny udělal vola, na to by musel vynaložit setsakra úsilí. To vy jste na tom lépe. Žádné vynaložené úsilí, žádná přetvářka; prostě jste jako vůl narodil.

   Smazat
  3. 11:31
   Víte, že třetina aut vyrobená na Západě se nikdy neprodá? Víte, že někteří podnikavý Rusové koupí v Rusku auto, místní či zahraniční produkce, a u nás ho výhodně střelí? Proč asi? Trochu popřemýšlejte.
   Vite, že před Putinam důchodci (za éry amerických poradců ve státních strukturách) žádný důchod nedostávali? Dnes je dostávají, zeny už od 55 let. Není velký, poslední roky se také díky sankcim jejich rust zastavil, reálně mírně poklesly. Ale dostávají je a perspektiva že zase porostou je víc než dobrá.
   Víte, že v 10 ruských městech, s celkovým počtem obyvatel 20 milionů, která jsem loni navštívil, jsem neviděl dohromady tolik bezdomovců co jich je jen v jedné pražské čtvrti. Všechna mesta jsem slušně projezdil a prochodil. Proč asi vy mudrlante? Odkud berete vaše informace? Je lépe jednou vidět než 100x slyšet.
   Mik

   Smazat
 8. Nadej sveta je práve v Rusku. Zo západu na nás pozerá len zmar vojna a bieda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je kretén, co? Mám na mysli anonyma 11:39. Nojo, no, co naděláme.

   Smazat
  2. 13:26 Milánku, ani čísílka nepoznáváš? To se debílkum jako ty stává, já tě opravím 11:31 Tohle čísílko je správně,ty čuráčí hlavo!

   Smazat
 9. 4:50 Na slovači dávají z blázince propustky, nebo čmáráte v klecovém lužku?

  OdpovědětSmazat
 10. Na blbce typu Unknown je zbytečné reagovat. On nechápe. On jenom prudí....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.