Reklama

středa 1. ledna 2020

Kam zmizelo 1,5 bln. dolarů?

Valentin Katasonov
1.1.2020 FondSK, překlad Outsidermedia
Dolarová hotovost obsadila nemalou část ruského peněžního trhu. Ale stodolarové bankovky se přece mohou změnit v makulaturu.
- - - -
V prosinci se v amerických masmédiích objevila zajímavá zpráva s odvoláním na výzkum banky Goldman Sax: Od začátku podzimu roku 2019 hlavní centrální banky světa každý měsíc vrhají do oběhu sumu peněz ekvivalentní 100 mld. dolarů. Současně ale z oběhu mizí hotovost a zlato ve stejném ekvivalentu.

The Wall Street Journal napsal, že „centrální banky nevědí, kam se ty peníze poděly“.
Jak bylo zmizení 1,5 bilionu dolarů v hotovosti vysvětleno?
Ministr financí USA Steven Mnuchin 23. prosince přiznal, že stodolarové bankovky o objemu 1,5 bilionu dolarů se ocitly mimo kontrolu FED a státní kasy. Tato obrovská peněžní suma, poznamenal ministr, „přistála v bankovních sejfech po celém světě“.
Připomínám, že peníze vykonávají několik funkcí. Především jsou mírou hodnoty. Krom toho jsou prostředkem směny, plateb a úspor. Říká se, že peníze jsou krví ekonomiky. Čím rychleji oběh probíhá, tím rychleji se rozvíjí hospodářství. Cirkulace „krve“ – to je využití peněz jako prostředku směny (koupě-prodeje) a plateb (placení daní, obsluha úvěrových operací, atd.). Pokud jde o funkci peněz jako akumulace majetku, tak ta naopak brzdí „krevní oběh“. Diskuse o osudu stodolarových bankovek za půldruhého bilionu ukazuje, že hotové peníze ve velkých nominálech přestávají plnit funkci směny a plateb a stávají s prostředkem akumulace. A přistávají v sejfech centrálních, komerčních bank, v bankovních schránkách anebo „v matracích“…
Uvedu pár čísel:
 • Za poslední desetiletí rostla masa peněžní hotovosti vytvářená americkou centrální bankou jako sněhová koule:
 • V březnu 1961 představovala pouhých 48,4 miliard dolarů
 • Začátkem podzimu 2014 dosáhla 4075 miliard
 • Koncem listopadu 2019 dosáhla peněžní masa hotovosti vydané FED 3315 miliard
 • Měsíc předtím představovala 3252,8 miliard dolarů.
Jak vidíme, za měsíc tiskárna FED USA vytiskla papírovou produkci za 62,8 miliard dolarů. Podle ukazatele množství peněžních znaků tradičně první místo zaujímaly jednodolarové bankovky. Před třemi lety se podle tohoto ukazatele na první místo dostaly stodolarovky. Ke konci roku 2018 byla produkce následující (množství bankovek v mld. USD):
 • 100 usd = 13,5;
 • 1 usd = 12,5;
 • 20 usd = 9,5;
 • 10 usd = 3,4;
 • 5 usd = 2,0.
Dolarové a dvacetidolarové bankovky se poměrně intenzivně používají jako prostředek platby a směny. A, přirozeně, po jistém počtu oběhů v hospodářství se opotřebují a vrátí se tam, kde se narodily, tedy do americké centrální banky, a tam jsou spáleny.
Ale stodolarové bankovky se jako oběživo používají zřídka. A do svého „rodiště“ se nevracejí. US Fed tiskne takových bankovek stále více, ale skoro všechny končí v sejfech a v „matracích“. Za hranice USA odchází kolem 80 % všech hotových dolarů, převážně o nominálu 100 dolarů.
Zvýšená poptávka po stodolarových bankovkách ve světě vznikla v souvislosti s tím, že Evropská centrální banka 27. dubna 2019 přerušila tisk bankovek o nominálu 500 euro. Ty byly druhým nejvýznamnějším finančním nástrojem stahování hotovosti po bankovkách stodolarových. Začal proces přesunu úspor/rezerv z eurových pětistovek do amerických stodolarovek.
Růst poptávky po stodolarovek poněkud oslabuje poptávka po zlatě. Konzervativní investoři dávají přednost žlutému kovu – z řady důvodů.
 1. V Americe už po tři desetiletí pokračuje diskuse o smyslu tisku stodolarových bankovek. Prý se dávno změnily v prostředek financování terorizmu, nástroj korupce a obsluhy stínové ekonomiky. Tento argument, mimochodem, byl svého času v USA užíván k ukončení emise bankovek o nominálu vyšším než 100 USD. Do roku 1945 byly tisknuty bankovky o nominálu 500, 1.000, 10.000 a 100.000 dolarů. V roce 1969 byly definitivně z oběhu staženy. Intelektuálním centrem, organizujícím kampaň proti stodolarovkám, se stala Harvardská univerzita. Nejznámějším bojovníkem se v této věci stal bývalý ministr financí USA Larry Summers.
 2. Existují vážné obavy, že může začít znehodnocení americké měny. Donald Trump otevřeně prohlásil, že k oživení hospodářství je potřeba slabý dolar, který zvýší konkurenceschopnost Ameriky. Pokud zítra dolar USA zlevní, tak to znehodnotí akumulaci dolarů v jakékoli formě – jak hotovostní, tak bezhotovostní.
 3. Dluhy Ameriky rychle rostou. Na konci října 2019 překročil státní dluh USA 23 bil. USD. Kromě toho jsou ale ještě dluhy bankovního sektoru, nefinančních korporací a sektoru domácností. Celkem více než 70 bilionů dolarů! Jen náklady na obsluhu tohoto dluhu se odhadují v ekvivalentu ¼ amerického HDP. Takže podle názoru řady expertů, se jedním ze způsobů vymanění USA z dluhové pasti může stát prudké znehodnocení dolaru USA. Pak by se stodolarovky změnily v makulaturu.
Nicméně, poptávka po nich nadále roste. Znovu zdůrazňuji, že jde především o poptávku se strany jiných zemí, a zvláště těch, kde kurz peněžních jednotek poskakuje, nebo kde národní měny mají stabilní tendenci ke znehodnocení. Hlavními zeměmi, do nichž odtéká a kde přistává dolarová hotovost jsou: Rusko, Čína, Argentina, Jižní Korea, Turecko… Na prvním místě v nahromaděné dolarové mase je tedy Rusko.
Experti FCP Financial Management odhadují množství amerických bankovek v rukou Rusů na 35-40 miliard USD. To je ale velmi skromný odhad. Už v letech 2006-2010 se podle hodnocení ministerstva financí USA nacházela v Rusku dolarová hotovost ve výši cca 80 miliard.
Podle mých osobních odhadů dosáhla počátkem roku 2019 veškerá zahraniční hotová měna v Rusku 84 mld. USD, z nichž přinejmenším 70 mld. USD připadlo na stodolarové bankovky. A hotovost rublová k 1. lednu 2019 představovala 9.939 mld. USD (podle oficiálního kurzu je to 143 mld. USD).
Takže v celkové peněžní mase RF (hotovost v rublech + zahraniční měně) připadlo na zahraniční měnu 37 %. A podíl stodolarovek dosáhl zhruba 30 %. Jinak řečeno, dolarová hotovost obsadila významnou část ruského peněžního trhu.
V souvislosti se vzpomínaným vystoupením amerického ministra financí kolem „zmizelých“ dolarů se začaly ozývat předpoklady, že USA záměrně prosazují hotový dolar po celém světě, aby v hodině „H“ ohlásily, že se v rukou cizinců nalézají falešné bankovky. Údajně je tedy pumpování stodolarovek do světového finančního systému speciální operací prováděnou společně s Fedem, erárem USA a americkými tajnými službami.
Zdravím tě, ruble, je Nový rok! Jakpak ho ruská měna přivítá?…
Olej do ohně této diskuse přililo téma „vrtulníkových peněz“ debatované dnes v Rusku. Takové peníze se do oběhu mohou dostat jen jako falzifikáty. Pamatujeme si, jak v roce 2002 budoucí šéf Mezinárodního měnového fondu řekl že „…někdy, v podmínkách krize, může být vyhazování peněz z vrtulníku prospěšné v boji s deflací…“*) Díky tomuto výroku získal Bernanke přezdívku „Helicopter Ben“… Možná, že prokecl něco, co neměl říkat nahlas?
Hranice mezi skutečnými a falešnými dolary je velmi vratká, a vědí to ti, kdo dolarové bankovky „sbírají“…
*) Srovnání inflace s vrtulníkem, rozhazujícím peníze z nebe, patří Miltonu Freedmanovi (1912-2006) – americkému nositeli Nobelovy ceny za ekonomii.
Zdroj: Fondsk.ru
Překlad: st.hroch 191231

11 komentářů :

 1. To jsou velká čísla až to padne tak majitelé stodolarovek spláčou nad výdělkem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. americky bilion=evropska miliarda, takze realne je to v evropskych hodnotach 1000x min nez je uvedeno v clanku.
   Jedna mile tez neni jeden kilometr.

   Smazat
 2. zlato v brettonwoodu bylo unce za 35 usd.
  dnes je unce za 1500 usd. zlato nezdražilo, devalvoval dolar. od od r 1947 o 4000 procent.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je 42,85 krát více ... nominální hodnoty. Prostě tolik papírků navíc na jeden tehdejší dolárek, to je výdobytek>

   Před nějakým časem jsem někde četl někde, že cena senátorova roucha ve starém Římě je prý rovna ceně na míru šitého kvalitního obleku poslanců ... (pokud si pamatuji, netýkalo se to "našich" poslanců).

   Smazat
  2. A kde ze to lonsky zlato asi zmizelo..kdyz tisice zlodeju A Z NICH Goldman Sachs jsou z nejprednejsich ..
   Dale se nevi ani tisice vystudovanych Ekonomu , kolik je investovano do tzv. Derivatu, option a jinych velmi hazardnich her a staci treba bourka ma vsechno je jinak. Odhaduje se ze je v tom 55 trilionu /bilionu ceskych/ a to je rozpocet celyho sveta dnes..
   Daleko blbejsi nez jsme my ovce je takovej investor, kterej neustale cpe penize do korporaci , KTERYCH JEDINEJ ZAJEM JE KAZDYHO CO NEJVIC VOKRAST. Dobre videt ,jak si uctuji za zmetky vsechny zbrojni korporace v USA.
   Goldman Sachs byl jeden z tech co vynalezl ty podvodny papiry a prodaval je kazdemu s vedomim ze to bouchne!! Drive ci pozdeji. Potom jim vlada dodavala miliardy ,protoze udrzuji vladu proti lidem. Nektere firmy byly odstraneny , protoze konkurence a aby se koncentrace kapitalu zvysila , jako v 1929 /po zalozeni Reserve Bank, po kterem vypukla I.sv. valka ,hodne podporovana USAky a bohatstvi I s uroky z pujcek Evrope /I germanum /,potom pouzili na druhou valku /valka za ucelem ovladnout cely svet kdy Hitler mel zvitezit ale Usaci planovali H. dorazit po vycerpavajicim utoku na SSSR ,kdy se jim temer podarilo ovladnout svet..Nenavist na Stalina je od te doby a velka..

   Smazat
 3. Fed nikdy nedovolí bankám selhat, ať už v USA nebo v Evropě ... vytiskne obrovské množství peněz, ale skryje je před veřejností. Japonsko podporuje své zombie banky již 30 let! Fed také vytiskne peníze pro čínské dolarové dlužníky / banky! Pokud Fed nebude chtít zkolabovat finanční systém! To je vždy možnost. To je obvyklé MO Fedu: vyfukujte bubliny a poté je pop. Doufám, že zítra dojde ke kolapsu, ale jsem realista: Fed je mezi skálou a těžkým místem své vlastní výroby a bude tisknout, tisknout, tisknout, dokud se stroj nezachytí ... pokud to někdy udělá, to je!
  http://www.skrytapravda.cz/doporucene-clanky/2871-budete-v-soku-maji-vetsi-plat-rusove-nebo-americane-ekonomicke-porovnani-v-roce-2018

  OdpovědětSmazat
 4. To podezření o speciální operaci s "falešnými" bankovkami je obrovsky hrozivé, protože si ho lze reálně představit, a nelze ho, ani náhodou, vyvrátit a popřít. Mohl by to být naprosto klíčový trik při snížení, či odstranění astronomického dluhu Spojených států. Chce se říci že geniální, jenom FED bude rozhodovat, která emise je pravá, a kterou, v jakém poměru, vymění za úplně nové, jiné, zaručeně pravé bankovky. Otázkou zůstává, zda si tu sprostou krádež a podvod nechají ostatní země a banky líbit. Jestli to nevyvolá strašný chaos, s možnými válečnými důsledky.No, pokud to tak bude, a může klidně být,nečeká planetu nic pěkného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kolkování stodolarovek, max. 1000 usd na privátní dospělou osobu.
   /jen privátní. protože firmy nemají proč držet hotovost - existují banky a platební terminály přece.

   Smazat
 5. Dolar je podlozenej Dluhama ,prijem do statniho rozpoctu je mensi nez vydaje astronomicke,jenom do koreje kde je 37 tisic vojaky nacpou kolem 70 milionu rocne a ted Trump na ne krici aby si tohle zaplatili sami..Aby se Usaci meli na zakladnach , ktery Korejci nechteji ,dobre a zadarmo. Nikdo o ne tam nestoji. Od 1945 jim tam nasadili diktatory a krvavy a ti se casto svrhavali s mnoha obetmi lidi.. To stalo hodne zivotu. Zakladny a vojaci jsou tam aby se korejci nesloucili,coz by udelali ihned kdyby okupant odlez.Navic tam ziskalo obrovskou moc miliardari, kteri zbohatli za sluzby a kolaboraci okupantum predtim japonskym a ted Usackym.
  Kim Il Sun byl naopak partyzan a jejich hrdina a bojoval proti Japonske okupaci a potom americanum a je dodnes vudce Koreje. Jeho syn je jen prvni ministr.

  OdpovědětSmazat
 6. Zbytečná starost vás chudáku! Amík si jistě poradí bez vašich přihlouplých rad. Co pmatuji, tak se o USA píše, že už zítra zkrachují a ono 65 let stále nic, co. Velmi nemilé že!
  Ten kdo krachnul bylo ssrusko v 90 letech, pokud bude dále zbrojit jak zbrojí, tak padne znovu na držku a colé podělané rusko se tentokrát rozpadne! a Putina pohoupou!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.