Reklama

čtvrtek 2. ledna 2020

Kontrola médií: USA zafinancují syrská média, aby jejich prostřednictvím čelily RuskuAlexandr Nikitin, resp. Julie Gurejevová, Anna Lušniková
2. 1. 2019 rueconomics resp. russian (část)
Ministerstvo zahraničí USA se chystá vyčlenit 35 mil. dolarů pro tak zvaná nezávislá syrská média, aby se jejich prostřednictvím čelilo "propagandě", kterou údajně šíří Rusko a oficiální syrská vláda. Washington je přesvědčen, že Moskva a Damašek brání západní koalici stabilizovat situaci na severovýchodě SAR, a doufá, že přivede vládu k odpovědnosti za "zločiny".


Američtí analytici tvrdí, že prostředí médií je v Sýrii polarizováno a rozděleno mezi stoupence režimu a opozice, a také mezi kurdská a arabská média. Propagandistické snahy extremistů a "systematické dezinformace " ze strany režimu Bašára Asada a také jeho spojenců Ruska a Íránu zkreslují vnímání konfliktu, brání boji s terorismem a zabezpečení mírového politického procesu.

Právě proto je nutno upevnit potenciál "nezávislých" syrských médií, uvádí RT pozici ministerstva zahraničí USA.

Experti se domnívají, že USA používají "měkkou sílu" pro podporování chaosu na Blízkém Východě a kontroly energetických zdrojů. Vyčleněné peníze určitě půjdou na vytvoření dalších fejků (mezinárodních dezinformací, pozn. překl.), výhodných pro Západ.

Rozkolísané informace


V rámci grantu se ministerstvo zahraničí USA chystá podporovat vydávání zpráv a materiálů k současným událostem a na určená témata, včetně protiakcí vůči ruským a íránským dezinformacím", provádění žurnalistického vyšetřování, vytváření programů o náboženských a etnických menšinách.

Syřané potřebují mít přístup k vyváženým zdrojům informací, aby efektivně napomáhali stabilitě a míru v SAR, zdůrazňuje se v dokumentu.

Jak dokument tvrdí, "i když se v některých částech regionu represivní vliv syrského režimu a DAEŠ změnil na příznivější prostředí pro média, nezávislá žurnalistika se teprve začíná objevovat a omezení pro sdělovací prostředky je zachováváno".

"V dalších oblastech na severovýchodě Sýrie si síly, podporované režimem, Ruskem a Tureckem, již zajistily svou přítomnost, což nutí k obavám o schopnosti nezávislých médií pracovat otevřeně a v bezpečných podmínkách", pokračují specialisté ministerstva zahraničí USA.

Tvrdí také, že Moskva a Damašek vedou vojenské operace v Idlibu proti opozici, i když toto území bylo vymezeno jako demilitarizovaná zóna.

Je třeba připomenout, že 17. prosince napadli teroristé vojáky syrské armády v provincii Idlib. Napadení a pokusy zorganizovat útok a protrhnout obranu vládních ozbrojených sil teroristy pokračovaly i v následujících dnech. Právě v reakci na tyto akce Ozbrojené síly SAR 19. prosince zahájily útok na Idlib a osvobodily desítky obcí na jihovýchodě provincie.

Jak Rusko, tak i Sýrie se snaží nepřipustit pokusy o změnění oblasti Idlibu na trvalé útočiště teroristů. Tato pozice ještě jednou byl oznámena 2. prosince během setkání hlavy SAR Bašára Asada a zvláštního představitele prezidenta RF pro syrské urovnání Alexandra Lavrentěva.

Mimochodem, poté, co Moskva "zahájila aktivní akce na podporu legitimní vlády v Damašku, bylo téměř 90% území osvobozeno od teroristů", konstatoval v listopadu prezident RF Vladimír Putin.

Ministerstvo obrany RF zase oznámilo, že Washington a jeho spojenci šíří lživé zprávy o dění v SAR a záměrně udržují ohniska napětí.

"Syrská vláda provádí mimořádnou práci pro zavedení mírového života v zemi. Profilové struktury OSN uznaly soulad vytvořených životních podmínek vracejících se občanů s mezinárodními humanitárními normami. Nicméně USA a jejich spojenci nadále dezinformují světové společenství o situaci v SAR", poznamenalo ministerstvo.

Jak vysvětlil expert Centra pro výzkum problémů bezpečnosti RAN Konstantin Blochin, Washington usiluje o rozkol syrské společnosti, proto tedy staví Moskvu a Damašek do negativního světla.

"Je zřejmé, že USA se snaží démonizovat Rusko a Sýrii, aby znovu rozeštvaly všechny skupiny obyvatelstva v arabské republice a aby zabránily poválečnému uspořádání země. Vždyť RF, kromě jiného, zdařile vystupuje v roli moderátora a daří se jí urovnat konflikty, s nimiž se dříve nedokázaly vypořádat syrské úřady", komentoval Blochin.

Boj o ropu

Ministerstvo zahraničí USA poskytuje finanční a technickou podporu "nezávislým" syrským médiím od roku 2012. Tyto organizace jsou schopny obsáhnout převážnou většinu auditoria republiky, je uvedeno v popisu grantu. Podle údajů průzkumu, provedeného v lednu letošního roku, 84% respondentů z opozičních oblastí dostává informace minimálně z jednoho zdroje, podporovaného vládou Spojených států.

"Syrská partnerská média společně produkují a vysílají přibližně 100 hodin denně; Ministerstvo zahraničních věcí USA nepřetržitě a aktivně podporuje nezávislá média a bojuje s dezinformacemi", je zdůrazněno v dokumentu.

Washington sponzoruje i další programy v SAR. Letos bylo například vyčleněno 40 milionů dolarů na reformování syrského soudního systému. Dalších 75 milionů dolarů se předpokládalo vynaložit na podporu místních orgánů moci a občanské společnosti.

USA bojují o ropné zdroje na Blízkém Východě a možnost je kontrolovat, domnívá se Konstantin Blochin. Podle jeho vyjádření se Washington pokoušel rozehrát kartu s Kurdy, rozeštvat Ankaru s Damaškem a Moskvou, ale nic se nepodařilo. Proto se nyní rozhodl působit komplexně a systémově.

"Tomu se říká "měkká síla". Státy se nechystají zříci se sesazení Asada a dalšího vytváření chaosu na Blízkém Východě. Budou se snažit diskreditovat legitimního syrského lídra a Rusko. Je pro ně důležité ukázat, že snahy Moskvy jsou škodlivé a nehumánní a že americká přítomnost v SAR byla mnohem užitečnější", poznamenal politolog Oleg Matvejčev.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. Doporučuji si přečíst nové články na YT Veterans Today. Popisují tam nové způsoby jak čelí Čína terorizmu v Sin-Ťianu a jiné domácí perverzity sociálního a zdravotního systému.

  OdpovědětSmazat
 2. Inu, není nad zkušeného amerického anállytika. A když se jich sejde více...ou. V naší republice bychom také takové našli, např. spolek Evropské hodnoty.

  OdpovědětSmazat
 3. No tak to by Syřané museli být padlí na hlavu usa za tu válku můžou a ještě si mají nechat vymývat mozky. Arogance usa opravdu nezná meze.

  OdpovědětSmazat
 4. Franto psát o něčem co jsem si nepřečetl je demagoie a tu skutečně Evropské hodnoty dělají. Jak jste přišel na to že jsem americký anállitik? Když se sejde víc takových znalců jako jste vy je to na Bohnice.

  OdpovědětSmazat
 5. Tahleta americká vláda sice žádnou válku nezačla,ale o to horlivěji se snaží rozkládat nepohodlné režimy zevnitř.
  Líp to vypadá,neteče u toho (většinou) krev,a často se i zadaří...Na Ukrajině se zadařilo,v Hongkongu zatím ne...
  Kontrolní otázka:Až Turci přesunou hrdlořezy z Idlíbu do Lybie,půjde ta podpora svobody za nimi??? ;-)))
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, to jsem si do dnešního dne taky myslel. Jenže kdo může vědět, co se vyvrbí z likvidace Sulejmáního? Hm... Ono také spáchat atentát na Íranského národního hrdinu na Irácké půdě je nápad za všechny prachy. Vůbec není od věci úvaha, že tím atentátem Trumpík inicioval možnou budoucí spolupráci Íránu a Iráku. Jestli jo, tak mu asi začnu říkat raketovej diplomat.

   Smazat
 6. Náš oblíbený PPT dal konečně skolit toho lotra Sulejmáního!

  OdpovědětSmazat
 7. Iránský zločinec Sulejmání to má díky USA za sebou, no a nyní brzo dojde na Asada. 500 000 mrtvých civilistu v Sýrii hovoří za vše!
  Rus už tam nadělal více škody jak užitku, nyní veškerý bordel po rusku bude dávat dohromady USA. Tak jako po 2 sv, dal dohromady Západní Evropu. Ne jako rus který tady zanechal po 40 let bídu a zločinný socialismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si dějiny USA a zjistíte co za zločiny na celém světě udělali.Začalo to vyvražděním indiánů.....atd.Stačí se jenom vzdělávat.Pak se nepíší takové hovadiny.

   Smazat
  2. Co to plácáš za nesmysly? V Sýrii je sice 500tis mrtvých, ale jsou v tom započítáni teroristi, vládní vojáci a civilisti.

   Smazat
  3. 10:05. Mé Novoroční přání: Přeji si, aby byla zlikvidována Federální rezervní banka a poté kapitáni USA zbrojního průmyslu. A vám pane přání dobrého spaní u vědomí 85 000 mrtvých dětí v Jemenu a 500 000 v Iráku následkem válek, které má na triku strejda Sam.

   Smazat
  4. 9:20 Milánku, mé novoroční přání je, aby takovým dementum jako ty, zakázali čmárat po netu!
   A co kapitáni RUSKÉHO zbrojního prumyslu, ti mohou zustat co, opravdu trouba k pohledání!!!!

   Smazat
  5. Jejda Liborku, troubelínku, já na vás zapomněl! To ale bylo ode mě bylo ošklivé. Hele, a proč vůbec čtete to mé čmárání? Vydíte, to já bych vám to vaše kyselé čmárání nezakazoval. Z koho bych si potom, spolu s ostatními myslícími, dělal prdel? Jo, ty kapitáni Ruského zbrojního průmyslu. Myslíte ty kapitány, co vyzbrojují svou armádu pr obranu SVÉHO území plus 3 základny mimo své území, oproti více než 1000 amíckých základen? Tak ty bych vyznamenal, hnědý bobánku. No a teď mé Novoroční přání vám:
   Přeji si, aby Liborek dospěl, zahodil kačera, a naučil se myslet dřív, než ho jed v jeho duši stráví. Kismet.

   Smazat
 8. Nejvyšší vůdce Íránu slíbil USA pomstu za vraždu Sulejmaního:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020010311198680-nejvyssi-vudce-iranu-slibil-usa-pomstu-za-vrazdu-sulejmaniho/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (10:14):
   Cílená poprava toho íránského generála US bezpilotníkem je jen dalším příkladem státního terorismu USA a ukázkou hrubého porušení mezinár. práva. A měla by být jako přestupek odsouzena mj. i v RB OSN.
   Odvetu za to bych však íránským voj. silám nedoporučoval, vedlo by to jen k eskalaci jejich hybridní války (vedené s USA a IZR) až k otevřenému konfliktu, do něhož by pak mohlo být proti své vůli zataženo vícero zemí toho regionu či (nedejbože) i velmoci jako je Rusko a Čína.
   A to už by bylo hodně horko nám i mnohým dalším ...

   Smazat
  2. 1:22 Opluštil, ani se nedivím, jako zelený mozek nemužete mít jiný názor, ale podporovat tu ručníkářskou bandu, je trochu přez čáru!
   Tohle je pouze odveta za to co jim tihle arábáci po leta prováděli.
   Jinak mě moc těší jakou mají Amíci dokonalou techniku, stále se tady píše CO mají za šrot!Na rozdíl od neschopného rusa, který si pouze tahá triko, Amík koná.
   Velice dobře AMERIKO! společně s Izraelem na vás v regionu nikdo nemá. Stojím za tebou, jako naprostá většina našich občanu!

   Smazat
  3. 12:47...Pane primitive, Íránci nejsou Arabové.
   Nevyjadřujte sek něčemu,o čem nic nevíte.Díky.
   Helanov

   Smazat
  4. 17:47...Nazvala jsem vás primitivem,sorry,možná jste jenom nedovzdělán...Tak srozumitelně:
   Íránci i Arabové si mohou v regionu dělat CO CHTĚJ,bo jsou tam DOMA.
   Jediní kteří jsou tam navíc jsou Izraelci a Američané.
   Izraelci patřej do oblasti mezi Kaspikem a Černým mořem,s původnímu Izraelity (kteří žili v Levantě před 2000 lety ) nemají NIC společného.Jedině náboženství.
   Zkuste si vygooglit,odkud přitáhli předkové třeba Benjamina Netanjahua.
   Knížku Jak byl vynalezen židovský národ byste asi nedal...Zkusit to můžete,je k mání v každé veřejné knihovně.
   Nazdar bazar.
   Helanov

   Smazat
  5. "Velice dobře AMERIKO! společně s Izraelem na vás v regionu nikdo nemá. Stojím za tebou, jako naprostá většina našich občanu!"

   :-))) Zajímavé, jak se nemyslící osel a slouha propagandy jako tento Unknown dokáže vždy sám zesměšnit a pokaždé se za někoho schovat (v reálném životě evidentní přizdisráč).

   Smazat
  6. 12:47. Helóóóu, Bezmozku! Sem slyšel, že Ušáci zmodernizovali katapult, by nebyli závislí na ruskejch raketách. Prej to bude ohromnej technickej hit.

   Smazat
  7. Jen jsem nakouk na reakce,pár místních exotu chytlo na první start.
   Mužete čmárat dál ty vaše bláboly, ale nic nezměníte na tom, že je Amík ve světě naprostá 1***** .
   Před časem zlikvidovali jednoho darebáka a dnes dalšího, ještě by chtělo poslat nějaký dron do Mosvy a je ve světě klid a mír!
   9:27 Blbečku, tady máš jasnou ukázku dokonalé zbraně USA, tvuj koment je stejně blbej jako ty sám!Amík není závislej na žádných raketách.

   Smazat
  8. Liborku, duše prostá, utřete si nudli a běžte hají. Amík vás ochraňuj.

   Smazat
 9. 10:05 Pokud by jste věděl jak vypadala Sýrie před vniknutím am.okupantů,nemohl by jste takto urážet zákonně zvoleného prezidenta. Asad nechtěl poslouchat am. zločince...
  Dvěstě let amerického terorismu, tajných operací a válečných zločinů ...
  skrytapravda.cz/zahranicni/1873-dveste-let-americkeho...

  OdpovědětSmazat
 10. USA a NATO bude financovat to, v čem jsou nejlepší - pohádky, výmysly, bláboly, sračky. :-)) "America first"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presně tak , ubožáci ušáci , a nato to je jen loutka ble bléeeee

   Smazat
 11. A za toho generála bych přál ušákovi něco hezkého aby jim Íránci poděkovali , jen doufám že ne na normálních lidech.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.