Reklama

středa 8. ledna 2020

Příště budou vraždit nepohodlné novináře? Poslanec Kobza varuje před důsledky zabití Sulejmáního

Poslanec Kobza se zamyslel, kam až může vrah Trump zajít
Ferdinand Pištora
8.1.2020 VlasteneckéNoviny
Zabití íránského velitele jednotek Kuds Kasíma Sulejmáního bylo chladnokrevnou vraždou, prohlásil místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jiří Kobza (SPD). V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz varoval, že se kvůli americké politice mohou probudit šíitské teroristické organizace.Jiří Kobza, který mezi lety 2001 a 2004 působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Teheránu, se domnívá, že ačkoli byl atentát vyvrcholením řady předešlých incidentů mezi Spojenými státy a Íránem, jeho načasování je spojeno s americkými prezidentskými volbami.

„Je nutné mít vnějšího nepřítele, aby se prezident dostal do pozice mírotvorce a zachránce Američanů po celém světě. A ten nepřítel je nutný, i kdyby si ho měli vymyslet a namalovat,“ řekl poslanec, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nicméně zabití Sulejmáního může mít nedozírné následky a zásadně tak ohrozit bezpečnost, a to i v Evropě.

„Sulejmání byl důležitý jako druhý nejmocnější muž v Íránu… Musíme chápat, že Írán má za sebou sedm let velmi kruté války s Irákem. V té věkové kategorii kolem šedesáti let má mnoho velice zkušených vysokých důstojníků, kteří prošli těmi sedmi lety války. A zahrávat si s těmi lidmi rozhodně není dobrý nápad,“ varoval Kobza.

Situaci přirovnal k sarajevskému atentátu, který vedl k vypuknutí 1. světové války. Nicméně Spojené státy mluví o zabití Sulejmáního jako o likvidaci nebezpečného teroristy. Ostatně, loni v dubnu Spojené státy označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci a americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že SS budou k Sulejmánímu přistupovat jako k vůdci teroristů. To je podle Kobzy zavádějící.

„Setkal jsem se s přirovnáním, že generál Sulejmání byl vlastně něco jako šéf Al-Káidy, Tálibánu nebo Islámského státu. To není pravda, protože šlo o státního generála legální armády, fungujícího státu, ne nějakého sdružení či spolku teroristů. A samozřejmě v momentě, kdy dojde k cílené vraždě na cizím území, jedná se o jinou ligu,“ poznamenal Kobza.

Pozastavil se i nad tím, zda se v budoucnu Washington omezí likvidacemi vojenských velitelů, nebo se budou vraždit i nepohodlní politici, či dokonce novináři.

„Jestli se začnou cíleně vraždit důstojníci armád, nastává otázka, koho budou vraždit dalšího. Budou vraždit nepohodlné novináře, budou vraždit nepohodlné politiky a navíc mimosoudní vraždy nejsou nic jiného, než skutečné vraždy se vším všudy,“ míní poslanec.

Na rozdíl od ostatních zemí v regionu, především Iráku, Sýrie či Saúdské Arábie, má Írán velmi vysokou morálku ozbrojených sil. Útok navíc posílí legitimitu islámského režimu v zemi. „Íránci zapomenou na svoje vlastní rozbroje, vezmou samopaly a půjdou hájit Írán,“ poznamenal Kobza.

Nevyloučil ani to, že iráčtí poslanci přijmou zákon, který zakáže Američanům vojenský pobyt na území země. Spojeným státům tak nezbude nic jiného než odejít.

„Viděl bych to jako trochu kostrbaté, ale přes to všechno diplomaticky přijatelné řešení v této fázi. Určitě není řešení hnát ozbrojený konflikt na ostří nože, protože Íránská armáda – jak jsem řekl – je velmi odhodlaná, s velmi vysokou morálkou a navíc oni jsou tam doma posledních šest tisíc let a budou se bránit,“ zdůraznil.

Rovněž varoval, že atentát může vést k růstu šíitského terorismu, se kterým Evropané zatím příliš zkušeností nemají.

„A může se stát, že právě na základě vraždy generála Sulejmáního Írán skutečně – trvám na tom, že se jedná o vraždu, nikoliv cílené zabití a likvidaci teroristy, je to mimosoudní vražda, naprosto chladná, sprostá vražda – tak se může stát, že v pomstě po pomstě se probudí šíité a najednou k tomu sunnitskému terorismu, který v Evropě máme, budeme mít i ten šíitský,“ varoval Kobza.

Místopředseda zahraničního výboru v této souvislosti nesouhlasí s českou reakcí. Uvedl, že se čeští představitelé snaží být „turečtější, než Turci“.

Podle něj je nutné okamžitě stáhnout 40 českých vojáků ze země, dokud se situace ještě více nevyhrotí. Bude to i jasným signálem Spojeným státům, že s jejich politikou Česko nesouhlasí.

„Je nejvyšší čas, aby česká vláda stáhla čtyřicet vojáků, které máme v Iráku, dokud jsou ještě celí a dokud nedochází k vyostření konfliktu jako takového. Protože to by bylo i dostatečně silným vyjádřením, jak tuto vraždu vnímáme,“ vyzval Kobza.


38 komentářů :

 1. Ano, i moje babička říkávala "poturčenec horší turka". Jak jinak si vysvětlit reakci naších hvězd z masmedií, která vyvrcholila polit.analýzou, že Sulejmán je obdoba Heydricha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když bude Kobza organizovat teroristické útoky na územé cizích států a maskovat to za činnost novináře, opravdu může dopadnout stejně. Tak čemu se diví?

   Smazat
  2. 14:25
   O čem to píšete???

   Smazat
  3. Kdyby měl Babiš a Zeman své děti v Iráku, už by byli doma ve Švýcarsku. Je to agent ...

   Smazat
  4. 17:11 O vyslání nadstandardně placených vojáků do Iráku rozhodl český parlament. Takže o odvolání může rozhodnout pouze on.

   Smazat
  5. Unknowne. Jste opravdu neskutečný hlupák. Schválit sprostou vraždu na cizím území a ještě k tomu na civilním letišti včetně zabití delegátů konference z dalších nezúčastněných států to může opravdu jen chorý mozek. Je zajímavé, jak najednou všechno vnímáme jinak. V roce 68 nás údajně zachránila armáda spřátelených zemí a vnímali jsme to jako okupaci. Dnes jsou naši vojáci v několika zemích spolu s ušáky a naše některé chorobné a nejen vládní mozky hovoří, že bojují za Prahu. Nazvěme to ale pravým jménem. Stali jsme se okupanty v cizích zemích!!! Chtěl bych vidět, co by se dělo, kdyby Rusové zabili toho rezavého mírotvorce na návštěvě třebas v Guantanámu na Kubě. Prozatím, to, co nechal udělat nese všechny znaky světového terorizmu a bohužel se nenajde nikdo, kdo by to na půdě OSN tak nazval. Maličko vám nedochází, že to může přerůst ve světový konflikt, u kterého přechází veškerá sranda a i takový trubec jako jste vy by toho asi sice pozdě ale litoval. Pokud bude svět mlčet k takovýmto zločinům, přijdou ještě horší a nevybíravější. A pak už bude jedno proč, protože se nikdo neodváží již nic říct, aby nebyl dalším, na koho ten prst ukáže.

   Smazat
 2. Zatímco na ty dotyčné "hvězdy" se zase hodí obdoba Goebbelse...

  OdpovědětSmazat
 3. Výborný článek!!!
  Bez "nepřítele" by byly Spojené státy v řiti!!!
  Koho by před ním "ochraňovali"!?!?!?
  Komu by americké zbrojovky prodávaly své tovary!?!?!?
  Článek vystihl podstatu věci a není co dodat.
  Díky!
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. Vedle v článku Tereza Spencerová upozorňuje,že už se na BV tlačí nejenom RF ale i Čína...
  V tom bych viděla Sulejmánův odkaz: VYTLAČIT KONEČNĚ AMÍKY ZE STŘEDŇÁKU.
  Dokud se nevytvoří další mocenské centrum,nebude klid.
  Američanům se hegemonie vrazila do hlavy a počínají si jako urvaný vagón.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 5. Poslanec Radovan Vích: "Pokud je pravda to, co uvedl irácký premiér v parlamentu, tedy že byl prezidentem Trumpem požádán o zprostředkování jednání s cílem snížit napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jehož součástí byla cesta generála Sulejmáního, který vezl odpověď íránské vlády na stanovisko Saúdské Arábie, tak je to vskutku „prasárna“ nevídaná v moderních dějinách mezinárodních vztahů. Jiný výraz pro to nemám."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel to cíleně naplánovali s oběma úmysly - zjevně chtěli znemožnit mírový proces a opět eskalovat situaci vyprovokovat Írán a zadruhé ho chtěli zabít. Obojí spojili do této akce a pro jistotu vypálili vícero raket bez ohledu na to, že tím pozabíjejí více okolních lidí z těch delegací, kteří neměli žádný význam. Odporná zákeřná bezohledná vražda.

   Jestli boží mlýny pomelou, dotyční politici z USA (pan Pompeje a spol), poradci a vedoucí šéfové CIA a Pentagonu, kteří to řídili, se dočkají toho, že se jim to vrátí jako bumerang, až budou někde vystupovat na letišti.

   "Ostatně soudím, že zločinecké USSA musí být zničeno..."

   Smazat
 6. Presne.Ale bohuzel se ČR zachova jako vzdy.Vleze USA jeste hloubeji do ...no vime kam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vse o.k.jedeme dál a Donald Trump kandidát na Nobelovu cenu míru.

   Smazat
  2. A co byste čekal?
   MZ je velký přítel amerického a izraelského lidu a většina havlérky taky...O médiích ani nemluvě.
   Helanov

   Smazat
  3. Za zahraniční politiku odpovídá vláda. Ale premiér se dnes vyjádřil celkem jasně. Vojáci zůstávají. Budou asi staženy až s prchajícími Američany.

   Smazat
 7. Neřekl bych že trumpet je vrah. Je to pouhý nájemný zabiják.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trumpet se vytahuje, že je vrahem on sám osobně. Asi ho čeká výlet do nějakého toho Dallasu...

   Smazat
 8. To prohlásil jistý tzv. zpravodaj ČT09 Jakub S. aby mu to pak odpapouškoval jistý Jakub J., tzv. ředitel tzv. think tanku Evropské hodnoty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je reakce na 10:40

   Smazat
  2. 12:58
   Díky za upřesnění. Mimo téma mne ještě napadl jeden paradox.Celý svět adoruje Grétu, kdo ne,je vyvrhel. Jestlipak někdo spočítá uhlíkovou stopu (dálnici), kterou zanechal Trump svým dobrodružstvím v Iráku ? Potom pokuta pro babku, která spálí staré trenýrky v kamnech je výsměchem do očí homo sapiens sapiens. S pozdravem všem 10:40

   Smazat
  3. Celá západní společnost je výsměchem druhu homo sapiens. Za to, co západ předvádí několik posledních dekád by si zasloužil spíš pojmenování homo debilis.
   Demokracii chrání tím, že svrhává demokraticky zvolené vlády (jakkoliv k nim můžeme mít výhrady) a přírodu chrání tím, že systematicky vymazává z povrchu planety její poslední zbytky.

   Smazat
 9. Jsem rád že sem pana Kobzu volil vyzná se a má pravdu. Můžeme očekávat ještě větší hnus od havloidů. Když jejich vzor usa může páchat teroristické útoky.

  OdpovědětSmazat
 10. Jen dodám, že novinář není představitel nějakého státu a srovnávat novináře se státníky? Novinář ví do čeho leze, svým způsobem je to takový žoldnéř. Někdy, když vidím, jak filmuje utrpení lidí ve válečných oblastech místo toho aby na místě pomáhal zraněným, tak bych ho tam zastřelil osobně sám. Já se bez těch drastických záběrů klidně obejdu a dnešní mládež už je na ně imunní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:03...Uvědomujete si,že bez novinářů bychom byli slepí a hluší???
   Nevěděli bychom ani co se děje v sousední ulici.
   Proto se pisálkům říká "sedmá velmoc", právem.
   Samozřejmě,jsou špatní i dobří.
   Ti nejlepší často píšou i dějiny.
   Helanov

   Smazat
  2. Ti co píší dějiny u stolu nikdo nezastřelí. I když dnešní pisálci co píší nové staré dějiny??? Aby na ně taky nedošlo. P.S, Sedmá velmoc se jim říká proto, že si mohou dovolit beztrestně vše,lhát, pomlouvat, urážet, nemístně kritizovat, překrucovat dějiny...a občas psát pravdu. Pravda do bulváru nepatří a novinařina je dnes jeden velký bulvár.

   Smazat
 11. Kobza byl spoluautorem návrhu zákona na postavení Domobrany, či jakékoli organizované skupiny vyzbrojené zbraněmi,mimo zákon t.j.jakýmikoli zbraněmi, za které se považuji i pepřové spreje. Zatím se můžete bránit individuálně, ale proti našim gangům, vykrádajícím byty na jihu hlavního města, se obyvatelé nemůžou organizovat, i když policie nestačí. Jak se asi ubráníme tmavším...? Okamura jen mlží, tvrdí, že je to zamezení ozbrojování ANTIFy apod. No tak...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám střelnou zbraň, kterou jsem ochoten použít v případě ohrožení mé rodiny. Mám život za sebou a vězení se nebojím. Když vidím, co se děje v některých domovech pro seniory tak si myslím, že v lochu mi bude lépe než těm seniorum tam. A ještě si nebudu pobyt platit. A poznám zase jiné lidi!

   Smazat
  2. 15,07
   Jestli tu stříkačku chcete mít i nadále, odpusťte si raději komentáře tohoto typu. Kdo si jí pořídil, tak jí nemá na parádu. Ale dnes je každý důvod dobrý, aby vám jí mohli sebrat.

   Smazat
 12. Neoficiální zpráva: ukrajinské letadlo u Teheránu zřejmě sestřelily SS

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin! Přijdou sankce? Zrušíme Nord Stream!

   Smazat
  2. Místo plynu budeme topit PETlahvema.

   Smazat
  3. Je nám všem jasné jak ten gauner co to zpískal skončí! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 13. Nikdy by mne nenapadlo, že budou mít nějací muslimové mé sympatie. Evidentně běhají po světě mnohem horší svině. A skutečně, nenapadá mne jiné pojmenování, vystihující americkou politiku posledních let.

  OdpovědětSmazat
 14. ........vrazda generala prisla vhod asi i jinym svetovym hracum v regionu..... uvolnila se pozice ,kterou bude nutno obsadit rychle a nevahat.....usa to nedomyslela.

  OdpovědětSmazat
 15. Kobza má pravdu, Babiši, ty americká děvko bez charakteru a cti, už by jsi měl táhnout.

  OdpovědětSmazat
 16. My nesouhlasíme s partyzánským terorismem islámistů, ale souhlasíme s teroristickými válkami kapitalistů? Vždyť to byly a jsou teroristické války západních kapitalistů, které porodily islamismus a jeho odvetný terorismus prostředky, které mají. Byly a jsou to teroristické války kapitálu, které porodily migraci, ale také třeba sociálním úpadkem zavinily vymírání Evropanů. Které porodily i konečný cíl: zavřít zbytky Evropanů do rezervací (a později pak třeba do klecí v ZOO, jak tomu bylo s Indiány a "zajímavými" rasami ještě na počátku 20. století v USA).
  Soudobá sociální politika Babiše se snaží zachránit českou populaci před tímto osudem a proto je z něho štvanec! A kdo jsi ti honci na Babiše? To jsou právě ti, co rozkradli majetek občanů a státu za 10 bilionů Kč, co zadlužili stát a občany dalšími 4 biliony a pro které je Babiš překážkou v dalším kradení. To jsou tzv. ramena spravedlnosti ve službách kapitálu, které nevidí pro objem korupného na zločince, ale slyší jejich příkazy likvidovat vše, co kapitálu "smrdí" humanitou! Jo, jo, kdopak to řekl? Války jsou terorismem bohatých a terorismus je válkou chudých? Neveďme teroristické války a nebude terorismus chudých. Proč jsme se dokázali obejít bez terorismu před listopadem 89? Proč ale propukal terorismus v Německu - rudé gardy, Sev. Irsku, Španělsku...??? Proč jsme se nemuseli tehdy bát jít po setmění po ulici?
  A jen na okraj: není náhodnou někdo pro smích těm sériovým zlodějům na okraji Prahy? K čemu jsou dobré ty televizní show, snad jedině pro večerní kratochvíli těch zlodějů! Možná, že tak přesídlí akorát od Prahy do Plzně.

  OdpovědětSmazat
 17. Tak nevím... Je Tramp debil, nebo génius? V každém případě se vlk nažral a koza zůstala (aspoň zatím) celá. Ta odveta je málem ono biblické "Ty po mě kamenem, já po tobě chlebem." Pravda drobet tvrdším. Něco jako mě ji někdo natáhne pěstí a já mu zato vynadám.

  OdpovědětSmazat
 18. A protože se situace ve světě přiostřuje, hrozí nová migrační vlna, poslanec Kobza je spolupředkladatelem zákona, který hrozí domobrancům pokutou až 200.000 kč, pokud budou chtít bránit své domovy a republiku sdruženi do domobrany. Je to hajzlík, tenhle obchodník s Izraelem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.