Reklama

středa 22. ledna 2020

Svět ruskýma očima 541

Zajoch
22.1.2020  Outsidermedia
Ve světě se cosi mění  * * *  Washington je zaujat válkou s Íránem a Rusko a Turecko upevňují své vztahy  * * *  Řada evropských členů NATO přehodnocuje vojenskou přítomnost v IrákuPosun k mnohopolárnímu uspořádání světa začíná v Iráku


Leonid Savin
8. ledna 2020


V roce 2003 začaly USA svoji válečnou avantýru v Iráku a někteří západní hodnotitelé prohlašovali, že tato agrese povede ke změně modelů mezinárodní politiky a k šíření idejí mnohopolárnosti. Vydání Asian Times kritizovalo jednání USA na Blízkém východě a poznamenalo k tomu, že „tato válka, podobně jako sebedestruktivní rakovinové buňky“ podrývá neoimperialismus USA.

Immanuel Wallerstein viděl, že vpád do Iráku byl vážnou chybou administrativy prezidenta Bushe a v úpadku americké síly viděl důležité příčiny ve změně struktury, kterou sám nazývá světový systém. Bývalý člen výboru pro zahraniční vztahy Senátu USA Clifford Kirakoff jr. mluvil o tom, že když USA vtrhly do Iráku, narušily kontinuitu amerického kurzu v mezinárodních záležitostech. Bush aplikoval v Iráku koncepci Machtpolitik (mocenská politika) nacistického Německa, která ve světové politice způsobila nebezpečnou nerovnováhu. Proto byli američtí neoconi (mezi které patři i Bolton) srovnáváni s nacisty.

Nejtypičtější bylo v roce 2003 rozhodnutí evropských spojenců USA (kromě Británie), kteří odmítli podpořit americkou agresi proti Iráku. V čele evropského vzdoru tehdy byly Francie a Německo. Přirozeně bylo proti americkému ozbrojenému zásahu v Iráku, který se přeměnil na projekt IS, také Rusko.

V roce 2003 poskytl Vladimir Putin rozhovor francouzské televizi a komentoval tam iráckou krizi: Pokud chceme, aby byl svět předvídatelnější, což znamená bezpečnější, musí být multipolární a všichni účastníci mezinárodního styku musejí dodržovat stanovená pravidla a zejména normy mezinárodního práva.“

Po zavraždění Sulejmáního jsou v Americe dvě skupiny lidí. Jedna z nich v tom vidí smrtelnou chybu Trumpa, jíž využívají američtí jestřábi-islamofobové a druhá se domnívá, že se jedná o provokaci organizovanou částí amerického establishmentu v zájmu Izraele. Existují i další konspirační verze.

Představy o dalším rozvoji událostí jsou zneklidňující: Od omezeného ozbrojeného konfliktu a protiamerické partyzánské války v Iráku až do 3. světové války. Následky záleží na tom, jaké varianty odpovědi zvolí Islámská republika a její spojenci, mezi nimiž je i síť Hizballáhu v Libanonu, Sýrii a Iráku.

Za podmínek, kdy si sami Američané v Iráku démonizovali svůj „nový pořádek“, ukazuje řada příznaků, že byl ve světě započat rozhodnější posun k multipolární reorganizaci. O nové vlně politické krize v USA mluví početné akce protestu proti válce s Íránem a vystoupení amerických politiků odsuzujících politické vraždy.

Po zostření situace na Blízkém východě navštívil dne 7. ledna neočekávaně Damašek Vladimir Putin a další den se účastnil slavnostního spuštění plynovodu Turecký proud, přičemž jednal s Erdoganem. Merkelová pojede 11. ledna projednat problémy mezinárodních vztahů nikoliv do Washingtonu, ale do Moskvy.

Irácký parlament hlasuje o odchodu amerických vojáků ze země a o zkoumání úmyslného vraždění iráckých a íránských občanů Američany. Lze očekávat podporu iráckých poslanců řadou zemí.

V Iráku je stále důležitější oblast iráckého Kurdistánu. Po zabití generála Sulejmáního bude mít Washington mnohem těžší využívat pro své zájmy Irbíl. Írán se rozhodl odstoupit z jaderné dohody definitivně. V jaderném programu tak není nijak omezen.

Pákistán oficiálně oznámil, že nebude poskytovat USA ani jiné zemi své území k vojenským akcím proti jinému státu. Stejně tak Katar. Spojené státy požádaly země NATO o podporu. Na 14. ledna je naplánována schůzka členů NATO na vysoké úrovni. Ale podle toho, jak Trump vykládal bajky partnerům NATO, bude mít dosažení podpory dražší. Jednu z hlavních rolí zde bude mít Turecko. To v roce 2003 Washington nepodpořilo a nyní bude podpora asi ještě nejistější.

Američané jsou stále pod útokem v Afghánistánu i v dalších zemích, kde je obyvatelstvo nechce. Po úspěšném útoku somálského hnutí al-Šabab na americkou leteckou základnu v Keni (zabiti tři Američané) Trump a ministerstvo zahraničí USA na Twitteru mlčí. Jako kdyby zabití nebyli Američané a jako kdyby nešlo o teroristický útok. USA odůvodňují svoji přítomnost v Africkém rohu bojem s terorismem, ale přitom připustili proniknutí somálských teroristů do Keni a provedení výbuchu v šesti jednotkách letecké dopravy, kde byla i lehká turbovrtulová průzkumná letadla speciálních operačních sil USA, osazená mnoha senzorovými platformami. Z toho, že se útok v Keni nepodařilo zmařit, vyplývá, že účinnost americké rozvědky a sil speciálního určení jsou slabé. Vraždou Sulejmáního byla zadána perspektiva událostí v regionu Blízkého východu.


Převzato z Fondsk.ru


* * *


Putin a Erdogan – políček USA a příklad pro západní svět


Alina Kuzmina


Na slavnostním otevření Tureckého proudu byli přítomni Vladimir Putin, T. R. Erdogan, Alexandr Vučič a Bojko Borisov. Putin pronesl projev, který je možno hodnotit jako „lehký úder pod pás“ USA, které chtějí novou válku v Íránu. Podle slov ruského vůdce ukazují Rusko s Tureckem příklad vzájemného vztahu a spolupráce.

„Žijeme s vámi ve složitém světě a bohužel v regionu, ve kterém se nacházejí skutečné tendence k vyhrocování situace. Ale Turecko a Rusko všem ukazují jiné příklady – vzájemný vztah a spolupráci pro blaho našich národů a národů celé Evropy, celého světa. Jsem přesvědčen, že budeme stejně konat i v budoucnosti a snažit se o nové úspěchy.“

Situace na Blízkém východě je opravdu znepokojivá. Horší ale je, že v roce 2020 uběhlo teprve 8 dní a Američané stihli zavraždit íránského generála, Írán dokázal na oplátku bombardovat válečnou základnu USA v Iráku a v Teheránu spadlo ukrajinské letadlo.

Někteří lidé si události propojují. Část si myslí, že letadlo sestřelila „omylem“ íránská PVO, někdo z toho, v analogii s pádem malajského Boeingu v roce 2014 na Donbasu, obviňuje Washington. Írán předkládá jako předběžně stanovenou příčinu požár motorů. Ukrajina nejprve odmítla verzi o teroristické akci a sestřelení, ale později vzala svá slova zpět. Pokračuje vyšetřování. Černé skříňky byly nalezeny.


Převzato z Rusvesna.su* * *

Evropa diletantů, aneb Evropa sevřená atlantismem


Dmitrij Sedov
10. ledna 2020


Po posledních událostech kolem zavraždění Sulejmáního jsou evropští vůdci rozpačití. Z jedné strany se obávají šíření konfliktu mezi Íránem a USA a z druhé jim faktické bezpráví NATO neumožňuje zadržet avantýry USA. Ve Washingtonu se s názorem Evropy nepočítá. To, o čem mluví celý svět, nutí kvůli „atlantické solidaritě“ Evropu mlčet.

Anonymní americký vládní úředník řekl den po vraždě novinám New York Times, že NSA zachytila hovor mezi ajatolláhem Chameneím a generálem Sulejmáním a nezjistila žádné plány generála organizovat nějaký útok na představitele USA.

Ovšem toto západní media „nezaznamenala“ a šířila Trumpův tweet, že „byla přijata opatření, aby se zabránilo válce“ a ještě Pompeovo prohlášení o tom, že Sulejmání připravoval „útok proti americkým zájmům“. Jeden z novinářů na brífinku na ministerstvu zahraničí žádal předložit fakta k této verzi, jenže vedoucí se na něho utrhl: „My musíme něco obhajovat? Proč bychom to dělali?“

Začátkem ledna přijal irácký parlament rozhodnutí o vyexpedování amerických vojsk, a to do roka. Ve stejném dni ohlásil Trump, že USA mají na mušce 52 íránských objektů, včetně důležitých kulturních. Evropští šéfové to neriskovali komentovat.

Nyní přehodnocují Dánsko, Polsko, Lotyšsko a Finsko svoji účast v iráckém dobrodružství USA. Avšak jejich gesto je pouze symbolické. Vždyť třeba polský vojenský kontingent v Iráku čítá 268 osob a lotyšský jen 6.

Na spěšném zasedání Rady NATO 6. ledna bylo navrženo zastavit pokusy o „násilí a expanzi“ … Teheránu. A šéfka Evropské komise, bývalá ministryně obrany SRN Ursula von der Leyenová hlubokomyslně oznámila „připravenost podpořit ty, kteří v konfliktu zůstávají klidní a rozumní“. Koho tím myslela, není jasné.

Dne 11. ledna poletí Merkelová a Maas do Moskvy za Vladimirem Putinem, pravděpodobně v naději domoci se toho, aby ruský vůdce na Teherán uplatnil „kolektivnímu Západu“ potřebný vliv.

V rámci operace Mučedník Sulejmání provedl Írán dva útoky na americké objekty v Iráku, mezi nimi i na leteckou základnu Aín al-Assad na západě země. Washington popírá škody na těchto zařízeních. Americký prezident k tomu nejprve mlčel a potom vystoupil s oznámením, že se při útocích nikomu nic nestalo a škody prý byly minimální. Přitom se pochlubil: „Vypadá to, že Írán ustoupil.“

Sám při tom vypadal jako ustoupivší. O padesáti dvou íránských objektech na mušce už nepadlo ani slovo. Za několik hodin se na internetu objevily satelitní snímky od komerční společnosti Planet. Ty ukázaly značné poškození, ale zda byly oběti, není jasné. Hangáry s technikou i další služební zařízení utrpěly znatelně.

Na Západě bývají v podobných situacích tiskové konference. Zde nebylo nic. Jestliže Íránci zveličovali účinek raketového útoku, proč „nejmohutnější armáda na světě“- nezadržela útoky na své základny? Pokud se Íránci nezalekli slibované „nebývale tvrdé a strašné odplaty“ a na americké objekty útočili, proč americká administrativa takovou drzost nekomentuje? Jak se ve Washingtonu dívají na odhodlání Teheránu zaútočit ještě na 104 (2×52) objektů USA a jejich spojenců?

Co mají dělat „věrní atlantisté"   - evropské vlády, od nichž žádá veřejnost objasnění situace?

Evropští vůdci na kontinentu nedospěli do úvah Borise Johnsona, který oznámil odhodlání zaútočit na Írán raketami. Jestliže jsou členské státy NATO spojeny „atlantickou solidaritou“, proč by nemohli Evropané žádat od Washingtonu vyčerpávající informace o vztazích USA s Íránem? Jenže Evropané jsou zticha. Jsou zhypnotizováni chimérou atlantismu. Zdá se, že Churchill říkal: „Žijeme v epoše velkých událostí a malých lidí.“ O tomtéž psaly německé Die Zeit v článku ze 6. ledna s názvem Čas diletantů.

Převzato z Fondsk.ru
14 komentářů :

 1. Škoda, že ty články jsou na dnešní dobu (plnou překotných změn) poměrně starého data. Chtělo by to něco aktuálnějšího.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně spíš vadí když jsou 3 články dohromady.
   Ta diskuse je potom jako když pejsek s kočičkou vařili dort.
   Helanov

   Smazat
  2. Vidím to Helanov 17:23 tak, že pro vás by bylo žádoucí všechno servírovat pečlivě seřazené, nadepsané, sjednocené a vhodně předžvýkané. Tak, aby bylo vyloučeno text jinak, než moudře a vydatně komentovat.

   Smazat
  3. Demokrate a media a ucenci vsi moudrosti , jiz tvrdi ze USA je ve valce s Ruskem , ktere nejak bez dukazu vyhlasilo svetovou valku USA.
   Zabral Putin Krym , kterej patril k Rusku dele, nez USA trva..
   Krym je navic zaplacenej a pronajmutej az do roku 2040 od Ukrajiny..
   Bush a dnesek je pouze logickym vyvojem od 1945 , kdy USA prebrali ,zavedli, napodobili a zdokonalili USA diktat nacistu svetu..
   Akorat se to nazvalo demokracie..
   Bohatli z okradani celeho sveta..
   Sestreleni iranskeho civilniho letadla byl trik na radary ,podobnej , kdyz Syrska obrana nedavno sestrelila ruskou stihacku..
   Zrejme Trumpa dohnali k ukladne vrazde generala, narcisisti /z vlastni zkusenosti/ jsou snadno zmanipulovatelni..Potom prijde nekdo dalsi a zmanipuluje je lehce zase jinak..To je zrejme ted.
   Navic byl zvolen Trump Putinem /zatim fakta chybi/ ale vsichni tvrdi ze je to fakt, dale Putin zavinil Brexit a jeste dalsi "zlociny" a tedy valka s Ruskem je nevyhnutelna ,tvrdi vsechny media,urady, vlady,Pentagony,vedci, ucenci na svete..
   Nova vlada se uchopila moci v EU a MYSLITE SI ZE UDELALA NECO DOBREHO PRO EVROPANY.
   Ani pomysleni ani napad !!
   Lide EU ihned zjistili ze pro vladu EU nejdulezitejsi tohle..!!!
   Nedavne odstraneni vlajek a symbolu identifikujici jednotlive zastupce clenskych narodu , zahozeni vseho do odpadkovych kosu znamena je jedno. Ze clenske staty a narody EU budou take nasledovat rovnou do odpadku.
   Dle planu EU... Nemuzou prestat tyhle elity napodobovat Adolfa a nacisty ?? Zrejmne nikoliv !!

   Smazat
 2. "... v Teheránu spadlo ukrajinské letadlo.
  Někteří lidé si události propojují. Část si myslí, že letadlo sestřelila „omylem“ íránská PVO, někdo z toho, v analogii s pádem malajského Boeingu v roce 2014 na Donbasu, obviňuje Washington. Írán předkládá jako předběžně stanovenou příčinu požár motorů. Ukrajina nejprve odmítla verzi o teroristické akci a sestřelení, ale později vzala svá slova zpět. Pokračuje vyšetřování. Černé skříňky byly nalezeny."
  =============================
  To si děláte prdel? I propaganda se musí dělat inteligentně aby se na ni někdo nachytal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste 17:08 vskutku bystrý člověk. Dovolím si vás vytrhnout informací, že jste právě dočetl úvahy staršího data, které hodnotí události na úrovni tehdejších znalostí. Tím nejsou méně zajímavé. Zvlášť si vás dovolím upozornit, že jde o "pohledy z druhé strany", které byly vybrány z mnoho jiných textů, přeloženy do vašeho jazyka a zveřejněny na neprofesionálním, nevýdělečném mediu. Dejte si tu práci a pochopte to, popřípadě se poraďte s někým bystřejším. Víc pro vás udělat nedovedu, omlouvám se.

   Smazat
  2. 22:26...Co vás kouslo,že jste tak jedovatej?
   Helanov

   Smazat
 3. Američani to mají dobře ošéfované a to tím způsobem, že v každé vládě, každého státu mají nejméně jednoho špicla, který donáší na svojí vlast. Americká politika je založena na korupci, kdy každého koho potřebují z vedení jakéhokoliv státu jsou schopni uplatit, nebo mají na něj choulostivé materiály a tyto ho přinutí dělat co oni chtějí. Když i tak neposlechne skončí jako Husajn, Kadáfí a řada dalších po celém světě. Američani již dnes nepotřebují soudy, oni jsou vše v jedné osobě. Jinak vše je zaštítěno, plnou hubou demokracie a ochrany lidských práv. Američani špehuji elektronicky celý svět, na všechno mají programy, takže stačí někde napsat slovo které je v hledáčku a okamžitě se na vás zaměří a odposlouchávají vaše rozhovory, korespondenci a hned máte u nich složku. Kam se hrabe nějaká stb, žabaři. Ale sledovací služby američanů, to je výkon a demokracie i když jste od rána do večera a i přes noc sledovaný a sledovaný...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. copak špicl, horší jsou kolaboranti, kteří své zemi škodí na americkou zakázku

   Smazat
  2. 17:08 no jako dobrý Ušáci to mají ošéfované, budiž. Otázka zní, zda si toho nenaložili na hřbet moc a jak to zvládnou. A to jsem si vzpomněl na to co říkal Pjakin o Erdoganovi. Když chcete přeplavat řeku nesmíte mít na zádech naloženo více než zvládnete, jinak když to co vás stahuje dolů, včas neodhodíte, jdete ke dnu. A ani náhodou nemají Rusové horší rozvědku než Ušáci, výsledky akcí Ušáků a Rusů, hovoří za vše. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 4. Vražda Sulejmáního byla možná poslední kapka, která přiměje sunity a šiíty aby se přestali kydlat a začali spolupracovat.
  Čímž by naplnili Sulejmáního odkaz.
  Dalo by se i říci,že rozvrácením Iráku,rozvrtáním Sýrie a zabitím Sulejmáního svým přátelům v Izraeli asi Amíci moc nepomohli.
  Nevypadá to, že by se Syrští,Iráčtí a Íránští vůdcové hrnuli do fronty aby Netanjahuovi políbili prsten.
  Spíš se poohlížej na východě po nových přátelích.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 5. Jo bude třeba usa z muslimského světa vyhnat a ukázat jim že jejich nerostné bohatství nejsou „americké národní zájmy".

  OdpovědětSmazat
 6. Raketovej Diplomat je chlapák na svým místě. Nikdo za poslední století neudělal víc pro možnou spolupráci mezi sunity a šiíty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panečku ty si hlava! Tedy za předpokladu, že to co ti tam mezi těmi rachitickými ramínky raší může kdokoliv včetně tebe nazvat hlavou.:-) Ale to máš z toho formáče, ve kterým tvůj primář uchovává potraty cikánskejch socek a co mu ho chodíš potajmu upíjet!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.