Reklama

sobota 25. ledna 2020

Sýrie získala kontrolu nad většinou hranic s Tureckem a Irákem

25.1.2020 Sputnik
Syrské vládní armádě se znovu povedlo získat kontrolu nad většinou hranic s Tureckem a Irákem. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Situace v zemi se zlepšuje, území ovládané teroristy se neustále zmenšuje. (…) A samozřejmě pokračují práce na zdolání zbytků teroristických skupin jak v zóně Idlíbu, tak i na severovýchodě země,“ sdělil před jednáním se zvláštním vyslancem OSN pro Sýrii Geirem Pedersenem.

Dříve mluvčí Pedersena Jennifer Fentonová sdělila Sputniku, že zvláštní vyslanec plánuje v pátek jednat s Lavrovem a s ministrem obrany Sergejem Šojgu. Také dodala, že Pedersen navštíví příští týden Damašek, poté uspořádá briefing pro Radu bezpečnosti OSN.

Již v prosinci zaznělo z Damašku prohlášení, že hodlá obnovit svrchovanost nad všemi územími na severu a na východě země, včetně oblastí, které nyní kontrolují USA. Stálý zástupce Sýrie v OSN Bašár Džáfarí sdělil, že Idlíb je syrské území a syrská vláda hodlá osvobodit celý tento region od teroristů, stejně jako i jiné oblasti země, které jsou nyní v cizí okupaci, tedy území okupovaná Tureckem a USA. Dle jeho slov nemají jinou volbu, než daná území osvobodit.

Ozbrojený konflikt probíhá v Sýrii od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo vyhlášeno vítězství nad teroristickou skupinou Islámský stát*, ale ve vybraných oblastech ještě stále probíhají čistky od militantů. Rusko a Turecko se dohodly na zavedení příměří v syrském Idlíbu od půlnoci 12. ledna. Od té doby bylo zaznamenáno více než 400 porušení.


Pramen míru


Ankara 9. října oznámila zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie s cílem vytvoření hraničního pásma. USA zavedly sankce proti Ankaře, ale odvolaly je poté, co se viceprezident Mike Pence dohodl s Erdoganem na vytvoření bezpečnostní zóny jižně od syrsko-turecké hranice, kterou bude kontrolovat Ankara.

Prezidenti Ruska a Turecka přijali 22. října během setkání v Soči memorandum o společných akcích k urovnání situace na severovýchodě Sýrie. V souladu s dokumentem vstoupila následující den do oblastí hraničících s 30ti kilometrovou bezpečnostní zónou ruská vojenská policie a syrští pohraničníci.

Dne 6. prosince prohlásil oficiální zástupce tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy, že Turecko může obnovit vojenskou operaci v Sýrii. Došlo by k tomu v případě, že nebudou plněny dohody s Ruskem a Spojenými státy. Konkrétně se jedná o stažení kurdských jednotek 30 kilometrů od hranice s Tureckem. Později turecký prezident Tayyip Erdogan uvedl, že Spojené státy nesplnily plně své závazky vůči Turecku podle syrských dohod, Ankara není připravena na kompromis.

*Teroristická organizace zakázaná v Rusku

16 komentářů :

 1. Americký orel bělohlavý prostě roztahuje svá demokratická křídla nad celým světem stále víc a více, že stále víc lidí celého světa netrpělivě čeká, kdy mu ta jeho zadělaná kloaka konečně praskne... a vypadne z ní něčí štrajml.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky Rusku a Iránu se Sýrii nepodařilo rozvrátit tak jako Irák a Afganistán. Byl to kdysi prosperující stát a jeho obnova bude obtížná.

   Smazat
  2. Vono nic se nejí tak horký jak se to putlerovec tu podává! A tak jako toho autobusáka z Cáracasu nakonec nemine odtučňovací kůra ve welllnesu "Guantanámo" na jeho milované Kubě, tak se i o toho řezníka z Damašku dřív či pozdějc postará ňáká ta siorachejtle!

   Smazat
 2. On americký orel už prohrál před 5 léty a možná před 10 roky, při hospodářské krizi.

  OdpovědětSmazat
 3. Syřané budou mít ještě hodně práce, než uvedou zemi jakž takž do figury.
  Západ nesnese poklidný Středňák,Izrael nesmí sousedit s fungujícím státem.(Ledaže by políbil Netanjahuovi prsten,což Sýrie - na rozdíl od Jordánska a Egypta) - dosud neučinila.
  Tudíž Západ podporuje svoje proxy síly, ať už jde o IS, nebo o různé frančízy Al Kajdy, a nebo o militantní Kurdy.
  I Turci si přihřejí polívčičku, ochotně "hlídaj" kurdsko/syrsko/ turecké příhraničí, podporují i svoje sunitské soukmenovce v Idlíbu.
  (Chápou, že jsou to nepoužitelní grázlové,do Turecka je nechtěj, a tak je zkoušej navážet do Lybie.)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 4. Je to blaf, Sýrie nemá po kontrolou nejdůležitější část území a to právě to hraničící s Irákem a Tureckem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V článku se píše, že situace se ZLEPŠUJE.
   Helanov

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Pro 17:14 Nemáš to lehké, to je vidět. Rodiče byli sourozenci, že?

   Smazat
  4. 17:38 Ňák si se nám tu rozepsal Lejnere Putlerýči, což se mi moc nezdá ... přiznej se, kdo za tebe usedl ke kompu, co? Já si tě pamatuju krapet jináč! Furt tě vidím, jax před Severkou stál a s prackou zdviženou do noci jsi halekal: "Immr Brüüüx! Sieg Heil!" ... jenže paxi začal chlastat ten formáč co v něm primář uchovává potraty cigorek a taky si začal šukat mrtvoly těch zdechlejch gerontek (ba časem i gerontů - sic!) a skončils jako ubohej Putlerpšouk, no ...

   Smazat
  5. 17:38 To ty kdybys znal pravdu o těch svých, tak by si se dobrovolně sám rozplynul! Třeba to, že tvým biologickým fotříkem byl zrzavej udavač Venca Flaška. To on naprcal tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   a to na mejdanu chátristů, kde vynášela popelníky! Jenže tě potratila a ten potrat souzi naložili do lihu a poslali škaredýmu kremlovoroj ke "Dni pabédy" jako delikatesu. Od tý doby co ji zežral poletuješ coby shluk těkavých plynů u jeho lejnolíhně!:-)))

   Smazat
 5. Generálové armády USA se netají svou nespokojeností s Trumpovým vedením (především po jeho příkazu na stažení US armády ze Sýrie) a pod skrytou identitou poskytují rozhovory protitrumpovským médiím, kterých je na mediální scéně 90 %.

  Byl to klíčový Trumpův předvolebních slibů: Že “vysuší bažinu” (Drain the swamp). Bažinou je míněna struktura Hlubokého státu (Deep State), který přetrvává a hlídá si své zájmy nehledě na to, kdo je právě u moci, a jejímž pilířem je právě ministerstvo obrany, napojené na zbrojní průmysl. Atentát na íránského generála Sulejmáního tak lze vyjádřit titulkem: “Bažina vrací úder”.

  Je čím dál jasnější, že Trump, který je především obchodník, tak říkajíc “nemá lidi”.
  https://www.reformy.cz/ze-by-falesna-vlajka-byvaly-dustojnik-cia-naznacuje-ze-usa-hackli-transponder-ukrajinskeho-letounu-aby-iran-vyprovokovali-k-sestrelu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nevím, s tím vysušováním bažiny to bude mít složité...
   Vždyť kousek té bažiny mu pobíhà po Bílém domě.
   Bažina je bažina a spokojená ňoučata jsou spokojená ňoučata.
   Helanov

   Smazat
  2. Helanov 16:01, nemít co říct a přece se neudržet, že?

   Smazat
 6. Stojí za to si to poslechbout a zdělat si závěr o ekomigrantech v https://vmail.centrum.cz/download.php?msg_id=fffe0000107200009798022cb5eb&idx=1.2&filename=BRD_Imigr.mp4&r=55.64848755188534

  OdpovědětSmazat
 7. Ještě kousek a bude to hotové a pak vyhnat všechny cizí armády co tam nemají co dělat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.