Reklama

úterý 7. ledna 2020

Výlet do války s Qasem Sulejmani

Yekta Uzunoglu
7. 1. 2020
Ajatollah Chomejní, kterého pohostila Francie a dala mu veškerý prostor ke svržení iránského Saha Rıza Pahlaviho, se během svého pobytu ve Francii sešel s kurdským vůdcem Docentem VŠE v Praye Abdulrahmanem Qasemlo. Qasemlo ČSSR vyhostila, ale on našel možnost pobytu v Paříži na univerzitě Sorbonne a Chomejní mu tehdy slíbil kdeco ohledně svobody menšin v Iránu. Ve stejné době jako Chomejní se i Abdulrahman Qasemlo vrátil do Iránu, aby přispěl k demokratizaci Iránu se svou kurdskou demokratickou stranou, které předsedal. Ani ne o pár měsíců později vše bylo jinak, místo demokracie zadala v Iránu nová vlna teroru a sice tentokrát byl ten teror islámský.


Kurdové se bránili, jak jen mohli a za to na ně Chomejní poslal svoje hrdlořezníky s honosným názvem "islámští revoluční gardisté". Těm neuvěřitelně brutálním silám zaslaným do Kurdistánu velel jistý mladý muž či chlapec jménem Qasem Sulejmani!

Qasem Sulejmani začal nejdřív masakrem v hlavní městě iránského Kurdistánu Mahabad a následně ve městě Naqadeh, kde proti němu stál absolvent vysoké školy zemědělské v Praze Haji Ahmedi a bylo zmasakrováno víc než 900 Kurdů za dva dny...

Já jsem byl v Paříži, kde jsem měl stipendium francouzské vlády na atestaci na pět let a ve stejné době byl v Paříži můj přítel MUDr. Ing. Vladimír Štich, který měl na šest měsíců na stáž stipendium. Vladimír byl jako lékař též absolvent fakulty jaderné fyziky. Jeho otec byl též lékařem a spolužákem jak Františka Janoucha st., tak i Františka Kriegla. Tři kamarádi, kteří stáli proti Hitlerovi. Kriegel odjel do Španělska a následně do Barmy, kde bojoval proti diktátorům a Janouch se Štichem skončili někde v Rakouském koncentráku. Po druhé světové válce se tři přátelé opět sešli v Praze, i když Kriegl původně pocházel z Polska.

Působili na ministerstvu zdravotnictví, kde začali s reformou zdravotnictví.

Pokud si pamatuji, poslední funkce Šticha st. byl předseda Československého červeného kříže.

Za dané situace, kdy moji soukmenovci byli s nevídanou brutalitou masakrováni v Iránu, jsem nemohl žít a dělat za peníze francouzské vlády atestaci.

Rozhodl jsem se jet za svými přáteli do Iránu a pomoct jim. Tenkrát nejen předseda kurdské demokratické strany, ale téměř polovina nejužšího vedení strany byli pražští Kurdové, tedy Kurdové, kteří vystudovali v Praze.

Vladimír mně nechtěl nechat jet samotného, neměl jsem žádné zkušenosti jako lékař, kdežto on ano, já jsem si během studia již obstaral od svých kolegů malou knihu o válečné chirurgii, kterou jsem podrobně studoval.

Takže jsme se rozhodli skutečně jít do války. Jenže ono to nebylo snadné, jelikož Vladimír měl československý pas platný jen pro Francii a já zase nemohl přes Turecko, kde by mně čekalo zatčení.

Nějak jsme obstarali anglický pas pro Vladimíra a já jsem riskoval a odletěl přímo do Teheránu, kde na mně čekal (později v Berlíně islámskými agenty zavražděný) můj přítel Dr. Sadik Sharefkendi, který dokončil svůj doktorát ve Francii.

Vladimír odletěl do Istanbulu, odkud ho měli následně propašovat moji přátelé do Iránu a slíbili jsme si, že se sejdeme 21.3.1980, tj. v den kurdského národního svátku, v kurdském hlavním městě Mahabadu, který byl pod kontrolou Sulaymaniho.

Skutečně se to podařilo, sešli jsme se tam a Qasemlo riskoval svůj život a tajně se dostal do města aby nás uvítal a abychom se společně česky "nasnídali"....

S Vladimírem jsme následně jeli v doprovodu kurdských bojovníků do města Sanandaj, kde se bojovalo, pak do města Baneh a pak jsme se vrátili do města Piranshahr a chtěli jsme pokračovat směrem k turecko - íránským hraním, kde se válčilo a kde velel opět Sulaymani - měl již dobitý Mahabad, Naqadeh... ale ani přes hory to nebylo možné, jelikož Sulaymani se svými hrdlořezy rozstřihl Kurdistán na dvě části. Tak jsme riskovali a jeli jsme do té oblasti běžným autobusem až do města Urmia a z Urmia náš ilegálně měli dostat do oblasti Kurdové. To vše proto, abychom mohli ošetřit zraněné, z valné části to byli vesničané, na které se střílelo převážně s raketami.

Kurdský náčelník nám dal jednoho průvodce, který se měl chovat tak, jako že se neznáme a měl sedět v autobuse jinde než my dva. Tam se udělala fatální chyba, že ke stanici autobusu (město bylo ještě pod kontrolou Kurdů) v Piransharu nás doprovázel náčelník, kterého každý znal. Věřil, že řidič autobusu je spolehlivý. Předtím, jelikož jsme věděli, že se Vladimír bude muset opět brzy vrátit do Evropy, tak nám Doc. Qasemlo předal dopis pro svou ženu Helenu žijící v Paříži. Dopis znaky letounu F-5 a helikoptéry Kobra, které byly sestřeleny, aby jejich insignie byly ukázány novinářům na tiskovce v Paříži. Já jsem byl rozhodnut tam zůstat. Dopis jsme zabalili do igelitu a dali do krému Nivea a plakety do zubní pasty.

V autobuse jsme se chovali jakoby otráveně, unaveně, abychom nepřitahovali pozornost. Když jsme dorazili do města Naqadeh autobus zastavil zákonitě kvůli cestujícím, ale za pár minut se najednou se objevilo kolem deset revolučních gardistů a donutili nás, abychom vystoupili z autobusu. Jeden z cestujících šel k nim a vyprávěl, že jsme asi agenti, že nás k autobusu doprovázel ve městě Piranshahr kurdský náčelník. Tak jsme byli zatčeni. Kurd, který seděl v autobuse jako náš doprovod, se choval naštěstí chladnokrevně. Nás odvezli nejdřív do kasáren revolučních gardistů a tam se za nějakou dobu rozhodli, že jsme asi tak nebezpeční, že nás musí odvézt k větším náčelníkům do města Urmia. Nastoupili jsme se cca 10-14 gardisty do nějakého minibusu a jeli směrem do města Urmia. Na začátku nám zakázali mluvit. Bylo jaro a okna minibusu byla otevřena. Pochopili jsme, že jejich IQ je někde tak u 95 a jsou škodolibí. Začali jsme se jakoby mezi sebou hádat a silou do sebe strkat z čehož oni měli najednou obrovskou radost. Sáhl jsem do tašky Vladimíra a vzal jsem Niveu a vyhodil jsem ji z okna a Vláďa za to s brilantně a jakoby rozčileně sáhl do mé tašky a vyhodil zubní pastu z okna jdoucího auta. Gardisté si skutečně si mysleli, že se hádáme a tak jsme tímto způsobem vyhodili vše, co nás mohlo u prohlídky v Urmia kompromitovat. To došlo tak daleko, že jsme vyhodili z okna jeden druhému i jiné věci a ti kreténi z toho měli extázi, že i oni se začali jeden druhému vyhazovat osobní věci hlavně čepice!

Vypadalo to, že zapomněli, že jsme nepřátelé a tak i já jsem jednomu vyhodil čepici z okna a byli jsme najednou spoluhráči. Ano, byli kreténi ale o to nebezpečnější! Byli to právě ti, kteří ještě několik týdnů předtím ve městě Naqadeh spolu s ostatními zavraždili kolem 900 kurdských civilistů...

Když jsme dorazili do Urmia, říkali si mezi sebou, že jim ten práskač lhal a jsme neškodní, ale že o nás musí rozhodnout jejich šéfové. Když se navíc ještě ode mně dozvěděli, že jsme lékaři, najednou měli i respekt a skutečně ignorovali příkaz, který dostali a odvezli nás do jednoho penzionu s tím, že pro nás za chvíli přijdou a odvezou. My jsme s Vladimírem z toho penzionu prostě utekli a šli na poštu, abychom zavolali. Co se pak stalo, bylo neuvěřitelné, skutečně neuvěřitelné, my jsme v tom rušném městě najednou potkali našeho průvodce, který zůstal v autobuse, když nás z autobusu odvedli. Dodnes tomu nemůžu uvěřit. Já bych se ve městě ztratil, ale Vladimír, který ze sta metrů vypadal jako typický Evropan, nikoliv. Tehdy byl ale v Iránu hon na Američany a Evropany jako na ďábly, což bylo pro Evropany a Američany oficiální označení vydané osobně Ayatollahem Chomejním!

Pak nás skutečně propašovali jedním minibusem, kdy jsme se někdy museli schovat. Jeli jsme nikoliv  po cestách, ale podél nějakého potoku lesnatou cestou než jsme se dostali do kurdských hor.

Takoví byli hrdlořezi Suleymaniho v 1980 než se zdokonalili!

Vladimír se pak vrátil a já zůstal v regionu, kde se nemilosrdně bojovalo a kde jsem poznal nevídanou brutalitu Sulajmaniho a jeho lidí, až dokonce září roku 1980.

Kolik lidských životů tato zrůda zničila, zabila nelze ani spočítat a to desítky let před očima civilizovaného světa a často se zbraněmi naší civilizace.

85 komentářů :

 1. Takže co? Sláva Trumpovi?...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Husajn v Iráku sloužil Američanům jak jen mohl. No a když se jim už nehodil, protože řekl že bude výhodněji obchodovat v Eurech než nevýhodně v Dolarech, byl američany odstraněn v četně milionů iráckých občanů jako obětí americké invaze. Stejně dopadl v Libyi Kadáfi, který rovněž měl v úmyslu založit Africkou měnu, která by byla podložena zlatem a pomohla by ekonomice Afrického kontinentu, ale nepomohla by americkému dolaru, no a tak byl zlikvidován a to zcela demokraticky. S Bin Ladinem američani také spolupracovali, když mu dodávali nejmodernější ruční pěchotné zbraně do Afganistanu proti zlým Rusům, kteří si mysleli že pomůžou Afganske ekonomice. No a když se jim už nehodil tak ho odstranili a opět zcela demokraticky. Ostatní vládní činitele, kteří se američanům nehodili odstranil mezinárodní soud v Haagu. Je to jasný signál pro všechny představitele států, že když se znelíbí američanům, půjde mu o život. Prezident Bolivie by mohl vyprávět, jak jen o vlásek unikl smrti. Američani, když je to zapotřebí odstraní i svého prezidenta, to ne že ne. a když jde do tuhého, tak i kandidáta na prezidenta. Nemá cenu jmenovat, všichni víme o co demokraticky jde.

   Vymazat
  2. Vidíte,
   milý autore, jakou jste to měl kliku...!

   Akorát by tady bylo o jeden článek méně.

   Vymazat
  3. 16:58... PŘESNĚ tak!
   Amíci každého zneužijou a ve finále si s ním vytřou řiť.
   Tohleto ale pan Yekta nepochopí,vzhlíží k Izraeli a domnívá se,že budou Ušáci chránit i Kurdy.
   Proto se Kurdové zpupně ODMÍTAJÍ domlouvat se svými arabskými a perskými sousedy,rádi by se k lizu dostali NÁSILÍM,což se jim nedaří a nepodaří.
   V podstatě jsou to náckové ako sfiňa,klidné soužití s nimi není možné.
   (Kdyby jim to aspoň trošinku myslelo,tak by je trklo,že na rozdíl od česnekářů jim chyběj prachy.
   Zadarmiko ani kuře nehrabe a Pentagón vůbec.)
   Helanov

   Vymazat
  4. Tenhle pan autor je těmi Kurdy úplně posedlý, ale já si pamatuju, že moji rodiče říkali, jak kdysi Němci, kde bylo Kurdů nejvíce, na ně nadávali, a říkali, že jsou to neskuteční hajzlové. Tak to asi hajzlové budou. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Tenhle pan autor si ve své nenávisti vymyslí na toho zabitého cokoliv - já říkám, že v současném světě nejsou nikde horší zabijáci než americká polohovada.Zajaté indiány, kteří byli na území, které jim ukradli, doma, svlékali z kůže. Stačilo mi teď vidět snímky jak mučí své zajaté oběti, jak má americký polohovado hrdě nohu položenou na zabitém zajatci, nebo ta hnusná americká vojanda totéž, nebo ti dva hajzlové na ty zabité dokonce chčijou... nemám slov, ani bych nemohl mluvit, poblil bych se. A co prováděli ve Vietnamu? Hnus a neuvěřitelná hrůza. Znásilňování, mučení, zabíjení - ožralá a zdrogovaná americká polohovada tam bezuzdně řádila - být panem Uzungolu, mlčel bych. Pro vraždu prezidenta Husajna a Kadaffího, a teď toho generála, není žádná omluva!! Žádná! A to chtěli zabít i Assada, a vyštvali z Ukrajiny i Ukrajinského prezidenta - americký hnůj je neskutečný hnůj. Kdysi jsem měl moc ráda country hudbu i westerny, ale to skončilo. Nenávidím všechno americké - mor a zkáza!

   Vymazat
  5. Dvořák vymazal můj příspěvek. Nejspíše se mu nelíbilo konstatování, že se Kurdská elita chová jako idioti.
   Když se někdo chová jako idiot, je to idiot.
   Vždy při oslabení státu na jehož území se nachází, přijdou nějací dobráci a poradí jim, pomůžou jim v jejich boji. Důsledky tohoto jednání je to co popisuje Uzunoglu.
   A zkouší to pořád znovu a znovu.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Jestli poslední akce prezidenta USA je novým trendem v diplomacii, tak ač jsem ateista, začnu se modlit za záchranu planety.

   Vymazat
  8. Jestli se povede Iráncům ve Washingtonu kyberneticky zhasnout, žádná válka nebude. Amíci si budou doma řešit občanskou válku a ve světě bude pokoj.

   Vymazat
  9. Helanov, spíš bych řekl, že jsou trochu jako Poláci.
   To jsem to těm Kurdům vylepšil, co ??
   Ale oni i ti Poláci mívali v dejinách svou pravdu, přestože můžete říct, že se kolikrát chovali jako hovada, třeba i nacistická, a můžeme to říkat právem i my s ohledem na rok 1938. (Je mimochodem zvláštní, že obecně náš spíš mají radši než my je)

   Solejmaní měl na rukou spoustu krve, a to i krve zcela nevinných obětí ??
   Pravda.

   Solejmaní byl výjimečně schopný organizátor a velitel, hlavně, byl tváří toho, čemu sami Íránci mazaně začali říkat "Resistence" proti impériu ??
   Pravda.

   Obojí je pravda. A to je diskomfortní. Bylo by pohodlnější, kdyby hrdina odporu proti impériu byl nějaký Luke Skywalker, rytíř Jedi bez bázně a hany.

   Obdobně diskomfortní je vypořádat se s faktem, že Kurdi teď sice dostávají po hubě, protože si to sami z velké části vykoledovali spoluprací s nepřítelem nepřítele, ale to nemění nic na tom, že vedou spravedlivý boj. Bylo by pohodlnější, kdyby to byli lumpové a zrádci.

   Velká část reakcí je podmíněna tímto, pro člověka s nějakým svědomím obtížným dilematem.

   Vymazat
  10. 20:07 - promiňte, ale to bude tím, že ten pán dokonce je sám Kurd.

   Jako Čech bych nikomu neměl za zlé, že je "posedlý Čechy" nebo i kdyby to trochu přeháněl, tak bych pro to aspoň měl určité pochopení.

   Vymazat
  11. 10:02...Já nevím,co je na tom národněosvobozeneckém "boji" spravedlivého!
   Víte kolik je třeba v Africe národů POČETNĚJŠÍCH než Kurdové a svoji státnost nemají?
   A nikdy mít nebudou!?
   Kdyby se všechny národy zbláznily a začli "bojovat" jako Kurdové,tak se svět utopí v krvi.
   Zkrátka některý národ státnost má a některý zase nemá.
   Státy vznikají,zanikají,národů je HODNĚ.
   Život není vždycky spravedlivej.
   Chytrej se s tím smíří,blbec prolévá krev.
   Helanov

   Vymazat
  12. Helanov 1O:18:

   No však.

   Chytrej se s tím smíří a maká v ČKD pro Němce za slušný peníze, blbec se dá k partyzánům a prolévá krev.

   Oba dva mají tu svou pravdu. A ten první se vskutku chová odpovědně, neohrožuje svou rodinu, nevystavuje své děti riziku, v lepším případě, odvedení na arizaci.


   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale houby...jsou to vecni protivnici..Ja nemam nic proti nikomu,ale kdyz jsem byla na kurzu s Kurdem a slysela jsem ho mluvit o Turcich,tak verim tomu,ze kdyby mohl, tak to tam vezme cele Napalmem

   Vymazat
  2. Každý americký prezident je velitelem zabijáků , kteří vraždí po tisících v celém světě !

   Vymazat
  3. Několik pohledů:

   To hlavní.
   Hlavní vada zabití Sulajmaniho je ve způsobu. Hlavní je "válečná zóna". Stalo se tak v cizím státě, na mezinárodním letišti, při oficiální návštěvě a s ním bylo zabito jak část jeho, tak i vítacího doprovodu (Sulajmani + 30 mrtvých + 50 zraněných). Zaručeně ne všichni byli zabijáci.
   Se způsobem odstranění nelze už principiálně souhlasit, protože příště to mohou být "kolaterální oběti" procházející odbavením na letišti JFK, Schiphol... tj. i Vaši příbuzní. Tedy provedením to byla "mnohočetná vražda" nebo "teroristický čin" (vyberte si).

   Tak jak mi naskakovaly myšlenky:
   1) Na Kurdy se zapomnělo se státem po WW II a o tento vysněný stát stále bojují. Jsou stateční bojovníci.
   2) Chtějí se odtrhnout, a to žádný stát nechce dopustit. Tak je nemá rád Turek, Sýriec, Íránec.
   3) Metody jaké používají, asi odpovídají nátlaku (akce x reakce) a používají i partyzánské metody boje (někdo to označuje za teroristické metody).
   4) Je to oblast s krevní mstou. Tam se nefackují. "Expert" začal rokem 1980. Mydlí se to tam ale už mnohem, mnohem déle. Nevím, "kdo první sousedovi podřízl slepici", ale asi to nebude jednoduché rozplést. Dám příklad: Rus nám zabil 137 občanů v 68. Němec 343 000 za okupace. Němec je hodný soused a Rus zlý (podle rusofobie asi 2500krát).
   5) Takto to vždy dopadne, když někdo v dobrém, jiný v zištném úmyslu chce v nějaké zemi/oblasti dosadit metodu vládnutí/ovládání, kterou zná a myslí si, že tím pomáhá. Takováto pomoc (změna režimu) není obecně možná. Zisk pak má vždy krvavou stopu, bohužel hlavně u nevinných obyvatel a dětech.
   6) Kurdové za sliby USA nedávno naběhli na vidle a pomáhali proti IS. USA je pak nechalo Turkům napospas. USA obětovalo Kurdy. Také nyní zabilo Sulajmaniho + další okolo. Zde je vidět, že USA má nejraději metodu "využij a pak zapomeň nebo zabij". I Sulajmani pomáhal USA proti teroristům. Také se psalo, že Asad nabízel Kurdům jednání, ale s Asadem se nejedná.

   Tož tak

   Vymazat
  4. 16:08... Kurdové mají vrahounství v krvi,chtěli by Velký Kurdistán,což je stejně "nadějný" nápad,jako kdyby chtěli Moravané Velkou Moravu.
   Smutné je,že je Amíci a Izraelci (v zájmu rozvracení BV) v téhleté potrhlé myšlénce podporujou.
   Je mi těch obyčejných,normálních Kurdů docela líto.
   Helanov

   Vymazat
  5. Nikdo na světě - ty hnusná americká kreaturo, bývalý Čechu, není větší krvelačná bestie, než američani. To ani nejde. Hnusný hnůj - vyhladit to ze světa a namísto nich na kontinent zase nasadit bizony - jedině to by přineslo světu mír. Dokud budou žít americká polohovada, dotud budou svět tyranizovat, poručníkovat,šikanovat a ovládat. Doufám, že už zakročí vyšší moc, protože na tento mor nikdo nemá.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. 16:49..."Na Kurdy se zapomnělo po válce"
   Hahahahahahahaha :DDD
   Na Kurdy se nezapomnělo, stejně jako se nezapomnělo na Palestince.
   Oběma entitám Západ nasliboval státnost,páč je potřeboval poštvat proti Turkům.
   Pak si s tím slibem vytřel zadek, nečekaně ;-)
   Dalo by se i říci,že Palestinci dopadli ještě DAKEKO hůře.
   Ovšem pan Yekta nedrží basu s Palestinci,ale s Izraelci.
   Jednotky YPG školí Mossad.
   To je charakter,blééé
   Helanov

   Vymazat
 3. Musím říct, že Kurdové a jejich "elity" jsou naprosto nepoučitelní idioti. Skoro by to bylo směšné, kdyby to vždy nestálo spoustu lidských životů - jejich.
  Posledním příkladem je to úžasné spojenectví se strýčkem Samem v Sýrii. Schválně, jak to tam skončí ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou to paka.
   Ale pravda je,že se namlsali v Iráku,kde se jim (díky Amíkům) podařilo dosáhnout určité autonomie.
   Proto také v iráckém parlamentu jako JEDINÍ nehlasovali pro odchod cizí armády...
   Tak schválně!Budou je za to mít jejich arabští sousedi (kteří Amíky vnímají jako osinu v p® deli) rádi!?!?!?
   Dalo by se i říci,že ti pošuci nepromarněj žádnou příležitost "vylepšit" si reputaci.
   Helanov

   Vymazat
  2. Správně. Kurdové byli hajzlové odjakživa a dělali jenom rozbroje a potíže. Stačí si jen přečíst román Karla Maye "Divokým Kurdistanem" tam jsou vylíčeni v plné parádě, a určitě si autor moc nevymýšlel.

   Vymazat
  3. Kdo si zkusí něco vygooglit o panovi Yektovi zjistí,že je to osoba s kriminálními sklony,kosmopolita,velký kámoš Plavce-Štětináče a kámoš havloidů.
   Takové osobě nevěřím ani fň.
   Lékař bez hranic...blééé
   Helanov

   Vymazat
  4. 20:12 Probůh, raději už mlčte. Posuzovat národy podle Májovek je stejné, jako šlapat na Berušku sedmitečnou, protože je namyšlená, nafrněná a využívala Ferdu Mravence, který byl mimochodem skvělý chlapík.
   Fakta: Karel May (1842-1912) byl skvělý spisovatel, který téměř nevytáhl z Německa paty. Na Blízký východ vycestoval až ke konci svého života, kdy už měl téměř vše napsáno a divil se, bylo to tam jinak.
   Když tedy už znáte Němce Maye, jistě znáte krajana Aloise Musila (1868-1944), který na Blízkém východě skutečně procestoval a prožil to, co May u stolu napsal, a to zhruba ve stejné době. A. Musil za svou práci (zápisky, mapy, fotky, knihy) dostal významná světová vědecká ocenění. Jo a napsal také 20 dobrodružných knih ala K.May, ale vycházel ze svých prožitků a faktických znalostí.
   Tož tak.

   Vymazat
  5. Musil byl protipólem plukovníka Lawrence. Soupeři ve stejné oblasti. Odmítl čsl.republiku, zahodil Masarykovu velkorysou nabídku a jako rakousko-uherský zatvrzelec se odstěhoval do Vídně, kde dožil.

   Vymazat
  6. 8.ledna 2020 8:09
   Kde jste čerpal informace pro svá tvrzení? Zde se píše něco zcela jiného:
   Přechod do Prahy po rozpadu rakousko-uherské monarchie nebyl pro Musila nijak jednoduchý. Poslanec Otakar Srdínko proti němu brojil v parlamentu z pozic českého nacionalismu, objevily se útočné články v tisku kritizující ho jako habsburského lokaje apod. 21. ledna 1920 byl Musil jmenován řádným profesorem pomocných věd orientálních a moderní arabštiny na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Slavnostní inaugurační přednáška se konala v sále přírodovědeckého ústavu na Albertově 11. února 1920 za účasti novinářů a politiků v čele s ministrem zahraničí Edvardem Benešem. Významnou roli Musil sehrál při založení Orientálního ústavu v Praze, které rovněž podpořil prezident Masaryk. Nová instituce měla být vybudována po vzoru rakouské C. K. orientální a zámořské společnosti, jejímž byl Musil významným členem.

   Byl to rovněž T. G. Masaryk, který přiměl Musila, aby své celoživotní dílo, šestidílné Oriental Explorations and Studies, vydal kvůli propagaci Československa anglicky v USA. V květnu roku 1922 seznámil Masaryk Musila s průmyslníkem a mecenášem Charlesem Richardem Cranem. Masaryk i Crane chápali význam Musilova díla. Crane přispěl částkou 25 000 dolarů Americké zeměpisné společnosti, jež se vydávání šestisvazkového díla skutečně ujala. V červnu 1923 odjel Musil do USA, ale po několika měsících se přesunul do Londýna, kde pracoval až do srpna následujícího roku. Mezi Československem a USA se pohyboval až do března 1928, kdy se natrvalo vrátil domů. V letech 1926–1928 v New Yorku vyšlo Musilovo souhrnné dílo: šest knih a tři mapy...
   zdroj
   Tož tak.

   Vymazat
 4. 1980?....To je 50 let....Takze opravdu to pro mne neni dukaz naprosto niceho

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja tedy nedohledala kolik Sulejmanimu je...ale vic nez tak 67 ho netipuji...kdyby 70...tak mu bylo 20 let...Takze trosku logiky

   Vymazat
  2. to není 50 let, ale 40 let......ale jinak dobrý

   Vymazat
  3. 1980-2020 je 40 let. Qasem Sulejmani je ročník 1957 (jde dohledat na Wikipedii). Je celkem známo, že Sulejmani se svou "mučednickou revolučností" začínal brzy - už někdy kolem dvaceti let, čili od cca 1977.
   Souhlasí?

   Vymazat
  4. Ja trosku zvelicovala...Jen mi proste pripadalo,ze primo to jmeno bylo vytazeno z rukavu,protoze se to momentalne hodi

   Vymazat
  5. A nezačal ten zabitý generál se svojí zločinností už jako dvouleté pachole? Asi jo, když to tvrdí zabijácké americké bestie.

   Vymazat
 5. Autore moc se tu nevyznáme v tom islamu.

  Nenapsal by jste nam tu jestli pro Kurdy plati Korán?
  Chapeme jen zhruba,že Kurdové bojuji za realizaci svého státu a USA na ně kašle ,ukazuje jim mrkvičku a oni jdou v Syrii za naftou,kteroú prý povauji za svoji.
  Jak to vlastně vidite vy pane autore?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:30...Korán pro ně platí,ale (většinově) spíš vzhlížej k Marxovi a Engelsovi.
   Už proto jim v regionu nikdo moc nerozumí.
   Helanov

   Vymazat
  2. Ale Kurdky v uniformách s kalachy v ruce jsou velmi sexy.

   Vymazat
  3. 8:11...Jsou to KOČKY!!!
   Oni taky Kurdové nejsou Turci, proto Kurdky nemají krátké nohy a tučné zadky :-)
   Helanov

   Vymazat
 6. Není to snad běžné u všech lidí, kteří bojují o moc? Zdá se mi, že americké metody nejsou o nic lepší, hlavně musí chránit své chlapce, ale co provádějí místním po celém světě je čirá humanita. Svět jde do řiti, je to děs číst. Záleží na tom kdo zrovna vykládá dějiny, kdybychom měli dát na vykladače, kterým nyní věříme a se kterýma kamarádíme tak potěš bůh. Tím vůbec nechci říct, že pan Uzunoglu nemá pravdu, ale ti ostatní vykladači nejsou vůbec lepší. Humanita s dvojím metrem. Naše bomby jsou mírové a humanitární!

  OdpovědětVymazat
 7. Už tenkrát byl Uzunuglu USA agent.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš sověty,ne?Tahleta smečka okolo Kriegla kopala původně za Kreml,než si to rozmyslela.
   Helanov

   Vymazat
 8. Yekta zase podléza USA, at´ se tam odstěhuje, kdo ho tady drží

  OdpovědětVymazat
 9. Nikdo nemá právo vraždit jiné občany řádná státní moc to si dovolí jen světoví teroristé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Turci vraždí Kurdy už pěkně dlouho. Ani se nedivím té Kurdské nenávisti.

   Vymazat
  2. 8:13... Stejně dlouho jako Kurdové vražděj Turky.
   V tom si namají co vyčítat.
   Už jste někdy viděl rvačku mezi Kurdama a Turkama třeba v Německu?
   Helanov

   Vymazat
 10. Perla z iráckého parlamentu: Na nedělním jednání iráckého parlamentu vystoupil i odstupující irácký premiér, který před poslanci prohlásil (i když se mu sunitský řídící schůze snažil vypnout mikrofon), že protesty v Bagdádu zorganizovaly samotné USA jako reakci na podpis smluv Iráku a Číny o vzájemné spolupráci a že dokonce Trump hrozil zabitím premiéra a ministra obrany Iráku a rovněž střelbou (amerických snajperů) do protestujících i policie, aby vyvolali vlnu násilí, která oslabí vládu. Toto prosím poslancům nesdělil nějaký provokatér, ale premiér země!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To sedí. Americké bestie nemůžou potřebovat ve světě něco tak otřesného, jako je mír a přátelství mezi národy. Co by jim pak bylo platné hafo jejich základen s vojenskými polohovady, které musí celá léta vydržovat a financovat? Potřebují rozbroje a bordel, aby bylo čím zdůvodnit funkčnost a potřebu tohoto, protože to podstatně oslabuje americkou ekonomiku. Dělají bordel po celém světě, a chtěli by ještě víc základen, ještě víc vojáků rozesrat po světě, ještě víc bordelu, hodně moc, a úplně nejvíc. Mír a přátelství mezi národy považují za sprostá slova. Sami znají jen faleš a pokrytectví. Všichni jsou jenom potomci nějakých zkrachovanců a socek, kteří do Ameriky odnikundes utekli. Co je to čistokrevný Američan? Neexistuje nikdo takový. Proto nemají úctu před životem, před ničím. Slogan jejich cowboyů "umřít v botách" je výstižný pro celou americkou stoku.

   Vymazat
 11. Kdyz nam autor vysvetlil, ze general byl gauner , tak vsichni v Cesku, misto, aby si priznali provincionalni natvrdlost, naivitu a neinformovanost, se pridali na stranu Sv. matky Terezi a zacnou moralizovat z druhe "moralni" strany !
  Kdyz to ctu, tak se citim povinnen jit do kostela ke sv. prijimani.

  OdpovědětVymazat
 12. 16:23 - Nasralah ma pravdu !
  Yekto, mas-li rad Ameriku, tak nevahej a prestehuj se ! Bude Ti zde dobre ! (Pokud se zreknes Islamu ! My je zde nemame radi ! VSICHNI !)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Yekto jektejte za koho vlastně kopete?Francie byla vždy falešná a nás s Anglií zradili.Proč do Francie neodjedete,když jsou tak dobří?V Paříži se dobře domluvíte.Máte tam mnoho soukmenovců.Ten vámi špiněný generál velice odvážně bojoval proti IS ,které vede a řídí právě USA,Izrael,Británie a vaše zlatá Francie.Snad od vaších přátel víte ,že před asi dvěma týdny Velký Izrael vyhlásil válku Sýrii,Libanonu a Pelestině ????https://dimpenews.com/2019/12/26/%cf%84%ce%bf-%ce%b9%cf%83%cf%81%ce%b1%ce%ae%ce%bb-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%b3%ce%b3%ce%ad%ce%bb%ce%b5%ce%b9-%ce%bd%ce%ad%ce%bf-%cf%80%cf%8c%ce%bb%ce%b5%ce%bc%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%cf%84/

   Vymazat
 13. Blaha o dvojím metru Kisky a Čaputové: Kdo dnes mlčí o zločinech Ameriky, ať v budoucnu drží hubu, když půjde o Rusko:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020010711215997-blaha-o-dvojim-metru-kisky-a-caputove-kdo-dnes-mlci-o-zlocinech-ameriky-at-v-budoucnu-drzi-hubu/

  OdpovědětVymazat
 14. Milý pane, nepřekvapuje mne,že jako bolševický aktivista jste vyhledával přátele mezi českými komunisty.
  Kurdové už to tak mají,je to taková pátá kolona,vždy PROTI svým sousedům,připraveni vrazit každému režimu kudlu do zad.
  Netuším co se kdysi odehrálo v Mahabadu nebo v Naqadehu.
  Ale -nepochybně- místní Kurdové kopali za ZKORUMPOVANÉHO šáha, který (to přeci musíte vědět!) bezostyšně masakroval obyvatelstvo pomocí tajné služby Savak.
  Kriminály praskaly ve švech,ztráceli se lidé,ale to přeci musíte vědět!!!
  Po svržení nenáviděného podržtašky Západu převzali moc islámisté na čele se zavilým Chomejním...
  Vzali to ode zdi ke zdi,Savak vystřídali hoši z Revolučních gard.
  Neříkám že to bylo něco pěkného,jistě si to (dneska) nemyslí ani vêtšina Íránců..?
  Prostě to tak trochu vzali z bláta do louže, ALE!!!
  Neproběhlo snad něco podobného i u nás!?!?!?
  A nechtějte mi namluvit,že se Íránci chovají ke "svým" Kurdům nějak špatně,netolerantně.
  Kdyby jo,tak by na ČT kvičeli 7/24, což nekvičej,takže kurdská otázka v Íránu asi OK.
  Děkuji za článek,pozdravujte svoje židovské přátele a nekalte vodu.
  Helanov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta druhá věta odshora Helanov - sedí jak poklice na hrnec! Přesně tak to je, Kurdové jsou vždy proti svým sousedům, vyznávají vendetu do kolikátého kolene, jsou schopni zabít i malé dítě, protože kdosi zabil kohosi, a tak pořád dokola. Tupci, s obrovským ego, které se bere bůhvíodkud.

   Vymazat
 15. Osobně mám Sulejmaního u prdele. Co však u prdele nemám, je fakt, že byl zavražděn v údajně suverénním státě na diplomatické misi a že jeho vraždu nařídil náča státu, který má na rukou nesrovnatelně více krve. Pokud to USA projde, je jen otázkou času kdy se podobným způsobem zbaví někoho jiného. Každá cesta začíná prvním krokem - a toto byl první krok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane souhlasím. Existuje dokument o tom, že USA více jak 200 let masakrují a terorizují svět. A je jim to stále málo. Nyní si zvolili nejstrašnější imperialistického diktátora Trumfa, který vládne zločinnému státu s astronomickým dluhem, který nikdy nesplatí a je zřejmé, válkou kterou by vyvolal by nejen "vymazal" z planety USA, ale také jeho dluhy. Naštěstí proti němu stojí ohromné síly Čína a Rusko s podporou dalších států, kterým ublíži a tak si myslím, že spíše dojde k likvidaci tohoto diktátora a záchraně života na naší planete. Vztahy mezi státy na Blízkém východě jsou značně komplikované, ale kdyby se tam ne.ral Trumf, šlo by vzájemné vztahy stabilizovat za účasti mírumilovných zemí jakou je Rusko a Čína, kteří moc dobře vědí na vlastní kůži, co to je válka a vraždění. Konec koncův, jak sami USáci přiznali, mají ve své zemi takový bordel, že tam za uplynulý rok došlo k 41 masovým vraždám. Tak takovou demokracii my nepotřebujeme!!!!

   Vymazat
  2. Tatrane,dovoluji si připodotknout,že dokud se do Středňáku nezačal montovat Západ,žili tam v naprostém klidu...
   Sem tam měli i nějaké půtky (jako všude) ale vždycky si je hbitě pořešili v rámci regionu.
   Krev tam teče až dneska!!!
   Západ promyšleně ničí sekulární režimy (Sýrie,Lybie,Irák) a přivádí k moci náboženské pošuky.
   Helanov

   Vymazat
  3. Vše začalo mylným rozhodnutím OSN o založení sátu Izrael! Od té doby jsou místní rozeštváváni navzájem a teče krev.

   Vymazat
  4. 8:26...Z z toho rozeštvávání Izrael žije.
   Jinak by v srdci Orientu obklopen arabskou nenávistí nepřežil.
   Helanov

   Vymazat
  5. Situace má více rozměrů, ale jmenovatel je jen jeden, USA mají rádi nestabilitu. Nejde jen o Orient, totéž se odehrává v Latinské Americe a všude, kde je příležitost a cítí suroviny.

   Vymazat
 16. Někde jsem napsala,že z té odporné zákeřné vraždy představitele REGULÉRNÍ íránské armády se radují jenom Amíci a Izraelci.
  Zbytek zeměkoule pláče,nebo ustrašeně mlčí...
  Díky pane Yekto za upozornění že jsem zapomněla na Kurdy.
  Ti také bouchli šampáňo,že?
  Helanov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to zas ne - nikdo ustrašeně nemlčí, ale čumí. A to je něco jiného -čumí. Protože takovej švajneraj od toho pitomce Trumpa, potažmo od USA, fakt by byl nikdo nečekal. A teď čumí a mlčí, protože musí nejdřív pěkně potichu přehodnotit svoje postoje a sladit, aby prokristapána si někdo nezadal, ta smečka papalášů tam nahoře ( polobozi?) se totiž už bojí jeden druhýho. Tady se mi jeví jako docela schopnej borec náš pan kníže Schvarz... jak ho nemám rád, tak jedinej nazval věc pravým jménem, že to je sprostá a neomluvitelná vražda. Nikdo z jiné země - žádný státník - toto omluvit nemůže. Ano, byl by to první krok k zabíjení ze vzduchu, a pak už by ten švajneraj nešlo zastavit, jen otevřeným konfliktem, a to by byl konec planety Země -přesně podle Sibyllina proroctví, která umístila konec světa na začátek jednadvacátého století. Že by nás všechny až tak mohutně sral život?

   Vymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 18. Ale vždyť je to jasné. Proč od rezoluce v OSN ohledně vzniku Kurdského státu nevznikl? Protože si ho nepřály všechny státy euroatlantické civilizace a nepřejí si to do dnes. Protože kdyby to chtěly tak se to stalo. Jenže kdo by potom za ně rozesíral celý BV. Také je mi divné že Honolulu nadává na DEPP STATE když ten zajišťuje jeho blahobyt vydíráním celého světa. To jsou ty PARADOXY.

  OdpovědětVymazat
 19. ........helanove , helanove .... nekdy je mene vice. Nebo snad fetujes?

  OdpovědětVymazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím utečenče, přestaňte už se snažit s námi komunikovat. To, co provedl ten váš psychicky postižený prezident, a jak se to teď snaží okecávat, když vidí nasranost všech zemí, které do teď USA jakž takž snášely, a komunikovaly s nimi přátelsky, i když je to vždycky jen pokrytectví. Jak okecává ten zhovadilý zločin, tu zhovadilou vraždu! Tím posral Americe úplně všechno. Udělal by nejlépe, kdyby zanechal dopis na rozloučenou a hodil si mašli. Tím by si zachoval čest. Teď musí ze skutku vycouvávat jako připosranej zbabělec, zkrátka všechno je v háji. Žádné ambice na zlepšení už nejsou. Diplomacie to nespraví. A vy se na naše diskuze už vyserte - volby Trump rozhodně nevyhraje, v USA se bude zabíjet ze vzduchu - je to přece americké heslo "oko za oko" - nebo ne? Máte se na co těšit, třeba budete na řadě mezi prvními (nešťastnou náhodou, samozřejmě - v nesprávný čas na nesprávném místě) a pak z diskuzí Jiří Večerek - Florida zmizí navždy. Konečně! Už žádný utečenec nám nebude vyhrožovat a nadávat nám hurvínků. Čus.

   Vymazat
  2. 20:55 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Vymazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne! Omyl - americké smrduté a zrádné skunky nemá rád už nikdo. A za Čecha už se nevydávejte, Čech už nejste. Už jste stejně mizerná kreatura, jako všichni utečenci. Pokrytec, mizera a lhář. My nestojíme o to, aby nám někdo záviděl, my velice moc stojíme o to, aby nám všichni vlezli na záda a nechali nás žít po svém. Aby nám byla navrácena národní suverenita, naše tradice a naše vlastenecké cítění, které většina Čechů vždycky měla, a ta část, která svoje vlastenectví vyhandlovala za smradlavý pytlík dukátů, někam zaleze, protože se budou sami za sebe stydět. A doprošovat se odpuštění.A my jim odpustíme - vlastenectví je velkorysé.

   Vymazat
  2. 21:00 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Vymazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 23. Honolulu to si vážně myslíte že Trump jedná nezávisle na všech těch vašich parazitech. Co je ten váš DEEP STATE? Kdo ho podle vaší Konstituce vytvořil a dal mu takovou moc. Neni se vám co divit vždyť z toho vraždění po celém světě máte také užitek.

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavne odejdi na veky pablbe a neotravuj zde, nikdo neni na tve chytrosti z pomocne zvedav ty KUKU z Blazince

   Vymazat
  2. 0:26 Nežvaň rusáku! Nick honolulu je Vlastenec, rasista, aktivní člen KKK! Kdyby tě ty kremelská židobolševická filcko vopejzaná spatřil - na kilák - dva, tě složí svou winchestrovkou jak škodnou! Teda proč jak, viď? Však už brzy to bude povolený i u nás ...

   Vymazat
 27. Kurdove pomahali americanum a jejich svinske valce a vrazdeni Syranu,pak je Amici kopli.Zeptejme se Syranu,pozustalych po zabitych Kurdy ,co si o Kurdech mysli.Třeba to bude jinak ,nez nam tady autor vyklada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurdi dělali na odbytém území etnické čistky a vyháněli Araby. Ať jdou do řiti!

   Vymazat
 28. Pribeh je to dobrodruzny, ale informacni hodnotu ma mizivou. Iranske (nejen) vlady potlacovaly kurdske rebelie za kazdeho rezimu. Pokud pan Uzunoglu komentuje neci IQ, tak ja si dovolim tvrdit, ze kurdske vedeni moc vysoke nemelo, kdyz se vzbourilo kratce po islamske revoluci. Jakkoliv chapu jejich nelibost nad novym vedenim, tak se da lehce dovodit, ze v dobe vypjateho iranskeho nacionalismu, probihajicich cistek a porevolucni euforie, nema kurdsky separatismus sanci a bude tvrde potlacen. Sulejmani v tom hral jen druhoradou roli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurdskou zločinnost prostě potlačují všechny státy na jejichž území Kurdové žijí a jejichž území hodlají odtrhnout (jako Němci tzv. Sudety, nabo co Baskové, Katalánci demokraticky pendrekovaní a zavíraní demokratickým španělským královstvím...). USA také neumožnily Konfederovaným státům uplatnit právo na sebeurčení. Když už jsme u Ahasvéra demokracie: Kdypak budou INDIÁNSKÉ RESTITUCE, NAPŘÍKLAD?

   Vymazat
 29. Cvoka hovnocuce pustili z kriminalu -blazince neb regulerni blazince Reagan nechal zrusit v zajmu zdravi juesmanu .Proto se potuluji po juesej jako zde se blijici magor spi pod plachtou kterou si vozi na ukradenem voziku ze samoobsluhy a jej jim hej a chvali rezim ktery jim dava stale nadeji ale vzdy se to zmeni po zvoleni te ci one osoby .Nekterym dusevnim chudakum to staci ze maji tricka s vlajkou ve ktere spi a jini maji i spodky .Hodne jich ma vlajky pred chatrcemi zvanymi domy- temer milionove-dnes. .Spousta privandrovalcu z ceska kde hrdinne dobojovali svuk boj s Rusy odhodili kulomety a odesli za zlatem do Eldorada .Vetsina mlci neb neumi tiskati ale nekolik blbu tuka dnem i noci a otravuje svymi vyplody sve fantasie ,4 trida pomocna viz hovnocuc zde Buh nas opatruj ale lepsi je Venca s gumou

  OdpovědětVymazat
 30. Váš názor je poněkud mimo mísu. TEn pán přiletěl na misi na kterou byl pozván a to se souhlasem USA (představitelů tohoto hnus státu) Možná i pro to aby mohl být naveden dron bylo zpožděno civilní letadlo. To jednání asi bylo navženo US zmrdy. A Jako náš reformátor J. Hus byl zavražděn na mírové misi
  Václav

  OdpovědětVymazat
 31. Ještě pro doplnění - Sověti (ne Rusové) unesli naši vládu do Moskvy, ale nepopravili je!!!!! Amíci by je humanitárně zlikvidovali asi jako Tita a jeho generála Mladoševiče.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 32. 0:56
  Opravuji. Nikoliv pana Tita a presidenta Miloševiče.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.