Reklama

úterý 7. ledna 2020

Zbyněk Fiala: Vybírá dobře, ale špatné daně

Zbyněk Fiala
7.1.2020 VašeVěc
Malý schodek není zajímavý, velké odvody do zahraničí a narůstání obrovských nerovností ano.


Výsledek hospodaření státního rozpočtu nakonec skončil, jak bylo avizováno. Plánovaný schodek 40 miliard korun znovu nebyl dodržen, byť oproti minulým letům drobná sekyrka (28,5 miliardy) byla zaťata, jinak by ANO s koaliční ČSSD nevydrželo. Ostatně smyslem státního hospodaření nejsou krásná rozpočtová čísla, ale cílevědomé zásahy veřejnými prostředky ke zlepšení života obyvatelstva. Tím se dá argumentovat mnohem úspěšněji, než když zemi strhává do krize křečovité škrcení.

Celkový obraz zodpovědnosti a profesionality ministryně financí Aleny Schillerové je lépe než na samotném státním rozpočtu patrný na vývoji celostátně vybraných příjmů. Tedy všech zdrojů předtím, než se rozdělí mezi státní rozpočet a rozpočty obcí a krajů. Tyto celostátní daňové příjmy vzrostly v uplynulém roce o 6,3 procenta, zatímco nominální HDP nejspíš o 5 procent.

Není to zázračný výsledek, ale každý přírůstek daňového výběru nad tempo hospodářského růstu je třeba považovat za úspěch. Celoroční HDP samozřejmě ještě neznáme, ale můžeme předpokládat, že se usadí kolem 2,5 procenta reálného růstu, stejně jako celoroční inflace, kterou musíme přičíst, abychom se dobrali nominální hodnoty. To jsou skutečné koruny, které provázely produkci zboží a služeb, ze kterých se HDP skládá, a z těchto korun se také platí daně. Daně se tedy vybíraly dobře.

Do samotného státního rozpočtu se pak promítají i nesnadno kontrolovatelné vlivy, jako jsou například evropské peníze. Využití evropských (a norských) fondů dopadlo o 2,2 procenta lépe, než bylo plánováno, takže se využilo skoro 126 miliard korun. Nezapomínejme, že jde o složitý mechanismus, ve kterém se setkává strategie vlády, kvalita projektů a udavačská píle českých poslanců v Bruselu.

Vláda si libuje, že dokázala přidat důchodcům 38 miliard, zaměstnancům veřejného sektoru 30 miliard, investice zvýšit o 23 miliard, a ještě zvednout výdaje na výzkum a inovace o 3 miliardy korun. To jsou samozřejmě krásná čísla. Banky působící v Česku mají zase radost, že v prvním pololetí dosáhly čistého zisku 46 miliard korun a druhé pololetí jistě nebude horší. Souhrnná radost zahraničních investorů dosahuje každoročně hodnoty kolem 300 miliard korun, které si posílají pěkně domů. Česko je proto hodnoceno jako nejlepší rito v OECD.

Píšu o tom proto, že vláda si sama svázala ruce vládním prohlášením, ve kterém slibuje, že nebude zvyšovat daně. To nebyl dobrý nápad. Daně jsou totiž jedním z mála nástrojů, kterým se nejen plní rozpočet, ale také udržuje postavení republiky v rovnováze vůči extrémně silným korporacím. Jestliže je u nás ziskovost zahraničních investorů o třetinu vyšší než v Západní Evropě, jistě by se smířili i s trochu výraznějším zdaněním, které by nám poskytlo řádově vyšší zdroje na investice do snižování nebezpečné závislosti na automobilovém průmyslu a exportu do Německa.

Potřebujeme prostě investice do větší hospodářské samostatnosti. Dokud budeme v polokoloniálním postavení, nemůžeme reagovat na změny ve světě z vlastní vůle, podle vlastních potřeb, ale jenom v návaznosti na rozhodnutí zahraničních vlastníků.

Daně by také měly být výrazněji progresívní, aby mohly řešit problém nerovností, zejména nerovností pramenících z velké koncentrace majetku. Mám teď plnou hlavu Pikettyho a jeho varování, že nerovnosti způsobené obrovskou koncentrací majetku u horní tisíciny nebo spíše stotisíciny společnosti vrací jeho zemi do poměrů, které tam vládly před revolucí 1789. To jsou fakta, která nevyčteme z běžných statistických výkazů, ve kterých se uvádí poměr horní desetiny a spodní desetiny příjmového žebříčku. (Thomas Piketty: Kapitalismus v 21. století. Universum, Praha, 2015)

V Západní Evropě (Piketty měl k dispozici hlavně statistiky z Francie, Německa a Británie) vlastní nejvyšší decil (ta desetina obyvatel, která má největší majetky) přes 60 procent veškerého bohatství, ale samotný horní percentil (setina) má 25 procent. Podobná propast vládne mezi jedním procentem a jedním promile (tisícinou). Dolní polovina společnosti obyčejně nevlastní skoro nic, pokud není dokonce v mínusu a exekuci.

Tato propast se přitom stále zvyšuje, protože větší peníze jsou spravovány profesionálněji, unesou větší riziko a mohou zamířit k vyšším výnosům. Piketty dal dohromady konkrétní čísla v období let 1987 až 2013. Světový HDP měl tou dobou průměrný růst 3,3 procenta ročně, světová populace přibývala tempem 1,9 procenta ročně, ale průměrný příjem na dospělého obyvatele stoupal jen o 1,4 procenta. Když však vyjdeme ze seznamu dolarových miliardářů podle časopisu Forbes, jejich majetek rostl o 6,4 procenta ročně.

Jistě, je tam Bill Gates, obchodní i programátorský génius. Ale jenom tím to není. Ještě výraznějšímu vizionáři Stevu Jobsovi, zakladateli Apple, se dařilo mnohem méně. Od určité částky záleží víc na té částce než na jejím vlastníku.

Jestliže peníze na začátku začínají být důležitější než schopnosti, pak dědictví a rod jsou významnější než veškerá studijní snaha pro vzestup po sociálním žebříčku. Proto Piketty navrhuje nejen progresívní příjmové daně, ale i progresívní daně dědické a z majetku. Jen tak můžeme zabránit tomu, že míříme k poměrům z hlubokého feudalismu, kdy všechno bude patřit několika málo velmožům.

Nevím, jestli jsou u nás dostupné takové informace. V každém případě jsme obklopeni spoustou rizik a není dobře si předem svazovat ruce sliby o nehybnosti daní (které se navíc ani nedají dodržet).

Vládě nad rozpočtem tedy patří pochvala i kritika, vybírá dobře, ale špatné daně.

20 komentářů :

 1. Jiří Volný - 6.1.2020 21:18.
  Malý deficit rozpočtu je zajímavý a je také důležitým argumentem v politickém zápase. Drtivá většina občanů touží po tom, aby se měla dobře, čím dál lépe a aby byl systém udržitelný. Tudíž ji deficit zajímá. Podle grafu, uveřejněným na Politico a přetištěném Britskými listy, přichází k nám ze Západu kapitál ve výši 2% a odchází téměř 8% českého HDP. Klondyke jak vyšitý. Je příznačné, že se tím orgány EU vůbec nezabývají a považují to za správné. Koho zajímá nějaká východní kolonie, tedy země, kterou nikdo nezná? Z tohoto pohledu lze označit Andreje Babiše za exponenta bankovního sektoru. Nechápu, jak si může odpovědný podnikatel půjčit tolik peněz jako si napůjčoval majitel Agrofertu. To je také důvod, proč AB nechce bankovní daň. Bohužel v této otázce má silného spojence v pravicové opozici a pravděpodobně také v SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SPD bych z toho vynechal. Co vás pane Volný k této poznámce vede?

   Smazat
  2. Proč by se tím orgány EU zabývaly, když západoevropské státy, kde končí většina českého výpalného, jsou zase tunelovány strýčkem Samem?

   Smazat
  3. Spousta lidí si napůjčovala peníze na podnikání, Kožený, Krejčíř, Kellner, Bakala, Stehlík (Poldi kladno) a řada dalších. Nespláceli.A co? Banky byly sanovány vládou nebo zkrachované prodány za babku. Údajně máme na počet obyvatel nejvíce miliardářů - světu jsme směšní. Jak to asi vzniklo? Ta zbohatlická žoužel, z bejvalejch komoušů (všichni!!!) s podporou zkorumpované justice - velkovýroba zbohatlíků - kontra bezdomovců. Za jakou cenu? Za cenu odporné genocidy obyčejných pracujících, pro které se ČR stala vyhlazovacím táborem. Kdo tehdy věděl o Agrofertu? Kdo věděl, že existuje kdesi jakýsi Babiš? Klaus neznal špinavé peníze, bílí koně se utopili v přehradě a jelo se dál. Padesát mrtvých stály šmejdy s chlastem - a jede se dál. Pohoda - ve vládě se řeší použité výrazy a postoj k Číně. To všechno má odsrat Babiš? Na co má vliv jakási pověra, že byl členem StB - na to, že je ČR totálně rozkradena a nepatří nám nic? Babiš zaměstnává tisíce lidí - to je má vyhodit, aby řvoucí lid byl spokojen? Mzdy jim platí řádně a včas - spousta hajzlů svým zaměstnancům neplatila - a pohoda! Jiní hajzlové rozkradli miliardy, teď má ČR platit jakémusi hajzlovi Šťávovi( Kalouskův kámoš) patnáct miliard - a co? Pohoda! Nebo to zaplatí Kalous ze svého? Babiš se zřekl své mzdy, ( ještě někdo další?) a furt jsou kecy! Babiš se snaží napravit ten zatracenej bordel, ale může někdo zastavit pád baráku, kterej je ze všech stran podkopanej? Asi sotva. Vím, že toto tak úplně přesně s článkem nesouvisí, ale předpokládám, že diskuze opět bude štvanice na Babiše . kdyby ho udatný Trump ze vzduchu sestřelil, komu by se zde nadávalo? Kdo by pokračoval v zastavování pádu prohnilého a zdevastovaného ČR chlívku?

   Smazat
  4. Anonymní7. ledna 2020 12:14
   On ten deficit není až tak malý. Jistě se každý chce mít dobře, ale snad každý také chápe, že se můžeme mít jenom tak dobře, jak hospodaříme. A nikoliv žít na dluh – to není mít se dobře, to jsou další výdaje na splácení dluhu.
   Více, viz jeden z bodů usnesení SPD, ze dne 7.1.20:
   „Výsledek hospodaření Vlády ČR za rok 2019 (deficit 28 miliard) je nejhorším výsledkem za
   poslední 4 roky. Plánovaný dluh 40 miliard nebyl překročen pouze díky použití rezervních
   prostředků z privatizačního účtu ve výši 18 miliard korun. Vláda nešetří zbytečné výdaje. V
   dobré ekonomické situaci může vláda hospodařit bez dluhů a ještě více zlepšit životní situaci
   lidí. Vláda nemá odvahu vzít desítky miliard solárním baronům, politickým neziskovkám,
   nepřizpůsobivým nebo zastavit nárůst nákladů na státní byrokracii a předražené zakázky.“
   P.K.

   Smazat
 2. Jak dlouho to budeme ještě trpět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budeme trpět tak dlouho, dokud nenastoupí ekonomické veličiny jako chemik Míra a Vladimír a nerozjedou zadlužování po 100 miliardách ročně, nezačnou výhodně měnit zlato za výnosné dluhopisy a nerozjedou znovu bankovní intervence, aby se oslabila koruna.
   Potom nastane všeobecné blaho a vznikne dostatek lidského materiálu, který zaplní majdany.

   Smazat
 3. Schody se zametají od shora dolu a ne obráceně.
  Také daně by se měly vybírat od těch nahoře a nejbohatších osob,firem,bank.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto je kapitalismus, žádný socialistický experiment. Proto zcela přirozeně je ústředním záměrem bohatnutí bohatých.

   Smazat
  2. To by mělo jenomže stačí jak vyřvávají proti EET co zavedl Babiš.

   Smazat
 4. Naprostá většina států je dnes zadlužená. Otázka zní komu? Severní Korei,Kubě,Iránu to asi nebude/poslední země co nemají CB/. Největší bohatství je schováno ve Vatikánu - ten je v pozadí. Všechny největší banky světa patří židům. Tito si nechali změnit identitu a jsou rozmístěni po celém světě tak, aby mohli skrytě ovládat tu kterou zemi pomocí dluhů, úrokových sazeb,rejtingů,sankcí,vydírání,korupce politiků,majdanů a vražd vzpurných prezidentů ! Zatím se ji to daří. 10 zabitých prezidentů. Den,kdy byl J.F.K. zabit.
  https://www.youtube.com/watch?v=22Y7wEQviks
  https://www.youtube.com/watch?v=vHtjv-PzA14
  Proč musel zemřít Kadáfí a Libye? https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedávno tu byla informace o stavu našich státních rezerv a návratu našeho zlata z USA v roce 1982. Můžete si ověřit na YT knihovna JanPlechaty název Kam se poďěl český zlatý poklad. Dnes by se asi Au hodilo, už není.

   Smazat
 5. A na to Babiš spoléhá,ještě větší výběr saní a pak si prosadí výstavbu nové chemičku,která by jako mělo vypouštět méně CO2.
  Právě o to jde.aby si oligarchové prosadili svépod zásterkou snižování emisí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NWO nelze upřít fakt, že dělají všechno možné, aby se blbci přestali rozmnožovat.

   Smazat
  2. A má to nějakou logiku Lukáši? Proč by měl Babiš jako premiér usilovat o výstavbu chemičky? A kvůli tomu že by se snažil vybírat vyšší daně? A pokud by bylo třeba vystavět chemičku, proč by to měla být "zástěrka" oligarchů? Vůbec tento blaf nechápu. Má to být jakési vyjádření nenávistného postoje proti Babišovi? To je tedy slabota. Jak byste nazval totální rozkradení aktiv ČR, které začalo už v roce 1989? Novopečená šlechta si udělala z majetku státu trhací kalendář a řádila zde jak žoldnéři v dobytém hradě. Co s tím má dnes Babiš udělat? Co byste udělal vy?

   Smazat
 6. Aktivisté pískali na Orbána před Státní operou v Praze. Takhle se chová lůza, vzkazuje Zahradil:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020010711218032-aktiviste-piskali-na-orbana-pred-statni-operou-v-praze-takhle-se-chova-luza-vzkazuje-zahradil/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A má pravdu pan Zahradil. Měli na ně použít kropící auto, teď v zimě by to bylo docela super zchlazení horkých hlav.

   Smazat
  2. 21:11 Bylo tam asi 30 liberálních zoufalců sprcha by jim prospěla.

   Smazat
 7. No někteří se musí bát o investice a někteří asi o své dcery v zahraničí. Každý si to může přebrat jak chce.

  OdpovědětSmazat
 8. Zhodnocování zahraničního kapitálu je časově omezeno. Pracovní síla se musí obnovovat po všech stránkách.Pokud
  například nebudou děti (už nejsou), časem nebude kvalifikovaná pracovní síla . Žvásty presstitutek o líných netáhlech, která musejí být v případě nemoci kontrolována ve svém soukromí pilným zaměstnavatelem , přestanou zdobit stránky našich novin.
  Doposud je běžné,že na pracoviště se přichází minimálně o půlhodinu dříve, aby pracovník převzal pracoviště bez přerušení provozu. O zkrácení pracovní doby,které by logicky plynulo z rostoucí produktivity práce , se mluví leda tak ve Francii či Finsku.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.