Reklama

neděle 2. února 2020

Arabské státy odmítly Trumpův "obchod století"

2. 2. 2020 lenta russian
Liga arabských států (LAS) podpořila pozici Palestiny a odmítla plán prezidenta USA Donalda Trumpa na urovnání palestinsko-izraelského konfliktu, rovněž známý jako "obchod století". Novinářům to bylo oznámeno po mimořádném zasedání ministrů zahraničí arabských zemí, informovala agentura TASS.


Podle vyjádření palestinského ministra zahraničí Riyada al-Maliki ministři "vyzvali světové společenství, aby se neangažovalo v tomto nespravedlivé plánu". "Budeme usilovat o podporu ze strany Organizace islámské spolupráce, Africké unie a Hnutí nezúčastněných zemí", dodal.

Generální tajemník LAS Ahmed Aboul Gheit prohlásil, že "rozhodnutí bylo schváleno všemi arabskými státy a spočívá v tom, že "obchod století" se odmítá". V textu závěrečného komuniké je plán nazýván "americko- izraelským".

28. ledna Trump spolu s ministerským předsedou Izraele Benjaminem Netanjahuem vyhlásil klíčová ustanovení "obchodu století". USA navrhly nerozlučně spojit tunelem území Palestiny, skládající se z Pásma Gazy a Západního břehu, hlavním městem arabského státu však přiznat část východního Jeruzaléma (podle slov Netanjahua předměstí Abu Dis). Přičemž Trump nazval Jeruzalém "neoddělitelným hlavním městem" Izraele a oznámil úmysl přiznat židovské osady za izraelská území. Jako podmínku mírového procesu Trump požaduje od úřadů Palestiny demilitarizaci Gazy, zřeknutí se metod ozbrojeného boje a podpory hnutí Hamás. USA navrhují odeslat 50 miliard dolarů jako investice, a také na vytvoření pracovních míst pro Palestince a kompenzace za obydlí, o něž přišli.

Dříve palestinský lídr Mahmúd Abbás oznámil, že Palestina ruší vztahy s USA a Izraelem, včetně oblasti bezpečnosti.

1. února Abbás vyloučil možnost jednání s Izraelem na základě mírového plánu, navrženého prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

28 komentářů :

 1. Prý anexe Krymu !!! Hovno ! Anexe Golanských výšin a palestinského území, kdy Trump se chová jako Chruščov a daruje území i s lidmi Izraeli ! To je anexe se vším všudy ! A prý lidská práva po Americku !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chruščov aspoň dával "ze svýho", tenkrát se bral SSSR jako jeden celek.
   Trump rozdává z cizího, asi tak...Ňák..
   Hlavně že už 2 dny melou na ČRo, jak jsou okolní arabské státy spokojené.
   Nepochybně jsou spokojené arabské vlády na Arabském poloostrově, bez podpory Pentagonu by šly do kopru, n@s®aná ulice by je svrhla.
   Spokojení jsou i zkorumpovaný "hodný" pučista egyptský Sísí, jen si to netroufne říct nahlas.
   I jordánský král je velice spokojený, prachy nesmrděj, a Bílý dům na nějaký ten petrodolar nehledí, pro svého věrného řiťolezce rád pustí chlup.
   Chtip je v tom, že ani jeden z těch "vůdců" si nemůže dovolit vyjevit své myšlénky nahlas, arabská ulice by je roznesla na kopytech.
   A tak Liga arabských států protestuje a já bych z toho pokrytectví blila.
   Helanov

   Smazat
  2. 19:12, asi jsou spokojení, protože už Erdogan si stěžoval, že nereagují.

   Smazat
  3. 19:59...Jediní, kteří se za Palestince otevřeně postavili jsou Turci a Írán.
   Arabským vládám cvakaj půlky, nechtěj si to rozlít s Trumpem, ale současně musej dbát na hlas ulice.
   Všude v arabském světě probíhají demonstrace na podporu Palestinců.
   Erďa má jakoby nakročeno obnovit Osmanskou říši ;-)))
   Asi se budou dít věci.
   I rozumní Izraelci se drbou za ušima.
   Helanov

   Smazat
  4. ZKORUMPOVANÉ arabské vlády.
   Helanov

   Smazat
  5. Jen pomalu s těma skorumpovanýma arabskýmavládama, když píšete Helanov o rozdávání "svého" v sovétském sojúzu, jestli jste ochotna nas*rat své spoluobčany rozdáváním Českého pohraničí ve "svém" Europském sojúzu? Houby své, Helanov, v první řadě to co neproběhlo referendem a rozhodnutím boľševika, jasně se tady ukazuje pokrytectví propagátorů demokratizmu.

   Smazat
  6. To je americká politika, no a president Trump když promluví, tak jen "perlí", občas neví co říká, ale je "IN". A toto občas provádí i premiér Babiš.

   Smazat
 2. Divná doba, někdo to nazývá mírová nabídka a já to vidím, jako ultimátum. Asi mi přeskočilo.

  OdpovědětSmazat
 3. Kampak na Raketovýho Diplomata! To je panečku hlavička!

  OdpovědětSmazat
 4. Je naprosto jasné a zvonku to tak naozaj vyzerá, že Ušáci místo obchodu století, si opět šlápli na hrábě a vyrobili si ostudu století. Jsou na horské dráze, zatím ještě jakž takž nahoře, ovšem prestiž a koleje směřují prudce dolů a to je obrovský průšvih. Nevím zda je Putin bude po tom všem chtít zachraňovat a jestli, tak jedině z pragmatických důvodů. Už se těším na ten hukot až na ten fičák aýž poletí i s těmi amiřiťolezci dolů. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se netěším. Poletíme totiž s nimi :-(

   Smazat
  2. No a proč si myslíte že bukanýři spolu s řepOvarem okopávají kotníky Rusku, proto abychom neudělali to co udělá každý svéprávný stát, že se přidá k Rusku a odejde od zmaru k dobré budoucnosti. Jak parafrázuji, lepší chcípnout s proradnou Amerikou, nežli žít ve spravedlivém ruském světě. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Dědo, víš že ti fandím, ale nepřeháněj bojovnost.

   Smazat
 5. No jo už to Palestinská samospráva odmítla v usa opravdu jsou všehoschopní šílenci.

  OdpovědětSmazat
 6. Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na vyřešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou, takzvaná „dohoda století“, neodpovídá rezolucím Rady bezpečnosti OSN.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020020211347484-putinuv-mluvci-okomentoval-plany-trumpa-pro-blizky-vychod/

  OdpovědětSmazat
 7. Na You Tube si zadejte Veterans Today a v rubrice Dějiny otevřete Potlačovaná historie a ledacos pochopíte. Je tam automatický překladač, takže žádný problém.

  OdpovědětSmazat
 8. Každý rozdává ale ne vždy bez souhlasu občanů /referenda/ Rozdělení ČSSR bez referenda jak Slováků tak Čechůňů.Pošlápaní ústavy největšího zrna a počátek potupy hrdosti nad společným státem pro hrstku zločinců.

  OdpovědětSmazat
 9. To je situace...
  I kdyz jsem priznivec statu Izrael tak tentokrate si dovolim stat Izrael kritizovat..))
  Rozjeli nebezpecnou hru ktera muze mit do budoucna velmi nebezpecny prubeh..

  OdpovědětSmazat
 10. Joooo když to napsala nějaká "rusíja" tak to bude určitě " pravda " . Žvanit si muže rusák co chce, ale Amík společně s Izraelem si udělají co je pro ně nejlepší, proti arabským darebákum!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rus nejsem ale zrejme se vubec neorientuje v tom bordelu na BV
   Taky me docela Palestinci lezi v zaludku ale plan trumpety je absolutne nerealny o tom snad nepochybujete..))

   Smazat
 11. Kdo vlastně jsou ti Palestinci? Historicky vzato a po pravdě řečeno, to jsou tamější Židé a tamější Arabové.
  V roce 1948 žilo na území mezi řekou Jordán a Středozemním mořem dle údajů OSN celkem 1 845 000 Palestinců. Z tohoto počtu bylo 608 000 palestinských Židů a 1 237 000 palestinských Arabů a ostatních. Dnes na stejném území žije cca 6 milionů Židů a cca 6 milionů Arabů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Palestinci jsou Jordanci pro upresneni kdyby Vas to zajimalo..

   Smazat
  2. Jeste bych ale dodal ze v dnesni dobe ani Jordanske kralovstvy o sve soukmenovce moc nestoji..))
   Nesou sebou problem a Jordansko je na pomery BV pomerne bezpecna zeme ktera se snazi se statem Izrael docela spolupracovat a nestoji o prival militantnich soukmenovcu

   Smazat
  3. Sakra Palestinsky narod neexistuje
   Jste zabrzdeny..??
   Jsou to Jordanci a dnes mozna malinko mix ale Palestinsky narod neexistuje..!!!

   Smazat
  4. Palestina jako jednotný politický útvar, trvala oficiálně méně než TŘICET LET, tedy zhruba cca od roku 1920, nebo spíše až od 1923 do roku 1948, Tehdy se pod britskou správou, po ukončení více než tisícileté muslimské nadvlády, stal Jeruzalém hlavním městem Britského mandátu Palestina. Tehdy rovněž získala Palestina i další atributy státu: jako například, vlastní státní vlajku s nápisem Palestine, vlastní měnu – palestinskou libru, a vlastní státní občanství, jednotné a totožné jak pro Židy tak i Araby – tedy palestinské. Předtím bylo toto území za muslimské nadvlády vždy rozděleno mezi jiné územní celky v rámci muslimské administrativy, nejdříve arabské a později osmanské.

   Smazat
 12. Kdo a proč vytvořil novodobou Palestinu? Mohamedáni to nebyli.
  Mohamedáni za dobu více než tisíc let, kdy bylo jimi dobyté a jimi okupované území mezi Jordánem a Středozemním mořem v jejich moci, zde nikdy, NIKDY nevytvořili žádný stát. Po celých těch více než tisíc let chtěli Židé na uvedeném území vytvořit svůj stát s hlavním městem Jeruzalémem, chtěli ale nemohli. Co v tom Židům bránilo? Neměli na to dříve dostatek síly.

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo a proč vytvořil novodobou Palestinu? Vytvořila ji Společnost národů.
  Jediným a základním důvodem proč byla po porážce a rozpadu osmanského impéria vytvořena tehdejší Palestina jako jednotné území a proč existovala zhruba od roku 1920 do roku 1948, byl záměr tehdejší Společnosti národů vytvořit tam židovskou domovinu, na základě a v souladu s Balfourovou deklarací. To byl opravdu jediný důvod, proč byla Palestina vytržena z jednotného arabského prostoru a byla vytvořena jako novodobý politický útvar a proč byla tehdejší Společností národů svěřena pod britskou správu. Arabové tehdy tam žijící, po vytvoření nějakého samostatného státu na území mezi Jordánem a Středozemním mořem nijak netoužili.
  Palestina za tisícileté nadvlády mohamedánů tedy nikdy oficiálně neexistovala
  Muslimové, jak Arabové, tak Turci, nikdy až do roku 1948 nepovažovali území mezi Jordánem a Středozemním mořem za jeden jednotný politický útvar. Arabové tehdy ale považovali toto území za součást Sýrie. Proto neměli rovněž ani jediný důvod, aby považovali muslimy tam žijící, za samostatný národ. Za těch víc než tisíc let, kdy bylo toto území pod muslimskou okupací, nevytvořili muslimové mezi Středozemním mořem a Jordánem žádný stát, který by se nazýval Palestina, ani žádný samostatný palestinský národ a Jeruzalém nikdy nebyl hlavním městem žádného muslimského státu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.