Reklama

neděle 23. února 2020

Bašta: Konspirační teorie a přejmenování náměstí Pod Kaštany

Jaroslav Bašta
23. 2. 2020  PrvníZprávy
Příští týden, 27.února uplyne pět let od zavraždění ruského politika Borise Němcova. Přestože pachatelé atentátu byli rychle vypátráni (během týdne) a následně odsouzeni, mezi ruskou opozicí a jejími zahraničními sympatizanty přetrvává přesvědčení, že za vraždou stál někdo jiný.A více či méně otevřeně ukazují na prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. Důkazy sice nemají, o to je však pevnější jejich přesvědčení. Proto na Západě již několik let přejmenovávají ulice a náměstí, na nichž stojí ruská velvyslanectví jménem Borise Němcova, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

S dvouletým zpožděním se k tomuto politickému trollení přidává i pražský pirátský Magistrát. Docela dobře to zapadá do jeho „koncepce“ poněkud pubertální zahraniční politiky české metropole. Jako vždy, když si namyšlení amatéři začnou hrát na hybatele dějin, dosáhnout opaku svého snažení. Nenaštvou Rusy, ale kavkazské (a další) radikální islamisty. Závěry vyšetřování, přiznání obžalovaných a rozsudek moskevského soudu by neměli brát na lehkou váhu.

Pro pochopení celého případu se musíme vrátit na počátek roku 2015, kdy 7. ledna došlo v Paříži k vyvraždění redakce humoristického časopisu Charlie Hebdo. Tehdy se unijní politici semkli a obklopeni ozbrojenci protestně pochodovali po bulváru s heslem Je suis Charlie. V Rusku s nejhlasitější kritikou a zároveň vášnivou obhajobou svobody slova vystoupil Boris Němcov. Poté se již naplno věnoval přípravě protestního pochodu v neděli 1. března 2015, který se měl konat pod heslem „Rusko bez Putina“. Opoziční i provládní novináři připravovanou akci přirovnávali k Majdanu v Kyjevě, který se odehrál rok předtím.

Někdy v posledním únorovém týdnu dostali oba čelní organizátoři protestů Boris Němcov a Aleksej Navalnyj informaci, že se chystá jejich zavraždění. Každý z nich na to reagoval jinak. Aleksej si vzpomněl na teorii o nutnosti „rituální oběti“ pro úspěch každé barevné revoluce a demonstrativně začal před svým domem rozhazovat letáky, takže byl zatčen, odsouzen na 15 dní a kritickou dobu přežil v ruském vězení.

Boris Němcov se vždy vyznačoval mimořádnou odvahou. Svoji politickou kariéru zahájil tím, že při srpnovém puči proti Gorbačovovi v roce 1991 spolu s dalšími demonstranty zastavil tanky před Kremlem. Tehdy si jej všiml Boris Jelcin a vybral si ho jako svého poradce. Proto na ono varování reagoval jen veřejným oznámením o tom, že se doslechl o záměru prezidenta Vladimíra Putina nechat jej zavraždit, a zřejmě se domníval, že jej to ochrání.

V osudový pátek 27. února večer nejprve jel do opozičního rádia Echo Moskvy, kde v dlouhém rozhovoru mluvil o připravovaném protestním pochodu po Tverském bulváru. Pak odjel taxíkem na Rudé náměstí, kde v jedné kavárně v obchodním domě GUM večeřel s mladou ukrajinskou modelkou a pak spolu šli pěšky do jeho bytu v ulici Bolšaja Ordynka (vedle izraelské ambasády). V půli cesty na mostě je obklopili čtyři muži a jeden z nich Němcova čtyřmi střelami do zad zavraždil. Modelce neublížili.

U nás zabíjíme stejně jako chlastáme. Pro obojí se vždy najde důvod.

Výběr místa činu a uspěchaný způsob provedení vraždy odpovídal stylu kavkazských zločineckých skupin, což brzo potvrdilo vyšetřování. Až na jednoho, který se zatčení vyhnul sebevraždou výbuchem granátu, byli všichni pachatelé zatčeni. Většina z nich patřila do jedné rodiny. Jako motiv pro svůj čin uváděli urážku Islámu, které se Boris Němcov dopustil svou kritikou vyvraždění redakce Charlie Hebdo. Objednavatele atentátu se zjistit nepodařilo. Dle ruského tisku hlavním podezřelým zůstává Čečenec Adam Osmajev.

Tento syn úspěšného čečenského podnikatele vystudoval prestižní britskou školu, ale jeho životní dráha se ubírala jiným směrem. Poprvé se „proslavil“ v roce 2009, když byl v Moskvě obviněn z přípravy vraždy čečenského prezidenta R. Kadyrova. Obvinění se neprokázalo, a on se pro jistotu přestěhoval na Ukrajinu do Oděsy. Tam byl v roce 2012 zatčen kvůli držení výbušnin, poškozování majetku a padělání dokumentů, což vše z trestně právního hlediska zjistilo vyšetřování předčasného výbuchu bomby, kterou montovali v jeho bytě (jako jediný ze tří pachatelů vyvázl nezraněn). Na žádost Ruska bylo obvinění rozšířeno pro přípravu atentátu na tehdejšího ruského premiéra Vladimíra Putina, k čemuž se přiznal. Po Majdanu a vypuknutí války na Donbase bylo obvinění z přípravy atentátu staženo, Osmajev byl odsouzen jen za onen výbuch a propuštěn z vězení. Šel válčit na Donbas v čečenském praporu Džochara Dudajeva na ukrajinské straně (spolu se svou manželkou) a stal se nakonec velitelem této jednotky.

V roce 2017 na něho byly spáchány dva atentáty. V tom prvním jej zachránila jeho žena, která zastřelila útočníka, v druhém ona zahynula, ale zraněný Osmajev zase přežil. Chápu, že na podobného muže by Rusové zorganizování atentátu na Borise Němcova rádi svedli, ale na druhou stranu neprofesionální provedení vraždy na mostě a často zmiňovaná ukrajinská stopa by stylu operací Adama Osmajeva docela odpovídaly.

Domnívám se, že případ vraždy Borise Němcova představuje ukázku toho, že objektivní zjištění oproti spikleneckým teoriím nemají u určité části politiků a médií šanci. Svou roli hraje také to, že obvinit ruského prezidenta je tak snadné a bez rizika. Psát o tom, že ruského opozičního politika zavraždili náboženští islamističtí fanatici není politicky korektní a poněkud o ústa.

Nicméně až pan primátor Hřib v rámci své pubertální zahraniční politiky slavnostně přejmenuje náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova, vzdá tak hold nejznámějšímu evropskému politikovi zavražděnému islamistickými radikály, což určitě původně nezamýšlel. Nevím, zda to někdo nakonec také nevyhodnotí jako urážku islámu...32 komentářů :

 1. Pokud by primátor Hřib byl takovým hrdinou, tak přejmenuje kdejakou ulici, nebo náměstí, kde sídlí různé ambasády. Například u té německé se nabízí těch názvů celá řada, na to mu ovšem chybí odvaha a zadání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Starosta se ma starat o lidi a zlepseni onlasti , kterou ma sverenou..kdyz to nedela tak je svine a parazit.

   Vymazat
  2. On se starosta stará, v roce 2020 bude daň z nemovitosti zvýšena až 2x

   Vymazat
 2. Kurňa, na tom zlínsku musí být nějaká divná voda.
  Velevážený pan Primátor není zdaleka sám, co tak čaruje v politice.

  OdpovědětVymazat
 3. Hrdina Hřib zduvodnova přejmenování náměstí mj. Požadavkem občanů v petici. Zajímalo by mě kolik lidí se pod onu petici podepsalo. Víme totiž, že se skoro vždy petice ignorují i když je podepisou snad i desetitisíce lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:07 Ano, v Brně svého času se na petici, proti pojmenování uličky V.Havla sešlo tolik podpisu, že byla rázem odsunuta, jako neplatná. Ihned poté demokraticky vznikla nová petice,"ta správná" a vida, máme uličku V.Havla. Prostě, ta pravda a láska musí zvítězit i kdyby na chleba nebylo. Jo, jinak, Hřib to je opravdu hrdina.

   Vymazat
  2. Určitě to povinně podepsali všichni redaktoři ČT.

   Vymazat
  3. Pár podplacených zfetovaných havloidiotů a rodina Hřiba!☺

   Vymazat
  4. A pritom se opet jen opici po Zapadu

   Vymazat
 4. A von ten Hřib se svým zastupitelstvem stojí ještě nad vládou a prezidentem? Vzpomínám, jak svého času hejtman ústeckého kraje, po dlouhých tahanicích, rozhodl o dostavbě zdi v Matiční ulici. Přesto vyšší státní orgány rozhodly o zboření této zdi. Proč? Protože se pokálely. Dnes tyto orgány do toho Hřibovi, ani sprosté hubě z Řeporyjí, zasahovat nebudou. Proč? Protože se opět pokálely. Před kým!

  OdpovědětVymazat
 5. https://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry-a-zabava/59403-kosmicky-program-primatora-hriba

  OdpovědětVymazat
 6. Co takhle před ukrajinským velvyslanectvím(nevím kde je) pojmanovat ulici, či náměstí po statečném Banderovi? Petici by tu jistě podepsali Kocáb, Schwarzenberg, Štětina...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lepsi by bylo namesti Babij Jar.

   Vymazat
  2. A ulice u velvyslanectví Německa by se mohla jmenovat Dirlerwanerovy brigady,u Emerickeho navrhuji ulice Okupantů!!!!

   Vymazat
  3. v zájmu férovosti by se lokalita kde stojí americká ambasáda mohla také přejmenovat např. na: Náměstí Martina Luthera Kinga.

   Vymazat
  4. 21,15
   A co ulice Rona Rindenhoura?!!!!!To by se amiokupanti pos@ali!!!!!.-D

   Vymazat
 7. Jo není hřib jako hřib. Některé jsou k snědku, po jiných se zvrací. Takový kříšť, hořčák či satan - to je pražské gusto. A proč Václavák nepřejmenovat na Adolf Hitler Platz. A Staromák třeba Heydrich-Himmler-Eichmann Platz. Jo, a hledejte pak doktora co umí medicínu, když ti největší chytráci jsou v politice a ti druzí zase z medicíny nic neumí. Šťastná to konstelace, jen lituji pana min. Vojtěcha!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18.12 Váš pražský návrh je neprůchodný. Ve soukmenoveckém nadšení si zřejmě neuvědomujete, že vedle je ŠPANĚLSKÁ SYNAGOGA s kontroverzním pomníkem Franze KAFKY. Takže bacha na antisemitismus, antisionismus a holokaust!

   Vymazat
  2. Vsecko spatny je obcas taky k necemu dobry..
   A tak Zaciname se obracet sami k sobe a zjistovat co vlastne jsme /hlavne co nejsme a nechceme byt ani za zlaty tele/, odkud pochazime ,co chceme a pozadujeme a kam jdeme..A to neni vubec vec k zahozeni.
   Tim rosteme zlepsujeme se a kultivujeme..
   To nam dovoluje lecos videt.
   Pak si dovolujeme vysmech a pohrdani temi ,co nejsou nic , kteri se obratili proti sve vlasti , spolubcanum /ale hlavne proti sobe ve sluzbach zahranicni nenavisti , blaboli a snazi se prodavat se jako nejaky odporny jidasove za Sorosovy stribrnaky a jeste k tomu falesny , tresou se panickym strachem z vyvoje k zakladni lidske spravedlnosti ,cti a slusnosti.
   Pouhou nasi existenci jim nastavujeme zrcadlo ve kterem se dobre vidi a jiz proto nas ti ubozaci Jouro-Kocabovite nenavidi..
   Ukazuji tak ,ze neni nic VUBEC NIC ,co by v zivote meli radi ani rodiny a deti, ani prirodu ,zkratka ziji zivoty fanaticky parasitickych smrtelnych viru zijicich jen a jen z nenavisti..
   Ukazte mi jednoho z nich , ani vyjimky nejsou..
   Jde hlavne o to se NEPONIZOVAT se pred nikym ignorovat vsechny exhibicionisty, neposkytnout jim mimo pohrdani ZADNOU POZORNOST , kdyz zijici z nepricetne hysterie a to je zahubi..
   Jiz si znicili hlavni zbran, media a propagandu..
   A prave se vymrstil nepricetny boj u koryt , protoze chybi hodne miliard z Britanie do EU rozpoctu..
   Zadna elitni hyena neprizna svuj podil a zodpovednost na destrukci EU.....
   To je jen zacatek...

   Vymazat
 8. Nad "výkony" pražských radních jsem se dost rozčiloval. Od určité doby se už jen upřímně směji tomu, jaké idioty si jsou schopni Pražané zvolit. Je to přesvědčivý a nevyvratitelný důkaz toho, že se na Letné opravdu schází obyčejná banda trotlů, která moc rozumu sice nepobrala a neví tudíž, co činí...

  OdpovědětVymazat
 9. Vlezte mi s tím na hřib...

  OdpovědětVymazat
 10. Je to smutné že neutrální název havloidi takhle zplzní. Až bude lepší zastoupení na radnici časem tak to bude třeba název náměstí vrátit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. Pan primátor je asi alergický na kaštany. Proč svoji energii nevěnuje problémům s dopravou, výstavbě obecních bytů, ...Zlepší přejmenování neutrálního názvu na provokativní občanům podmínky života v Praze? Je to tak ubohé. Měl by být odvolán, že řeší podružnosti a nepodstatnosti, mrhá časem a penězi a na to,co je opravdu důležité, mu pak nezbývá čas.

   Vymazat
  2. Je treba pozadovat na USA prostredky na dostaveni radnice jimi barbarsky znicene..
   Za spoluprace nacistu a sudetskych nemcu, ktere predchazely.

   Vymazat
 11. Každý vlastizrádce musí počítat s eliminací, vše je jen otázka času.

  OdpovědětVymazat
 12. Co takhle přejmenovat Mariánské náměstí na Náměstí akčních blbečků?

  OdpovědětVymazat
 13. Primitivní rusofobie a antiruská histerie hraničící s paranoiou ovládla stupidní a servilní "Česko"!!

  OdpovědětVymazat
 14. Krásně vy tři brečíte, ale je vám to houby platné. A aby jste brečeli ještě víc, tak přilehlá ulice k náměstí Borise Němcova se bude jmenovat po zavražděné Ruské novinářce paní Politkovské.
  Tímto děkuji zastupitelum Prahy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,14
   A protialkoholní léčebna se bude jmenovat ulička Wenzla Flašky Havla!!!!.-)

   Vymazat
 15. Já bych umístil do Slavičína vysvětlující cedule s popiskem. Rodiště Blba Hřiba.

  OdpovědětVymazat
 16. Projev debility, takový krásný název jako Pod Kaštany. Ulice a náměstí by se vůbec neměly jmenovat po lidech, to je nejdříve císaře pána, pak Masarykova, pak Hitlerova, pak Osvobození, pak Klementa Gottwalda, pak zase nějak normálně třeba Pod Lipami, pak Václava Havla... Pěkně po kytkách, zvířatech, jiných městech atp.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.