Reklama

pondělí 17. února 2020

Bašta: Korektoří demokracie, aneb vstali noví kádrováci

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
17. 2. 2020 PrvníZprávy
Tento týden poslanci zvolili nového ombudsmana. V tajné volbě vybrali nominanta pane prezidenta Miloše Zemana JUDr. Stanislava Křečka, právníka s dlouholetou praxí v hájení zájmů občanů.
V jeho prospěch hovořilo zejména to, že posledních šest let pracoval jako zástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové, takže vnitřní chod úřadu dobře zná. Svým způsobem jde o pokračování v tradici, protože jeho předchůdkyně v letech 2001 – 2007 fungovala jako zástupkyně prvního českého ombudsmana Otakara Motejla, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Samotný průběh voleb (počínaje nominací) ukázal, jak se naše demokracie za posledních dvacet let posunula. V roce 2000 se především diskutovalo o smyslu nového úřadu, o jeho zaměření, tedy o politických koncepcích. V roce 2020 již jenom o personálním obsazení. Na výsledku volby se paradoxně nejvíce podílel spolek Milion chvilek pro demokracii, který poslance předem varoval, že pokud si dovolí zvolit prezidentského nominanta, oni budou demonstrovat. Nyní již záminku mají a 1. března proti rozhodnutí řádně zvolených poslanců budou protestovat před Pražským hradem a pak na Staroměstském náměstí.

Předpokládám, že při té příležitosti budou vyhrožovat kandidátům do mediálních rad, které vedení spolku chce označit jako nepřijatelné a nevhodné. Konec konců, tímhle korigováním rozhodnutí voličů se Chvilkaři a jejich zaměstnanci živí už dost dlouho. Pravda, principy toho dnešního kádrování nevycházejí ze zaběhané praxe před rokem 1989, nicméně analogie a způsob provedení bychom našli v dobách ještě starších, zejména za Druhé republiky či za Protektorátu. Mladí pánové z vedení se občas k této tradici nepokrytě hlásí v rozhovorech pro média.

Mikuláš Minář označil naší demokracii za zahradu, kterou je třeba kultivovat, vytrhávat plevel a křoví. Tato slova naposledy použil před sto lety Benito Mussolini před pochodem na Řím a veřejné roztrhání Ústavy k té fašistické symbolice patří.

Jaroslav Bašta: Údržbáři demokracie

Benjamin Roll se zase přimlouval za to, aby nevhodní kandidáti do mediálních rad byli označováni. Jak, to neřekl, ale mně hned vytanula na mysli nějaká analogie žluté hvězdy. Ostatně M. Minář dlouho poskakovat po pódiích v různých žlutých či okrových variacích na uniformu Hitlerjugend, ač je na to ve svých 26 letech trochu stár. Tyto podružnosti uvádím proto, že si myslím cosi o přiznání barvy barvy sponzorů jejich druhého netransparentního účtu.

Mám-li v kontextu výše řečeného hodnotit činnost Milionu chvilek pro demokracii, dospívám k závěru, že jde o nátlakový spolek nejasného financování zvenčí, jehož úkolem je zajistit odstranění osob nepohodlných jeho skutečným majitelům. Při budování koloniálních říší se podobné metody používaly v tzv. protektorátech, tedy státních subjektech formálně samostatných. Tím se zajišťovala poslušnost místní politické reprezentace vůči koloniální mocnosti. Také u nás už jsme to zažili.

Před Listopadem existovalo málo profesí tak nenáviděných, jako byli kádrováci. Hezky to vyjádřila dobová anekdota: Do kanceláře přiběhne pán a zděšeně volá - „Lidičky, lidičky, kádrovák se pověsil na záchodě!“ „Proč jsi ho neodříznul?“ „On se ještě hýbal...“
28 komentářů :

 1. Pan JUDr Křeček je normální, inteligentní, říká na rovinu co si myslí, tudíž pro jistou skupinu naprosto nepřijatelné, zkrátka nevolitelný. Díky bohu, zatím tady převládají lidé se zdravým rozumem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan JUDr Křeček štve hlavně ČT 24, REFLEX, Echo 24 a pár podobných mediálních srágor.

   Smazat
  2. Diky stvave vysilacce z Kavcich Hor se svym sovinistickym poradem 168 hodin, jsme se meli moznost seznamit se s vesmes pozitivnimi nazory pana ombudsmana Krecka, ktery spravne korigoval poblouznene postoje havlovke Anicky Sabatove, ktera
   ve zminenych otazkach poskozovala tuto zemi a jeji obcany.

   Smazat
 2. Minář označil naší demokracii za zahradu, kterou je třeba kultivovat, vytrhávat plevel a křoví.

  Minář blábolí. Není možno kultivovat něco co tu není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Minář chce prostě oddělit zrno od plev. Bohužel se obávám, že až to jeho čisté zrno vzklíčí bude moc zle...

   Smazat
  2. A Foldyna odchází z ČSSD nebo bude "demo" vykopnut a sluší se dodat: "Nejsme jako oni.".
   Když jsem před 2 roky zde napsal "Zimolo odejdi a založ Jihočeskou ČSSD", nic se nedělo, jen Zimola odchází a Foldyna …
   A po volbách bude mít ČSSD tak 2-3%, možná bude též odcházet. Sobotka načal stranu a Hamáček to dorazí.

   Smazat
  3. Co je to za demokracii v ČR? Instruktor Vězeňské akademie ČR se dopustit trestního činu, napadl dalšího občana. Zaměstnanec Generálního finančního ředitelství přijal úplatek, trestní čin, exministr Kremlík bude vyšetřován z pokusu o úplatek, je snad zadlužený na koho se podívá. Co dělá BIS? Hlídá dědky, co si posílají v e-mailech.

   Smazat
  4. Napříč politického spektra fandím politikům s lidským genem. Patřil tam z ODS Kubera a taky tam dnes patří z ČSSD Foldyna. Přitom obě strany jsem nevolil. Horší je, že jsem asi moc vybíravý, ale nějak člověčích politiků moc není. A právě jedině z takových se dá postavit korektní demokracie. S Dalíkama, Těličkama ji nikdy nepostavíme.

   Smazat
  5. 20.19 - touha lidí po moci je vytrvalá, je to hlavně u těch, co nic neumí.

   Smazat
  6. Anonymní 18. února 2020 8:37

   Jestli je to vaše vlastní, pak skutečně klobouk dolů! Jedna z neměnných pravd. Já bych jen doplnil:

   Protože oni si pak představují, že už jim to "nicnevědění" nebude vadit. Pak budou vědět "všechno".

   Smazat
 3. https://www.email.cz/download/k/Pmnxop5fa8F1TXPKG353xdb7_cCwg2gWGvox27L8Hd0gcgrfaY7kscPWRRhP4tEk6u5dME8/okamura-KDU-CSL.mp4
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020020911478953-v-nasi-zemi-vladnou-nevolene-struktury-nezijeme-v-demokracii-alena-vitaskova-o-realite-ceskeho/

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Bašto, noví kádrováci přeci vstali s přijetím LUSTRAČNÍHO ZÁKONA, čímž byla zaříznuta i ústavní rovnost občanů - potažmo demokracie.

  V nastalé operetní demokracii je vše možné, kromě demokracie bez přívlastků.

  OdpovědětSmazat
 5. Z 10kg je najednou 20kg.......
  https://www.email.cz/download/k/G40PFecWLmyhyiIXikMCumNIEFd7vob-2Vxo28EAFIUHcAfaVLF8ZxaFWI8iEWQbH51wpxI/Z%2010KG%20%2020KG.mp4

  OdpovědětSmazat
 6. Farma s ptačí chřipkou nechala v noci branku do areálu dokořán

  a nebo se tam někdo hen vloupal, aby tam ta chřipka byla. Je zajímavé, že se tam redaktor ve 23 hod pohuboval. Věděl dobře o co jde, jestli se pletu, ať se propadlu do Západního Německa.

  OdpovědětSmazat
 7. 16.34 - omlouvám se za přepisy. Jdu si doplnit češtinu na PC.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K čemu to? Každej se sekne. Já kupříkladu znám češtinu celkem obstojně, neb ji miluju, a co nadělám kopanců! Tak třeba slova viděl a vidím píšu už od dětství jako vyděl a vydím a pak to opravuju, páč mi nějak naskočí "děl", jako pravil, a předpona vy, což je samosebou blbost. (I když vyděl použít ve smyslu vykecal a vydím ve smyslu vykecám je z hlediska prvopisu správné, řekl bych. A hele! debil PC mi vydím červeně podškrtává a vyděl ignoruje!) Ale i jiný hrubky mi naskáčou. Až když to pak hodím na plac a vidím to v celku tak mě praštěj do očí. No a? Stane se, no. Mám blejt krev?

   Smazat
  2. 18:50
   Pane Milane,souhlasím s vámi,ať každý píše jak umí. Co mi vadí na 16:31, je že nerozumím, jaký názor pisatel má, nebo co chtěl sdělit. Jestli jde o to, že slepice dostaly ptačí chřipku, tak teda nic moc.

   Smazat
  3. 20:02...Jasně, nezáleží na formě, důležitý je obsah...Pana 16:34 jsem vůbec nepochopila.
   Nevím, jestli mám litovat farmáře, nebo slepice ;-)))

   Smazat
  4. A nebo tu ptačí chřipku tam někdo jen zanesl?
   Proč tyto chřipky nejsou na Západě, MORAS je silná firma a tvrdá konkurence.

   Smazat
  5. 8:43 ale asi jsou, ale budou jen bez reklamy, asi po vyhubení budou zmraženy a prodány. Naštěstí vir není přenosný na lidi. Jpp

   Smazat
 8. Mám pěknou sbírku lustrací. Ta pevní plnila příkaz úřadů 3. říše národa německého v protektorátu Böhmen und Mähren a sděluje, že nejsem žid - do 3. kolene před narozením. Další lustrace říká, že jsem nepodepsal 2(?) tisíce slov, následující pak je o tom, že jsem nebyl agent STB. Když si vzpomenu na ta léta "demokracie", když byli ze státního vědeckého institutu vyhozeni všichni vedoucí - asi 20 - 2 ponecháni, tak vzpomínání na dopady února 1948 a prověrek "akčních výborů": Ddopadly přesně obráceně. Jen 2 byli propuštění, protože utekli do Anglie. Tím nechci vůbec popírat, že tehdy nebyli mezi námi blbci, byli většinou z přesvědčení, zatím co dnes jsou blbci především za peníze. Korupce, to je hlavní pracovní nástroj dikttury kapitálu, celá naše umělecká retrogarda, zvaná pražská kavárna, by mohla vyprávět své ságy o růstu konta úměrně svému udavačství, konfidentství a kolaborantství se zločinným kapitálem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na porevoluční čistky se nerado vzpomíná, dokonce i na Nové republice. Z televize se nedozvíte ani muk. Nechají tady psát i ty, co se pořádně ušpinili. Ve vývojovém oddělení jedné velké a důležité fabriky, nyní péči demokratů již malé a nevýznamné, vyhodili všechny vedoucí až na dva. Jeden z nich byl na dlouhodobé zahraniční cestě a doručení rozhodnutí foristů bylo nejisté. Po návratu odešel k velké americké firmě, kde dělal ředitele technických služeb pro východní Evropu. Druhý přeběhl. Před převratem hrál velmi kovaného komunistu a po převratu si vzpomněl na politicky pronásledovaného otce. Já jsem lustrační osvědčení pro svou práci nepotřeboval, nevyžadovalo se to. Něčeho jsem dosáhl, protože to tolerovali. Kdyby mne udusili, pak by to demokratům škodilo. Vše nasvědčuje tomu, že existují seznamy lidí, kteří mají po kontrarevolučním převratu utrum.

   Smazat
 9. Já bych ty milionchlívkaře nepřeceňovala.
  Myslím, že už se dokázali dostatečně odkopat a Češi (většinově) nejsou blbci...
  S tím tlakem na pilu to hóódně přehnali, předpokládám, že už jim nepomůžou ani televizní gzichty.(Čvančarka, Holubová, Isová, Geislerová, Svěrač, Polívka, naverbovali jich docela dost.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji někdy si prohlédnout své sousedy, třeba změníte názor.

   Smazat
  2. 21:43
   Souhlas. Jen bych doplnil, jak ""se taky nepřeceňovalo"".
   T.G. Masaryk ...na Konráda Henleina a jeho počínající hnutí měl na základě informací ředitele Živnobanky dr. Praise zajímavý názor prezident Masaryk. Henlein se mu zdá kantorská povaha, která dbá o čest, a Masaryk pořád neslyší o žádném materiálu, který by svědčil proti Henleinovi. ...

   Smazat
 10. Aspoň je jasně že slovo demokracie se používá na oblbování lidí diktatura korporátního fašismu to je to pravé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Řecké Dêmos-Krátos NEZNAMENÁ vládu „LIDU“, jak nám vtloukli do hlavy, ale vládu OTROKÁŘŮ (kasty svobodných občanů vlastnících otroky – sociální systém v Athénách).

   Skutečným překladem pojmu „vláda lidu“ by byl termín OCHLOKRACIE (sociální systém ve Spartě). Ten je ale užívaný pro vládu davů – nevědomých, elitami zmanipulovaných mas. Např. podporou státních převratů, tzv.“barevných revolucí“, ve formě demonstrací organizovaných neziskovkami řízenými ze zahraničí.

   Tož, toho oblbování bylo, je a samozřejmě ještě bude mnohem více. ale když se důkladně zamyslíte, tak dnes je u obou slov platný pravý opak. U jednoho platí opačný význam, u druhého naopak zase původní význam. A ještě si můžete vybrat v jakém pořadí to sám myslíte. No není to sranda?

   Inform. z webu: https://www.slovanstvi.cz/temata/co-je-demokracie/

   Smazat
  2. Presne , jde o bachare , ktery strezi jen dalsi Zalar narodu, novy okupacni teror je jen dalsi variantou na totalni ponemceni ,zgermanisovani cele Eu..
   Zrudny habsburkove taky lecos slibovali..
   Misto zdegenerovanych slechticu mame sorosisty a nejaky potrhly feministky ,co se ukajeji na praporkach..Co je zlepseni aspon neceho, to netusi..
   Vydirani penez a majetku pokracuje..

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.