Reklama

pátek 21. února 2020

Bombardování Drážďan a Hirošimy bylo šíleným varováním pro Moskvu

Hirošima - srpen 1945
Finian Cunnigham21. 2. 2020  ICH a Zvědavec
Tento víkend tomu bude 75 let, kdy německé město Drážďany srovnaly nálety britského a amerického letectva se zemí. Minimálně 25 000 lidí, převážně civilistů, bylo usmrceno během bombardování, kdy následoval jeden nálet za druhým, bylo nasazeno více než 1 200 těžkých bombardérů, které zcela nahodile svrhly vysoce výbušné a zápalné letecké bomby. Trvalo sedm let, než byly sutiny odklizeny.


Zničení Drážďan, světově proslulého centra barokní kultury, bylo dlouhou dobu provázeno kontroverzí. V oficiálních britských a amerických vojenských záznamech se uvádí, že to bylo nezbytné kvůli urychlení zhroucení Třetí říše; s odůvodněním, které souzní s americkými požadavky na svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945.

Kritici však tvrdí, že masové bombardování Drážďan bylo ve snaze porazit nacistické Německo nepodstatné. Byl to bezohledný teroristický čin - válečný zločin - který provedli Britové a Američané. Kritici poukazují na to, že většina průmyslových a vojenských cílů na předměstí tohoto krásného města byla bombardováním z velké části nedotčena. O britském válečném vůdci Winstonu Churchillovi se dokonce říká, že sám vyjádřil pochybnosti nejen o morálce tohoto bombardování, ale i bezhlavého bombardování dalších německých civilních center.

Zanícení obhájci teroristické bombové kampaně říkali, že to vyčerpá německou morálku. Jde však o klasický případ toho, kdy účel světí prostředky, bez ohledu na to, jak ohavné prostředky to jsou.

V té době se také objevila tvrzení, že poškození nacistických komunikačních a dopravních linek pomůže postupující sovětské Rudé armádě.

Existuje však opodstatnění se domnívat, že důvody pro vyhlazení Drážďan jsou mnohem zlověstnější. Nejednalo se ani tak o teroristický čin, zaměřený na nacistické Německo, ale spíše byla Sovětskému svazu předvedena šílená moc.

Drážďany - únor 1945

V interním sdělení britského Královského letectva se ohledně drážďanské operace praví, že to „ukáže Rusům, až dorazí, co velení bombardérů dokáže“. (Viz popisek č. 17 v této fotogalerii.)

Do poloviny února 1945 byly přední linie západních a východních spojeneckých sil v takové pozici, že americké a britské pozemní jednotky dosud nevstoupily na území Německa, zatímco sovětská Rudá armáda překročila řeku Odru a byla pouhých 70 kilometrů od Berlína, sídla Třetí říše. Sověti postupovali tak intenzivně, že západní spojenci měli obavy, aby Rudá armáda nezabrala celé německé území.

Spíše, než aby pomohli sovětským silám, místo masového bombardování Drážďan, Lipska a dalších měst na východě Německa, se zdá být pravděpodobnější, jak naznačuje zpráva britského Královského letectva RAF, že západní spojenci měli v úmyslu šokujícím způsobem demonstrovat Moskvě brutální, surovou moc. Nejen vojenskou sílu, ale i odhodlanost použít jakékoli prostředky, nezbytné k porážce nepřátel.

Existuje přímá analogie s následným atomovým bombardováním Japonska. Na postupimské konferenci v červenci 1945, která se konala po porážce nacistického Německa a po rozdělení Berlína, byla západním spojencům poskytnuta sdílená kontrola nad německým hlavním městem, za jejich posledními předními liniemi, takže americký prezident Harry Truman si liboval, neboť byl schopen Josefu Stalinovi zlověstně naznačit existenci nové tajné zbraně - atomové bomby.

Stejně jako tomu bylo s dřívějším britským a americkým bombardováním Drážďan a dalších německých měst, pro svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki ve dnech 6. a 9. srpna existovalo jen minimální vojenské ospravedlnění. Smrt 200 000 civilistů v atomovém pekle nebyla vojenskou nutností kvůli porážce císařského Japonska, jak radili Trumanovi nejvyšší generálové MacArthur a Eisenhower.

Takže pokud nebylo bombardování Hirošimy nebo Nagasaki z vojenského hlediska nezbytné k ukončení tichomořské války, proč k tomu došlo?

Bylo to stejné jako v Drážďanech, smyslem byl monstrózní projev teroru ze strany západních mocností, aby se tak Sovětský svaz dozvěděl, že v poválečné geopolitické patové situaci nebude nic zakázáno, což se dalo očekávat, a vyústilo to ve studenou válku.

Když byly na Japonsko svrženy atomové bomby, říká se, že Stalin zcela ztuhl, když se dozvěděl zprávu o děsivé, nové destruktivní síle. Sovětský svaz začal vyvíjet první atomovou bombu až po roce 1949.

Plánovaný následek rozpoutaného teroru v Hirošimě a Nagasaki spočíval zřejmě v zastavení postupu sovětské Rudé armády na Korejský poloostrov a směrem k Japonsku. Americké vojenské jednotky byly ve srovnání se sovětskými relativně slabé, ale po svržení atomové bomby byly USA katapultovány, aby v poválečném období převzaly obě asijsko-tichomořská území. Podobně jako u předešlých teritoriálních zisků, které západní spojenci získali v poraženém nacistickém Německu.

Morální kontroverze o britském a americkém bombardování německých a japonských měst zcela přesahují argumenty o správném či nesprávném masovém vraždění za domnělým účelem ukončení války. Tento morální hazard je dostatečně svízelný. Ale mnohem ďábelštější je celkový větší obraz; kdy chladnokrevné, vypočítavé použití teroru a genocidy není o ukončení války, ale spíše o pouhém využití geopolitické moci proti soupeři v poválečné éře. Teror v zájmu teroru, zlo v zájmu zla.

Konečná poznámka: Nyní je moderní falšovat a zkreslovat vítězství Sovětů nad nacistickým Německem prostřednictvím tvrzení, že se Rudá armáda stala po ukončení války okupační tyranií ve východní Evropě. Postačí říci, že pokud by se Sověti dopustili jen zlomku zločinů, které ve skutečnosti provedli Američané a Britové, když bombardovali civilisty jak v Německu, tak Japonsku, nikdy bychom se nedočkali konce ohlušujícího odsuzování Moskvy, ani teď, ani za desítky let.


37 komentářů :

 1. Cemu dnes kdo muze verit ? Vzdyt vse je dnes prakticky lez, upravovani faktu, lhani a vubec vseho co vyhovuje momentalni linii ktera se navic jeste meni kazde 4 roky.
  (za Onany nesmel Natahni hnatu do White Housu za Trumpa je nejvetsi pritel a diktuje politiku WH ) Takze nic neni ani trvale lhani ,meni se dle potreby.
  Paradox je , ze pajdavec jak rikaji nejvetsi sedmilhar v 3 risi byl vlastne pravdomluvec ,ve srovnani s dnesni svetovou "elitou"

  OdpovědětVymazat
 2. Strašné a neodpustitelné!

  OdpovědětVymazat
 3. No, považovat bombardování nacistického Německa během války za terorismus či válečný zločin, to už vážně dost přeháníte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Vždyť všechna poválečná propaganda spočívá na kárání poraženého že páchal válečné zločiny a genocidu:-). Jakpak chcete poučovat a kárat někoho, když děláte to samé? Nejdřív přeci musíte zaujmout pozici morálně čistého, jinak je to ve smyslu: "zloděj křičí, chyťte zloděje! A vrah na rohu ulice o morálce káže...".

   Vymazat
 4. Příčiny mívají své důsledky. Rotterdam, Cowentry, Varšava, stovky měst a tisíce vesnic srovnaných se zemí a spálených i s obyvateli v SSSR, Lidice, ležáky, Ploština, Čierny Balog, .... Byl by to dlouhý, předlouhý seznam. Každý šestý Polák, každý třetí Bělorus zavražděn, šest miliónů Židů usmrceno a zpracováno průmyslovým způsobem, 2,5 miliónu sovětských válečných zajatců..... ČSR spočítala ztráty na životech svých občanů na 360 tisíc. Se zbraní v ruce (četně zpravodajců, spojek apod.) padlo 27 tisíc našich občanů. Kde je ten zbytek? Těch 330 tisíc? Vůbec mi jich není líto! Ani trošku ne. Stačí se podívat na dobové týdeníky. Jak se cítili jako Herrenvolk. Jak se chovali jako panská rasa! Nejen Führer, Goebbels a věrchuška. Ale každý sedlák, každý šmejd si vyskakoval na nuceně nasazené, na otroky z Východu. Ještě pár pamětníků žije. A Japonci? Masakr v Nankingu kdy během dne pobili vojáci božského císaře 250 tisíc!!! civilistů. Bajonety, pažbami, sekerami, šavlemi, střílením, zakopáním zaživa byl jeden z mnoha. Singapur, Manila... vždy desetitisíce mrtvých, povražděných! Kam vstoupili, probíhaly masakry pro nás nepředstavitelných rozměrů. Speciální jednotky pro vývoj biologických zbraní a jejich zkoušky na zajatcích, vivisekce (pitvy za živa)... A ještě ten ksindl chtěl bojovat o každý dům! Proč by měly desetitisíce amerických vojáků umírat, aby ten zrůdný systém, který vyvolal válku a vedl ji barbarským metodami porazili? Ať táhnou k čertu! Oni i - najednou ublížení Němci. Tenkrát měli být tak odhodlaní. Teď ať drží pec a učí svoje děti, že šlo o odplatu za zločiny jejich dědů a pokud by se něco podobného mělo opakovat, nássledky budou ještě horší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. citát: 20:09
   Se zbraní v ruce (četně zpravodajců, spojek apod.) padlo 27 tisíc našich občanů. Kde je ten zbytek? Těch 330 tisíc? Vůbec mi jich není líto! Ani trošku ne.

   Pletete hrušky a jablka. 27 tisíc se zbraní? A co ostatní? Já Vám to řeknu. Desetitisíce byli umučeni při výsleších a zavražděno gestapem. Každý kdo se postavil nějak na odpor byl ve velkém nebezpečí, protože stačil jakýkoliv udavač, či pitomá náhoda a bylo hotovo. Možná vás překvapí, že za protektorátu také byly stávky! A šlo o život a každý ze stávkujících to chápal! Podívejte se pořádně na seznamy lidí, co umírali v koncentrácích. A nebyli to převážně ani židé a ani jen zdaleka komunisté. Byl to ze značné části výkvět naší země a Němci věděli, proč je likvidují. Spolupracovali takoví jako E. Moravec, protektorátní vláda, Hácha a další včetně spousty podnikatelů. Nebudu se tady rozepisovat, kdo a co byli ti "Vaši" herenvolk (zřejmě vaši duševní "příbuzní" podle uvažování) dělali. Jako byste neviděl dnešní společnost, která je stejně rozdělena jako kdykoli předtím a lehce uhádnete okruhy lidí, kteří se budou smát dobrovolně a kteří se postaví za svůj názor.
   Je to stejně odporné, to Vaše "slova za sebou", jako když fotografie pražských Němců se vydávají za nadšeně jásající Čechy. Já se Vámi již nebudu zabývat, ale zřejmě hodnotíte vše podle sebe, jak je to v našem národním (skutečném) přísloví.
   Pomlouváte ty, kteří umírali často za nevýslovných muk pro svou zem. Znát jednotlivé údaje neznamená ještě, že něco víte a znáte.

   Vymazat
  2. Pro 23:09 Špatně jste mě pochopil. Mně není líto těch Němců a Japonců. Jak jsem byl naštvaný a rozjetý, zvolil jsem špatný slovosled a vypadá to, že mi není líto těch našich 330 tisíc. To samozřejmě je. Už proto, že mám mezi nimi své příbuzné. Drážďany byly nepřátelské město, velký dopravní uzel plný vojska a stály v cestě (tehdy) spojeneským armádám SSSR. Tedy byly legitimním cílem. Že už Němci neměli žádné letectvo? No a co? Neměli válčit nepřišli by o něj. AHirošiam a Nagasaki? Japonský předseda vlády generál Tódžó jasně řekl, že Japonci budou bojovat do posledního. Že to myslí vážně dokázali Japonci na všech ostrovech, které do té doby Američani dobývali. Tarawa, Pelelieu, Iwojima, Okinawa... Těsně před kapitulací 1945 pochodovalo po Tokiu 8 tisíc kamikaze! Spojenecké ztráty by byly nesmírné. Alejakse ukazuje, už jim zase otrnulo. Jak Němcům, tak Japoncům. němci se zúčastnili bombardování Jugoslávie a Japonci byli (i když jako zásobovači) v Afghánistánu. Je třeba jim včas připomenout, kam tyto choutky vedou.

   Vymazat
  3. 23:09 Autor 20:09 měl určitě na mysli: "Vůbec mi těch VYBOMBARDOVANÝCH NĚMCŮ není líto". Změňte si takto onu větu a pokračujte ve čtení. Uvidíte, že se ona nešikovně navázaná věta nevztahovala k našim obětem.

   Vymazat
  4. Mého strýce horníka popravili v roce 1942 jen za to, že vybíral peníze pro rodiny vězněných. Byla to odbojová aktivita Sokolů.

   Vymazat
  5. Musíte tuto poznámku samozřejmě prověřit. Pamětní desku se jmény u dolu Michal zrušili.

   Vymazat
  6. Mohu se i případně omluvit za moje 23:09, pokud by to bylo "jen" nedopatření. Ale tady je vidět, že je třeba VELMI POZORNĚ UVAŽOVAT O TOM, CO NAPÍŠI. Už dávno jsem si zvykl, že ani moje texty nejsou chápány tak, jak by měly. Ale vinu si můžu dávat jedině já, když to nedokáži předložit. A tak si to po sobě kontroluji. Každé slovo je velmi důležité a určující pro celkový význam. Což ale mnoho lidí jaksi nechápe a hlavně ani z pohodlnosti nechce. (To není osobní útok!) Kdysi jsem četl "pojednání" o politice se kterým jsem naprosto souhlasil a každé slovo podepisoval (v duchu). Jenže předposlední věta - poslední byla rozloučení autora se čtenářem - radikálně všechno otočila! Převrátila vzhůru nohama.
   Mne zarazil ten celkový kontext. To se nedá - stylově a slohově určitě ne - jednoduše prominout.

   POVINNOSTÍ KAŽDÉHO DISKUTUJÍCÍHO BY MĚLO BÝT, PŘEČÍST SI SVOJE VYJÁDŘENÍ PO SOBĚ A DÁVAT POZOR NA VYZNĚNÍ,KTERÉ BY MĚLO PŘESNĚ ODPOVÍDAT ZÁMĚRU.
   Chyby v textu se stanou a nemusíme si jich prostě všimnout. To chápu, ale ne významové změny. Je to otázka pár minut. Možná desítek vteřin, na chvíli se "otočit" a opět si to zkontrolovat. Odstrašujících příspěvků je i na tomto blogu vidět mnoho. Myslím tím naprostých blábolů i "blábolů" znehodnocených - aniž to my víme - jen a pouze neschopností se správně vyjádřit, či stylovou chybou ... Doufám tedy, že autor mnou kritizovaného textu se jen "nevěnoval" kontrole a "spěchal". Jinak bych se jako Čech a Moravan nikdy neomlouval ani náhodou.

   Vymazat
  7. Pro 23:09 a 10:06 Žádnou omluvu jsem nečekal a ani ji nepotřebuji. Tím méně kázání o odpovědnosti a kontrolách, povinnostech apod. Možná, místo blábolení a mentorování by stačilo se nad textem trochu zamyslet a snad trochu nadhledu.

   Vymazat
 5. Toz podekojme sionistom téz za sionistické likvidacní socialismos v Ceskoslovensko, je treba se enem probodit a celé to zvestvo pojmenovat.........a pochopit potem to pode oz samo.....hezké vecír P.S.

  OdpovědětVymazat
 6. To je chucpe ......

  OdpovědětVymazat
 7. Bombardování Drážďan mělo i ekonomický faktor zlikvidování bomb stojí peníze stejně co zbylo naházeli do oceánu. A Japonsko zaprvé vyhrožování SSSR a za druhé měli obavu z velkých ztrát vojska.

  OdpovědětVymazat
 8. Sovětský svaz začal atomové bomby vyvíjet mnohem dříve. Počátky zahájení výzkumu bylo v letech 1941 - 1942 po získání informace, že se tuto zbraň snaží vyrobit jinde, ať spojernci nebo Němci.
  Churchill a Trumen po úspěšné zkoušce na Postdamské konferenci řekli Stalinovi, že mají novou silnou zbraň a Churchill neviděl podle svých pamětí žádnou reakci (prostě lhostejnost nebo chcete-li jinak kamennou tvář). Nesprávně si to vyložili, jako že Stalin o tom nic neví a nechápe. Jenže Stalin jednak o vývoji atomových zbraní věděl a poté v soukromí se rozhodlo o urychlení dalšího výzkumu, který vedl Kurčatov. Všechno spojené s atomovými zbraněmi v Sovětském svazu vedl L.P. Berija.
  Ten rok 1949 je rokem, kdy vešlo ve všeobecnou známost, že SSSR má tuto zbraň také. Provedli zkoušky na polygonu.

  OdpovědětVymazat
 9. Média: Progresivci mají v programu vytvoření „ministerstva pravdy“. Zavřou po volbách ústa lidem s nepohodlnými názory?

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020022111532467-media-progresivci-maji-v-programu-vytvoreni-ministerstva-pravdy-zavrou-po-volbach-usta-lidem-s/

  OdpovědětVymazat
 10. Rudá armáda vyděla v Rusku takové zvěrstva,že zničené Drážďany byla jedna z hald evropy.
  V pirjod,nebyl čas na polemiku.

  OdpovědětVymazat
 11. Po válce se říkalo, že vybombardování Drážďan bylo odvetou za vybombardování jednoho historického města v Británii, nedaleko Londýna, které Němci provedli začátkem války.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějaké ospravedlnení za válečné zločiny pro své ovčany se musí najít.

   Vymazat
 12. Je to smutné, ale bombardování v posledních měsících války mělo všemožné důvody, ale tím posledním bylo ukončení války samotné.
  Nebyly to jenom Drážďany s Hirošimou a Nagasaki. Byla to i Praha, nebo Plzeň.
  Když to shrnu, hlavním důvodem bylo oslabit budoucího protivníka a ukázat mu svoji vlastní sílu.
  Nejsmutnější na tom všem je asi to, že se těmto akcím dnes dělá PR. Sleduji se značným znechucením, jak masmédia evidentně bagatelizují zločiny fašismu, ale zvýrazňují zločiny komunismu. Televize doslova přetéká novodobou tvorbou, zaměřenou na zločinné praktiky STB, ale už si téměř nevšímá zločinů Gestapa. Neustále slýchávám o milionech lidí umučených v ruských táborech, ale už téměř nic neslyším o milionech povražděných v táborech německých. A když, tak jenom o těch židovských, případně cikánských.
  Nechci dělat Rusům, ani komunistům advokáta. Ale je víc než zřejmé, že právě západ a kapitalisté zplodili a stále plodí ta nejhorší zvěrstva, kterých jsou lidi schopni. Konec konců, i tomu komunismu pomohli do sedla v Rusku západní kapitalisté.
  Skutečně, tím nejhorším zvířetem planety je člověk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokonce jsem někde zahlédl titulek, že by se měli Češi omluvit za Holocoust, protože byli pasivní a tím přisluhovali Němcům. To byste byl pane teprve zhnusený!

   Vymazat
  2. 11.53 No víte přeci, kdo vynalezl a dovedl k dokonalosti CHUCPE... Mimochodem, muslimové se prý modlí, aby v Izraeli nepršelo a bylo všude sucho, jako vpoušti Negev... Češi, kde se mají modlit za opak? Ke komu? Jakým jazykem (Jüdisch ani Ivrít neumím)?.. Aby nás zase nějaký chucpe-meister nenařkl, že jsme pasivní.

   Vymazat
 13. Ja teda nevim ale me nejak rozmlacene nemecko a jeho ruiny pripadaji docela solidni odpoved a to muzu amikum i anglanum vycitat milion veci.
  Japonsko..??
  Ty co predvedli v chine a korei meli dostat jeste 2 atomove bomby.
  Nebyli k mani prozatim.
  Trosky nemeckych a japonskych mest za 2 valky me nechavaji chladnym.
  Nemam problem...!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Humanitní bombardování, žádný problém .., humanitní použítí zápalných a atomových bomb, žádný problém ..

   Vymazat
  2. Clanek je o Drazdenech a atomovek na japonciky..
   Nechapte rozdil..??

   Vymazat
  3. 16.58 plete vsechno do hromady

   Vymazat
 14. Závěr článku :
  Postačí říci, že pokud by se Sověti dopustili jen zlomku zločinů, které ve skutečnosti provedli Američané a Britové, když BOMBARDOVALI CIVILISTY jak v Německu, tak Japonsku, nikdy bychom se nedočkali konce ohlušujícího odsuzování Moskvy, ani teď, ani za desítky let.

  OdpovědětVymazat
 15. Hlavně se Američani neměli rozpakovat využít svůj nukleární monopol a hned po válce spolu s ostatními spojenci a wehrmachtem, zahnat rusáky, kam patří - za Ural

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA koncem 2.sv.války mělo vyrobené jenom dvě atomové bomby, které použili na Japonsko. Výroba obohaceného nukleárního materiálu byla velice náročná. Kdyby USA mělo těch bomb více, tak by je určitě ti šílenci s presidentem Trumanem v čele určitě použili.
   Ale ani víc a bomb by jim nemohlo vyhrát válku se SSSR. Váš příspěvek je projevem nenávistného fanatického idiota ..

   Vymazat
 16. Vzpomínáme-li teroristické náloety a také ůcoventrisieren", pak také nezapomenout na klasicky teroristický nálet na Brno 20.4.1944: bylo zasažano výlučně civilní centrum Brna, Staré Brno, Údolní, Úvoz, porodnice na Obilním trhu, Žlutý kopec s vodojemem, byly použity bomby se zpožděnou aktivací, které bránily záchranným pracím a napalmové bomby - tedy ty, které později hrdinná USA army používala ke smažení vietnamských dětí! Dodnes se Brno z toho "koberce" nevzpamatovalo a stále zůstávají proluky po rozvalených domech. Nebyl zasažen jediný podnik s válečnou výrobou, zato civilisty přeplněná tramvaj na Pekařské a dívčí gymnásium na Mendlově náměstí i nem. u sv. Anny!

  OdpovědětVymazat
 17. Ja teda nevim jak ostatni ale muzu mit za zle spoustu veci k anglanum nebo amikum ale rozmlaceny nemecky mesta me nechavaji absolutne chladnym..))

  OdpovědětVymazat
 18. Dany 0:17, doporučil bych pánovi přečíst si knihu Karlheinz Deschnera "Moloch", kde se dočtete, jak diametrálně odlišné skutečnosti existují ve věci ukončení války s Japonskem i bez atomové bomby, jak 7 amerických generálů bylo proti použití této zbraně a jak president Truman trval na tom, ukázat Rusům sílu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.