Reklama

neděle 2. února 2020

Brexit a politické přesuny v Evropském parlamentu. Většina hlasů se bude těžko získávat


2.2.2020 iPrima
Před volbami do Evropského parlamentu, které se konaly loni v květnu, se zdálo, že dojde k velkým změnám v politické struktuře a dostanou navrch populisté a euroskeptici. Pod dinosaury EU – lidovci EPP a socialisty S&D se kymácel „trůn“. Také se očekávalo, že po volbách dojde k narušení konsensuální atmosféry Evropského parlamentu, kde rozhodnutí obvykle vycházela z velkých politických center, a to buď doleva, nebo doprava.

Očekávání se nenaplnilo a místo toho došlo k velkému roztříštění všech politických sil, ale stále zde byly dvě převažující frakce s nadpoloviční většinou jako dříve určující charakter diskuze mezi 751 europoslanci – a to EPP (221 mandátů) a S&D (191 mandátů). Politický boj na úrovni Evropy se odehrával jen v půtkách mezi proevropskými centristy (představovanými například Macronovými europoslanci strany En Marche!) a euroskeptickými populisty (jako Marine Le Penová).


Brexit téměř jako nové volby do EP

S brexitem došlo k velkému politickému přeskupení v EP.

Počet křesel v Evropském parlamentu se po brexitu, tedy od 1. února, sníží ze 751 (maximální počet na základě platných smluv) na 705. Ze 73 britských křesel se 27 přerozdělí mezi ostatní členské státy. Dalších 46 křesel bude ponecháno jako rezerva pro případná budoucí rozšíření Evropské unie.

Dvěma největším stranám – EPP a S&D – brexit nepomohl. I přes drobné zisky se jim o absolutní většině může zdát a budou se muset opět dívat okolo. Největším vítězem po brexitu se stane nově jmenovaná skupina „Identita a demokracie“ (ID), která je nejvíce reprezentovaná bývalým italským místopředsedou vlády Matteo Salvinim. Nyní by frakce ID měla být čtvrtou největší skupinou v EP. Druhá populistická euroskeptická skupina v předchozím Evropském parlamentu – Evropa svobody a přímé demokracie – se vytratila, neboť italské pětihvězdičkové hnutí nedokázalo najít dostatečné koaliční partnery.

Liberální skupina, přejmenovaná na naléhání Macrona na „Obnova Evropy“ (Renew Europe), sdružuje středová liberální politická uskupení navazující na ALDE. Frakce Alde/Renew (ČR zastupuje ANO) vlivem brexitu oslabila o několik křesel.

Podíváme-li se na možné koalice, vzniká zapeklitá situace. Dřívější zaběhnutá koalice EPP a S&D již dnes většinu nedá. Druhá koalice, rýsující se na bázi motoru Evropy Německo-Francie, což je EPP a Renew (von der Leyenová–Macron), má také nejblíže k většině. Chce-li ji získat, musí se obracet buď doprava – frakce ECR – nebo doleva (S&D), aby měla dostatek hlasů pro své záměry. Ekologicky orientovaná von der Leynová se může také snažit o přízeň posilněných Zelených – frakce Greens/European Free Alliance (G-EFA).

Bude zajímavé sledovat další vývoj a vyjednávání jednotlivých politických aktérů s tím, kam se vývoj EU nasměruje. Výsledkem brexitu na úrovni politiky EU je, že panuje dále roztříštěnost – navíc komplikovaná ztíženým ziskem většiny hlasů. Nyní bude na hlasové jednotě v EU dost záležet, když se bude muset dohadovat s USA, a to už bez Británie.
Tabulka rozdělení křesel v EP po brexitu

20 komentářů :

 1. Německá 4. říše se stejně rozpadne. Kdo chce tak ví, že i dva je do spolku většinou moc.
  https://pravdive.eu/news/176353/brexit-eu-se-brani-tvrde-realite

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stale ta stejna osa zla fasismu Nemecko - Italie..

   Smazat
 2. Ta tabulka "Rozdělení křesel..." se nedá zvětšit!!!
  Jenom zmenšit.
  Já to nepřečtu, ani s lupou.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.36
   Jestli máte dotykový displej tak ji zkuste roztáhnout prsty. Jestli ne, tak to jste... Jo. Tam.

   Smazat
  2. On má malý rozlišení. Jedině na něj klikněte pravým tlačítkem myši, v záložce dejte "Uložit obrázek jako" a stáhněte si ho někam k sobě do počítače. Pak si ten staženej obrázek otevřete a zvětšujte si ho podle potřeby, takhle to funguje, nicméně jak je malej, tak je to pak větším formátu trochu rozmazaný, ale čitelný.

   Smazat
  3. 13:14...Díky!!!
   Pomohlo to!
   Helanov

   Smazat
 3. Z té horní tabulky také přečtu jen něco, to co je na tmavém pozadí je nečitelné.Pro mě, teda :-(
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kam jste dala správné brýle? Mně to funguje. Zřejmě používáte nesprávný "správný" prohlížeč, já si s tím mohu dělat co chci. Pravda, uhlopříčka je u mně 82 cm. a prohlížeč Opera. Takže navíc ani za kulturou nemusím do divadel tak často. Šetřím na každém kliku!

   Smazat
  2. 10:50...Aha...Já mám jen tablet s malou úhlopříčkou.
   Ách jó
   Helanov

   Smazat
 4. 10:32

  Ale nejdřív zaručeně něco provedou. Vždyť prakticky celá "evropská civilizace" se chová jako nevyspělý rozmazlený výrostek pod osmnáct! A ještě nosí k tomu plínky (reklama zablokována).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:32...Ale né pempersky, to by jim Gréta nedovolila...
   Pěkně bavlněné a žádnej Ariel, hovínka vydrbat na valše a bělit na sluníčku ;-)))
   Helanov

   Smazat
  2. Já vám dám valchu! Víte jak je její výroba neekologická?! Hezky k potoku, hodit do něj placák, plínku na něj, do ruky klacek, a bušit a bušit!
   Jenom při tom nesmíte myslet na Grétu, to byste pak tu plínku mohla rozbušit na atomy, Gréta by je uviděla jak si tam poletujou mezi CO2 a rozběsnila by se.

   Smazat
 5. Brexit je důsledkem dlouhodobé snahy nových mocichtivých korytářů v Bruselu, kteří vytvářejí novou ještě nedemokratičtější RVHP, ve které se vzhlédli.
  Velmi jasně a zřetelně to vyjádřil Farage při "rozlučkové" řeči na půdě EU.
  Pro Británii to jistě není lehký krok, zvlášť když byla zakladatelem společenství, ale má jistotu, že je schopna z odchodu co nejdříve úspěšně profitovat a svobodně žít.
  Je smutné, že novodobý samovládce EU, francouzský klučík hledá vinu ve lžích a ne v ponaučení a sebereflexi.
  Zcela jinak jsou na tom novodobé kolonie typu ČR aj., které byly do tohoto "velkostatku" zavlečeny, odevzdaly veškerý svůj majetek ve formě průmyslu, zemědělství ale i základních životních, přírodních a nerostných zdrojů a odměnou jim je levné upocené lokajství a poklonkování. Nejen Česko ale i někteří další hlupáci jsou tak nuceně napojeni na unijní infuzi, že odchod by byl jejich tragédií.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tragédie? To je vždycky správná otázka. Jestliže po období zmatků, utahování opasků získáme svou vlastní tvář? A ztratíme postavení kolonie? Nikdo přece netvrdí, že život je snadný, je jen otázkou, do jaké míry si sami chceme nalhávat sami sobě o sobě. Nejvíce ztratí jen ti, kteří nikdy nežili pro lidi kolem sebe, ale žili jen a výlučně jen pro sebe a myslí si vždy za všech dob a všude po světě, že na to všechno vyzráli. Na těchto "lidech" stojí jakékoliv zneužívání a pokořování našeho společenství. Bez těchto "lidí" by vládci v drtivém dosavadní průběhu historie neměli šanci uskutečňovat svoje tak často až neuvěřitelně brutální představy v podobách válek, vyvražďování, krádeží, likvidací celých civilizací.

   Smazat
  2. 11.00
   Já bych to utahování opasků za cenu osvobození se rozhodně bral.

   Smazat
  3. Milane, vždyť zdejší lidé v podhradí si od nepaměti utahovali opasky a Mesiáš nikde. Vono to nebude v opascích, ale v lidech.

   Smazat
 6. https://pravyprostor.cz/sebevrazda-francie/ http://www.protiproud.cz/politika/4544-velky-zlom-nejen-francie-jsou-dve-obe-na-prahu-zaniku-tovarna-na-islamismus-chrli-sarijatska-gheta-cilem-je-podmaneni-metropole-celeho-zapadu-maji-stejny-osud-bezducha-bila-
  http://www.freeglobe.cz/Articles/25920-skandal-deti-ve-skole-se-ucily-modlit-allahu-akbar-video-.aspx

  OdpovědětSmazat
 7. Ty nevolení totalitní vládci brečeli jak jim je líto Brexitu. A že budou dělat věci aby se to opět nestalo. to by musely zastavit migraci zrušit euparlament a spolupracovat jako národní státy.

  OdpovědětSmazat
 8. OK: https://www.reformy.cz/tim-co-evropa-potrebuje-urcite-neni-evropska-rise/

  OdpovědětSmazat
 9. Zastoupení Čech v té tabulce mi připomíná Moravskou hymnu. Jo. Aha.
  Měl jsem kámoše. Moraváka. Ivoše (už je na Věčném vandru).
  No a jednou jsme se takhle ometáme na 1 Máje a dumáme kde by se dalo svlažit volátko. V tom hymna. Československá. My do haptáku a čekáme na blýskání. Doblýskalo, hromy dobily, a Ivoš vece:
  "Víš Mílo, nejvíc se mi stejně líbila naše hymna."
  "Jaká vaše hymna ty vole?"
  "No, víš jak je tam mezi tou Českou a Slovenskou hymnou to ticho?"
  "Jo."
  "No tak to je naše hymna."

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.