Reklama

sobota 15. února 2020

Co se dělo při privatizaci. Vypovídá tehdejší ministerský náměstek

Jan Mládek se ženou
14.2.2020 ParlementníListy
30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Kapitalismus produkuje ohromné nerovnosti, které ohrožují jeho existenci. Část lidí je na tom dnes hůře než za minulého režimu, říká v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz někdejší ministr průmyslu, ekonom a sociální demokrat Jan Mládek. „Jako velký problém vidím legitimitu zbohatnutí mnoha našich miliardářů. Zlodějin byla celá řada. Majetek naakumulovali příliš rychle,“ říká. Zemi se ekonomicky podle Mládka sice daří, v životní úrovni se ovšem podle něj vzdálenost mezi námi a Západem za třicet let od pádu socialismu příliš nesnížila.

Blížíme se třicátému výročí začátku ekonomické transformace Československa v tržní ekonomiku. Jak ten proces hodnotíte?

Základních cílů bylo dosaženo, ale mohlo to být uděláno samozřejmě lépe.

Jak to myslíte?

Myslím to tak, že ten základ toho, abychom se přeměnili v tržní ekonomiku a stali se součástí Západu splněn byl. Horší už je to s tím pomyslným doháněním Západu, v životní úrovni, ve výši platů.

Říkalo se, že si utáhneme opasky a za několik let dotáhneme v životní úrovni Německo…

Ano, ale pro mne bylo a je takovým tím vytouženým referenčním bodem Rakousko. A jeho dotažení se jaksi neuskutečnilo, respektive ta pomyslná vzdálenost mezi námi a jím se za těch třicet let zas tak moc nezkrátila. To, že jsme předstihli v HDP Řecko, Portugalsko a blížíme se úrovni Španělska, je pěkné, ale pro nás ten skutečný cíl je Rakousko, jelikož když se podíváme zpět do historie, tak ekonomická úroveň Rakouska a Československa v roce 1938 příliš rozdílná nebyla. Jedna věc jsou totiž ekonomické průměry a ukazatele typu HDP – a druhá věc je, jak jsou na tom občané.

Ti jsou na tom v Česku jak?

Řada lidí si žije mnohem lépe než v minulém režimu, část je na tom hodně dobře. Ale pak je tady také část, která na tom zas tak dobře není a v nějakém smyslu je na tom i hůře, než byla za socialismu. Jako příklad může sloužit fakt, že například postavit si rodinný domek je dnes mnohem nákladnější, a pro řadu lidí dokonce ekonomicky zcela nedosažitelné. Oproti tomu v 60. a 70. letech minulého století si domky stavěli řadoví pracující. Dnes jim to půjde už jen velmi těžko. Pak je tu i část lidí, která má zase pocit, že se toho pro ně tak moc nezměnilo.

Podobně jste hovořil již v našem minulém rozhovoru k 30. výročí „Sametu“. Zeptám se ale jinak. Mohli jsme dnes být blíže západní životní úrovni, kdyby se během těch uplynulých třech dekád něco udělalo jinak?

Ano. Podle mne zásadní chybou transformace byl přístup k zahraničním investorům. Tady vůči nim panovalo doslova nepřátelství. Důvodem bylo to, že Václav Klaus měl ten svůj model postavený na myšlence „národního kapitalismu“, že si tu zkrátka vyrobíme kapitalisty z našich domácích lidí, samozřejmě ideálně z příznivců ODS. Příliš mnoho akcií jednotlivých podniků bylo určeno pro tzv. kupónovou privatizaci. U takového běžného, průměrného podniku to bylo například až 97 procent akcií. Já jsem ale názoru, že do „kupónovky“ mělo jít maximálně 49 procent akcií jednoho takového podniku a pro zbytek se měl hledat strategický investor.

Ale proč?

Podívejte, když privatizuje někdo, kdo to neumí, tak to stojí moc peněz. Bylo tam hodně přešlapů. Pamatuji si i na to, jak se musely opět znárodňovat podniky, jejichž privatizace se nepovedla. To byla například Tatra Kopřivnice. A samozřejmě tu pak byly i některé věci, které se přepískly, jelikož něco se vůbec privatizovat nemělo, například spravování a provoz vodovodních sítí, podobně distribuce elektřiny a plynu. Tam se privatizovalo naprosto zbytečně, nebylo to zapotřebí.

Zmínil jste vstup do evropského společenství. Nicméně Evropskou unii nyní opustila Velká Británie, což zřejmě nezůstane bez následků, a Evropou obchází „strašidlo“ euroskepticismu a populismu. Jak naše členství v bloku z aktuálního pohledu hodnotíte?

Co se týče Evropské unie, tak bych řekl, že zatím je to dobré. České republice se podařilo stát se součástí jednotného evropského trhu. Ostatně na tom je do značné míry založena i naše momentální prosperita. Problém ale je, co s Evropskou unií dál. Tam už to totiž není tak jasné. Evropská unie zavedením eura vykročila na cestu vstříc společnému státu, byť to evropské elity neřekly obyvatelstvu a vykročily k dosažení tohoto cíle takzvanou salámovou metodou.

Jenže, jak vidíme, obyvatelstvo se začalo bouřit, vzpříčilo se a společný stát nechce. Euro se pak stává problémem, jelikož z logiky svého fungování společný stát potřebuje. Voliči z odporu volí protisystémové strany. Upřímně řekl bych, že většina Čechů je spokojena s tím, co Evropská unie v současnosti je. Máme Schengen, máme volný obchod, takže nechme, jak to je, a co nám je do nějaké hlubší integrace. Jestli to tak ale může fungovat dlouhodobě, je otázka.

A co přijetí eura jako společné měny? Zmíním, že závazek byl přijat vstupem do Unie…
Závazek máme, ale bez termínu. My máme pouze povinnost se někdy v budoucnu stát členy evropské měnové unie. Nikde ale není řečeno, že to má být do 5 let, anebo do 50 let. Upřímně, úplně stejně jako my to má i Švédsko, které také obecný závazek přijalo, ale neplní všechna Maastrichtská kritéria, protože zkrátka do eurozóny nechce. Je tak ve stejné pozici vůči euru jako některé postkomunistické země, co dosud eurem neplatí.

Ostatně architekti konceptu eurozóny si naběhli sami. Evropskou unii s její jednotnou měnou navrhli jako klub pro gentlemany s myšlenkou, že každého nového, kdo bude chtít do klubu, pořádně procvičí tak, aby splňoval podmínky klubu. Počítali přitom s tím, že se každý nový adept bude doslova drát do toho klubu a panáčkovat, jen aby se tam dostal. Ovšem situace se změnila. V roce 2008 a 2009 tam proběhl velký mejdan. Členové klubu se opili, pozvraceli tam koberec a zapálili závěsy. Jenže poté, co chtěli přibírat nového člena, který na mejdanu nebyl, tak mu řekli, že má platit a ten poblitý koberec pomáhat čistit. Jeden pochopí, že když si užil na mejdanu, tak musí platit škody. Ale nebýt na mejdanu a platit škody, to je nevkusné.

Narážíte na ekonomickou krizi a případ Řecka?

Ano. To ale není jenom Řecko. Řecko je jenom takovým nejviditelnějším prvkem toho všeho.

Jak vlastně dopadlo?

Úplně pozitivně ne, ale nějak to těmi půjčkami udrželi v chodu, ale jestli se někde negativně neprojeví to masivní tištění peněz, které zachraňovalo a zachraňuje některé slabší ekonomiky eurozóny, jako je třeba ta italská, je velkou otázkou.

Demokracie a kapitalismus, jdou ruku v ruce?

Musím říct, že tohle spojení se mi v roce 1989 líbilo. Byl to pomyslný protiklad totalitního režimu, co jsme tu do té doby měli: kapitalismus, demokracie, svobodné volby. Ovšem třicet let poté, co jsem objel celý svět, tak musím říct, že existují země, kde se tomu kapitalismu daří velmi dobře a s tou demokracií to tam přitom je všelijak. Kapitalismus potřebuje ke svému fungování spíše určitou stabilitu a vládu práva než demokracii. V zemích, jako je Jižní Korea nebo Tchaj-wan, experimentovat s demokracií začali až poté, co se zhroutil východní blok. Singapur je jedna z nejvyspělejších ekonomik světa, světové finanční centrum, ale že by to byla nějaká výspa demokracie, tak tomu opravdu není.

Zpět k otázce. Jak vidíte neduhy kapitalismu vy ...


25 komentářů :

 1. Mládka chce lobistická mafie dobře placenou inzercí zviditelnit,ale lidi nezapomínají na jeho velký podíl na podpoře fotovoltaického podvodu na nás občanech a jeho podíl na tlaku proti Vitáskové bývalé předsedniky ERU.
  Pro ty co chtějí znát jména prasat,kteří hlasovali pro solární podvod je tato adresa:
  tzv.poslanci
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=38530
  tady je senát
  http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?T=362&O=7
  jmenovitě
  Mládek a Urban členové stejné mafie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní15. února 2020 9:48
   Souhlas, také z něho nemám dobrý dojem. Už jenom čekám, kdy nám Kočárník s Třískou budou vštěpovat demokracii. P.K.

   Vymazat
 2. Jak to tak pozoruji po svém, tak čím dále na východ, tím větší sklon národů k rozkrádání a korupci. V tomto mají jak Rakousko, tak i Německo obrovskou výhodu vůči nám. Nejsem žádný antislovan, ale tak to prostě je.
  Týká se to jak běžných občanů, tak i politiků a když půjdu od Německa až na Ukrajinu, tak je zde rozdíl už velice patrný.
  U nás jsme tak něco "mezi", ale pořád je to málo. Kauzy se zametají pod koberec, právníci deformují zákony a jeden politik kryje lumpárny druhého. Největší boháči z privatizace navíc vlastní dnes už i naše největší média a Čt je tak jedinou nadějí v tomto světě plném dezinformací. Proto je zde také snaha jistých skupin ji ovládat za aktivní pomoci pár ideově zdegenerovaných novosoudruhů. Je to navíc velice praktické, protože se jim na ni skládáme částkou kolem 8 miliard.
  Germáni mají daleko větší odpovědnost vůči své zemi, na druhé straně to je ale občas v historii i jejich slabinou, protože dokáží následovat své ideologické vůdce doslova až do hrobu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jdete stále dál a dál na východ, dostanete se do USA, Anglie, Francie a Německa. Myslet si, že v Německu není rozkrádání, korupce atd. je přinejmenším podivuhodné vysvědčení pro váš mozek.
   Byla to třeba náhoda, že do Pentagonu vletělo "raketové" letadlo, zrovna na místo, kde byli účetní? A že pak zmizela pohádková suma? viz.https://www.veteranstoday.com/2020/02/10/9-11-the-bottom-line-an-open-letter-to-all-researchers/
   Němci neprivatizovali jako my, oni "svoje" východní území po r. 1989 prostě jednoduše zákonně rozkradli a ekonomicky zničili. Na dlouho.

   Vymazat
  2. Anonymní15. února 2020 10:00
   Také se na to lze dívat tak, že západní media se tomu nevěnují a západní občané již rezignovali. U nás ještě nejsou dokončeny rozkrádačky století, ještě je stále možné okrást zloděje, tak je kolem toho takový humbuk. Až bude nevratně rozkradeno, majetek v rukách velkých ryb, vše se ztiší a budete vnímat tu „demokratičnost“, jako Němci. P.K.

   Vymazat
 3. Jo správně nechci euro a integrovat se do tzv superstátu ani náhodou.

  OdpovědětVymazat
 4. Moc dobře si vzpomínám jak tenhle jinoch skončil a dnes dělá chytrého!
  Proč N.R má neustále potřebu vytahovat podobné zkrachovalce jako Paroubek, Vyvadil, Hájek a tenhle nepotřebný Mládek. Mají záruku, že svojí žlučovitou nenávistí dokonale splní požadavek NR, pomluvy dnešní skvělé doby!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože sdělují zajímavé informace.

   Vymazat
  2. Solidní politik Paroubek krachoval leda tak zásluhou vychytralého pravicového tisku.

   Vymazat
  3. +13:25 Prolhané!!! nebo " zajímavé "je strejdo velký rozdíl!

   Vymazat
 5. Vytahovat havlolži a chválit amiokupanty se tady holt nenosí.....u Šafra jsou na tom nepoměrně líp!

  OdpovědětVymazat
 6. Mládek a podobné figurky slouží jen jako pacholci kdykoliv zesměšnění a proto i tady na NR jsou tyto propagační články zveřejňovány,škoda času toto číst.
  Jo kdyby byli schopni zveřejnit všechny hajzle a to jmenovitě komu platíme 40mld Kč ročně za podvodně vysoké ceny za fotovoltaiku tak to by mělo smysl jinak je to o ho.nu.

  OdpovědětVymazat
 7. Jo. Moc hezkej článek. A pravdivej.
  Mládek je nezkorumpovanej demokrat s čistejma rukama a mě jezdí na zádech buldozer a za uchem mám hoblík.

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě tu chybí rozhovor s Milanem Urbanem jedním z těch co fotovoltaický podvod organizovali komu komu platíme miliony a už budete jasní na NR.

  OdpovědětVymazat
 9. Tablu našich úspěšných privatizátorů asi vede Kožený, ale ten aspoň v tichosti zmizel, ale zůstala nám tu řada premiantů, ktéří počítají s naší krátkou pamětí. Místo aby chodili kanály, mají na programu opět zálusk na vrcholnou politiku, proto bacha na recyklanty.

  OdpovědětVymazat
 10. Lidé volí nesystémové strany... tak po tomhle výlevu "demokrata" jsem přestal číst, stejně to je jen rešerše všeho co už vím dávno, zaobalená do balíčku "já nic já 'demokrad' který u toho vlastně ani nebyl".

  OdpovědětVymazat
 11. Projev, na který se nezapomíná Václav Havel

  Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, ze jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků... Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepši životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.

  V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci‚ jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí.
  Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidi, žen, nemocných. těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů. kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují
  Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v niž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
  Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury... Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO.
  Václav HAVEL v roce 1989
  ROZHOVOR : Václav Havel byl zrádce a jeden z českých jidášů, kteří zradili národ, říká v rozhovoru spisovatel literatury faktu Olin Jurman. „Jako vítěz převratu byl Havel bezesporu úspěšný. Ovšem jeho vnitrostátní politika byla tragédie. Dopustil, aby se rozkradla republika,“ říká Jurman, podle kterého je Havel pro Čechy historicky spíše negativní figurou.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vaclav-Havel-byl-zradce-a-jidas-A-prevrat-v-roce-1989-neudelali-lide-v-ulicich-K-vyroci-Sametu-prichazi-vybusna-kniha-Spisovatel-promluvil-600930

  OdpovědětVymazat
 12. Hlavně : "Už nikdy do žádného paktu nepůjdeme"
  Přitom si ho CIA vybrala, aby nás tam dovedl...
  Ovšem je otàzka, jestli si toho byl drramatik vůbec vědom.
  Nicméně, blbost neomlouvá...

  OdpovědětVymazat
 13. noviczech
  ...pane Mládek, už delší dobu přemýšlím o případu a jsem rád vašemu článku. Příklad ekonomie: do Německa přišel Syřan, který do začátku války v Sýrii žil. Měl dům, dvě ženy, s nimi (mám dojem) šest dětí. Jako podnikatel měl v Sýrii malou zámečnickou dílnu a půjčovnu obytných přívěsů! Z těchto dvou příjmů v pohodě uživil všechny, žádný jiný příjem! Otázka zní: Jaký ekonomický systém tam měli do války nastavený, že toto fungovalo? A nyní mají v zemi Američany a ohromnou inflaci???
  Další už spíše dětská otázka, vy víte proč: Zlato od roku 2000 zvýšilo cenu cirka 900 krát! Kdyby jsme místo koruny měli pravé zlaťáky, ...jak (samozřejmě teoreticky), by vypadalo naše hospodářství s inflací dnes po dvaceti letech?
  Třetí problém: tržní hospodářství je jen "západní blamáž"! Prodávejte deset kilo mrkve stále levněji, aby jste byl konkurenčně schopný! Nakonec tam necháte pracovat své děti a bez mzdy, pouze za jídlo, ...a nebo jako na západě, Německo příjem na daních 800 miliard! Výdaje na vše 330 miliard a přesto třeba vykáže mínusový schodek. Kam se podělo téměř 500 miliard! Pan majitel Kauflandu a Lidlu třeba ještě dostane od státu další miliardy například ...že stavěl v Rumunsku novou prodejnu, například!
  I v tomto ekonomickém systému by se dali udělat kroky k větší vyrovnanosti, ale miliardáři jsou jak "posedlí peklem", takže změnit se těžko něco dá. A přitom vše záleží na "vedení", nemusí být ani politické, hlavně rozumné a pevné, nezkorumpované....

  OdpovědětVymazat
 14. noviczech
  ...opravují výraz, zlato zvedlo cenu cirka 9 krát, tedy o 900 procent, ne jak jsem omylem jsem uvedl 900 krát.... děkuji za pochopení

  OdpovědětVymazat
 15. Na fotce chybí fotovoltaický panel,aby bylo zřejmé z čeho má Mládek skromný boční příjem na který mu občané s radostí přispívají.

  OdpovědětVymazat
 16. Kdyby se mělo prokazovat nabytí majetku, tak by jsme se divili.

  OdpovědětVymazat
 17. Jeden z "chlapců co spolu mluví". Jenom dobře, že současná Sněmovna schválila nepromlčitelnost privatizačních zločinů.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.