Reklama

středa 12. února 2020

Digitální daň míří správně

Zbyněk Fiala
12.2.2020 VašeVěc

Evropa musí přezbrojit proti digitálním obrům. A v rámci OECD pokročila příprava pravidel, jak zdaňovat nadnárodní společnosti mimo zemi jejich oficiálního sídla (někde v daňovém ráji). Dělba zisku by mohla být podle místních tržeb, zaměstnanců a dalších podobných ukazatelů.

Návrh české vlády na zavedení digitální daně vyděsil spoustu domácích pozorovatelů, považují jej za konfrontační. Bojí se odplaty USA, pokud si dovolíme zatížit Google nebo Amazon nějakým minimálním zdaněním. Ve skutečnosti se nic hrozného neděje. Nejsme sami, komu se nelíbí, že nadnárodní korporace s obrovskou komerční činností neplatí daně z příjmu tam, kde vydělávají, ale kdesi v daňových rájích, pokud vůbec. Kdekdo by s tím rád pohnul, proč bychom tedy nemohli být jednou v první linii? Jsme tak malí, že nikomu neublížíme, a to je dobrá cena za vylepšení pověsti.

Celá Evropa si začíná uvědomovat, že musíme být na digitální obry přísnější – ale jen to by stejně nestačilo. Musíme se také zbavit současné podřízenosti. Musíme dosáhnout toho, aby Amazon či Google, stejně jako Huawei byli vystaveni životaschopné domácí, tedy evropské konkurenci. Proto Francie a Německo obnovily svůj zájem o budování evropských šampionů a snaží se pro to získat eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Mergrethe Vestagerovou.

Těžko vydobytelné daně nadnárodních společností jsou tedy jen částí problému. Podchytit musíme i daňový dumping zemí, které se nadnárodním společnostem podbízejí. Přitom už dávno nejde jen o ekonomické dopady. Když rozpočet dlouhodobě vyhladovíte, lidé si všimnou, že na silnicích jsou díry nebo že zdravotnictví a školství už nejsou, co bývaly. Pokud neuvidí snahu něco s tím udělat, hodí to z rozčílení nějakým protestním šarlatánům, a pak už se nestačíme divit.

Proto je tolik individuální pokusů vlád nějak zasáhnout, byť spíše jde o impulz, který má pomoci rozhýbat kolektivní akcï. Ustát se to dá jen v rámci mezinárodní dohody dostatečně silné skupiny zemí, kterou nelze nerespektovat. A to, že se pozornost soustřeďuje na digitální obry, není náhoda. Vydělávají nejvíc, už se přesunuli do kategorie největších světových společností s kapitalizaci nad bilion dolarů, ale zisky z jejich tržeb jako by neexistovaly, alespoň pro rozpočty zemí, které jim nabízejí své spotřebitele i infrastrukturu.

A tady máme i lepší zprávy. S tou kolektivní akcí už se začalo, v říjnu loňského roku překonala jedno úskalí a nyní se chystá vyrazit plnou parou vpřed, aby byl příslušný návrh hotov do konce roku. Akce vznikla z podnětu skupiny G 20, kombinace rozvinutých i rozvojových států, která v jistém smyslu nahrazuje bezzubou OSN. Technické zázemí pro nápravu mezinárodního rámce vybírání daní nabídl sekretariát OECD. Akce nese název Base Erosion and Profit Shifting Project. Jedná se tedy o projekt obrany proti trikům nadnárodních společností, které vedou ke scvrkávání nebo úplnému vymizení daňového základu a odsouvání profitu prostřednictvím pochybných úhrad do zahraničí.

Ze zprávy z jednání skupiny na konci ledna lze vyčíst, že od loňského října máme „jednotný přístup“ (unified approach), a ten se teď bude řešit detailně. Pozornost se soustředí na to, kde mají být daně placeny (nexus rule) a jaký podíl zisku v jednotlivých zemích podlehne zdanění (profit allocation rule). Onen jednotný přístup tedy spočívá v tom, že nadnárodní společnosti budou moci být zdaněny tam, kde vyvíjejí soustavnou a významnou podnikatelskou aktivitu, přestože jejich oficiální sídlo je jinde.

Samozřejmě, že teď nastane snaha to zamotat a zatemnit nejrůznějšími prahy a výjimkami, nemluvě o mechanismu řešení sporů, na straně korporací, zatímco politici budou hledat odvahu pro jasné rozhodnutí. Příležitost dostanou v červenci v Berlíně, kde má být dokončena politická dohoda i nad detaily „inkluzívního rámce“ tohoto řešení. Slovo inkluzívní si můžeme přeložit jako kompromis, umožňující nejširší účast na projektu, ale jeho druhou stranou je pak jednotný přístup, dohoda o pravidlech, na jejichž uplatňování budou vlády trvat a mohou v tom počítat se vzájemnou podporou. Doufejme.

Takže s tou českou digitální daní jdeme správným směrem. Kdyby se to nakonec trochu zpozdilo, protože čekáme na společnou dohodu, už se tak moc neděje. Stejně dobře však může převládnout přesvědčení, že Česko musí hájit své zájmy rozhodněji. Je ostuda, když se u nás kdekdo pase, kdekdo tu vydělává o třetinu víc než jinde, a vláda tomu jen bezmocně přihlíží. Pokud se probudila, má prostor. Partneři mají předplaceno, pustit chlup je nezabolí.19 komentářů :

 1. Nebylo by od věci uplatnit i daň na bankovní domy, jakoukoliv formou, s tím, že nesmí zvýšit poplatky pro své klienty, pod hrozbou odebrání licence, učiní-li tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drak12. února 2020 8:17
   S tou bankovní daní máte pravdu, to jsou další megazisky, které nezdaněné odcházejí ze země. Platit daň, je povinnost, nemáte-li ze zákona vylobovanou výjimku. A to stále i když vláda jejich výši mění, cvičí s DPH a podobně. Takže, jak se bankovní domy s daní vyrovnají, je jejich věc, nijak bych je v tom neomezoval. Podobně nikdo neomezuje autoservisy a další podnikatele, jak se vyrovnávají s daní. P.K.

   Smazat
 2. To by se mělo brát daně od všech co tu podnikají ale se stávajícím vedením to nepůjde.

  OdpovědětSmazat
 3. Digitální daň vzbuzuje příliš averze ze strany USA. A zbytečně. Zaveďme tedy již konečně sektorové daně (ty se pak mohou týkat i bank, zahr. vodárenských společností či supermarketů) a projde to v klidu. Ty mají i jinde (Francie, Maďarsko apod.).

  OdpovědětSmazat
 4. Jedna věc je digitální daň, druhá je prosadit ji vzdor USA a jejich výhrůžkám sankcemi.
  Abychom se, jako už tak často, opět neposrali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milane - jinak to nemůže dopadnout. Sice se Davidovi podařilo useknout Goliášovi hlavu, ale to za ním stál Bůh. Jindy to dopadne jedině podle Vašeho.

   Smazat
  2. 16.45
   Spíš odvaha a fištrón než Big Boss - a té se naší rádoby vládnoucí garnituře věru nedostává.

   Smazat
  3. milan12. února 2020 10:56
   No už jsme se po.rali. Počkáme s tím na jednotný přístup G20. Uvidíme, co z toho zůstane. Ale jistě je to krůček správným směrem.
   Pozoruhodné je, že se angažuje G20 a OECD, nikoliv samotná EU. P.K.

   Smazat
 5. V Bruselu se už perou! Pár dní po Brexitu všem došlo, že nebudou peníze! Zaplatit má východ! https://www.youtube.com/watch?v=TgW4RsARo7Q

  OdpovědětSmazat
 6. Zbývá ještě zamířit správně, a zatočit s pračkama na špinavý peníze - na šmejdy z nakladatelství časopisů ( neprodejné, ale tisknou se pořád - živí to co? reklama!) na šmejdy z reklamních agentur, a spoustou kanceláří všude možně s názvem euro.... to a to. Tam se nedělá vůbec nic, ale dřepí tam dětičky a příbuzní pracháčů, kteří jim platí jakousi mzdu, tím si vytvářejí "ztráty z podnikání" a mohutně tím krátí daně ze zisku. Na stejném principu pracují reklamní agentury - zakladatel je vždycky zavšivenej pracháč, zaměstnanci jeho smradi a příbuzní, a reklamy se vnucujou všude, i když to v TV každý přepne jinam ( nemají sledovanost) a časopisy - jak už jsem napsal, stejný princip. Vydavatel - je šmejd, synek nebo příbuzný žoku peněz, tisknou se sračky, bulvár a drby o hvězdách, autoři - opět sráči z řad příbuzenstva - zkrátka celé zavšivené rodiny, a všechno to krátí daně z příjmu. A proč by ne? V České, do mrtě rozkradené a prošantročené kotlině toto jde! Jo takhle kdyby si směli vydržovat podobné podnikatelské aktivity až po oddanění zisku - to by panečku ubylo vydavatelstvích barevných sraček zaplňujících část regálů v obchoďácích, po určité době odvážené do sběru papíru za cenu papíru! To by panečku ubylo zasraných parazitů v takzvaných distribučních firmách ( jen Praha!) které ty barevné sračky rozvážejí a pak zase svážejí do sběru! Opět - příbuzní praček na špinavé peníze! Proč tohle "stát" dopustil? A teď se bojí proti téhle špíně zakročit, protože se z toho všeho stala vyžerácká mafie - raději se vždycky vletí na "obyvatelstvo" - ti musejí prostě ze svých pidipříjmů zalepit všechny díry po žroutech, a ještě spolufinancovat přetučnělé platy zákonodárců, to jest těch, kteří to tady zprasečili. Teď všichni čumí, a neví jak ven z hoven - vždycky se pár let přežívá -pak volby - pak se o tom žvaní a přežívá to dál, pak nové volby - a pořád dokola. Změní to jen a jen převrat! S velkým Pé.

  OdpovědětSmazat
 7. A co české úřady, používají také šifrování od CIA?

  https://www.lidovky.cz/svet/usa-spolecne-s-nemci-odposlouchavali-nepratele-i-spojence.A200211_185426_ln_zahranici_ele

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020021211490264-otres-ve-svycarsku-cia-desitky-let-pouzivala-mistni-kryptografickou-spolecnost-pro-mezinarodni/

  Ten západ, to je kabaret!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teď by stálo za to, aby nějaký investigativní novinář zapátral, zda nějaká složka našeho státu používala šifry od firmy Crypto AG.
   Jinak vsadím se, že supermegabezpečný ProtonMail bude ten samý případ.

   Smazat
  2. Koudelka doporučuje JEDINĚ ŠIFROVÁNÍ OD CRYPTO AG!

   Smazat
  3. To americké impérium je takové simulákrum. Jinak to je profízlované 100x víc než celý sovětský blok.

   Smazat
 8. Jste se zbláznili. My zavedeme digitální daň a Američané na nás uvalí sankce a neprodají nám za výhodnou cenu vojenské vrtulníky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nic... U nás v modeláři nám prodají drony... a věřte, že si žoldnéři pohrají a ještě nám zbyde na cash flow...

   Smazat
 9. Vono to chce trochu poklidit, podívat jakými tunely nám odtíkají miliardičky, když ty díry ucpeme, tak budeme v plusech a netřeba zvedat daně. Oblíbená je opačná cesta, navrtávat další díry do lodi a když se potápí, tak zvedat daně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní12. února 2020 23:50
   Je třeba udržovat pořádek na obou stranách – výdajové i příjmové. Tedy kontrolovat hospodaření státu se státními prostředky i odpovídajícně zdaňovat zde působící megaziskové podnikatelské subjekty. Nejenom naše menší podnikatele a živnostníky. Ti by naopak měli dostávat úlevy na start firmy, neboť zajišťují zaměstnanost. Kdežto megafirmy zde neplatí odpovídající daně a vozí si sem Ukrajince a Indy na práci. K čemu nám zde takové firmy jsou? P.K.

   Smazat
 10. Daně. Tak bylo přidáno důchodcům a zaměstnancům, aby si mohli koupit více či kvalitnější zboží. A jak na to reagoval kapitál? Zvýšil ceny všeho zboží tak, že si důchodce a zaměstnanci koupí spíše méně a horší kvality zboží. Není pak jednoduší rovnou ty miliardy poslat kapitálu a nevytvářet iluze, že se úroveň občanů u nás zvyšuje - přesto, že se stále více a více propadáme proti Německu a.... Tak to přeci jen zvládali za socíku soudruzi lépe, tehdy skutečně jsme se aspoň lehce, ale přece jen s životní úrovní občanů vylepšovali. Dnes ano - také - horních 10 tísíc na úkor dolních 10 milionů.
  A jak tedy s daněmi? Nedají se zvyšovat daně z přidané hodnoty - každé zvýšení inflace o 1 % zvýšení DPH o 1 %? Kde jsou ty zlé časy socíku, kdy se naopak ceny zboží snižovaly! Kdo to kdy viděl v ekonomice kapitalismu plošné zlevňování zboží. A ne partiového, jak jsme svědky v hypermarketech. ,Kde jsou ty časy 1 kg brambor 1.40.-Kč, chleba 1 kg 2.40.-, 4 vejce za 1 Kč??? Ale kde jsou i ty časy kapitalismu, kdy jsem za kg odpadu platil více, než za kg krkovice!
  Ale zcela mimo "mísu". Babiš se zlobí nade termínem Čechie pro ČR. Právem. Je to jen obměna hitlerovského, nacistického dehonestujícího pokřiku na náš stát v letech 1934-1945 : Tschechei (Čechaj). A TA ZÁMĚNA S ČEČENSKEM ZDE JIŽ BYLA A DOKONCE NA VYSOKÉ ÚROVNI NEVZDĚLANÝCH POLITIKŮ. - Ale viděli jste někde v diktatuře kapitálu vzdělané politiky a ještě navíc i kapánek inteligentní. Takoví Babišové, to se musí hledat mikroskopem. Nenechme se mýlit tituly, kterými se politruci dnes věnčí, to jsou všechno plzeňská práva, různá MBA a podobné zcela bezhodnotné tituly. Ten nejnovější je BNM - jistě nemusím rozvádět, každý Čech i s obecnou si hravě domyslí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.