Reklama

středa 5. února 2020

Erdogan prohlásil, že Krym je součástí Ukrajiny a následně Turecká armáda zaútočila v Sýrii na vojska věrná Bašáru Asadovi

Jana Kunšteková
5. 2. 2020

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hraje vysokou hru. V pondělí při návštěvě Ukrajiny odsoudil anexi Krymu. Ukrajinský prezident Zelenský dokonce doufá, že Erdogan pomůže osvobodit krymské Tatry, údajně vězněné na Krymu kvůli podezření ze spolupráce s islamistickými skupinami. To vše v době, kdy se zostřuje boj o provincii Idlíb. Poprvé během války došlo k přímému střetu Turecké a Syrské arabské armády.


Syrská arabská armáda postoupila do území, ovládaných "rebely" v syrské provincii Idlib. Na místě došlo ke střetu s tureckou armádou, která oblast okuouje. Ve stejný čas Erdogan při návštěvě Ukrajiny vyzval Rusko, aby splnilo své závazky v této provincii. Syřané jsou totiž tak drzí, že postupují do nitra Idlíbu, který ale přece patří Turecku, stejně jako Afrín, stejně jako Jarablus. Stejně jako území mezi nedávno kurdskými městy na severu Sýrie - Tel Abyad a Ras al Ain, tedy Sere Kaniyé a Giré Spí, kde Turecko buduje "bezpečnou zónu" pro syrské uprchlíky a odkud vyhnalo 300 tisíc lidí. A najednou si syrská armáda dovolí dobývat zpět území obsazené prostureckými džihádistickými frakcemi! Co za dohodu to mohlo být - konkrétně dohoda ze Soči - že vylučuje obsazení vlastního území a naopak dovoluje postup turecké armády na území cizí? Ono to ovšem bylo spojeno se slibem, že Turecko území od svých džihádistických spojenců vyčistí samo.

Při útoku syrské armády v pondělí ráno zahynulo několik tureckých vojáků. V odvetu vpadla kolona turecké armády do Idlíbu a zabila, jak se chvástá, až 76 syrských vojáků. Damašek nic nepotvrdil. Bylo to první přímé střetnutí syrské a turecké armády, které může mít dalekosáhlé následky, jak se obává André Ballin v článku pro Handelsblatt ze 4. února.

Vede to samozřejmě k napětí mezi Ruskem a Tureckem, jak dokládají i Erdoganova slova ze zmíněné návštěvy Ukrajiny, citovaná ve Handelssblattem

I ze smrti vojáků obviňuje Erdogan Rusko: „Byli jsme trpěliví. Kvůli útokům syrského režimu, před kterými Rusko zavírá oči, uteklo na naše hranice více než milion lidí. Turecko se nesmíří se smrtí svých vojáků." Turci v pondělí zahájili protiútoky proti syrské armádě a Erdogan varoval Rusko, „aby se nestavělo do cesty“.

V úterý 5. února pak v tureckém parlamentu vyhlásil Assadovi ultimátum: „Útoky na naše vojáky v Idlíbu jsou novou érou v Sýrii. Jedná se o úmyslné útoky. Teď po těchto útocích to nebude stejné jako předtím! Řekl jsem Putinovi, že buď Assadův režim vrátí k limitu dohody ze Soči, nebo je sami donutíme, aby to udělali!

Důrazně žádáme syrskou armádu, aby opustila oblasti v okolí tureckých sledovacích stanovišť v Sýrii. Má na to čas do konce února. Pokud ne, udělíme vám lekci a uděláme to sami!

Naše vzdušné a pozemní síly se budou volně pohybovat ve všech oblastech našich operací a v Idlibu a budou provádět vojenské operace podle potřeby! “, řekl Erdogan turecké vládní tiskové agentuře Anadolu Ajansi.

Blízká budoucnost nám ukáže, jak daleko Erdogan zajde. Autor článku v Handelsblattu se obává, že by mohlo dojít k přímé konfrontaci člena NATO s Ruskem, jako se to stalo už v roce 2015 při setřelení ruského bojového letounu nad Sýrií. Situace ale není stejná a doba, která uplynula, ukazuje, že Erdogan sice ukazuje svaly, ale k přímé konfrontaci se státem, který mu dodává raketové systémy, se neodhodlá. Navíc v době, kdy se jeho spojenci v NATO sotva odváží postavit se mu otevřene po bok poté, co na podzim"mírově" napadl kurdskou oblast Rojava v severní Sýrii a provádí tam rozsáhlé etnické čistky. V ničem mu nebránili, naopak, vyjadřovali nejrůznější pochopení pro bezpečnostní zájmy Turecka, ale o přímé vojenské podpoře si Erdogan může nechat jen zdát. Je samozřejmé, že druhá nejsilnější armáda v NATO by i sama o sobě na porážku syrské armády stačila, s velkou pravděpodobností, ale to by byl příliš nevratný krok. I s ohledem na situaci v Libyi a napětí kolem nalezišť zemního plynu kolem Kypru a v Egejském moři, kam vyslal Erdogan vrtné a válečné lodě, se zdá, že cílů je příliš mnoho najednou. Příliš mnoho i na jeho preemptivní doktrínu, podle které mají být "všechny případné hrozby pro Turecko všemi prostředky zničeny dříve, než jej zasáhnou." Rusko by asi bylo příliš velké sousto.

109 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Křivák je křivák vždycky. A nejen Turek. O nějakém kamarádství nemůže být řeči. Jde o to včas jej využít a včas ho vykázat do patřičných mezí. myslíte si, že nás vidí Němci, Britové nebo Francouzi nějak jinak? O Američanech ani nemluvě!

   Smazat
  2. 20;27
   Návrat idiota!:-)

   Smazat
  3. king kong5. února 2020 20:27
   Možná to bude tím, že jako fangle v uragánu jedná Erdogan. Vy to máte lehké, pro gorilu je banán vždycky dobrý. P.K.

   Smazat
  4. Vyhody Islamu jsou nepopiratelne..Sileny fanatik muze delat co chce a kde chce a setka se jen s uznanim ,nizkym nebo zadnym trestem za sve zlociny. Odmeny od merkel a podrizene EU ,IMF jdou do miliard a ukradnou se rekum a jinym podlidem v EU. Aby tak neutraceli zbytecne za blbosti ,jako vlajky a symboly jejich statu a vlad . Ty taky prijdou odstranit co nevidet....Divim se ze znasilnene zeny a deti nejsou jeste kamenovany v EU.
   Velka zaostalost jeste vladne v nekterych oblastech EU...Po vzoru Trumpa dnes Erdogan meni denne vse dle toho jak se vyspi z "leciv" , ktere dostava spolu s prikazy a ctenim v moudre knize.. Jak je videt touzi silne po vetsi okupaci a vice vojenskych zakladnach v jeho zemi..Nadeje na rozpoutani svetove valky umira posledni..Pochvaly se pak jen hrnou reprezentuje skvele vse Nejlepsi co na Str.Vychode najdete..a konkuruje tezce Kreticce v honbe za medajli NEJVYSSIHO MIRU...

   Smazat
  5. Mě by se moc líbilo, kdyby zlej Putin ty hodný Tatary co určitě, ale určitě nejsou právem zašití za kontakty a islamisty, daroval ještě hodnějšímu Erdoganovi. Jenže to asi nejde. Ale hezký by to bylo.
   Dobrej týpek, tenhle machometán. Vydírání evropského pejsánka funguje, proč to nezkusit taky s méďou?
   Buď ten křivák něco šije, nebo začal mít dojem, že má nebe už už na dosah - jen ještě kousilínek a vyroste až do něj.

   Smazat
  6. danny,
   správně, hnůj zůstane vždy jen hnojem, možná , že nebude až tak smrdět, anebo bude smrdět jinak.
   Pro ty, co neví co je hnůj: rozkládající se zbytky živočišného a rostlinného odpadu, produkující jiné chemické prvky....., které ovlivňují určitý typ homosapiens
   a pánové!!!!!
   s hnojem se nedá bojovat, hnůj musíš mít pouze pod kontrolou, jinak jsi hnůj sám a to si piš..

   Smazat
  7. Jako vždy - celej článek je nesmysl! Krym není nic bež jen jižní Tavrida - gubernie Ruského impéria! A smlouva mezi Vysokou portou a Kateřinou II. jasně praví, že pokud Ruské impérium ztratí v budoucnu Tavridu z jakýchkoliv příčin, ta automaticky připadne zpět Osmánské říši! Pokud teda Putler vykřikuje že Chujostan je Rusko a klaní e Alexandroj III., pak je povinnej nástupci sultánů panu Erdoganoj vrátit tu část Tavridy, kerou okupuje - teda Krym! A randa Zelenda zas by měl kukat navalit Melitopolsko ...

   Smazat
  8. Blbeček trolíček 7:05 chuj z chujostanu vykrikuje, že Rusko je chujostan. To nevymyslíš, to je realita blbečkov od soroša.

   Smazat
  9. Ono pane9:09 na každém šprochu7:05 se najde pravdy trochu. Ale smůla, Osmanské říši se však navracet nic nebude, protože také žádná neexistuje, jenom podobnej chujostán Turecko, kterým počastoval chuj7:05 podobnej boľševickej parchanát Rusko, jako je i samotné Turecko boľševického vůdce Ataturka. Pan7:05 sice má historické znalosti na vysoké úrovni, no jeho vyjadřování na téže akademické úrovni není, jenom akorát tak na třetí cenové někde v hospodě.

   Smazat
  10. 7.05
   Správně, polytyku!
   A Poláci by nám měli navalit Slezsko, Rakousko kus Rakouska včetně Korutan a Němci obě Lužice.

   Smazat
  11. Chuji 10.42, myslíš že nikdo nepozná že odpovídáš sám sobě? Že autorem píčoviny 10.42 a 7.05 je jeden a ten samej vymaštěnec? Dej si jonta nebo si píchni perník a zelez i svejma znalostma na vysokej úrovni retarda, idiote.

   Smazat
  12. 11:44 Polákům tak či onak nepřestanem nikdy vděčit za to, že bolševické hordy neprošly v roce 1920 do Evropy a kdyby bývali byli rozumný i v roce 1939, tak civilizovaná Evropa mohla v současnosti vypadat takhle! - http://img15.deviantart.net/8736/i/2013/256/2/e/pakt_ribbentrop___beck_vol__2_by_coszniczego-d6m4e0q.png

   Smazat
  13. Jako kazdej politik a bohac spolu se sluhy vsude dnes najdem jen lez podvod ,zakerne zlociny a kdyz se system Zombie hrouti zpet do hrobu vyhrozuje vsemi moznymi prostredky a kdyz konecne v hrobe tak preziva aby zase Zombie vylez za cas a opet zacasl masakrovat a skodit..To se opakuje .
   Pres.Usa Obama se kvalifikoval se jako vudce vsech prodemokratickych teroristu na svete.
   Na pomoc byl fanatik Erdogan.
   Kdyz se zjistilo se Syrie ma zasoby sarinu ihned Obama vyrval ,ze to nesmi pouzit jinak bude znicen..
   Erdogan ihned vycvicil teroristy a ti zautocili na Damasek ,kde nejdrive bylo 1500 obeti ale to se postupne velmismrsklo na nekolik. Fake media a fake novinari besnili,obzalovali a odsoudili Assada ze zavrazdil okolo pul milionu svych volicu a Obama besnil ze musi pryc. Zadnej ovsem dukaz.
   OSN komise zjistila ze to byli teoristi Al Nusra. To potvrdili CIA. Erdogan kricel na Obamu ze Syrie prekrocila cervenou caru ,aby zacal masakrovat presne jako v Lybii.Ale ten vahal a mezitim Pentagon zacal dodavat zpravy Rusku o zamerech a planech Teroristu v Syrii a o dodavkach Obamy zbrani a materialu a dolaru na pomoc. Proto byl zavrazden velvyslanec Stevens ten organizoval dodavky zbrani Chlaifatu.
   Problem byl jasnej teroristi po padu Assada by vnikli do vakua , ovladli vsecko a US by tezko zabranili vojensky jejich besneni vsude.
   Bylo jasne ,ze je treba odstranit silence a fanatika Erdogana..

   Smazat
  14. Obama jako vudce demokratickych teroristu na svete se velmi obaval chyceni Bin Ladena ,kterej by mohl promluvit. Fake media obvinily a odsoudili predem bin Ladena ale bez jedineho dukazu. FBI nevydala na nej zatykac za 9/11 !!!
   Bin Laden zil v Pakistanu jako rukojmi zdejsi vlady od 2006. Ti cekali az se penize na jeho odhaleni a chyceni navrsi pres 25 milionu dolaru a pak nabidli bin Ladena USA.
   S tim ze si penize rozdeli. Bin Laden uz byl velmi nemocen a jeho doktor a agent pakist.vlady odebral vzorek DNA, aby se potvrdila totoznost. Pakistanci vypnuli vsechny alarmy na hranicich a zavedli US vojaky do jeho vily , kde byl rozstrilen na kusy .Tez Pakistan a Saudi A. meli velky zajem aby neprezil a nemluvil.
   Vila stala blizko voj. zakladny a voj. akademie a kdyz jedna helikoptera spadla a zacala horet pres 30 minut nikdo si toho nesmel vsimnout..Ani hasici..
   Zadne pocitace a nic in Laden nemel ani v mori nebyl pohrben...Vsecko jen lez , muzou mluvit pravdu ale uz toho nejsou ani schopni a Zombie lzou i kdyz nemusi..

   Smazat
  15. Pokud někdo hledá mezi někým z Čechů, Němců a Britů křiváky, pak musí hledat zejména v těch nečeských národech !Takovou prasárnu jako Mnichov Češi nikomu neudělali !

   Smazat
 2. Turek byl vždy křivák. Putin se nechal ojebat. Rusové nezapomínají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin se nedá jen tak oj.bat! Určitě s tímto počítal. Musel. Idlíb je součástí Sýrie on Asadovi (Trumpovi) veřejně slíbil zajistit suverenitu nad celou zemí. V rukávu je jistě řada trumfů. A odstupňovaných. Vzpomeňte na sestřelený bombardér. Jak se Erdogan kasal! Stavěl se jako zmrzlá košile, jak to Rusům vytmaví, jak s nimi zatočí, kdyby se o něco pokusili... Do měsíce kvílel v médiích a prosil alespoň o telefonát! A pak přiletěl do Moskvy a pěkně s čepicí v ruce jednal o nápravě... I oslavovaného hrdinu, co zavraždil letce nechal pověsit. Tak jen klídek.

   Smazat
  2. 21:13...Putin a Erdogan si oči nevydloubou...
   Erďa zřejmě jen předvádí nějaké tanečky pro domácí publikum.
   Oba jsou lišáci a ani jeden nemá zájem zbytečně válčit.
   Turci i Rusové mají hluboko do kapsy a tak prioritou je pro ně klid a nakrmit obyvatelstvo.
   Z válčení nekyne profit ani pro jednoho z nich.
   Helanov

   Smazat
  3. 0:08, zase vedle. Erdogan se nikdy nevzdal plánů na ovládnutí Sýrie pomocí Muslimského bratrstva a prostředkem po atentátu a ruské intervenci mu měl být Idlíb, který v podstatě má pod svou kontrolou. Jenže on nebyl schopný/ochotný dodržovat dohody o příměří. Nevyčkal, až se vše sklidní a začne fáze výstavby, a následně se znovu díky základně v Idlíbu rozpoutá "revolta". Ne, jeho žoldáci prostě musí ostřelovat Aleppo, musí neustále útočit a tím dávat najevo, jak to v Sýrii bude pokračovat. Takže teď je zadání pro SAA: vzít pod svou kontrolou dálnice M4 a M5 z Aleppa do Latakie a Damašku, a očistit okolí Aleppa, aby tam mohla vzniknout bezpečná zóna. Saraqib je klíčový bod. Jen je třeba doufat, že to tam někdo neposere, buď SAA nebo Turci, kteří tam mají několik check pointů.

   Smazat
  4. Uvidíme. Možná se taky potvrdí že Helanov bude blíže pravdy.

   Smazat
 3. A zase je ten opičák páchnoucí první pod článkem se svými sprostými výpady. Jak to jen dělá? Dřepí u PC, v gatích pleny pampers aby nemusel odejít ani na hajzl a číhá na nový článek - jinak to není možné. Jsi si vědom toho, že jsi nemocnej? Duševní mrzák non plus ultra. Toho už se nezbavíš, i když chápu, že osamělost musí být strašná a ještě ke všemu když je člověk tak hnusnej jako ty, lidskej odpad, kterej se z osamělosti nevyhrabe.Chceš naznačit, že na diskuzích k NR budeš otravovat a urážet slušné lidi pořád? V jakém čase opice jako jsi ty také něco žerou? Žereš vůbec někdy něco? Máš co žrát? Že od PC prakticky neodlézáš.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan Erdogan by měl vzít navědomí, že když si Američani někoho vezmou na mušku, zpravidla nepovolí, dokud ho nedostanou. Zatím jim v tom v jeho případě bránili a už jednou zabránili Rusové. Co kdyby jednou přivřeli oči?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, pokud jim začne žrát z ruky, pak má šanci. Taky ještě nezaplatil za S400, to je jeho mocná zbraň. A dobře ví, že Rusáci nutně potřebují TS. Je otázkou, nakolik bude Erdogan ochotný ohrozit vlastní zemi, tak jako to udělali ukrajinští oligarchové, aby získal osobní prospěch. Něco jiného je devastovat Sýrii a mít z toho prachy a něco jiného je Turecko, které se usiluje o líderství v regionu.

   Smazat
  2. Snažili se a Rusové tomu turkovi zachránili kejhák. Věřím že ho též Syřané a Rusové vykopnou ze Sýrie.

   Smazat
 5. Nereagujte na požírače banánů. Za komoušŮ trpěl, takže teď to musí bránit zuby nechty. Měl jsem Erdogana za mazanějšího.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Erdogan je mazaný, jen ne vždy se vyplácí hrát se špinavými kartami a se špatnými kamarády. Pokud je někdo ještě mazanější, využije toho, což se stalo. A Erdogan dobře pochopil, že to je pro něj mnohem výhodnější. V každém případě žije, což není nezanedbatelné.

   Smazat
 6. Na Novinkách právě hlásili, že Syřané vstoupili do dalšího strategického města. Pro normální lidi - osvobodila další město od islamistů. Vetešník z předměstí Londýna (SOHR) hlásí, že se "bojovníci radikálních skupin" stáhli na nové pozice ještě před příjezdem syrské armády (nějak mi to připomíná Völkischer Beobachter z let 1942 a dále). Jo a ukazuje, jak Syřani prchají přes režimem Asada. Asi mají proč. Nasáčkovali se tam hrdlořezové z celé Sýrie i se svými famíliemi. Takže Erdogan má smůlu. Podle toho so hlásí SOHR jde o úprk. A nikoliv o nějaké ústupové boje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je Saraqib, klíčová křižovatka se čtyřmi tureckými pozorovacími punkty. Teráči už včera utekli, jelikož je Syřani odřízli od zásobovacích tras.

   Smazat
 7. Syrská armáda postupuje
  https://twitter.com/petolucem

  OdpovědětSmazat
 8. Co se týče Erdogana, Pjakin říká když chcete přeplavat řeku musíte si na záda naložit tolik, aby vás to nestáhlo ke dnu. Aktivity Erdogana komentuje asi takto, nechte jej dělat co chce, spolehlivě se tím sám zničí. Nemyslím si že by jej Putin podcenil a řídí se pravidlem že lepší je mít soupeře na očích, než za zády. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 9. Uz jsem o tom psal aby nebylo zbytecne prekvapeni fanatik VZDY hleda ke spolupraci jen zase fanatika.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nevím, koho tím máš na mysli, jelikož Erdogan a tím méně Putin nejsou fanatici.

   Smazat
 10. Dobrej priklad je zde Kretenicka , ktera od protestu proti zamorovani pocasi, skoncila s obvyklou intenzivni zadosti postavit kazdeho ke zdi..
  Zrejme velmi shodne nazory se zboznym pranim Diktatorske elity.
  To jiste rozhodlo o udeleni Medajle nejvyssi mirumilovnosti..
  Jeden rozdil muzeme pozorovat ,ze kdyz se kaci les litaji trisky , dnes kaci svet a do hrobu litaji zivi lide , jako mrtve trisky , deti zeny a co nejvice jich..
  Ovsem pod ideologii nejvyssiho humanismu lidskych prav, demokracie ,svobody projevu v tom se ale nikdo nesmi zmylit.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak to vám teda ta přízeň Erdoganovi dlouho nevydržela :-D
  Předevčerem největší hajzl světa když rusákovi sejmul stíhačku, včera hrdina, který ukázal Amíkům fakáče při nákupu F-35 a když ustál údajný americký pokus o puč a když koupil od rusáka S400.
  A dnes zase pro změnu nácek :-D
  Jak říkám, přízeň ruských užitečných idiotů je stálá asi jako fangle v uragánu :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:13, že jsi idiot, to víme všichni už dávno, ale ty se neustále snažíš nám to připomínat. Nikdo Erdogana neoslavoval, plácáš úplné kraviny. Spíš bylo divné, že dosud jako tak stále spolupracoval. Já osobně jsem čekal, kdy to skončí. Zákonitě museli na sebe narazit, jelikož Erdogan non stop celou chvíli prohlašuje o Asadovi, prezidentovi sousední země, že je zrůda a válečný zločinec. Taky velmi dobře víme, kromě tebe ty blbečku, co má v úmyslu. Nejen v Sýrii, ale i v Egyptě a Lybii. Doteď nechápu, jak se to těm Rusákům podařilo, protože Sýrie v r.2015 byla v podstatě na kolenou.

   Smazat
  2. Usměvné jak ten blbec0:13 hledíce na svůj obraz do zrcadla něco plácá o užitečných idiotech:-).

   Smazat
 12. Co to, co to. Slované se poturčíli, nebo naopak ? Nebo sulejmanům se zachtělo Krymu ? Nakonec je přece známá Bachčisarajská fontána. Jak ten blázinec asi skončí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dědo klídek, opičák si při procházce okolo ZOO koupil noviny a vir z massmedií ho nakazil. Přece jen má lidské proteiny, máme s ním 90% stejné DNA.

   Smazat
 13. Je dobré když jsou věci předvídatelné a jasné, takže já ty některé blbce přímo miluji, ti nikdy nezklamou. Nejzářnější příklad ze všech je Ping gong, to je sázka na jistotu tupé blbosti. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 14. Tomuto clanku muze verit jen blbec !!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si přečti jiné zdroje a porovnej, než začneš někoho označovat za blbce.

   Smazat
 15. Jiří Vyvadil6. února 2020 6:39

  Hlavně nehysterčit. O Erdoganovi je známo, že rád dává výhružky. Ale kdysi stačilo, že mu Putin nebral půl roku telefón a zatáhl ocas jako spráskaný pes. Už teď to byl on kdo první Putinovi zatelefonoval a náhle pronesl, že k vůli Sýrii nepřijde o parnerství s Ruskem. To, že se chvíli naivní Zelenski vedle něho natřásal, že mu Erdogan pomůže je spíše směšné. Autorka správně postřehla, že Erdogan je v podstatě k Putinovi zaklíněný. Putin na rozdíl od něho v jakékoliv oblasti má více partnerů a spojenců než on. A nic neenasvědčuje tomu, že by syrská armáda přestala Idlíb od džihádistů čistit. Takže v poho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Erdoganovo tanečky mu mají vylepšit vyjednávací pozici s Rusy. Ale v žádnou velkou válku nevěřím.
   I když by se ve světě i u nás našlo spousta blbců, kteří by z ní měli radost.

   Smazat
  2. Přesně tak, Turek je nahraditelný a čím dál víc to začíná být aktuální a to jeho těžce odhadnutelné jednání a otočky jsou jeden z atributů islámské víry a to jen potvrzuje, že čím hlouběji věřící mohamedán, tím větší svině, která nikdy nedrží slovo a to ani mezi svými...a to samé platí i o jejich protiváze, vyšlé z jednoho hnízda a to sionistech !!!

   Smazat
 16. Erdogan se s Rusy potřebují navzájem. Erdogan si dobře uvědomuje, že za židli, na které sedí, vděčí Putinovi.
  Na druhou stranu, kdyby se západu povedl převrat, seděl by dnes na Erdoganovo židli pravděpodobně mnohem horší magor. A to by pro Rusy také nebylo to pravé ořechové.
  Myslím, že se nakonec nějak domluví. Pokud by to Erdogan hnal až do krajností, byl by ještě větším magorem, než jsem si myslel. Navíc, rozehrál moc složitou partii a válčit na několika frontách současně by bylo i na "druhou nejsilnější armádu NATO" větší sousto, než na jaké mu narostla huba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani, udržet u vesla Erdogana a ještě k tomu ho přiklonit na svou stranu, to byl od Ruska skutečně bravurní kousek.

   Smazat
 17. Tak zde zase někdo od Kunšteků nadšeně jásá, že se Turecko pustí do sebe s Ruskem. A ted´
  už jsou dobré i zájmy Sýrie v této odporné propagandě. No nic, já opět zopakuji ten základní problém, proč tolik nenávisti této stránky proti Erdoganovi. Erdogan je jeden z mála, kdo se skutečně zastává Palestinců a jejich práv, a tomu žido - americký komplot nemohl odpustit, a proto poslal zabijácké komando, aby ho zlikvidovalo. Dodnes Židé nemohou unést, že Erdogan tento pokus přežil. Odtud tedy pochází ta nenávist této stánky proti Erdoganovi, on jen zkrátka neskáče tak, jak si Židé přejí. Tož vše, je to celkem jednoduché.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Erdogan se nezastává Palestinců. Byl do toho vmanévrován po incidentu, kdy tureckou loď s humanitární pomocí napadlo na moři izraelské komando. Ta loď nebyla státní ale soukromá. Erdogan byl dlouho a možná ještě je spojenec izraelského státu v mnoha oblastech, dělal i prostředníka mezi Araby a Izraelem.

   Vaše protižidovská notečka je trapná a obviňovat Novou republiku z fandění či nenávisti k Židům je hloupost.
   A co si všímám, Kunšteci znají velmi dobře situaci kolem Kurdistánu a vědí, že Turci a Erdogan vedou proti Kurdům genocidní válku! To také nemá nic společného z Židy.

   Smazat
  2. Erdogan právě v téhle chvíli zcela koordinovaně s Izraelem napadá síly syrského pres.Assada...A dělají to už od samého počátku agrese zahr. sil proti Sýrii...a právě pomocí kurdů Izrael vydírá Erdogana.

   Smazat
  3. 10:00-proč do toho zatahujete NR a Židy obecně?
   7:38 píše o "Kunštekových", oni jsou NR? Patrně také píše o "Amerických židech" a jejich podílu na zmařeném odstranění Erdogana. Erdogan z principu musí mít blíže k islamistickým zemím než k Izraelcům. A že Izrael nepodporuje Kurdy je sporné.

   Smazat
  4. 11:59 Tak proč nezasáhne ta udajně nejlepší, nejudatnější, neporazitelná armáda z Ruska? A to jim ještě udajně Amik krade naftu, ti rusáčci jsou něco jako nepoužitelní skautíci, či co.
   Ti dva vrazi, Erdogan a Putin mají v Sýrii na svědomí více jak 500 000 mrtvých, myslím že je mezinárodní soud nemine!

   Smazat
  5. Ty vole jeden, ty kozomrdí bandy jsou proxyarmáda těch tvejch posranejch Američanů, na obojku voděnejch sionisty a ty, tupé hovado, to moc dobře víš, tak taky moc dobře víš, kdo má před soudem stát !!!

   Smazat
  6. 13,14
   Vyndej držku z amianálu ty bezmozku a přestaň opakovat tu lež,který už ani bílej blembák z Británie nevěří!

   Smazat
  7. 13:31 to je přece retardovaný agent provokatér Pepek, hoďte na něj kládu :-)

   Smazat
  8. Na 3 hulváty není potřeba reagovat!!!
   Jen ten SIONISTA, je sranda! CHÍÍÍCHÁÁÁ

   Smazat
  9. 13:14, něco o světové politice jsi už v životě slyšel? Víš něco o diplomacii a kuloárových dohodách? Teď jsem shlédnul jedno podařené videjko, jak Rusáci likvidují jednu bandu teráčů za druhou přesně řízenými zásahy s navigací přez Glonass. Mám dojem, že s Turky jsou nějakým způsobem dohodnutí, jen nesmí být moc mrtvých kromě těch teráčů a nejlépe co nejmíň armáďanů hlavně na straně Ruska a Turecka. S těmi válečnými zločiny běž exhibovat na Letnou. Kdyby se to mělo vzít z gruntu, pak nejméně Clinton, Bush, Sarkozy a Blair by se dávno houpali v průvanu. A zjevně jsi nikde neslyšel o bestialitách teroristů, kteří vybíjeli celé vesnice jen tak pro zábavu. Zeptej se na ně Turků, Obamy a Mayové, určitě ti k nim řeknou víc. Ale OK, někdo tady musí být za blba, budeš to teda ty. Gratuluju.

   Smazat
  10. 14:31 Máš pravdu jen idiot a hlupák jako ty, dává dohromady USA a VB s podporou teroristu. Ten aronet nebo sputnik umí z člověka udělat blba, třeba jako tebe.

   Smazat
  11. 16:58
   Takže rodina Bush neměla kdysi kamaráda jménem Usama bin Ladin?!!!! Já jen,že to vysílala britská stanice a mluvili tam jejich spolužáci....

   Smazat
  12. Sýrska armáda postupuje v oblasti Aleppo a IdlibToto vídeo je otrasné ako Ruské letectvo likviduje ozbrojencov vždy keď zaparkujú v nejakej budove. Skryté ostane len to čo je zalezené v podzemí alebo sa nehýbe. To je potom naozáj boj celkom márny a odboj by sa mal radšej stiahnuť alebo vzdať a Turecko im v tom iste aj keby chcelo moc nepomôže. Škoda zmárnených životov. Proti takto sofistiovanému nepriatelovi nemá zmysel bojovať gerilovou vojnou ak nie ste zalezený v niekde v džungly.
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=391&v=JN1MowUzRNY&feature=emb_logo

   Smazat
  13. 13:14 To musí bejt přeci všem jasné jak ten kremelskej gauner skončí! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 18. Ono nejde jen o vyjednávací pozicí Turecko - Rusko, ono jde Erdoganovi zejména o jeho image vůči vlastním voličům. Nepřátelé Erdogana v Turecku šíří mezi lidem propagandu, že tak, jak dříve Erdogan skákal, jak USA pískalo, tak že dnes zase skáče tak, jak pískají v Moskvě. Ano, přesně tato propaganda je šířena od lidí napojených na CIA dnes v Turecku. Takže Erdogan jednou za čas potřebuje ukázat, že to tak zkrátka není, že si umí dupnout. Ti starší si zřejmě vzpomenou, co tady CIA za socialismu šířilo za zvěsti, například jaké má chaty Štrougal nakoupené ve Švýcarsku z nakradených peněz apod., to byla samozřejmě jen americká lež, která je dnes ve stejném duchu uplatňovaná v Turecku. Já za sebe řeknu, že můžeme Erdogana Turkům závidět, on se chová jako sebevědomý politik hájící zájmy svého lidu. Zde Babiš za zády svých voličů vyjednává na centrále CIA o umístění americké letecké základny v ČR a pak o tom ještě lže, když se to provalí. Fuj. A to je ještě ten lepší z těch dalších politiků. Zkrátka hnus.

  OdpovědětSmazat
 19. asi může někoho napadnout, proč by jednal Babiš s CIA o americké vojenské základně v ČR. Ono je to logické, Babiš dobře ví, že to nebude tak jednoduché to zde prosadit proti vůli lidí a tak on potřebuje aktivovat celou tu síť ´agentů CIA v ČR, aby mu v tom zkrátka pomohli, aby se to koordinovalo, to je všichni ti Vondrové a ty další tisíce agentů CIA zde spustí na jeden pokyn celu propagandistickou akci. Ted´ už alespoň vylezlo na povrch, co tam Koudelka s CIA domlouval v USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. s tím také souvisí závazek napojení všech českých informačních systémů a databází na americké soudruhy, aby agenti nemuseli do terénu (a aby jich nemuselo být tolik, co píšete), ale aby jim stačilo špehovat mobily, internet a nově také vozidla (proto zoufalec Babiš odvolal Kremlíka), jinak Andor Šandor správně nedávno prohlásil, že v této zemi se neudrží žádná utajovaná informace":-)

   Smazat
 20. co to ten píčus Erdogan hulí??Jeho vlhký sny o velký osmanský říši už mu nikdo nežere..Je to kokot.

  OdpovědětSmazat
 21. 9,09
  Ten Osmanskej plevel měl bejt vyhubenej jednou pro vždy hned,jak byl poražen v roce 1683 a byl by klid!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Hitlerův bratranec Erdogan si začíná moc foukat, ale riskuje tím rozpad Turecka, které je sestaveno z tolika menšin, že do něj stačí jen strčit a ono se rozpadne a k tomu zatřepání se právě ten idiot Erdogan velmi přiblížil. Zatím ho využívá jak Rus, tak Izrael a Američan řízený sionistou a každý ho svým způsobem drží a směřuje. Pokud bude pokračovat, střečkovat a dělat si co chce, přestanou mít o něj zájem a podkopnou mu štokrle na kterém stojí už se smyčkou na krku a Turecko se zhroutí k radosti všech...

   Smazat
 22. Má pravdu TUREK, KRYM PATŘÍ UKRAJINĚ
  JOOO a hlavně, že mu Putin prodal zbraně, udajně ty nejlepší. Putin je velký trouba, jako celé Rusko a nyní se vše obrací proti němu. Pokud nejsou prachy, tak se prodá třeba i vlastní matka. Z Putina má dnes srandu většina světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to by v Kyjevu prohlásil klidně i ten trouba Petříček :-)

   Smazat
  2. Trouba jste spíše vy sám, protože Erdogan chce Krym pro muslimy, pro Turky a Tatary, v žádném případě nejede řeč o Ukrajině nebo Rusku. Před ním byl v Banderostánu Pompeo a ten zcela jasně zdůraznil, že Krym patří Rusku a že se na tom nic nezmění.

   Smazat
  3. 13:58 Turecko "hostí" snad až 4 milióny imigrantů, co chtějí do Evropy. Kdyby je chtěl poslat na Krym, tak mu s tím jistě s obrovskou radostí pomůže celá EU. Krym je přece také v Evropě, ne? :-)

   Smazat
 23. Erdogan vydírá jak EU přes běžence, tak USA, které drží v šachu jejich základnou - letištěm. Jinak si nedovedu představit, že člen Nato napadne vojensky sousední stát a nic se neděje. EU po pár prvotních výrocích ostudně sklonila hlavu a po prohlášení USA, že "Turci vyhodnotili situaci jinak" se o tuto agresi přestala v podstatě zajímat.
  Přepadení suverénního státu a vojenská invaze je zločin a vedení EU pak logicky kryje zločin - vědomě a záměrně.
  Zde je příkladně vidět, jak se tito lidé v reálu zajímají o osudy lidí, kteří trpí válkou. Jde jim zjevně pouze o islamizaci Evropy.
  Turecko už mělo mít dávno sankce úplně stejně, jako každý druhý agresor ve světě.
  Měřením dvojím metrem takhle funkční Spojené státy evropské nikdy nevybudují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13,11
   Co se divíte,otomanskej fürer si vzal mustr od amiokupantů!

   Smazat
 24. Největší sranda je, že se v EU nenajde ani jeden liberální humanista, který by si dovolil pronést sebemenší kritiku k tomuto válečnému násilí a bezpráví.

  Z toho usuzuji, že jim vůbec nejde o lidi postižené válkou, ale výhradně o peníze, plat, který dostávají od těch, kdo si hrají na architekty nové společnosti. Tedy dělají pouze to, za co jsou placeni(pár blbců se mezi nimi ale taky zcela jistě najde, většinou ale na blbce pouze vypadají, protože když se začnete pídit, tak přijdete na to, že jim nějaké prachy nakonec stejně taky odněkud jdou).

  Je to tedy s těmi euroliberály dnes úplně stejné, jako když vám někdo strhne masku z tváře - za co se jim nezaplatí, to nevidí a neslyší.

  OdpovědětSmazat
 25. 13:07 Erdogan má dnes jiné starosti. Předevčírem mu Putin pohrozil znovuzavedením zákazu na dovoz rajčat a včera nedobrzdilo v Istanbulu letadlo a dnes je Erdogan zase jako vyměněný. Po Syřanech sice požadoval stažení vojsk z Idlibu, ale ti mu to slíbili provést dne 30. února :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13,54
   Tak hlavně,že má ten fürer z Ankary přesný datum!.-))))

   Smazat
  2. Turecko (stejně jiné přímořské země) budou díky koronaviru bez turistů, do kopru půjdou i cestovní kanceláře, lodní a letecké společnosti (stačí jeden nakažený a uzavřená ventilace se postará o všechny spolucestující).

   Smazat
  3. 14:12 pochybuji, že někdo dokáže dezinfikovat letadlo, to by ho museli odstrojit. Chtěl jsem jet na okružní plavbu lodí, ale jsem z toho vyléčen, Stačilo mně pár lodí v karanténě, která je fakticky vězením na vodě.

   Smazat
  4. 14:12 Nemyslím, že jen přímořské státy, to si myslíte pokud v případě ještě většího propuknutí této choroby bude nějaký stát světa ušetřen? Nivo!

   Smazat
  5. 14:23 nejlepší na dovolenou bude asi chalupa a produkce z vlastní zahrady, ale smůla se mně lepí na paty, nikdy jsem se v ulicích Prahy nemusel prodírat takovými davy čínských turistů jako v posledních týdnech, je to jako naschvál, možná nebude ani ta chalupa, ale postel na Bulovce

   Smazat
  6. 14:44 Nebojte, v Liberci Číňana nevidíte, tak se přestěhujte.Tady na severu, blízko u NĚMCU je dobře!

   Smazat
  7. 16:54 nespletl jste se s těmi Němci, v ČT říkali, že Liberecku ukradnou vodu Poláci díky dolu Turow

   Smazat
  8. 17:24 To máte špatně, ne Liberci ale Hrádek nad Nisou, toho se to týká. Liberec má převážně vodu z Dolánek, z opačné strany.

   Smazat
  9. 11,06
   A Hrádek nad Nisou je kde,Vygume?!V Beskydech?!NE,NA LIBERECKU.

   Smazat
 26. Mezitím vypukly přímé boje mezi SAA a TSFA v Aleppu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. co znamenají ty zkratky? nejsem v obraze

   Smazat
  2. Bílé přilby prý už mají nafilmované záběry chemického útoku Assada. Aleppo by se k jejich zveřejnění asi dosti hodilo :-)

   Smazat
  3. 14:21 Nemusí Bílé přilby nic filmovat. On se rusák nebo SÝRÁK postará sám!!!

   Smazat
  4. 14:21 Bílé přilby asi dostaly nového šéfa a jak známo "nové koště dobře mete". Ten Francouz, co jim šéfoval do loňského roku, spáchal nedávno sebevraždu skokem z prvního patra svého rodinného domu v Istanbulu nedaleko od sídla Erdogana. A nebyl sám, vedle něho ležel jeho pes, také zasebevražděný, skákal spolu s ním :-)

   Smazat
  5. 14,25
   Ani nafilmovat pořádně lež ty zparchantělý bílý blembáci neumí....kde udělali soudruzi mírotvorci chybu?!.-D

   Smazat
  6. SAA je syrská armáda - Assadova - a TSFA je turecká armáda

   Smazat
 27. Výborně pane Erdogan,za ten Krym, máte u mě pivo.
  Pokud se tam producíruje Rus, tak proč ne Turek.?
  Jak je možné, že tam Amík těží ropu, jak tady píčíte. Proč proti USA nezasáhne. Asi pro to, že mají z Amíka prujem a plné gatě, ti " udatní " ruští ivani!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14,35
   Ty vepřovej oude,nevíš,že muSLIMÁK chlastat nesmí?!
   Ale kvůli tý nabídce fürer z Ankary nebude určitě blahem moc usnout až do Ramadámu:-DDD

   Smazat
  2. a kde jinde by asi měli Amíci tu ropu ukrást levněji, než v Sýrii (zcela zdarma) a v Iráku (téměř levná)

   Smazat
  3. 14.40 Beraní ucho, nevíte, že v Turecku jsou pivovary a pije se tam RAKIJE? SVATÝ PROROK MUHAMMAD, kéž mu Alláh požehná a dá mu mír, tlumočil zákaz pití VÍNA... protože jeho původní UMMA v Mekkce byla složena i z prostých lidí otroků včetně a to čím opilí páchli (a asi nejenom páchli) na modlitbách a kázáních v domě věrné Chadídži...
   Prostě Svatý Korán je o zákazu vína. Ostatní k tomu přidávají sami lidé... jako ke Kitábu.
   A o slavných vínech ze Šírázu jste neslyšel?

   Smazat
  4. 19:32
   Kvůli tomu ten fűrer na pivo určitě nepůjde!Víno piju české a moravské,takže Širaz mám.....A co chlastá ta muSLIMO verbež krom tebe zřejmě nikoho nebere.

   Smazat
  5. 19:32
   A Shiraz je víno z Francie z údolí řeky Rhôny!☺

   Smazat
  6. 19.51 Širáz či Shiraz je perská provincie - nyní v IRÁNU, s prastarou slavnou vinařskou tradicí... přetrvávající i v islámském státě...

   Smazat
  7. 11,36
   Syrah nebo taky Shirah je odrůda vína pěstovaná v severní části údolí řeky Rhôny ve Francii!.-D

   Smazat
 28. Nebojte se Turka,byl už jednou u Vídně a chtěl na Moravu, ale zastavila ho Hosténská sv.panna Maria. Nemáme sice armádu, ale ten obrázek tam je.

  OdpovědětSmazat
 29. To kyvadlo s hákovým křížem před fotkou E. velmi správně symbolizuje jeho politiku - a představu obnovy turecké říše asi od Baltu po Jadran (trochu jinak než Velkomoravská říše) na straně západní a od Běloruska po Indický oceán východněji. I s těmi migranty, co vyrábí zápaďácké teroristické války je to nejen kšeft, ale také předvoj okupace a k dosídlení uvedených území. Ale to vše díky světové diktatuře kapitálu, do které jsme i u nás tak zaláskování, že nám nevadí její úsilí o naše životy a národní i státní bytí. Kapitál nás hodil přes palubu a my jako blbci šlapeme vodu a bráníme se, aby nám hlavu s úsměvem nestrkali¨hlouběji pod hladinu. Civilizovaná Evropa? Možná, ale už zcela bez kultury a paměti. Kdysi jedna z nositelek i humanismu, dnes modrající cáry kůže, svalů a mozkové břečky! Že by i ona se zmohla na obrození, jako kdysi v dobách Temna český národ. Těžko, přetěžko, obrození za diktatury kapitálu je vyloučené! Jak přidává na rozumu, ubírá kšefty kapitálu. Smíříme se s evropským TEMNEM?

  OdpovědětSmazat
 30. Co vlastně říká OSN na probíhající pozemní vojenskou invazi Turků do sousední Sýrie?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic,skáče,jak amiokupant píská!!!!

   Smazat
  2. A mlčí k tomu, že Izraelci cynicky a "hrdině" kryjí svá terorizující vojenská letadla při útocích na cíle v sousedních nežidovských státech gójskými dopravními civilními letadly... už jim několikrát vyšlo, že obránci vypuštěná raketa místo Izraelců sejmula dopravní či neutrální letadlo. I včera Židé ničící v málem dostali Airbus, za kterým se cynicky schovávaly 4 izraelské F-16 ostřelující rakerani protiprávně Sýrii. Airbus raději divertifikoval na Hmímím... (zdroj RIA Novosti).

   PS Jsem zvědavý, jak to tu dlouho vydrží - když státní terorismus Izraele a USA je přeci KASHRUT...

   Smazat
  3. k 11.49 má být v 5. řádku ... ničící v Sýrii ...

   Smazat
 31. Ke hranicím Turecka prý dorazilo na milion nových běženců a Erdogan se prý už naštval a nechce, aby nalezli do Turecka k těm, co tam už jsou. Článek není úplný a spoustu lidí pak vnímá realitu jinak - vč. mě.

  OdpovědětSmazat
 32. Já si myslím, že to Turci vyřeší pěší stezkou přes Istanbul do Bulharska, nebo rovnou přes Lesbos do EU.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.