Reklama

pátek 28. února 2020

Golanské větrné mlýny

Aleš Macháček
28. 2. 2020  E-republika
13. února 2020 schválila izraelská vláda výstavbu větrné farmy. Na okupovaných Golanských výšinách je v plánu nejméně 25 turbín. O výstavbě bylo rozhodnuto několik dní poté, co tisíce obyvatel Golanských výšin protestovaly proti projektu zejména v lokalitě Majdal Shams.Protože půda je mé tělo, a tráva moje vlasy


13. února 2020 schválila izraelská vláda výstavbu větrné farmy. Na okupovaných Golanských výšinách (vyhledávač Seznamu je uvádí jako součást Izraele, Google jako anektované území obývané Drúzy) je v plánu nejméně 25 turbín.O výstavbě bylo rozhodnuto několik dní poté, co tisíce obyvatel Golanských výšin protestovaly proti projektu zejména v lokalitě Majdal Shams. V reakci na schválení výstavby lidový výbor zastupující čtyři syrsko-drúzské oblasti Majdal Shams, Mas'ade, Ein Qinyye a Buq'ata na Golanských výšinách oznámil, že použije „všechny dostupné prostředky“, aby tento projekt zastavil, včetně generální stávky.Drúzská víra je monoteistické abrahamovské náboženství, které je gnostickou odnoží šíitské větve ismailitů. Identifikuje se jako nezávislá víra oddělená od islámu. Obyvatelé informovali časopis +972, že plně podporují zelenou energii a že protest je přetrvávajícím odporem syrsko-drúzské komunity vůči „izraelizaci“ od ukončení šestidenní války v roce 1967.

Energix, izraelská energetická společnost, která projekt vyvíjí, uvítala vládní povolení a uvedla, že pracuje na plnění konečných požadavků na výstavbu větrné farmy v okolí Majdal Shams. Web společnosti Energix popisuje projekt jako „zřízený ve spolupráci s místními komunitami a posilující postavení menšin“, kde se zmiňuje o „drúzské komunitě“ na „severu země“. Na webových stránkách není podrobně uvedeno, jak Energix prostřednictvím své dceřiné společnosti Clean Wind Energy Project podepsal nájemní smlouvy se zhruba 40 jednotlivými vlastníky půdy, kteří souhlasili s hostováním turbín výměnou za několik tisíc šekelů každý měsíc. Společnost do doby zveřejnění tohoto článku na žádost o komentář neodpověděla.

Obyvatelé, kteří nepodepsali smlouvy - téměř všichni - vznesli obavy, že vysoké turbíny vysazené mezi jabloňovými, třešňovými a mandlovými sady by zásadně ovlivnily nejen pozemky v těsné blízkosti, ale i všechny obyvatele. Ti, kteří mluvili s časopisem +972, vysvětlili, že jejich zemědělská půda je více než jen zdrojem příjmu. Veterinární lékař Hassan Safadi se sídlem v Majdal Shams říká, že se rozhodl vychovávat své děti na Golanských výšinách místo v Ohiu nebo San Francisku, protože chtěl, aby vyrostli „obklopené krajinou, která zajistila přežití jejich předků, a aby poznaly sílu tohoto společenství." Většina majitelů pozemků požádala o odstoupení od dohod s projektem „Čistá energie větru (Energix)“ a uvedla, že nebyli před podpisem smluv informováni o všech důsledcích projektu.

Tuto změnu ovlivnila publikace al-Marsadovy studie obsahující výsledky více než ročního výzkum o větrné farmě navržené společností Energix na základě svědectví odborníků, místních obyvatel a zástupců společnosti. Skupina Bimkom a další vznesly námitky proti projektu izraelskému Národnímu výboru pro infrastrukturu. Kromě procedurálních problémů skupina Bimkom argumentuje, že by projekt větrné farmy způsobil „nepřiměřené poškození jedinečné sociálně zemědělské struktury, kterou lze definovat jako lidské kulturní dědictví“. Tato námitka zahrnuje odborné svědectví o zdravotních problémech způsobených konstrukcí velkých turbín, konkrétně infračervené záření a vysoké hladiny hluku, které ohrožují lidi žijící v okolí. Námitka zahrnuje také petici podepsanou asi 6 000 obyvateli syrsko-drúzských lokalit a byla podpořena stovkami samostatných námitek zemědělců a náboženských vůdců. V červnu 2019 lidový výbor podpořily dvě izraelské skupiny pro práva a Arabské středisko pro lidská práva v Golanských výšinách.

Energix podal žalobu na lidový výbor podle nového izraelského zákona o bojkotech. Tento zákon kriminalizuje nejenom hnutí Bojkot, odprodej a sankce (BDS) jako takové, ale i jakoukoliv podporu tohoto hnutí. Tato žaloba negativně ovlivnila al-Marsadovo úsilí reprezentovat veřejnou opozici vůči projektu a neobyčejně ztěžuje práci lidového výboru. Lidový výbor musí najmout právníky, kteří se specializují na pomluvu a hledat finanční podporu na zaplacení těchto služeb. V obraně na právo komunity protestovat proti projektu Tarabieh vysvětluje: „Pomáhá nám to definovat obraz našeho života a jak budeme dělat věci v budoucnu.“

Nemnoho majitelů půdy, kteří chtějí, aby projekt pokračoval, čelí obrovskému tlaku ze strany své komunity, včetně bojkotu, který deklarovali náboženští vůdci Drúzů proti všem jednáním s Energixem a jeho dceřinou společností. "Náboženský bojkot znamená mnoho, i když většina lidí je sekulárních," říká mladý aktivista z Majdal Shams a žádá, aby nebyl jmenován. "Ale toto hnutí zastupuje nás všechny - náboženské, nenáboženské, mladé, staré, izraelské občany, syrské loajalisty, zemědělce, umělce, lékaře, studenty, učitele a všechny ostatní."

Tarabieh patří mezi mnoho lidí, kteří časopisu +972 řekli, že obyvatelé Majdal Shams se pravidelně účastní nenásilného odporu, který je považován za jedinou možnost tváří v tvář mnohem silnější moci okupantů. Majdal Shams je známý pro svůj tzv. Shouting Hill, místo na hranici mezi Sýrií a Izraelem, kde akustika umožnila odděleným příbuzným komunikovat napříč propastmi před věkem mobilních telefonů a videohovorů. Klesající počet lidí na Golanských výšinách doufá, že se jednoho dne opět stanou součástí Sýrie, tedy že by Izrael vrátil Sýrii území, nebo ještě v méně pravděpodobnějším případě, že by byli osvobozeni rodnou zemí.Národnost: Neidentifikována


Někteří mladí lidé se cítí málo spojení se Sýrií a nesní o tom, že by tam někdy žili. Pro ně je to všechno o budoucnosti za současného stavu. Zatímco stále více a více jejich vrstevníků přijímá izraelské občanství, mnoho těch ve věku dospívajících a dvacátníků stále tvrdí, že jejich vztah s Izraelem je velice komplikovaný. V neposlední řadě kvůli jejich sympatii k lidem žijícím pod známější izraelskou vojenskou okupací Gazy. "Nemohu být Izraelcem, dokud jsou Palestinci také okupovanými lidmi," říká jeden aktivista, který nesl malou palestinskou vlajku na protestním pochodu minulý týden.

The Israeli authorities maintain a unique system of travel documents issued to non-Israeli permanent residents, such as those living in East-Jerusalem outside Palestinian Authority-administered areas, Syrians residing in the Golan Heights, and to certain Israeli citizens.
(Wikipedia)

Odhadem 85 procent syrských Drúzů na Golanských výšinách, kteří stále odmítají izraelské občanství, má tzv. laissez-passer doklady, v nichž je jejich národnost uvedena jako „nedefinovaná“. „Jsme nedefinovaní lidé v očích světa," říká Ali, 22letá majdalská domorodka, architektka pracující v Tel Avivu. Sedí v populárním „Why? Restaurant Café“, jednom z mála módních barů, které byly v posledních letech otevřeny v Majdal Shams. Ali a její přátelé vysvětlují, jak se definují sami sobě. „Jsme lidé Golanských výšin," říká Ali. "V arabštině Jawlaniyeen, v místním dialektu Golaniyeen.“ Když Spojené státy v loňském roce uznaly izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami, pocit izolace se výrazně zvýšil.


Turbíny budou postaveny pouze na našich mrtvých tělech


Obyvatelé se obávají, že na ně svět zapomíná. Na druhé straně tento pocit sjednocuje lidi, kteří v minulosti nebyli ochotni stát spolu kvůli politickým a osobním rozdílům. „Na protesty přišlo mnoho dospělých, a když viděli mladé lidi plné energie, můžeme skutečně doufat, že Energix na naše pole nepřijde,“ říká rezident Majdal Shams Yasser Khanger.

Khanger sám ztrávil více než sedm let v izraelském vězení poté, co byl v roce 1997 zatčen za trestné činy související s bezpečností, je básníkem a asyrologem s hlubokým odhodláním oslovit mladé lidi. Mnoho hesel obsahovalo výňatek básně, kterou zveřejnil na Facebooku noc před protestem:

Protože půda je mé tělo, a tráva moje vlasy
Protože stromy jsou mé řasy, řeky moje krev
Protože vojáci zabili mého dědu střežícího pole
A protože chci, aby moje dcera byla mezi jabloněmi
v den mého umírání...V roce 2011, když se v den al-Nakba (výročí šestidenní války) stovky Palestinců v Sýrii pokusily překročit hranici, bylo palbou izraelských ozbrojených sil (IDF) bylo zabito 23 Palestinců a stovky zraněno. IDF a další silové orgány v té době uvedly, že neexistuje způsob, jak potvrdit syrské údaje. Při této příležitosti byl Khanger obviněn z útoku házením kamenů na izraelské vojáky a odsouzen k dalšímu roku ve vězení. Ať už je pravda jakákoli, mnoho lidí v Majdal Shams říká, že stovky lidí sledovaly, jak se události odehrály. Být svědky vraždění je traumatizující zážitek. Po tomto incidentu byl Khanger v rozhovoru dotázán, co by měli lidé dělat s básníky házejících kameny, když jsou básníci obvykle proti násilí. "Vše, co máme, je země, a samozřejmě sebe navzájem," říká Khanger. "Nikdo nechce bojovat, ale někteří lidé říkali, že turbíny budou postaveny pouze na jejich mrtvých tělech." Moje báseň je jako kámen, co nikoho nezabil, naopak udržoval ostatní naživu. To je to, co chci od básně. Proto jsem básník.


Související:

19 komentářů :

 1. Kolikrát za 60 let napadly okolní arabské státy Izrael? a vždy byl vítěz IzraeL. Vždy vítěz určí další osud státu který rozpoutal konflikt, to platí jak v arabském světě,tak rozdělení uzemí po 2 sv.
  Větrníku je ve světě miliony, nikde nemají problémy, tak proč zrovna na Golans. výš., jen chtějí vytvořit zástupný problém!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Indický běžec. Podle vaší teorie nás měl prostě SSSR v 68 přičlenit k sobě a basta fidli. No kreténizmus.

   Smazat
  2. Máte pravdu. A bez Golan je Izrael nebránitelný. Proto jako Rusko nevrátí Krym nebo Kaliningradskou oblast, ani Izrael neopustí Golany. Ovšem území je to oficiálně Sýrie. Zde musí nastoupit jednání, které nastaví nějaký modus vivendi a zohlednění zájmy obou stran. I to,že to byl Izrael, kdo byl v r. 1967 napaden.

   Smazat
  3. INDICKÝ BĚŽEC Tenkrát byly v právu jenomže není to už moc dlouhá okupace stejně jako skopčáků a Japonců?

   Smazat
  4. 13:14 Vždyť snaha okolních arabských státu pomalu každý den utočit na Izrael, tak proč něco vracet!

   Smazat
 2. Golany jsou stále mezinárodně uznané území Sýrie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA posvětily vojenskou anexi Golanských výšin. Taková anexe je naše, demokratická a tedy správná. Naproti tomu je tzv. anexe Krymu (svobodné rozhodnutí obyvatel Krymu v souladu s tehdejší ústavou Autonomní republiky Krym), výsledkem brutální ruské agrese. Taková anexe je pro náš demokratický a mírumilovný Západ absolutně ale absolutně neomluvitelná a nepřijatelná.

   Smazat
 3. Pro 10:26

  V roce 1956 zahájil válku Izrael ( za podpory VB + Francie) a v roce 1967 ( šestidenní) ji opět zahájil Izrael útokem na letiště Egyptu, kde zničil 90% letadel na zemi.

  Izrael má dlouhodobou podporu USA ( současná desetiletá smlouva mu zaručuje příjem 38 milliard dolarů - za které dostává z USA špičkové zbraně ( Letouny F-35, dříve F-15, F-16) - to pak není tak těžké být vítězem konfliktu.

  Izrael dále dostal jen z Německa po II. světové válce nejméně 65 milliard Euro + pár ponorek postavených zadarmo, proto může mít špičkovou armádu.  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 11:41 To jste zjistil kde??? První arabsko- izraelská válka začala druhý den po vyhlášení vzniku dvou států: Palestinského a Izraelského. Izrael se dal na cestu budování vlastního státu, Arabové na cestu zničení Izraele. Izrael vyhrál. Další válka byla 1956 a opět arabské státy napadly Izrael, pak 1967, pak 1973. Nikdy to nedopadlo pro Araby dobře. Dlouho byla okupována Sinaj (Egypt), západní břeh Jordánu (Jordánsko, které území předalo raději Palestincům), stejně tak i východní Jeruzalém spadal pod správu Jordánska. S těmi se Izrael dohodl na soužití. Izrael měl a má podporu USA, ale Palestnci zase Evropy, arabských států i OSN. Ostatně žádní Palestinci neexistují. Palestinci byli národem, který už v době Kristově byli v propadlišti dějin podobně jako Asyřané nebo Summerové apod. Protože Palestina neexistovala. Byla to Judea. Jako Palestinu ji pojmenovali Římané po pořážce živovského povstání na potupu Židů podle jejich biblických nepřátel. Římané ji měli jako jednu ze svých provincií. Ti dnešní "Palestinci" se tak pojmenovali aby se odlišili od ostatních. Ale to by bylo na delší pojednání.

   Smazat
  2. 14.32: diskutér 11.41 píše pravdu. Izrael by bez pumpování zdrojů a technologií z diaspor z celého světa a mezinárodní politické podpory soukmenovců všech gójských států světa..., byl mírumilovnou obchodnickou zemí žijící z náboženské turistiky vyznavačů všech tří náboženství téhož jediného jedinečného Boha, Alláha s tisíci staršími jmény... Židů, Křesťanů a Muslimů se styčným bodem v Jeruzalémě... A neměl by na to stát se jedním z hlavních center Globalizace.

   Smazat
  3. Pro 15:57 Tak "co by se stalo kdyby" jste nám vysvětlil. Možné to konec konců je. Ale já psal o tom,co se opravdu stalo. Izrael je rozvinutá moderní průmyslová země. Palestina nevyrábí nic a dokonce ani neexistuje de facto. Co by Arabové zvaní Palestinci dělali bez mohutné "humanitární" pomoci muslimských států (nejen arabských) a světových organizací? Také ostrůvkem míru a blahobytu? Viděl jste záběry z jejich mateřských školek?

   Smazat
  4. 14:32 To jste zjistil kde,sionisto?

   Smazat
  5. 18.48 Danny, dokonce pravidelně čtu izraelské internetové noviny pro ruskojazyčné Izraelce, I ruské, vydávané v Rusku...

   Smazat
  6. Pro 23:20 Stačí se kouknout do kterékoliv učebnice dějepisu. Anebo strejda google poradí. A rozhodně nejsem sionista!

   Smazat
 4. Infrazvuk, ne infra záření. Ale je pravda, že tohle je jeden z nečekaných problému těch větráků

  OdpovědětSmazat
 5. Nikdy problém Palestiny nebude vyřešen, pokud nebude vyřešena okupace Palestiny Izraelem. Západní okupanti Iráku, Afganistánu, Sýrie, Libye, srbského Kosova a dalšího půl tuctu zemí si samozřejmě dělají vrásky s okupací ruského Krymu Ruskem, ale okupace Palestiny Izraelem je netrápí. Ke škodě nejen Palestinců, ale především Izraelců, neb je Svět pak vnímá a srovnává s nacisty a nacistický holokaust je dnes brán jako palestinský holokaust Izraelců. Kde se stala chyba?Mám obavy, že to co dělá Izrael Palestincům jen posiluje nacismus a antisionismus.

  OdpovědětSmazat
 6. 18:23 Ona někoho Ukrajina napadla, Tak jako Palestínci napadají každý den Izrael??
  Pul tuctu zemí si nedělá vrásky z okupace Krymu, ale pomalu celý svět víte !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajina odkedy ako - tak existuje permanentne napáda... samú seba. A tak sa rozpadá. Odkedy sa rozpadol Sovietsky zväz, niet sily ktorá by ju držala pokope. A tie reči o Kryme... Až si poliaci pripoja Ľvov (Poľsko tá myšlienka nikdy nepustí a na Ľvovštine je domáce obyvateľstvo už viac za ako proti), potom čo?

   RChPz

   Smazat
 7. Avraham Burh napsal v listu Le Monde: " Sionismus je mrtev a jeho vrazi sedí u vládního stolu v Jeruzalému. Nenechají přejít jedinou příležistost k tomu, aby vymýtili vše, co bylo v našem znovuzrození krásné. Sionistická revoluce stála na dvou pilířích: žízni po spravedlnosti a po vládním týmu oddaném občanské morálce. Obojí zmizelo. Národ Izraelitů není dnes nic jiného než beztvará masa korupce, útlaku a nespravedlnosti. Konec sionistického dobrodružství již klepe na naše dveře. Je tak možné, že my jsme poslední sionistická generace. Zůstane židovský stát - k nepoznání, odporný stát. Po dvou tisíciletích našeho zápasu za přežití je naší realitou kolonistický stát pod jhem korupční kliky, stát, který si dělá legraci z legality a občanské morálky. Stát řízený v opovrhování spravedlnosti ztrácí sílu přežít. Odpočítávání izraelské společnosti již probíhá."

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.