Reklama

středa 19. února 2020

Jak čínský prezident Si Ťin-phing napravuje chybu dynastie Ming

Džibuti  - hlavní město
Jan Vítek
19. 2. 2020  Zvědavec
Nenajdete jiné místo na světě s tolika vojenskými základnami soupeřících národů jako v jihoafrickém Džibutsku, kde bují intriky a špionáž je předepsanou etiketou.

Hlavní město Džibúti s víc jak půl milionem obyvatel získalo pověst soudobé Casablanky, kde chybí jen Humphrey Bogart s Ingrid Bergmanovou a Rick Café.

Malé země s malými přírodními zdroji slují vynalézavostí, s níž se převtělily do finančních útočišť pro pochybné banky a změnily osud svého lidu. Džibutsko, třetí nejmenší země afrického kontinentu, našlo jinou cestu k hospodářskému rozkvětu: pronajmout svou neplodnou, písčitou, skalnatou zemi vojenským základnám.

Směrem k moři se Džibutsko otvírá k průlivu Bab-al-Madab spojujícím Rudé moře s Adenským zálivem Indického oceánu. Jeho sousedy jsou Eritrea na severu, Etiopie na západě a jihu a Somálsko na jihovýchodě.

Geostrategicky je to vstupní brána do Afriky par excellence. Angličtí a francouzští kolonizátoři pro ni prolili hodně krve, vlastní i domorodců. Spor ukončili v roce 1888 mírovou smlouvou, Francouzi vyhlásili nad džibutským přístavem protektorát, pak k němu připojili okolí a vzniklo Francouzské Somálsko. Po druhé světové válce bylo prohlášeno za zámořské území Francie a samostatnost získalo až v roce 1977. Stalo se tak v rámci francouzské dekolonizační politiky, kterou De Gaulle shrnul směrnicí „odejdeme, abychom zůstali“, čili předáme moc našim loutkám.Z toho plyne, že Francie považuje tenhle strategicky důležitý kousek Afriky za svůj záhonek. Že nemohla odepřít Britům krví posvěcené právo do něho strčit vojenskou botu, je jasné. Washington jednal rovnou s džibutským prezidentem Ismailem Omarem Guellehem. Idem Italové a Japonci. Němci a Španělé se spokojují s podnájmem na základně francouzské cizinecké legie nedaleko Džibúti. Všichni žili v klidu pospolu (jsme přece spojenci), špehovali se navzájem, co kdo dělá, ale pak přišli Číňani, a všichni teď špehují Číňany a ti špehují všechny ostatní. Selanka skončila. To bylo před třemi lety.

Kšeft s geostrategicky položenou zemičkou tvořící Africký roh je výnosný. USA platí 63 milionů dolarů ročního nájemného za základnu, Čína 20 milionů dolarů a Itálie 2.6 milionů dolarů. Francie byla rovněž zinkasována a dvě základny jí stojí každý rok 36 milionů dolarů. K tomu je nutno přičíst manu v podobě pracovních příležitostí pro místní obyvatele, obchodních zisků, jakož i zvýšené návštěvnosti místních barů a nevěstinců. Celkový přínos nelze vyčíslit ani odhadem.

Džibutsko je muslimská země, kde vládne šaria, která tam mhouří oči nad alkoholem a prostitucí. Když však se někdo potácí v opilosti na ulici, nebo líbá na veřejnosti, dostane dva roky vězení a je blahem bez sebe, že mu nepřidali padesát ran bičem.

Oficiální deník China Daily při otevření čínské základny v srpnu loňského roku napsal, že by mohla „pojmout zhruba deset tisíc mužů“, ale patrně i více, protože jejich úkolem bude „tvořit vojenský doprovod a vykonávat mírové mise v Africe a Západní Asii.“ Spojenecké mocnosti tvrdí něco podobného, také jejich základny v Džibutsku a mají mírové poslání, mezi jiným zamezit činnost pirátů podél somálského prostředí.

Je neskrývanou skutečností, že Západ má rád čínskou přítomnost v Džibúti jako příslovečnou blechu v košili. Nejvyšší americký velitel v Africe, generál Thomas Waldhauser, prohlásil letos v březnu před senátním výborem pro ozbrojené síly, že, kdyby Čína převzala džibutský přístav, mělo by to „velké důsledky.“ Přeloženo, museli bychom s sebou setsakra pohnout.

Generálovy obavy se nyní naplňují. Vláda mocí úřední znárodnila přístav, který vlastnila dubajská skupina DP World, a jedná o pronájmu s čínskou státní společností China Merchants Group, která postavila v Džibúti volnou obchodní zónu jako odraziště na celý černý kontinent. Je to součást velice ctižádostivého plánu považovaného za „projekt století“, na nějž čínská vláda přiklepla jako počinek víc jak šedesát miliard dolarů. Cílem je vybudovat novou hedvábnou stezku spojující tři kontinenty.

(Odbočka: Původní hedvábná stezka vedla ze Středomoří do Číny. Šel tam po ní mladý Marco Polo, a když se v roce 1295 vrátil už jako starý muž, napsal o tom, co viděl, spis nazvaný „Kniha zázraků.“ V té době Číňané už tiskli knihy na papíře, měli kompas a vynalezli střelný prach a rakety. Kritici tvrdili, že si vymýšlí. Něco vzdáleně podobného v drobném mě potkalo, když jsem z cesty po východním pobřeží od Pekingu k Šenženu sestavil knížečku „Dřímající obr,“ kterému, až se probudí, bude patřit jednadvacáté století. Vezměte víc jak miliardu lidí s bohatou kulturní minulostí, učenlivých, inteligentních, skromných, pracovitých, zbavte je pout, dejte jim do rukou moderní techniku a technologie a co udělají—předeženou všechny ostatní národy, napsal jsem v závěru. Reportáže skončily ve stoupě, protože Moskva se tehdy rozkmotřila s Pekingem během sporu o nezbytných reformách komunistického režimu, který odumíral. Sovětské vedení chtělo nejdříve „glasnost“ a potom „perestrojku.“ Čínské vedení trvalo na tom, že se musí přestavět hospodářský systém a následně upravit politický. Jak to kde dopadlo, je historie. )

Na snímcích je srovnání jak vypadal Šenžen před tím než Teng Siao-phing uvolnil lidu pouta a dnes.

Vlastně jde o dvě stezky, po nichž mají jít čínské výrobky do světa. Jedna pozemní do Evropy a druhá námořní do Afriky. Ta námořní začíná v Šenženu a vede do Džibúti. Odtud poputují čínské zboží do celého kontinentu po železnicích, které se už staví za dolary, kterých Čína má v podobě amerických dlužních úpisů přespříliš a ráda se jich zbavuje.

Spolehlivé údaje o rozsahu a rozptylu čínského pronikání do nejchudšího světadílu jsou těžko k mání. Co víme je, že vzájemné obchodní styky rostly a rostou závratnou rychlostí. Jejich objem činil 10.5, miliard dolarů v roce 2000, 40 miliard v roce 2005 a 173 miliard v roce 2015. Čína je v současné době africkým největším obchodním partnerem.

Číňané jsou v Africe považováni za vetřelce, ale historické skutečnosti dokazují pravý opak. Málo lidí si uvědomuje, jak hospodářsky a technologicky vyspělá byla Říše středu ve středověku. Před pěti sty lety měla námořní flotilu čítající 317 lodí se sto dvacet metrů dlouhými koráby (Kolumbusova Santa Maria byla kocábka, měřila jen devatenáct metrů). Každý čínský koráb měl několik palub, až devět stěžňů, dvanáct plachet, pohodlné kabiny pro velitele i posádku. Pod velením admirála Ženg Hi (1371-1433), se Číňané plavili do Afriky a zpět , ale možnost ji dobýt a obsadit nevyužili. V roce 1470 vláda dynastie Ming zničila všechny admirálovy mapy a lodní deníky, aby se námořní výpravy nemohly opakovat. O půl století později dala příkaz spálit tlející koráby v přístavu a uzavřela Říši středu za Velkou zdí. O důvodech, které vedly dynastii Ming k pomýlené politice isolacionismu, se historici nepřestávají bavit.

Dnes prezident Si Ťin-pching dělá vše, aby chybu Mingů napravil. Pravidelně, rok co rok, navštěvuje africké země, uzavírá smlouvy na výstavbu infrastruktur, továren, škol a nemocnic. S čínskou finanční a technickou pomocí vyrůstají jako houby po dešti.

Si Ťin-pching říká Afričanům, také jsme žili v bídě a podívejte se, co jsme za čtyřicet let dokázali, dělejte to jako my a změňte svoji zemi. Nabízí Africe, a nejen jí, nový model hospodářského a společenského rozvoje. Můžete si o něm myslet, co chcete, ale jedno mu nikdo nemůže upřít: je úspěšný. Co nového může nabídnout Západ kromě frází o svých morálních a mravních hodnotách? Genderismus? Me too? LBGT?


31 komentářů :

 1. Super, jsem zase o něco vzdělanější. Díky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. KAM POJEDETE O VELIKONOCÍCH NA DOVOŮENOU????????

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ztratu-kontroly-nad-sirenim-koronaviru-hlasi-Jizni-Korea-Izrael-zvazuje-uzavreni-hranic-614531

   Smazat
 2. Mi dělá starosti spiše aktuálni stav rozšieni viru na Afriku

  Ta nemá ani infrastukturu nemocnic,hygienu, je bezmocná a to,že virus reaguje jen na Čiňany je určitě dalši lež!
  Potom se cela Afrika bude muset pohnout do Evropy zachranit si holý život a po muslimsku pozabijet v EU rozbiječky EU Makrely a jejiho neomarxismu"nevěřici"viz sura 4-89!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:33 Myslím že Číňan neinvestuje do Afriky aby byla vylidněná. Zkuste si vzpomenout, kdy byla v ČR postavena nemocnice za kolik, za 6 dní? A jestli ten vírus má ničit jenom Číňany, tak je něco shnilého/podezřelého ve státě Dánském. Ta nemoc přišla jako na zavolanou, když nás začali drtit na všech frontách. Inu, já bych počítal do HDP hlavně výrobu, a tam ten tzv. západ je ve pryč. Řeči o tom, že HDP u státu který téměř nic nevyrábí je vyšší než u státu který má obrovskou výrobu mi připomíná informace o 10% růstu HDP v NDR (tak to bylo). Inu papír snese vše. Zkuste zajít do právní firmy, nebo školy ať vám dají sníst něco z jejich výrobků...

   Smazat
  2. 14:16: Ještě nemám zjištěno, odkud se ten virus v Číně vzal - budu zkoumat konspirační teorie na youtube. Přišlo mi ale do hlavy, v souvislosti s tím, že před 2 měsici Bill Gates publikoval nějakou simulace pandemie virové v celém světě, při které mělo zemřít podobné množství lidí jako při španělské chřipce, která byla vyrobena v USA a s vakcinou podávánou emerickým brancům skrze bordely se rozšířila po Evropě - zjistěte si sami - jestli toto je pravda, vypadá to jako zdánlivá nepravda /co je zdánlivé, je často opravdu jen zdánlivé/, jestli tedy tato pandemie v Číně není pokus, jak to s tou pandemii dopadne. Při španělské chřipce zemřelo 80 milionů lidí - 8x krát tolik než během první světové války /ted se mi tomu nechce věřit - slyšel jsem dobře?/ a při simulované pandemii Billa Gatese mělo zemřít 60 milionů lidí.
   Teď jsem zase naštvanej, když si pomyslím, že za všechno zlo na tomto světě můžou především elitaři a to jsou především lidé, kteří mají prachy, jako Rotschild, Bill Gates /ten když tam vysloveně zatím není, tak o to všemožně usiluje - viz jeho produkce vakcin již s efekty - Indonesie - sterilizace mladých žen, které dostaly, pokud si vzpomínám vakcinu proti tetanu a v ní byly protilátky proti hormonu, který udržuje těhotenství/, Rockefeller, kdysi to byl i H. Ford /viz jeho podpora fašistovskému Německu/ a podobná sběř.

   Smazat
  3. 15:51 Ono se dá obecně dnes říct, že bohužel šíření přemnožených ras a zdegenerovaných ethnik na Zemi je mnohem větším nebezpečím než nějaký jaderný konflikt! Možná že dokonce pouze a jen jaderný restart nakonec naši bílou civilizaci spasí!

   Smazat
  4. 18.43

   Tebe zmrde by mohla opálit nukleárni zaře tvoji držku prvni.
   Mohl by jsi svoji staré v noci svitit jako žarovka!

   Smazat
 3. Je to jen pár roků. co nás naše domácí propaganda přesvědčovala o brzkém konci rozvojové země - Číny. A podobné "pravdy" o světě za hranicemi nás velkých největších nejcivilizovanějších z civilizovaných" , o naší nepřekonatelnosti. Jen vlaky jezdí u nás stále rychle jako za Rakousky, jen spojení jsou proti Rakousku podstatně horší - a kde jsou ty rychlovlaky 350 km a více/hod? Kde jsou jaké nové dálnice, kde jsou nové školy, školky, jesle, jen haraburdí, co si říká "Juniverzyty of Prague či ňjů jork." Do zdravotnictví můžeme házet peníze jako do koše, když hlavní starostí lékařů je dělat co nejméně a stále žádat více peněz. Také když necháme nestoudně mlsat advokáty ze zdravotního pojištění - a nikomu to nepřipadá divné!
  Svět se nám dom rozpadl na ty co s úsměvem okrádají tu druhé, co s trpkostí své okrádání musí strpět. Lidem rostou platy - důchody a kapitál se raduje, jak jim jdou kšefty pomocí aurtomatu, všechno zboží soub쨞ně zdražovat. Že někde prodávají rohlík za 1.50 Kč, když současně krkovici z 80 Kč nzdraží na 190.-Kč! To přece je férová reklama - na ty rohlíky. A nejen to, zboží zdražilo, ale jeho kvalita hrubě poklesla, jakoby se k nám svážel prošlý odpad ze sousedních bohatších zemí!!!
  Mravnost? Koho, čeho, čí? Ten nejcivilizovanější Západ má za sebou historii největšího špinavce, zločince a desperáta jaký kdy Svět nosil. A naděje, že se poučil z 2. světové války a že se zkusí vrátit od uzurpátorství a nejcivilizovanějšího barbarství k humanismu se zcela vytratila. Proč musí být náš svět světem znásilňujícím jiné země a kontinenty? Před 2 zisíci roky řádilo v Evropě barbarství, jak popisují letopisy starého Říma. Ale proč se Západ musel zase vrátit k těmto svým nelidským kořenům??? Proč, proč,proč - zbrojení, teror, války, zabíjení a z toho všeho radost? Proč ten vztek, že je někdo lepší a proč ne snaha prací ducha a rukou dohánět a předčít? Ne to je moc pracné, raději válkami devastovat úspěšnější!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:34 jenom poznámka, o humanizmu a lidských právech se mluví v zemích kde nejsou a nebo ty země upírají tyto jiným zemím. Všechny ty pojmy slouží jenom na zhloupnutí lidí, prostředek propagandy a skutek utek

   Smazat
  2. Existuje jen jedno řešení:Je třeba zlikvidovat globální kapitalismus dříve,než kapitalismus zlikviduje nás a celou tuto modrou planetu!Vše ostatní je pouze mlácení prázdné slámy!

   Smazat
  3. A co tak se koncentrovat jak odstranit nejprve ten kapitalismus bez přivlastků,vypocházejici z gangsterismu u nás.

   Proto prvni otázka budouciho PROGRAMU VOLIČŮ bude čim ho nahradit.
   Přesto,že vyspělé státy Evropy použivaji systém,který nekrade dvě třetiny mezd a nemohl by vylupovat by z republiky 500 miliard ročně urené prý pro důchodce,žadná organizace voličů a jejich "zastupitelé "o tom asi nemi ani kniknout a naši tzv.intelektuálové si mysli,že by je mohli zavřit,kdyby iniciovali nebohé domorodce,aby takový system chtěli.
   Dezinformátor GŘ TV nikoho nesmi připustit na sklo,aby náhodou nevysvětlil ovanům co maji dělat a tak tu máme dobu TEMNA jak mamut!

   Smazat
  4. 16:05 Takový u nás není!

   Smazat
 4. 11.34 Ad. školky. U nás byly dvě, po revoluci se z jedné ihned udělal bordel(to bylo tenkrát moderní) a z druhé herna(teď je tam kuřácký klub). Jedna byla kdysi firemní a druhá vystavěna občany v akci Z. Myslím, že ti občané co tu školku stavěli by měli býti odškodněni, když jim byla zprivatizována...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Občané by si zasloužili změnu systému

   na ten,který by odškodněni umožnil, aby nebylo možné VYLUPOVAT,krást A CENZUROVAT ty,kteři by ho chtěli a nesmi,že ANO?!
   Kdy začneme s kritickým myšlenim,když nikdo z intelektuálů na konci svých článku popisujiciho sviňačiny co s nami prováději NESMI napsat pro nás voliče řešeni,aby jsme věděli jak se máme my obané voliči bránit!

   Smazat
 5. No jo je vše jasné je jich miliarda a půl tak budou časem největší velmoc. Je to správný směr nechci středověk ze západu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není jenom množstvím, přečtěte si něco výše o skromnosti, pracovitosti a inteligenci. Pak Vám to zaklapne. Porovnejte to s trendem našeho výchovného úsilí- vaří celá země, peče celá rodina a jiné prostoduché soutěže na odpoutání pozornosti od skutečnosti...genderová studia a jiné zvrácenosti, ej čo to trepem inovační přístupy...

   Smazat
  2. 14.23

   jen počkej tobě ješte vice utáhneme opasek až pustiš šťavičku.
   Hleď se naučit dělat kobzolové placky.ŽRAT MASO to ti zatrhnem jsi stejně tlustý tak sedni a čum na TV a nepiš tu kraviny.
   No brzy si i kravu musiš nakreslit!

   Smazat
  3. Těm žluťákům pomůžeme nejvíc tím, že je zbavíme toho nejhoršího, teda rudýho viru, pak nám budou zase smět sloužit v tradičnější pro pro ně roli kuliů (i kuliJan - sic!) vybavení takovouto praktickou dřevěnou šálou - https://www.dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ba008251.jpg

   Smazat
  4. 18:41 je vzorový blbec. Probůh, takový klenot nemazat!

   Smazat
  5. 18:41 je jen přihlouplý exhibující puberťák.

   Smazat
 6. Jistě otázka, která zazněla výše, koho volit?, je vážná.
  Jsem levicově orientovaný a přesto doporučuji volit ANO. Proč? Protože potřebujeme co nejsilnější jednu stranu, stranu, které nebudou odebírat hlasy strany podobně pragmatiké a současně jakžtakž lidské. SPD a i jiné odebírají hlasy ne demobloku, ale právě ANO a SPD by se měla orientovat na voliče z dnešní opozice. Program SPD - přímá demokracie je prakticky neprůchodný, je totiž neprůchodná i demokracie v pojetí diktatury kapitálu. Prostě čistě racionální úvaha, jak začít likvidovat porotiobčnské a protilidské demagogobloky ve službách diktatury kapitálu. A proto soustředit se na ANO a pokud by v budoucnu selhalo, pak to spočítat. Ale dnešní panstvo nám servíruje více než 300 politických stran a hnutí v naději, že v tom bordelu nemůže pak vládnout nikdo jiný, než poskoci a sluhové kapitálu. Nenechte se balamutit léty probíhající snahou odstranit Babiše - hlásají to lháři a zločinci, kteří vykradli se svými kumpány stát a občany po r. 1989, kteří si zprivatizovali právo, spravedlnost, ramena nespravedlnosti a KANONEFUTR!.

  OdpovědětSmazat
 7. Babiš zaměrně nema program,nebot černé pozadi těch kteři mu půjčili miliardy reaguje ve svůj prospěch podle situace a on je jak loutka.

  Zkusme mu vytvořit jako voliči návrh našeho Programu a budete vidět jak sebou háže jako žiźala na háčku!
  Ještě zbývá takový PROGRAM OBĆANŮ vytvořit a uvidite ten fofr odporu a hadovitého slizu!

  OdpovědětSmazat
 8. 10.03

  pišete,že jste prý levicově orientovaný a proto se chcete škrábat na hlavě oklikou přes Babiše?
  Jsou tady na webu prvni aktivisté, kteři doporučuji upravit SPD program o kterém jak pišete i vy jasně vite,že je nedostatečný a vedeni SPD ho neni prozatim ve stavu upravit jakoby mu to bylo zakázáno.
  Rovněž tak KSČM je na sestupu a NEMÁ nosný Program.
  Zajimalo by mě co za systém navrhujete vy misto nynějšiho kapitalismu bez přivlastků anebo chcete socialismus,vycinkaný olupenými ovčany do nynějši mizerie.
  Nebo který jiný systém chcete,když vidite u sousedů,že nekrade dvě třetiny platů a je schopen prosperity.
  Co vy na to vite o něm?
  Podle toho,jak se chcete škrabat za uchem přes babuše je jasné,že spiše nevite o co jde!

  OdpovědětSmazat
 9. http://svobodnenoviny.eu/nepritel-skryty-v-talaru-kryje-a-organizuje-vrazdy-rusi-celostatni-volby-likviduje-nepohodlne-na-objednavku-zpusobuje-krize-bere-deti-rodicum-blokuje-efektivni-rizeni-statu-a-garantuje-ze-z/

  http://m.legalnivrazda.webnode.cz/novinky/zakaz-otevreni-rakve2/

  Pokud má někdo zájem seznámit se vice s prací justiční mafie a policejních gangů, ať se podívá na stránky http://michalapetr.cz/doku.php nebo na jejich YouTube kanál.

  OdpovědětSmazat
 10. Nizozemská zpráva o sestřelení dopravního letadla nad Doňeckem nenašla na základě informací rozvědky žádný protiletadlový systém, který by mohl letadlo sestřelit.
  Ukrajinské BUKy byly prý na základnách. Dá se tomu ale věřit? Víme jakých prasáren byla ukrajinská fašistická chunta schopná! viz střílení do lidí na Majdanu atd.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020021811517533-nizozemsky-novinar-zverejnil-dokumenty-rozvedky-o-katastrofe-mh17/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale houby. Nenechte se zmýlit. Na NR byly zveřejněny fotografie ukrajinské protiletadlové baterie BUK kousek od místa sestřelu MH17.

   Smazat
 11. Tak zajímavý článek tady už dlouho nebyl...
  Také mi vrtá v hlavě, proč nechala dynastie Ming spálit ty koràby a proč později Velká Čínská zeď.
  Jisté je, že nešlo o náhlé hnutí mysli, ale o promyšlený čin.
  Když se tak zamyslím nad důsledky toho dávného rozhodnutí, vidím dvě věci.
  V rozvrácené a vykradené Africe má Západ tu nejhorší pověst.
  Naopak na Čínu hleděj Afričané (zatím) s důvěrou, někde jsem četla, že na trhu v Zimbabwe už berou i Chujány ;-)
  Čína, zdá se mi, chápe co Afrika nejvíc potřebuje...Je to doprava, chybí železnice, řeky jsou splavné jen částečně a pobřežní pláže nevhodné pro vznik přírodních přístavů.
  Čína chce s Afrikou dělat byznys, ale současně chce i umožnit Afričanům, aby dělali byznys mezi sebou, v Africe.
  A k té Velké zdi: minimálně pomohla Číně udržet si svou kulturu a zabránila šíření vrahounského abrahámismu, což není málo!!!
  Dneska se musej smát pod fousy, když viděj, jak osvícení Evropané jedou náboženskou válku verze 4.05...
  Holt přes pámbíčka v euroatlantické civilizaci nejede vlak.
  Zlatej pohan a státní úředník Konfucius, který žil 500 let před jurodivým Kristem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:21 jistě Helanov, jurodivý Kristus. Při vašem rozvinutém sociálním cítění. Tušíte vy vůbec, co vám jde kdy přes pysk? Tušíte vůbec o co se opírá ani tak ne Konfucius, ale Konfucianismus?

   Smazat
 12. Jen krátká poznámka, protože se domnívám, že mnoho lidí to neví. Obchod po moři je 4x levnější než po souši, proto oba hegemoni - ten co odešel - Malá Britanie a ten současný, který jak všichni píši je na odchodu - USA - byly nebo jsou mořské velmoci. Jak je vidět Čína se rovněž snaží o to, aby se stala mořskou velmocí.

  OdpovědětSmazat
 13. Netuším o co se opirá konfucianismus, ale Konfucius se opíral o zdravý rozum a čerpání poznatků ze svého okolí.
  Tyto poznatky konfrontoval s učením starých mistrů.
  Konfuciovy výroky pečlivě zaznamenali jeho žáci, z čehož soudím, že konfucionalismus se od Konfucia patrně moc nevzdálil ;-!

  OdpovědětSmazat
 14. Helenko!
  Nedejte se, nejenom že máte věcná fakta, tedy defakto pravdivý názor, ale zároveň odkopáváte (možná nechtěně) nohsledy babylonského projektu a jeho dítěte, biblického projektu (výsledkem byla elitářsky davová společnost ovládaná GP již tisíce let). Zatím se vše tají do falza dějin zvaného HISTERIE, ale až se to provalí bude na světě kruto!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.