Reklama

sobota 22. února 2020

Kapitál, fašismus, liberalismus

Aleš Vaněk
22.2.2020 Outsidermedia
„Nacismus je pouze specifická odrůda fašismu. A fašismus je poslední útočiště velkého kapitálu, když už všechny ostatní, civilizovanější metody manipulace selžou.“
Tato slova tesat do kamene. Domnívám se, že kapitál se stává zrůdným v okamžiku, kdy přestane sloužit jako výrobní nástroj, ale jako nástroj reprodukce sebe sama. A tady právě narážíme už na primární problém systému.

Základní premisa podnikání je generování zisku. Dokonce i ty podniky, které jedou dlouhodobě v červených číslech, neopouští stejný předpoklad zisku. Jen ten zisk pro sebe začnou vytvářet na úkor někoho jiného jinak. Pomocí nesplácení dluhů či pomocí dotací a jiných zvýhodňování. Perpetuum mobile však nemůže fungovat ani v ekonomice. Jakákoliv činnost vedena s předpokladem tvorby zisku vždy vede k ochuzování někoho jiného. A nesouměřitelnost mezi příjmy či mezi podmínkami vede ke kolapsu systému automaticky. Těm, kteří se systém snaží v takovém okamžiku udržet ve statu quo, po propagandě již nemají jiné možnosti než silové a mocenské, jež zpravidla ústí ve fašismus či jiné formy genocidního chování.

Liberalismus v tomto selhává, převýchova v současné propagandě se nepovedla tak, aby se současný systém dostatečně upevnil v kramflecích. (Liberalismus však splnil dokonale funkci mouřenína oslabením všech sil, které mohly vytvářet alternativu). V USA budou investovat do indoktrinace křesťanské, aby systém zachovali. Soros byl ochoten přistoupit na indoktrinaci muslimskou. Přes ovládnutí Evropy indoktrinovaným davem by chtěl dál udržet systém. Liberálové (teď nemyslím ty, co tahají za nitky, ale všechny ty užitečné idioty) by rádi něco, co je nerealizovatelné a už vůbec nerealizovatelné způsoby, jakými by si to představovali. Nemožnost realizovat jejich sny je vede k agresivitě, kterou už nedokážou skrývat pod maskou politické korektnosti, naposledy ve slovenském parlamentu.

Názorný příklad, kdy se liberálové chovají stejně jako fašisté, poskytla na podzim známá redaktorka Petra Procházková (dezinformátorka z války v Čečensku) z neznámého deníku N, když nafackovala svému kolegovi z branže, že dělal asi dobře svoji práci.

Příchod fašismu předpověděla ve svém článku Ilona Švihlíková již v únoru 2013.

Tenkrát se mnozí uculovali, mnozí se spokojili s tím, že ze všeho špatného obvinili pronárodní kandidáty nebo síly, které se tváří nacionalisticky. Ale dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Protentokrát fašizmus nastupuje především díky liberalismu a samotným liberálům, jež se stali hodně hloupými loutkami mocných. A protože systémově tito prosťáčci myslet nedokážou, aby představili vizi rozvoje, spokojí se s jedním společným jmenovatelem. Převzetím přírodních, nerostných, energetických, ekonomických a lidských zdrojů zemí, které se systému nechtějí podvolit dobrovolně.

Je jasné, že když bude chtít někdo představit novou vizi, oprášit některou se zapomenutých či upravit některou jinou, psanou na míru života v jiných koutech Země, bude muset tohle všechno vzít v potaz.

Dovolím si svoji krátkou úvahu na toto košatá témata utnout citátem Alberta Einsteina.

„Svět je nebezpečné místo, ne kvůli těm, kteří zlo páchají, ale kvůli těm, kteří to vidí a nedělají nic.“

14 komentářů :

 1. Ale jak z toho ven?
  Marx kladl důraz pouze na dvě věci. Vlastnictví výrobních prostředků a lidské práce. Zřejmě vycházel pouze ze základních lidských potřeb a nebral v úvahu možnost nasycení trhu. Dnes je nutné vzít v úvahu i myšlenky a nápady. Společnost vlastnící výrobní prostředky vedená blbcem začne dříve, nebo později zaostávat. A to do té míry, že nejenom že přestane vytvářet zisk, ale ztratí schopnost uživit sebe sama. Navíc, rovnostářství bere tvůrčím lidem motivaci. Jak nám ukázala éra socialismu.
  Kapitalismus sice ekonomickou soutěží umožňuje rychlejší rozvoj, ale dříve, či později se dopracuje k nějaké formě fašismu. Princip sežer, nebo budeš sežrán, likviduje konkurenci a po všech směrech vyčerpává společnost. A až zůstane jenom ten nejsilnější, zatouží sežrat někoho u sousedů, což už se dnes běžně děje. A to bude pokračovat, dokud nenarazí na někoho sobě rovného.
  Lidstvo zná a má vyzkoušený kapitalismus i komunismus. A oba systémy dlouhodobě nefungují. Zdá se, že jediným řešením je odstranit lidstvo a problém bude vyřešený.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Socialismus s ideou cesty ke komunismu v ranných dobách jeho zakladatelů prošlých školou "kapitalismu" fungoval, ale následovníci přestali fungovat, pokřivili se a začali hledět zpět ..
   Každá další generace byla zblblejší (ale domnívala se, že je chytřejší) a tak to k tomu dnešku slavně dopracovaly ..
   Vybudovaly skanzen kapitalismu 19. století ..

   Smazat
  2. zhnusený, máš tam těžkou minelu. Komunismus nikdy a nikde zatím bybudován nebyl. Lidstvo na něj není zatím dost vyspělé a ještě dlouho nebude. V omezené míře se o něco podobného pokoušejí v Israeli a jak se zdá docela to funguje i když to nazývají kibuc.

   Smazat
  3. Já žádnou minelu nevidím. To, že není lidstvo vyspělé je snad moje chyba?

   Smazat
  4. Zapoměl jsem dodat. Ty kibucy jsou vesměs také mimo. Něco si o nich přečti.Malou vyjímkou jsou ty, které jsou paradoxně složeny z přistěhovalců z postkomunistických zemí.
   Lidi jsou prostě takoví. I když budou mít vše co potřebují, stejně budou chtít víc, než mají ostatní. Chtějí se odlišit větší vilou, hlubším bazénem, lepším autem. A pochybuji, že dosáhnou stupně, kdy to bude jinak. Bohužel.

   Smazat
  5. Pane Zhnusený, v Číně to již vyřešili. Je to kombinace obojího, kde vládne jak plánované, tak tržní hospodářství.
   https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cinska-ekonomika-je-efektivnejsi-nez-americka-rekl-putin-40304335

   Smazat
  6. 3,21
   Ano, s tím se dá částečně souhlasit. Jenomže v Číně mají autoritářský režim a Číňané mají úplně jinou mentalitu. Myslím, že většina evropanů by tam žít nechtěla. A potom, úspěšnost, nebo neúspěšnost v takových režimech stojí a padá na osvícenosti vůdců. Pokud se vedení chopí všehoschopný idiot, odvede národ do řitě a národ musí trpělivě čekat, dokud nezemře.
   Mimochodem, dlouhodobě považuji nejefektivnější způsob vlády prostřednictvím osvíceného monarchy, nebo diktátora. Kde je ale brát, že? Opakem těch neosvícených jsou třeba Kimové a výsledky jsou také víc, než zřetelné.
   Skutečně, nevím jak z toho ven. Demokracie se jeví, jako ideální způsob. Ale musela by mít pevně dané mantinely, se kterými by vládnoucí věrchuška nesměla hnout. Jinak není, co do následků rozdílu mezi vládou neschopného idiota - diktátora, a vládou neschopných, resp. všehoschopných zlodějů a idiotů.

   Smazat
 2. Kdyby tu byl jen kapitalismus tak bych na to kašlal chce to většina jejich problém. Ale liberalismus ani omylem to jsou fašisté schovaní za to slovo. A o jejich vidění světa nemám zájem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My dnes nemáme ani socialismus, ani kapitalismus. máme hybrid, kdy nám oba systémy nechaly to horší.

   Smazat
 3. K 5:26
  Rozhodnout by to měly volby, pokud by fungovaly. To by ale byl systém výhodný pro většinu, což má být demokratické, ale nebylo by to výhodné pro menšinu, takže žádná demokracie nebude a basta. Rozhodně nastoupí fašismus, tedy vláda těch schopných - motivovaných.

  OdpovědětSmazat
 4. Vše co vytváří nerovnováhu musí být regulováno spět k rovnováze. Taktéž pokrok lidstva za každou cenu je ve svém důsledku zhoubný. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a hlupák nemá nikdy dost. Vzdělání a vysoké IQ neznamená automaticky moudrost. Moudrý může být i negramotný člověk. Velká moudrost je ukryta v starých pohádkách. Podívejte se na pohádku Hrádky s čertem. Co příběh to moudrost.

  OdpovědětSmazat
 5. noviczech
  ...víte, ono když selže demokratický liberální systém, tak se zřídí soukromá organizace neboli soukromá firma, která bude mít za úkol, např. kontrolovat lidí jak parkují, dostanou radary a budou vybírat za rychlost, vyhodíte papírek, dostanete pokutu, zkrátka budou to lidé podobní nám, jenomže jejich úkolem bude sbírat "body", které okrádají jiné a jim vynáší zisky! Dříve jsme tomu říkali "buzerace", ale v Německu za Hitlera se jim říkalo VMann, a v Německu jsou teď opět tyto soukromé špiclovské firmy na vzestupu!
  ...holt, není jiná práce, tak se budeme navzájem udávat...!!!

  OdpovědětSmazat
 6. http://svobodnenoviny.eu/nepritel-skryty-v-talaru-kryje-a-organizuje-vrazdy-rusi-celostatni-volby-likviduje-nepohodlne-na-objednavku-zpusobuje-krize-bere-deti-rodicum-blokuje-efektivni-rizeni-statu-a-garantuje-ze-z/
  Pokud má někdo zájem seznámit se vice s prací justiční mafie a policejních gangů, ať se podívá na stránky http://michalapetr.cz/doku.php

  OdpovědětSmazat
 7. „Svět je nebezpečné místo, ne kvůli těm, kteří zlo páchají, ale kvůli těm, kteří to vidí a nedělají nic.“
  Ještě horší je, když se takové zlo těší aktivní politické podpoře!!!
  Definice fašismu je tato: "Když se moc korporátní a moc finanční spojí s mocí politickou" Benito Mussolini.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.