Reklama

čtvrtek 20. února 2020

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Šest let po masakru na Majdanu se mýty začínají hroutit

Plánovaný masakr změnil politickou mapu Evropy
Tereza Spencerová
20. 2. 2020  iPrima
Na základě vyšetřovacích dokumentů lze konstatovat, že odpovědnost za masakr padá na ty, kteří jej vyprovokovali střelbou z budovy konzervatoře. Čili že to účastníci Majdanu nesou hlavní vinu za vše, co následovalo.

Před šesti lety vyvrcholila ukrajinská krize střelbou, při níž v kyjevské ulici Institutská zahynuly desítky lidí. Následující den prezident Janukovyč podepsal dohodu s opozicí, která měla krizi vyřešit: Ukrajina se měla vrátit k ústavě z roku 2004, měla vzniknout nová vládní koalice, měly být vypsány předčasné volby. Je jasné, že k podpisu dohody přiměly prezidenta právě události na Majdanu, stejně jako Majdanu naopak poskytly záminku k tomu, aby dohodu ani nezačal naplňovat. Ve finále vše vyústilo v dobře známé události na Krymu, na Donbasu a v dalších oblastech jihovýchodní Ukrajiny. A v hlubokou politickou krizi mezi Západem a Ruskem.

Doslovný kohoutek k tomu všemu byl ale stisknut právě 20. února v Kyjevě.

Oficiálně se přitom dál omílají propagandistické mýty o zločinném Janukovyčově režimu, který nechal zmasakrovat pokojné demonstranty, aby je vystrašil a zlomil jejich vůli demonstrovat a prosadit cosi, čemu se později začalo vzletně říkat „revoluce důstojnosti“. Tyto mýty oficiálně převzala i ukrajinská justice, která z masakrů až dosud viní výhradně členy policejních oddílů Berkut, i když jim ani po dlouhých šesti letech není s to žádnou vinu prokázat. Stejně jako není s to vyvrátit tvrzení, že první výstřely na Majdanu nevypálila policie, ale naopak, že vyšly z řad demonstrantů.

Ukrajinský politický establishment, který vzešel z Majdanu, nad takovými tvrzeními jen mává rukou, i když zaznívají už i z americké televize. Nicméně, skutečný průběh událostí z Majdanu je především na Ukrajině už jen špatně tutlaným „veřejným tajemstvím“, přičemž v poslední době přece jen přibývá i skutečných důkazů, které vypovídají o realitě.


Veřejné tajemství


Například ukrajinský portál Strana.ua získal materiály, které v roce 2017 shromáždila skupina šéfa zvláštních vyšetřování při ukrajinské generální prokuratuře Serhije Horbaťuka. Mimochodem, sám Horbaťuk, když si uvědomil, co všechno jeho podřízení zjistili, celé vyšetřování raději sám „stopl“.

Některá jména lidí, kteří zabíjeli na Majdanu jako první, jsou přitom známa delší dobu. Už v roce 2016 například předvedl mediální „coming out“ lvovský „aktivista“ Ivan Bubenčik – prý po policii střílel z budovy konzervatoře a přihlásil se k zabití nejméně dvou policistů. Když se ho za to v roce 2018 pokusily úřady zatknout, majdanovci vybuchli nevolí, a tak Bubenčikovi raději změnili paragraf tak, aby se na něj vztahovala dřívější amnestie. V roce 2018 se přidalo další jméno střelce z Majdanu, Dymytra Lipového, který ale byl tou dobou už nějaký čas v zahraničí, konkrétně tehdy v Polsku. Ukázalo se, že jej vyšetřovatelé původně vyslechli, pustili do ciziny a teprve poté na něj vydali zatykač. Lipový přitom vypověděl, že předal Bubenčikovi a otci budoucího poslance Parasjuka loveckou pušku, s níž ti dva poté do policistů vystříleli všech 60 nábojů, které v tu chvíli měli k dispozici. Promajdanovský portál Cenzor.net k tomu v roce 2018 oslavně poznamenal, že pod vedením Zinovuje Parasjuka staršího a Bubenčika tehdy do policistů střílelo skoro třicet snajprů. „Tato skupina měla odvahu zahájit 20. února odvetnou palbu po Berkutu. Po přestřelce začali berkutovci prchat. Dějiny Ukrajiny se vydaly novým směrem,“ napsal Cenzor.net. Až na to, že nikdo dosud neobhájil ani onen obrat „odvetná palba“. Naopak, třebas Lipový přiznal, že Berkut tehdy nestřílel, a že palba „aktivistů“ měla vyprovokovat jeho zásah a narušit příměří mezi vládou a opozicí. Podle dostupných zpráv bylo tehdy zabito nejméně 23 policistů.

A loni padlo i další jméno – Nazar Juskevyč. Ještě v březnu 2015 byl zatčen za ozbrojenou loupež, přičemž se zjistilo, že použil tutéž karabinu, s níž v únoru 2014 zabíjel na Majdanu. Juskevyč byl odsouzen na sedm let, ale z vězení už mezitím vyšel a prý také zmizel do zahraničí. Generální prokuratura přitom právě v případě Nazara Juskevyče v roce 2017 došla se svým vyšetřováním nejdále. Potvrdila, že skupina střelců přijela ze Lvova do Kyjeva už 18. února, o den později už byla rozmístěna v budově konzervatoře, s cílem „vyprovokovat Berkut k odvetnému použití střelných zbraní“. Čili, k vyprovokování masakru. Tím ovšem vyšetřovatelé mohli ohrozit mýtus o krvelačných Janukovyčových policistech, kteří se vrhli na bezbranné prodemokratické davy. A právě v této chvíli tak prokurátor Horbaťjuk další vyšetřování zastavil.Otázky zůstávají


Nyní, u příležitosti šestého výročí masakru na Majdanu, kdosi do médií vypustil plný seznam tehdejší „lvovské“ skupiny střelců, jak jej Horbaťukovi vyšetřovatelé poskládali. Obsahuje 34 jmen. A snaha o uchování postmajdanovského politického řádu dodnes brání jejich potrestání. Na základě vyšetřovacích dokumentů lze ale přesto konstatovat, že odpovědnost za masakr padá na ty, kteří jej vyprovokovali střelbou z budovy konzervatoře, čili že to účastníci Majdanu nesou hlavní vinu za vše, co následovalo, shrnuje Strana.ua. „Otevřenou zůstává otázka, zda jednali z vlastní iniciativy, nebo zda plnili příkaz -- třeba lídrů tehdejší opozice nebo někoho jiného? A jak se ocitli v budově konzervatoře? Za jakých okolností se Parasjuk následující den, 21. února, objevil na tribuně a oznámil, že Majdan nebude plnit dohody uzavřené s Janukovyčem? Byla to samostatná akce „Parasjukovy skupiny“, nebo součást většího a připraveného plánu? To je nejdůležitější otázka, která umožní pochopit, kdo nastartoval krvavé události na Ukrajině před šesti lety.“

Ostatně, není to důležitá otázka jen pro Ukrajinu. Vždyť mnoho západních politiků, samozřejmě včetně těch českých, na tribuně Majdanu promlouvalo také. Při patetických oslavách triumfu demokracie a proklínání svržené „diktatury“ nešetřili velkými a vzletnými slovy. Když tak stáli hned vedle střelce Parasjuka, který by za jiných okolností jistě skončil s nálepkou „terorista“…Tereza Spencerová

42 komentářů :

 1. Přidáme-li k tomu dalších několik gruzínských střelců z hotelu Ukrajina, začíná se nám obraz vykreslovat v těch správných barvách nanášených paní Viktorií Nulad a hochy z CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To víte,amiokupant tam vrazil prachů,vojáky i munici poslal a výsledek.je......TRISTNÍ!!!☺

   Smazat
  2. Není třeba nic dlouze vyšetřovat. V době vrcholícího mejdanu bylo akreditováno a na střechách i na zemi rozmístěno cca 30(!) televizních štábů. Pokud tedy když začala střelba a ta prodejná pakáž říkající si hlídací psi demokracie, zrovna neusnula je vše nafilmováno. Kdo, kdy a odkud začal střílet se dozvíme, hned jak se podaří zatknout a postavit před soud těch pár rodin, co pro nás skrze novinářskou svoloč, tvoří ty správné zprávy.

   Smazat
 2. A takhle to bylo i s tím sestřeleným letadlem. Tady to řídila svačinářka Nuland.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavne za tim byl Biden, vicepresident a hned zacal Ukrajinu vykradat. Chce bejt ted porad a navic president /nema jeste dost/i kdyz jeho zlociny byly odhaleny..
   Nepricetny ,panicky strach elit zavladl, s vyvojem internetu. lecos se neda zatajit a tajne akce jako ty dnesni organizovane nedavnym setkanim v Davosu vychazi rychle na povrch..
   S tim si nevi rady..
   Dluzno dodat ,ze parasiti ktery se nacpali od zacatku 1990 do vlady na Ukrajine a funkci maji vinu velkou tez ..Udesna korupce ovladla uz celej svet..Snazili se odpoutat pozornost tim, ze sestrelili civilni letadlo, tez upaleni mnoha zen a deti v Odese /duvod ze byli ruske narodnosti/,a nove povolene organizace fasistickych stran je prozradily.
   Prozradily i chlebodarce za tim vsim..Sorose a USA..

   Smazat
 3. Čau lidi z NR, k článku od Babiše nejde nic napsat, asi se chybička vloudila. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 4. Co na to uslintany "Knize" a dalsi podporovatel ZLOCINCU Stetina?? Urcite NIC!!Kdyz je nekdo proti Rusku, muze to byt MASOVY VRAH, VALECNY ZLOCINEC. Dokonce i Bandera, v blizke dobe Hitler, NEVADI TO!! Je to nas PRITEL!! Z te PAKAZE je mi "NA ZVRACENI"!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:59 Přesně tak propagátoři fašismu kteří v tom mají prsty jsou zatím nepostižitelní.

   Smazat
 5. Podobně to následovalo s MH17. I za tímto stál náš velký bratr za oceánem. Vždy je za tím nějaký účel. My radši tomu pánovi zaplatíme výpalné za vrtulníky. Nyní již vypluvají důkazy, že za koronavirem není pojídání živočichů, ale musel se dostat ven z nějaké laboratoře- samozřejmě čínské? Jo čeho se ještě dočkáme a co jsou někteří ? schopni udělat.

  OdpovědětSmazat
 6. Kdo pozoruje politiku na Slovensku, tak mám někdy pocit, že to tam probíhá hodně podobně. Stačí, aby nějaký zfetovaný blb vystřelil "legálně" drženou zbraní a masakr je hned. Viz Německo. Je skupina "politiků", kteří si neustále myslí, že jen oni mají pravdu. Nikdo nevnímá problémy obyčejných lidí. Máme se na co těšit.

  OdpovědětSmazat
 7. ...při prvním výročí Majdanu se tlačil do první řady náš "zadolárek" hned vedle Porošenka, nedej bože aby ho tak nezabrala kamera že byl "při tom"...

  OdpovědětSmazat
 8. Organizátorem vraždění bylo CIA, o tom snad nikdo nepochybuje. Hlavně, že se tam Babiš před nimi v USA s Koudelkou klaněl až k zemi. Fuj Babiši, ty nemáš ani za nehet charakteru.

  OdpovědětSmazat
 9. Dotaz by jiste zodpovedela Nulandova jeji manzel Kagan a dalsi vcetne McCaina (ten jiz nemumla) Preci vsichni vedi kdo tam zasilal miliony $ kdo tam mel zajem proti Rusku a dalsi veci verejne zname Vzdy vsak chodime kolem vseho jako kolem horke kase i kdyz vetsina vi ,boji se vsak o veci i myslet natozpak se verejne vyjadrit ,to jsme to zase dopracovali .Kolipkak prizdisracu jenom zde chodi cist ale nema zajem o veci informovat dalsi kolem sebe -proste jak byvalo tak je a urcite i bude . A potom se divte ze jsou jen zlodeji a okradani .Tohle jste pratele chteli ? Tak to je, davaji vam predrazeny hajzlpapir shnile banany a dluhy .To je to co kapitalismus dela kapitalismem .Zadluzit gojima aby musel drzet drzet hubu a mektat dle taktovky rezisera.

  OdpovědětSmazat
 10. Novy system censury schvaluji ale myslim ze zdrzenim komentu ztrati na aktualnosti a zmrazi to cim NR byla .Chtelo to jen eliminovat zname idioty a vse bylo #1 Tohle neni reseni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky dostala 5 minut na hambě :-)
   Chce to důsledně používat zavináče, ono to asi eliminuje sprostá slova.
   Já jsem vycvičená z Pravého prostoru, ale chybka se vloudila :-)

   Smazat
  2. hela - nejde o sprosta slova, ale o idioty a menecenne a dedicne zatizene .Sprosta slova zde vzdy byla asi i budou to nebyl ucel teto zmeny, ucel byl ten, prave ony zminene vyse vygumovat jednou provzdy . Na AE news je censura taky ,Stwora censuruje jiz leta a prakticky vsichni vydavatele delaji totez .Tuto censuru zde (a to byl ojedinely a specielni web) zavinil pouze jeden idiot a to byl jisty krupan z juesej ktery mlel pate pres devate .Zde je videt jak i jeden blb znici dobrou vec .A jednu prosbu na redakci ,nepoustejte sem toho saska nikdy vice ,nic nam nikdy nedal ,jen jeho stupidni nerealne a sproste vyplody jeho choreho mozecku velikosti maleho micku

   Smazat
  3. To nic. Je to asi to nejlepší řešení jak filtrovat provokatéry a jako-tak zachovat přitom základní pilíř demokratismu - svobodu vyjádřování.

   Smazat
  4. Díky Hələnkø, taky n@ mnə døšlø, t@k sə budu sn@žit všeəm døzørcųm vyhovət.

   Smazat
 11. Tak mi vlezte na hrb.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiz se radime do zastupu Mistre

   Smazat
  2. Taky se řadím do řady k témuhle hrbatýmu anonymnímu20:10 Quasimodovi.

   Smazat
 12. A co na to náš ministerský zahraniční Petříček? A jeho předchůdce oranžový schwarzenberg? A ti další iniciativní ...

  OdpovědětSmazat
 13. Je to neuvěřitelné ale mě to všechno připomíná holokaust.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mne tez, vsude samej prezivsi ,kde se berou ,to snad rostou jako houby po desti

   Smazat
  2. Pro 20:20, ten se nepovedlo dokončit a tak se možno někdo snaží na to navázat, ale s jiným etnikem, slovany

   Smazat
 14. To je všechno marné. Zeptejte se kteréhokoliv Ukrajince a ten bude blekotat o ruské agresi a o statečných lidech na Majdanu. Zabíjení policajtů bylo podle nich v pořádku, protože to byl nástroj Janukovyče, loutky Kremlu, a stejně většina z nich byli z východu Ukrajiny, tedy podřadná ruskojazyčná rasa. Pár jich znám a všichni melou to samé - za všechny jejich problémy může Rusko. Už mě to nebaví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinci se dnes už bojí jeden druhého, do Česka se také nedostali zadarmo, skrývá se tu mezi nimi dost fašounků, kterým doma zapalují koudel u zadku. Nadto tu nejsou normální, vzdělaní a hrdí Ukrajinci (ruského původu), ale zvláštní sebranka otroků ze západní Ukrajiny, kteří sami ani neví, čí jsou a co je to vlastně Ukrajinec, momentálně si je už mezi sebou rozebírá Polsko, Maďarsko i Rumunsko.

   Smazat
  2. Je to marný, je to marný...

   Smazat
 15. To je všechno marné. Zeptejte se kteréhokoliv Ukrajince a ten bude blekotat o ruské agresi a o statečných lidech na Majdanu. Zabíjení policajtů bylo podle nich v pořádku, protože to byl nástroj Janukovyče, loutky Kremlu, a stejně většina z nich byli z východu Ukrajiny, tedy podřadná ruskojazyčná rasa. Pár jich znám a všichni melou to samé - za všechny jejich problémy může Rusko. Už mě to nebaví.

  OdpovědětSmazat
 16. Vítejte ve vesmíru. Nebo kde jsem se to ocitnul. V každým případě nejméně světelnou hodinu od diskutérů, když můj příspěvek na Zem ještě nedoputoval.
  Teď je 22:00 - kdypak můj signál dorazí do NR a "zviditelní" co jsem právě vyslal k planetě Zemi?
  Admine, nepřpadá vám že tu je něco blbě?

  OdpovědětSmazat
 17. Minář by mohl objednat pár humanitárních demokratických odstřelovačů z Gruzie na letenský majdan. Byla by jistota, že ať trefí kohokoliv, vždy trefí blbce. Otázka, proč člověk v plísni, ani Jakub Janda , ani komisaři EU, nepodávají žalobu na neznámého pachatele, to je jenom tak k demokratickému pobavení:)

  OdpovědětSmazat
 18. Co máte proti humanitárním demokratickým odstřelovačům?!

  OdpovědětSmazat
 19. Nějak se mi dostaly před Majdanem do ruky informace o tom, co Ukrajině nabízí Rusko a co EU. Při porovnání těchto podmínek by jen idiot chtěl spolupráci s EU, navíc po zkušenosti s Řeckem. Všechno další=demonstrace, střelba do demonstrantů a policie je jen provozní záležitost organizátorů. Normální myslící člověk by tam nikdy nešel. Účast Schwarzenberga a Zaorálka na demonstracích je všeříkající..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zapomněl jste na účast nacisty Štětiny, který už prošel všemi možnými fázemi transformace - přítel SSSR, konfident StB, nepřítel Ruska, příznivec banderovských fašounků

   Smazat
 20. Není pochyb o tom, že organizátoři Majdanu byli ze zahraničí a zejména z USA a CIA. USáci se už od VŘSR snaží dostat Rusům na kobylku. No a protože pomoci dolarů našli úrodnou půdu na Ukrajině, jako podobně předtím v Kosovu, tak to zkusili. Samozřejmě plán na obsazení Krymu a vybudování vojenské základny na prahu Ruska byl lákavou záminkou. Majdanisté si byli jisti, že jakmile jejich zločiny zaštítí CIA, budou v bezpečí. Samozřejmě dnes, kdy se situace jakžtakž stabilizovala se začínají lidé ptát jak to bylo. A různí američtí Bidenové se odhalují jene po druhém, ale přesto a právě proto, že v tom mají prsty ušáci se nic nevyšetří. Důležité je, že Krym zůstal Rusku a nikdo jej už nevydá Ukrajincům.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.