Reklama

pondělí 17. února 2020

Nahnědlá demokratura zdejších demagogů

Jiří Kouda
Jiří Kouda
17.2.2020 PrvníZprávy
Jakýsi pochybný web „Hlídací pes“ informoval o novém dezinformačním spolku s názvem „Nelež“, který usiluje o to, aby na alternativních webech zmizela reklama a ztratily tak zdroj svých příjmů.

Již léta zařazují Prvnizpravy.cz mezi dezinformační weby, aniž by sdělili konkrétně v čemž údajně lhaly. Proto musí na pořad dne přijít s novým postupem.

Tím je metodika, která hovoří o jakýchsi „narativech nebezpečných pro demokracii“ jim nepříjemných a jimi označených alternativních médií. Jedná se o gumový rozsah tohoto klacku, jehož hranice si totiž určují samotní autoři s tím „správným názorem“. Připomíná to „obuškový“ zákon Federálního shromáždění roku 1989.

Tito dezinformátoři neupřesnili, jakou demokracii mají na mysli. Zda je to konstituční monarchie, indická demokracie, nebo parlamentní demokracie části Evropy či oligarchická demokracie Spojených států založena na penězích a médiích? V daném případě to vypadá na pokřivenou „demokracii“ či spíše „demokraturu“ jen vybraných vrstev jednoho názoru, za nímž se skrývá přesvědčení, že ostatní občané s „nesprávným názorem“ (často to jsou senioři) nemají práva volit a být volen, a že výsledky voleb, pokud nevyhovují, jsou neplatné. Je to vize „demokracie“, kdy na rozhlasových přijímačích, a televizích a počítačích bude povinně viset cedule, které pořady nebo stanice či weby nelze poslouchat a vidět pod hrozbou toho nejpřísnějšího trestu.

Ano, z kritiky Prvních zpráv české a evropské institucionalizované politiky zřejmé, že její současná podoba v mnohém selhává. Ostatně značná část této kritiky je prezentována nejen západním tiskem, ale i postoji občanů Západu – „žluté vesty“ ve Francii.

Nikdo však v Prvních zprávách nevyzývá k likvidaci demokracie, naopak k jejímu reálnému naplnění a prohloubení. A každý by si měl položit otázku: Je kritika určitých prvků (ne)fungování demokracie právě součástí demokracie?

Demagogicko-dezinformační spolky jako „Nelež“ a podobné obskurní struktury (za podpory obludného pořadu Newsroom České televize se vynořují další a další kádrováci, aby to nevypadalo tak blbě jako s "Hlídacím psem", kde platí okřídlená otázka "jaký pes?" či fiaskem s "Instutem nezávislé žurnalistiky" jakéhosi zahrádkáře) naopak útočí na samou podstatu demokracie. Tou je svoboda rozhodování na základě svobodného přístupu k informacím. Všem informacím.

Je přitom zcela typické, že tyto spolky s „neobolševickou“ (ba dokonce protektorátní) metodikou jednostrannosti zcela vynechávají kritiku tzv. mainstreamových médií, která s chutí komentují a dávají prostor k zpochybnění toho nejjednoduššího znaku demokracie – uznání výsledků svobodných voleb (Milion chvilek apod.). Kampaně, které neuznávají výsledek volby například prezidenta republiky můžeme doplnit šílenstvím okolo volby ombudsmana. A přitom hovoří o potřebě zbavit svět lží a nenávisti. Ovšem považovat šibenice za zdařilou happeningovou legraci na uměle svolaných shromážděních si může myslet jen člověk velmi mdlého rozumu nebo záměru. Kdo tady napadá demokracii a kdo je dezinformátor?

Dosud nikdo nezaznamenal, že by se tito kádrováci pustili do přisprostlých ataků výsledků voleb. Nespokojenost je jistě pochopitelná. Ale tato, do jisté míry, pochopitelná nespokojenost by neměla přerůstat k zpochybnění samotné demokracie iniciované několika dobře placenými lobistickými frustráty a lidé by se neměli nechat manipulovat a dělat jim „užitečné idioty“ jen proto, že se jim ten či onen politik nebo politický směr není sympatický.

Demagogie a dogmata se zpravidla dávají do souvislosti s náboženským přesvědčením, vírou, či fanatismem, že nic jiného neexistuje, a pokud ano, tak je to třeba zničit.

Se stejným přístupem podrážděného fanatismu se můžeme setkat, když dojde na kritiku Evropské unie či Evropské komise. Jakoukoliv konkrétizaci pak tito kádrováci nahrazují jakousi statistikou počtu článků s „klíčovými narativy zaměřenými proti demokracii“ za rok 2019. V případě Prvních zpráv došli k vycucanému číslu 93! To je zřetelně „neobolševická“ metodika – nevyvrací se konkrétně co, ale gumově se zobecňuje! Ostatně kontrolní otázka – kolik článků zveřejnily Prvnizpravy.cz na obranu EU proti atakům USA a jejímu protekcionismu? Ostatně Prvnizpravy.cz, tak jako i jiná médie, zveřejňují i pohledy, které nemusí odrážet názor redakce. Prvnizpravy.cz se k tomuto směru nehlásí, ale namístě je i otázka: Je „euroskepticismus“ postaven mimo zákon?

Apologety faraónské dogmatické nedotknutelnosti EU naprosto nezajímá absence demokratické legitimity v samotné této instituci, kdy je vláda (Komise) jen delegována, schvalována, ale nikoliv volena. Naprosto a do zárodku odmítají vidět vnitřní i vnější vývoj, kdy se byrokratický aparát EU rozrostl do síly, která diktuje dle svých vlastních zájmů suverénním zemím - často věci v rozporu se zájmy jejich obyvatel (není divu, že právě tato struktura ráda financuje kampaň proti nezávislým a alternativním médiím). Dezinformační demagogové tak připravují louče a vidle na ty, co to vidí.

Přes vše výše uvedené, je třeba zdůraznit, že tyto skupinky však ve skutečnosti nejsou jen dezinformačními hlídači „jediné pravdy“. Mnohem děsivější je skutečnost, že se skrytě, pod amorfní podobou, účastní politického boje, aniž by musely dát otevřeně najevo, za jaký tým kopou.

Lidé by se měli těmto protidemokratickým a dezinformačním zásahům tvrdě postavit. Jinak se jednou ráno probudí a na stáncích si budou moci koupit jen jakousi novodobou mutaci nacistického „Völkischer Beobachter“, kterou schválí svým razítkem cosi, jako „Nelež“.

34 komentářů :

 1. Ve lově "nelež" stačí vyslovit "l" měkce a dostaneme úplně jiný význam, na který můžeme vymýšlet vtipy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi poucne a srozumitelne ,pan mluvi z Mesice ci je Faraon?

   Vymazat
 2. Žijící šedesátníci musejí pamatovat vládu komunistů. Ještě minimálně 15 let má šanci přežívat mezi lidmi nelež. Různé gangsterské spolky by nejraději tuto nelež vymýtily. Zajímalo by mne, jak toho chtějí dosáhnout. Budou budovat koncentrační tábory? Začnou vraždit ty, co pamatují? Lidi mají zkušenost s třicetiletým lhaním. To si myslí, že lhářům zázračně uvěří?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to vidím opačně, ještě minimálně patnáct let budou žít mozky vymyté komunisty. Ale možná jste to tak myslel.

   Vymazat
  2. Vážený pane 21:27, dejme tomu, že mi komunisté vymývali mozek po dobu 30 let. Svěřím se vám, že jsem k jejich pravdám měl nedůvěru, a proto jsem denně poslouchal Svobodnou Evropu. Po kontrarevoluci už mi komunisti přestali vymývat mozek. S vymývání jste začali vy. Zařídili jste si na to monopol. Po třicetiletém naprosto stupidním vymýváním od vás jsem zjistil, že s tím kapitalismem měli komunisti naprostou pravdu. Určitě vám dojde, že ty vaše zvratky působí na lidi jako házení hrachu na zeď. Je tady nebezpečí, že se vaše jednání změní ve zločiny proti lidskosti a pak už pro vás nebude cesta zpět. Dejte si pozor, aby se vám to nestalo.

   Vymazat
  3. 21.27
   Já to vidím takto.
   Vymýt mozek lze jen naivním ťulpasům. Prostě hlupákům. Mohu vás ujistit, že těch byla po Gottwaldově éře v Čechách už jen mizivá pidimenšina a to napříč generacemi.
   Pokud si myslíte, že počet papírových komunistů v ČSSR dokládá vaše tvrzení, dokládáte tím jen své vlastní vymytí mozku, pokud toho tedy bylo vůbec zapotřebí.
   Komunismus nás naopak naučil kritickému myšlení. Takže až za těch patnáct let tady naše kritické mozky už nebudou, hrozí, že zde zbudou jen bezmozci vašeho formátu - bez vlastního názoru s absencí kritického myšlení a neschopností pochopit jednoduchý text. Čehož dokladem je vaše reakce na příspěvek. Jestli stále ještě nechápe, řeknu to polopaticky: Jste hlupák.

   Vymazat
  4. Jestlize nekdo a nekteri si chteji neco sdelovat v soukromi, to idioty rozbesni do nepricetnosti.
   Neni divu nemaji dobry svedomi a strach jim rozkazuje..
   Tak se dovidame ,ze Putin ovlivnil volby tuhle a tamhle a najednou se vymrstil i na Cechy.
   Nechal umyslne zvolit nejakyho Novotneho a Hriba , ktery jsou posedli sochama a ten druhej zase musi za kaZdou cenu namesti prejmenovat na nejakyho Borise..
   Zadnej duvod k tomu neni..
   To vse stoji penize a hodne a pak ty schazi , nic se nezlepsuje pajtlovanim soch ,zborisovanim nasi krasny Prahy /v Rusku jsou Borisu asi miliony/ a lide si rikaji , slyseli jsme ze Putin takovy nechutny dobytky a parasiticky skudce omezuje , aby nemohli skodit..
   Lide si rikaji ani my je nepotrebujeme..
   Putina bychom privitali to znamena zlepseni..

   Vymazat
  5. 22:29 Milánku, tak zrovna ty jseš zářný příklad vymytého mozku rudejma gaunerama. Stčí napsat"""
   KOMUNISMUS NÁS NAOPAK NAUČIL KRITICKÉMU MYŠLANÍ """" a jsem doma!
   Až vy rudá verbež tady nebudedete a vychcípáte do jednoho, tak teprve potom tady bude možnost slušného žití, jnak máš pravdu JSEŠ HLUPÁK!

   Vymazat
  6. Jenže dějiny nejdou pozpátku, ale vpřed a lidství má budoucnost. Ano, zdá se, že i u nás se stupňuje rozpor mezi hnědočernou verbeží modlící se k hákovému kříži a lidstvem, modlícím se k ukřižovanému Ježíši Kristu a jeho odkazu - ne pozlátkovému Vatikánu či pompě pražského arcibiskupství. Komunismus nás ničemu nenaučil, neb žádný nebyl, ale pokus o socialismus nás určitě poučil: že jsou někteří lidé prostě geneticky předurčeni k zločinnosti a jejich převýchova od nacismu k lidství je velice obtížná až skoro nemnožná.

   Vymazat
  7. 10.01 Jistě se těšíte na muslimy a modlící koberečky !

   Vymazat
  8. Ale kdepak HLUPAK10:01, kritického myšlení nás naučil ten blahobytnej život v tkzvaném západním Německu, život jako ve vatičce, spousta poplatních mediálních kur*viček vlastněných těmi který zde mají pořád své okupační jednotky. Kdepak jaké vymývání mozků, pánové, jenom blahodární plán naších okupantů, takzvaná "denacifikace"! Že probíhala podobně jak to "komunistické vymývání mozků" v Ostblocku, si vůbec radši nevšímejte. Všimněte si si jeho důsledky v teď probíhající migrační vlně, když se každý němec bojí pípnout pouhou námitků, aby nebyl onálepkován "nacistem" a nepřišel o své dobře placené bidlo:-).

   Vymazat
  9. 11:56 Raději 1 000 muslimu, než 1 komouš!

   Vymazat
  10. 10,14
   Tak se tam ty havlomamrde odstěhuj a nech se kulturně obohatit.....chybět v Čechách nebudeš!.-)

   Vymazat
  11. 10.01
   Libore!
   Jako idiot ses narodil, jako idiot žiješ a jako idiot pojdeš. Jen trocha smradu a trapná vzpomínka po tobě zůstane.

   Vymazat
  12. 22:00 Nás komouši učili o Západě samý lži, bohužel. Pamatuju si z dětství, že kdekdo se odvolával na Hitlera ("Hitlera na vás!" řvával starej dědek Pokornej, když jsme dělali kravál na ulici) s tím, že "byl sice svině, ale měli ho to měli nechat dokončit" - tedy měli tím na mysli likvidaci komárů a cigorek. A tak jsme si jako děti vlivem této rudé propagandy spojovali sousloví "až to tu praskne" s tím, čím nám hrozili právě komunisti - tedy s návratem Němců, likvidací těch výše zmíněných a také s germanizací. Proto se dost z nás začalo učit německy a ve škole jsme si často ukazovali při našich hrách o přestávce, kam až dosahuje sníh v Sudetech! I ten dnes prakticky již neznámý popěvek o kamsi jdoucích židech (jemuž jsme ovšem moc nerozuměli, netušíc, kdo ti židi vlastně byli) jsme si začli autmaticky pobrukovat, kdykoliv zazněl při nějakém tom "výročí osvobození" ten jejich rudej trauermarš. Taky nám často v telce ukazovali jak v západním Německu už "řádí" jistý Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal fakt "hrozivě" - knír jak kaizr Wilhelm, kvér v pazourech a na hlavě nosil nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu a my se tu těšili až přijede na Leopardu (tank!), dokud nám syn emigrantů, který bydlel u sousedů v pronájmu neprozradil, že ten Hoffmann je jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! Ale spolýhali jsme aspoň na tu opěvovanu Ameriku. Zelenkova televize pravidelně 20. dubna vysílala záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy "Free Hess" a "Hitler was right" a my měli za to, že to přijde i sem až to "praskne"! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a pronesl památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďoury s hákošema na kapotě!". A my se tomu zasmáli. Jenže on měl pravdu, nic se nezměnilo! Jen starý žvásty o "hodných" a "zlých" Němcích nahradily kecy o "hodných demokratech" a "zlých nacistech", komouše nepověsili, sionisty rehabilitovali a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z roku 1927. Přišel ten kokot Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a místo KKK vznikla ROI! Takže nač se to dělalo? Já mám svědomí čistý, páč hned jak se začly ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s "Hrdiny práce" či co. Ale hned pár lidí z toho jejch "OF" na mě vyjelo, že to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že ohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a zatím hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! To my si tu jejich "kontrarevouci" představovali přeci jen krapet jináč! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Vymazat
 3. Když je kritika na místě, slušná a vtipná, pak není nic lepšího. Jsme snad národ Jana Wericha. Mám rád Xavera, povedla se mu taškařice s ČT. Hlupáci se mu chtěli pomstít a dali mu cenu Zlatého citronu, tím mu nahráli na smeč. Doporučuji je to na YT a bez vulgarit. Želbohu asi bez sebekorekce v ČT a tak si někdy molochy svou setrvačností urychlují vlastní konec.

  OdpovědětVymazat
 4. Jo co má dostávat nátlakový spolek milion úchylek tolik veřejného prostoru. Co je nám do 200000 Pražských liberálů. Svoji stranu si nezaloží protože to jsou voliči demožumpy a pyjátů. Před tím co varuje autor článku to se tihle diktátoři snaží uskutečnit pryč s totalitní eu.

  OdpovědětVymazat
 5. Je mi úzko, co píšou o Češích. Historik Cerman byl v USA, sleduje to i jinde... Jde o 2. světovou:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Je-mi-uzko-co-pisou-o-Cesich-Historik-Cerman-byl-v-USA-sleduje-to-i-jinde-Jde-o-2-svetovou-613789

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšou to proto, že si chtějí "umýt" svoje máslo na hlavě. A ti, kteří jim pomáhají (zdaleka nejen u nás) by si měli uvědomit, že příště přijde řada na ně. A to až do doby kdy Druhou sv. válku vyhrají Američané a Němci rovným dílem. Možná s pomocí Anglie.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to si nejdříve zameťte před vlastním prahem. A pořádně.

   Vymazat
  2. Dekujeme za vyceprpavajici hodnoceni cele situace kolem nas .Jelikoz jakozto naprosto ztraceni bez informaci lacne cekame az se zase Vase analyzy rozprostrou na techto strankach kam vlastne chodi jen blbci -mimo Vas pane Honolulu Jeste jednou dik zde Epsteinova Sara
   Jak jste se rozhodl s mou navstevou Mistre??

   Vymazat
  3. Proč oslovuješ Honolulana slovem Mistr?

   Vymazat
  4. 8,36
   Já to tipuju na legraci,už podle odpovědi z 4,20.

   Vymazat
 7. Nereste to jsou dulezitejsi veci.
  Vychodni europa byla spolu s cechy obvinena za holokaust a rozpoutani 2 valky a to je daleko dulezitejsi.
  Ne nemci ale slovani jsou pry odpovedni za holokaust a 2 valku.
  Prepisovani dejin zacalo a smejdi chystaji za asistence 5 kolony prepsat historii.
  A to je pruser.
  Vsechno nasvedcuje dalsimu vypadu proti vychodu tedy slovanum.
  Meli by jste se pripravit.
  Svine jsou slovane a nemci ti co se pokouseli uklidnit slovanske masakry.
  Hnus v primem prenosu.

  OdpovědětVymazat
 8. No vidím to černě!(hnědě)?
  Až začnou naši vnuci hledat v našich skříních bílé podkolenky a hnědé kraťasy, bude již pozdě, protože zejména v práglbytečcích určitě nějaké najdou a patřičně se na sletnou vyšňoří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:55 Ubohý Trulo, velice výstižné jméno!
   Načmárat takovou blbost muže jen TRULO!

   Vymazat
  2. 10,14
   Vono jmenovat se Fučiminakule taky není není zrovna výstavní příjmení:-D
   Zvlášť,když všichni kdo chtějí vědí,jaký kladný vzah měl tavoje ikona udavač vochlasta Havel k NACISTŮM!

   Vymazat
 9. Je čas vytáhnut zpod postele starů valašku (sekyrku), vyleštit ju a opět zaťat do futér.

  OdpovědětVymazat
 10. A nebo zatnout germanovy do palice..
  Myslim ze valasku vyndejte

  OdpovědětVymazat
 11. Rádi bychom byli národ Wericha - ale kdy jste naposledy viděl některý bz filmů Voskovec - Werich? To by lidé mladší generace koukali, pokud by nebyl film vystřihán - jací to byli "socani". A ještě tu bídu kapitálu dovedli podat s humorem. A také to byly filmy protiválečné, což je dnes na černé listině, neb mír je největší zabiják diktatury kapitálu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to mi vime.
   Klide je znamo co drzi kapitalismus na nohou.

   Vymazat
  2. 11.14 - Do Národa pánů Voskovce a Wericha se musejí, vašnosto NARODIT... alespoň po mamince nesmí být pochyby. Ovšem antisemité jejich památku v Československu nenápadně eliminují... protože pan Werich měl Čechy rád a ctil i Český Národ... a dižil raději jako vážený a milovaný spoluobčan mezi námi, Čechy, než jako Voskovec v USA jako světoobčan - který se do smrti bál Němců a jejich holokaustu.

   Vymazat
 12. Novodobý přístup k výpalnickým metodám,které budou chránit demokracii? "N E L E Ž" Neposkytuj reklamu = chráníme tě v Našem jedině správném tisku!!! Jinak bychom tě museli v našem tisku pranýřovat,tak pozor.NELEŽ !!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.