Reklama

úterý 25. února 2020

Prezident Edvard Beneš o únoru 1948*

Prezident Edvard Beneš
Václav Sýkora
25. 2. 2020   ČNL
„Proč jsem podepsal a přijal vše, co mně předložil Gottwald, vyplynulo z prosté úvahy, před čím jsme stáli. Byli jsme dva kroky od hrozné propasti občanské vojny, o jejímž výsledku a zakončení stejně nemohlo být pochyb, a bylo mou povinností jako presidenta něčemu takovému zabránit. To musí být dnes každému jasno. Je mně ovšem také jasno, že je to signál, kterým byla ohlášena správnost politiky našich komunistů. Já sám s tím sice tak nesouhlasím, protože se domnívám, že jsme měli vydržet aspoň ještě nějaký čas se svou formou Národní fronty, jaká tu dosud byla já sám jsem vždy byl pro vývoj, a ne pro revoluci a jenom, abych dal najevo toto své přesvědčení, šel jsem sem do Sezimova Ústí. Ovšem věci se řítily, mně vývoj do budoucna byl sice jasný, ale jak znovu říkám, představoval jsem si vývoj ten etapově. já jsem se také s nikým nerozešel, tím nejméně ovšem s Gottwaldem. Když tu také byl a upozornil mě, že na vile není presidentská vlajka, tak se to hned napravilo a zařídilo.“


Dr. Beneš pak pokračoval dále:

„Jestliže si někdo z našich lidí nyní myslí a říká, že jsem měl odstoupiti, na to odpovím docela krátce. Vy dobře víte, že původně chtěl jsem tak skutečně učiniti. Pak jsem si to tu ale dobře rozmyslel. Co by to bylo znamenalo? Porážku – vyklizení posice – obojí by vedlo k nesprávným závěrům a dohadům – snad by to bylo gesto. Ale pro koho? Pro naše lidi doma, nebo snad pro cizinu? Proč? To jsem neměl zapotřebí. Věci svoje si budeme vyřizovati, to jsem hájil důsledně, vždy doma a sami. Nepotřebuji proto dělat žádná gesta pro cizinu. A co by to bylo znamenalo pro lidi u nás doma? Nic víc a nic jiného než gesto. Bylo by to bývalo takové rozmáchnuté plácnutí do vody, trochu by se udělalo vln, mluvilo by se o tom jeden, dva dny a pak by se na všechno zase zapomnělo. A nevědělo by se ani, že byl nějaký prezident Beneš. V tom chvatu, jaký teď prožíváme, by to jistě nedopadlo jinak. Pamatujte si taky, že jakmile odejde jakýmkoliv způsobem státník, zaniká politicky víc, než kdokoliv jiný, a už nikdo se ho nemůže dovolávat. Byly jen malé výjimky z toho.“

Zdá se mi, že Dr. Beneš měl při tom také na mysli možnost. aby působil na další osudy svých bývalých spolupracovníků, jim snad pomohl v ulehčení nebo pod., ačkoliv výslovně se o tom Dr. Beneš nezmínil.

Dr. Beneš pak pokračoval asi takto:

"Ptáte se mě, co soudím o těch, kteří odcházejí za hranice. Já vám to povím otevřeně, ať jde o kohokoli, já také svůj názor nikomu nevnucuji a neříkám, že je jedině správný. Ale to mně může snad každý věřit, že mám už nějaké zkušenosti z politiky a že těm věcem trochu rozumím," a pozdviženým hlasem zdůraznil: "Co tam chtějí dělat za hranicemi? To není přece situace, jakou jsme měli před prvou nebo druhou světovou válkou. Dnes máme svůj stát, svou vlastní zemi. To jsme tehdy neměli. Co tam chtěJí tedy dělat? Bojovat proti vlastnímu státu, proti vlastní zemi, proti vlastnímu národu? A s kým? S Jakschovcl, nebo s Angličany? Já Anglosasy velmi dobře znám, mám moc zkušeností s nimi. Mně nepotřebuje o tom nikdo nic vykládat." A velmi vzrušeně dodal: "Já sám nikdy nikam nepůjdu, já zůstanu tady, půjdu s národem, s lidem, všichni jsme tu dnes pohromadě, nikdo nemá práva jíti proti vlastní zemi, proti vlastnímu národu, ať se stane co chce, ať přijde cokoliv, já to všechno budu prodělávat doma s našimi. S jinou mně nesmí nikdo přijít. Já svůj názor, znova opakuji, nikomu nevnucuji, ale já při něm zůstanu. Co budu dělat dál, podle toho, jak se věci vytváří, to sám nevím, to ještě neříkám. Ale zůstanu tady a nikam nepůjdu. Místo naše je tady doma u svých.“


*) Ze záznamu prezidentova tajemníka doc. JUDr. Václava Sýkory o jeho návštěvě u prezidenta v Sezimově Ústí 2. dubna 1948. Záznam byl pořízen během Sýkorova věznění, kdy byl Sýkora vyslýchán v rámci příprav procesu proti Hradu. (Proces byl nakonec přezván na „Proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice" v čele s Miladou Horákovou.) Vyšetřovatelem bylo Sýkorovi přikázáno sepsat informace o prezidentovI a o členech jeho kanceláře. Záznam, získaný nově z archivu Státní bezpečnostI byl otištěn v Masarykově lidu, č. 3, září 2009, s. 18.

76 komentářů :

 1. Jiří Vyvadil25. února 2020 5:47

  Byl jsem zakladatel Společnosti Dr. Edvarda Beneše. Každý ví, že po únoru 1948 nastala vlna zatýkání často nejbližších politických souputníků a přibližovala se padesátá léta.Beneš nemohl rozhodně nikomu věřit a navíc po mrtvicích už nebyl zdráv. Tento záznam se zde ani snad neměl objevit. Je to záznam muže obklopenému systémem nastupující totality.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vazim si dr.Benese.Byl to cestny clovek,chovajici se statecne v tezkych dobach.Takovych politiku by nam bylo dnes třeba.Bohuzel ,cest a statecnost se uz nenosi.Jsme na tom dnes jako za druhe republiky.

   Smazat
  2. Nerozumím, pane Vyvadile, proč by tyto výroky prezidenta Beneše neměly být zveřejněny. Mně na nich nepřipadá nic závadného, vyjádřené názory a odůvodnění mi přijdou srozumitelné a Beneše naprosto chápu. To nejsou slova člověka který neví co mluví. Rozumím mu a ztotožňuji se s jeho nazíráním na vzniklou situaci.

   Smazat
  3. Hmm, dr. E. Beneš se narodil za RU v německo-maďarské feudálně kapitalistické totalitě s oktrojovanou ústavou, žil v emigraci - kde poznal Francouze i Anglosasy - jako kořistníky a podvodníky, poznal Němce - od pangermánů RU až po vrchol němectví III. Říše... A PANE VYVADILE, OPRAVDU MYSLÍTE, ŽE NIČÍM Z TOHO NEBYL OD NAROZENÍ OBKLOPEN, resp. POSTUPNĚ OBKLOPOVÁN? Myslíte, že komukoliv věřit či nevěřit v životě je totožné s týmž v politice - kde neplatí společné sympatie, ale jenom SPOLEČNÉ ZÁJMY? Dělení se o moc, vliv a "ekonomické výdobytky"? Osobní, kohesní skupiny, obyvatelstva..? Máte pravdu, že po Jaltské konferenci nemohl věřit (a to platí dodnes) politicky nikomu. Zejména Anglosasům a Francii - viz dnešní totální vyloupení naší OTČINY a ponechání Čechům jenom českojazyčné skořápky s věčným dluhem (podle Protokolů Sionských mudrců)... v totalitě globalisační moci.
   President Beneš tehdy dr. Sýkorovi řekl realitu - tedy pravdu. Kdo tohle dnes nechápe, jistě sní vlhký sen, jak jsme svobodní a nezávislí v demokracii milujícím altruistickém světě - který nás nevyloupil, neobírá nás, ale naopak obdaroval a obdarovává... třeba adopcí třicetiletých dětí, SIROTKŮ, džihádistů... alespoň na dálku, vycpáváním neziskových škodných našimi zdroji a "odkláněním" našich zdrojů cizáky a jejich slouhy do ciziny, vše proti naší vůli, která nikoho nezajímá. Raději nás odzbrojí, zakáží i kuchyňské paličky a nože, auta, kamení, klacky a proutky... TEDY JAKSI EHM, SVOBODA A DEMOKRACIE NENÍ ŽÁDNÝ HOLUBNÍK, ŽE? P.S. ráčkovací "R" do poslední věty na klávesnici nemám.

   Smazat
  4. Ale pane v USA žádná padesátá léta nebyla, čím tedy bylo pronásledování Chaplina a ostatních umělců ? Co bylo zavraždění manželů Rosebergerových pod sprostou lží, že předali SSSR tajemství atomové bomby ?? Co je dnešní běsnění buržoazních politruků proti Rusku ??

   Smazat
  5. Ad Vyvadil - jenom je třeba dovést ty politické úvahy do konce. Jak jsme se mohli rozhodnout pro západní ekonomický systém dirigovaný anglosaskými velmocemi, které ještě v 1945 chtěly táhnout na Moskvu, a tak zcela obrátit výsledky II. světové války, což se jim daří, ale až dnes. Toho si Beneš musel být dobře vědom!

   Smazat
  6. Ad Vyvadil - jenom je třeba dovést ty politické úvahy do konce. Jak jsme se mohli rozhodnout pro západní ekonomický systém dirigovaný anglosaskými velmocemi, které ještě v 1945 chtěly táhnout na Moskvu, a tak zcela obrátit výsledky II. světové války, což se jim daří, ale až dnes. Toho si Beneš musel být dobře vědom!

   Smazat
  7. "Tento záznam se zde ani snad neměl objevit." Toto by asi chtělo další potřebné vysvětlení

   Smazat
  8. Pane Vyvadile dík, napsal jste to dobře.

   Smazat
  9. Nesouhlasím pane Vyvadile, že by se "tento záznam zde ani snad neměl objevit". Souzním s názorem pana Beneše, že politický boj se bojuje doma, ne v teple pod pláštíkem cizích mocností a jejich tajných služeb. Stejná situace byla po 68. Sta tisíce lidí opustilo "domácí bojiště a jako krysy opustili loď".

   Jsem obyčejný občan spjatý s touto zemí a jinde nechci žít. Jednou si mne také pozvala STB, pokud vycestuji na předpokládanou cestu do zahraničí. Otevřeli mi dopis. Budu-li je informovat, naváže-li se mnou kontakt cizí rozvědka, odpověděl jsem jim jasně: "pánové, jsem občan této země a je nemyslitelné pro mne se dát do služeb jinému státu, proto vám spolupráci nepodepíši". a ejhle, nic se mi nestalo. Rok tuším 87.

   Faktem je, že mi dělnickou profesi vzít nemohli.

   Možná proto jsou politici labilnější a kalkulují.

   Teď ožehavější téma. Politici, kteří kolaborují s cizí mocí musí počítat s reakcí té domácí. Procesy 50. let, Slánský, Horákova a jiní, se vykládají jako zmanipulované ale jsou známy širší veřejnosti jejich kontakty na cizí tajné služby a jejich účel?
   Cením si na nich jejich boj doma, byť s oběma nesouhlasím ale nebyli krysy jako jiní. Tož tak.

   Smazat
  10. Antikomunista Jiří Vyvadil se opět ukázal, respektive odkopal se. Ta tzv totalita byla pro pracujícího člověka stokrát lepší než dnešní totalita kapitalistická. Dnešní totalitarismus svědčí právě takovým Vyvadilům.

   Smazat
 2. Nemůžu si pomoct, Beneš byl slaboch a kariérní úředník. Shrbenej vyschlej inkoust, jen ty klotový rukávy mu chyběly. Národ by šel do boje v roce 1938, i proti celému světu. Ale když jsem slyšel ten jeho uhuhuňuňanej hlásek, jak musíme být rozvážní a blablabla, a potom, jak všechny návrhy přijal, to zase když to huhlal Kléma z balkonu, no fuj. A navíc jeho poválečný mandát nebyl ústavní, protože před svým zdrhnutím ke zrádcovským Angličanům z funkce ABDIKOVAL, ale po návratu v r. 45 nebyl ústavně znovu zvolen prezidentem Československa, jen si tak přijel mašinkou na nádraží a znovu usedl do křesla. Beneš je pro mě symbol poraženectví tohoto národa a státu, ohnutého hřbetu a zoufalé bezmoci lidí, které nenechali bránit svůj domov. Beneš byl srab. Fuj. Jediné, co udělal dovrého, byly poválečné dekrety o odsunu sudeťáků (úmyslně s malým "s"), ale mohl si to dovolit, Německo bylo poraženo a každý si mohl přihodit lopatu na jeho hrob. Druhá věc je, kde je Německo (hospodářsky) teď a kde jsme my. Zase kolonie, napřed rakouská, teď germánská. I díky Benešovi. Takže kdykoli jdu přes Hradčany a musím projít kolem sochy toho skrčka, co stojí před Zamini, tak si odplivnu. V souhrnu byl Beneš stejný zemský škůdce jako Havel. Prezident budovatel? Spíš prezident - hrobař státní samostatnosti, pevného odhodlání a sabotér statečnosti našich prvorepublikových vojáků. No a jeho londýnské horování pro atentát na Heydricha, no, to se to z pracovny v Londýně snadno rozhodovalo o bytí a nebytí desítek tisíc odbojářů, zcela bez reálných znalostí poměrů v Protektorátu. Ne, Beneš je prostě jen pytel byrokratického hnoje. A po válce už byl fakt jen nelegitimní šašek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6.48 Souhlas. Vyhlásil mobilizaci a pak ji odvolál a zdrhnul do Anglie. A ČR za to zaplatílo zlatem.

   Smazat
  2. 6.48
   Moc díky! Už si tolik nepřipadám jako osamělý magor flusající na boha.

   Smazat
  3. 6.48 žádný stát se nechová ke svým historickým postavám tak, jako my Češi. Žižka gauner, Hus jak by smet,Beneš pytel hnoje. V Anglii jsou vážení Robin Hood, Artuš... a ani dobře nevědi, zda vůbec žili. Ano my na našich historických postavách hledáme jen to špatné. Ve Španělsku v mnohých městech jsou ulice a náměstí generalisima Franka, na jednom takovíém náměstí jsem hrál s domorodci místní petáng. Do poslední chvíle tam platily mince s jeho podobiznou(on byl fašista, diktátor). V Německu soutěž o největšího Němce všech dob vyhrál Karel Marx. AH nebyl připuštěn. A v neoficiální soutěži vyhrál AH s 80% převahou. U nás to byl Jára da Cimrman. No na tom Benešovi jste se pěkně vyřádil ani ta pvěstná nitka nezůstala suchá. Všechna čest! M.R.

   Smazat
 3. Překvapil jste, pane Vyvadile, myslel jsem, že svět vidíte rudě. Ovšem nedivte se, tento server je baštou příznivců komunismu a Sovětského svazu.

  OdpovědětSmazat
 4. Obdobný názor měl i Jan Masaryk, který též prohlásil, že nepůjde proti lidu proti své zemi, čímž si naštval svoji vrstvu, své přátele, které víceméně zradil. Komunistům byl z pochopitelných důvodů trnem v oku. A teď babo raď,byl odstraněn jako zrádce a nebo jako nastávajícímu režimu nepohodlný?

  OdpovědětSmazat
 5. Dr. Edvard Beneš byl především zbabělec. Ač nevoják, často se ukazoval na veřejnosti v uniformě. Po I. světové válce sázel na Francii , když nás v Mnichově 1938 hodila přes palubu, kapituloval a odletěl do Anglie. Po válce vybízel k tvrdému postupu vůči německému civilnímu obyvatelstva všechny zločiny vůči civilnímu obyvatelstvu až do října 1945 omilostnil svým dekretem.

  Komunistům odsouhlasil všechny požadavky. Tento člověk se nikdy nedokázal postavit někomu na odpor, za něco bojovat.

  I díky němu se dnes mnozí dívají na Armádu ČR jako na zcela zbytečnou

  OdpovědětSmazat
 6. Nikdo nemá práva jíti proti vlastní zemi a dnes jsou politické strany a neziskovky proti národu.

  OdpovědětSmazat
 7. Co to jako má bejt? Oslava únorového puče a nástupu totality?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chystá se nový únorový puč. Lidmi milovaná Sociální demokracie má být vyštvána z vlády a nahrazena ODS. Pro Pavlíka Novotného je již připraveno křeslo ministra kultury!

   Smazat
  2. 10.18 O žádný puč se nejednalo, to dobře víte. ,,Buržoazní" ministři podali demisi s tím, že vyvolají krizI. Byly nové volby a ty s přehledem vyhráli komunisti. Co bylo pak je věc jiná. Takový klasický puč předvedl např. Pinochet. Dodnes tam nemůžou najít přes 5 tisíc odpůrců puče, kde jsou zakopaní.

   Smazat
 8. My jsme ten Únor 1948, stejně jako srpen 1968 a celý ten čtyřicetiletý pobyt v komunistické zoologické zahradě potřebovali jako prase drbání. Ten Benešův projev je toho dokonalým důkazem. A jak ukazuje řada příspěvků na tomhle webu, některým lidem ani tohle nestačilo.

  OdpovědětSmazat
 9. říká se : komunisti okradli jenom někoho, ale dnešní mocipáni okradli nás všechny !

  OdpovědětSmazat
 10. Záznam vzpomínek pana Sýkory, když byl vyslýchán o nějaký měsíc či rok později stb, co měl zde psaná slova E. Beneš údajně říci a on je měl slyšet. Tedy záznamy policie o tom, co si pamatuje o údajném rozhovoru pan Sýkora s tehdy již těžce nemocným Benešem. Autentické nebude asi nic, možná mlhavá vzpomínka reprodukovaná slovy pana Sýkory. Ostatně stále čteme, jak stb. výpovědi konfabulovala, úpravovala a vynucovala. Je zbytečné se opírat do osobnosti prezidenta Beneše, když je jisté jen jediné: ministři pravice podali demisi v představě, že padne vláda a nově vzešlá, že bude bez levice a že se obnoví stará podoba kapitalismu. Nezapomínejme, že se před tím znárodnily banky a tzv. klíčový průmysl a tedy velkokapitál a zájmy oligarchů Západu. A tak pravicoví poskoci kapitálu museli jednat, ale špatně si věci spočítali. Z vlády odstoupila méně než polovina ministrů a Gottwald využil možnosti vládu rekonstruovat - jak se děje i dnes běžně. Vyměnil ministry, našel i dost ochotných z pravice, kterým titul ministra udělal dobře. A co bylo nejhoršího, neodstoupil Jan Masaryk, min. zahraničí. A tak pravice spustila proti Masarykovi štvanice a ona je přímo nebo nepřímo odpovědná a vinná smrti Masaryka. Neb ona měla jediná zájem na tom pomstít se za "zradu" na kapitálu! (Nemusíte mi nadávat do rudých dědků, neměl jsem s KSČ nikdy nic společného, ale vzdor soudobé obecné prolhanosti historie a Ústrku zvláště se nehodlám vzdát pravdy, nezdá se mi, že nám lež pomáhá k lepšímu Světu.)

  OdpovědětSmazat
 11. Možná po mrtvicích, možná obklopen systémem nastupující totality, jak říkáte, ale zjevně stále s analyticky zdravým uvažováním. Podstatě je to totéž jako když Zemana kritizují, že špatně chodí. V těch nohách to ani náhodou není, nohy potřeboval Zátopek a když na to přišlo ukázal že má v pořádku i hlavu, naopak Minář a spol mají určitě zdravé nohy, ale ta hlava... Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dedecku hohoho prober se z mrakot snad nechces naznacit ze Zeman je charakter ? Vzdyt on byl u vsech hruz ktere dnes vas suzuji Byl v prognostaku se sycakem karieristou Vencou Klausem zvanym Pruzina a spolu organisovali dnesni sny o hajlzpapiru a bananech To ze dnes huhna pro Cesko nic nemeni na tom co zavinil.( navic jeho pravomoci jsou podobne byvalemu okrskari VB) Co bombardovani Jugoslavie ? Byl nejvyssi predstavitel - predseda vlady ,to nic??Dnes kdy je dokradeno a zidovsti hosi ranuji republiku ,napakovani biliony to nic nerika ? Mne ano je to stejen jako s vypoustecem hnoje v USA Velka huba a kouri temer odsouzeneho zlodeje korupcnika a dalsich zlocinu (ostatne jako vsichni jeho predchudci) Natahni hnatu. Ostatne onen zachrance Zeman je stejny uklonkar zidum jako ten ktery ho ani nikdy nepozval do hnizda ve Washingtonu Howgh

   Smazat
  2. Na presidenta Zemana si pamatuji, jak vychvaloval ministryni Maláčovou, co má za školy. Ona nic neumí, jen se k něčemu jen připojuje a pořád něco "hledá". Před rokem potřebovala Baláče a on jí vyšplouchl, myslel si, že může šmelit. Má Maláčová zodpovědnost? Má a měla letět z ministerstva, že by za ní byla žhavá čára. Pochlapí se premiér Babiš?

   Smazat
  3. Ad 1:19 Příliš prozrazujete svůj vztek a neschopnost pídit se po pravdě. Já se Zemanem také nesouhlasím ve všem - války proti jiným národům, stěhování vyslanectví do Jeruzaléma..., ale daleko široko nevidím/neslyším nikoho zatím lepšího. A když tak pozoruji politickou scénu a "potenciální " uchazeče o prezidentství, vidím budoucnost velmi černě - i při vzpomínce na kandidáty ve volbě poslední! A nikdo se zatím ani nerýsuje - pokud nemyslím na nějaké bezvýznamné vějičky v rukou diktatury kapitálu!

   Smazat
  4. 8:48!
   Jestli se Babiš pochlapí? To jako jestli se opře o ty pětky??

   Smazat
 12. Možná po mrtvicích, možná obklopen systémem nastupující totality, jak říkáte, ale zjevně stále s analyticky zdravým uvažováním. Podstatě je to totéž jako když Zemana kritizují, že špatně chodí. V těch nohách to ani náhodou není, nohy potřeboval Zátopek a když na to přišlo ukázal že má v pořádku i hlavu, naopak Minář a spol mají určitě zdravé nohy, ale ta hlava... Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 13. Naopak, pane Vyvadile. Je dobře, že se takové dokumenty, konečně, také objevují. Z vaší reakce soudím, že za uvedená stanoviska zrovna pana presidenta Beneše zrovna nechválíte. Já ano. Bylo to velmi moudré a prozřetelné. Z vyprávění mé rodiny vím, že v oněch poválečných letech byla nálada ve společnosti velmi napjatá a výbušná. Lidé, kteří zhusta kolaborovali s nacistickým režimem, se velmi rychle oklepali, a opět chtěli "kázat morálku a demokracii", samozřejmě po svém. Ostatně historie se opět opakuje. Kolaboranti s máslem na hlavě se pak, s "revolučním nadšením" vrhli opět, jako mnohokrát před tím, na tu správnou stranu. Pan prezident Beneš viděl a věděl. A učinil, co musel. Za to si ho vážím.

  OdpovědětSmazat
 14. Beneš! Zase Beneš!

  Kdy už mým spoluobčanům konečně dojde, co byl Beneš ve skutečnosti?! Není žádný problém si to dohledat! Sakra lidi, od čeho máte rozum a nyní k dispozici i techniku o jaké se nám v dobách ne tak dávných ani nesnilo?!
  Když si to mohu dohledat já, "zaprděný důchodce", proč si to doprdele, nemůžete dohledat vy, "mládí vpřed"?!
  Za všemožné cinty tři fakty:

  1) Beneš už v listopadu 1939 (sic!) sovětskému velvyslanci v Londýně, Ivanu Majskému, prohlásil, že raději sovětský režim než nacistický a že by do budoucna souhlasil i s federativním poutem se Sovětským svazem.

  2) Československo-sovětskou smlouvu „o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci“ podepsal v Moskvě 12. prosince 1943 československý velvyslanec v Sovětském svazu Zdeněk Fierlinger a sovětský komisař zahraničních věcí Vjačeslav Molotov. Celý akt dozoroval exilový prezident Edvard Beneš spolu s vůdcem Sovětského svazu Josifem Vissarionovičem Stalinem.

  Fakt třetí:
  Zdeněk Fielniger, od třicátých let tajný agent NKVD, byl Benešovým důvěrným přítelem. Tak blízkým a důvěrným, že si dali postavit, či koupili, vily vedle sebe.

  Co ještě víc potřebujete vědět, aby se vám otevřely oči?!
  Gottwald byl následek - ale příčina sraček byl Beneš!
  Howgh!
  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milane, myslíte, že měl mít raději nacistický režim?
   V roce 1943 by mnoho z našich lidí bralo raději svazovou republiku než protektorát. Těch 300 tisíc zabitých určitě.

   Smazat
  2. Milane víte, že jste mi oči neotevřel? Něco jste přikrášlil a něco zatajil. Ale to by bylo na dlouhou diskusi. Každopádně jsme i díky úsilí lidí jako byl, Beneš, Gottwald, Svoboda, Clementis, Šverma, celé exilové vlády byli na té správné straně(ať východ či západ) a tisíce našich dobrovolníků a vojáků bojovalo na straně vítězů i za naši vlast. Oni tenkrát byli Rusové, Angláni a USA spojenci. A my akorát můžeme být rádi, že tu díky nim jsme a můžeme si dopisovat. Hezký den, i když to asi budete číst až někdy navečer. P.S. A na Beneše se tak nezlobte, nikdo není dokonalý.

   Smazat
  3. To je genitální. Podle tebe se měl Beneš paktovat s Anglánama, Frantíkama, Amíkama - s těmi co osvědčili své kvality, kteří vždy stáli (a stojí :-)) za námi (s pistolí v našem týle).
   M.Povolný - 300000 zavražděných ! A to včetně našich vojáků na frontě. Nebýt té germánské verbeže tak všichni mohli žít.

   Smazat
  4. 1.19
   Miroslave, tak přece otázka nestojí. Jablka a hrušky. Stavíte následek - paktování se se SSSR - před příčinu - zbabělost a intrikářství Beneše, demobilizaci, a útěk do bezpečí. Jo, a těch mrtvých bylo 360 000. Ne zabitých, ale zavražděných.

   8.06
   Co, konkrétně, jsem přikrášlil?! Nic! Já na nikoho pentle nevěším. Nikdy a na nikoho. Beneš?
   Kontinuální velezrádce Beneš se zasloužil o čtyři státy: konspirační a diplomatickou činností o první republiku, zbabělostí o protektorát, souběžnými pletichami se západem i východem o "demokratickou", ve skutečnosti předtotalitní ČSR, a pletichami jen s východem o bolševickou ČSR - pozdější ČSSR - čímž své předešlé zásluhy o vznik republiky bezezbytku anuloval. Toto nezasloužené zasloužilé prokletí Československa by si proto zasloužilo rovnou čtyři zákony o zásluhách. A tři šibenice. Budiž mu země těžká.
   Svoboda? Svobodova armáda vznikla VZDOR Benešovi a jeho příkazům z Londýna! Beneš Svobodovi jen házel, a to po celou dobu války, klacky pod nohy!
   Zatajil? Ale jděte. Internet máte, čas také, tak si dohledejte jak to bylo. Najdete to rychleji než napíšete příspěvek.
   Třeba narazíte, tak jako já, i na informaci, že kdybychom se tehdy bránili, Adolf by byl soukmenovci odstaven od moci a internován. Jenže to se musí chtít. A o tom to je, že.
   Nezatajil jsem nic. Pouze, pro nedostatek prostoru, nezmínil. Jako například právě zmíněný fakt o zamýšlené internaci Adolfa v případě neúspěchu. Jenže Beneš demobilizoval, podepsal, a Adolf uspěl.
   Jo - tisíce bojovali. Mohlo, a mělo, jich však bojovat cca 2 000 000 z celkového počtu bojeschopných mužů - ne cca 50 000 ve Svobodově armádě, vydupané ze země přes odpor Beneše i přes počáteční odpor Stalina.
   Víte např. o tom, že v Buzuluku bylo z celkového počtu 979 statečných (ze dvou milionů bojeschopných mužů Československa) 38 duší ženských a okolo 600 duší bylo židovského původu? A že na svůj první tank se tito naši stateční složili a od sovětů si ho koupili (sic!)? Víte to vůbec přátelé?
   Že bychom měli v případě obrany státu mrtvé?
   Takhle jsme je snad neměli?! 360 000 zavražděných v protektorátu, který měl 7 380 000 obv., oproti 382 600 Britů padlých v boji. Ze 47 800 000 obv. které měla tehdy Británie.
   Nebo jinak. Za "neobranu" jsme zaplatili jedním mrtvým z každých dvaceti obyvatel, Britové za obranu jedním mrtvým ze stopětadvaceti obyvatel. Jinak řečeno nás Benešova zbabělost "stála" 6,25 krát více mrtvých než Británii aktivní obrana.
   Nikdo není dokonalý? Jo. Tím lze okecat všechno, že. I zbabělost a vlastizradu.

   8.07
   Mimo mísu. Nejde o to, s kým se měl či neměl Beneš paktovat. Jde o to, že po zradě "spojenců" neměl demobilizovat a neměl zbaběle utíkat. Měl zůstat a bojovat. Naše armáda měla v r. 1939 přes 900 000 vojáků, bojeschopných mužů přes 2 000 000. Přičemž jsme byli, na počet obyvatel, nejlépe vyzbrojenou zemí světa. Pochybuji, že by v boji padlo 360 000 mužů. Ale i kdyby - bylo by to snad horší? A nemuseli bychom se stydět a nevytírali by si s námi prdel.
   Prťavé Finsko se postavilo Stalinovi. Sice to nakonec prohrálo, ale jak! A získalo si respekt celého světa - včetně Sovětů. Nebo Žižka u Sudoměře. Vlastně celá husitská revoluce a pět NEÚSPĚŠNÝCH křížových výprav.
   Nebo Boleslavova patnáctiletá válka se Saskem. Kterou rozpoutal on - nikoli Sasko.
   Během které zbudoval profesionální armádu schopnou úspěšně se postavit se tehdejší největší evropské mocnosti, zchristianizoval celé České knížectví, dal razit vlastní měnu, zcentralizoval vládu, zvelebil knížectví, a stal je jedním z nejmocnějších a nejbohatších panovníků Evropy.
   Souhlasím pouze s vaší poslední větou - zbytek je, dle mého, mimo mísu.

   Smazat
  5. Milane především. Do sféry zájmů Ruska nás neuvrhl Beneš ale západní spojenci na konferenci v Jaltě, kde bylo rozhodnuto o našem přifaření se do ruské sféry. Opět zrada. Svobodovu armádu oblékl Beneš z Anglie, což jsme samozřejmě i s těmi blembáky museli zaplatit. Opravdu nevím jak aktivní byl odpor Beneše ke vzniku Svobodovy armády, zřejmě marný tak proč to rozebírat?. Svobodova armáda byla tvořena ze ,,zločinců" , protože ti co chtěli bojovat po boku Sovětů, ilegálně překrařovali hranice a na druhé straně jako ilegálové byli zadrženi a zavřeni(tenkrát to tak fungovalo ve všech státech Evropy). Pak teprve byli odváženi do Buzuluku. Prosím vás a už tady nemachrujte s tím co okamžitě vyhledáte na internetu! Pro mě už Howgh, jdu na pivo!

   Smazat
  6. Milánku v těch 360.000 zabitých jsou především občané židovské národnosti deportovaní do plynu. Kolik Židů z Anglie Němci odvezli do koncentráku a popravili? Nechybí ti to v anglických počtech? Kolik je v Anglii Židů a těch rasově nerovných, (černoši, cikáni...) co by při okupaci VB zvýšili počty mrtvých?

   Smazat
  7. Milane, reagoval jsem jen na Vaši zkratkovitost ve výtahu, co kdy kde Beneš prohlásil. To nebylo fér vůči němu. Házet vinu jen na něj je podpásovka. Nebyl diktátor a tudíž rozhodoval ve sboru.

   Otázka zda se mělo bojovat proti Hitlerovi byla již mnohokrát diskutována. Vždy elity dospěly k názoru, že by to mělo úspěch, kdyby nebyly předposrané západní velmoci a dodržely své závazky vůči nám. Hitler by byl odstaven a svět by se vyvíjel jinak bez vlivu východu.
   To by ovšem kolidovalo s přáním zničit SSSR. Proto "Mnichovská dohoda" k otevření cesty na východ. Proto jen formální podpora Polsku.

   Úlek byl z porážky Francie a nastala horečná diplomacie aby se již konečně vydal na východ.

   I Vy Milane stavíte následek před příčinu!

   Posloupnost následku a příčiny tedy je obrácená, zrada Beneše západem-Gottwald-sféra vlivu vítěze. Na tom nic nezměníte.

   Smazat
  8. 16.52
   Machruju? Tak si to vyhledejte a můžete si také zamachrovat. Až na to, že já nemachruju s okamžitým vyhledáváním. Nemusím. Jen si některé věci, co už ROKY vím, pro sichr ověřuji. A sem tam narazím na nové info. Co vás na tom sere? Od toho snad internet je! Ale ono se blbě vyvrací co je dohledatelné z více zdrojů, že?
   Víte co? Přečtěte si knihu "Z Buzuluku do Prahy". Tam se o tom okopávání kotníků Svobodovi a v čem bojovali dozvíte více. Jistě, je napsaná až v době vlády KSČ, ale fakta jsou fakta. Co se týká Beneše jsem ostatně věděl už před zavedením internetu u nás. Teď je to jen rychlejší. Jediné co pro mě bylo novum bylo, že jeho důvěrný přítel byl agentem NKVD.
   Beneš že oblékl Svobodovce? A kdy jako? Asiže až po válce.
   A jinak. Ono se to hezky svádí na Jaltu, že? Já tvrdím jedno - měli jsme bojovat. Toť vše.
   17.37
   Zavražděných českých Židů bylo cca 80 000 - takže jaké především?! Především to byli naši občané, když už! Co s tím mají co dělat angličtí Židé? Opět sereš mimo mísu. Samosebou účelově. Jako ostatně vždy. Tvrdím - Beneš byl vlastizrádce. Tvrdím - měli jsme bojovat.
   Oba - hezký pokusy jak obejít merito věci o kterém se zmiňuji v úvodním příspěvku. Tomu říkáte argumentace ve věci zbabělce a vlastizrádce? Typické.

   Smazat
  9. Milánku reaguješ jen na to co se ti hodí. Už někdo tady napsal, že skáčeš z hrušky na jabko. Nemám rád lidi, kteří, jen a jen oni musí mít pravdu(trochu honolulu) a ze všech kolem sebe dělají pitomce. A i na internetu není psáno vše pravdivě. Končím, už se v tom začínáš plácat. Howgh.

   Smazat
  10. 20.26
   Ano, přesně tak - nebyl diktátor a MĚL rozhodovat ve sboru. Jenže nerozhodl ve sboru, ale sám za sebe.
   Viz Ústava 121/1920 Sb.; § 3/1; § 33; § 64/1 a 3 a § 65.
   Beneš neměl právo ani dle ústavy, ani z hlediska obecně lidského, kapitulovat proti vůli jak občanů, tak armády!
   Přesto tak učinil!
   Miroslave, já respektuji vaše přesvědčení, bohužel mám na Beneše jiný názor. V žádném případě ne přejatý od kohokoli, ale na základě vlastní, dá se říct dlouholeté studie. Prostě já mám názor - vy máte názor. A tak je to u myslících bytostí v pořádku.
   Že se nyní rozcházíme v názoru na Beneše je normální. Jinde se zase shodneme.
   Hezký den.

   8.43
   Tvoje argumentace na mnou předložená fakta je, že mě nemáš rád? No a? Tak nemáš rád. To tedy je argument! Proč lžeš? Já z nikoho pitomce nedělám a nemyslím si, že mám patent na rozum.
   Například o Horákové jsem změnil názor díky diskuzím. Tím chci říct, když zjistím, a OVĚŘÍM SI! že vše bylo jinak, nezapouzdřím se, ale změním názor.
   Že na internetu není vše pravdivě?
   No, to tedy je novum! Právě proto se musí vyhledávat ve více zdrojích a vše si z více stran ověřit! A ne poslouchat s otevřenou hubou co mi kdo nakuká. Mimochodem, většinu jak o Benešovi, tak o Svobodovi, nemám z internetu.
   Myšlení zdar!

   Smazat
  11. Děkuji Milane, že si respektujeme své názory, které nás dělí v pohledu na minulost. Bez nálepek a nesmyslného "válcování". takto si představuji demokracii bez přívlastků.

   Co by nás mělo spojovat, je pohled do budoucnosti a tam nás mnohé dělí jen ona minulost k řešení současnosti.

   Naštěstí se nás "houfuje" povícero svobodnými názory.

   My dole se nikdy nestaneme politiky ale v diskusích se jim i díky NETu učíme rozumět.
   Tak snad to stihneme, než nám dají "tipec". Zdravím.

   Smazat
 15. Pane Vyvadile, nebyla příčina toho co se stalo demise ministrů vlády? Vzhledem k podpoře komunistů nemohl snad nikdo očekávat, že prezident demisi nepřijme a dovolí občanskou válku, kterou by vládnoucí komunisté jistě vyvolali. Kenyh.

  OdpovědětSmazat
 16. Záznam se zde neměl objevit? To je klasická totalitní demagogie.

  OdpovědětSmazat
 17. Tento záznam jen dokazuje, že prezident dr.E.Beneš nedokázal vymazat z paměti zradu "Mnichovanů"! Od té chvíle ho ta skutečnost ovlivňovala i v únoru 48.

  OdpovědětSmazat
 18. Je to názor politika, který viděl a slyšel mnoho tajných porad a tajných plánů mocných. Ví dobře, že nemáme nikde žádné přátele, a anlosasy totálně NE. Jsme pro každého jenom kořistí, a co se nepovedlo ukrást židozednářům do r.48, nepovedlo v roce 68, to se jim povedlo rozkrást po r. 89. Mám benešovy spisy a jeho názor na různé "západní" pomoci, Marshalův plán atd. jsou platné i dnes. I jeho postoj k "napravenému" Německu.
  https://www.youtube.com/watch?v=6a4YoKIx9nE&t=118s
  https://www.youtube.com/watch?v=f9muN_1-bkc
  https://www.youtube.com/watch?v=-NcOGSvTpz0

  OdpovědětSmazat
 19. Něco podobného zažil i Václav Klaus st., když byl na služební cestě. V tom byl namočený demokrat Ruml. A že dějiny se neopakují.

  OdpovědětSmazat
 20. http://search.seznam.cz/?q=pravda+o+milad%C4%9B+hor%C3%A1kov%C3%A9&url=http%3A%2F%2Fwww.ksc.cz%2FPrecetli%2520jsme%2FMilada % 2520Hor% 25E1kov% 25E1% 2.520% 2520Prost% 25ECjovsk% 25E1% 2520Pravda.htm a v = 2 c = 1 data2 = mo4-n0tbF8oUmW8IL8eIrmHcfxAN1hjj4GWhy5_gO4I-b0kVSIR5hx8nfJhpeCG-Iixw4-kFwfzN1ildoBwmRw_RhzbO1AOOb2CiSMef7bC6meUIYh57cIkDsvUe1zSRx9j9keroflbgubDLCdzRGFyYU44
  Po februárovom víťazstve 1948 Milana Horáková otvorene vystúpila proti vtedajšej vládnej moci robotníkov, usilovala o vniknutie anglických a amerických vojsk na územie vtedajšej ČSR a o násilné zvrhnutie vtedajšej zákonnej moci robotníckej triedy. Keďže rekodifikácia zákonodarstva nebola ešte ukončená, z tohto dôvodu bola stíhaná práve pre porušenie tohto zákona o ochrane republiky a nie ako pokúša pravica demagogický presvedčiť občanov, že podľa totalitných zákonoch prijatých komunistami. Ona ako poslankyňa veľmi dobre vedela o aký zákon ide a aké následky ponesie ak bude konať v rozpore s ním. Teda logicky musela zákonite počítať, že za tento čin podľa tohto zákona bude súdená a aj odsúdená. Lenže zrejme ona ako poslankyňa a v tom čase významná osobnosť dúfala, že následky porušovania zákona sa jej netykajú (tak ako dnešní politici).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JAN BERWID-BUQUOY

   Pro nedostatek skutečných hrdinů, mají malé národy někdy sklony k tomu si své „hrdiny“ vyrábět mystifikacemi osobností, které při bližším zkoumání ve skutečnosti mravně ani morálně neobstojí.

   O Miladě Horákové bylo napsáno mnoho polopravdivých legend. Je velmi těžké dopátrat se toho, co je pravda a co ona sama o sobě úmyslně rozšiřovala, aby zahladila stopy… Po známém výroku prezidenta Beneše v roce 1937: „Raději Hitler než Habsburk!“, se Horáková stává obdivovatelkou „německého národního socialismu“. Fascinuje jí Hitlerova schopnost vyhladit nezaměstnanost a obrovský podíl žen v institucích nacistického Německa. Ovšem, po vzniku Protektorátu Čechy a Morava její nadšení opadá. Neúprosně zjišťuje: To, co bylo dovoleno německým ženám v říši, neplatí pro okupované oblasti Evropy …

   Jako jednatelka ŽENSKÉ NÁRODNÍ RADY (ŽNR) začíná opět rebelovat. Nastává totiž jakýsi paradox: Židé a české ženy se nesměli stát členy některých nacistických organizací. Hlavně se jednalo o Národní souručenství a Vlajku. To Horákovou připravuje o klidný spánek: Postavit Češku na úroveň Žida!? To je pro ni neslýchaná drzost!

   Apeluje na K. H. Franka a Emanuela Moravce. Není to nic platné. Předsedkyně ŽNR, Františka Plamínková, jí nepodporuje - bojí se. Po válce byla ŽNR vydávaná oficiální historiografií jako buňka protinacistického odporu. Šlo o pro masového občana upravenou legendu neodpovídající historické skutečnosti.

   ŽNR byla legální organizací protektorátu, odpovídající nacistické osvětě. Její předsedkyní byla Plamínková (též zvaná „strašpytel“) a jednatelkou Horáková (nacisté jí vedli pod krycími jmény „Králová“ a „Pěkná“). Hlavní pracovní náplní předsedkyně ŽNR nebyl údajný “odboj“, nýbrž

   nicnedělání a to bez výjimky. Všiml si toho i nacistický protektorátní tisk. „Národní politika“ ze dne 07. 02. 1942 píše:

   Smazat
  2. Tohle je všeobecně neznámé! Zkuste dokumentovat:
   "Po známém výroku prezidenta Beneše v roce 1937: „Raději Hitler než Habsburk!“,???"

   Smazat
 21. Nelze dnešním pohledem a dnešními zkušenostmi a znalostmi dějin hodnotit tehdejší dobu. Lze jen s odstupem doby ukázat, kde se (možná) stala chyba a kde bylo rozhodnuto správně. Stejně budou (objektivní) historici za čas hodnotit dobu po listopadu 1989 a říkat totéž - tady bylo rozhodnuto správně, tady se stala chyba, která přinesla to a to...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je právě ono. Tady pan Milan a kolega posuzuje chování Beneše z toho co měl udělat a neudělal, posuzovat něco z dálky je ošidné. Navíc po válce každý generál. Každý dělá chyby, nikdo není neomylný. Ale dehonestovat vlastní historickou postavu, jak se tady děje, je ostudné. Navíc do sféry Ruska nás dostaly Západní mocnosti při konferenci na Jaltě. Opět zrada. Stačilo posunout dohodnutou demarkační čáru na hranici se Slovenskem a osvobodili by nás Američani(a to jsou ta kdyby). Jak nahoře píšu, takhle se nechovají ani Němci k Hitlerovi, nebo Španělé k diktátorovi Frankovi, jak tady ti protibenešovští diskutéři proti vlastnímu prezidentovi, jak se tenkrát psalo, osvoboditeli(a nikomu to těsně po válce nevadilo ani komoušům ani pravici). No jsou to pouze jejich problémy, tak ať se trápí. M.R.

   Smazat
 22. Pane Vyvadil, já jsem starý pologramotný blbec ale vím že o nějakou totalitu zabalenou do demokratického obalu se jedná vždy. Jakou podle Vás máme v současnosti demokracii? Pro mě byl Dr. Edvard Beneš nejrozumější politik jakého jsme kdy měly a tento rozhovor to plně dosvědčuje. nemá cenu chválit co bylo ale porovnávat má smysl. Za komoušů se také přikrádalo ale zůstalo to doma. Teď je zlodějina povýšena na státní systém a odveze se co kdo může do daňových rájů. Povídat můžete co chcete ale už i to se začne sledovat a začnou i kádrovat.

  OdpovědětSmazat
 23. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/benes-gottwald-unor-1948.A191219_125246_domaci_zaz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Atorem toho, co ukazujete, je nějakej Brabec. On byl u jednání Beneše s Gotwaldem? Co tam dělal? Kdo to je?

   Smazat
 24. „Pošlete do školy holčičku a vrátí se vám chlapeček!“ Istanbulská úmluva znovu ve Sněmovně. A bylo to bouřlivé:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Poslete-do-skoly-holcicku-a-vrati-se-vam-chlapecek-Istanbulska-umluva-znovu-ve-Snemovne-A-bylo-to-bourlive-614834

  OdpovědětSmazat
 25. Komunisté dostali v roce 1947, ve svobodných volbách cca 40% odevzdaných hlasů. Už jenom to vykresluje, jaký tady po válce asi byl bordel. Ve hře byl majetek po odsunutých Němcích a majetek zkonfiskovaný kolaborantům a zrádcům. Prostě situace hodně podobná té po roce 1989. A že komunisté zavírali a popravovali své odpůrce? Co by si asi zasloužili lidé jako Kalousek, nebo Bakala? Já jsem tu komunistickou nenávist vůči "jinověrcům" dlouho nemohl pochopit. Pomohly mi k tomu události poslední doby. Když sleduji, jak strašlivě nenávidí třeba pražáci své názorové odpůrce, jak nenávidí milion úchylek a kulturní fronta lidi z venkova za to, že volí Bureše, co mohou očekávat na oplátku? Že je ti jimi opovrhovaní a urážení budou na oplátku milovat?
  Já jsem dlouho politiku bral s nadhledem a často i s humorem. Do doby, kdy jsem se od lidí jako Kalousek, Gazdík, Geislerová a mnohých dalších o sobě dozvěděl, že jsem vlastně debil. Že potřebuji jejich pomocnou ruku, abych si správně vybral své politické vůdce, kteří sice kradou, ale dělají to s elegancí a noblesou. Ne jako ti suroví komunisté.
  Tak že dnes je nadhled a humor v zapomnění a nenávidím také.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych to na Pražáky nesváděl. V Praze hlasují naivní sudenti a na letenské majdany svážejí blbce i z Moravy. Potom vypadne na chvilku počítačová síť, do toho přijdou hlasy ze zahraničí a zase máme Kalouska v parlamentu.

   Smazat
 26. Co si myslíte, až Gazdík bude chtít jet do Ruska dát věnec na památník legií. Víte jak tam dopadne? Bude se učit nastupovat a vystupovat z letadla. Nic jiného si většina našich politiků nezasluhuje. Dokud se budeme bavit o tom, zda je rodič 1 a rodič 2, tak jsme to k čemu nás tlačí "demo" politici. Nic nemusí a za nic nemají zodpovědnost.
  Když slyším "demokraticky krákorat" Fialu z ODS, tak se mi chce "blejt".

  OdpovědětSmazat
 27. "Co tam chtějí dělat za hranicemi?" Zachránit holý život. Beneše před tím, aby ho Kléma taky pověsil zachránilo to, že ho klepla pepka už v září 1948 - jinak je docela pravděpodobné, že by se zhoupnul s Miladou Horákovou v r. 1950. On Beneš v září 1948, pár dní před smrtí, mluvil s novinářkou Posse-Brázdovou, které řekl: "Mou největší chybou bylo, že jsem se zdráhal uvěřit tomu, že mi Stalin od naší první schůzky až do konce nestydatě lhal." To měl ovšem naprostou pravdu - jenže tohle měl vědět dřív.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že chtěl Kléma pověsit Beneše víte odkud? Máte důvěryhodný zdroj, nebo je to vaše fabulace.Rád se poučím.

   Smazat
  2. Ad: 26. února 2020 9:20 - Napsal jsem, že je to docela pravděpodobné. Kléma v r. 1948 asi taky ještě nevěděl, že za 2 roky pověsí Miladu Horákovou a za 4 roky Rudu Slánského s Béďou Reicinem. Je docela možné, že kdyby na tom byl Beneš zdravotně lépe, tak se pokusil odejít potřetí do emigrace (tak jak to udělal v r. 1949 jeho kancléř Smutný).

   Smazat
 28. Záznam rozhovoru s presidentem E.Benešem je určitě v souladu s realitou (stejně jako reálie procesů 50 let i s Horákovou a spol.).
  Při hodnocení osobnosti E.Beneše někteří diskutující asi zapomínají že politika není o ideálech a vysoce morálních stanoviscích a jednání zůčastněných ..., politika je umění možného a nejlepšího reagování na realitu nastalých okolností ..
  President E.Beneš za svůj život nasbíral dostatek politických zkušeností, které i použil k správnému rozhodování v "krizi" roku 1948 ..
  Kéž by byli tak rozumní politici i v krizích roku 1968, 1989 a dalších rocích ..

  OdpovědětSmazat
 29. A ted budu hanen.
  Ne ze by president Benes nebyl format...mysleno politicky ale nedokazu i pres svou velikou toleranci pochopit jeho jednani na vysledek Mnichova..))
  Narod ma bojovat a obzvlaste kdyz jde o samou existenci naroda..
  Nejak nemuzu prijit Presidentu Benesovy na chut..
  Ted budu asi komentari s'étend.. ))

  OdpovědětSmazat
 30. Tehdy po únoru 1948 se pravicí naverbovaná klaka chystala k lynčování prezidenta Beneše za ústavně korektní kroky. Dnešní volání po politicích stejně velkého lidského formátu, jako byl Beneš, Masaryk je volání do prázdna. Tehdy nekralovali lidstvu a Světu jen peníze, bohatství, ale aspoň u mnohých špetka rozumu a mravnosti.
  Dnes kvičí najatá za korupné klaka na nádraží v Náchodě proti Babišovi, klaka vskutku protinárodních živlů, zaslepená penězi a pocitem moci a štěstí, že se mohou vyřvat a vypískat. Lidé? Ne, použít to slovo na to sebrání by bylo urážkou homo sapiens sapiens. A stejně ti, co tyto pískající pobudy nahromadilo bleskově otom píší na svých webech a mnou si ruce, co si za to "slíznou" z nakradeného diktaturou kapitálu.
  Jistě je to ke vzteku demagogobloku - souboru partají, které okradli stát a občany, když se dostali k moci,o deset tisíc miliard Kč - že ty blahé časy kradení se vinou Babiše umenšují. To jsou přesně ti, co žijí heslem, "kdo nekrade majetek státní a druhých občanů, okrádá sebe a své milenky"- že páni fialoví, kalousovití, pospíšilovití, ukňouraní, desperátovití....

  OdpovědětSmazat
 31. Ad 10:09. Stačí si přečíst, jak se choval Západ vstřícně k nacistickému Německu a Hitlerovi, jak podlézali témuž Poláci, Maďaři, nakonec i Slováci, Chorvaté, samozřejmě Rakušané, Taliáni.... My jsme snad měli sami, zrazeni doslova Světem(mimo SSSR, který ovšem pomoci reálně nemohl) porazit Německo a nacismus, kterému tak fandila V. Británie - lordstvo i královská rodina, i Kennedyové, nakonec i Francie, Skandinávie.... My jsme měli spáchat sebevraždu a navíc jsme měli dát základ dnes běžnému falšování dějin, že jsme vyvolali válku? Polsko mělo armádu 4krát větší než my a vydrželi "bojovat" 3 týdny!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jaké zbraně mělo Polsko a jaké Československo, na počet obyvatel nejlépe vyzbrojený stát na světě? Vzal jste to do úvahy?
   Stará a stále platná pravda je, že:
   Lid který za svou svobodu není ochotný nasadit život si ji nezaslouží.
   Veškeré tyto počty jsou pouhým alibismem - nic víc. Počítal snad své nepřátele Boleslav, Žižka, či Radecký - přičemž poslední dva jsou z elity desíti nikdy neporažených vojevůdců v celých dějinách zaznamenané historie? Počítali své nepřátele Vikingové? Počítali je Finové? Možná počítali. Ale neposrali se z toho. A bojovali. Howgh.

   Smazat
  2. 16:22
   Máte pravdu,my ze severu víme moc dobře,co je Fricek za sviní,když se jí povolí uzda!!!!O Pšoncích je zbytečný psát:Těšili se,jak budou s fūrerem dobývat Ruské území a ejhle,Hitler vyšplouchnul Beka i Pilsudskýho!☺

   Smazat
  3. milan

   Jen regulerní magor by poslal národ do války proti všem státům kolem celé hranice, vyjma Slovenska, i když ani to není jisté. Tento komplot našich západních jakože spojenců byl upečen tak, aby neměl jiné řešení.
   Jaký by byl vývoj, kdybychom se diktátu nepodrobili? Napadlo by nás Německo s Rakouskem, za podpory Anglie a Francie. Příležitosti by využilo Polsko a Maďarsko a připojily by se k útoku. Dost možná by to dodalo sílu slovenským nacionalistům, převzali by moc a spojili se s Německem. Jak dlouho bysme se dokázali bránit na všech frontách? Měsíc? Možná, když budeme optimisté. Po porážce by s námi bylo nakládáno jako s poraženými, zbavili by nás veškeré suverenity, uložili by nám reparace a naše představitele by postavili před soud jako zločince. Dost možná by se usnesli, že samostatnost Československa byl omyl a lépe bude Evropě bez tohoto státu. Stála by totální porážka a možný zánik za to hrdinné gesto? Nikdo, vyjma SSSR, tenkrát nestál na naší straně. Pro všechny bychom byli poražení zločinci a podle toho by s námi nakládali.
   Po tomto a následných událostech mnoho vojáků i nevojáků odešlo bojovat do zahraničí, kde utvořili československé bojové jednotky. Myslím že tam byli platnější, než jako mrtvoly zahrabané v hromadných hrobech ve zpustošeném bývalém Československu.

   Smazat
  4. 17.48
   První takový magor se jmenoval Boleslav, druhý Žižka, třetí Prokop Veliký, čtvrtí Jiřík z Poděbrad. Potom magoři vymřeli a tak jsme kde jsme.
   Víte o tom, že kdybychom se postavili na odpor, soukmenovci by Adolfa odstavili a internovali ho? A že pak vypadalo vše jinak? Když už jsme u těch když a kdyby.
   Vymazal snad Adolf Frantíky z mapy? Nebo Poláky? Alibistické kecy omlouvající zbabělost - nic víc.

   Smazat
  5. 17:48
   Jen tři jména pánů,kteří by s tebou nejlepším případě nesouhlasili!
   Generálové Luža,Prchala,Vojtechovský....od jednoho z nich dostal pan Beneš málem po hubě za své chování hádej od kterého?!☺

   Smazat
 32. Několik poznámek k celé diskuzi :

  E.Beneš vydal koncem války několik knih z nichž je možné zjistit jeho smýšlení o budoucím vývoji státu a v souladu s tím se také rozhodoval v krizi roku 1948. Všechny spekulace že chtěl jednat jinak (ale nemohl z nějakého donucení) jsou nesmysly.

  K.Gottwald vůbec nestál o funkci presidenta, "dvojvládí" s E.Benešem mu vyhovovalo, funkce předsedy vlády mu lépe umožňovala provádět politiku ksč, která si získala podporu lidí po válce.

  V 50 letech byl K.Gottwald stejně jako J.V.Stalin obklopen mnoha proradnými pokřivenými karieristy, kteří se nahrnuli do ksč po válce. Po záhadné smrti J.V.Stalina po návratu z pohřbu také záhadně zemřel K.Gottwald a G.Dimitrov, všichni patřili ke staré předválečné gardě rovných komunistů a překáželi nové nastupující generaci šmejdů ..

  OdpovědětSmazat
 33. Zásadním cílem je v očích Čechů zdiskreditovat presidenta Beneše.Nabouchat tak do hlav lidí,že vše co dělal,dělal špatně.A proto i jeho dekrety o odsunu jsou špatné.Tak postupně dojde k tomu co chce dosáhnout Sudetendeutsche Landsmannschaft .......že Češi sami odsoudí dekrety o odsunu jako bezpráví.A to je cíl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Začal s tím UDAVAČ HAVEL omluvou za odsun.....čím jménem a jakým právem si to ten zrzavej milovník nácků dovolil????!!!!Za to měl bejt nejmíň na 10let na Mírově a vodě a plesnivym chlebu!!!!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.