Reklama

úterý 11. února 2020

Trumpův skutečný dar Putinovi a Rusku není tajná dohoda

Christopher Rhodes a -rp-
11. 2. 2020 NationalInterest a PrvníZprávy
Trumpův „America first“ postoj se projevil jako neo-merkantilistická a poloizolacionistická strategie, píše v komentáři na National Interest Dr. Christopher Rhodes z Bostonské univerzity. -  Tento článek uvedly PrvníZprávy jako vhled do myšlení americké vládnoucí elity. Domníváme se, že i pro čtenáře Nové republiky bude text, zachycující postoje typické pro dlouhodobou americkou zahraniční politiku poučný. 


Tato strategie považuje mnohé z amerických ekonomických, vojenských a politických závazků po celém světě za příležitosti, které je možné využít pro krátkodobý zisk. Zdá se být Trump šťastný, že postoupil americký vliv na Blízkém východě Rusku, pokud tak umožní Spojeným státům levně a rychle ustoupit.

Myšlenka tajné dohody s Ruskem Donnala Trumpa během jeho kampaně a prezidentství a jeho řešení americké vojenské pomoci Ukrajině pouze přispělo do debaty. Demokratka Nancy Pelosiová tvrdí, že zadržení pomoci Ukrajině prospělo pouze Rusku a že „všechny silnice vedou k Putinovi.“ Mezitím obránci zahraniční politiky prezidenta poukázali na různé praktiky Trumpovy administrativy vůči Rusku jako důkaz, že jeho administrativa udržovala tvrdý postoj proti Moskvě.

Oběma stranám tohoto argumentu chybí zásadní bod. Samotná skutečnost, že Trump zvládl pomoc Ukrajině tak bravurně, ukazuje, jak málo se vlastně zajímá o Ukrajinu nebo její konflikt s Ruskem. Z pohledu „America first“ a neo-merkantilistické a poloizolacionistické strategie, je vidět, že Trump se stará o ukrajinské boje proti secesionistům a korupci pouze do té míry, jak tyto věci ovlivňují domácí americkou politiku. Podobně může být NATO užitečné pro Trumpovu agendu občas - v současné době Trump chytá teplo pro své politiky na Středním východě a chce se spojenci sdílet toto břemeno - ale Severoatlantická aliance je jinak Trumpovýma očima, bez ohledu na to, jaká je jeho role k udržení ruské expanze, pod kontrolou.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím strávil poslední dvě desetiletí tím, že se věnoval moci v Ruska, zatímco se snažil obnovit mezinárodní vliv a prestiž, kterou Rusko ztratilo se zhroucením Sovětského svazu. George Kennan ve svém slavném „dlouhém telegramu“ namaloval obraz Ruska jako nejistou a oportunistickou sílu, přičemž se snažil rozšířit svou moc tam, kde a kdy mohl, ale ustoupit tváří v tvář odporu. Zahraniční politika Vladimíra Putina se do značné míry přizpůsobila Kennanovým náhledům, poznačeným epizodickými a oportunistickými drahami, omezenými bdělostí Spojených států a jejich evropských spojenců. Během svého vedení se Putin snažil znovu potvrdit ruskou územní kontrolu nebo politickou dominanci nad částmi bývalého Sovětského svazu, jako je Gruzie, Ukrajina a Bělorusko, ale v tomto úsilí byl kontrolován expanzí NATO a Evropské unie na území bývalého Sovětského svazu. Putin také rozvíjel nebo udržoval partnerství s hrstkou přátelských autokratů v zemích, jako je Kuba a Súdán, ale obecně byl opatrný proti zapojení do takového zámořského dobrodružství, které nakonec rozšířilo Sovětský svaz.

Během posledních tří let však americký závazek omezit ruský vliv Trumpova administrativa oslabila, což Rusku poskytlo nové příležitosti k rozšíření jeho globálního dosahu. Tento radikální posun v prioritách je patrný v americké politice vůči Blízkému východu. Trumpova administrativa má na Středním východě hrst zájmů - udržuje přístup k ropě, provádí prodej zbraní do Saúdské Arábie, překonává prezidenta Baracka Obamu tím, že uzavírá „lepší“ dohodu s Íránem. Všechno ostatní o angažovanosti USA v této oblasti je v Trumpových očích prostě nežádoucím výdajem. Je rád, že postoupí americký vliv na Blízkém východě Rusku, pokud tak umožní Spojeným státům levně a rychle ustoupit. Rusko, i když opatrné, aby se nepřevyšovalo rozsáhlým vojenským zásahem do regionu, je více než šťastné, že v Sýrii vytvoří klientský stát, rozšíří přístup do Iráku a obecně převezme větší roli zprostředkovatele moci na Blízkém východě.

Lhostejnost prezidenta Trumpa a Putinův oportunismus jsou jinde na světě ještě větší. Vrcholoví političtí a vojenští činitelé v Trumpově administrativě, tehdejší poradce pro národní bezpečnost John Bolton a velitel velení Afriky Stephen Townsend, varovali před rostoucím vlivem Číny a Ruska v Africe. Sám prezident Trump však sotva projevil zájem o Afriku; největší pozornost, kterou kontinent získal od prezidenta, byla ve formě urážlivé očerňování afrických národů jako „zemí sraček“ a zpanikařené reakce na zavádějící příběh Fox News o možných záchvatech bílé farmy v Jižní Africe.

Není proto divu, že Trumpova administrativa váhá s tím, že Africe věnuje zdroje nebo pozornost. Administrativa provedla na kontinentě velmi málo návštěv na vysoké úrovni a pomalu zastávala pozice velvyslanců v řadě afrických zemí. Některá místa, která byla vyplněna, vykazovala pochybná rozhodnutí; Trump si vybral například velvyslance v Jižní Africe, který byl designérem luxusní kabelky, bez diplomatických zkušeností, který v této zemi nežil čtyřicet let (ale který měl členství v exkluzivním Trumpově exkluzivním klubu Mar-a-Lago na Floridě). Nedostatek pozornosti vůči Africe umožnil Rusku vstoupit do vakua v zemích, jako je Libye, kde Trumpův veřejný postoj, že by USA neměly hrát roli při stabilizaci země, umožnil Moskvě otevřeně podpořit soupeře s podporou OSN.

Jak tvrdí David Andelman ohledně zpráv, že Spojené státy omezují své zapojení do společného velení AFRICOM v západní Africe, které je hlavní frontou v boji proti ISIS a dalším teroristickým sítím:

Rozhodnutí [stáhnout zpět americké vojenské závazky v západní Africe] lze také pravděpodobně vysledovat hlouběji k Trumpovu naprostému transakčnímu pohledu na zahraniční a vojenskou politiku. Vzhledem k tomu, že podle jeho názoru má Afrika minimální hmatatelný dopad na americké zájmy a žádný jiný národ není v postavení, aby mohl zaplatit účet za americké rozmístění na kontinentu, není důvod zůstat.

Rusko mezitím zintenzívnilo svou angažovanost od nesourodých dvoustranných vztahů k širší strategii. Vladimir Putin hostil loni na podzim v Soči první rusko-africký summit, který lákal vůdce ze čtyřiceti tří afrických národů a v nových obchodech získal přes 12 miliard dolarů. Kromě těchto hmatatelných důkazů Rusko zavedlo v Africe novou ofenzívu kouzla, která čerpá z historie spolupráce mezi africkými národy a Moskvou v období studené války a představuje současné Rusko jako atraktivní alternativu k vykořisťování Spojenými státy, Čína nebo bývalé koloniální mocnosti západní Evropy.

Přístup Trumpovy administrativy k Latinské Americe byl přístupem vyloučení a stažení, čímž se pro Moskvu vytvořilo okno příležitostí. Trump upřednostňoval omezování imigrace z Mexika a Střední Ameriky prostřednictvím přísných imigrační a azylové politiky, snižoval pomoc zemím v regionu, aby je tlačil, aby zastavil odliv žadatelů o azyl do Spojených států a samozřejmě vybudoval jeho podpisní hraniční zeď. Trumpův přístup k Jižní Americe byl charakteristicky idiosynkratický a prchavý. Vyhození levicového prezidenta Nicolase Madura ve Venezuele se stručně stalo osobní věcí pro Trumpa, ale v létě 2019 se shodlo, že Trump „ztratil zájem“ ve Venezuele, jakmile bylo jasné, že Madurova vláda není v bezprostředním nebezpečí kolapsu. Vztahy s Kolumbií, nejsilnějším jihoamerickým partnerem Ameriky, trpěly také Trumpovým nezájem a krátkozrakostí. Trump si bezradně stěžoval, že nový kolumbijský prezident Ivan Duque „pro nás neudělal nic“ v boji proti vývozu drog z této země, a americký prezident vypadal, že si neuvědomuje nedávné hrozby mírové dohody mezi kolumbijskou vládou a bývalými rebely FARC. „Zdá se, že během Trumpova funkčního období se vztahy mezi USA a Kolumbií vyvinuly,“ tvrdí kolega Paul J. Angelo z Rady pro zahraniční vztahy, „z mnohostranného partnerství na vztah viděný pouze prostřednictvím války s drogami.“ Stejně jako jinde Rusko přistoupilo k naplnění amerického vakua v Latinské Americe, poskytnutí významné vojenské pomoci a spolupráce s Madurem a vystavení hrozeb Kolumbii, které odradí tuto zemi od zasahování do venezuelské krize.

Vladimir Putin se stal dostatečně povzbuzeným, aby prohlásil smrt západního liberalismu za dominantní politickou ideologii světa. Putin by chtěl, abychom věřili, že jak geopolitický úpadek Moskvy, tak konec historie, který navrhl Francis Fukuyama, byly ve skutečnosti dočasné jevy, které se aktivně opravují. Ruská nepřátelství vůči liberální demokracii je víc než rétorika nebo ideologie; Putinovi agenti mají dlouhou historii zasahování do voleb po celém světě. Po svém zásahu do amerického prezidentského závodu v roce 2016 se Rusko ve svých pokusech manipulovat s hlasy po celém světě ve prospěch preferenčních kandidátů Moskvy nebo zasít svár mezi svými potenciálními západními oponenty čím dál víc zbláznilo. Když Putin takové kroky učinil, zažil Putin jen malý zpětný tah od Trumpa, který nejenže řídil vlnu pravicového populismu na Západě (a dávku ruských volebních zásahů), aby vstoupil k moci, ale který také ukázal diktátorům nadměrnou laskavost.

To vše neznamená, že Putin uspěje ve všech těchto snahách. Například v Africe několik příkladů zavádějícího a těžkopádného ruského zasahování do místní politiky zakrývalo ruský obraz v očích veřejnosti v řadě zemí, jako je Jihoafrická republika, Súdán a Madagaskar. Podobně, mimo Venezuely a dlouhodobého spojence na Kubě, zůstává ruská stopa v Latinské Americe malá, pokud jde o hospodářskou nebo vojenskou spolupráci. Putinovy pokusy zvládat domácí nepokoje v Rusku a restrukturalizace ruského politického systému mohou vyžadovat zvyšující se podíl pozornosti a energie ruských vůdců a odvracet pozornost od mezinárodních snah a Rusko postrádá celkovou ekonomickou moc, aby odpovídala stavu supervelmoci Spojených států nebo rostoucí Číně.

Vladimir Putin se v minulosti chlubil tím, jak co nejlépe využít slabou ruku, a prosadit ruský vliv po celém světě nad rámec toho, co by předvídal vnitřní potenciál země. V Trumpovi Putin našel americký protějšek, jehož omezené zaměření a do budoucna zaměřené politiky nechaly Spojené státy vzdát se svého vlivu v různých částech světa. V tomto procesu odstoupení Trump občas uvítal Rusko, které vstoupilo jako náhrada za zapojení USA za účelem urychlení procesu, ale Trump se z velké části jednoduše nezabýval následky amerického stažení.

Když se Trump blíží ke konci svého prvního funkčního období, jeho cíl táhnout zpět americké angažmá se v praxi ukázal jako obtížný. Například na Blízkém východě Trump ve skutečnosti zavázal více vojáků do regionu, aby bránil Saúdskou Arábii a jinak čelil Íránu, a vyhrožoval udržením přítomnosti amerických vojáků v Iráku po zabití íránského velitele. na irácké půdě a znovu se zapojila NATO jako součást vyvíjející se americké strategie pro Blízkém východě. Se zabitím generála Sulejmáního navíc Trump projevil nově objevenou ochotu používat americkou vojenskou sílu, nikoli pouze vyhrožovat použitím síly. Tato nová asertivita Trumpovy administrativy může poskytnout kontrolu ruské expanzi na Blízkém východě a obecněji vyvolat obavy Moskvy, že Amerika by se v budoucnu postavila proti agresivnější ruské expanzi.

Abychom však mohli skutečně prověřit ruské ambice, musela by Trumpova vláda nebo nástupnická vláda znovu zaměřit pozornost na vnímání Ruska jako hrozby, která si zasluhuje specifické strategie a kroky. Pokud by Trumpovo prezidentství zůstalo lhostejné k velkým částem světa nebo kdyby se nová americká administrativa rozptýlila hrozbami, jako je Čína, Írán, Severní Korea nebo pokračující válka proti teroru, a pokud to bude nutné, Rusko se nedokáže postavit Moskvě, může pokračovat v hromadit snadná vítězství po celém světě. Aniž by byla obnovena ostražitost ze strany Spojených států, může Putin svou zemi přiblížit k tomu, aby byla velmocí, kterou již dávno předstírala, čímž by v tomto procesu podkopala americké zájmy a demokratické hodnoty.


Související:

76 komentářů :

 1. Ufff, to ale byla slátanina!!!
  Na článku je pozitivní jenom to, že posádka Boston University v blbosti snad předčí i brněnskou MU.
  Což není nic divného, vždyť v tom Bostonu se uplatní i certifikovaný blb jako je Igor Lukeš...
  Mikuláši Beku, hlavu vzhůru, nejsi sám, kdo má vítr mezi ušima :-)
  (Věta kde pan autor pokládá vraždu Sulejmáního za projev asertivity mne dostala do kolen.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě zas nejvíc nadchla ta poslední věta. O tom procesu podkopání americkejch zájmů a demokratickejch hodnot. Jak maj ty dva pojmy hezky sbalený v jednom cucku.
   Já si to představuju jako takovou velkou haldu doláčů - to jsou ty zájmy a hodnoty. Na tu haldu přihrnujou buldozery z ropnejch zemí ty doláče, a z druhej strany jim ji Putin záškodnicky podkopavá, v kapse má sirky, a při tom se démonicky šklíbí. To jak se těší, že až v ní vykutá pořádnou ďouru tak ji podpálí.

   Smazat
  2. Helanov, souhlasím s vámi. Článek i přes nevalnou úroveň překladu jasně dokládá neutuchající domýšlivost a nechápavost tzv. amerických elit, jedno zda politických, "intelektuálních", vojenských či finančních. Mění se CELÝ svět, ne jen Rusko. Na prázdné fráze již nikdo nedá, jak popsal Milan naprosto správně. Amerika je zahleděna do sebe, do své velikosti a moci, ale v tom vývěsním štítě "nej..." mocnosti se objevuje stále více prasklin a oprýskaných míst. Ve světě existuje, řečeno jazykem US hlavounů, stále více drzých a neposlušných států, ovšem to Obamou slibované kroucení rukama za zády je stále více namáhavé (a finančně náročnější) a stále více zemí z toho má srandu.
   Dějiny nám říkají, že každé sebedokonalejší impérium jednoho dne zhasne a zhroutí se. A též nám říkají, že doba trvání jednotlivých impérií se od starověku postupně snižuje. Teď je třeba jenom doufat, že ten sesyp přežijeme.

   Smazat
  3. Helanov,
   jak je vidět v rozpravě dole,dostala jste se do hledáčku neomarxistů a ti vas začali mlátit!

   Oni chtěji rozmlatit republiku anarchii na sračku,aby pak,až se bude z ruin kouřit domorodci lépe a s radosti přijali ještě toho Marxe a ten bude muset zase vzit kapitalistům novým znarodněnim jejich aktiva,aby se uskutečnil jejic socialismus .
   To vidite přeci jak niči všechny chudé ovčany zvyšovánim dani a korporace se kličkami zdaněni vyhýbaji.

   Nechcete si hledat i tady spojence než vam rozbije vaši tvrdou palici nějaká ta žulovou kostka demonstranta z Letné?
   Za co vlastně chcete volit to "slabé"SPD,které zdá se boji se objevit mezi námi opravdovými válečniky svobody tady přimou demokracii na webu?

   Smazat
  4. Je to Putin , kdo drzi oteze dnesniho sveta...
   USA upada hospodarsky i moralne ,vecne valceni lid omrzelo ,ani bida nedohani na frontu zabijet obrance svych rodin.. Zabijet ve jmenu ceho ?
   A stale stejne vlady vedou Usa spolehlive stale na hrbitov..Kam se kazdy den dodavaji mrtvoly vojacku a obeti zacinajici civilni valky....
   Spolehaji se tak zbabele uz dlouho pouze na bombardovani z velkych vysek.
   Ale prave Putin ma veci, ktere komukoliv proda, takovy narod je v 'suchu" a za vodou.
   Pilot se neda nahradit ani afroarabem ani feministkou atd.. Letadlo se vyrobi ,ale ztraceny strach se jiz neobnovi...
   Navic Guerilly vitezi a v Libanonu hrstka jich vyhnala, nejmoderneji vyzbrojeneho agresora za 30 pouhych dnu. I bez pomoci z Ruska. A Castra.
   Tim to neskoncilo ,vyzbrojeni Hezbollah dnes obsahuje nejmene 100 tisic raket /i Cina vypomaha/, temi raketami mohou zautocit vsude v Izrealu i na Dimona , kde jsou nuklearni zbrane..
   Tomu rikam vitezstvi..Situace v Syrii pak dokazuje jak dopadne kazdy pritel,spojenec a pomocnik USA. Take Assad pomahal ..Take Iran pomahal v lidske solidarite s USA. Rusko pomahalo dlouho a tak ze ted urazeji jejich presidenta kvicenim ,ze je Hitler...
   Velmi dobre...Hilary zacala padat na hubu do skarpy v zachvatech patholgicke nenavisti a Merkel se zacala neovladatelne trast...
   Otrasa Nemeckem a kdyz si ide zvoli sveho zastupce vrha se na nej jako hyena na mrsinu..Tohle nikdy nedopada uspokojive...Nikdy. Ale co nadelate s Akademikem..
   Usa vede nazluto obarveny opatreny turbanem blondyn a tezce pomateny...Leta stravena vedenim zbanrotovanych korporaci ,vselijaymi podvody na nem nechala velke a hluboke nenapravitelne stopy. Navic se stal televizni hvezdou a to jiste nekonci dobre..Zadny pochyby..
   Turecko i s miliardama /podobne jako Ukrajina/, je v chaosu a na pokraji rozvratu , ktery vede zombie s islamem misto mozku. To maji tam spolecne..
   Tim vice zarazi , kolik tihle v EU a v Cesku nachazi obdivovatelu a napodobovatelu..
   Putin umi podrzet pritele a navic ukazal ,ze zatoci s kazdym teroristou ..
   USA drzi pohromade jen dabel, kazdy normalni stat v podobne situaci by se jiz davno a rychle rozpadl..
   Lide vsude pak maji velkou zbran -SOLIDARITU s kterou porazi kazdeho..Ale velmi se sjednocuji ,nejvic proti soldarite

   Smazat
  5. Chvilkaři vydali minidotaznik co prý nezajistil Babiš,

   a proto musi být svržen.
   Můžete to tam dokonce v kasliku pohodlně zatrhnout!
   Je tam i kolonka JINÈ.
   Odvaži se tam někdo napsat,že schvalně "zapomněl" to hlavni,Instalovat do prvniho članku Ustavy

   SOLIDÁRNI STAT?

   Stále nam tu nikdo nesmi vysvětlit co to je ani Helanov!

   Smazat
  6. Opravdu - slátanina, bláboly( je ještě nějaký jiný slušný výraz pro ten článek?).

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 2. Jiří Vyvadil11. února 2020 4:56

  Idiot. No prostě Američan.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. asi tak...dost jednoduchy Amik

   Smazat
  2. Matiku nám zruší u maturit, aby si nepočítali že:
   Trump = 18
   Putin = 20-2
   -------------------
   USA = RF .. => dvě velmoci

   Smazat
  3. Moc chytré to není. Putin je politik světového formátu, mírotvorce, s otevřeným přístupem a nadějí. Trump je střečkující sebestředné individuum bez kloudného plánu, válečník, násilník s touhou terorizovat celý svět.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je fuk, však on si ještě naběhne.

   Smazat
  2. Ty jo, co si to na tebe zdejší odulcici dovolili, viď, Zliťáku?

   Smazat
  3. 18;01
   Aaaaa,ZMRD z Kak(d)aně a jeho mOUDra CTRL-C a CTRL-V!

   Smazat
  4. A neměl jsem pravdu imboši? Už sis naběh.

   Smazat
  5. oprava času: pro 7:59!

   oprava textu: Áááá, další nadržený křivohubý kleptoman či huhňavý dementní psychopat, vepřová držka, krysí tlamička, rektoskopická hlavička a šarlatán se ozval??? Jeden z Putlerových přískočů, kteří se na ulici či v socce navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. Mnozí maj navíc odulé tváře, jak blízko strkaj tlamu k pšoukolíhni svého škaredého fýrera! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Kdy konečně začnete prchat do svého ráje v Chujlostánu?!

   Smazat
 4. každá zpráva o tom, že USA ať již dobrovolně nebo pod tlakem ztrácí o některé regiony zájem je výbornou zprávou pro tyto regiony i jejich obyvatelstvo. svět se tam stane bezpečnějším.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8,01
   Jen si nedělejte o amiokupantech iluze!

   Smazat
  2. oprava: o mých (rozuměj putleroffských) okupantech ...

   Smazat
 5. No musím přiznat, že větší příděl naprosto hloupých přirovnání jsem na tomto vebu již dlouho nečetl.

  OdpovědětSmazat
 6. V současné době kdy JUESEJ stupňuje nezakrytě teror, stačí Rusku ve světě nabízet rovné podmínky a získá spojence. Pro Rusko je důležité omezit a trochu umravnit domácí parazity. V podstatě člověku k životu stačí dost málo a pokud ho naučíte potřebám stále nových blbostí tak to nemá konec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:18... Krásné shrnuto, Putinovi bohatě stačí, když se bude věnovat problémům v tuzemsku, což činí!
   Amíci jsou už všude tak "oblíbení", že se v tom umlátěj sami.
   Remcat už začínají i největší podržtaškové, jako je Japonsko, Německo, Filipíny, vlastně už jediní kteří vrněj blahem jsou Izraelci...A zkorumpovaná verbež na Arabském poloostrově.

   Smazat
  2. Helo, copak asi bude dělat Putin, až to doma dá do latě?

   Smazat
  3. 14:07...To ani do konce svýho života nestihne.
   Ale tipla bych si, že bude muset řešit Sibiř.
   Je tam hodně nerostných surovin, málo Rusů a moc se tam nehrnou.
   Za to se tam ochotně hrnou Číňani,ti to mají doma přesně naopak.
   Helanov

   Smazat
  4. 13:15 Zapoměla jste na megapucfleka Británii!!

   Smazat
  5. 9:18, nebojte, globalisté a liberálové nespí. Mě v této chvíli docela zajímají dohody mezi Ruskem a Lukašenkem. Nějak se Lukovi nelíbily.

   Smazat
  6. Lukáč neví na kterou stranu to má hrát víc. Ze západu velké h...o, pro ně je Lukáč fujka, pro Puťku je nedůvěryhodný a slevy nedostane. Těžká situace.

   Smazat
 7. I starý Řim, když na tom uz nebyl nejlíp, tak se sám dobrovolně stahli z relativně nedávno dabité Dacie a Britanie. Z čistě ekonomických důvodů, protože jak dobití těchto provincií, tak jejich následná správa byly vyloženě prodělkové.
  A i tyto zbytečné expanze tak přispěly k oslabení Řima a nakonec k jeho hospodářské slabosti, končící neschopnosti odolat barbarům.

  Možná tu historii někdo Trumpovi vyprávěl.

  OdpovědětSmazat
 8. Článek stojí za starou bačkoru jak kdyby někdo chtěl ubrat Trumpovi hlasy před volbami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:40...V Bostonu URČITĚ nevolej Trumpa!
   Helanov

   Smazat
  2. Možná podceňuji amíky, ale zdá se mi, že je vystihl a zabralo heslo America First. Nabízí se jim sám jako vůdce a to se líbí. Uvidíme. Tomáš.

   Smazat
 9. Ivan David: Politické neziskovky převzaly praktiky českých kmotrů:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Ivan-David-Politicke-neziskovky-prevzaly-praktiky-ceskych-kmotru-613166

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prodavačka napsala na síť, jak je těžké zaučit „cikánku“. Udal ji pan Hůle z Člověka v tísni a už je bez práce:

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prodavacka-napsala-na-sit-jak-je-tezke-zaucit-cikanku-Udal-ji-pan-Hule-z-Cloveka-v-tisni-a-uz-je-bez-prace-613119

   Smazat
  2. 11.00 Vyhodili ji z KANZELSBERGER... tak ode dneška nechám tu menšinu, aby kupovala od nich knihy - podle hesla NEKOUPÍM NIC U KANZELSBERGERA.

   Ta vyhozená dáma je novodobou disidentkou a to Hůle je něco jako informáror tajné státní policie (píši to schválně česky...). Pohled do historie dává odpověď: je to furt stejné, beze změn kromě kosmetických... kdyby ji vyhodili komunisté, byla litována a navržena po převratu do veřejné funkce... třeba jako ŠABATOVÁ.

   Smazat
 10. Nevěřte Putinovi! Už v Americe zase řádí. Tentokrát se namontoval demokratům do sčítání hlasů v primárkách. A nedá pokoj a nedá pokoj!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-)Putin je nejvetsi hacker na svete

   Smazat
  2. Ad 13:50 - to ne, ale jednou, těsně po volebním vítězství Trumpa v této souvislosti prohlásil, že ruští hackeři jsou nejlepší na světě.-:)) A.Š.

   Smazat
  3. 13:50 Taky proto je všem jasné jak ten gauner skončí! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 11. PTAM SE ! Proc vy v Cesku berete zretel na ty university v Americe, ktere nejsou technicke ? Vzdyt to je vseobecne znamo, ze produkuji utopisty, levicaky, protibelozske rasisty a fantasty, kteri se divaji na svet - tak jak by ho chteli a ne tak jak je.

  Upozornuji vas na to, ze kazdy absolvent technicke university se doslova stiti tech, co maji university "humanistickeho" zamereni !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:00...Na Západě je to prý ještě DALEKO horší, než u nás.
   Pokud se nějaký profesor znelíbí pravdě a lásce, tak ho studenti nevpustěj do posluchárny a ...je vymalováno...
   Tak aspoň že je (zatím) neposílaj na převýchovu, česat jahody, nebo tak něco...
   V Londýně vyhlásil starosta Khan reklamní soutěž o "největší diverzitu" ...
   Vyhrála reklama, kde nebyl ani jeden běloch/běloška.
   Važme si toho, že žijeme v Česku!!!

   Smazat
  2. 13,27
   Já být Vámi,tak se tak moc neraduju,ono všechno,co stojí na Západě za HOVNO sem ta milionová havloverbež tlačí hlava nehlava!

   Smazat
  3. 13:56 Neplakejte, lejna jsou pravidelně rozdělena podle pravděpodobnosti, kterou vystihuje Gauss lognormální rozdělení. Ani my nejsme na exkrementy chudí.

   Smazat
 12. Znásilnění dítěte se v Americe stalo velkým podnikem. Neděle 9. února 2020 .
  https://beforeitsnews.com/eu/2020/02/pedophile-planet-organized-child-rape-comes-to-america-2654072.html

  Odhaduje se, že v USA se každoročně nakupuje a prodává nejméně 100 000 dětí - dívek a chlapců - za sex, přičemž každoročně hrozí až 300 000 dětem. Některé z těchto dětí jsou násilně uneseny, jiné jsou uprchlíci a další jsou do systému prodávány příbuznými a známými.
  Toto je odvětví, které se otáčí kolem levného sexu za chodu, s mladými dívkami a ženami, které se každý den prodávají 50 mužům za 25 USD za kus, zatímco jejich psovodi vydělávají 150 000 až 200 000 USD na dítě každý rok.

  OdpovědětSmazat
 13. Když jmenoval president Zeman ministryni Maláčovou, tak byl nadšením bez sebe, jaké má západní university. My po pár měsících vidíme a slyšíme, co "dovede" a jak se chová po "bakalovsku". Je to jeden z hřebíčků do nevolitelnosti ČSSD.

  OdpovědětSmazat
 14. Prestante brat zretel na politicke trpasliky agresivni levice a soustredte se na kazde slovo, ktere rekne president Trump !

  Dnes je u nas - diky jemu dobre a zitra bude jeste lepe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, ty se prozradíš i když se nepodepíšeš? Hádej čím!

   No přece veřejně deklarovanou hloupostí.

   Smazat
 15. 12:04 - TO NENI PRAVDA ! To je atrocitni propaganda. Za neco takoveho je trest smrti z nekolika stran.
  Kdyz prasaka neumlati policati, tak ho zabiji vezni, drive nez se dostane k soudu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12,11
   To víš,všechna PRAVA O EMERICE JE LEŽ.....ovšem jen pro bezmozky jakým seš ty!

   Smazat
  2. 12:11, pokud se mu má to přijde a pokud to není člen exkluzivního klubu, tak ano. Bohužel tohle svinstvo se děje všude na světě.

   Smazat
  3. Lulu, když už se nepodepisuješ, měl bys změnit i svůj styl. Zkus svá tvrzení a výkřiky také podložit nějakými zdroji, z kterých čerpáš. Zkus to, jestli nelžeš, tak ti to časem i půjde.

   Smazat
  4. 12:38 Rudocancy! Nezapomeň že naprostou většinu amerického lidu netvoří místním odulcům podobná individua, čili všelijací ti ubozí, komunizmem zdegenerovaní, na bezplatných (páč Putlerem dotovaných) médiích chorobně závislí provokatéři, členové KSČ, ROH, SČSP, khakimozky, lidoví milicionáři, pomocníci VB, politruci, případně důchodci agenti StB a KGB kterým ke štěstí postačí vyblít se místo produktivní práce na kapitalistickém internetu a vylízat si socialistickou prdel. Tihle dvořákovsko-fálmerovští obyvatelé králíkáren ani na internetu nevyprodukují víc – než bobky. Zamindrákovaná lůza metá svá lejna na ty výše stojící - ta však bez zásahu cíle dopadnou zpět na její hlavu. Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině. Čím ubožejší a pitomější podvraťáček na řetězu u boudy - tím víc poštěkává a zasírá své okolí.Jak se takový xindl může měřit s Mr. Nickem Honlulu? Chlapem kerej lecos v životě zažil a viděl, osobně krotil kafry v jihoafrickejch diamantovejch dolech za Iána Smitha a střílel komoušský opičáky na Limpopo a tak ví co bolševismus obnáší, ale místní přemřelá rudá sebranka si přesto dovoluje takovýho machra cenzúrovat! To je hnus!

   Smazat
 16. Vztahy s Ruskem se definitivne zlepsi , kdyz Putin zvladne jeho opozici v Rusku , tak mistrne jak ji zvladl Trump v Americe.

  Je vsak pravda v tom, ze jsme zahledeni do nasich vlastnich problemu a odmitame resit problemy sveta.
  My se na svet divame z vrchu. Jsme presvedceni o tom , ze nas svet, nase civilizace je LEPSI ! (Coz je pravda.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putinova opozice je Žironovskij a komunisti. Ještě nikdy se nedostali k lizu. Liberálům definitivně odzvonilo odchodem Jelcina, ty Putin postupně eliminoval z polit scény. Současná vládní strana není vysloveně liberální, má jen pár liberálních prvků. Ta smečka okolo Gajdara, Čubajse a Němcova je pryč už dost dávno.

   Smazat
  2. Honolulu (12:18) je blbec, který vám nestojí za odpověď. I když je velmi výstižná.

   Smazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 18. Pro 12:11 Amerika na pokraji sociálního kolapsu, pedofilie, demokrati obchodování s dětmi . Pondělí 25. února 2019
  https://beforeitsnews.com/v3/opinion conservative/2019/3435118.html
  Proč je velká většina bohatých vysoce postavených demokratů zapojena do pedofilie / dětského obchodování / zneužívání a kanibalismu dětí na celém světě? Pokaždé, když zapínáme nějaký konzervativní zpravodajský server, slyšíme zběsilé zločiny proti dětem .
  Achillovu patu za to, že zaútočil na globalizované zločince Deep State v masovém měřítku, je tím, že po těchto věřících Satanovi touží po adrenochromu, chemický vzorec C9H9NO3, pigment získaný oxidací adrenalinu ( epinefrinu ). V podstatě ... dítě nebo dítě jsou mučeni kvůli maximální bolesti a nadledvinky uvolňují C9H9NO3 a tito blázni pijí krev za obrovskou hypnotickou výšku.
  Ale obvykle to nekončí. Dítě je potom obětováno a usmrceno v rituálu a nadledvinová žláza je odříznuta od těla a konzumována. Dalším aspektem pití dětské krve nebo kanibalismu je víra, že věřící Satan bude žít déle. Královská rodina Anglie je obviněna z těchto rituálů ... také Hillary Clintonové a jejího milence Huma Abedin ve videu odkryté notebookem NYPD u Weinera .. Celosvětové obchodování s dětmi zahrnuje otroctví, orgány těla, kanibalismus, sex, prostituci a volný průchod do Spojených států. Demokraté NEPOUŽÍVAJÍ, aby to zastavilo ....

  OdpovědětSmazat
 19. 17:46 - Uchylky nekolika prervertu nerepresentuje Ameriku.
  Ja vam napsal, ze je za to trest smrti , ale bylo to smazano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Floriďane, je to pravda, že Američané se doma vůbec nezouvají (nepřezouvají), že chodí po bytě v botách z ulice, že si tak klidně lehnou i na divan a jdou v nich spát i do postele? A je to pravda, že na Aljašce je to právě naopak jako pozůstatek dědictví výchovy z carského Ruska?

   Smazat
 20. Musíte si uvědomit že v Rusku žije dost chazarů a za minulého režimu se nemohly dostatečně prosazovat jako v kapitalizmu. Pro pochopení dění na celém světě je stěžejní znát jak je tímto parazitem všechno zmanipulované do hloubky tisíce let zpět. Problémem je že zlo je silnější než dobro.

  OdpovědětSmazat
 21. Hurvinci, vy jste podradna verbez a vas cenzor je uplne obycejna svine.
  Kdyz ja vam slusne reknu, jak to je, a co se u nas deje, tak sklidim nadavky a mazani !
  Ale vase sprostarny nikdy nesmaze !
  TAKZE SI BUDEME NADAVAT A TO SE MI LIBI.
  Pripomina mi to opice v Africe , kdyz jsem byl mlady. Budi to ve me nostalgii.
  Kdyz se podepisi, maze to vami nastaveny automat.
  Ale podepisovat se budu !
  Vy jste proste NECIVILIZOVANA PRASATA a me to dela radost.
  Prijdete na to proc ?
  Demonstrujte vase I.Q. a analyzujte to !
  A nezapomente si vzajme lizat vase menecenne prdele -
  at je sranda.

  OdpovědětSmazat
 22. Cenzor je vase OBUTE HOVNO a vy mu povinne lizete prdel na zaklade kmenoveho nepotismu !

  Delate to zbytecne ! Nikdy nebudete mit zadne trafiky , ale ta vase "slechta", vas proda vasim nepratelum.
  Ani nevite co vam chci zabalene zdelit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Floriďane, je to pravda, že Američané se doma vůbec nezouvají (nepřezouvají), že chodí po bytě v botách z ulice, že si tak klidně lehnou i na divan a jdou v nich spát i do postele? A je to pravda, že na Aljašce je to právě naopak jako pozůstatek dědictví výchovy z carského Ruska?

   Smazat
 23. Citim potrebu se vam pochlubit, mojim prvni dobrodruzstvim v Africe, kdyz me poprve poslali do buse.

  Vlada v Pretorii, mi dala to nejlepsi vybaveni co existovalo.

  V tom vybaveni byly i boty z ANTILOP , ktere me mely chranit pred jedovatym hmyzem. Ja nestastnik jsem v nich slapl do obriho hovna !

  Vzpomel jsem si na to , kdyz jem vlezl mezi vas, vy NEDOMRDCI CESKEHO NARODA.
  Vlest mezi vas je stejne, jako spadnout do hoven az po krk.

  Ale to me nemuze odradit. Vy za to nemuzete, ze jste se narodili jako podsvincata.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Duchaplné. tak mi připadá, jak ti chybí, že se nemůžeš k těm podsvinčatům hlasit a žít s nimi. Hochu rodná vlast je rodná vlast. S tím nic nenaděláš. To sis měl rozmyslet dřív, nž si ji opustil. Je tu krásně. Alespoň tady se ti uleví. Viď ty budulínku.

   Smazat
  2. 22.23 Pozdravuj svou rodinu a přátele!

   Smazat
  3. 22:23 Floriďane, je to pravda, že Američané se doma vůbec nezouvají (nepřezouvají), že chodí po bytě v botách z ulice, že si tak klidně lehnou i na divan a jdou v nich spát i do postele? A je to pravda, že na Aljašce je to právě naopak jako pozůstatek dědictví výchovy z carského Ruska?

   Smazat
  4. 8,00 Je to pravda, vždyť to vidíte i v jejich filmech! A ještě navíc žerou jen z papíru a přímořská města hází komunální odpad zásadně do moře. Ať floriďan řekne, kam přijde odpad z Miami. Tam to vyvážejí loděmi 60 km od pobřeží a v místech kde jim to proudy nevrátí.

   Smazat
 24. Zmlkni a zhebni,inceste ze smíchovský skládky!!!!!

  OdpovědětSmazat
 25. 22:50 - ty stale opakujes pouze jednu vetu, ty nedonosena karikaturo papouska.
  Sanibelsky papousek se vyjadruje stejne, asi jsi jeho hemeroid.
  Ty to v tvem okoli picusu dotahnes vysoko, budes chief cenzor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty HOVNE,na tebe slušného slova NETŘEBA!!!!!!!

   Smazat
  2. 0:57 Floriďane, je to pravda, že Američané se doma vůbec nezouvají (nepřezouvají), že chodí po bytě v botách z ulice, že si tak klidně lehnou i na divan a jdou v nich spát i do postele? A je to pravda, že na Aljašce je to právě naopak jako pozůstatek dědictví výchovy z carského Ruska?

   Smazat
  3. On na toto neodpoví. Teď navíc nemá čas, věnuje se vnoučatům...

   Smazat
  4. Putlerpšouk 6:04, 18:09: To tenhleten tvůj vypouštěč - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   se jim věnovat nesmí! Na oko se voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!

   Smazat
 26. Je to dobře napsané, ale pro ty, co nemají čas to celé číst krátký výtah: Rusko potřebuje ke svému rozvoji MÍR, nepotřebuje cizí území, cizí ideologie, byly by pro něj zátěží, brzdou. V tomto směru pracuje Putin.
  USA naopak existují díky válkám a čím jsou války terorističtější, tím se USA daří lépe. A k těmto cílům pracuje americký prezident, t.č. Trump. Ruský národ se nemusí hanbit, že vyrobil někde pár milionů mrtvých z nevinných civilistů a USA nenárod se hanbit za masové vraždění a miliony nevinných mrtvých hanbit neumí, vždyť to jsou nprkotiny, vyhubili 152 milionů mrtvých Indiánů a vzdechne snad po nich někdo v euroatlantické "civilizaci?" Stejně tak 15 milionů povražděných černých otroků? To jsou dějiny USA a z nich pramení jejich "hrdost" i současná politika!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.