Reklama

pátek 28. února 2020

Vlaječky a důstojnost jednání

Ivan David
28. 2. 2020  (vyšlo mírně kráceno v MfDnes 17. 2. 2020)
Místopředsedkyně Evropského parlamentu Ing. Dita Charanzová se ohradila proti článku Doc. JUDr Zdeňka Koudelky. Tvrdí, že se nepostavila za rozhodnutí předsedy Davida Sassoliho, že ze stolků poslanců musí zmizet vlaječky, „když jsem nechtěla povolit debatu o umístění vlajek“. Problém je v tom, že o povolování debaty nenapsal Zdeněk Koudelka ani slovo a Dita Charanzová se jen snaží vzbudit dojem, že Zdeněk Koudelka lhal. 


Každý poslanec se může při plenárním zasedání přihlásit s poznámkou týkající se procedury. A to právě učinil bulharský konzervativec Angel Dzhambazki. Ohradil se proti tomu, jak Sassoli vykládá článek 10.3 jednacího řádu s tím, že tento článek se nemůže vztahovat na státní vlaječky. Postavil vlaječku před sebe, a řekl, že k jejímu odstranění by musela být užita síla. Na to mu Ing. Charanzová řekla, že si má přečíst článek 10.3 „kde se hovoří o tom, že skutečně poslanci nesmějí mít žádné transparenty a obecně musíme respektovat důstojnost tohoto shromáždění, a právě proto se předseda parlamentu rozhodl respektovat toto pravidlo, to je všechno, co k tomu chci říci, já budu pana předsedu informovat, ale nebudeme o tom diskutovat.“ To, co se však nelíbí Doc. Koudelkovi, mně, ani velmi mnohým občanům, je implicitní tvrzení přejaté Ditou Charanzovou, že národní vlaječky jsou transparenty či banery (dle překladu) a narušují důstojnost jednání Evropského parlamentu.

Ono video není „jeden záznam, který koluje kdesi po internetu“ jak je zlehčuje Charanzová, ale je to oficiální záznam Evropského parlamentu. A je celý, není vytržen z kontextu, jak nepravdivě tvrdí Charanzová. Panu Sassolimu prý řekla, že vlajka není plakát. Možná ano, někde v zákulisí, veřejně však, jak prokázáno, hájila jeho nařízení. „Prostě jsem jednala podle daných pravidel“, píše Charanzová. Trochu mi to připomíná protektorátní úsloví: „Buďme Češi, ale nikdo o tom nemusí vědět“.

Dita Charanzová asi ví, kam zmizely vlaječky, když se ohrazuje proti „nízké lži“, že vlaječky byly hozeny do koše. My jen víme, že byly ukradeny.

Problém je v tom, že se mnozí čeští poslanci snaží být hezcí v Čechách před českými občany a v Bruselu se chovají, jak od nich panstvo očekává.

20 komentářů :

 1. Důstojnost EP nenarušují vlaječky, ale takové existence jako je Dita Charanzová, Peksa, Hohlmeierová (dceruška podobná nejen vizáží otci F.J. Straussovi) a další tajtrlící, co mají problém s normálním myšlením a respektováním zájmů státu, z něhož pocházejí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane poslanče doktore Davide,

   nemohl by jste napsat článek jak si vy představujete tu PŘIMOU DEMOKRACII,ptal jsm se lidi,ale nikdo to nevi,nebot to nikde pořadně NESTOJI!

   Smazat
 2. Ano, mate pravdu..... plne to vystihuje ono protektoratni uslovi. Nic se ani po letech tady v ceske kotline nezmenilo....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, až na původ toho úsloví. Pochází z Haškova Švejka, kde ho vyslovil jistý K.und K. důstojník českého původu.

   Smazat
  2. Správně, 7:16.

   Smazat
 3. To úsloví, pokud se nemýlím, už vložil do úst npor.Lukáše Jaroslav Hašek ve svém Švejkovi.Už tenkrát to byl symbol ohnutých hřbetů národů monarchie.Za protektorátu se to, snad, dalo ještě tolerovat, bylo to za šílené válečné situac, poprav, deportací, koncentračních táborů. Ale teď, v době "demokracie a svobody"?
  Právě že hrdost na svou vlast, na svou vlajku, na státní znak, atd. je jedním ze základních znaků skutečně svobodného občana.Je to symbolické, ale naprosto zásadní. Tvrzení, která jsem už u nás zaznamenal, že o nic nejde, že je to malichernost apod., jsou přesně tak zbabělé, jako citované úsloví.
  Proto Vám , spolu s panem generálem, držím palce, aby vás , spolu s ostatními "rebely" nezlomili. Ve skutečnosti jde opravdu o hodně, o skutečnou svobodu, kterou se kdosi snaží, krůček po krůčku, za tleskání "iniciativních blbců" zlikvidovat. Pan generál si nechal, jak jsem zaznamenal, ušít perfektní vlasteneckou vestu. Dejte vědět, jak uspěla "u kyselých tlam a ksichtů".

  OdpovědětSmazat
 4. Pane doktore, ač rád čtu Vaše články, občas přijdu na Vaše semináře, občas Vaše články komentuji, vždy slušně.(vyjímkou je pouze slovo ušmudlané hovado a to v souvislosti se "starostou" Novotným) Ale, najednou, zčistajasna, se objevil na Vašem webu někdo kdo mi komentář učiní "viditelný až po schválení" Snad se Vám tam nevetřel strážce etiky a hodnot porňousek Janda ? Byla by to škoda.

  OdpovědětSmazat
 5. Nic ve zlém. Asi na to máte právo, ale tento způsob cenzury moc diskusi neprospívá.
  Já vás chápu. Už se to chvílemi nedalo vydržet. Pravděpodobně placení šmejdi sem nechodili diskutovat, ale rozesrat a rozhádat všechny ostatní. Ale diskutovat způsobem, že napíšu příspěvek ve 20,00 a ve 20,45 ještě není na schválený? Nejdřív přestanou lidé diskutovat a nakonec přestanou i číst.
  Pokuste se vymyslet něco lepšího.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taktéž chápu, že dnešní "diskuse" jsou někdy opravdu humus a boj placených "trollů", kteří mají všechny rozeštvat a vše rozvracet. Nicméně se také přimlouvám za nějaké pohotovější řešení zveřejňování diskusních příspěvků.

   Smazat
 6. Nebetyčná drzost, když v EP snižují národní vlajku na úroveň reklamního transparentu.

  OdpovědětSmazat
 7. U takovýchto zpráv si vždy kladu řečnickou otázku, co by asi řekl/udělal US prezident na mezinárodním summitu, kdyby jej předsedají vyzval, aby ze svého stolu odstranil US vlaječku, protože to není vlaječka, ale banner(?!?). V USA se totiž národní hrdost buduje i vztahem ke státním symbolům, které se děti učí už od školky a každý občan má znát jak symboly federální (hymna, vlajka/prapor, velký znak/pečeť), tak symboly státu unie, kde žije (vlajka/prapor, velký znak/pečeť, státní strom, pták, květina). Znají naši občané všechny naše státní symboly a jejich správné používání? Řekl bych, že nikoli. Ba ani naši nejvyšší představitelé. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč jsou na všech vozidlech Armády české republiky výsostné znaky na předním, a dnes už i zadním čele vozidla umístěné chybně(!!!). Dotyční, kteří o tom rozhodují, zřejmě netuší, že ty kruhové výsostné znaky vznikly z původně praporového znaku, a tedy se chovají tak, jako by to byl praporek či vlaječka, která vlaje po větru. Znak se tedy umisťuje vždy modrou výsečí po směru jízdy (letu) a u letadel na křídlech červenou výsečí směrem k trupu. Na čelech vozidla pak mají být modrou výsečí směrem ke středu/k ose vozidla.
  Ale to dnes asi nikoho moc netrápí. Mládež se dnes asi učí, jak správně udávat ČR a premiéra u Evropské komise, či dokonce v americkém senátu; to je dnes důležitější "kompetence", než znalost státní symbolů... :-(
  (Hlavně že máme zákon, který říká, že zneužití a chybné (!) použití státních symbolů je trestné...
  Viki L.

  OdpovědětSmazat
 8. Podívejte, když u nás můžou grázlové beztrestně rozstříhat presidentskou standartu, tak čemu se lze divit. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 9. Ptám se jako obyčejný středoškolsky vzdělaný 72letý občan.Kdo řídí naše státy,Evropu-svět ? Naprostí nevzdělanci,spíše pomatenci jež by mělí být léčeni v ústavech- většinou nápravných. Viz níže.
  Německo nasazuje novou loď Sea-Watch 4 na záchranu migrantů ve Středomoří:
  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-nasazuje-novou-lod-sea-watch-4-na-zachranu-migrantu-ve-stredomori/
  http://svobodnenoviny.eu/navzdory-vypuknuti-koronaviru-v-italii-levice-tlaci-na-otevreni-hranic/
  Nizozemská televize učinila rozhovor s pedofilem, který chce legalizovat sex se čtyřletými dětmi:
  http://svobodnenoviny.eu/nizozemska-televize-ucinila-rozhovor-s-pedofilem-ktery-chce-legalizovat-sex-se-ctyrletymi-detmi/

  OdpovědětSmazat
 10. Přimlouvám se též za pohotovější "schvalování" příspěvků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přimlouvát se bezmocně je ponižujici.

   Proč neni zde publikováni lidových komentátorů uznáno jako ta "přimá demokracie",kdy tady co to je asi fakt nikdo nevi a diskuse o ni je de fakto timto "schvalovánim" zakázána!

   Smazat
 11. Proč chudí lidé volí milionáře? Blaha zná odpověď. Tohle čtení se kapitalistům a pravici líbit nebude:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020022811567816-proc-chudi-lide-voli-milionare-blaha-zna-odpoved-tohle-cteni-se-kapitalistum-a-pravici-libit-nebude/

  OdpovědětSmazat
 12. Můj komentář nebyl sprostý a není tu????

  OdpovědětSmazat
 13. Budu reagovat na vaši poslední větu. Už několikrát mě napadlo, zda poslanci v Bruselu z vrhu ANO jsou záměrně vybráni tak, aby byli ochotni leštit tamní řitě a posléze se v nich usalašit. Tím vlastně dělají špinavou práci za svého guru anebo to je náhodný výběr vzorku hnutí ANO, což je ovšem velice smutné a znepokojivé, a všichni se chovají jak vlastizrádci. Ale i přes toto všechno mám pocit, že pan Babiš ve vládě je lepší volbou než většina stran jenž nabízí parlament. SPD ovšem fandím a příště je budu opět volit, pokud nezklamou.

  OdpovědětSmazat
 14. Kdy ČT24 zveřejní zprávu, že turečtí vojáci bojují s teroristy v Sýrii v jednom šiku proti vládním vojskům. A současně Turci kradou syrskou ropu. A kdy ruským generálům dojde trpělivost a pak tam začne "mela".

  OdpovědětSmazat
 15. Je mi téměř sedmdesát let. Dodnes jsem netušil, že státní znaky a vlajky jsou baner! Hlavně že mlakající svině v Bruselu jsou posvátné.
  Václav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.