Reklama

neděle 29. března 2020

America first! Anatomie selhávání

Ivan David
29. 3. 2020
Ano, podle předpokladu předstihly Spojené státy americké Čínu v počtu detekovaných případů nakažení koronavirem, původcem COVID-19, dnes s oficiálním číslem 124 468 infikovaných. Na druhém místě se ocitla Itálie, která se blíží stovce tisíců. Kupředu se derou další evropské země a Kanada, zatímco v Číně a v Jižní Koreji se od počátku března objevovaly už jen o celkem sporadické případy.

Proč tomu tak je? Důvodů může být řada.

Protože jsem řadu let pracoval ve vědě a výzkumu, sluší se, abych na prvním místě zapochyboval o validitě předkládaných dat. Existuje tzv. deklarovaná nemocnost, počítají se případy na základě odborné diagnostiky, kterým se dostane zaznamenání a statistického shrnutí. Z tohoto hlediska, kde chybí lékaři, tam je populace „zdravá“, protože nikdo nediagnostikuje, nikdo nepitvá. Vedle toho existuje nemocnost reálná. Ta je obvykle větší. Například z důvodu nedostupnosti diagnostických nástrojů. Nemocnost COVID-19 je vyšší, než se udává. V různých zemích různě, jak moc, to nevíme. Pokud zjištěných případů infekční choroby rychle přibývá, znamená to, že se příliš málo diagnostikuje a mnoho případů šíří nemoc, aniž by byly zachyceny. Pokud je někde vyšší úmrtnost, znamená to horší dostupnost kvalifikované péče.Další důležitou stránkou je uplatňování preventivních opatření za účelem snížení rizika šíření. To předpokládá existenci odborně navržených opatření, připravenost na možnou epidemii, a to organizační a technickou, dále potřebnou autoritu nutnou pro jejich nařízení a vymáhání včetně nutného sankcionování, a nakonec připravenost populace opatření akceptovat.

Proč tedy Čína, Tchaj-wan nebo Jižní Korea epidemii zvládly a proč ji Amerika, Evropa nebo Austrálie (říkejme jim třeba europoidní země) zvládají mnohem hůře?

Uvedené asijské země byly po všech výše uvedených stránkách připraveny, a proto byly schopny rychle reagovat, šíření minimalizovat a zajišťovat léčení z hlediska dostupnosti i kvality.

A co země europoidní, které jsme zvyklí pokládat za vyspělé?

Tyto země stále disponují velmi solidní vědeckou základnou, ale věda není dostatečně spojena s politickým rozhodováním, které je pod vlivem alibismu, přežívání bez iniciativy a delší perspektivy. Odborná doporučení, jsou-li vůbec žádána, jsou vnímána jako rušivá a obtěžující, protože nutí k nepopulárním akcím a obavě, že by se odborníci mohli politicky prosadit. Řečeno s Davidem Riesmanem, jde o politiky s radarem, jejichž prioritou je vyhýbání se problémům a proto jim nepřekáží, že na jejich řešení nestačí. Krizové situace vyžadují politiky s kompasem, kteří mají vytčený cíl, za kterým jdou, kteří umějí riskovat říci ne bez strachu ze ztráty popularity, tedy politici s dlouhodobým programem a snahou řešit i problémy, jejichž řešení popularitu nepřináší. Georgij Plechanov optimisticky předpokládal, že krizová situace si výskyt takových politiků vynutí. Nejsem takový optimista, politici s radarem pilně hubí všechny potenciální konkurenty, až zůstanou sami se svojí neschopností. Politici dnes nanejvýš vytyčují hesla (America first!), nikoli programy. Je tomu tak i proti, že politici nebývají nositeli reálné moci, ale pouhými zprostředkovateli ve složité disharmonii zájmů. Proto politici nemají autoritu. Nepředpokládá se, že by na ně mohlo být spolehnutí.

Europoidní země nejsou připraveny na rizika, protože žijí jen v přítomnosti a bez programu. Motorem společnosti je okamžitý profit. Taková společnost nemůže být solidární. Je těžké někoho přesvědčit ke koupi „deštníku“, když neprší, když zaprší, jdou ceny „deštníků“ prudce vzhůru a pro někoho jsou nedostupné. To zásadně narušuje kohezi společnosti, a tedy souladné chování občanů.

Europoidní země nejsou připraveny na rizika, protože jsou zahleděny do příštího čtvrtletí. Ochranné pomůcky se dají rozprodat, záložní nemocnice, pokud kdysi byly, „výhodně“ zprivatizovat, nové v těžkopádnosti systému těžko vznikají. Proto jsou tyto země organizačně a technicky málo připraveny a v krizi nutně selhávají.

Posledně jmenovaným a nikoli nejméně podstatným problémem jsou občané, kteří neuznávají autoritu a odmítají se podřídit obecnému zájmu. Jejich pocit odpovědnosti končí na okraji jejich vlastního zájmu. Tomuto stavu velmi napomáhá bizarní a perverzní ideologie, podle níž je společnost každému dlužna, ale skoro nikdo se necítí dlužen společnosti. Tento silně internalizovaný stereotyp se už desítky let šíří jako epidemie. To je ta debilní představa „lidského práva“ kdykoli si zalyžovat v infekcí prolezlých horských střediscích a následně ignorovat karanténní opatření.

Co z toho plyne pro europoidní společnost? Plyne z toho, že prověrka koronavirem prokázala její prohnilost. Společnost potřebuje politiky (ano, politiky!) s kompasem, kteří respektují výsledky vědeckého zkoumání, i když si je neobjednali. (Není prostor na nutné podrobnější vysvětlení.) Společnost potřebuje dlouhodobou perspektivu a kohezi. Musí se zbavit ideologie odmítající solidaritu v komunitě a hlásající svobodu bez odpovědnosti. To vše je slučitelné s demokracií.

Bez odvahy k naznačeným změnám je europoidní společnost odsouzena k zániku.

61 komentářů :

 1. Ano potřebujeme skutečnou demokracii.
  Rebel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rebele demokracie si jenom přát jako zbožné přáni, to umi každý.
   Škoda,že za ni nechcete bojovat.
   Kdy začnete?
   Máte na to už program?
   Když ano, tak proč ho nedáte tady?

   Vymazat
  2. V USA už demokracii začínají rozvíjet. Velká města USA včetně LE Obsazuje národní garda.

   Vymazat
  3. Nic proti demokracii, bohužel se ale zdá, že se dost vyprázdnila. Mnohem víc, než vnější věci potřebujeme věci vnitřní - lásku, soucit a odpovědnost.

   Vymazat
  4. Kde jsou ty lidská práva?

   America first

   opravdu už je first.

   https://www.hlavnespravy.sk/spanielsko-uz-predbehlo-pocte-infikovanych-cinu/2102935

   Vymazat
  5. 22:26
   K demokracii se nedá dofackovat,nelze ji vybojovat. K ni se musí občané vychovat, jde o diskuzi, kde se lidé navzájem poslouchají a pak soutěži jejich myšlenky. Různé názory se mohou střetávat a vitězí se argumenty ne silou. Přečtěte si zdejší pŕispěvky jejich autoři jsou na míle vzdálen od demokracie. Buď sdělení je prosto myšlenky, nebo nositel jsa okouzlen vlastním názorem válcuje druhé, v horšim případě i uráží a provokuje. Nebo neposlouchá druhé a pak je to "oni o voze a on o koze". Tak pane s tímto kanonenfutrem tu demokracii nevybojujete.

   Vymazat
 2. Ďakujem. Môj pohľad na to, čo sa okolo nás deje je ten istý.

  OdpovědětVymazat
 3. Podstatou kapitalismu je parazitizmus a tím je řečeno vše. Cílem kapitalizmu přece není rovnovážný stav. Smyslem kapitalismu přece není soucit se slabším. Rozděluje vše, lidi, sourozence i rodinu. Bezohledně zničí vše.

  OdpovědětVymazat
 4. Za každou cenu chtějí být first.

  OdpovědětVymazat
 5. Jenom ne tohle!
  https://www.arfa.cz/je-to-tady-vyzvy-k-vytvoreni-globalni-vlady-kvuli-boji-proti-koronaviru-kontrola-centralnich-bank-a-vyber-te-spravne-vakciny-globaliste-nici-trumpa/#.XoDwd25uI2w

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč to čtete? Vždyť to jsou hlouposti.

   Vymazat
  2. 9:20
   Pravda, Brown mluví hlouposti, a média je publikují:
   https://www.theguardian.com/politics/2020/mar/26/gordon-brown-calls-for-global-government-to-tackle-coronavirus

   https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/coronavirus-gordon-brown-global-government-un-g20-covid-19-a9427376.html

   Vymazat
 6. Je tu jedna možnost, jak nepoškodit ekonomiku státu. ČNB drží ve svých trezorech stovky miliard EUR a dolarů jako státní rezervu. Kdyby polovinu těchto rezerv rozpustila mezi občany, vytvořila by kupní sílu, která by udržela ekonomiku v chodu. Vím že na to nepřistoupí a spousta zabedněnců bude stát za nimi. A tak se pak půjdu za cca 2 roky podívat, jak z ČNB odvážejí tuny bezcenných papírků. Ona totiž na tomto postupu je založena ekonomika USA. Jistě jste slyšeli, že Afghanistán dostává americkou podporu 2 miliardy dolarů, a takto američani rozhazují stovky miliard do světa udávané jako podporu rozvojovým zemím, aby co nejdéle udrželi žabí kůže v oběhu a oddálili co nejdále pád jejich ekonomiky. Ona totiž šance je vždy a vždy to záleží na lidech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Rusnok také řekl, že dalších 3,5 bilionu korun se ČNB nastřádala za několik let umělého podhodnocení koruny.
   Ale jak se domnívá unknown 21:30 myslím, že ty peníze mezi lidi nepustí. Peníze nakonec získají zase jenom firmy s právníky a širokými lokty

   Vymazat
 7. Trefné hodnocení.
  Pasáž "politici nebývají nositeli reálné moci" bych doplnil, že politici jsou v našem systému součástí firem (politických stran), jejichž hlavním účelem existence je generovat zisk rozprodejem státního majetku a každoročních rozpočtů.
  Jak prosté .... proto jsou krize kritické, při generování zisku v čase omezeném volebním období platí heslo "po nás potopa". Vrcholní představitelé mají pozice společensky velmi důležité, ovšem bez jakékoliv odpovědnosti. Jediným trestem bývá odejití, případně nekončící soudní procesy v případě hospodářské kriminality.
  ABC

  OdpovědětVymazat
 8. Máte tam překlep, pane doktore: má být Plechanov, nikoli Plachanov.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už je to opraveno. On tam má Ivan David skoro vždycky jeden překlep, ale naštěstí to bývá jediný kiks. A já kvůli článku zapomněl přikládat do kamen a teď je mi zima.A za to může zase ten MUDr.Ivan David.

   Vymazat
 9. Pro mě osobně naprosto průlomový článek, vše skvěle popsáno a v souvislostech. NIC nepřeskakujte, a hlavně čtěte i druhou půlku delšího textu, která je naprosto zásadní.

  Smekám a doporučuji, vyjádření imunologa Karla Drbala z University Karlovy na Echu24 je naprostá "bomba"!!

  https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-19-se-precenuje-nas-imunitni-system-pandemii-zvladne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No myslím, že je třeba být opatrný ohledně podceňování viru. Například Indiáni ve většině případů nezemřeli kulkou či nožem dobyvatelů z Evropy, ale právě na infekci. Třeba na chřipku, spalničky apod. To činilo asi 90 % populace podle různých autorů. Takže být opatrný ohledně takových řečí jako je stádní imunita, puštění viru do populace apod. Internet je plný takových chytráků, kteří to doporučují.

   Vymazat
 10. Jenom k doplnění informací, začíná to být už a možná to je i naschvál, neúnosné. Informacemi je vše zahlceno, zejména o koronaviru, panika je vzorně udržována. Jedna z informací, která ale není k zveřejňování je ta, že plán je očkováním, jakoby proti koronaviru, virus ještě více rozšířit a zároveň se při tom může lidstvo hezky očipovat. Peníze nepoužívejte jsou "prý" toxické, hezky to s námi koulej a předpoklad je že jim to zbaštíme, chcete-li. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, dědo rudý 22:56, ani mi nepřipadá, že by vláda šířila paniku. Řekl bych, že informace k epidemii jsou dobře dostupné a z podstaty věcné. Řekl bych, že větší část společnosti se chová dobře. Otázkou je míra pochopení celého toho mechanizmu epidemie tak, aby byl každý jednotlivec schopen racionálně čelit šíření nákazy i vlastnímu onemocnění. Což je nejen o nařízeních, osvětě, ale i o intelektu a charakteru každého jednoho. Je tedy čas, kdy poznáme se.

   Vymazat
  2. 22:56, kdybyste mě nemohl ohrozit, řekl bych vám, klidně si dělejte, co chcete. Jenže tohle jsou okamžiky, kdy i dědek ohrozí statného muže - stačí, když je nakažený.

   Vymazat
  3. Ale teď se cítíme všichni ohroženi "těmi druhými"! Do hajzlu anonyme 9.18 - co s tím? Vyhubíme "ty druhé" abychom se cítili neohroženi? A kdo to bude "ti druzí?" Odjakživa vždycky bylo "nachlazení" a "chřipka" - obojí mělo stejné příznaky, jenom "chřipku" způsoboval jakýsi virus chřipky, proto bylo možné proti ní očkovat,zatímco proti nachlazení ne. Takže je to pořád o tom stejném. Možná mají virus chřipky v sobě všichni, jenomže dřív se tím nikdo nezabýval. Žádné testy - dnes testy odhalují virus i u lidí, kteří vůbec žádné příznaky chřipky ani nachlazení nemají, a celý národ zblbnul. Testování by zjistilo, že virus chřipky v sobě nosí možná víc než polovina občanů země - co pak s tím? Co potom vymyslí za zhovadilosti? Co budou brebtat, aby to současné brebtání nevypadalo jako brebtání, a to příští brebtání všechno odůvodní? Jisté je jenom jedno - tahle zhovadilá a úplně zbytečná "opatření" nemohou jít do nekonečna. Až přijde čas, musí se vymyslet zase jiná rétorika a pustit do medií - toto byla zkouška - ověřili si, že lidi zbaští úplně všechno co se jim podsouvá a začnou vždycky jako na povel trotlovatět. To je ta totalita v nás. V pravo - v bok! V levo - v bok! Držet hubu - držet krok! - nikdy to ze společnosti nezmizelo, teda z české vůbec.

   Vymazat
  4. 10:56 vám uniklo, že má onemocnění Covid 19 jako epidemie poněkud jiné vlastnosti a důsledky, než chřipka, o které mluvíte. Jste tak hloupý, nebo tak nemravný? Povězte!

   Vymazat
  5. 13.05 -jste virolog,nebo epidemiolog, nebo lékař, nebo jiný druh vědce? Ne! Jste jenom trapný žvatla, denně dřepící u internetu od rána do večera, důchod si vybíráte každý měsíc z poštovní schránky a jde vám úplně o prd.O "covid 19" žvaníte jen to, co vyčtete ze serveru novinky kde se nežvaní o ničem jiném. Já opakuji, že virus má nejméně polovina populace, stejně jako je více než osmdesát procent populace promořeno chlamydiemi, což způsobuje záněty,ale neřeší se to, protože to ani nejde.Nic na to nezabírá, laboratoře to netestují, ale ví se to. Jenom na novinkách se to nepíše, snad kdyby to chtěl někdo zase plošně zneužít a vyvolat paniku. Jak se ukazuje, v téhle zemi vyvolat paniku jde ze dne na den. Máme náturu ubečených ovcí béééééé - a to nám lahodí. V době chřipek se virus aktivizuje -celá řada lidí totiž virus má, jak ukazují výsledky testů, i když vůbec nemá příznaky chřipky aniž co jiného. Tím je také dokázáno, že staříci, kteří zemřeli na úplně něco jiného ( a zemřeli by stejně) měli prokázaný virus, takže vlastně zemřeli na virus - u člověka který zemřel na infarkt se bude muset vybrat na co vlastně umřel, ale zfanatizovaní poserové si přejí virus, tak holt na virus. V těchto měsících byla VŽDY -KAŽDÝ ROK! v ČR epidemie chřipky s celou řadou úmrtí, ale ještě nikdy se z toho nedělalo takové čoromoro s testy. Celou dobu co existují chřipky se nedělaly žádné testy. Jak můžete tvrdit ty vaše pitomosti? Vy nejste nemravný, snad jen nevychovaný a ješitný egoista,ale hlavně jste zfanatizovaný, nenávistný impotentní bzuk. Doufám že roušku nosíte i doma když jdete na hajzl.To se musí - tím se stanete nesmrtelným.

   Vymazat
  6. 21:04 -to co se teď děje je krásná ukázka toho, jak snadno a v podstatě i levně lze zblbnout a zmanipulovat lidskou populaci téměř celého světa. Líbí se mi jak je každý v mém okolí hned odborník na viry a jejich přenosy, tu zase na roušky, které pomáhají více než respirátory FFP3 :-D, baví mne pozorovat jak má lid ucelené názory na vše, jen je zajímavé že jsou to vždy TV názory :-D.

   Takže jsem zjistil že je zbytečné s kýmkoli řešit reálné dopady těchto opatření které se teď všude dělají a nařizují, TV ovčan je nevidí a nepochopí a ten kdo je vidí tak si je uvědomuje.
   PS: moc se těším na dobu po „pandémii“ kolik bude v čechách ekonomů a analitiků, kteří budou opět tlumočit TV názory, proč je třeba omezovat či zničit hotovost, omezovat až úplně odstranit drobné a střední podnikání, všude zavést platební automaty a zrušit fizickou obshluhu, jé na to se tak těším :-D :-D :-D.

   Vymazat
 11. Kdysi se tomu říkalo "strukturální dluh".

  OdpovědětVymazat
 12. Jenom otázka není nějak s přízeněná s tím debilem v PS
  též kudrnáč,jenom není odbarvený.


  OdpovědětVymazat
 13. Drsně řečeno, pokud nevyprodukujeme skutečné lídry, tak nás čeká dlouhá cesta slzavým údolím se smutným koncem. Musíme totiž zcela bezpodmínečně nejen obnovit soběstačnost v životně důležitých sférách, ale také rozhodně zvýšit vlastní schopnosti zajišťovat bezpečnost a obranyschopnost státu. Takové úkoly nezvládneme v podmínkách rozhádané politické scény, infiltrováni v různých sférách společenského života celkem početnými skupinami doslova zrádců, bez obnovy kontroly nad klíčovými zdroji atd. Hledejme a podporujme tedy politiky, kteří mají pro takové úkoly intelektuální a charakterové předpoklady. Mezi tzv. demoblokem se podobné typy očividně nevyskytují, to je nepochybné...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nejsme sami kdo potřebuje schopné lidi, kteří dokáží řídit. V Rusku také Pjakin volá po lidech, kteří se mohou dostat do čela, tzv kádrovými výtahy. V klanově korporativním systému, vůdcovství přebírají jakoby kastovně, děti oligarchů i když na to prostě nemají. K řízení se ale nehodí hlupáci a nabobové a protože v SSSR dávali příležitost hlavně schopným, zejména za Stalina, proto za pár roků převálcovali celý kapitalismus, včetně světové války a kosmického výzkumu. No a u nás tady zatím máme kapříky, kteří si svůj rybníček, zcela zaručeně nevypustěj. Ostatně soudím, že náš senát i EU musí být zničeni. Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 14. USA FIRST AŹ DO POSLEDNÍHO VYDECHNUTÍ
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nemám rád Trumpa, ani jeho jestřáby, ale použiji Werichovo "dyť jsou tam lidi". Protože i já jsem nebyl Husák, ale obyččlověk, tak vím že obyč rusák nebyl Brežněv a žil tam i Vsoocki, tak je mi amíků opravdu líto. Mají to o to horší, protože nezažili obchody s prázdnými regály, my jsme na to vybaveni. Známe to. U nás funguje, když něco není, udělej si sám. I mladá generace se připojila k výrobě roušek a holky obsadily šicí stroje babiček, kluci je pak rozvážejí. Já právě předavám instrukcí, jak se lepí alkaprénem podrážka, Možná dojde na šlehačku ze škraloupů a dort z mrkve od mé mamky. Jen škoda,že jsme někde zašili její válečnou kuchařku. Docela by se asi hodila. Dnes kdy cítím, že nejsme poserové, se nebojím. Sem tam to sice povorají naši polityci a pokazí to pár šikulů, kteří se snaží vydělat na nestěsťí. Ale klobouk dolů, nebuďme skromní, vždyť od nás opisuji sekfroušky už i v Americe. Tak ahoj.

   Vymazat
 15. Víte USA mne nějak tak připomíná písničku našeho Barda KARLA KRYLA - KRYSAŔ všichni z něj máme strach.........

  OdpovědětVymazat
 16. Děkuji za připomínky a upozornění na překlep.

  OdpovědětVymazat
 17. Uvidíme, co v Rusku. Už mají geometrický nárůst, ale oni se tváří, že jim se to vyhne. Viděl jsem bohoslužby v jednom moskevském chrámu. Lidí mraky, bez roušek, narvaní jeden na druhém a na závěr líbací akce ikon. U jedné ikony se sešly stovky. Tohle snad nedělal ani Írán.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zaujímavé, že v Indi /najmä vo Váránásí/ ľudia vodu z matky Gangy pijú, umývajú sa v nej, perú, spaľujú mŕtvych, plávajú v nej uhynulé zvieratá, ale žiadna pandémie sa tam nešíria.

   Vymazat
  2. Žádný - "geometrický" nárůst nikde nemají noční sůvo 2.09. To jsou kraviny. Prostě chřipku má v sobě spousta lidí, a jsou symptomy, kdy se virus chřipky aktivuje, vliv na to má počasí a roční období. A vždycky na ni umírali, umírají a budou umírat senioři - odjakživa! To současné blbnutí je přesně stejné blbnutí jako "genderoví lidi" a podobné zhovadilosti. Před léty o takové hovadině niky nebyla řeč, ale najednou se to někomu hodí - dělat lidi jako stádo blbější, než jsou opice. Ujalo se to¨- už se budují extra záchody pro ty nerozhodnuté čemu dají přednost, takže jednou jdou chcát na pánský záchod a jednou na dámský. Svět prostě zblbnul chřipkovou epidemií, na testech se vydělají obří balíky peněz a někdo to zorganizoval. To byl film - ne? Jen ho nechte, ať se bojí - takže - jen je nechte, ať se bojí. Na strachu a blbosti se vydělá stejně jako na chudobě.

   Vymazat
 18. Prezentovaná úvaha MUDr. Davida je výstižná, srozumitelná a pravdivá. Chybí ovšem závěr, že příčina popisovaného stavu je v samotném společenském systému. I když slova autora "...že politici nebývají nositeli reálné moci, ale pouhými zprostředkovateli..." to dost dobře naznačují. Nezdržím se tvrzení, že systém "reálného socializmu" měl mnohem lepší vývojové předpoklady.

  OdpovědětVymazat
 19. Proč miliony let přežívají živočišné druhy typu mravenců žijící v organizovaných koloniích a vymírají individuality typu dinosaurů?

  OdpovědětVymazat
 20. Dovedete si, přátelé, představit, jak by vypadal stav republiky, kdyby nám ještě vládnuli vykukové jako Kradousek, Tupolánek a pěnice Parkánová?
  Přestože nejsem fanoušek řepkového krále, tož se mi zdá, že ve vší té koronamorové hrůze ještě máme docela kliku...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čechu, jsme všichni Češi jedna ridina a musíme si to příště ohlidat.

   Vymazat
 21. America first. Konečně se svět dozví, jak skvěle funguje to špičkové americké zdravotnictví (říkali to v ČT už tolikrát, že tomu věřím) a jak na rozdíl od komunistické Číny skvěle zamete s koronavirem již do velikonoc (Trump) :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Kromě uvedených důvodů bych si dovolil připomenout jednu ne zrovna nedůležitou skutečnost: Kdo byl kdy v Asii ve větších městech, hlavně v Číně, Koreji, Thajsku, atd., mohl si všimnout, že mnoho lidí nosilo roušky na ulici jako ochranu proti prachu, smogu, atd.

  A tedy, když se všem teď nakazuje nosit masky, roušky, všichni to dodržují, nikomu to nepřipadne přiblblé.

  Ne ale tak v Evropě a v Americe, tam se za to jaksi stydí. Ještě dnes vidím záběry v TV z poslední doby, a nějak moc se to nenosí. Dokonce i v rozdělovacích střediskách, kontrolách, nemocnicích, čekačkách, obchodech,a j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikde se roušky nenosí anonyme 9.21 - jen blbci v ČR. Kdyby nám nařídili, že se povinně musíme opírat o francouzskou hůl abychom neupadli a nezpůsobili si zlomeninu, budeme všichni nosit hůl. A o tom to je. My nemáme v sobě svobodu - my se nevzepřeme nikdy! Ještě nedávno se tady řvalo hystericky proti ženám jiných kultur, že nosí na hlavě šátek, přitom kdysi naše ženy taky nosily šátky, a babičky všechy. Ale media rozpoutala hysterii, vyhrabaly se články (samozřejmě novinky) o soudech kvůli šátku na hlavě, školy řešily šátek a proč a jak jsou ty ženy utiskované a jaký je to hnus - a teď? Všichni chodíme s rouškami jak blbci! Alespoň dáme pokoj se šátkem - teď už nebude nikdy ani jeden článek o tom, jaké jsou ženy někde chudinky když musí chodit v šátku. Co to dokazuje? Že media a internet zbavili občany svobody. Občan, který čumí do internetu a řídí se články a diskuzemi, přestal býti svobodný a přestal používat vlastní rozum. Mně ten hadr na hubě nevadí, mám papírák, stejně je to k hovnu, ale mám z toho srandu.Jenom čekám, kdy je tam nahoře tyhle blbiny začnou srát a skončí to. Ale kdyby mně ten hadr vadil, nikdo by mně nedonutil k pokutě - soudil bych se, a chtěl bych relevantní důkaz, že rouška zabrání chřipce, a pokud ano, bylo by to ještě horší, protože všichni kteří onemocněli chřipkou za posledních deset let by si mohli požádat o odškodnění - proč nebyly roušky v chřipkovém období předepisovány lékaři každý rok? Zabránilo by se chřipkové nákaze - a ta byla každý rok velká. Takže - až by došlo ba lámání chleba, bylo by to ještě hodně zajímavé.

   Vymazat
  2. 11:15. Lžete, nikdo neřval hystericky proti ženám že nosí šátky. Tomu nikdo nebránil. Problém byl v jedné navedené blbce, která prostě odmítla repektovat školní řád a provokovala.
   O rouškách už bylo napsáno tolik, že nemá cenu psát další. Ovšem Vy jste sebestředný sobec, který kvůli vlastní exibici klidně bude ohrožovat ostatní.
   Ta Vaše teorie, jak byste se soudil, to je opravdu úsměvné. Také to dost vypovídá...

   Vymazat
  3. Koho jsem ohrozil heriote 12.15 a k tomu idiotskému hulákání kvůli šátkům na hlavě žen už jste zapomněl!! Zrovna na novinkách, kde jste každodenním diskutérem, a když vyčerpáte své dva bláboly, vlezete na NR. Když to hýkání tenkrát nebralo konce, tak zrovna já který tady "škodím", jsem namítal, že moje babička nesundala šátek z hlavy stejně jako její sousedky na vesnici, ale vždycky se na mně snesla lavina diskuzních kopanců od trubců jako jste vy. Vy jste sebestředný egoistický sobec, který si myslí,že když je zelený hrůzou z jakéhosi viru, musí zezelenat každý kdo ne, bude zastřelen. Mně nezajímá, "co" bylo napsáno o rouškách, a co o nich píše píše uslintaný bulvár novinky vydržovaný z USA aby českou společnost rozesral. Vy jste jejich nadšený čtenář, ale mně do hysterických sraček netahejte. Až všechno tohle blbství pomine (až toho televizní media a další budou mít dost) tak vám připomenu, jak jste tady blbnul s rouškama a nadával mi.Zas budete lhát, že nic takového nebylo, stejně jako o těch šátcích na hlavách, islám, a ble ble ble... Teď je v módě koronavirus a nežvaní se o ničem jiném. Já nemám exhibici - já mám svobodu!!! Vy jste mi ji vyřval a vyzvonil klíčema, já si jí hodlám užívat a nikdo mi nebude přikazovat, co mám nosit na hubě a čím si mám utírat zadek. Vy jste asi byl za totality lampasák, máte v krvi srazit podpatky a poslouchat - tehdy se taky poslouchali úplné zhovadilosti, například ve voj.útvarech se barvila tráva na zeleno - vy jste typická totalitní guma a už mi přestaňte nadávat. Nadávky hysterického blba, který ječí jak ustrašená domovnice... je mi z vás blivno. Noste hadr na hubě i na záchod a se starou do postele.

   Vymazat
  4. 14:16. Dobrý projev. Myslím, že o Vás vypověděl tolik, že není třeba nic dodávat...
   Snad jen že na Novinkách jsem v životě nediskutoval, protože je čtu minimálně, ty jsou přece pro Vás a Vám podobné a úroveň tamní diskuse tomu odpovídá a je zhruba na úrovni toho Vašeho výtoku zde.

   Vymazat
 23. To se lehce řekne "vyprodukovat odpovědné politiky".
  Jenže jak? Je zcela evidentní, že v parlamentě jsou dosazené loutky. Domnívám se, že Mudr. David se do funkce ministra zdravotnictví (svého času) dostal více méně omylem. Předpokládalo se mlčky, že bude komformní jako většina ostatních.. A ejhle, ono se ukázalo, že má páteř! No - chybička se vloudila..

  OdpovědětVymazat
 24. Jo na PL zase nový článek jak lejnová chce otevřené hranice liberálové na svůj fanatismus pojdou.

  OdpovědětVymazat
 25. Spojené státy jsou nepřítelem celého lidstva, nevidí to jen nevidomí lidé, jejich oči jsou zavřeny dolarem ... blázni !!!
  "Dej mi kontrolu nad penězi národa a já se nestarám, kdo dělá jeho zákony" - Mayer Amschel Bauer Rothschild - Všichni politici milují bankéře a DESPISE každého AMERICANA, protože stále ohrožují zničení střední třídy na hlavě vládní zbraně ... .oh ... ve jménu „udržet je v bezpečí.“ Ale nejstrašnější část celé věci je, že Američané to umožňují.
  V USA začala ekonomická krize. 24.03.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16938/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:05
   Treba se jim rozsvítí a probudí se z "Amerického snu".

   Vymazat
 26. Diktátor Trumf "velkoryse" odmítl karanténu NY. Nedivím, kontravirus je nejefektivnější způsob jak se zbavit bezdomovců a té chudiny, která obývá slumy kolem NY.a která zatěžuje astronomicky zadluženou pokladnu USA. Američané jej ještě podporují. Taková je "síla" Geoblsovské propagandy ve prospěch příživníků!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obyvatelé New Yorku jsou odepsaní, protože do práce a domů nejenže jezdí metrem, ale každá cesta výtahem je pro ně zárukou dokonalého přenosu koronaviru. Chápu proto starostu NY, že proto raději místo roušek objednal rovnou plastové vaky na mrtvoly a mobilní márnice.

   Vymazat
 27. Z fyziky dobře víme, že silovou nebo tepelnou apod. rovnováhu lze nastolit pouze v izolovaném (uzavřeném) systému. Ale na druhé straně, že v žádném systému nelze dosáhnout úplné izolace!
  I když stavíme třeba komunikaci, potřebujeme pozemky pro komunikaci nějakým způsobem např nejdříve majetkoprávně izolovat - oddělit.
  Sorošova politická linie otevřené společnosti vytváří stav, kdy se nikdo s nikým na ničem není schopen dohodnout. Stav zmaru a nefunkčnosti.
  Což je dobré jen pro globální bankéře. Tisknoucí peníze jak chtějí a připravují lidí o úspory v důsledkům inflace. Sami všech nechudnou. Vždyť mají v rukách tisk měny a natisknou si vždy kolik potřebují, aby drželi a udrželi kontrolní balíky. Tzn. Všichni chudinské jenom oni ne. A stejně tak si nechávají za všechno nekřesťansky platit ve formě poplatků, šmírují naše výdaje a nikdo ani necekne. Nemá totiž kdo. Společnost se na ceknutí jednoduše nedohodne!!!!

  OdpovědětVymazat

 28. Trump a vlastenci převádějí ekonomiku během akce. Trump nyní poklepal na DPA a používá se k vedení ekonomiky od založení centrální banky k nové ekonomice. Trump je nyní v procesu znárodňování Fedu- kéž by se mu to povedlo.
  https://megazpravy.cz/regaly-se-zmrzlinou-v-usa-hlidanym-zbozim-pokrokova-mladez-ji-olizuje-a-vraci-zpet/

  OdpovědětVymazat
 29. lék na covid existuje, je i v Česku, ale zatím se neužívá. Výtah z publikace v originálu.
  French Study Looks at Efficacy of Hydroxychloroquine and Azithromycin
  Here’s a quote from the study abstract:
  “In 80 in-patients receiving a combination of hydroxychloroquine and azithromycin we noted a clinical improvement in all but one 86 year-old patient who died, and one 74 year-old patient still in intensive care unit.
  “A rapid fall of nasopharyngeal viral load tested by qPCR was noted, with 83% negative at Day7, and 93% at Day8. Virus cultures from patient respiratory samples were negative in 97.5% patients at Day5. This allowed patients to rapidly de discharge from highly contagious wards with a mean length of stay of five days. We believe other teams should urgently evaluate this cost-effective therapeutic strategy, to both avoid the spread of the disease and treat patients as soon as possible before severe respiratory irreversible complications take hold.”
  https://www.mediterranee-infection.com/wp-content/uploads/2020/03/COVID-IHU-2-1.pdf

  OdpovědětVymazat
 30. Asiaty zachránily roušky, a to, že je nosí všude. Vyspělý Západ to kosí, protože přece se nebudou otravovat rouškami. Nás také roušky zachrání, i ty doma šité. Pořád lepší, než nic. Je to bariéra proti infekci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže babo 17.03 taky bude muset zazvonit zvonec, a pohádky být konec - nebo budeme chodit s hadrem na hubě už celý zbytek života? A kdo zazvoní na zvonec? Kdo rozhodne o tom, že už "to" skončilo? Jaké budou ukazatele skutečnosti, že už "to" skončilo? Nebo to se jen ti vlivní a nejvlivnější prostě jednoho dne rozhodnou, že už by "to" mohlo stačit? Žádná prognóza se tím nezabývá, jako jak dlouho to bude. Než by dotestovali posledního človíčka z těch deseti milionů lidí u nás, aby se udělala přesná statistika, bude celá jedna generace - ta nejuřvanější - po smrti. Tak snad potom "to" skončí?

   Vymazat
 31. Už neplatí First Amerika už platí First Trumf, který umí poručit větru deštti. On odmítl karanténu NY

  OdpovědětVymazat
 32. 16:46 začátkem března jsem zjistil, že hydrochlorochin někdo poradil Číňanům, oni ho odzkoušeli a nasadili. Pokoušel jsem se ho sehnat (dcera je magistra) ale nebyla už možnost ho nikde u nás objednat (jen přes servry pochybné pověsti). Jde o levná generica, přes 20 let běžně používaná, pod desítkami názvů. Po čase (rostoucího zájmu) vydala naše instituce nařízení že ho u nás nesmí lékaři, až na výjimky, na dosavadní diagnózy předepisovat. Kam ty zásoby, a pro koho, zmizely???

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.