Reklama

pátek 27. března 2020

Analytik Valenčík účtuje: Ruští zelení mužíčci v Itálii? Štětina ilustruje, že jsou horší nemoci než koronavirus. Nezávidím mu to

Docent Radim Valenčík
rozhovor s Radimem Valenčíkem
27. 3. 2020 ParlamentníListy 
„Budeme se potýkat i se zlou vůlí těch, kteří invazi koronaviru nezvládli a přes globální finanční nástroje to budou chtít naší zemi osladit, předpokládá vysokoškolský pedagog, docent Radim Valenčík. „Nejvíce vydělají jako vždy největší darebáci.“ Popisuje, že dojde k souběžnému poklesu výroby i příjmů obyvatelstva. Proto bude nutné povzbuzovat poptávku. „Zde máme dle mého názoru velké štěstí. Místopředseda vlády a dvojitý ministr Havlíček je tím nejpovolanějším člověkem. Jen doufám, že v zájmu záchrany co největšího množství lidských osudů a ekonomických hodnot se neuštve, nebo že se ho někteří nebudou snažit uštvat.“

Konstatuje také, že jsou nemoci horší než COVID-19. „Na ten může člověk jen umřít. To, co potkalo…“

Pane docente, jak hodnotíte dosavadní kroky vlády v nouzovém stavu?

Nevěřím těm, kteří názorně ilustrují známý příměr – po bitvě je každý frajtr chytřejší než generál. Podle mě spíše platí, že vše se poznává ve srovnáních. Pokud se týká včasnosti a koncepčnosti opatření, tak jsme doložitelně reagovali o řád lépe, zdůrazňuji o řád lépe, než všechny evropské země G7 (Itálie, Francie, Británie, Německo). Tedy ten kdysi „bájný Západ“, který nám byl dáván za vzor. Naše vláda se maximálně snaží spolupracovat s odborníky, zatímco Leyenová se za selhání vedení EU vymlouvala tím, že ona a další ve vedení EU nejsou odborníci. Chápu, že v této situaci to naše „demoopozice“ nemá jednoduché. Ale je to její vlastní rozhodnutí, že se rozhodla ztrapňovat se.

A konkrétně ekonomická opatření? Vyplácení ošetřovného, poskytování půjček, prominutí záloh na placení daně z přijmu, kompenzace mzdových výdajů. Je to dostatečné? Co v opatřeních zatím postrádáte?

Osobně v nich nic nepostrádám. Jsou poměrně velkorysá, ale poptávku bude nutné táhnout, takže jsou asi adekvátní. Nejvíce mě trápí, jak účinně pomoci lidem, kteří v důsledku profese, kterou měli, utrpěli velké ztráty a docházejí jim prostředky k běžnému přežití. Problém je v tom, že zde paušální opatření jsou neúčinná a jakákoli individualizace je zneužitelná podobně, jako k tomu dochází v oblasti přídavků na bydlení. Zde vládě nezávidím. V některých případech by mohla pomoci příbuzenská či sousedská solidarita.

Někteří říkají, že si nemáme dělat hlavu s dluhy, že jsme ve válečném stavu. Ozývá se, že máme zapomenout slovo deficit. Můžeme?

Zavádějící a svým způsobem i nebezpečné přirovnání, protože směřuje pozornost trochu jinam. Po válce, ve které se zničily obrovské hodnoty, nastupuje obnova, která působí jako velmi účinný výdajový multiplikátor. To umožňuje, aby se ekonomika velmi rychle vzpamatovala. V našem případě je situace jiná. Dojde k souběžnému poklesu výroby i příjmů obyvatelstva. Proto bude nutné povzbuzovat poptávku podporou těch, na které důsledky epidemie dopadnou jako na spotřebitele z hlediska jejich příjmů, ale také jako na výrobce. Zde máme dle mého názoru velké štěstí. Místopředseda vlády a dvojitý ministr Havlíček je tím nejpovolanějším člověkem. Jen doufám, že v zájmu záchrany co největšího množství lidských osudů a ekonomických hodnot se neuštve, nebo že se ho někteří nebudou snažit uštvat.Musíme. Vzhledem k typu dopadů epidemie bude klíčové udržet dostatečnou úroveň poptávky (agregátní poptávky v makroekonomickém smyslu). Osobně jsem toho názoru, že ČNB by mohla značnou část tohoto dluhu monetizovat přímým odkupem státních dluhopisů. Snížení či alespoň „zneškodnění“ dluhu na delší dobu až o 200 miliard tímto způsobem je reálné. Patrně naše ekonomika unese i více. V důsledku typu dopadů na snížení agregátní poptávky u nás inflace při rozumné kombinaci monetární a fiskální politiky nehrozí. Některá opatření tímto směrem se již dělají. Mám na mysli legislativní opatření, která umožní ČNB rozšířit okruh operací na volném trhu. Zatím – i s ohledem na ostatní evropské země – byly její možnosti podvázány. Otázka je, co nám dovolí globální bankovní systém. Tady je důležité, aby veřejnost více věděla, jak tento systém funguje, a vystavila ty, kteří rozhodují, určité míře veřejné kontroly a tím i tlaku.

Ekonom Štěpán Křeček přirovnal dopady koronavirové nákazy k tomu, co může s ekonomikou udělat válka. Stojí to skutečně takto?

Zavádějící a svým způsobem i nebezpečné přirovnání, protože směřuje pozornost trochu jinam. Po válce, ve které se zničily obrovské hodnoty, nastupuje obnova, která působí jako velmi účinný výdajový multiplikátor. To umožňuje, aby se ekonomika velmi rychle vzpamatovala. V našem případě je situace jiná. Dojde k souběžnému poklesu výroby i příjmů obyvatelstva. Proto bude nutné povzbuzovat poptávku podporou těch, na které důsledky epidemie dopadnou jako na spotřebitele z hlediska jejich příjmů, ale také jako na výrobce. Zde máme dle mého názoru velké štěstí. Místopředseda vlády a dvojitý ministr Havlíček je tím nejpovolanějším člověkem. Jen doufám, že v zájmu záchrany co největšího množství lidských osudů a ekonomických hodnot se neuštve, nebo že se ho někteří nebudou snažit uštvat.


14 komentářů :

 1. Italský expert promluvil: Symptomy zvláštní pneumonie v Itálii byly už od října minulého roku (víc na ae news)

  https://ac24.cz/-/italsky-expert-promluvil-symptomy-zvlastni-pneumonie-v-italii-byly-uz-od-rijna-minuleho-roku?redirect=%2Fuvod%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_lCcnss25eNbm%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_lCcnss25eNbm_delta%3D12%26p_r_p_resetCur%3Dfalse%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_lCcnss25eNbm_cur%3D2

  OdpovědětVymazat
 2. To je tak když talenté zaprodanců mají mistrný čich nasedat na mrtvé koně které vás nechají tahat.:lol:
  Od otevíračů pandořiných skříněk na krize, bussines vexláků čeká někdo něco jiného? Kdo
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  https://tadesco.org/kdyz-postovni-adresy-predstiraji-vladu-vsichni-se-nechali-nalakat-do-neprijemne-a-podvodne-hry-dil-1/
  Nějaký rodčíld kdysi řekl nechte mne tisknout peníze a nebude mne zajímat jaké jsou kde vlády a zákony.
  https://ulozto.cz/file/Hvzwp63f8yYy/islandska-pokojna-revoluce-vzor-pro-vsechny-svobodne-lidi-sveta-rar

  Bonus ctrl
  tadesco.org/kdyz-postovni-adresy-predstiraji-vladu-vsichni-se-nechali-nalakat-do-neprijemne-a-podvodne-hry-dil-1/
  Tak je to o deep state a pokud v tom jedou musí až snad na nové a vyjímky akceptovat. Vězeňská planeta. V rusku je to taky? Každopádně teď konkurují saudům a tím pindostanu, potažmo $ politikou ceny ropy kdy jsem někde zahlédl že trend hodlají držet klidně čtvrt století. Zřejmě na již prokázané závěry, odkaz.

  Ropa je absolutně nevyčerpatelná, obnovuje se, vyskytuje se v hloubkách přes 10,5 km, o čemž se teorii vzniku ropy z biologických složek může jen zdát, nynější těžba ropy pomalu přechází na hlubinnou anorganickou ropu.
  leva-net.webnode.cz/products/vodikova-budoucnost-lidstva-prevratne-zasedani-vedecke-rady-ruske-akademie-ved-exkluzivne/

  OdpovědětVymazat
 3. Nebyl ten Havlíček také jako Babiš komunistou? Možná, že vstoupit do strany nestihl.

  OdpovědětVymazat
 4. Tato kýčovitá, patetická a absolutně neefektivní vojenská akce Ruska v Itálii je hybridní agrese vůči státu NATO. Evropská Unie ZÁSADNĚ nesouhlasí s přítomností ruské armády v Lombardii a pochválila Estonsko, Bulharsko, Česko, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Litvu za to, že nepropustili letadla agresora přez svoje území. Na příštím setkání zváží nové sankce za toto bezprecedentní porušení suverenity státu EU. Evropa vyzvala Rusy, aby se z Itálie NEPRODLENĚ stáhli. Někteří představitelé pohrozili kontrazásahem NATO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 4.34 to jako, že vojenští lékaři NATO půjdou pomáhat do Ruska s pandemií???

   Vymazat
  2. Hlavně, že bombarďáky krvavé Madly jsme na bombardování Jugoslávie v hlubokém předklonu pustili...

   Vymazat
  3. Může být pádnější důvod k napadení Rusa než ten, že se jeho vojenští doktoři a zdravotní personál promenádují na území státu NATO? Navíc za ten koronavirus může stejně určitě Putin!

   Vymazat
  4. 4:34 Kdy se stáhnou vojenské jednotky člena NATO Turecka které okupují stát NATO Řecký Kypr. Kdy přestane parazitizmus euroatlantických hodnot parazitovat na celém světě a smát se nám do očí. Jsou ještě některé státy NATO svéprávné?

   Vymazat
  5. To samé se tvrdilo o Sýrii a mají nebo nemají výsledky? To se tvrdilo i o mostu na Krym a ten stojí. Včas.

   Vymazat
  6. Jiné kýčovité patetické a naprosto neefektivní aktivity vás nevzaly anonyme 4.34 ( v sobotu - ranní ptáče dál doskáče, nebo je to porucha spánku? Na to jsou lepší prášky, než bláboly na internetu) - takže jiný kýč je v pořádku? Jenom u nás - my jsme snad kýčovitá společnost od a až do zet. Takže - co takhle strejda Brady a jeho mediale? Co ta socha maršála Koněva a blekot kolem toho? Co takhle ty kytky, na státní oslavu, které nějací špinavci házely do odpadků - za účasti medií samozřejmě a ten hlahol kolem toho ( to už je normoš) Co takhle to sundání standarty a vyvěšení trenclí? Co takhle Marianský sloup a pak zase nějaké přejmenovávání u ruské ambasády v Praze- viz ten kripl Novotný ? A tak dále a tak dále.. samý brak a kýč! Ale že by pomoc nějaké země jiné zemi, v níž umírají lidé na pandemii chřipky, protože má zprzněné západní zdravotnictví - je kýč? A takhle . nejste kýč a brak i vy?

   Vymazat
 5. To si můžou vykřikovat jak chtějí Italové určitě nepošlou pryč Rusy co jim pomáhají. Pryč s eu a nato.

  OdpovědětVymazat

 6. Dnes Prymula doporučuje jak se chovat doma po návratu z vycházky venku.

  Takže opatření jako kdyby by šlo o radioaktivní spad!Znamená to,že to svinstvo,a jsem přesvědčen o jeho výrobě v US laboratoři je v naší atmosféře a koluje ve vzdušných proudech kolem Země .Není to žádný přírodní vir,proto ty zčernalé plíce u těch co na to svinstvo nazývané jako Covid-19 zemřeli.
  Proto tak zběsile šílí vyvraceči laboratorního původu toho svinstva (chemicko-biologické zbraně) na Seznam.cz…ČT a jiných médií HAVLOIDŮ a Kavárníků.Všechny původní diskutery na Parlamentních listech zablokovali atd..Správu dohledu a plné cenzury převzalo Koudelkovo BIStapo,ano to ,které se cpe i do výuky historie na školách.Bojí se hněvu občanů ,hněvu již jimi neřízeného davu.

  Opět tedy uvádím :
  Lidé jsou nahnáni do svých krrrrrrálíkáren a čekají jaký bude jejich další osud.Může dojít i k totálnímu zákazu vycházení z bytů.
  Dopadnou jako ta kuřata tahaná z drůbežáren v igelitových pytlích do kafilérií pro jakousi ptačí chřipku?
  Není zde něco moc a moc divného?
  Zákazy vycházení platí již mnohde v EU…u nás se policejně uzavírají některé oblasti,vesnice,městečka,dokonce jsou lidé např na Olomoucku vyháněni ze svých zahrad aby neokopávali půdu.Co v ní je,že by spad nějaké smrtonosné látky?Ti co z pásem utíkají honí vrtulníkem.
  Aha,vlastně jde jenom o vir,jenom taková chřipečka(až na ty zčernalé nefunkční plíce ).
  A co tak CHEMTRAILS?Nebyl to ?
  Chemtrails.
  Paní Dr. Peková a další vědci asi neblouzní a proto to vyvracení US vědeckých “kapacit”,a zdůrazňování přírodního původu toho svinstva. ČT jede jak zběsilá.

  To svinstvo-chemicko biologickou zbraň JudoUS zmetci bezpochyby rozprášili do atmosféry a proto je to dnes všude.Postupně i na jiných kontinentech
  A v Evropě při proudění vzduchu z jihozápadu to narazilo na Alpy a spadlo to třeba se sněžením proto nejvíce na severu Itálie ,spadlo to na palice lyžařům,a rovněž to spadlo i hodně deštěm a vzduchem na Španělsko a v podstatě na celou EU. Náhodička ? Kdo nevěří je vůl jak se česky říká.
  Čínu podle její vyjádření CIA infikovala přímo ve Wu Chanu při armádních hrách .
  Připomenu jak probíhala obdobná pohroma- spad radioaktivity při havárii bloku v JE Černobyl.Proudění v atmosféře rovněž roznášelo po Evropě,v daném případě radioaktivitu,zcela podobný způsob tomu jak je roznášeno to svinstvo Covid 19 dnes.
  A vzpomeňte si rovněž kolik již měla US zločinecká soldateska spadlých jaderných pum a dodnes všechny ještě nenašla.
  Říše Zla je opět v akci .
  DEPOPULACE lidstva(zejména té bílé její části) je již v horké fázi.Nevěříte?

  Společně sdílíme obavy z neradostného vývoje současného světa – ať už je to současná epidemie, anebo obavy z hladových časů, které ji mohou následovat. Anebo se obáváme, že s hordami barbarů nejen před branami Evropy, ale už i mezi jejími zdmi, již zítra nebude Evropa (i celý svět)tím, čím bývala dříve. A už vůbec ne tím, jakým bychom ji mít chtěli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale - přesně tohle už jste psal několikrát. Ušetřte si ty litánie, za chvíli bude opravdu jaro a pak opravdu léto, a lidi se pak už vykašlou na všechny ty děsivé hovadiny, protože už toho budou mít plné zuby. Už to začíná být nuda. Pořád stejné články - třeba novinky - ti ale vydělávají na diskuzích - na koronaviru už vydělali určitě milion jak k tomu lidi pořád blábolí to samé. A přitom - co blábolit? Kvůli lidem na diskuzích se nic nikde nezmění, jen oni si kazí náladu, namísto aby šli ven, nebo se potěšili s dětmi, jen dřepí u počítačů a křičí, koho by se mělo zastřelit. To už nejsou obavy, to je mediální mozková obrna.Už byly někde zveřejněny statistiky kolik lidí umřelo na chřipku v loňském roce, a v jakém věku? A předloni? Nějaké ty mapky a červené kroužky jak na tom byl který region? Jen tak - pro srovnání třeba. A ročně prý zemře kolem patnácti set lidí na silnicích následkem autohavarií - co takhle zakázat auta? Šofery zamknout doma? Ono by se našlo více absurdit, ale teď společností cloumá koronavirus a je třeba chápat vážnost situace. Škoda že si nikdo nezpívá namísto toho spílání.Třeba s Jarkem Nohavicou ..."dokud se zpívá, ještě se neumřelo".... no ale když lidi se raději vztekají, spílají, a vřeští - tak holt umírají. Škoda.

   Vymazat
 7. Toz najhorsí só ti vylécené santosáci ti só papestejsí nez papez.......hezké den P.S.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.