Reklama

neděle 1. března 2020

Bašta: Koronavirus je první politická pandemie

Jaroslav Bašta a -rp-
1. 3. 2020   PrvníZprávy
Před více než 100 lety (1918 – 1920) vypukla pandemie chřipky, která dostala jméno Španělská, a jíž celosvětově padlo za oběť 80 – 100 milionů lidí (v českých zemích se počet úmrtí odhadoval na 50 – 80.000).


Od té doby epidemiologové věnují až úzkostlivou pozornost každému novému virovému respiračnímu onemocnění, ačkoliv poslední globální pandemie s více než milionem mrtvých byla v letech 1968 – 69. V posledních asi 15 letech vypukla několikrát panika (ptačí, prasečí, kočičí ch., MERS, SARS), píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

V prosinci loňského roku se objevila nákaza koronavirem v samém centru Číny v průmyslovém městě Wu – chan (11 milionů obyvatel). Původce choroby dostal jméno COVID-19 a vyvolal největší karanténní opatření v lidské historii. Zda to souvisí s tím, že se přímo v centru metropole regionu Chu–pej nachází laboratoř pro výzkum zhoubných virů, není jasné. Poměrně rychle se ukázalo, že nová epidemie daleko více než lidskou populaci zasáhla světovou ekonomiku. Je to logické, protože provincie Chu-pej symbolicky představuje největší globální továrnu. Nejprve přestala létat letadla, pak vyplouvat lodě se zbožím. Nejen Čína, ale celý svět se dostal na hranu velké ekonomické recese.

Daleko horší než dopady epidemie jsou průvodní jevy – panika, strach, iracionální chování nejen obyvatel, ale hlavně státních institucí, které podléhají mediální hysterii. Obávám se, že tentokrát může základní přístup téměř všech novinářů, totiž, že „dobré zprávy, žádné zprávy“, napáchat nevratné škody nejen v ekonomice, ale i na zdraví občanů. Paradoxně se tak děje za situace, kdy z Číny přicházejí zprávy o tom, že počet uzdravených začíná převyšovat počet nově nakažených.

Mám docela vážné obavy, že bez ohledu na prognózy a fakta, u nás v Evropské unii se budou snažit období paniky a mimořádných opatření protahovat co nejdéle. Na jedné straně mají obchodní řetězce druhé Vánoce (alespoň co se tržeb týče), zanedbatelné není ani to, že se vyprodají tzv. ležáky. A když se podíváme na cíle Zeleného údělu, tak nouzový stav s koronavirem splní během několika týdnů většinu vlhkých snů Zelených Khmérů. Nebude se létat, nebude se jezdit auty, nebudeme jíst maso, nebudou žádné demonstrace, shromáždění, lidé budou sedět doma a poslouchat, co jim vrchnost nadiktuje a jejich uhlíková stopa bude menší a menší.

Zahubí pandemie 500 milionů lidí?

Na druhou stranu by to logicky mělo znamenat konec organizované masivní migrace z Asie a Afriky, konec pašeráckých band, ať již se nazývají sebehonosněji. Současné zkušenosti z Itálie ukazují, že tento lukrativní byznys koronavir nenarušil. V karanténě jsou místní obyvatelé, celé obce a nikdo nesmí ven. Lodě s migranty přistávají dál, na ně se žádná omezení nevztahují. Pokud by se zastavila taxislužba mezi Lýbií a EU, svědčilo by to o vážnosti situace, ale spíše nám budou povídat o povinné solidaritě.

S ohledem na vlastnosti chřipkových epidemií nás s největší pravděpodobností v letošním roce čekají dvě vlny pandemie a chaosu. Prvá v příštích dvou měsících a druhá na podzim a v zimě. To se již po jarních zkušenostech budeme chovat racionálněji a nápor koronaviru bez problémů přežijeme. Zda se to podaří také Evropské unii, si vůbec nejsem jistý. COVID-19 se stal vážnou nákazou ekonomickou a politickou, které oslabené instituce mohou podlehnout.

15 komentářů :

 1. Pane Bašta.
  Co nezabije koronavirus,to dodělají hrdlořezy co vypustil Erdogan.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koronavirus je jeden velkej globalistickuj propagandistickej FEJK ! Každý dva roky se objeví nová chřipka s mutovaným virem, na kterej vakcíny proti chřipce nezabíraj a na kterou je úmrtnost přes 2%. A zajímalo to někdy někoho? Zrušil někdo koncert nebo sportovní utkání, protože by někdo v hledišti moh dostat chřipku? Tady je vidět jasná protilidská propagandistická masáž. Vytvořit pocit ohrožení a pak přijmout opatření, která by jinak nemohla projít. Konfident Hamáček žádá vyjímečný stav. Proč? Pak by moh nakoupit z USA jakousi vakcínu ve zrychleném režimu, bez schvalování, za miliardy. Taky pak může zakázat jakoukoliv demonstraci nebo "shromažďování" a zvýšit kontrolu občanů na každým rohu. Omezit placení hotovostí s supermarketech, atd..atd.
   Z koronaviru je úmrtnost nad 1% jenom u nemocných lidí nad 50 let. A ti umřou na svý nemoci a zesláblost. Že se jedná o zločinné šíření poplašné zprávy je potvrzené i z toho, kolik energie a času tomu věnuje protičeská ČT1 - ta to zadarmo dělat nebude, takže je jasná zahraniční objednávka.

   Vymazat
 2. A je tady, nyní se ukáže, co vláda umí.

  OdpovědětVymazat
 3. V prosinci loňského roku se objevila nákaza koronavirem v samém centru Číny v průmyslovém městě Wu – chan (11 milionů obyvatel). Původce choroby dostal jméno COVID-19 a vyvolal největší karanténní opatření v lidské historii. Zda to souvisí s tím, že se přímo v centru metropole regionu Chu–pej nachází laboratoř pro výzkum zhoubných virů, není jasné. Poměrně rychle se ukázalo, že nová epidemie daleko více než lidskou populaci zasáhla světovou ekonomiku. Je to logické, protože provincie Chu-pej symbolicky představuje největší globální továrnu. Nejprve přestala létat letadla, pak vyplouvat lodě se zbožím. Nejen Čína, ale celý svět se dostal na hranu velké ekonomické recese: fireboy and watergirl

  OdpovědětVymazat
 4. 16.16 Tak, tak, pane Lukáši. Viry nikdo střílet neumí, i když by beztrestně směl... A vetřelce od nepřátel bychom uměli zastavit... ale zavřeli by NÁS, takže pro změnu nesmíme... Divný svět, divná doba.

  OdpovědětVymazat
 5. Šok pro Bruselské Byrokraty! Londýn nastavuje tvrdá (australská) přistěhovalecká pravidla! https://www.youtube.com/watch?v=jVHin2bMxUk
  Zoufalá "Pražská kavárna" a hlavní česká média Vám tají průlomový rozsudek o uprchlících! https://www.youtube.com/watch?v=UOZyCvnlbeI 18. 2. 2020

  OdpovědětVymazat
 6. Tentokrát s vámi pane Bašta nesouhlasím. Situaci berme vážně. Nestačí jen důsledná osobní hygiena, ale lajdácká opatření, která právě naši náčelníci předvádějí nevzbuzuje důvěru. Bez zákazu kontaktů s epicentry výskytu, která uplatňují i jiné vyspělé demokratické země, i já ztrácím důvěru. Proč kvůli lyžování v Alpách má být ohroženo naše obyvatelstvo. Je-li důvěra ztracena, pak se nelze divit chaotickým nákupům apod. Mimochodem v Praze neseženete ani jeden respirátor.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslim,ze to bude špatne a to jsem jinak optimisticky clovek

  OdpovědětVymazat
 8. 16.16 18.13
  I s těmi zabijáckými koronaviry se to dá jednoduše vyřešit, Číňané nejsou tak blbí jako pohádkám věřící Evropané a už jdou po stopě, kde se ti zabijáci vyrábějí.
  Po vypátrání výroby se dá jednoduše s tou epidemií skoncovat, další generace koronaviru, která se replikuje u nakažených nositelů z původních modifikovaných zabijáckých virů použitých v ohnisku nákazy jsou už čím dál méně nebezpečné až se nakonec vrátí ke své nemodifikované přírodní formě.
  Jsou tři ohniska použití této biologické zbraně průmyslové centrum Číny, vládní centrum Iránu, a v Evropě sev. Itálie. U prvních dvou použití je důvod jasný a proč ta Itálie, no ta se za Salvinho zásadně postavila proti imigračnímu ovládnutí Evropy a stojí stále v cestě tohoto plánu ..

  OdpovědětVymazat
 9. Tak to bohužel zatím vypadá špatně eu nechce zavřít hranice a Česká vláda též ne.

  OdpovědětVymazat
 10. Šok! Tušené se stává realitou: Na americké ambasádě ve Wu-chanu byly po její evakuaci nalezeny zakopané boxy s biologicky nebezpečnými materiály:

  http://svobodnenoviny.eu/sok-tusene-se-stava-realitou-na-americke-ambasade-ve-wu-chanu-byly-po-jeji-evakuaci-nalezeny-zakopane-boxy-s-biologicky-nebezpecnymi-materialy/

  OdpovědětVymazat
 11. Odvolat pubertálního ministra Vojtěcha a nemožnou Gottvaldovou !

  OdpovědětVymazat
 12. Připadá mi, že hygienici, Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s ČT, na které se objevují téměř výhradně politici, Primula, Gottvaldová a ještě pražská hygienička, nebojují s nákazou, ale bojují výhradně s panikou. Bezpochyby, výše jmenovaným a dalším hostům ČT "to" politicky myslí, bohužel ne mozkem, tak si naštěstí každý, kdo jejich neustále dokola opakované projevy poslouchá, a myslí mozkem, si může o závažnosti nákazy udělat svůj názor sám.
  Celá EU si ani v nejmenším nevzala příklad z Číny, která se smrtícím virem bojuje velmi účinně (i když bych to nechtěl zakřiknout). V EU se politici uzavřít hranice nikdo neodváží, miliardáři podnikající v turistickém ruchu jim to zkrátka nedovolí. Nemáme zde bohužel vládu jedné strany, která by rozhodla ve prospěch budoucích obětí - starých a nemocných lidí, ať se to podnikatelům líbí nebo ne. Tak nás musí přesvědčovat o tom, čemu sami nevěří, v podstatě o tom, že jsou schopni zachytit úlomky z vybuchlého tříštivého granátu v letu, dříve, než napáchají škodu. Díky jim za to, že se o to aspoň snaží, ale jeden žasne, jak se stále v supermarketech holýma rukama přehrabují lidé v pečivu, rukama, ve kterých před chvílí drželi kapesník a smrkali do něho. Nikdo jim to není schopen zakázat, asi aby nešířil paniku. V MHD sice desinfikují madla (jednou za 48 hodin), ale počet spojů nezvýší, takže mi dnes v narvaném autobusu (jedoucího mimochodem z letiště), funí do obličeje lidé zjevně nakažení minimálně chřipkou, ze vzdálenosti dvaceti centimetrů. Nikdo lidem, s evidentními příznaky respiračního onemocnění ani neřekl, že mají zůstat doma v posteli, natož, aby jim to někdo nařídil. Vždyť stát by přišla nemocenská draho, a co chudáci zaměstnavatelé a jejich zisky! Paní hlavní pražská hygienička považuje průběh nákazy těch několika zachycených turistů z Itálie za "naštěstí" mírný. O ty desetitisíce mladých mužů, žen a dětí (děti jsou vesměs bezpříznakoví šiřitelé viru) kteří si jedou zalyžovat do oblastí sousedících s ohnisky nákazy opravdu není třeba mít strach. Jenomže, právě proto, že příznaky nemá téměř nikdo z nakažených (nebo jsou shodné a zaměnitelné s chřipkou, kterou tito hrdinové většinou přecházejí), je virus tak nebezpečný a šíří se dále. Šíří se i mezi staré a nemocné se srdcem, u kterých je letalita velmi vysoká. Možná vláda myslí, že tím ušetří na důchodech?
  Rozhodně není třeba šířit paniku, ale nekompromisně přikázat lidem smrkajícím, kašlajícím na své spolucestující či kolegy v práci, aby zůstali doma v posteli, by snad hygienici mohli. V Číně určitě. V demokracii, si ovšem může každý ohrožovat své okolí smrtelnou nákazou jak se mu zachce. Nesmí při tom jen kouřit na zastávkách MHD. To by dostal pokutu, případně i pendrekem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.