Reklama

pondělí 16. března 2020

Beneš a čs. vláda, Hácha, generál Eliáš, Heydrich, potrestání válečných zločinců a kolaborantů


Karel Malý
16. 3. 2020  ČeskéNárodníListy
Do heydrichiády spojení mezi čs. vládou a Háchou, zvláště pak s gen. Eliášem, existovalo. Eliáš, předseda protektorátní vlády, se zvlášť aktivně podílel na odbojové činnosti. Když přišel Heydrich do Prahy byl zatčen a později popraven, aniž by kdokoliv z tzv. protektorátních činitelů pro něj něco vykonal nebo alespoň ztratil nějaké otevřené slovo.

V době, kdy za druhého stanného práva docházelo k masovým popravám Čechů, Lidice a Ležáky byly srovnány Němci se zemí a jejich obyvatelstvo ve velké většině popraveno, dostal Hácha jednoznačné upozornění, aby aktivit pronacistických nechal. On pokračoval. Již v exilu se mluvilo o českých kolaborantech s Němci, kteří budou postaveni před soud. Hácha byl mezi nimi. Uvažovalo se samozřejmě i o zpětné účinnosti potřebné platné právní úpravy. Nezapomeňte, že Slováci odsoudili prezidenta tzv. Slovenského státu k smrti a trest byl vykonán. Proč? Nikdo ze Slovenska, žádný slovenský orgán ani jeho významný představitel nepožádal o milost pro Tisa. Pravděpodobně by ji od prezidenta E. Beneše dostal.

Pokud by Hácha byl zdravotně schopný, trest by ho neminul. A potom, co je podstatné. Západ uznával existenci Československa de iure, přestože de facto bylo okupováno Německem, za čas dokonce i v jeho původních hranicích. Západ se distancoval od Mnichovské smlouvy. Pro nás byla nulitní od samého počátku. Západ, tedy všechny státy protiněmecké koalice, včetně SSSR, uznali prezidenta E. Beneše a čs. vládu v čele s dr. Janem Šrámkem. Čili pro celý protiněmecký svět tzv. protektorát neexistoval a neexistoval pro něj nějaký státní prezident jménem Hácha. Toho uznávali pouze čeští kolaboranti a proněmecká koalice.

Je pravdou, že Hácha byl prezidentem druhé republiky zvolen ústavně stanovým způsobem. Zánikem zbytkové republiky však jeho funkce skončila. Hitler z ní vytvořil tzv.protektorát Čechy a Morava, který byl součástí tzv. Třetí říše. Hácha především z milosti Hitlera se stal tzv. státním prezidentem tohoto podivného útvaru. A tak se dostal na nakloněnou rovinu kolaborace s Němci, po níž jel až do konce války. Osud byl k němu milostivý. Zemřel přirozenou smrtí. Nikoliv však doma, ale ve vězení. Odsouzen však nebyl.

37 komentářů :

 1. Hacha byl divna postava a take nechapu, proc proste pred 15.3.1939 neabdikoval.

  OdpovědětVymazat
 2. Hácha...Bienert(Kaslová je jeho vnučkou.....)

  OdpovědětVymazat
 3. Hácha se rozhodně zbaběle nesbalil a nenechal vlast ve štychu jako bublá Beneš!Moc toho proti nacistům dělat nemohl,ale alespoň zůstal!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hacha tu funkci nemusel brat. vedel ,ze se obetuje pro narod..

   Vymazat
  2. Co by asi čekalo Beneše, pokud by nezdrhl? Byl by naprosto zbytečná oběť v r. 1938/39. Po Mnichovu, po II. republice, v čase vyhlášení protektorátu. Evropa ještě v té pravé válce nebyla (i když to je sporné) a ČSR byla černým svědomím té tzv. západní demokracie, reprezentované Francií a VB. Proto ty úzkostlivé snahy západu nezapojovat akt rozvrácení ČSR do událostí II.sv. To by se potom musely dnes zodpovídat i tyto mocnosti a nemohlo by se vše házet na Německo a tehdejší SSSR (tedy především na dnešní Rusko). Kdo spáchal Mnichov, je dosud stále jasné a z povědomí ta prasárna demokracie jen tak nevyhnije...

   Vymazat
  3. Kdyby nebyl Hácha, byl by jiný a třeba horší, lepší asi těžko. Hácha snad nepodepsal žádné rozsudky smrti ani nijak výrazně do ničeho nevstupoval, protože ani nemohl. Já bych ho nechal spát bez nějakého hlubokomyslného rozboru jeho činnosti.

   Vymazat
  4. Beneš vystavěl bezpečnost ČSR na spojenectví s Francií a SSSR a s Rumunskem a Jugoslávií. Francie a V. Británie zradily a obětovaly ČSR v naději na obohacení vlastních zemí, respektive tehdy tam vládnoucí diktatury kapitálu. Zradili nakonec i Slováci. Odstoupení Beneše a jeho odchod do exilu byly logické, kdyby tehdy vypukla válka, dnes by byli z ni viněni Češi, ačkoliv plnou odpovědnost za 60 milionů mrtvých má Německo, Itálie, V. Británie a Francie. Poslední chvíle, kdy se dalo možná válce zabránit, bylo uzavření protihitlerovské koalice SSSR s V. Británii. Ta smlouvu odmítla a tak Británie uvolnila cestu Hitlerovi k Drang nach Osten. Ten skutečně napadl Polsko, aniž by jeho spojeci - Francie Británie hnuly prstem. A tak si je pak Hitler všechny podal i poddal a oni mu věrně sloužily v naději, že přece jen udolá bolševické Rusko, nenáviděné baštou diktatury kapitálu. Ale věci se vyvinuly jinak a Západ po "lavírované válce" proti Německu byl nakonec pár měsíců před koncem války nucen se vylodit v Normandii, aby tam nebyla dříve Rudá armáda. To by pak Evropa vypadala jinak a asi dnes by nebylo EU a NATO. A Svět by žil v míru, bez teroristických válek a masového vraždění civilistů!

   Vymazat
 4. Tady se každou chvíli někdo stane prezidentem, aniž by si to přál. Hácha tu funkci údajně nechtěl a prý už byl senilní. V. Havel nechtěl ani tu funkci, ani Lucernu, obojí mu museli vnutit, protože chtěl hlavně literárně tvořit. Zkrátka obětoval se pro vlast a pro privatizaci a my jsme díku tomu přišli o celou řadu děl, jímž rozuměl pouze autor a pár dvorních herců. Nakonec, kdoví, kvůli čemu začal Landovský chlastat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:47
   Výborná ironie,zvlášť o tom vožralopseudopisálkovi!!!☺

   Vymazat
  2. 23:47 Skvěle pane to jsem se zasmál v poslední volbě presidenta též ta banda havloidů nechtěla funkci.

   Vymazat
  3. Pamatuji jeho intervijú ještě v komunistické ČST kde řekl: někteří kidé mi podsouvají, že si jdu hlavně pro Lucernu. Ehm,ehm, ehm nevím dost dobře co bych s ní dělal. Konec doslovného(!) citátu...

   Vymazat
 5. Článek je nesmyslný blábol, z informací které mám, tak Hácha v podstatě obětoval sám sebe, aby Čechy uchránil alespoň v míře, kterou mu němci ponechali, po vytvoření protektorátu. Tiso byl zločinec se vším všady..hl.deportace židů, účast Slovenska ve válce se SSSR...atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmyslný blábol je tahle vaše snaha o apologii. Slabošský technokratický úředníček s c.k. mentalitou, schopný sloužit kontinuálně každému režimu - v čase heydrichiády a největší bestiality německých okupantů stále pomáhal okupantům "držet státní fazónu". "Uchránil Čechy..." ?? ... Fuj.

   Vymazat
 6. Pravděpodobně by ji od prezidenta E. Beneše dostal - nie je to pravda, ba naopak, na Slovensku boli všetci z jeho vlády - až na Esterháziho odsúdení na dlhé roky, ale ani Tiso nemalbyť popravený, len Bemeš trval na tom - Tiso musí viset, inak by mohol rozprávať o tom, ako sa delila ČSR - a ako Beneš pristúpil k odtrhnutiu Sudet a ako pristal na odtrhnutie častí územia Slovenska - nie je pravdou ani to, že Západ od začiatku uznal neplatnosť Mníchova, bol to CCCP, prvý , a preto sa s ním Beneš dal dokopy, jeho slová - oklamali nás mnohokrát ...tož tak

  OdpovědětVymazat
 7. 23:47
  Landovský a mnoho jiných chlastali první ligu daleko před hadrákem. A jenom idioti o tom nic neví.
  Jinak srovnávat pana pres. Háchu (octl se ve špatné chvíli na špatném místě) kterého dle některých lidí, kterí se věnovali té době do úřadu doporučil sám pan Beneš. Ano byl figurka stejně jako dnes jsou ti kašpaři kteří nás zastupují.(tedy většina PS a senátu o posrancích EU nepíši ti jsou už úplně v jiném chlívu.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 08:28 Je nutno podotknout, že Landovský znal "tvorbu" rovněž dávno před hadrákem. Tudíž, jak tvrdím, kdoví, co ho k tomu chlastu dohnalo. Jinak Háchu navrhli jedni, Havla druzí a ve výsledku oba plnili to, co jim zvenku uložili.

   Vymazat
 8. EU je zlá, je to plán na vytvoření komunismu! Neděle 2. února 2020.
  https://beforeitsnews.com/economy/2020/02/x22report-weekend-eucentral-bank-loses-manufactures-questioning-china-great-video-2992918.html

  OdpovědětVymazat
 9. Zemřel přirozenou smrtí... To, že na byl silně nemocný a bachaři na něj chodili chcát do cely, to má být ta "přirozená smrt"?! Zle je člověku při pomyšlení, že ti kteří se pro národ obětují, končí takto, kdežto gauneři typu Havla a spol. jsou lidskou lůzou stále oslavováni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9;56
   Tomu se říká demokracie pod dohledem a podle notiček amiokupantů!!!!

   Vymazat
 10. https://www.arfa.cz/prave-ted-turecka-armada-utoci-slznym-plynem-na-recke-pohranicniky-agrese-uvnitr-nato-migranti-nosi-damske-paruky-aby-zmatly-straze/#.XmJBkiFKi70https://www.eurabia.cz/Articles/43849-exministr-vnitra-k-imigrantske-krizi-na-hranicich-budeme-muset-strilet-.aspx
  To už je válečné napadení !!!

  OdpovědětVymazat
 11. Zatímco E. Beneš utekl jako malý kluk, který rozbil okno. Hácha se rozhodl pro cestu menšího zla a věřil, že obstojí. Ministru obrany Syrovému nařídil, aby armáda nekladla odpor. V prvních letech svého působení ve funkci státního prezidenta byl velmi aktivním politikem, který se zasazoval za práva českého národa. Protestoval u říšského protektora Konstantina von Neuratha proti germanizaci, v říjnu 1939 odmítl slib věrnosti Hitlerovi a v listopadu 1939 požadoval propuštění zatčených vysokoškolských studentů, v mnoha případech úspěšně. Také udržoval kontakty s domácím odbojem a byl ve spojení s exilovou vládou v Londýně.
  Nakonec z něj byl nemocný zlomený muž, kterého nechal Beneš (přes svůj slib) zemřít v kriminále.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. E. Beneš neutekl jako malý kluk, nic jiného totiž udělat nemohl, prostě jinak by býval skončil špatně. Jinak s 11:57 ale souhlasím, Háchova oběť pro český národ byla - dá se říci - hrdinská, těch českých VŠ - studentů on doslova zachránil desítky, možná stovky! Hácha navzdory dosti sešlé tělesné schránce vnitřně byl nesmírně vzdělaná osobnost a současně duše jemná, fakt, pod pseudonymem psal a myslím i publikoval lyrické básně. Tvrzení 11:57, že byl Hácha prý ve spojení s domácím odbojem, mě docela překvapuje a slyším je poprvé, v takovém případě myslím by Hácha skončil jako Eliáš, tedy popravou od Němců, což se naštěstí nestalo. Myslím, že Beneš se v 1945 pořádně styděl, že nepomohl Háchovi z vězení, ale Beneš se toho neodvážil, protože český národ v letech 1945 - 46 byl ovšem ostře naladěn nejen proti zradivším kolaborantům, ale i proti "kolaborantům" víceméně nevinným. Beneš by Tisovi milost nedal, vždyť je známo, že Beneš nechal o případné milosti pro Tisa hlasovat všechny ministry své vlády, přičemž pro omilostnění Tisa pak hlasovali je tři ministři, a to všichni tři lidovečtí, jak jinak - černozádelníci nikdy prý nemají od polonácků příliš obrovský odstup, ostatně Áda Hitler si Tisa nesmírně vážil a na fotce mu ručkou třepal skoro až poníženě, z té momentky se skoro zdálo, že Jozef Tiso je šéfem Ády Hitlera ...

   Vymazat
  2. pro 16:42
   Ano, to je celkem málo známý fakt, že Emil Dominik Josef Hácha udržoval kontakty s domácím odbojem. Proč tomu tak je? Byl to přeci Protektorátní prezident a ten musel být automaticky špatný, stejně jako mnozí další v těžkých časech. Velice kladně se o E. Háchovi vyjádřil ve své knize "Pepíci" Mariusz Surosz. Emil Hácha byl četný člověk a věděl, že bude po válce trpět za to, že byl prezidentem. byl pod neustálím tlakem a duševně byl naprosto zničený. Několikrát žádal svého lékaře Dr. Maixnera o jed. Proč neskončil jako generál Eliáš je nasnadě, nacisté ho propagandisticky zneužívali. Proto chtěl ukončit svůj život jedem.

   Vymazat
  3. Ano, zpočátku udržoval Hácha kontakty s některými lidmi z odboje i s londýnskou lvádou. Ale pak do těch kolaborantských sraček zapadl až po krk a výmluvy na stáří či nemoc neobstojí. Dělal poslušně do poslendí chvíle okupantům kulisu jakési právnosti a státnosti. Zakrýval pravdu o osudu národa. Byl několikrát z Londýna na to upozorněn. Nic. Pokračoval dál. Kolaborant s genocidní protičeskou mocí - čili zrádce!

   Vymazat
  4. Emil Hácha trpěl ve stáří sklerozou. Kdo se protivil nacistům, měl jasný konec. On-Hácha bojoval statečně a zaslouží si uznání. Osobnost Emila Háchy a jeho roli pozitivně hodnotili například známý exulant a publicista z Hlasu Ameriky Ivan Medek nebo Karel Schwarzenberg. „Po válce se Emilu Háchovi velice křivdilo," tvrdí Karel Schwarzenberg. „Něco o tom vím, poněvadž můj strýček František ho za války navštěvoval. Odnášel pak od něho zprávy pro Londýn, které předával zahraničním diplomatům, s nimiž měl kontakt. Dokud byl prezident Emil Hácha zdravý, byl opravdu výborný. Je ale pravda, že pak bohužel onemocněl těžkou sklerózou, a činy poté už mu člověk ani nemůže vytýkat," dodává Karel Schwarzenberg.

   Vymazat
 12. 11:57
  Tohle může napsat jen debil. Kdyby byl pan Beneš zůstal. byl by první který by skončil v koncentáku a asi by ho nepopravili hned a to jenom proto aby si to vychutnali.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:40
   Je zajímavé jak někdo jako ty přesně zná důsledky, které se nestaly. Ono vlastně by to bylo pro budoucí generace jen dobře, kdyby skončil ve vězení či zůstal pasivní po zbytek svého života - Beneš. Nepodepsal by smlouvu se Stalinem a nepověřil v roce 1943 komunisty, aby připravili plány na znárodnění a Gottwalda neudělal prvním náměstkem předsedy vlády - 4.4. 1945! Za Beneše to odskákal jedinný kandidát na prezidenta Hácha, který již neměl žádný trunf, ty pomyslné trumfy promrhal Beneš.

   Vymazat
  2. 14:48
   Prostě hlupák zůstane hlupákem. Rozum v apatice nekoupíš a z ČT se také nic o minulé době nedozvíš. Zajímamé je, že tací idioti jako ty nebyli těmi zlými komunisty vyhlazeni v koncentračních táborech. A asi by dne byl klid. Prostě někteří rodiče mněli používat alespoň punčochu když neměli na šprcgumu.

   Vymazat
  3. 13:40 No, on měl Beneš zajisté ke své osobě informace z Německa. Tudíž si, vcelku oprávněně, žádné iluze nedělal. Nakonec na světě snad není nikdo kdo by chtěl tvrdit, že byl Hitler lidumil a své oponenty si hýčkal.

   Vymazat
  4. Generál Syrový skončil v koncentráku benešovo experte?!!!

   Vymazat
 13. Toz gdes se clovek nepoocí mosí si lekcio zopakovat a oz je to tade toz... vykriky "coz majó v tem nemecko západnim" oz veseptale toz co tam majó vidíme v reálo aj sionistické inzenyri jem tam implantojó zeléné nacizmos podle starého a osvedceného mostro..todká tam potrebojó führera ala Tobogán a oz sa zase masíroje ale problém bode s východem ten je holt uz trocha inné ten tam nepasoje.o nás je slyset trocha potichu cinskó garmósko lidá sa zdrozojó do akvnich bonek a zacínají sit respirátore potem atombordel atd. a oz sme doma sme s vámi bodte s námi....clovek si chvilu nedá pozor a oz má podelaná dvorek....toz vemést to zavcas des to este de.....aj s tem maskovém gerojem.......hezké den P.S-

  OdpovědětVymazat
 14. Autor v Českých národních listech i někteří diskutující se mýlí. Vyplývá to z neznalosti tehdejší ústavy.

  Roku 1939 k zániku státu nedošlo. Československo se dostalo do nepřátelského obsazení, to je fakt. Ale trvalo. Nebo ho někdo zrušil? Beneš řekl Mám svůj plán. Národ se mu smál. Ale ten plán to vyhrál.

  Co znamenal Benešův plán? Nehádat se v tom pomnichovském okamžiku s Německem nebo Británií. To nemělo cenu. Proto podal abdikaci. Protože mnichovské ujednání bylo klasickým příkladem nerovnoprávné smlouvy, a taková nemá v mezinárodním právu podporu. Poškozená strana se neměla zúčastnit, kdežto obmyšlený stát byl dokonce hostitelem jednání. Skandál.

  Beneš vzal na sebe velké riziko. Nenařídil našim dvěma diplomatům zavřeným tehdy v mnichovském hotelu pod policejní kuratelou, aby se do jednání konference hleděli dostat za jakoukoli cenu. Jejich internace naopak našim záměrům vyhovovala. Bylo třeba, aby jednání proběhlo o nás bez nás.

  Beneš spolehl na válku a na to, že velmoci tak dostanou rozum. Stalo se. Realita je všechny dostala. Museli se mnichovských závěrů vzdát. Proto dnes nemáme státní hranici u Plzně, u Mělníka a u Chocně. Protože to by velmoci prostě neobhájily. (Žvásty o ztrátě státnosti však tento paskvil vlastně opět přivolávají!)

  Právník a politik Beneš kalkuloval s každým písmenkem platné čs. ústavy. Jeho abdikace byla důsledkem mimořádné situace, nespravedlivé mnichovské dohody, rovněž volba Háchova nebyla pak právním aktem zcela svobodného státu.

  Čili Benešovo presidentství legálně trvalo a končilo podle tehdejší ústavy roku 1942. Ovšem vzhledem k mimořádné situaci na území ČSR bylo (opět v duchu ústavy) automaticky prodlouženo až do doby, než se bude moci sejít čs. Národní shromáždění k volbě nové hlavy státu. To všechno po dobu války platilo.

  Všechny státoprávní akty, které se udály po mnichovském ujednání, měly tím pádem nulovou legitimitu. Republika trvala. Nebylo ani odtržení pohraničí, ani samostatný Slovenský stát, i když ten sám o sobě byl tehdy ustanoven zcela v duchu zákonů.

  Po osvobození jsme se vrátili do normálu. Hranice byly jasné, mimořádná právní opatření (tzv. dekrety) byla potvrzena parlamentem, zločiny našich občanů byly souzeny dle práva jako zrada, v to počítaje i hříchy Tisovy atd. A volba Beneše presidentem po válce? I ta byla v pořádku. Ta samá osoba může být zvolena podvakrát za sebou.

  Politická předvídavost a genialita Edvarda Beneše nás udržela ve hře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesouhlasím, protože:
   K událostem v září a říjnu 1938!
   Události druhé poloviny září vyvrcholily 30. září přijetím usnesení Mnichovské dohody presidentem a vládou bez právní výhrady. Povšechný „protest“, který československá vláda při té příležitosti tlumočila celému světu, nelze považovati za „výhradu“ v juristickém smyslu. (Prof. dr. František Weyr, 1945) Rozkaz armádě k vyklizení území cizí moci vydal vrchní velitel československé branné moci – president republiky Edvard Beneš.
   President Edvard Beneš provedl – ve spolupachatelství s vládou – státní převrat, čímž se dopustil velezrady. Skutečnost, že v době nejvyššího ohrožení republiky vůbec nesvolal zasedání Národního shromáždění, svědčí o tom, že se na možnost státního převratu promyšleně připravoval. K tomu cituji z patrně nejlepší práce věnované Mnichovské dohodě (Čelovský, Bořivoj. Mnichovská dohoda 1938. Vyd. 1. Šenov u Ostravy: Tilia, 1999. 472 s. ISBN 80‑86101‑19‑3):
   Předchozí úvahy neúprosně vedou k závažné konsekvenci: V exilu Edvard Beneš nemohl být presidentem trvající první československé republiky; jednak proto, že tato na přelomu září a října 1938 zanikla, jednak proto, že on k presidentskému úřadu v ní již nebyl způsobilý. Kromě toho po své abdikaci 5. října nebyl již ani presidentem druhé československé republiky. Byl pouhým samozvancem. Tím se ovšem tzv. dekrety presidenta republiky ocitají v právním vakuu, nehledě ke skutečnosti, že ani v Ústavě 1920 pro ně není právní opory.
   Takže je lepší si vše dohledat než blahořečit na zrádce E. Beneše.


   Vymazat
  2. 16:24- Opravdu lahůdka: " Prezident Edvard Beneš provedl-ve spolupachatelství s vládou-státní převrat, čímž se dopustil velezrady." Jste jednička v logice myšlení! Nebo jen "papouškujete", nepřesně jiné?

   Vláda se sesadí sama sebou převratem je na cenu.

   Vymazat
 15. 23:02 Venda Havel prezidentoval tuším 4 x, když se chce, všechno jde.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.