Reklama

pátek 13. března 2020

Bergamo v obležení: svědectví lékaře z centra epidemie - Překlad zprávy doktora Daniela Macchiniho z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergamu

Nemocnice v italském Bergamu
- příjem pacienta ve vážném stavu
Marian Kechlibar
13. 3. 2020   blog autora
Bergamo znají čeští turisté hlavně jako velké letiště nedaleko Milána. Do města samotného zavítá jen málokdo, i když má pěkné středověké centrum. V posledních dnech se ovšem Lombardie dostala na stránky novin kvůli tomu, že zde propukla epidemie koronaviru. Italská vláda čerstvě vyhlásila nad oblastí karanténu.


Daniele Macchini je chirurg pracující v nemocnici Humanitas Gavazzeni v Bergamu. Šestého března umístil na svůj Facebook dost syrovou zprávu z aktuálního „bojiště“. Na její anglický překlad jsem narazil o pár dní později.

Nějakou chvíli jsem – podobně jako Macchini – váhal, zda ji přejít mlčením nebo ne. Nakonec jsem se, z podobných důvodů jako on, rozhodl zveřejnit její český překlad.


Do té míry, do jaké se mi to podařilo ověřit, nejde o žádný hoax. Lékař toho jména existuje, pracuje tam, není známo, že by jeho účet na FB někdo hacknul. Jeho text převzala i větší média jako regionální vydání Corriere della Sera a Il Giornale.

Proto si myslím, že je na místě zprostředkovat jeho perspektivu i českým čtenářům. Je víceméně konzistentní s tím, co k nám proniklo z Číny, a nemyslím si, že by šlo o šíření paniky. Nakonec jde o zprávu z epicentra epidemie na evropském kontinentě, kde samotná italská vláda omezila veřejný život.

(Najdete-li chybu v překladu, dejte mi prosím vědět. Překládal jsem z anglického překladu a konzultoval přitom automatický překlad z italštiny pomocí Google Translate. Nejsem lékař a nedokážu posoudit přesnost termínů či některých tvrzení. Na druhou stranu, i sám autor je chirurg, nikoliv odborník na virová onemocnění, takže nějaké nepřesnosti můžou být i v jeho původním textu.)

Dále hovoří Daniele Macchini, 6.o března 2020, Bergamo. Některé pasáže jsem vytučnil já.

V jednom z těch e-mailů, které neustále dostávám od vedení nemocnice, byl odstavec „jak se chovat zodpovědně na sociálních sítích“. Obsahoval nějaká doporučení, na kterých se všichni shodneme. Dlouho jsem uvažoval, co vlastně napsat o tom, co se tu děje, a jestli to vůbec napsat. Nakonec jsem usoudil, že nezodpovědné by bylo mlčet. Pokusím se tedy sdělit laikům, těm, kdo žijí v určitém odstupu od naší reality, co se děje v Bergamu ve dnech epidemie Covid-19. Chápu, že je potřeba zabránit panice, ale pokud nedokážeme rozšířit informaci o tom, co se děje a jak je to nebezpečné – a pořád vidím lidi, kteří ignorují doporučení a lidi, kteří se scházejí a stěžují si na to, že nemůžou do posilovny nebo zahrát si fotbal – běhá mi z toho mráz po zádech. Rozumím tomu, že vzniknou hospodářské škody a také mne to trápí. Po téhle epidemii bude těžké se zase „rozjet“. Ale i tak, kromě toho, že ekonomicky ničíme naši Národní zdravotní službu, jsou věci důležitější, a jsem velmi znepokojen tím, že zatím nebyla ustanovena karanténa v oblastech Alzano, Lombardo a Nembro, i když to region požadoval. (Rád bych zdůraznil, že jde čistě o můj osobní názor.)

Minulý týden jsem byl překvapen reorganizacemi, které v celé nemocnici proběhly, zatímco náš současný nepřítel se ještě skrýval ve stínu: jak se oddělení vyprázdnila, odložitelné činnosti byly přerušeny, jednotka intenzivní péče uvolněna a rozšířena o tolik lůžek, kolik se jen šlo. Tahle náhlá přeměna vytvořila na chodbách nemocnice atmosféru přízračného ticha a prázdnoty, které jsme nerozuměli; čekání na válku, která ještě nezačala, a u které jsme si mnozí (včetně mě) nebyli jistí, zda přijde a s jakou zuřivostí. (Poznámka: všechny tyhle přípravy se děly bez pozornosti veřejnosti, zatímco v některých novinách se drze psalo, že soukromý sektor nic nedělá.)

Pořád si ještě vzpomínám na svoji noční službu před týdnem, kdy jsem si neodpočinul ani na chvíli a čekal jsem na telefonát z našeho oddělení mikrobiologie. Čekal jsem na výsledky testů našeho prvního podezřelého pacienta a přemýšlel jsem o tom, jaké důsledky to bude mít pro nás a pro nemocnici. Když o tom přemýšlím zpětně, moje rozrušení z jednoho možného případu bylo skoro směšné a nepřiměřené. Situace teď je dramatická. Jiné slovo mě nenapadá. Válka vypukla a bitvy zuří nonstop celé dny a noci. Jeden za druhým se nešťastní lidé objevují na pohotovosti. Mají daleko horší příznaky než komplikace chřipky. Neříkejte už prosím, že je to jen těžká chřipka. Za dva roky, které pracuji v Bergamu, jsem zjistil, že lidi nechodí na pohotovost bezdůvodně. Tentokrát taky ne. Dodrželi doporučení: týden nebo deset dní doma s horečkou, nechodit ven, aby se předešlo šíření nákazy, ale už to prostě nezvládají. Nemůžou dýchat, potřebují kyslík. Léků na tenhle virus je málo.

Průběh nemoci záleží na našem organismu. Můžeme jej jenom podpořit v situaci, kdy už nedokáže bojovat sám. Přiznejme si to: vesměs doufáme v to, že se naše tělo zbaví viru samo. Antivirové terapie jsou v případě tohoto viru ve stadiu pokusů a poznáváme jeho chování za běhu. Zůstat doma, dokud se symptomy nezhorší, nemá vliv na prognózu. Teď k nám nicméně dorazila dramatická potřeba nemocničních lůžek. Oddělení, která se předtím vyprázdnila, se teď rychle plní. Na cedulích, kde jsou jména pacientů a barevné označení podle toho, na které oddělení patří, je teď jenom červená barva, a místo chirurgického zákroku je tam napsána diagnóza, která je pořád stejná: oboustranný intersticiální zápal plic. A teď mi řekněte, který chřipkový virus způsobuje takovou tragédii.

Protože to je ten rozdíl (teď se dostanu k technikáliím): u klasické chřipky, kromě toho, že se nakazí menší množství lidí v průběhu měsíců, je méně komplikovaných případů. Jen tehdy, pokud virus zničí ochranné bariéry v našich dýchacích cestách a umožní baktériím, které normálně žijí v horních dýchacích cestách, aby zaútočily na průdušky a plíce, nastává těžší onemocnění. Covid-19 způsobuje banální chřipkové příznaky u mnoha mladých lidí, ale u mnoha starších (a nejen u nich) se rozvine skutečný SARS, protože virus dokáže vnikat přímo do plicních sklípků a infikuje je, čímž ztrácejí schopnost vykonávat svoji funkci. Výsledkem je plicní nedostatečnost, která je často vážná a po několika dnech hospitalizace nemusí stačit ani obyčejné podávání kyslíku. Je mi líto, ale jako doktora mě neuklidňuje to, že nejtěžší případy jsou starší lidé s jinými nemocemi. U nás je starých lidí nejvíce a je dost těžké najít někoho nad 65 let věku, kdo nebere aspoň prášky na vysoký tlak nebo na cukrovku.

Taky vás můžu ujistit, že když vidíte mladé lidi intubované na jednotkách intenzivní péče, nebo ještě hůře v ECMO (přístroj pro ty nejhorší případy, který vysává krev, okysličuje ji a vrací ji do těla, v naději, že se plíce zase uzdraví), veškeré sebevědomí ohledně toho, že jste mladí, vás přejde. A pořád se přitom najdou lidi na sociálních jejich normální životní zvyky dostaly dočasnou stopku – ačkoliv kolem probíhá katastrofální epidemie. Už nejsme chirurgové, urologové, ortopedi, jsme jenom lékaři, součást jednoho velkého týmu, čelícího vlně tsunami, která nás zavalila.

Případy se množí, denně máme 15 až 20 nových hospitalizací z toho samého důvodu. Výsledky z laboratoře chodí jeden za druhým: pozitivní, pozitivní. Pohotovost se hroutí. Improvizujeme, všichni pomáhají na pohotovosti. Rychlý brífink ohledně toho, jak se užívá počítačový systém a o pár minut později už jsem zase dole, vedle dalších vojáků na téhle válečné frontě. Na počítačových obrazovkách stojí pořád to samé: horečka, dýchací obtíže, horečka, kašel, nedostatečná funkce plic a tak dále. Vyšetření a radiologie s pořád těmi samými závěry: oboustranný intersticiální zápal plic. Všichni potřebují hospitalizaci, někteří potřebují intubovat a jdou rovnou na jednotku intenzivní péče. Pro některé už je pozdě. Intenzivní péče je plná a vytváříme nové. Každý dýchací přístroj má cenu zlata: používáme přístroje z operačních sálů, kde teď utichla všechna odložitelná aktivita, a z operačních sálů se staly nové jednotky intenzivní péče.

Je až neskutečné, nebo aspoň tady, v případě nemocnice Humanitas Gavazzeni (kde pracuji), jak vůbec bylo možné zorganizovat a připravit v tak krátkém čase zdroje pro zvládání katastrofy těchto rozměrů. Každé rozdělení lůžek, místností, personálu, směn a úkolů se každý den znovu přehodnocuje, abychom našli ještě více možností. Dříve prázdná „oddělení duchů“ jsou teď plná a dělají pro své pacienty všechno, co můžou, ale začíná nás schvacovat vyčerpanost. Všichni jsme vyčerpaní, vidím příznaky vyčerpání i na tvářích, na kterých jsem je dříve neznal. Vidím lidi, kteří zůstávají na místě i když skončí jejich přesčas. Vidím solidaritu od kolegů, kteří zajdou za internisty a ptají se jich, co můžou udělat, nebo se nabídnou převzít čerstvě přijatého pacienta. Doktoři posunují postele a převážejí pacienty, podávají léky místo sester. Plačící sestry, protože nedokázaly zachránit každého, záznamy vitálních funkcí pacientů, ve kterých už je zapsán jejich definitivní osud. Už nemáme žádné směny ani rozvrhy služeb.

Náš společenský život přestal existovat. Před několika měsíci jsme se s manželkou rozešli a ujišťuji vás, že jsem se vždycky snažil o to, vidět svého syna, i po noční směně, i kdybych kvůli tomu šel spát později. Ale už skoro dva týdny jsem dobrovolně bez kontaktu se svým synem i dalšími rodinnými příslušníky, protože se bojím, že je nakazím, a že oni pak nakazí moji starou babičku nebo jiné příbuzné, kteří mají zdravotní problémy. Mám pár fotek svého syna, dívám se na ně se slzami v očích, dokázali jsme udělat pár videohovorů.

Mějte taky trpělivost. Ano, nemůžete jít do divadla, muzea nebo do posilovny. Buďte milosrdní vůči těm zástupům starých lidí, které byste mohli zabít. Vím, není to vaše vina, ale vina těch, kdo vás přivedli na myšlenku, že se to přehání. A i tohle svědectví se lidem, kteří žijí daleko od epidemie, může zdát jako přehánění. Ale prosím vás, poslechněte nás, opouštějte domov jenom v naprosto nezbytných situacích. Nechoďte davově do supermarketů pro zásoby, to je to nejhorší, když se koncentrujete, pak vzrůstá riziko nákazy od lidí, kteří ani nevědí, že jsou infekční. Můžete tam jít mimo špičku. Máte-li obyčejnou roušku (dokonce i takovou tu pracovní), vezměte si ji. Neshánějte FFP2 a FFP3. Ty jsou určeny nám a začínáme jich mít nedostatek. Už teď jsme museli optimalizovat jejich použití jen pro některé situace, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace vzhledem k tomu, že je jich všeobecně málo. Kvůli nedostatku ochranných prostředků jsme já a moji kolegové neustále vystaveni riziku nákazy, i přesto, že se snažíme. Někteří kolegové už nakazili svoje příbuzné a někteří jejich příbuzní už bojují o život. Jsme tam, kam byste se báli vkročit. Snažte se o to, abyste sem vkročit nemuseli.
Řekněte svým starým či nemocným příbuzným, ať zůstanou doma. Doneste jim potraviny. My takovou možnost nemáme, je to naše práce. To, co v posledních dnech dělám, není vlastně moje zaměření, ale dělám to i tak a budu to dělat tak dlouho, dokud budou splněny základní principy: pomáhat nemocným, aby se cítili lépe a uzdravovali se, nebo aspoň zmenšit utrpení a bolest těch, kteří se uzdravit nemohou. Moc se nebavím s lidi, kteří nás dnes označují za hrdiny a ještě včera nám nadávali a podávali na nás stížnosti. Jakmile všechno přejde, zase nám budou nadávat a podávat na nás stížnosti. Lidé zapomínají rychle.

A dnes nejsme ani hrdinové, je to naše práce. Už dřív jsme riskovali každý den: když ponoříme ruce do krvavého břicha někoho, o kom ani nevíme, jestli má HIV nebo žloutenku typu C. Děláme to i tehdy, když víme, že HIV nebo hepatitidu C mají. Když operujeme pacienta s HIV a pak měsíc bereme prášky, ze kterých je nám celý den na zvracení. Když se strachem otevíráme výsledky krevního testu potom, co jsme se omylem píchli jehlou, a doufáme, že tam nic nebude. Je to naše práce a naše emoce, dobré či špatné, musíme s nimi žít. Naším konečným cílem je být užitečný každému. Teď ale zkuste něco takového taky: svými činy můžeme ovlivnit životy či smrt několika desítek lidí. Vy, svými činy, ovlivníte daleko více lidí. Prosím, sdílejte tuto zprávu. Musíme rozšířit povědomí o tom, co se tu děje, aby to nezachvátilo celou Itálii.27 komentářů :

 1. A po Evropské unii ani vidu a ani slechu. Pandemie viru jenom dokazuje, že EU je salonní a naprosto zbytečná instituce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano,ano. Je, vždy byla a bude pokud nebude zrušena.
   Jé, je to nám zbyde miliard na potřebné věci a to jen z platů "prací" sedřených europoslanců.

   Vymazat
  2. Úplné uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Světová zdravotnická organizace (WHO) je navíc nevnímá jako nejefektivnější opatření v boji proti koronaviru. Prohlásila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová s odkazem na Česko a další země, které v posledních hodinách v rámci prevence šíření koronaviru přestávají přes své hranice pouštět cizince.

   To je svině! EU má přednost před životy a zdravím lidí!

   Vymazat
  3. Už týden říkám v hospodě: "Na co máme EU? Pomůže nám?" Odpověď byla: "Do hrobu." Funkce v EU jsou jen proto, aby to vypadalo demokraticky. Co EU proti koronaviru udělala? Ani prohlášení nebyla schopna vydat. Divíte se, když to vede Uršula "Brokovnice". Byla ministryní obrany Německa a co německý vojáci o ní říkají? Najděte si to, budete jen žasnout. Kdo vypadne z EU, bude se mět dobře.

   Vymazat
  4. Použití biologických zbraní je velmi obtížně prokazatelné. Ti co je vaří ve svých ďábelských kuchyní se s nimi rozhodně nechlubí. A pokud útočník neudělá nějakou fatální chybu, nikdy se nepřizná.
   Ale už jsem se několikrát setkal s názorem lidí znalých problematiky, že tento virus není dílem přírody, ale člověka.

   Vymazat
 2. Na čínském ministerstvu zahraničí připustili, že za epidemií koronaviru v Číně stojí američtí vojáci!

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020031311641785-na-cinskem-ministerstvu-zahranici-pripustili-ze-za-epidemii-koronaviru-v-cine-stoji-americti-vojaci/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V loňském říjnu v čínském Wu-chanu probíhaly Světové armádní hry (Military World Games), kterých se zúčastnila i americká vojenská delegace. Ta byla součástí 300členné skupiny amerických sportovců.

   První známý případ nákazy novým koronavirem se objevil v čínské provincii Chu-pej již 17. listopadu, píše hongkongský list South China Morning Post.

   Chu-pej je provincie v Čínské lidové republice s hlavním městem Wu-chan

   Vymazat
 3. Takže - sečteno a podtrženo, zemřeme nejspíš všichni? Když nic nepomáhá a není účinné ( jestli tomu správně rozumím?) Přežijí jen politici, pracháči, bohatí a vlivní? A co všichni ti zubožení a zbídačelí a vyhladovělí migranti, kteří teď zuřivě dorážejí na Řecko a mají za sebou útrapy z cest - mezi nimi se koronavirus nešíří? A všichni ti teroristé, ať již operují kdekoliv (Afghanistan, Syrie, Lybie, Jemen) mají špičkovou ochranu proti virům? Teoreticky na prvním místě by měl koronavirus začít řádit mezi nimi - ne? Bez lékařského ošetření, bez testů, bez léčení.... nějak tomu všemu nerozumím. Asi nemám potřebný IQ.

  OdpovědětVymazat
 4. Jaký je to rozdíl: čínské letadlo, přesto, že je Čína nejvíce postiženou zemí, dovezlo do itálie zdravotnickou pomoc a americká letadla bombardují cizí zemi.Je potřeba si tento moment připomínat.

  OdpovědětVymazat
 5. Mnoho úspěchů vojenskému cvičení "Defender Europe 2020", když tak NATO pečuje o to, aby se ona všestranně zaostalá, nekulturní a nedemokratická Ruská federace nezmocnila té rozvinuté, demokratické Evropy, vedené orgány EU k ještě skvělejší budoucnosti.
  Pokud ovšem nebude corovirus SARS-CoV-2 rychlejší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lépe jste to nemohl napsat. A také by mne zajímalo jak při tom srocení vojsk provozují tu prevenci proti koronaviru. Zřejmě tak, že až ho chytí, tak ho pro výstrahu zastřelí.

   Vymazat
  2. Kdyby ty peníze co stojí Defender, páni lampasáci raději investovali do zdravotnictví, tak by pomohli lidem. Kdyby měli zaplatit za uhlíkovou stopu, kterou manévry vytvoří, tak by zbyla pěkná hromádka třeba na soláry. Mimochodem, proč už nepiští proti manévrům Gréta ? I to dokládá, že její aktivita je řízená a ne upřímná.

   Vymazat
 6. Bohužel, tohle čtení se k těm, kteří se chovají nezodpovědně, nedostane, a pokud ano budou to považovat za vtip a hysterii.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejlepší by bylo, dát navždy do karantény USA jako nejnebezpečnější virus na světě. Nedovedu si představit a jímá mně hrůza při pomyšlení, že daleko od svého území rozpoutají válečné peklo a je jim lhostejné utrpení lidí v Rusku nebo v Evropě co způsobí. Teď by si měli politici uvědomit při zoufalé snaze zastavit šíření nemoci k čemu je USA a NATO vlastně nutí a říct dost. Je to jako poslední varování před překročením pomyslné čáry.

  OdpovědětVymazat
 8. Takový útok jsem nezažila, říká politička, kterou urazil Babiš

  Na co tam je? Jsou dvě věci: 1.Na nic a 2. … doplňte si sami. Takových politiků je v ČR, V EU a i jiných státyech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neba tím Babiše, ale dnes jeho číny schvaluji.

   Vymazat
 9. Koukám, že bezpečnostní opatření se služebnictva germánů nedotknou!

  „Po telefonické domluvě s rakouským ministrem vnitra jsme se dohodli, že tu hranici zvedneme na 100 kilometrů. Týká se to všech lidí, kteří pracují v příhraničí,“ řekl vicepremiér Hamáček. Opatření se týká tzv. pendlerů, kteří pracují za hranicemi. Vycestovat mohli původně do 50 kilometrů od hranic.
  Pendleři nebudou na hranicích ani testováni na koronavirus, k přejezdu jim stačí potvrzení od zaměstnavatele!
  Přitom právě Německo je nejzasaženější zemí s naprosto neschonou vádou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. „Celá řada nemocnic a ústavů zdravotní péče v Rakousku, které jsou pod tlakem, spoléhá na české pracovníky,“ zdůvodnil na dnešní tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček, proč se prodloužila vzdálenost pro pracovníky jezdící do zahraničí z 50 na 100 kilometrů.

   To znamená, že ty nerizikovější osoby můžou volně přes hranice a budou to tahat sem! To pak všechny bezpečnostní opatření postrádají smysl. Proč je u sebe na přechodnou dobu Rakušani neubytují?

   Vymazat
  2. Pan ministr Hamáček to přehnal s pomocí Rakousku díky rozšíření pásma pro pendlery (zdravotní sestry) na 100km. Určitě, jako šéf Vnitra ví, to co lze přečíst na Info.cz, že ve Vídni chystají obr lazaret. Určitě uvítají čes. zdravotní sestřičky, které nám pak budou chybět. Tak si ochranu národa nepředstavuji. Navíc i distribuce ochran ze skladů je příliš zdlouhavá. Vždyť vytvořit pořadník i s prioritami lze na PC a následně podle dodávek zadávat rozvoz není problém. Lze to zajistit i s minimem úředníků Poraďte se s partou od "mýtného".

   Vymazat
  3. Máte pravdu. Pendleři si musí vybrat, zda budou žít u nás, nebo za čárou... A za své! Ne je dotovat z našich daní. Ať je "odškodňují" tam, kde odevzdávají plody své práce. V ČR to není.

   Vymazat
  4. 8:24
   Souhlasím, hlávně ať se už nevrací těch 200 000 našich turistú, kteří jsou ještě v zahraničí. Jen si představte, kdyby byla nakažena jen 1/3 z nich a samozřejmě riziko se zvyšuje i dopravou. Hamáček se na řešení krize nehodí.
   Jsem jen realista.

   Vymazat
 10. Eu vyléčí pouze virová kůra. Kdyby vychcípala celá slavná komise, byl by to hromadný dobrý skutek. Evropě by se velmi ulevilo.

  OdpovědětVymazat
 11. Koronavirový pás způsobil šok
  12. 3. 2020 Janinna žádný komentář koronavirus, svět
  Koronavirus útočí v přesně specifikovaných parametrech?
  Koronavirový pás způsobil šok: proč právě tyto země byly zasaženy.


  https://www.pokec24.cz/nezarazene/koronavirovy-pas-zpusobil-sok/

  OdpovědětVymazat
 12. Korona - Čína vs Evropa.
  https://www.youtube.com/watch?v=jJkYAvqWiUI

  OdpovědětVymazat
 13. Číňané pro Svět zveřejňují důležité informace z výzkumu nákazy Covid-19 s použitím pravidla, chytrému napověz a postupně přitvrzují a blbé už přímo nakopávají ...
  Novinky.cz záslužně převzaly a přeložily v tom směru následující důležité informace a jedině za to je lze pochválit
  https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/koronavirus-zmutoval-do-dvou-typu-toho-agresivnejsiho-ubyva-tvrdi-cinane-40315704
  https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/cinsti-vedci-zjistili-jak-koronavirus-sars-cov-2-napada-lidske-bunky-40316360

  A snad někomu dojde o co jde. Hlavně by to mělo dojít lékařům znalým v biologickém výzkumu objevených léčebných metod jedné nemoci, které jsou podobné mechanismu uvedenému v druhém článku a využívaných virem k navázání a proniknutí do hostitelské buňky.
  A když se k tomu domyslí že jsou dva kmeny viru podle prvního článku a že jeden kmen viru to navázání a proniknutí do buňky bezproblemově zvládá a druhý kmen viru to už zvládá méně jako třeba chřipka, tak jsme k něčemu odsouzeníhodnému nekonspiračně došli ...
  Budeme vědět že kmen hlavně toho zlého viru je nutné testovat a i rychle lze přijít na to, jak proniknutí tohoto viru do plicních buňek inhibovat -blokovat ...

  Tady je článek, kde náš biolog něco zatušil, ale hraje si jenom na špatného prognostika ..
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zle-vyhlidky-pro-Cesko-Tisice-nakazenych-a-pul-roku-problemu-Odbornik-rekl-jak-to-muze-skoncit-616858

  OdpovědětVymazat
 14. Koronavírus je tragédia. Ľudstvo si nahovára, že je všemocné a zabudlo na jediného Všemohúceho. Prosím Ho a dúfam, že za tú hroznú cenu mnohých ľudských životov si človek znova uvedomí svoju zodpovednosť nielen za seba, ale aj za druhých a že sa rozpadne EÚ - ten bič Európy.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.