Reklama

neděle 22. března 2020

Chmelár o prohlášení Stoltenberga – Je to šílené a nepříčetné

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár
22. 3. 2020  FB a ČNL
Slovenský politický a mediální analytik, publicista a občanský aktivista Eduard Chmelár na své facebookové stránce reagoval na prohlášení generálního tajemníka severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, že NATO žádá od členů 'plnění závazků ' ke zvýšení vojenských výdajů na 2 procenta HDP i v době pandemie koronaviru.Chmelár charakterizoval tento prohlášení ve svém příspěvku na Facebooku jako „šílené a nepříčetné“.

„V situaci, kdy světová ekonomika a všechny složky společnosti od podnikatelů a zaměstnanců přes nemocnice a školy, až po divadla nebo sportovní kluby bojují o přežití, nějaký fanatik zvolal, že nejdůležitější je v tuto chvíli je vyzbrojování i za cenu lidských životů,“ píše analytik.

Podle něho tato situace odhalila pravou tvář Severoatlantické aliance jako nikdy v historii a jde také o Starý svět a jeho vůdce, který, čím více umírá, tím agresivnější je.
„Mentalita těchto lidí vůbec není schopna pochopit, že naopak budeme muset drasticky snížit vyzbrojování, abychom se mohli vyrovnat s důsledky pandemie (protože to nebyla poslední), klimatické krize, sociálních problémů. Potřebujeme kompetentní lidi, kteří se dokážou postavit šílencům, kteří vedou náš svět do propasti,” okomentoval Chmelár.

V souvislosti s tím má politik „velmi chmurné vyhlídky“, protože v čele ministerstva obrany je člověk, který chtěl v kampani ukotvit dvě procenta HDP v ústavě. Podle něho, Jaro Naď je osoba, kterou si vybralo americké velvyslanectví, které nepředstavuje zájmy Slovenské republiky, ale Spojených států.

„Mnozí se oprávněně obávají, že hlavním úkolem je dostat na naše vojenská letiště americké vojáky (jak se stalo po výměně levicové vlády v Řecku) a někteří z nich utěšují, že během kampaně popřel, že by americká základna měla být vytvořena na Slovensku,“ napsal.

Na závěr svého příspěvku uvádí, že historicky militarismus je poslední etapou zneškodněné civilizace. Pokud bude Evropa dodržovat pokyny Stoltenberga a Trumpa, vydá se na pochod do pekla a stane se geopoliticky irelevantní, to je to, co bylo již ve středověku.

Podle jeho slov je skutečně trapné, že oficiální evropská diplomacie shledala hlavní příčinu veřejné nespokojenosti s činností EU v době pandemie v „rozsáhlé dezinformační kampani ruského státu a proruských médiích“.


„Nepotřebujete mnoho intelektu, abyste dospěli k tomu, že tato chorobná konspirace, kterou Miroslav Beblavý probouzí, je kompletně vymyšlená. Opravdu chcete, aby někdo s plnou vážností argumentoval tím, že Putin tak může za neplodnost italské, španělské, francouzské a britské vlády v opatřeních na boj proti této nemoci?” píše publicista.

Podle něho, EU nyní je jako despotická hlava rodiny, která hystericky říká svým členům, co pro ně udělala. „Místo toho, aby hledala příčiny vlastního selhání, ukazuje prstem na vnější a vnitřní nepřátele, ale cesta k záchraně Evropy, kterou všichni potřebujeme, tak nevede,“ podotkl Chmelár.

„Obyčejní lidé nepotřebují války a výzbroj,“ uzavřel politik.

32 komentářů :

 1. Vzhledem na to, že Rusko bylo označeno za největší hrozbu západního světa, a ten je momentálně do značné míry ochromen epidemií, je nutno vsadit na společné ozbrojené složky, které byly za tímto účelem vytvořeny. Těmito složkami je NATO. Pro mě to je celkem logické. Slovensko zcela určitě požadavky splní. Již teď nakupuje velké množství stíhaček F16 (platba předem) a bude objednávat další výzbroj. Nepochybuji, že jednou koupí i torpédoborec nebo ponorku. Vezměme si příklad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusko má asi 20x menší zbrojní rozpočet, než NATO. Je téměř stoprocentní pravděpodobnost, že neohrozí sebe ani své sousedy, pokud proti němu sami nezahájí nějakou agresi. Naopak Rusům jen hospodářsky pomůže, pokud nebude muset zbrojit tolik jako doposud. Z toho vyplývá logický závěr: Nepotřebujeme torpédoborce ani ponorky, nepotřebujeme ani stíhačky F16 a jen velmi málo potřebujeme vojáky, kteří slouží téměř výhradně k okupaci cizích zemí. V situaci, v jaké jsme, je nezbytné snížit výdaje na zbrojení jen na udržení vojenské techniky v provozuschopném stavu a vojáky vrátit domů, aby pomohli s distribucí zdravotnického materiálu, ve zdravotnických službách a v krajním případě na blokádu oblastí v karanténě. Tím ušetříme dostatek peněz, abychom nemuseli plakat nad finanční devastací České republiky.

   Smazat
 2. Připomíná mi to dotaz Josepha Geobbelse : "Chcete totální válku?", "Chcete ještě totálnější válku?". Nechceme, máme jiné starosti, než se chystat na úplně ty samé lidi, jako my, akorát, že někde v Rusku. Napřed jim tam vadil politický systém, teď jim vadí jeho pouhá existence. Vždyť oni ti komunisti nekecali, když tvrdili, že NATO je útočný pakt.
  " Nepřátelé, na západě, zbraně na nás chystají, že naši vlast milovanou, se zemí nám srovnají". To je část poměrně výstižného popěvku ČSLA.

  OdpovědětSmazat
 3. Stoltenberg by měl jít příkladem. Odložit roušku a jít ošetřovat nemocné na infekční oddělení. S nasazením vlastního života léčit možné budoucí vojáky a mecenáše jeho vyzbrojovacího programu.
  Tady vidíme, do jakého spolku jsme se to dali. Zemanovi vytýkají kde co. Ale to, že nás zavedl do spolku agresorů a ulhaných gaunerů, to mu nikdo o hubu neomlátí. Mimo jiné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 15. dubna 1998 přistoupení ČR do NATO:
   https://www.natoaktual.cz/ceska-republika-a-nato-0us-/na_zpravy.aspx?y=na_summit/cr-a-nato.htm
   Premiérem tehdy byl tehdy Josef Tošovský. Jeho vláda:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Vláda_Josefa_Tošovského

   Smazat
  2. Zhnusený,jste hlupák,když píšete,že do NATO nás zavlekl Zeman,když to byl Venca Flaška,za Zemana jsme šli do EU,tak pište pravdu,nebo mlčte.

   Smazat
 4. Stoltenberg je neuvěřitelný " slouha USA " , svou servilitou překonává i slouhy ČR na Ministerstvu obrany/ strukturách NATO ( Vondra, Parkanová, Barták, Metnar, Pavel, Šedivý) a to je co říci. Od Nora jsem to tedy fakt nečekal.

  OdpovědětSmazat
 5. Nevím, jak nás ubrání obranný pakt NATO až vyrazíme na Rusko. V čem tkví ta obrana. Neustálé provokace proti této zemi. Ještě nikdo neřekl čím např. náš stát Rusové ohrožují, co na nás chtějí. Nutí nás jít cestou komunizmu, mají na nás nějaké územní požadavky, vyhrožují nám? Čím? jasně Putin řekl, že Česko je pro Rusko naprosto bezvýznamnou zemí, jak v oblasti politické tak hospodářské. Stále ještě k nám teče jejich ropa a plyn za rozumné ceny. Až k nám ten ruský plyn poteče z Německa, bude hůř. A to že nás kvůli Ukrajině, přes kteru k nám to teče odkrouhnou, tomu věřte. Praha si Pojmenovala náměstí po ruském občanovi. Alespoň něco pro porozumění mezi oběma státy děláme. Jen, že za pár let nikdo nebude vědět, kdo ten Němcov byl.A nevěřím, ře jednou, jak tu někdo napsal, že naše vojska jako vítězové budou defilovat na Rudém náměstí pod vedením generála Pavla, Langšádové, Hřiba, Novotného... Nepovedlo se to Napoleonovi(i když do Moskvy se dostal ale nikoli dobyl) nepovedlo se to Hitlerovi, nepovede se to ani nám. Z NATO se těžko dostaneme, na to nemáme těžké váhy ale snad by jsme nemuseli být tak aktivní. I Francie z této organizace odešla, a stala se pak jen přidruženým členem. Dnes už je zřejmě opět plnohodnotným. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli napadneme Rusko, potom to těžko nazvat obranou.

   Ačkoliv USA nazvali obranou i napadení Iráku a v případě Evropy šest zemí neustále křičí, jak jsou ohrožovány a napadány. Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Ukrajina, Gruzie. Díky nim je skutečně možné atak jaderným arzenálem nazvat v tuto chvíli obranou.

   Smazat
  2. Obrana proti Rusku znamená napadení Ruska, to je jasné jako facka. Nebudeme čekat, jestli náhodou nechtějí zaútočit, my to uděláme jako první. Je vyrobeno strašně moc zbraní a vyrábí se další. Nestačí se spotřebovat. S tom je nutno něco udělat. Pokud z toho bude ještě i profit, zrádce ten, kdo to neudělá.

   Smazat
 6. Jsem pro zvýšení rozpočtu armádě!!! Ať za ty peníze koupí všemožné ochranné pomůcky, které budou preventivně potřebné proti epidemiím, živelným pohromám, válkám a o tyto se starají a skladují. Dřív to dělalaly jednotky Ministerstva vnitra CO, ale ty nemáme, tak ať se stará armáda. Expediční sbory předělejme na obranné domácí sbory a budou užitečnější. Proč platit armádu za válčení v Afghanistanu,co tam vybojovala, když někdo vystrčil hlavu z úkrytu tak ji do ní někdo trefil.Užitečnější budou jako skladníci a v případě ohrožení národa čímkoli, mu budou nápomocni. A propó, jak se vůbec armáda zapojuje proti koronaviru? Možná, že by na vesnicích mohli pomoci rozvážet obědy roušky atd.. Ale zřejmě musí být zdraví na provokativní cvičení na hranicích Ruska.

  OdpovědětSmazat
 7. Pan Chmelár je skvělý politik a vlastenec chtít prachy když ještě ani krize nezačala a pandemie trvá je nehoráznost. Kecy o Ruském a Čínském nebezpečí si můžou strčit za klobouk.

  OdpovědětSmazat
 8. NATO si ta dvě procenta nezaslouží ! Mrhá s penězi, nedává je na kolektivní obranu a chce nás zatáhnout do kolektivního útoku. Toto opravdu není dobrý oddíl !

  OdpovědětSmazat
 9. Tedy ja se vazne divim,čemu se divite.Vy jste se probudil po 30 letech jako hrdina jedne detektivky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono to ještě mnohým nedošlo.Až jim to dojde tak bude buď pozdě a nebo to bude sakramentsky foukat. Ale ti mladí si musí nejprve natlouct,než pochopí.

   Smazat
  2. 10:44 Máte pravdu, není nad osobní zkušenost, když na rady nedají, ze všeho mají bžundu a věří všemmu jinému, než tomu co máme jako osobní zkušenost.
   Tak ať si ten "úsměv" řádně natlučou.
   Zase bude několik generací snad myslet hlavou.

   Smazat
 10. Veru tak pán Chmelár. Je to priame šialenstvo od tohoto priposraného mopslíka Trumpa, chcieť viac zbrojiť ke´d na prahu svetového spoločenstva stoji rovnako nebezpečný nepriateľ, tedy kontravírus (nazývám ho tak preto, že je to skutočný kontrarevolučná zbraň proti Číne.), ktorý ohrozuje ľudskú populáciu na celom svete Najvyšším štádiom kapitalizmu je imperialismus, ktorého predstaviteľom je v súčasnej dobe USA. Dnes už neexistuje SSSR a predsa sa USA a ich diktátor Trumf chovajú ako zločinný agresor proti suverennému štátu, akým je dnes Rusko. A rovnakí mopslíci ako Šedivý či Pavel strašia bezpečnostnými rizikami spoluprácu proti rovnakému nepriateľovi, akým je kontravirus.

  OdpovědětSmazat
 11. Rád bych si vzpomněl na slova velkého Henryho Kissingera, který prohlásil, že ve věku 96 let byl zklamán myšlenkami kapitalismu a považuje největší hřích USA za „systematickou destrukci jediného spravedlivého světa - Sovětského svazu“, kde „nový člověk se skutečně narodil ... homo sovietikus. „Tento muž byl o krok výše a je mi líto, že jsme tuto rezervu zničili. Možná je to náš největší zločin.“ Podle Kissingera ho chování jeho vlastních vnoučat přimělo k takové myšlence.
  Je zřejmé, že panika nad koronavírusem je opona, která zakrývá přerozdělování světové nadvlády nad ropu a další zdroje planety. Je to bitva, v jejímž důsledku vítězí buď světlo, nebo tma. Osobně věřím, že zvítězí světlo, dobro a rozum, Rusko a ti, kdo sdílejí naše hodnoty, zvítězí. Ruský svět vyhraje!

  OdpovědětSmazat
 12. Pán Chmelár je potreba povedať, že slovenským ministrom zahraničia je akýsi Kročko, ktorý je dlhodobo velvyslancom Slovenska v USA. To znamená, že je priamo v pazúroch CIA, a bude priamo vykonávateľom želaní USA na Slovensku. To je vlastne ďalší kontravirus v našej vlasti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jedno. Dosud tam taky byla podobná figura.

   Smazat
 13. Pčed pár dny Babiš při tiskovce řekl, že budeme muset odložit nákup BVP (bojová vozidla pěchoty) za 50 miliard. Okamžitě po skončení tiskovky ČT pustila ze záznamu vyjádření lidovce Bartoška, že ty 2 procenta musíme splnit basta flinta. Ten záznam byl nekvalitní a z tmavé místnosti. Může někdo lépe vyjádřit svou krvežíznivost? Nedá mi to připomenout starý Zemanův výrok, že lidovci jsou nejbližšími politickými spojenci socanů. Ještě se za to neomluvil.

  OdpovědětSmazat
 14. První příspěvek do diskuse v 6:36 k tomuto příspěvku považuji za velmi inspirativní. Proč nedoplnit výzbroj naší armády alespoň dvěma ponorkami. Kdo bude při celosvětovém konfliktu hájit Zemi France Josefa a nevybojuje ji zpět, když ne my? My, ve kterých - ruku na srdce - stále dřímá pocit příchylnosti k našemu bývalému historickému mocnářství. Cožpak to nebývali pravidelně naši selští synci, jejichž kosti zetlely v evropské půdě, bojujíce po staletí za „naše země“? A.Š.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Česko by mohlo mít dvě menší dieselové ponorky, jedna by se jmenovala Kladno a druhá Ostrava.

   Smazat
 15. A nebo ta dvě procenta dejme, ale ať jsou vidět na našich hranicích. Ona ta železná opona bude něco stát.

  OdpovědětSmazat
 16. Vsechny procenta at male ci velke tecou do USA formpu nakupu valecneho srotu Jejich tanky stoji v pousti po tisicich pripravene na distribuci slouhum vcetne Babise a Zemana .Hlavne si nedelejte iluse o zadnem politikovi prakticky nikde ve svete .Je to jen peclive vybrana skupina tleskacu a bezpaterniku .To ze Zeman blaboli stareckym hlasem neznamena ze je moudry a Babis je bilionar take vzesly z lidu ,ze? Kdyz je tak lidumilny ze tedy neda 10 % svych nasmelenych penez na chude A totez Trump a ostatni kteri na naivnosti lidu z podhradi zbohatli . To nejsou zadni lidumilove je to jen zidovska mafie ktera dodrzuje presne jejich zvyky vcetne vrazdeni .A ted dokonce ve velkem . Pamatujete na 7 zemi behem peti let .Zlocinci Bush Cheney Rumsfeld a za nimi zidovsti poradci kteri dokonce zavedli patecni snidane ve Whitehousu na pocest sabesu za Bushe ml.Vse se deje v zajmu Israele a to jejich snu mokreho "Velkeho"Kazdy kandidat na sebemensi funkce je velice peclive vybran a prokadrovan nezli se pusti do "voleb" do saskarny zvane democracie , kde nikdo za nic neruci lidi a vlady rotuji dle potreb a rad tech kdo to vse ridi a jejichz jmena nejsou viditelna .Proto od zmeny jmena necekejte nejake zmeny ,jsou to jen puppets na provazku.Na to musi prijit "Velky tresk " je to totiz podony virus jako Coronavieus

  OdpovědětSmazat
 17. A já žádám zvýšit výdaje na armádu , koupit za ně ledoborec a Sáša Vondra by dělal kapitána. Sice slabá náplast na jeho rozervané srdce za radar,ale i málo potěší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja bych mel celou posadku k nemu ,ale to by musela byt velka letadlova lod ,kde slouzi 7000 lidi a mozna ze by bylo potreba jeste doprovodna plavidla
   co jich je najednou-Havloidu .Treba kormidelnik by mohl byt Tupolanek .

   Smazat
  2. Ano, letadlová loď by se nám hodila. Speciální, uzpůsobena pro Gripeny.

   Smazat
 18. Pán Chmelár prvé kroky, ktoré činí šašo Makovič je pošpiniť všetko to, čo tu vybudovali minulé vlády pod vedením Smeru. A naraz šašo začne kontrolovať sklady zdravotného materiálu, pričom bývalý najlepší premier po Ficovi uviedol, že u EU žiadali o zdravotnicky materiál ešte začiatkom januára a doteraz nič neprišlo. Za ďalšie za minulého režimi boli sklady CO plne ochranných pomocok pre všetkých občanov. Kde sú tie zásoby, kto ich rozkradol, Mečiar, Dzurinda, Radičová? Šašo zrejme na vojne slúžil ako staršina, ktorý mal sklady onúc a ostatného materiálu pre vojsko, keď začal u skladov. Veď na Slovensku neexistuje jediná fabrika, ktorá vyrába rúška či respirátory, tak odkiaľ ich mali vziať.
  Keď k tomu pripočítam jeho StB-ácke zposoby, tj. sledovať občanov, ako to bolo za socializmu, a hneď obviňovať z krádeže správcu hmotných rezerv?
  Myslím, že už treba uvažovať o návrhu na jeho odvolanie, pretože vyvoláva chaos. Už aj tým, že všade chodí pozde a sťažuje si že musí pracovať aj v nedeľu.

  OdpovědětSmazat
 19. Pre šaša je kontravírus prvá výzva, ktorú musí s vedúcim strany SS "riešiť" (má plný batoh riešení) a čo keď onedlho príde druhá výzva a tou sú migranti, ktorí sa z juhu hrnú na sever. Čo bude potom šašo "riešiť". Nuž, musíme pripustiť, že to bude jeho koniec. Tento nekvalifikovaný z ľudu" bude musieť s hanbou odísť. Veď mezi jeho ľuďmi nevidieť jediného "ČLOVEKA" sú to len jeho kamaráti amatéri a tí mu z "bryndy" nepomôžu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.