Reklama

neděle 29. března 2020

Chudí se dále propadnou, může padnout Euro i Evropská unie


Ivan David
29. 3. 2020
Euro může skončit kvůli koronaviru – spor o společné eurodluhopisy štěpí eurozónu
Německé pojišťovny jako Allianz nebo banky jako Deutsche Bank nechtějí přijít o možnost velkých bezpracných zisků z půjčování chudším zemím za vyšší úrok. Samy si na to půjčí od ECB na diskontní sazbu 0,1%. Německo by podle různých odhadů mohlo získat půjčky za 1%. Itálii by mohlo hrozit i 5% úročení. Do velkých problémů by se opět mohli dostat Řekové, jejichž dluhopisy by podle některých odhadů mohly mít úrok i přes 10%.


Ve čtvrtek se předsedové vlád 19 zemí, které používají euro, tvrdě pohádali. Francouzský prezident a předsedové vlády Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka, Irska, Lucemburska, Slovinska a Belgie v úterý společným dopisem adresovaným stálému předsedovi Rady Charlesi Michelovi požádali o vydání společných dluhopisů celé eurozóny. Plán hned ve středu odmítlo Německo. Při čtvrteční mimořádné poradě šéfů vlád zemí eurozóny se proti postavilo i Rakousko a Holandsko. Jednání probíhalo prostřednictvím videokonference. Po několika hodinách tvrdých výměn názorů premiéři vypínali mikrofóny a monitory s tím, že se na ničem nedohodli.

Podle oficiálního protokolu z jednání se dohodli na tom, že náhradní řešení má do 10 dnů předložit pětice nejvyšších funkcionářů EU ve složení: předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christne Lagardeová, předseda euroskupiny Mario Centeno, stálý předseda Rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli. V mezičase mají o technických otázkách jednat ministři financí zemí eurozóny. Fakticky jde projev naprostého nesouladu. Dalo by se považovat za zázrak, kdyby čtveřice nejvyšších eurokratů, doplněná o jednoho voleného představitele, něco zásadního vymyslela.

Pro upřesnění je nutné dodat, že nyní se jedná o druhý balík mimořádných dluhopisů, které mají státům pomoci financovat záchranu ekonomik před krizí, kterou hrozí vyvolat paralýza firem, jež nemohou kvůli koronaviru podnikat. První balík dluhopisů v celkové výši 750 miliard eur, které vydávají státy eurozóny, již nyní vykupuje ECB. Podle iniciativy, kterou prostřednictvím guvernéra Rakouské národní banky Roberta Holzmanna prosadil rakouský kancléř Sebastian Kurz, nyní státy používající euro dostávají za symbolický úrok 0,01% peníze od ECB. Proti rakouskému plánu se postavilo Německo. Guvernér německé Bundesbank Jens Weidmann však byl všemi ostatními přehlasován.

Polovinu peněz již státy od ECB dostaly. Další mají být uvolněny během příštího týdne. Peníze z první tranše jdou na zvýšené výdaje států v souvislosti s bojem proti koronaviru. Jenže se ukazuje, že to nestačí. Velká část podniků nyní kvůli karanténě nefunguje. Státy tak přichází o peníze z daní. Současně však z veřejných rozpočtů vynakládají obrovské částky na záchranu lidí a firem. K tomu, aby nedošlo k hospodářské krizi horší než byla ta v roce 1929, bude nutné vynaložit opravdu obří sumy. A šéfové vlád zemí eurozóny nyní řeší jak. Další tranše vládních dluhopisů už má být prodávána na finančních trzích. Tedy bankám, investičním a penzijním fondům.

Spor se vede o to, jestli má eurozóna vydat společné dluhopisy se stejným úrokem pro všechny státy. Nebo jestli si každý stát má vydat vlastní dluhopisy. Rozdíl je v ceně peněz. Výše úroku společných dluhopisů byl byla něco jako průměr úroků, na které by při prodeji dosáhly jednotlivé státy. Při separátním prodeji by bohaté státy mohly získat peníze za nízký úrok, zatím co chudé by musely bankám za půjčení platit více. Německo by podle různých odhadů mohlo získat půjčky za 1%. Itálii by mohlo hrozit i 5% úročení. Do velkých problémů by se opět mohli dostat Řekové, jejichž dluhopisy by podle některých odhadů mohly mít úrok i přes 10%. Země totiž z pomoci EU při dluhové krizi v roce 2008 vyšla zcela okradená o veškerá aktiva jako ziskové přístavy a letiště, které „za babku“ získaly německé firmy.

Na tomto případu se během krátké doby již podruhé ukazuje, že všech 57 ustanovení o evropské solidaritě, které jsou vepsány do Smlouvy o EU a o fungování EU, jsou jen fráze napsané na papír. V praxi nic takového neexistuje. Každá země tvrdě bojuje za své vlastní zájmy. Kromě zájmů o budoucí výdaje státních rozpočtů na splácení dluhu, které jsou legitimní starostí ministrů financí každého státu, jsou ve hře i zájmy největších firem. Německé pojišťovny jako Allianz nebo banky jako Deutsche Bank nechtějí přijít o možnost velkých bezpracných zisků z půjčování chudším zemím za vyšší úrok. Samy si na to půjčí od ECB na diskontní sazbu 0,1%. A tyto firmy, které mají násobně více peněz než státní rozpočty, mluví ústy německého ministra hospodářství Petera Altmaiera.

A co se stane, pokud se premiéři do 10 dnů nedohodnou? Podle italského předsedy vlády Giuseppe Conteho poté budou země nuceny vydat dluhopisy vlastní. I za ceny vyšších úroků. Francouzský prezident Emmanuel Macron už varoval, že to může být začátek konce eura jako společné měny. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis varoval rovnou před možným zánikem EU jako takové.

Ekonomové upozorňují na to, že eurobondy se Francie a další země pokouší neúspěšně prosadit již od roku 2010. Jejich zavedení by však muselo být odsouhlaseno v Evropské radě jednomyslně. Smlouva o EU a o fungování EU s touto možností nepočítá. Zároveň však připouští možnost, že v případě jednomyslné shody v Evropské radě může být něco nového celounijního zavedeno i bez změny smluv a jejich ratifikace parlamenty nebo v referendech. Návrhy na zavedení eurodluhopisů zatím vždy vetovalo Německo.

V tomto případě nemusí od premiérů ve finanční nouzi jít o planou výhrůžku. Je totiž zásadní ekonomickou otázkou, proč by se státy i nadále měly ve prospěch Evropské centrální banky vzdávat řady svých pravomocí, když za to výměnou nic nezískají. ECB nastavuje měnovou politiku v zásadě podle potřeb Německa. Na ostatní moc nehledí. Při změnách úrokových měr je ve srovnání třeba s US centrální bankou FEDem extrémně pomalá a nepružná. Kvůli konzervativní politice ECB, která v minulosti vždy upřednostňovala v zájmu vlastníků velkého množství peněz nízkou inflaci, došlo v EU během finanční krize k zániku statisíců firem a k likvidaci desítek milionů pracovních míst. Nová místo nich v EU nevznikla. Na rozdíl od USA, kde FED pružnější měnovou politikou ke vzniku nových firem a pracovních míst přispěl.

Po celou dobu existence eura chudší země doplácely na zájmy Německa. Itálie, Španělsko, Francie mají jiný hospodářský cyklus než Německo. O Řecku a Portugalsku nemluvě. V mnoha případech potřebovaly jejich firmy snížit úroky a uvolnit na trh větší množství peněz dříve než německé. Jenže vlády jejich zemí ani národní banky v tom nemohou dělat téměř nic. Bez rozhodnutí většiny šéfů národních centrálních bank v Radě guvernérů ECB není možné donutit prezidenta ECB ke změně měnové politiky. Řadě podniků v ekonomicky slabších zemích by v době krize pomohla devalvace měny, která by mohla zlevnit a tím podpořit export a zdražit a tím omezit část importu. Jenže o tuto možnost země, které se vzdaly vlastní měny a přijaly euro, dávno přišly. A v mnoha případech na to těžce doplácí jejich firmy. Jaký důvod by poškozené státy měly k pokračování v projektu EURO pokud v krizi nedosáhnou ani na nízké úroky?

35 komentářů :

 1. Nenasytné a agresivní Německo je v eurozóně /ještěže tam nejsme/ to samé jako USS pro celý svět. Řekové, kteří bojují
  zcela bez pomoci Evropy proti Mohamedánům na hranicích budou
  EU zcela jistě opouštět a pak znárodnit Skopčáky nakradená
  aktiva. Návod pro nás a ostatní!!

  OdpovědětSmazat
 2. Brusel opět proti Evropanům! Včera otevřel řecké přístavy desítkám tisíc příchozích! 27. 3. 2020. https://www.youtube.com/watch?v=Tgc0oRFhLBI

  Všimli jste si, že v souvislosti s epidemií koronaviru přestala EU existovat? Žádný krizový štáb, žádná koordinace na centrální úrovni, která by zabránila šíření koronaviru.

  Doufejme, že se po koronaviru EU v této podobě zhroutí a nebo zruší současný totalitní 4000 aparát v Bruselu + 740 europoslanců,

  Nejnebezpečnějším virem na Zemi je západní demokracie, ničí země a národy.

  https://ulozto.cz/file/Hvzwp63f8yYy/islandska-pokojna-revoluce-vzor-pro-vsechny-svobodne-lidi-sveta-rar

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud už to ostatní prokoukli, jako my, tak není cesty zpátky. Nyní je nejvhodnější doba k uzavření Mírové smlouvy s Německem, což je klíček k válečným reparacím, jak správně říká prof. JUDr. Václav Pavlíček, DrSc., ve svém článku Minulost je třeba uzavřít skutečnou tečkou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane inženýre, smlouvou mezi ČSSR a NSR jsme se v 7O letech vzdali reparací s tím, že Německo za to odškodní Sudetské Němce. Touto smlouvou nemají Sudeťáci právo na navrácení majetku, neb za něj dostali peníze a my na reparace. Podepsal v Německu za naší stranu Husák. MZ vám na vaši žádost opis této smlouvy předloží. Tato smlouva platí a nebyla žádnou stranou vypovězena. M.R.

   Smazat
  2. Jaké uzavírání mírové smlouvy, když s Německem Protektorát Čechy a Morava nebojoval? Rád bych si nechal vysvětlit. Nebyli jsme s Německem ve válečném stavu, tak proč chtít reparace?

   Smazat
  3. Ad 12:01. Však také nejde o reparace protektorátu Böhmen und Mähren, ale ČSR. A ČSR patřila mezi vítězné státy 2. světové války. Slovensko jako spojenec Německa ve válce se zachránil znovusjednocením v ČSR. Jinak patřil spolu s Maďarskem, Itálií atd. ke státům poraženým. Odsun Němců nacistického vyznání a jejich rodin navrhl Churchill a daleko více jich bylo odsunuto z německých východních zemí, které dnes vlastní Poláci, včetně českého Kladska, Ví někdo, že by Německo platilo po 2. světové válce některé zemi nějaké reparace???

   Smazat
 4. Na tyhle smlouvy a tato je asi příkladná, mají Rusové pěkné přísloví "Na papíře rovinka, v praxi samá roklinka". Ostatně soudím, že EU musí být zničena a nejlepší by byl EUxit. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 5. Marně si sugeruji optimizmus, ale rotačky tisknou papírové bankovky o 106, tak očekávám inflaci. Bude-li jen o jednotky řádů, tak to přežijeme. Musíme se naučit šetřit, máme-li z čeho a s těmi co nemohou musíme být solidární. Na programu našich zvolených zástupců, by měla být milionářská daň a s ní i daň z luxusniho zboží. Škádlení a divadlo ze strany naší levice by mělo přestat a měla by rychle připravovat solidní program pro přežití potřebných. Milodary a aktivita neziskovek chudé nespasí.

  OdpovědětSmazat
 6. Díky za Vaše reportáže z Bruselu!!!! Abychom věděli, co se ve světě děje jsou dobré i další autentické reportáže na YT - Pavla Dvořáka ze Šanghaje, Lukáše Condra z Chengdu nebo Michala Sopora z LA.

  OdpovědětSmazat
 7. Ivane, ne ze muze padnout, padne.

  nic vic, nobody

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě padne EU, a také NATO. Kdo pomohl ČR? Jen Čína a Vietnam.

   Smazat
 8. Nechápu jak někdo může upřednosťovat peníze před vlastním zdravím. Soukromníci se odpoutali od státu, neb chtěli být samostatní, na státu nezávislí. A teď k němu lezou jako čert ke křížku. Pomozte nám!Podnikání není jenom zisk ale i ztráta, dokonce krach. Každý podnikatel musí vědět do čeho leze. A najednou je stát má z něčeho tahat? Z něčeho za co nemůže? On by ty soukromníky i ty ostatní měl hlavně zajistit aby, slovy Holubové, nevychcípali. A to by mělo být na prvním místě a soukromníci by měli v tak těžké situaci státu pomoci a ne ho ještě ždímat. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže zapomínáte, že ty soukromníky do současné velmi těžké situace zahnal právě stát. Ono bylo potřeba zavřít holičství? Služby? Papírnictví? Další a další? Já jsem přesvědčen, že mělo stačit dát občanům velmi důrazně na vědomí, že shromažďování se ve větším počtu kdekoliv by mohlo ohrozit jejich zdraví a doporučit nosit roušky. Ale to ostatní? Úplně společnost umrtvit? To můžou jen ti, kteří mají platy nastavené a zajištěné - úředníci! Teď namísto úřední doby si zavírají už ve tři hodiny, ale jejich peněz se to nedotkne! Stejně tak jako se to nedotkne důchodců. A ukazuje se obrovské sobectví! Kdyby se vyhlásilo, že je nutno zkrátit důchody na polovinu kvůli koronaviru - to by bylo řvaní! Ale že se bere jiným lidem obživa, to ty u internetu nezajímá. Je to postavené úplně na hlavu. Proč nezavřeli ordinace praktických lékařů? Tam se přece taky scházejí občané - ne? Navíc ti, kterým něco je, ale proč omezovat zdravé lidi, kterým nic není? Taky měli zavřít ordinace zubařů - ti, kterým bolí zub, ať si trhnou! Zavřít ordinace první pomoci, chirurgie, úrazy! Že má někdo slepáka? Nezájem! Každý přece sám na sobě pozoruje, jestli má nějaké potíže nebo ne - to musí vláda nařizovat i jakou rukou si musím utírat zadek? Každý přece má svůj rozum - ne? Kde se cítím ohrožen, tam nelezu! Tohle je odporná totalita - mělo to skončit doporučením - ne příkazama, rozkazama, zákazama - a co se stalo z lidí u internetu za střelené sprosťáky? Kdyby si každý ukládal své diskuze, co blábolí každý den, do nějakého archivu, za čas by zjistil, že nejen že píše pořád totéž, ale že je čím dál víc sprostý a nenávistný! Tohle dalo do rukou metlu především bohužel seniorům,a ukazuje se, že jsou nepřející, nenávistní, hysteričtí,sprostí - žádné diskuze, kde diskutují lidi řádově mladší, nejsou tak otřesně nenávistné a sprosté. Slušnost a zdravý rozum, a lidství - zůstalo kde?

   Smazat
  2. 20:15. Jste člověče nechutný s tou svoji nenávistí vůči starším lidem, kterou tu prezentujete již po několikáté. To tak zuřivě závidíte těm, kteří požívají důchod ? Celý život na něj pracovali.
   Měl byste se nejspíše léčit.
   Soukromníky do této situace nezahnal stát, ale přírodní pohroma. Nelze jistě paušalizovat, ale kolik z nich si užívalo léta vysoké osobní spotřeby a nemyslelo na zadní vrátka ? Celá desetiletí šidili ve velké míře stát na daních a odvodech (stačí si vzpomenout na zuřivou nenávist k EET, která je měla přivést trochu k pořádku)a dnes se diví, že stát na ně nemá...

   Smazat
  3. 20.15 Vašnosto, stále stejný kafemlejnek. Doporučil bych vám přečíst Nerudovu Dědovu mísu, víc nic k té vaší vnitřní nenávisti a neskutečné depresi nemám. Z rozboru vašeho příspěvku by se toho o vás dalo zjistit mnoho. Bohužel samá negativa. Zřejmě též trpíte Alzenhaimerem neb se nepamatujete co jste už tu jednou psal. Pantáta M.R.

   Smazat
  4. Ad 20:15 Žádný stát nezahnal soukromníky do nouze. Asi jste přehlédl pandemii koronavirem a byl byste snad šťastný, kdyby díky provozovnám s širším kontaktem lidí jste roznášel tuto smrtícím infekci. Stal byste se vrahem druhých a to by vás těšilo? Náš stát si koronavirus nevyrobil, ale naopak se snaží zachrańovat lidské životy určitou "životosprávou". A kdo v této situaci nedbá na tuto "životosprávu" je skutečně potenciálním vrahem druhých. Ostatně máte možnost pracovat, nabídněte své služby třeba do piteven, kde se zjišťují příčiny úmrtí! Ukažte se, hrdino! A nakonec, co je stát? Pro vás dojná kráva. Ale těmi dojenými jsou zaměstnanci jako hlavní plátci daní. Kolik pak odvádíte na daních "státu" vy, co křičíte "státe" = zaměstnanče plať, plať, plať. Pandemie koronavirem by mohla vést ke zmoudření lidí a nastolení konečně sociální spravedlnosti - socialismu. Proč má daňový poplatník sanovat diktaturu kapitálu - jednoduší je prostě krachující podnik převzít do péče pracujícími. Také banky. Proč mají občané sanovat kapitál, když nesanují 4,5 milionů konkurzů a skoro 900 tisíc dlužníků? A nejsou tito dlužníci přednější. A co udělal kapitál proti nezaměstnanosti, co udělal, aby nevyráběl u nás bezdomovce a jinde migranty? Teroristické války? Proč musí pro svoji existenci drancovat kolonie, okupované země?

   Smazat
 9. Teď čtu, že Česká republika posílá deset tisíc ochranných oděvů Itálii a deset tisíc ochranných oděvů Španělsku. Je to bráno z té zásilky, kterou jsme si nakonec úspěšně vyprosili od Čínské lidové republiky. To docela čumím. Nejsem sobec, ale: Opravdu máme NADBYTEK těch ochranných oděvů pro všechny z občanů ČR pracujících v rizikových provozech? Máme opravdu silný důvod takhle "si šplhnout" vůči Evropské unii, obzvlášť když EU se stejně dříve nebo později rozpadne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený tohle skousnu. Ale neskousnu, když naši dobrovolníci a dobrovolnice šijí roušky pro americkou armádu!!! Bral, bych kdyby šili ty roušky pro miliony jejich bezdomovců ale pro armádu? Navíc o lidi tam se spíše stará Národní garda.

   Smazat
  2. Obojí je SKANDÁLNÍ v situaci, že náš zdravotnický personál, policie a hasiči nemají potřebné zásoby ochranných prostředků, a ani naši staří a vážně nemocní spoluobčané "v běžném provozu" od státu nemají nic, a od demokratické oposice pokrytecké plky, útoky na vládu pro nedostattky v CO které zničily vlády právě té "demokratické" oposice, a než "veřejnoprávní" úsměvy a reklamy komediantů na nošení nedostatkových roušek... a kecy u Moravce a podobně...

   Díky popřevratovým "demokratům a pravdoláskařům" přeplácíme krizové ceny za materiál válečné kvality, aby ho nedali kam a komu patří - ale pošlou ho cizákům do Itálie, do Španělska, ... další sebrali (zadrželi během tranzitu = ukradli) cizáci z Němec a Nizozemska...

   Zatím nám cizáci už tři dekády prokazují demokratickou solidárnost vyprivatizováním, rozprivatizováním, zaprivatizováním, zašantročením do daňových rájů národního majetku, likvidací naší materiálně technické základny, ... "solidárně" nám sebrali a předraženě prodávají NAŠI VLASTNÍ VODU...

   S takovouhle solidaritou, prosím, jděte do Brusele... a nezapomeňte se tam spláchnout.

   Smazat
  3. 16:10 souhlasím s vámi .Nechápu ty šičky a šiče.Musí mít zatemněno.

   Smazat
 10. Na tyhle smlouvy a tato je asi příkladná, mají Rusové pěkné přísloví "Na papíře rovinka, v praxi samá roklinka". Ostatně soudím, že EU musí být zničena a nejlepší by byl EUxit. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane dědečku, navrhuji pojem CZEXIT a ještě lépe CZECHOUT.

   Smazat
  2. Naša staři říkavala, že - sliby se slibujó a blázni se radujó. Tak se zvednem a půjdem dál.

   Smazat
 11. Ukazuje se, že bude nejlepší z toho "socialismu pro banky" (když mají ztráty, kryjí se z daní) a "socialismu pro bohaté" (dosáhnou na dotace a ostatní je dotují) co nejdříve odejít. Ta malá británie není tak blbá, jak by se zdálo.

  OdpovědětSmazat
 12. V krizi určitě padne Španělsko nebo Itálie a nebudou je moc zachránit nepomohly ani malému Řecku. Jen ať euro zmizí a eu s nim jsou smrtelným nebezpečím pro Český národ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OK Jen ať euro zmizí a eu s nim jsou smrtelným nebezpečím pro všechny malé národy Evropy.

   Smazat
 13. Evropská unie vojensky podporuje Turecko. 24.3.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16940/
  https://megazpravy.cz/teroriste-migrujici-do-evropy/

  OdpovědětSmazat
 14. Nejsou to nahodou Nemci,kteri porad rvou neco o solidarite (tedy s tim,co si sami nadrobi)?

  OdpovědětSmazat
 15. Panu Davidovi děkuji za informace. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. at zije president Trump Babis a Zeman dale Konev a marsal Goering spolu sp. Goebelsem Cest

   Smazat
 16. Já nejsem ekonom a nevím zda dostanu odpověď!
  Je současná situace s koronavirem pro kapitalismus a ekonomiku horší ranou, než byla 2. světová válka? Ta tehdy hodně hnula Zemí doleva, došlo na znárodňování i bank, dolů a těžkého průmyslu i v Západní Evropě a jediným kdo se na haldách mrtvých tehdy "nafutroval" byly USA.
  Současný zběsilý řev kapitálu by nasvědčoval tomu, že se podobného posunu doleva a znárodňování bojí více než čert kříže. Bojí se, že by mohli občané a národy epidemii ustát v lepší kondici než kapitál. Že by mohly utichnout teroristické války bohatých proti chudým, že by mohla přestat výroby migrantů a jejich transport do Evropy. A že by si Evropa i další Svět mohli zase na pár desetiletí oddechnout či dokonce na trvalo nastolit Svět s lidskou tváří?
  Zatím se zločinná diktatura kapitálu aspoň svým řevem snaží hledat viníky své budoucí zkázy ve výrobcích koronaviru - ale vydala se falešnou cestou. Kdo potřebuje ke svému přežití teroristické války, zabíjení, genocidu, výrobu migrantů? Občané našeho Světa ne, ti potřebují ke svému životu mír! A tak co myslíte, zvítězí mír a občané, nebo války a kapitál? Kdo potřeboval ke svému bohatnutí vyrobit COVID-19???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:28 Covid 19 a situace kolem něho je jedním z kroků globalistů k zavádění "Nového světového řádu",který je v podstatě feudálním zřízením za využití nejnovějších výrobních a informačních technologií.

   Smazat
 17. To by se zas tak moc nestalo.

  OdpovědětSmazat
 18. To by se zas tak moc nestalo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.