Reklama

středa 11. března 2020

Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci


Nacistický wehrmacht 15.března 1939 pochoduje
Matyášovou branou na pražský Hrad.
-PL-
11. 3. 2020 ČNL a ČNL
Poslanci Leo Luzar (KSČM), Helena Válková (ANO) a Jiří Mihola (KDU–ČSL) mají za to, že by si čeští občané měli připomínat Den zrady, den, kdy bylo definitivně zničeno Masarykovo Československo.

Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci

Když v roce 1918 vznikalo Československo, pravděpodobně ani jeho prezident T. G. Masaryk nepředpokládal, že přežije jen asi 20 let, a když bude 15. března 1939 definitivně zničeno nacistickými okupačními vojsky, už nikdy se ho nepodaří obnovit v původní podobě, tedy i s Podkarpatskou Rusí, která byla po druhé světové válce předána Sovětskému svazu a Stalinovi.

Podle informací ČTK chtějí tří poslanci, Helena Válková z ANO, komunista Leo Luzar a lidovec Jiří Mihola, připomínat den definitivního zničení Československa občanům. 15. březen chtějí zákonem zařadit mezi významné dny.

Leo Luzar (KSČM) poslanec
„V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu,“ stojí v důvodové zprávě.

Prof. JUDr. Helena Válková, CSc. (ANO 2011) poslankyně
„Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohly pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl protektorát Čechy a Morava,“ dodávají poslanci. Nový významný den by se oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa.

Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. (KDU–ČSL) poslanec
Není přitom bez zajímavosti, že obdobný návrh předložilo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, ale vláda Andreje Babiše ho odmítla s tím, že si osudové okamžiky okupace Německem připomínáme např. v květnový Den vítězství nad nacisty.

PL

A. Hitler 15.3.1939 hledí z Hradu na Prahu

Jen pár vět k článku „Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci“

Dr. Ogňan Tuleškov
09.03.2020 16:46, Parlamentní listy

Citace z textu článku: „Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohly pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl protektorát Čechy a Morava,“ dodávají poslanci. Nový významný den by se oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa.“

V civilizovaném světě, kde platí mezinárodní právo, nelze likvidovat státnost jakéhokoliv státu pouhým nasazením agresivní mocné a hrubé síly, která oběť agrese převálcuje. Nasazení agresivní síly, zpravidla vojenské, je v hrubém rozporu s mezinárodním právem a jakékoliv důsledky takovéto akce mezinárodní právo neuznává, naopak trestá agresora. Agresorem bylo Německo a my jeho oběť.

Je sice pravdou, že de facto takový stát může přestat existovat a ve stavu faktické neexistence setrvat i po určitou dobu. De iure však jeho existence trvá i nadále. Tak to bylo v případě obsazení zbytkového Československa německými vojsky. Hitler sice vyhlásil protektorát Čechy a Moravu, ale ten uznalo Německo a jeho někteří tehdejší spojenci. Protektorát se stal součástí hitlerovské říše. V jeho čele stál E. Hácha jako tzv. státní prezident. Z hlediska nacistického Německa čs. státnost zanikla. Bude–li se i dnes někdo na předmětné tehdejší dění dívat nacistickými brýlemi, pak může mluvit o zániku naší státnosti. My ostatní bychom tak činit neměli.

Z hlediska ostatního světa čs. státnost nezanikla. Řada států, a těch byla velká většina, „transformaci“ Československa v protektorát neuznala a naopak, v souladu s mezinárodním právem, uznávala existenci zbytkového Československa de iure. Proto prezident E. Beneš mohl v Anglii vytvořit tzv. prozatímní státní zřízení, čs. vládu, Státní radu, a pomocí dekretální normotvorby, dekretů ústavních, které měly sílu ústavních zákonů, i dalších dekretů, s právní silou zákonů, rozvíjet náš čs. právní řád. Čs. londýnská vláda byla postupně uznána spojenci a dalšími státy. Mezinárodně uznávanou hlavou našeho zahraničního odboje byl prezident dr. E. Beneš. Jejich práce přinášela výsledky. Naši západní spojenci např. postupně uznaly tzv. Mnichovskou smlouvu za neplatnou a přiznali nám právo na reparace za škody, které nám v důsledku německé agrese vznikly.

Tolik jen v plné stručnosti.

I další citát z uvedeného článku je velmi zajímavý. Posuďte sami. „V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu,“ stojí v důvodové zprávě.

Je třeba hned na počátku uvést, že tzv. Sudety existovaly jen v představách znacizovaných henleinovců a jejich stoupenců. My jsme mluvili o našem pohraničí. Henleinovci razili název „Sudety“. Je skutečností, že tzv. Sudety nikdy v ČSR neexistovaly jako nějaká územně–správní jednotka. Pouze v nacistickém rajchu byla „Sudetengau“, která však zdaleka nebyla územně totožná s tzv. Sudety, V poslední době lze pozorovat snahu termín „Sudety“ a jeho odvozeniny vnést do našeho politického života. A nyní dokonce opětně i do našeho zákonodárství.

Termín „Sudety“ používají již delší dobu dokonce i někteří naši političtí představitelé, např. pánové Bělobrádek, Herman. Ten první o sobě kdysi prohlásil, že je „sudetským Čechem“.

Jsme proti užití termínu „Sudety“ kdekoliv. I v návrhu zákona nebo v jeho důvodové zprávě. Němečtí antifašisté se nepokládali za „sudetské“ Němce. Byli vždy československými občany německé národnosti. Toto označení němečtí nacističtí hlavouni odmítali. Podporovali jednoznačně henleinovce při prosazování pojmu „sudetští Němci“ a „Sudety“. Tzv. sudetští Němci a němečtí antifašisté stáli politicky proti sobě.

Ano, je správné prosazovat, aby 15. březen se stal našim památným dnem. Odmítáme však uvedenou terminologii a závěry o zániku čs. státnosti. Snad bychom si měli připomenout, že naše diplomacie vždy zastávala stanovisko o nepřetržité kontinuitě čs. státu od jeho vzniku po současnou dobu. ČR se stala nástupnickým státem Československé republiky.

Dr. O. Tuleškov

40 komentářů :

 1. Jak to dopadne?
  Jako vždycky : KSČM, SPD pro, sem tam někdo z ANO, ČSSD, KDU pro - zamítnuto!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:14
   Ale i tak dobře. Aspoň to do voleb vykrystalizuje a voliči budou vědět koho nevolit.

   Smazat
  2. 17:14 To je právě ono jako vlastenec vím koho mám volit SPD. Snad nám s tím pomůže i Trikolora.

   Smazat
  3. trikolora by nám pomohla rozkrást zbytek toho co ještě zůstalo. Jednou Klaus vždy Klaus.

   Smazat
 2. Toz konecne na to doslo i kdes to sionistické inzeníri chcele ospat abe sa na to zapomnelo proste to nejde tech svinstev, které to napáchale je tolik, ze pricházi ucet aj s hostinském a abe to nedoppadlo jako výjev z obrazo Lade "doderná v ceské hospode" je treba to zacit resit koltorne, poslat je na Gvantanámo do óranzovéch teplákó, protoze sionistické trohle to orcite nepotrebojem .....hezké den P.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co takhle psát česky srozumitelně, nebo raději nepsat vůbec anonyme 17.29? Ne každý rozumí řeči vašeho kmene - například já ne. Co je to za nářečé při oranžovéch teplákó? Čto takoje výjev z obrazo Lade? Co takhle psát koltorne, aby vám bylo rozumět, když už chcete diskotovat, ne jen blafat pro sebe? Jestli jste nechodil do školy a neumíte česky, tož se homlóvám, ale rozomět vám prostě nelze.

   Smazat
  2. 17:56 Ale jde rozumět. Jen si musíte namáhat trochu mozek.

   Smazat
 3. Za mě jednoznačný souhlas. Přeci není možné takto označit 21. srpen a přitom opomíjet den, který znamenal bezprostřední ohrožení existence toho národa. Můj název "den okupace Němci" , aby to někteří dovedové nepřišili někomu jinému. Každopádně díky za snahu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak vidíte, možné je všechno.

   Smazat
  2. Neco jsem pridal na nwoo ,"EU chysta zradu..." ,
   A TY ZRADY PORAD NIKDY NIKDE NEKONCI..Zda se ze zrady jsou jedinou naplni prace vsech vlad a take protoze skoro nikdo neni potrestan a jeste cekaji a dostavaji za to velke bohatstvi...A naopak se mnozi a mnozi jako ten virus dneska..
   Priroda se brani a neni vyloucene, ze s pomoci nekolika vedeckych spoluobcanu a vybaveni laboratori jako US DARPA..Neni dne ani vteriny aby nekteri dobre placeni vedci a jsou jich davy ,neusilovali jak znicit vsecko.. Uplne vsechno na svete..Ani vesmir dnes neni bez nebezpeci..Miliardar se tam chce usadit nekde..
   V A. ukazovali v TV, jak opice utekli z vedeckych laboratori a s tim, ze je to zabavne, ale ja neverim tem jejich zabavam uz davno...Vlady lzou , urady, soudy, organizace media se predhaneji ve
   lzich !!V Madarsku virus skoro neni ,ale Italie a Spanelsko jsou plne umirajicich a mrtvych .. Je to zpusobene nekonecnou invazi novych z Ciny houfne prchajicich do EU "cinanu" ??
   Kam nikdo neprcha tam to skoro neni..
   Pred casem jsme sli do klubu v A. a tam pochazela nejak prastena zenska s papouskem a kdyz pozadali aby nas neotravovala jsme nemeli zajem, prisel manazer a vyhodil nas , jeste navic usetrime rekli jsme a brzy se objevila ptaci chripka, diky jsme rekli na rozloucenou a klub brzy zkrachoval ,mesicne ztracel milion..Vyhazovali hodne..Asi.
   Sli jsme zase jednou jinam a tam pobihal chraneny,posvatny blazen, ktery obihal vsechny podniky v okoli a otravoval kazdeho, odhaneli jsme blazna slusne ale zase prisel manazer , usetrime ,diky...
   V lepsi a drazsi restauraci jsme pozadali, aby ztlumili silenou disco rachot, abychom na sebe nemuseli kricet a neohluchli , kdyz Dva disco hluky se praly kterej vyhraje. A znici zdravi kazdemu..Manazer ramus zesilil a vyhnal nas , radi jsme odesli a restaurace brzu ztratila zakazniky..
   Co je dole je i nahore a v horsim..

   Smazat
 4. Tedy den podpisu Mnichovské dohody je "Dnem velezrady lidstva a světového míru spáchaný V. Británií a Francií". 15. březen 1939 je "Dnem okupace ČSR Německem za asistence V. Británie a Francie". Ale pochybuji, že by se dala taková pravda prosadit v sebrání poskoků diktatury kapitálu, navíc povětšinou zbabělců, prahnoucích jen po mamonu!

  OdpovědětSmazat
 5. Bylo by dobré, kdyby se tento den takto připomínal. Možná by se mnozí mladí lidé poprvé dověděli trpkou pravdu. A to, že jejich současné božstvo se kdysi zachovalo jako zrádci.

  OdpovědětSmazat
 6. No komentovat to tím, že slavíme osvobození je naprosto demetní. Oni vlastně nechtějí připomenot to proč vlastně tato válka vypukla. Proč umíralo tolik lidí. Proč muselo být nové uspořádání Evropy. Prostě jsou to normální hovada
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou to idioti, kteří zřejmě slaví i svátek zemřelých alias Dušičky.

   Smazat
 7. Ještě bych rád doplnil ke svému předešlému komentáři. "Paní" Kolářová by asi byla spokojena s tím, že jsme přišli jen o pohraničí. O o jejím vlastenectví mám velké pochyby. Asi by se mněla přestěhovat ke své rodině. A neznemažovat lidi v této zemi.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 8. no teda - takhle nasírat říši - to si teda dovolujete

  OdpovědětSmazat
 9. Je to nesmysl Den zrady = 30.9.1938! Vznik protektorátu byl jen logickým vyústěním vývoje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Připomínat si 15. březen 1939 (v Ostravě 14. březen) je správně. Den zrady je blbost. Hitlerovské Německo nás nezradilo nýbrž zardousilo. Spíše Den národní hanby. Den zrady je den či spíše noc podpisu Mnichovské dohody.

   Smazat
  2. Den zrady není a nebyl by dnem zrady Německem, ale dnem zrady našich německy mluvících tehdejších "spoluobčanů" a především dnem zrady Anglie a Francie na našich zemích, na životech sta tisíců našich lidí. Ostatně právě tehdy se konkrétním činem - naší anexí - stalo, že Druhá světová válka ve skutečnosti už nešla zastavit a bylo jen otázkou času kdy se to "rozjede naplno" a jakým způsobem.
   Jiná věc je, že Německý vpád by měl být připomínán jinak i když ve vzájemné souvislosti.
   A nevím proč den národní hanby. Lidé za to nemohli a často od samotného počátku vyjadřovali svůj odmítavý postoj činy. Vaše hodnocení se velmi blíží oněm, která by tak rádi viděli právě v Německu. Když už den hanby, tak jedině a pouze Den nekonečné hanby a ostudy pro Německo. Proč bychom se MY měli stydět za činy a zločiny jiných? To nechápu.

   Smazat
 10. Že by páni poslanci odhlasovali něco tak důležitého a potřebného to asi nehrozí. Jsem jenom zvědav které noviny, či televize si vůbec vzpomenou na výročí naší potupy. Mám ten dojem že to přehlédnou jak velké, širé, rodné lány (které už za chvíli nebudou naše). Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 11. Je třeba si pamatovat obě výročí, neboť každé má vlastní význam pro minulost, naše místo v současném světě i hrozby budoucnosti. Tedy, jak Den zrady Velké Británie a Francie, tak i Den okupace a zničení republiky Německem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tohle neprojde. Vždyť jedinou okupací byl 21.srpen 1968, to už ví můj jedenáctiletý vnuk. O německé okupaci v životě neslyšel. Bohužel, jeho rodiče mi zakázali vést s ním jakékoliv mimo linijní debaty, takže si to budu muset nechat na později.

  OdpovědětSmazat
 13. Strany KSČM, ANO, a KDU–ČSL by ty hlasy pro schválení připomínání Dne zrady dát dohromady měly. Přece kluci, co spolu mluví, nemohli schválit návrh SPD, jelikož je to pro ně ponižující. Jako vždy, skoro každý správný návrh SPD buď zamítnou, nebo ukradnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, ANO bude mít volné hlasování, prto bude jen mizivá menšina, KDU jakbysmet.

   Smazat
 14. Mezi občany ČR se vždy našlo dost kolaborantů,hajzlů a zrádců.To platí i pro dobu po převratu v roce 1989.Přál bych těmto hajzlům,aby skončili jako K.H.Frank houpající se na šibenici.

  OdpovědětSmazat
 15. To se spise od poslancu dockame , ze den umrti Heydricha bude vyhlasen jako den smutku.....

  OdpovědětSmazat
 16. Ano, je správné, že s takovým návrhem ve sněmovně někdo přišel. S návrhem, který má podporu všech skutečných českých vlastenců. A není jich mezi lidmi málo.
  Pozorně sledujte ty zrádné poslance, kteří budou hlasovat proti nebo se alibisticky zdržovat.

  Slovo Sudety zakázal již president Beneš a věděl proč. Tento Henleinovský zrádný projekt způsobil rozvrat Českoslvenska i rozpoutání II. sv. války.
  Všichni odsunutí Němci a jejich potomci by měli pravidelně nosit čerstvé květiny na hrob presidenta Beneše, který jim svými dekrety daroval život.

  OdpovědětSmazat
 17. Mě šokoval ten Bělobradkuv výrok, že je sudetským Čechem. To evokuje dojem, že se narodil v ceské rodině patrně v německých Sudetech. Vlezdopr delismus těžkého kalibru. Ještě že nežil za Protektorátu, to by se houpal už v pěta čtyřicátem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co jste, prosím vás, od toho Bělobrádka čekal? Vždyť je to ŘÍMSKÝ KATOLÍK...

   Smazat
 18. Možná zajímavý projev Eduarda Beneše. při odsunu Němců.

  https://www.youtube.com/watch?v=FThvJ81NWtI&feature=youtu.be

  OdpovědětSmazat
 19. Houpání na oprátce.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sedmdesat-let-od-popravy-k-h-franka.A160520_112732_domaci_cen

  OdpovědětSmazat
 20. Odmítnutí připomenutí dne hanby 15.března 1939 je hodně za hranou, zavání to zbytečnou předpodělaností a důvod je velmi velmi podivný. Ve vši slušnosti je třeba Němcům připomínat jejich čuňárny. V klidu, důstojně a tak, aby se o tom vědělo. Oboustranně, oni to dělají nám taky viz třeba odsun. Ve vší slušnosti to nemůže vadit. Je to historie.

  OdpovědětSmazat
 21. Mám takový jemný pocit, že právě tito tři to chtějí nejprve zavést jako den "připomínání", aby se to pak v reálu mohlo reálně "oslavovat". Stačí pak význam dějin těm mladším jenom trochu překroutit, jak se to dnes už dobře umí. Od těchto navrhovatelů nic jiného nečekám.

  OdpovědětSmazat
 22. Tímhle se nikdo zabývat nebude. Žádný stát si nepřipomíná selhání. Nevidím jediný přínos takového “významného” dne. Je to den hanby a potupy. Chorvati nebo Finové by se dobrovolně nevydali. Bílou horu taky neslavíme.

  OdpovědětSmazat
 23. Den zrady nastal v Mnichově v roce 1938 podepsáním onoho hanebného dokumentu. 15.3.1939 je jednoznačně dnem, kdy Německo okupovalo ČSR. Spojovat s tímto dnem nějakou zradu nedává logiku. Den zrady je zřejmý, stejně jako kdo, koho zradil. To ovšem nemůžeme našim současným spojencům udělat. Němci nás nemohli zradit, v případě nepřítele je to vyloženě divný výraz, Němci nás okupovali. Teď jsou taky našimi spojenci, takže zase sklapnem a o to víc se budeme 21.8. prsit na Rusko. Připadáme si tak jako suverénní a nezávislá země. Ta iluze je tomto případě dokonalá.

  OdpovědětSmazat
 24. Nevím proč nemůže být 15.3.1939 zapsán v kalendáři jako den zrady našich spojenců a začátek války. Pravda to je a jestli by to "dnes našim spojencům" vadilo, je to jen a jen jejich problém a ať vidí i po létech svoji hanebnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože to zřejmě nebyla žádná zrada, ale přirozený politický vývoj republiky. Stejně tak nacistická okupace nebyla okupací, ale taktéž druh válečné existence republiky. O nic nešlo. Ta hrůza se odehrála 31.8.1968 a trvala 21 let. To je potřeba si připomínat. Podobně je potřeba si připomínat napadení republiky v '45, kdy byla zbombardovaná města, zabití civilisté, znásilněné ženy. Vím, že přesně tohle se učí děti ve školách.

   Smazat
  2. Ano, hrůza z 21. srpna 1968 - a teď si představte, že USA stejným způsobem, jako tehdy SSSR, dnes okupuje asi 75 států, včetně Německa!!! Mj. také kus Srbska, které dobyla i dobila teroristickou válkou! Ano, v r. 1944 a 1945 USA letectvo podniklo řadu teroristických náletů, při kterých zahynuly statisíce lidí, zejména žen a dětí, muži byli na frontě, a také v českých městech desetitisíce civilistů- aniž by se bombardování dotklo jakkoliv třeba válečného průmyslu. Plzeňskou škodovku rozbombardovali američtí teroristé když válka byla u konce jen ze vzteku, že si nebude moc diktatura USA kapitálu nakrást, jak byla po už pár století zvyklá. Vyučená jako okupant území Ameriky, vyvražděním Indiánů a černých otroků. Prostě jak by potomci masových vrahů měli mít nějaké tušení o lidskosti?

   Smazat
 25. Jenom zkopíruji z PP.
  Vždyť je to tu kolonie úžerů a nevzdělaní kašpaři kmotrů dělají že něco řídí. Ale žvanírna s konírnou bojuje s těmi samými neustále s jednou jejich naučenou písničkou v 68., půl století a 50. let s retardy.
  https://www.youtube.com/watch?v=2HSvDP0QW-o

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.