Reklama

pátek 27. března 2020

Do zkázy a zpět: Uzavře se ukrajinský kruh? Zpečetí světová krize osud rukojmí války proti Rusku? Nálož s několika doutnáky. Vznikne federace s Ruskem? Klasika z dílny KGB a CIA. Jen Porošenko s Bidenem si nakradli

Originální grafika ProtiProud
Ivan Poledník
27. 3. 2020  ProtiProud a HlavnéSprávy
IVAN POLEDNÍK přináší komentář k současném stavu Ukrajiny, která se vedle vší podlosti a smůly nyní dočkala ještě koronavirové izolace. 
Světová ekonomika se v souvislosti s epidemií ocitá v hluboké krizi. Většina států si najednou vzpomněla, že mají své hranice. Týká se to zejména Evropy, kde Brusel nedokázal reagovat a tím jen podtrhl, že státy EU musí hrát každý za sebe.

Situace zašla až tak daleko, že Brusel nedokázal v nejmenším pomoci ani zoufalé Itálii, načež Italům přišli na pomoc Rusové a Číňané.


Opuštěni a v troskách


Když už mají evropské státy plné ruce s opatřeními okolo koronaviru, je více než zřejmé že Ukrajina, která je od Majdanu 2014 americkým projektem určeným k oslabení Ruska, může definitivně zapomenout na vysněnou finanční pomoc od EU. Američané již také nemají na Ukrajinu finance: minimálně tři roky nutí Evropu sypat do svého ukrajinského projektu peníze. Kromě toho prezident Trump už celkem jasně naznačil, že Ukrajinu vnímá jako Bidenovu kartu - a Biden je jeho soupeřem v letošních podzimních prezidentských volbách.

Moc se o tom nemluví, ale Evropané i Američané jsou těžce rozčarovaní i tím jak Porošenko a jeho kamarádi dokázali úspěšně rozkrást žoky peněz ze Západu. V této souvislosti je důvodně podezřelý i Biden, který přes ukrajinské politiky část těchto financí získal.

Takže Ukrajina, která stále tvrdí že bojuje s Ruskem, se ve svém boji ocitla osamocena - a jak se bude situace dále vyvíjet, záleží už jen na Rusech a Ukrajincích. Na rozdíl od totálně zkorumpované Porošenkovy party vykazuje současný ukrajinský prezident přeci jen snahu konflikt, který Ukrajinu nadále ruinuje, ukončit. Nic jiného mu nezbývá, Ukrajina byla rozvrácena, zahnána do kouta a opuštěna všemi. Nyní jí nezbývá než najít cestu, jak se z těžké situace dostat. Řešení, která by byla pro Ukrajinu bezbolestná, ovšem neexistují.


Jak ukončit konflikt


Analytik a ekonom Andrej Illarionov vyslovil pro Ukrajince velmi nepříjemné pravdy. Ukrajinské hospodářství je totálně rozkradeno a zničeno, z velké části rukama Porošenkovy junty. Katastrofu ještě prohloubil v posledních 10 měsících ukrajinský premiér Gončaruk. Ukrajinu dále značně zplundroval klan Bidenovců, takže dnes je ukrajinská ekonomika (navíc ještě ohrožovaná epidemií) v katastrofálním stavu. Ukrajinu ale nezničili Macron, Merkelová nebo Putin. Ukrajinu zničili vlastníma rukama proameričtí politici, kteří se dostali k moci po Majdanu v roce 2014.

Otázka, která však nejvíce zajímá ukrajinské občany, zní, kdy skončí občanská válka na Donbase, kterou rozpoutal Porošenko na americký příkaz.

Podle Illarionova lze válku mezi dvěma státy zakončit třemi způsoby: Vítězstvím jedné ze dvou stran konfliktu, dohodami, nebo zmrazením konfliktu. Kyjev v konfliktu na Donbase jednoduše zvítězit nedokáže. Snaha o dohodu s Donbasem (vládfa dál tvrdí, že na Donbase nebojují Ukrajinci proti Doněcku a Luhansku, ale proti Rusku) je možná jedině dohodou s Vladimírem Putinem. A to znamená jedině tolik, že to Kyjev vzdá, a bude souhlasit, že v Doněcku bude vládnout Putinův člověk - například Medvedčuk. A zmrazení konfliktu? O to dnes nemají zájem ani Ukrajinci a ani Rusové.

Illarionov rovněž upozorňuje na připravované změny v ruské ústavě a také na myšlenky o federaci mezi Ruskem, Ukrajinou a Běloruskem. Stále více ruských, ukrajinských i běloruských expertů začíná tuto možnost reálně zkoumat a hodnotit.


Cesta zpět


Illarionov: "To, co se momentálně děje na Ukrajině je klasika z dílny KGB a CIA". Čím?

Zpočátku prý nastává stádium demoralizace společnosti. Na všechny politické lídry se pomocí médií vylévá obrovské množství špíny, aby byli vnímáni jako přinejmenším neschopní. Každý z nich vyvolává ve společnosti (skrze mediální manipulace a lynče) hluboké rozčarování, které se šíří a zesiluje. Když je veřejnost dostatečně demoralizovaná, přichází fáze destabilizace. Ekonomické a sociální parametry se zhoršují, politické řešení veřewjnost nevidí jako reálnou. Pak nastupuje krizová fáze. Ta vyvrcholí v barevné revoluci, čili státním převratu. Nakonec přichází čtvrtá fáze "normalizace vztahů", kterou již vykonávají nové politické subjekty

Ukrajina je nyní hluboko ve fázi destabilizace a není daleko doba, kdy naplno vypukne krize. I bájný koronavirus může přímo či nepřímo zasáhnout do akceschopnosti ukrajinských jednotek na Donbase, rozpad frontové linie. Posun fronty může vyvolat politickou krizi, kterou Kyjev nepřežije. Stejně tak zhoršování ekonomické situace na Ukrajině, kterou ještě více prohloubí karanténní opatření, může být spouštěčem. Při uzavření hranic s evropskými státy mimo jiné hrozí, že se Ukrajinci, kteří se vrátili před epidemií do vlasti, nebudou mít kam vrátit, protože hranice EU zůstanou déle zavřené a kromě toho krize se dotkne i států EU. Zájem o ukrajinské gastarbeitery se pravděpodobně dlouhodobě prudce sníží. Jenže na tom ukrajinská ekonomika balancující na hraně krachu stála. V takovém případě jsou sociální a politické otřesy otázkou blízké doby.

Tak jako Majdan 2014 přinesl s sebou proamerické politiky, kteří dovedli Ukrajinu do dnešního katastrofálního stavu, může ekonomická krize 2020 spojená s koronavirem znamenat na Ukrajině otřesy, které vynesou do čela země politiky upřednostňující cestu zpět - ke smíření se s Ruskem, k němuž odedávna patří.

Nebude to lehké, protože "Cesta tam a zase zpátky" je půvabná jen v Tolkienově bestselleru o Bilbo Pytlíkovi. Ten se ale bude muset v Kyjevě objevit bez přispění zázraků.

Americký či eurounijní Pán prstenů se nekoná. Ukrajina je již na dotek s realitou.


Zdroj.

23 komentářů :

 1. Jednoho dne bude Ukrajina ráda opět přičleněna k Rusku. Ono to bude čekat více postsovětských zemí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Postsovětské země jsou již dávno ve svazu nezávislých zemí a podnikají společné kroky v ekonomice i obraně.

   Vymazat
  2. Od roku 2014, kdy začaly EU a USA rozbíjet jakékoliv vazby s Ruskem, vidím situaci stejně. Pro EU jsou Ukrajinci zadlužený a neschopný podnárod, který je vhodný jen pro levnou práci a jako trh evropského zboží s tím, že ukrajinskému zboží zůstane EU zavřená. Rozbitím vztahů s Ruskem přišla Ukrajina o trhy a svým způsobem i o samostatnost. Rusko dnes vidí Ukrajinu jako zrádnou a nevděčnou zemi, která by ráda brala výhody z Ruska a přitom spolupracovala s EU a USA proti Rusku. To samozřejmě nelze skloubit a tak je dnes země tam, kde je. V hluboké krizi ekonomické, sociální i morální, s ozbrojenými bandami nacistických pohrobků a po uzavření hranic a plánovaném odpojení tranzitů plynu i bez budoucnosti. Bez velmi těsné spolupráce s Ruskem se z této situace nedostane. Bude to ale ještě nějaký čas trvat...

   Vymazat
  3. Nebude. A to ani v případě, kdyby se Rusku dařilo, což také není až tak jednoznačně pravděpodobné.

   Vymazat
  4. Jenze to uz nebudou mit nic.Ted jsem cetla,ze menovy fond jim vic nepujci, dokud nebudou moct cernozem vlastnit cizinci

   Vymazat
  5. 13:25, no tak to skoupí cizinci, a co? Stejně Ukrajinci z toho obviní Rusy, ačkoliv právě ruským subjektům, osobám i firmám, je již dávno ze zákona striktně zakázáno prodat byť jen stavební pozemek nežto půdu.

   Vymazat
 2. Ukrajina bude pro Rusko trojským koněm.
  Je tam zaseta taková nenávist, že vymýtit nepůjde- a když tak to bude trvat několik generací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to stejné jak u nás. Asi tak 4%, co ovládají prolhaná média nás také masírují.
   Obyvatelé Ukrajiny určitě nepřehlédli, kdy bylo lépe.

   Vymazat
  2. Máte pravdu. Těch pět let převrátilo bratrský národ s hrstkou neonacistů na zavilé nepřátele. Obávám se, že to už je navždy. Včetně těch východních regionů, kromě separatistického Donbasu. Charkov je v podstatě ruské město a pravidelně tam pochodují desetitisíce Banderovců. V nedávné době se tam spolu s trojzubcem objevily znaky tzv. Islámského státu. Veškeré veřejné průzkumy, včetně ruských agentur, poukazují na čirou nenávist právě v tomto ruském městě. Oni převzali komplet tu stupidní rétoriku, kterou kdysi proslul Lvov a okolí. Kdysi byly hranice volné, dnes kdyby uviděli ruskou značku, nevím, co by s tím udělali. Asi nic dobrého.

   Vymazat
 3. V Rusku se mluví o přičlenění Abcházie k Rusku. Díval jsem se na reakce obyvatel Ruska na tento plán a nic moc. Drtivá většina respondentů je výrazně proti. Převládají slogany ve smyslu: "Jen zůstaňte kde jste. My máme svých zlodějů dost!" nebo: "Proč máme zase živit nějaké žebráky?" Rusové je vnímají asi tak, jako my Rumuny nebo podobné národy. Asi vědí o čem je řeč a nijak se do "bratrské pomoci" neženou. Vědí, že budou dávat ze svého. A je zajímavé, že tyhle řeči o tam, jak některé národy patří historicky k Rusku a jak je Rusko vezme pod křídla apod. se vyrojí vždycky, když se Rusko začíná vzmáhat po nějaké katastrofě, do které ho dostali, minimálně z části právě ti, kteří se najednou hlásí k bratrství. Když naletěli kamarádíčkům z tzv. Západu na malovánky, jak se budou mít báječně bez zlého tyrana Ruska jak jim potečou dolárky a eura za demonstrace a plivání po Rusku. A najednou dojde na lámání chleba a kde nic tu nic a dokonce nemají ani to, co měli. Tak najednou se hlásí Bělorusko, kde Lukašenko neměl pro Rusko dobrého slova, nyní Kavkaz, pak Ukrajina... Nějak je ticho po pěšině i z Arménie a Ázerbájdžánu. I tam se kasali, jak to Rusku natřou. Ale platí ono: "Podej ruku žebrákovi - žebrákem budeš." Rusové už to dobře vědí a pojem "bratrské národy" už vyřadili z politického i ekonomického slovníku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abcházie je sice problematický region, a to nejen s ohledem ke geopolitice a faktu, že se jedná de iure o Gruzii, ale jako vše na Kavkaze z obou stran má svá specifika. Ovšem jeho devizou je jednak poloha a jednak nesmírná krása. Když Bůh tvořil zemi a hledal místo, kde by si odpočinul, stvořil Abcházii. Ale zas na druhou stranu je jich stejně jako Osetinců maloučko a na Rusy jsou zvyklí, takže možná by nějak velké problémy vnitřní být nemusely.

   Vymazat
 4. What a good and useful article. Can you let me share your post? animal crossing

  OdpovědětVymazat
 5. propaganda dokáže divy, hlavně u jednoduchého myšlení davu. Během dvou měsíců bude odhalena zločinnost Bandery a ochota tatíčka Putina vše odpustit a přijmout pomýlené zpět. Akorát ta frňaté parta, která řídí Ukrajinu si tak nějak nerozumí s frňatou partou kolem Putina. Tam bude třenice.

  OdpovědětVymazat
 6. Psalo se o tom, že na odstranění Janukoviče a na Majdan poskytlo USA 5 miliard dolarů. Myslím, že návratnost této investice je v nedohlednu. Asi Ukrajinci ještě budou vzpomínat na dobré vztahy s Ruskem, které by jim v této těžké době určitě pomohlo a třeba i možná pomůže(ale o tom nebude v ČT ani muk!) Určitě více, než lze očekávat od EU. Kdo chceme kam, pomozme mu tam...To platí o aktivitách USA na Ukrajině ale i o Ukrajincích samotných.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudou vzpomínat. Už vyrůstá generace, která má indoktrinaci horší než naše děti. A tato ideologie je podporována jejich rodiči. Jak řekl jeden ruský korespondent. 50% Ukrajinců jsou odkrytí Banderovci a 50% se k tomu dosud stydí přiznat.

   Vymazat
 7. To jsou na tom obrázku dva adepti na doživotí nevím proč autor do toho plete KGB. To co se děje je práce CIA.

  OdpovědětVymazat
 8. propaganda dokáže divy, hlavně u jednoduchého myšlení davu. Během dvou měsíců bude odhalena zločinnost Bandery a ochota tatíčka Putina vše odpustit a přijmout pomýlené zpět. Akorát ta frňaté parta, která řídí Ukrajinu si tak nějak nerozumí s frňatou partou kolem Putina. Tam bude třenice.

  OdpovědětVymazat
 9. Docela srandovní. Už jsem se v jednom ukrajinském periodiku dočetl, že Rusko nejen zpustošilo ukrajinskou ekonomiku, ukradlo vysoce produktivní Krym a rozbombardovalo průmysl na východě země, ale teď prý rozsévá po Ukrajině epidemii. Jestli to najdu, dodám link, poučíte se.

  OdpovědětVymazat
 10. tak ako Ukraina vznikla, tak sa aj rozpadne, Malorossia, Halič, Okraina - a ešte Podkarpatská Rus - každý inam -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se rozpadne, nevím, ale dnes ji drží pohromadě nenávist k Rusku.

   Vymazat
 11. Jediné řešení je zbavit vlezdoamiřitě občanství, dát jim letenku za Bidenem a 1000 doláčů kapesného. Banderovský duch tam přežil Polské i Sovětské časy a potomci se dožily peněžitých odměn od těch které chtěly vyvraždit a přežily.

  OdpovědětVymazat
 12. Ukrajina už nikdy nebude ruská. Ono to ani nepůjde, protože Čínská chřipka putinismus smete a Rusko si naporcují oligarchové.

  OdpovědětVymazat
 13. Ukrajina aspoň dokáže pre obyvateľstvo dorobiť potraviny. Slovensko ani spolovice.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.