Reklama

pondělí 16. března 2020

Euroatlantismus se hroutí před očima

V některých čínských fabrikách se výroba nezastavila. V ostatních
výrobnách jsou Číňané přesvědčeni, že zpoždění doženou.
Sergej Mardan
16. 3. 2020   Vzgljad,  překlad Zvědavec
Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii nového koronaviru ve světě, uvedl generální ředitel této organitzace Tetros Adhanom Ghebreyesus.


„V nejbližších dnech a týdnech očekáváme, že množství případů úmrtí a počet zasažených zemí se navýší. Došli jsme k závěru, že COVID19 může být brán jako pandemie.“

Toto prohlášení bylo dostatečně silné, aby svedlo světovou ekonomiku do nové fáze deprese, což se okamžitě projevilo v obchodování všech světových burz. Ale jak se ukázalo, byla to jen předehra ke skutečným novinkám.

V noci na 12. března prezident USA Donald Trump oznámil zákaz cestování z Evropy do USA. Zatím na 30 dní.

Kromě toho Trump přímo obvinil evropské vlády ze slabosti a neakceschopnosti. „Evropská unie nedokázala přijmout analogická (Spojeným státům) preventivní opatření a omezit cesty z Číny a dalších ohnisek nákazy.“

Rozpad /…jednopolárně… , pozn. překl/ globalizovaného světa přichází rychleji, než předpokládaly nejsmělejší prognózy. Koronavirus je jen záminka jak změnit naprosto všechna pravidla Velké hry.

Trump nepovažoval za nutné dodržet diplomatické zvyklosti a o rozhodnutích vstoupivších v platnost tradičně informoval přes Twitter.

Charakteristické je, že ze strany Číny vůči USA, ani obráceně, k žádným vzájemným omezením možností cestování nedošlo. To názorně ukazuje, co a kdo je prioritou amerických elit vzhledem k jejímu vidění světa.

Žádné rituální zaklínání „společnými hodnotami“ a „jednotným Západem“ nestojí ani za zlámaný groš, když dojde na reálné hrozby.

Zde se projevují Trumpovy německé kořeny – názorně ukazuje celému světu, co je to „Real Politik“ 21. století.

Mimochodem, zákaz cestování do USA se netýká Velké Británie (což už není pravda, zákaz zahrnul VB od včerejška, poznámka editora), což je zvlášť urážlivé pro Berlín a Paříž, které nemají nejmenší představu, jak pokračovat dál v globálním světě po odchodu Velké Británie z EU.

Je samozřejmě možné tvářit se a dávat všemi způsoby najevo, že „všechno jde podle plánu.“ Nicméně, kromě vážných problémů s rozpočtem, který přišel o 10 procent příjmů a nikdo v EU zatím nepřišel na to, jak tuto ztrátu nahradit, EU nyní působí silně oslabeně vůči svým velkým i malým konkurentům.

A soupeři aktivně prověřují stabilitu EU na všech frontách. Například Turecko.

Těžko říci, jestli by si Erdogan dovolil takový nátlak na Evropu s běženci před třemi, čtyřmi roky. Proč to nezkusit znovu, jako když to s běženci tak probíhalo v roce 2015? Dnes jsou jeho možnosti zatlačit na Evropu podstatně větší.

Rozhodnutí Trumpa uzavřít Spojené státy vůči cestování z evropských zemí není jen úderem proti „staré“ Evropě, nebo v širším smyslu proti EU. Toto rozhodnutí je těžkým úderem euroatlantismu. EU, která se ještě nevzpamatovala z brexitu, tím dostala úder ještě silnější.

Na mapě světa opět začínají prosvítat rysy anglosaského světa, který předpokládá, že bude držet starou Evropu na vzdálenost upažené ruky a podle potřeby ji bude využívat pro své zájmy.

Za všemi těmi politickými, zdravotními a humanitárními opatřeními stojí ekonomické zájmy. Na upadajícím globálním trhu platí znovu, že každý hraje jen sám za sebe. Spojenectví se stávají situačními a aliance se uzavírají na dobu jediné „vojenské operace“ a jsou doprovázeny nepřetržitými separátními jednáními všech účastníků událostí.

Zahájením nové obchodní války prakticky s celým světem USA zjišťují jaký je reálný poměr sil, jak si kdo stojí.

Epidemie koronaviru se stala ideální zkouškou, která názorně odhalí stav ekonomického a politického organismu různých zemí. A obrázek se tu skládá velice překvapivý.

Čínská komunistická strana ukázala celému světu tak neuvěřitelnou úroveň mobilizační připravenosti a způsobilosti vypořádat se s nejvážnějšími hrozbami, že už není nikdo na pochybách, že je Čína novou supervelmocí.

Čína využila své obrovské průmyslové, vědecké a organizační zdroje. A také politické možnosti, které, jak se ukázalo, jsou pouze v možnostech vlády státu se socialistickým systémem.

V té samé době Itálie, řazená mezi 10 hospodářsky nejrozvinutějších zemí světa, se nachází prakticky v kolapsu a je nucena obrátit se o pomoc právě k Číně, která přislíbila dodat italské vládě několik miliónů respiračních masek a 1000 ventilačních přístrojů.

Jak se ukázalo, ekonomicky rozvinutá Itálie nedokáže sama rychle vyrobit ani respirační masky, nemluvě už o zdravotní technice. Každoroční parlamentní volby také nepřispívají k efektivní práci vlády v mimořádné situaci.

Koronavirus a ekonomická krize, kterou ohlašují mnozí ekonomové, znovu vynášejí na pořad dne otázku výběru vhodných sociálněpolitických systémů pro státy a národy. Západní model demokracie, jehož nadřazenost nikdo (kromě Číny) nezpochybňuje více jak 40 let, znovu podléhá pochybám, včetně široké veřejnosti v baště této demokracie – USA, jejichž establishment nechápe, co si počít s fenoménem Sanderse.

Není důvod bát se změn. Všechno se už změnilo. Jen jste si toho ještě nevšimli.


Překlad Croix - děkuji.

46 komentářů :

 1. Citace: "V té samé době Itálie, řazená mezi 10 hospodářsky nejrozvinutějších zemí..."

  Ukazuje se, že hodnocení jaké jsou země z toho či onoho hlediska je stále více jen slovním a často neodpovídá ničemu jinému než pouhému přání "zadavatele". Slova, která používáme, často změnila svůj význam a my nechceme ten rozdíl ani chápat a často ani vědět. Stačí například slovo demokracie, které původně znamená vládu majitelů otroků (takový byl fakt ve vlastnictví občanství tehdejšího Řecka) a tím nám nejen že nelžou, ale my si máme myslet, že to znamená vrchol lidského uspořádání. Slovo demo - kracie by se dalo po slovansky vyložit mnohem přesněji a pravdivěji: démon - kruciš (krucinálfagot ...)
  Německo se rozhodlo prý viru nebránit. No, to je ta starostlivost, pečlivost, důkladnost, pedantnost a důslednost v "německém" národním charakteru. A určitě za to může i jejich neuvěřitelná technologická vyspělost. Spíše by jejich vlastnostmi všeobecně přijatými měly být: přízemnost, válečnické choutky, bezohlednost, šosáctví, chamtivost, nenažranost a choutky na sousedy (všechny).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli po tomto,jak se slavná EU zachovala k Itálii,bude mít tato chuť nadále setrvat ve zlodějském spolku EU bych se velice divil,...samozřejmě je to konec EU,....tento blázinec přeci nemůže nadále existovat.......

   Vymazat
  2. 9:29 - výborný komentář! "Demokrácie a svoboda" jsou páteří euroatlantického kapitálizmu. Bez proklamované "demokrácie a svobody" se kapitalizmus stává otrokářským řádem.

   Vymazat
  3. 9:29, Německo se nerozhodlo ničemu se nebránit. Německo Slovensku drze zrekvírovalo objednanou zásilku z Číny pro běžné medicínské potřeby, která byla zajednaná ještě před epidemií. Slovensko teď nejen nemá žádné ochranné prostředky pro běžné obyvatele, ale ani pro lékaře. Bez ohledu na koronavirus.

   Vymazat
  4. 10:57 Však se již vedení EU bojí o svá koryta:
   Evropská unie dočasně zakáže občanům cizích zemí vstup do schengenského prostoru s výjimkou nezbytných případů, řekla šéfka Evropská komise. Zákaz bude platit 30 dní. Dříve zcela nemyslitelné!

   Vymazat
 2. Aha. Takže si máme brát vzor z Číny.
  Z té samé úžasné Číny kde to svinstvo vzniklo díky středověkým stravovacím návykům a hygieně?
  Z té samé Číny ze které se to svinstvo začalo šířit do celého světa?
  Z té samé Číny kde je i přes totální karanténu už 81.000 nakažených a 3200 mrtvých?
  Z té samé Číny, která ještě před měsícem žadonila o naši pomoc, o naše roušky apod. (a místní diskusní soudruzi byli děsně naštvaní, že ji vlády ty roušky nechce poskytnout)?

  Autoři podobných propagandistických blábolů a soudruzi, kteří je zveřejňují, jsou ještě hloupější a fanatičtější než jsem si myslel.

  Nečekám, že tohle tento totálně zcenzurovaný web, podvodně se zaštiťující svobodou slova, zveřejní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdo tady netvrdí, že si máme brát Čínu jako vzor. Autor jen ukazuje na to, jak rychle si Čína poradila s kritickým ohrožením. To my si neustále hledáme nějaký vzor a snažíme se být jako on ve všem všudy. Tak jsme měli Francii, pak Německo, následoval CCCP a nyní už jsme z toho jeleni. Nevíme kam se o vzor obrátit - EU? USA? Nejlépe si stojí ti, kteří vedou vlastní politiku a spolupracují (na různé úrovni a rozsahu) s ostatními. Tak třeba Rusko, nebo právě Čína, samozřejmě USA a vypadá to že i Británie se postupně, ale rychle zbaví zapletení do EU. To bylo řečí o tom, jak nutná je pro Británii jakási smlouva s EU, bez ní, že bídně zhyne a jak si na ní Brusel smlsne. A vida! Život jde dál a po nějaké smlouvě ani pes neštěkne. Ona každá hůl má dva konce. EU (nebo to co z ní zbylo a zbyde) totiž potřebuje Británii minimálně stejně tak, jako Británie EU. A každý obchodník vám řekne, že jednostranně výhodná smlouva neexistuje. I "vítěz" brzy na ty "výhody" dojede. Přijde o zákazníka. Čína pomohla Itálii (i jiným - třeba Íránu) a to se jí vrátí. Číňani totiž uvažují v jiných časových dimenzích. Nikoliv v rámci jednoho volebního období jako my v Evropě. Oni plánují na desítky let dopředu. A Rusové také. Ostatně i Američani.

   Vymazat
  2. Re (09:32):
   ... mýlíte se!
   V Číně byl CoVid_19 jako masová nákaza diagnostikován.
   Vznikl jinde a do Číny byl zanesen coby poselství šiřitelů "dobra", co se mají (provždy) za vládce světa a Vesmíru vyvolené samou Prozřetelností.

   Vymazat
  3. Nepřátelské výpady proti autorům a proti redakci uveřejňujeme jen výjimečně. Ano, proti urážkám čtenářů i redakce se bráníme cenzurou. Vy zase své grobiánství, nevychovanost a demagogie si dovolujete zveřejňovat jen zpoza anonymity.

   Vymazat
  4. 9:32 Píšeš kraviny, jinochu. V takovéto situaci je úplně jedno, kdo vymyslí a hlavně zrealizuje ÚČINNÁ opatření. Viníš někoho z propagandy a blábolů a pozorně si přečti svůj výpotek - ten se dá klidně posoudit jako předsudečná nenávist.
   O čínské efektivitě v postupném zvládání nákazy mluví s uznáním i politikou nezaslepené odborné kruhy. Velmi dobře si pamatuji, jak před měsícem se v ČT i jinde předháněli v chmurných prognózách tzv. politici, ekonomové, ale především představitelé oficiálního mainstreamu. Jak odsuzovali izolaci měst, lokalit atd. v Číně, mleli cosi o lidských právech a demokracii, cintali si na pentli a odhadovali katastrofální ekonomické následky pro Čínu a "fandili" Západu, že to pomocí koronaviru "vyhraje" a zlé Číňany zařízne jak slepice do polívky.
   A přešel měsíc a je to tady a vypadá to, že pokud nebudeme realizovat obdobná opatření podobná v té vysmívané Číně, skončíme jako ve středověku sami. Těchto keců jsme slyšeli od TV redaktorů, mudrlantů z demožumpy fůru. Co jsme chtěli slyšet, to ale neprojednávali - jaké jsou rezervy, jak se s tím popere zdravotnictví, jak vypadá materiální připravenost, jak budou probíhat služby a zásobování v režimu omezené funkčnosti ekonomiky a především JAK chtějí donutit nedisciplinované západní obyvatelstvo, aby drželo basu, dodržovalo nařízení a tak zabránilo rozšiřování koronaviru po státě. Nic, nic, jen bohapusté, jalové kydy na účet vlády, zneužívání situace k osobním ambicím, zpochybňováním vládních opatření (viz dnes ten blbec od Starostů, nedávno Hřib), zviditelňování se apod. Až když situace dospěla do určitého stádia, zavřeli aspoň dočasně huby ti největší křiklouni (TOP, ODS, Piráti), aby o to víc spustili, až bude situace stabilizovaná. Takže mě je celkem jasné, jak farizejsky spustí třeba Fijala nebo Kalousek, sami se smrdutě žluklým máslem na hlavě, protože jaksi rychle zapomínají, za čí vlády (jedno kdo byl v té době stranickým lídrem) byly rozprodávány a rozkrádány státní hmotné rezervy, byly rušeny různé depozity, omezována některá oddělení v nemocnicích, nebyly aktualizovány plány činností jednotlivých rezortů v případě ohrožení chodu státu. Vlastně i oni mají svůj podíl na dnešní situaci, třebaže jsou v opozici, což se jeví zdánlivou výhodou. Jedinou snahou těchto stran, pokud vládly, bylo jak rychle něco rozprodat, jak uhrát malé domů do vlastní i stranické pokladny. Aby se na někoho nezapomnělo, je třeba připomenou i podíl lidovců, dnes zapomenutých straniček (spíše "zájmových" organizací) typu ODA, zelení, veverky, též socanů, US a dalších.
   Jenže - aby se opoziční politikáři nepřepočítali a lidi jim to nedali sežrat.
   Ještě k té Číně: mají-li tam středověké stravovací návyky, potom chudáčci plaváčci z Afriky mají všeobecné hygienické návyky pravěké. A tohle stádo se má v současné době ještě více rozlézt po Evropě? To za tichého přihlížení orgánů EU, nečinné Merkelky atd.? A vůbec - kde jsou relevantní informace o tom, jak vypadá situace v těch uprchlických táborech, no-go zónách, a obecně v těch lokalitách, kde obohacovači koncentrovaně žijí? Dovede si snad někdo představit, že by se to stádo nechalo dobrovolně izolovat a přistoupilo na nějaké principy? Já tedy ne...

   Vymazat
  5. 9:32, my ale přesně nevíme, odkud to přišlo, takže zatím nemůžeme hodnotit. Pokud se potvrdí, že to je v důsledku nízké kázně ať už při jakékoliv činnosti, Čína bude muset udělat rázný zákrok, aby se příště něčemu podobnému vyhla. To není jediná epidemie, která odsud pochází.

   Ovšem postup, jakým zvládla to svinstvo v tak krátké době a v tak zalidněných oblastech, je hodné obdivu. Všichni ti, kteří se toho zúčastnili si zaslouží úctu.

   Pokud chcete kritizovat, pak se podívejte třeba i na Itálii. Italové měli už hodně dlouho velmi podrobné informace o tom, jak se virus šíří, přesto nechali situaci dojít do té úrovně, že tam je už skoro 4 promile obyvatel nakažených a nákaza stoupá. V hustě zalidněných oblastech Číny 0.5 promile a nákaza klesá.

   Vymazat
  6. Františku Opluštile, mohl byste uvést nějakou věrohodnou studii, která by vaše tvrzení doložila? Protože zatím nic není. Můžete sice uvést názory některých lidí, ale nemůžete tvrdit, že to je čistočistá pravda. To musí být potvrzeno.

   Vymazat
  7. 9:32 Už si zase tady ty západní otroku my nechceme žádný cizí vzor ani s Číny nebo usa. Chceme žít v suverénní České republice.Jen počkej krize má být v létě a zadlužený transatlantický soudruhy to pěkně sežvýká.

   Vymazat
  8. Re (13:05):
   Nemohl, protože cokoliv, co snesu, beztak odmítnete.
   A nejen v tomto případu, ptejte se pro příště a vždy! Cui bono?!
   Komu všemu ta epidemie a její důsledky přišly k užitku?
   Číňanům? A dejte pokoj se stravovacími zvyky ...

   Vymazat
  9. 13:39, to že nefandí Číně, ještě neznamená, že je západní otrok! Nevím, proč se uveřejňují příspěvky, kde jsou útoky ad hominem.

   Vymazat
  10. 16:53
   A teď se pochlub,co jsi vůbec schopen pochopit,co vůbec víš?!☺

   Vymazat
  11. Ucinna opatreni Ciny jsou v kontrastu s vyrobou tanku a cviceni na misto nutnych opatreni.
   A urychlene vyrobit vse potrebne..
   Kritizujou a pravem Trumpa a EU jeste horsi.
   Mimo dovoz afroarabu celkem nic nefunguje a veci zachranuji jejich poslusny sluhove z rad muzu.
   Ani obrovske cviceni nezakazou ,ktere kdyz nic nezhorsi ,muze udelat velke skody..
   Nepritel je dulezitejsi nez vlastni populace..
   Ale ten nepritel jsme my vsichni take a podle toho je s nami zachazeno..

   Vymazat
 3. 9:32 - jsi obyčejný demagog. Jde o to, co si máme vzít z Číny jako vzor. Ty tu uvádíš blbosti, abys zamaskoval podstatu věci. Jsi potvrzením staré známé věci, že s ideologickými fanatiky a myšlenkovými zapouzdřenci nemá cenu vést dialog. Oni ohoo nejsou schopni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Spíše bychom jim měli položit otázku a co chceš vlastně? Ale myslím si, že oni tu otázku ani nemohou vcelku pochopit. :)

   Vymazat
  2. Ano, i já si myslím, že anonym 9.39 odpověděl správně a po pravdě - věci se konečně mají začít nazývat pravými jmény. Takzvaná "korektnost" už by měla skončit.

   Vymazat
 4. aby jste nebyl překvapený, až vyjdou skutečnosti najevo

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jistě si máme vzít vzor s Číny. Stravovací návyky jako vina epidemie, no to může vypustit z úst jen osoba duchovní úrovně českého novináře či herce.
  Kde jsou hlasatelé těch názorů, že nic nemusíme vyrábět, všechno dovezeme, trh všechno vyřeší, v jakém krásném uspořádání si to žijeme, ti různí indičtí běžci a Kingkongové ? Zalezlí, protože sama realita je ztrapnila dokonale...
  Máme kliku, že Babiš jako velmi dobrý krizový manažér ze zbytku tohoto státu doluje ještě to nejlepší co se dá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověče, lidé jako vy jen číháte za bukem abyste cynicky zneužili jakéhokoli neštěstí ke snaze o znovunastolení předlistopadové totality. O nic jiného vám nejde, vy se řídíte jen heslem "čím hůř, tím líp".

   A Ten Irán, kde mají už 800 mrtvých je pro vás také "zkažená euroatlantická civilizace"?

   No jasně. To svintvo se začalo šířit na obřím trhu s potravinami, ale stravovací návyky a hygiena s tím nemají nic společného. Vy budete tedy opravdu hlava, pane.

   Vymazat
  2. 10:05 - proč podsouváš spoludiskutujícím úmysly, které nemají. Že se nestydíš, ty jeden zvrácený pitomo. Kdybys tohle zkusil na spolubesedníky v jakékoli slušné společnosti, dostal bys obratem okamžitě po čuni. Podsování je znakem demagogie nejhrubšího zrna a tebe od tělesného trestu chrání jen ta anonymita.

   Vymazat
  3. 10;05
   Ty kvůli vlastní vygumovanosti nemůžeš vyjít mezi lidi,Geriatrixy,kterej ví o zdravotnictví a hygieně ÚPLNÝ KULOVÝ!!!!!

   Vymazat
  4. Ten 10:05 je fakt "dobrej". Na názor, že bychom si měli vzít příklad s Číny, odpoví větou :
   "A Ten Irán, kde mají už 800 mrtvých je pro vás také "zkažená euroatlantická civilizace"?...
   Ti kavárenští trolové jsou fakt u konce s dechem.

   Vymazat
  5. 10:36
   A jak vy víte jaké má nebo nemá Heriot úmysly? Já jeho úmysly, zřejmě na rozdíl od vás, znám z mnoha diskusí.
   A jak to, že vás za vaše nadávky a napadání cenzor nesmázl? Že by dvojí metr?

   Vymazat
  6. Nikdo z vás tady není ochoten připustit, že i toto (koronavirus) je řízeno záměrně, stejně jako je záměrně řízená migrace? A ta "opatření"?? Vy si myslíte, že kterékoliv vládě dnes ( v kterémkoliv státě) záleží na řadových občanech? Je to směšné - jen směšné! Třicet let - co fungují počítače a internet - sledujete, jaké strašné křivdy se dějí, vidíte zabíjení civilistů, vidíte všechny ty lumpárny, sledujete všechny ty hnusné, všivé zabijácké filmy, které sem sype "západ" a naše televizní kanály to radostně produkují, a vy jste ochotni věřit, že se všichni najednou strašně zastyděli před lidmi, a proto zavírají hranice, školy, divadla, zábavu, a zakazují lidem se shromažďovat? Že je to z ohledu a lásky k občanům? Je to směšné! Zkouší se, co to s lidmi udělá, kam až lze zajít, a co řadoví občané ustojí a vydrží. To je všechno. Děkuji za zveřejnění příspěvku.

   Vymazat
 6. Neviditelná ruka trhu zafunguje, buďte bez obav, ovšem pro některé už bude pozdě. Teď by se hodilo, kdyby tu občas někdo, něco, plánoval.

  OdpovědětVymazat
 7. Nevidím důvod proč bychom si nemněli brát příklad třeba z Číny. To jako je lepší brát špatný příklad od ušáků, kteří v těch řepách nemají nic jiného než dostat RF na kolena?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaký příklad? Vládu jedné strany?Jíst netopýry? Nebo co konkrétně myslíte?
   Zdá se, že vy nemáte "v řepě" nic jiného, než "ušáky, kteří se snaží zničit RF". A pletete tento nesmysl úplně všude.

   Vymazat
  2. 10:33 Jak se poprat s vyzvou...To asi nechapete demagogu

   Vymazat
  3. Nemohl byste přestat s pliváním na Čínu anonyme 10.33? Proč plivete - že se to jedovaté svinstvo dostalo nejdřív právě tam, a proto to tam vypuklo? Vy skutečně věříte na ty přitroublé žvásty o netopýrech? Ve nemáte vlastní rozum - anebo máte, ale ten je tak zakydán láskou k USA, že nejste ochoten vidět a znát skutečnou pravdu? To je hloupé a pokrytecké, ale když vám to pomáhá od depresí a přežít, vaše věc. Jenom se už přestaňte hádat a navážet do Číny - to je fakt trapné. Děkuji za schválení příspěvku.

   Vymazat
  4. 10:33, to je stále dokola to samé. Jsou dvě strany. Jedni blouzní o tom, jak co nevidět "ušáci" padnou a jak je třeba vrátit starý režim, a ti druzí, kteří mají neustále plnou hubu ruských zemljanek a jak je třeba Rusákům zakroutit krkem. K nim řadím i liberální extremisty, kteří by z každého nejraději udělali buznu a přivedli miliony migrantů. Je dobře, že se zde už neprezentují nacisti, jenže redakce bohužel víc upřednostňuje "ušákové bojovníky". Ti dost často používají bez jakéhokoliv postižení vulgarismy, argumentace nula. Ještě jsem to chápal u provokatérů, ale teď nemáte možnost se proti tomu ani ohradit.

   Vymazat
  5. 10:33
   "Ušáci" se ani nesnaží svoje úmysly skrývat. V průběhu sta let se jim podařilo, pomocí jejich agresivní zahraniční politiky, stanou na nejvyšším stupínku moci na světě. Ovšem po několika letech opájení se vlastní důležitostí a projevům arogance moci vůči zbytku světa zjistili, že jim vyrostla konkurence, ať už v Rusku či Číně. Skutečnost se nezmění chválou nechvalitelného a neobjektivní kritikou všeho jiného.
   Hodnotit, jak kdo obstál ve zkoušce s virem, je předčasné. Dočkejme času. Obávám se, že u nás moc bodů nesklidíme ... pokud je jen půl pravdu na schopnostech toho díla lidských rukou.
   ABC

   Vymazat
  6. Lado,jistá Šiklová už to vyřešíla před několika lety svým výrokem:"Raději se budu mýlit se západem,jako mít pravdu s Ruskem".

   Vymazat
  7. Vidím, že ring je opět volný, pravotočivým sportovcům doporučuji trénovat s Jindřichem Šîdlem. Jak ten se erudovaně pustil do profesora Prymuly, to snad ani nemá obdobu, že i Slonkovà bledne závistí a Tachecí mlčí.

   Vymazat
  8. 18:07
   Šidlo,Šidlo....aha to je ten na jazyk si šlapající si násoska,kterej se netrefí ani do vlastního baráku????Zřejmě má velký vzor ve vodkoviči V.H???!!!:-)

   Vymazat
 8. My víme, 10:33. Vy jakožto dvacátník máte obrovské zkušenosti s vládou jedné strany. Samozřejmě ty negativní, jak jinak.

  OdpovědětVymazat
 9. Trump ve své knížce, která vyšla i u nás už v roce 2010 jasně ukázal americké vidění světa. Myšlenka o podnikání byla, že nejvíce nevyděláte, když ze vzájemného obchodu budou mít výhodu oba zůčastnění, ale když ten druhý zkrachuje. To jak v současnosti usilují o patentování vakcíny proti koronaviru jen dokresluje, na koho jsme v roce 1989 vsadili. Loď-stát kormidlovaný tímto směrem musí dojet dřív nepo později na skaliska.....

  OdpovědětVymazat
 10. Zaplať Bůh za Babiše a současnou vládu. Evidentně se snaží. Dělají dle možností. Nyní bychom je měli podpořit, respektovat nařízení bez ohledu na politický názor a bez ohledu jestli je Babiš oligarcha nebo ne. Jestli se mi líbí nebo ne. Co dělá Bakala a další s nakradenými ranci peněz? Pomáhá snad? Dovedete si představit jak bychom dopadali kdyby byl u vesla takový Topolánek, Nečas, Sobotka, Fiala, Kalousek, Šlafenberg, nebo nějaký zhulený pitomec od pirátů případně ten milionový nahnědlý nedostudovaný zoufalec? Stačí co ti pitomci z Prahy s bouráním soch, stavěním zbořených pomníků katolíkům nebo Vlasovcům a blbým, primitivním sabotováním a navážením se do Číny způsobili. Teď chtějí roušky z Číny? Praha teď zchudne, rapídně zchudne, zase bude kňučet o pomoc vlády,krajů, venkova jako vždy v dějinách a doufám, že Satan a jemu podobní Novotní si to budou hodně, hodně uvědomovat. A EU nebo NATO? Ti se ukázali jako naprosto k ničemu. EU ani NATO nedokáže ochránit hranice proti migrantům, nedokáže řešit nákazu (řeší to národní vlády) předsedkyně jen blbě kecá. Nedokáží ani koordinovat výrobu a zásobování v krizi nedej bože hospodářskou krizi. Na co jsou vojska NATO? Aby onanovala u hranic s Ruskem místo aby se činila v obraně hranic Řecka a na moři proti migrošům? Ukazuje se, že celá EU má jen holou prdel, velkou držku a haldu zbytečných, neschopných a neužitečných politiků. Oboje slouží jen jako vyžírka peněz národních států a lidí, ale v krizi je EU a NATO naprosto k ničemu. Král má holou prdel a všichni to vidí!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:45
   Babiš se snaží? Co máte na mysli? Snad Ustrojená, neustrojená? Pokud by se kluk snažil, tak je u nás týden vyjimečný stav, uzavřené hranice, fabriky na auta zavřené, nemocnice, pekárny a distribuce jídla řízená a připravovaná na případné komplikace. Vzor viz Čína, kde situace kulminovala na přelomu ledna a února. Tři týdny počkat, kam se vir dostal a na základě získaných dat se rozhodnout co dále.
   Podívejte se, jak dopadá Itálie a jaá je situace ve Španělsku. Dnes je brzy hodnotit a byl bych velmi rád, pokud bych se pletl. Ovšem na základě informací posbíraných za uplynulé tři měsíce, můžeme počítat s masivním nárůstem postižených v příštích dnech a týdnech. Šíření se omezilo v řádu 10 - 20%? Stávající stav je pouze učesaný "volný průběh" s plánovanými ztrátami a kroucením palců, aby v jeden okamžit nevyžadovalo intenzivní péči příliš mnoho pacientů.
   ABC

   Vymazat
 11. 9:32 Jste evidentně najatý agent provokatér Pepek Vyskoč, ale to je teď vedlejší. Sami západní ex-agenti z Veterans Today uvedli, že se jedná o nasazení biologické zbraně proti Číně některým z poskoků USA (mají jich dost, zřejmě Kanada). Tuto skutečnost před několika dny zcela bez obalu a oficiálně oznámila i Čína, to jenom česká masmédia ani muk, jenom se otírají o následné medializování ze strany ruské televize (i-heute). Čína to samozřejmě Americe nedaruje a její pomsta bude sladká a je již v plném běhu. Stačí jenom potichu přiškrtit nákup na dluh (za "cenné" papíry s názvem US Treasuries) a export komodit, u kterých je západ závislý na Číně. V případě USA bude stačit nedodat třeba toaletní papír :-)

  OdpovědětVymazat
 12. https://narodnidomobrana.cz/videa/pavel-cerny-1-dil-je-lepsi-mit-sanci-prezit-pri-obrane-se-zbrani-nez-mit-jistotu-zemrit-bez-ni/

  OdpovědětVymazat
 13. Ten snímek o pojídání netopýrů ani nebyl z Číny ale z Indonezie. Je to perfektně zpracovaná propaganda jako celý listopad 89. Pojídání různých pro nás divných pamlsků je v mnoha státech normální a trvá celá staletí bez problémů.

  OdpovědětVymazat
 14. Když si vezmete v potaz, jak napřed USA bojovala s Čínou -cla - poté "usmíření" a v zápětí pandemie v Číně, co Vás asi napadne??? Ćína to řekla otevřeně, ale naší pisálci tuto skutečnost neuvedli a zbytečně provokují (tím mám na mysli novináře, nikoli diskutující).

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.