Reklama

sobota 28. března 2020

Evropské hodnoty v akci: Potřební nedostali nic. Začátek konce EU? Solidarita ve světle epidemie a invaze. Probuzení národních států. Suspendovat zdravý rozum umíme. Vydírání na hranicích zafungovalo

Judith Bergmanová
Judith Bergmanová
28. 3. 2020  GatestoneInstitutProtiProud
JUDITH BERGMANová popisuje, jak problémy s epidemií nové chřipky a vydírání EU tureckým prezidentem obnažily až na kost nesmyslnost udržování při životě tohoto byrokratického molocha.


Po vypuknutí epidemie koronaviru se Italové dozvěděli důležitou věc, totiž že se ostatní členské země EU neřídí těmi báječnými hesly Evropské unie – a už vůbec ne ve všech pádech skloňovanou solidaritou.

Ta je údajně základním principem Evropské unie. Je zakotvena v klíčových unijních smlouvách a EU ji označuje za jeden ze svých hlavních cílů. Podle článku 222 Smlouvy o fungování EU, jedné ze dvou hlavních smluv EU:

"Pokud je některý členský stát cílem teroristického útoku nebo obětí přírodní nebo člověkem způsobené pohromy, jednají Unie a její členské státy společně v duchu solidarity. Unie uvede do pohotovosti veškeré nástroje, které má k dispozici... aby poskytla členskému státu pomoc na jeho území v případě přírodní nebo člověkem způsobené pohromy, pokud o to požádají jeho politické orgány."


Výsměch Itálii


EU se odvolává na zásadu solidarity, především pokud jde o přijímání migrantů: Během migrační krize v roce 2015 přidělil Brusel každé zemi pevnou kvótu imigrantů. V roce 2017 zažalovala EU u Soudního dvora Evropské unie Maďarsko, Polsko a Českou republiku kvůli jejich odmítnutí přijmout migranty. Koncem října 2019 prohlásil generální advokát, právní poradce Soudního dvora EU, že právo EU musí být dodržováno a že zásada solidarity EU "nutně někdy znamená sdílení společného břemene." Soudní dvůr EU o této kauze dosud nerozhodl, obvykle se však řídí doporučením generálního advokáta.

EU má dokonce zvláštní úřad - Koordinační středisko pro reakci na mimořádné situace (ERCC, Emergency Response Coordination Centre) - který funguje v rámci mechanismu civilní ochrany EU, a který pomáhá členským zemím EU i některým státům mimo EU při řešení krizí v souladu se "zásadou solidarity". Právě tento úřad požádala Itálie o pomoc, když se zemi vymkla z rukou epidemie - a nedostala nic. "Požádali jsme o dodávky zdravotnického vybavení a Evropská komise předala naši žádost členským zemím EU," řekl časopisu Foreign Policy italský vyslanec při EU Maurizio Massari. "Ovšem nedostali jsme nic."

Kromě toho Německo a Francie, přední členské státy EU navíc promptně zakázaly nebo omezily vývoz roušek, respirátorů a jiných ochranných prostředků. To vyvolalo opatrnou kritiku ze strany úředníků Evropské unie, jako je Stella Kyriakides, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin, která tomuto "motoru EU" bezvýsledně připomínala, že "solidarita je klíčová."


První jsou národní zájmy


V minulosti členské země EU občas solidaritu projevily. Podle svého webu reagoval mechanismus civilní ochrany EU od svého založení v roce 2001 na více než 330 žádostí o pomoc v EU i mimo ni. Například v červenci 2018, kdy Švédsko čelilo rozsáhlým lesním požárům.

Když je ale celý kontinent zasažen vysoce nakažlivou virovou epidemií, je solidarita najednou pryč. Každý stát pochopitelně zvažuje, zda si může dovolit poslat do zahraničí ochranné pomůcky, které potřebuje pro své vlastní občany. Každá země prostě nejdřív zvažuje svůj vlastní národní zájem. Když o pomoc požádala Itálie, tak si členské země EU stanovily jako svou nejvyšší prioritu své národní zájmy. Jde o přirozené chování samostatných států a před vznikem EU by takové chování nezpůsobilo žádné pobouření.

Epidemie koronaviru ukázala, že pokud to vyžadují extrémní okolnosti, budou členské státy vždy jednat jen v souladu se svými národními zájmy. I když tento fakt ještě automaticky neznamená bezprostřední konec unie, určitě vyvolává otázky týkající se smyslu této organizace.

Koronavirus ovšem zdaleka není jediným současným problémem, který životaschopnost Evropské unie přinejmenším zpochybňuje.

Stav nouze


Nynější krize na řecko-tureckých hranicích ukázala, že EU je nejen neschopná, ale že se navíc chová trestuhodně: nechala Řecko, aby se samo vypořádalo s touto nejnovější migrační krizí, kterou z politických důvodů vyvolal turecký prezident Erdogan. Rétorické cvičení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která nazvala Řecko evropským "štítem", bylo výsměchem a ne podporou Řecka.

Zatímco se Evropa snaží vypořádat s epidemií koronaviru, nařídila komisařka EU pro vnitřní věci Ylva Johansson Řecku, že musí migrantům, které Erdogan dopravil k řecké hranici, umožnit požádat o azyl. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ale již předtím oznámil, že Řecko pozastavuje všechny žádosti o azyl na základě článku 78 odstavce 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, ve kterém se praví:
"Ocitnou-li se jeden nebo více členských států ve stavu nouze v důsledku náhlého přílivu státních příslušníků třetích zemí, může Rada na návrh Komise přijmout ve prospěch dotyčných členských států dočasná opatření. Rada rozhoduje po konzultaci s Evropským parlamentem."

Ylva Johanssonová však prohlásila, že Evropská komise nenavrhne pozastavení práva na azyl:

"Jednotlivci v Evropské unii mají právo požádat o azyl. To je ve smlouvě, to je mezinárodní právo. To nemůžeme suspendovat."

EU je prostě vždy schopna suspendovat nanejvýš zdravý rozum. Ve dnech, kdy Ylva Johanssonová vznášela vůči Řecku své iracionální požadavky, se Evropa nacházela ve zlomovém bodě epidemie koronaviru. Současně se zdálo, že by se německá kancléřka Angela Merkelová mohla podrobit Erdoganově vydírání. Méně než dva týdny poté, co Erdogan dopravil tisíce migrantů na hranici s Řeckem, Merkelová podle zprávy v deníku Die Welt řekla, že bude "s nasazením všech sil" pracovat na "dosažení nové úrovně dohody mezi EU a Tureckem."Vydírání zabralo


Jde o dohodu mezi EU a Tureckem z roku 2016 o zadržování migrantů v Turecku výměnou za šest miliard eur. Až doposud se EU dalšími požadavky Turecka nezabývala, ale nedávné prohlášení Merkelové vyneslo tyto problémy do popředí. Mezi požadavky, které jsou zahrnuty v dohodě z roku 2016, je bezvízový pohyb osob mezi Tureckem a EU, bezcelní pohyb tureckého zboží v rámci EU, zřízení "bezpečné zóny" v severní Sýrii a obnovení pravidelných setkání mezi představiteli Turecka a EU.

Pokud by EU schválila bezvízový styk s Turky – což znamená de facto s kýmkoliv, kdo má prostředky na koupi tureckého pasu - mohly by miliony Turků legálně vstoupit do EU a tam se pak "ztratit". EU se potýká s mnoha nevyřešenými fatálními problémy a je blízko bodu zlomu. A s Tureckem, zemí s 80 miliony lidí, kteří by takto byli do Evropy doslova pozváni, by vznikla úplně jiná "Evropská" unie.

Německo Turecku přislíbilo více peněz. Podle Deutsche Welle Merkelová Erdoganovi řekla, že je ochotna navýšit finanční prostředky EU na "péči o uprchlíky v Turecku výměnou za to, že Ankara zastaví tisíce migrantů, kteří se pokoušejí překročit turecko-řeckou hranici."

Turecké vydírání prostřednictvím migrantů zafungovalo překvapivě dobře a překvapivě rychle. "Nesmíme dovolit, aby se z uprchlíků staly figurky na šachovnici geopolitických zájmů," prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Ať jimi jako figurkami tahá kdokoliv, musí počítat s naší opozicí."

Ukázalo se, že Německo (a s ním i celá "jeho" EU) je dům z karet. A když se sesypal, je najednou jasné, že to je Erdogan, kdo je tu pánem.

V důsledku toho Erdogan 18. března 2020 oznámil, že migrační krize, kterou zorganizoval, oficiálně skončila: Turecko uzavřelo své hranice s Řeckem a Bulharskem, zdánlivě kvůli koronaviru. Deník The Telegraph citoval zprávy z tureckého zpravodajského webu Medyascope, podle kterého je asi 150 autobusů připraveno dopravit migranty z řeckých hranic zpět do Istanbulu a do uprchlických táborů. Erdogan dostal, co chtěl.

Erdogan už nemusí nic dělat, stačí mu jen si počkat, až mu EU s Merkelovou u kormidla splní všechna jeho přání.

Jaký div, že členské země si najdou vzpomněly, že jsou státy. Zapomenou na to, až koronakrize pomine?


28 komentářů :

 1. Takže jak tomu máme rozumět? Potrestá se to Řecko, že nepouští sirotky anebo ne? Abychom pro ně mohli efektivně přesunout zdravotní techniku a všechny prostředky v boji proti Covid-19.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je tu vlastně jen jedna šance. Vykopat od nás ambasádu USA, neziskové organizace a tlupu lokajů,poskoků a pohuňků ambasády USA. Sci fi, co? Já vím. Ale myšlenka dobrá.

   Smazat
 2. Evropa nám pomohla dost v roce a po roce 1989. Topili jsme se v temných vodách totality a držela nás nad vodou demokratickými rozhlasovými stanicemi, které se normalizační režim snažil rušit. Někteří trpěli pro svou práci pro obyčejné lidi v normalizačních kobkách a darkromech, mnohdy i jen za to že si koupili nesocialistické auto. V r. 1989 se objevila naobzoru tečka. Přibližovala se k nám a byl to se svým záchranným člunem filosof H., který nás odvezl do přístavu demokracie. Poté jsme mohli vyjet k moři a nasát vůni kterou nám předchozí režim upíral. To že je nyní krize, kterou Evropa nezazila a tím není vše dokonalé, bychom měli chápat a společným dílem vyslovit podoporu zezdola.
  I v krizi jsem spořádaná občanka, budme spořádaní všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nádherný příběh, paní 19.40. Jsem hluboce dojat. Přidejte ještě tu "O Červené Karkulce", prosím. Ta je ještě hezčí...

   Smazat
  2. 19.40 Co to melete , na legraci moc doba není !

   Smazat
  3. Dobré jedině jako ironie.

   Smazat
  4. 19.40
   ... a přibližovala se ta tečka a přibližovala, až najednou, kde se vzal, tu se vzal, byl z tečky vykřičník. Netrvalo však dlouho a zkroutil se do otazníku. To trvá dodnes.
   A já jen čekám kdy se opět narovná do vykřičníku, aby se vzápětí smrsknul opět do tečky a rozplynul se v nicotě kam patří. I se všemi svými apoštoly.

   Smazat
  5. Pro spořádanou občanku. Milá občanko. Asi jste žila někde mimo tuto zemi. Pro obyčejné lidi nikdo v kobkách netrpěl. Ani občan H., který trpěl kvůli tomu, aby se dosápal na majetek po své rodině, což se mu nakonec, díky podobným naivkám jako vy, podařilo. Jak známo, přestože jezdil zahraničními automobily, nikdy ho za to nikdo nepotrestal. Evropa nám pomohla tak, že zde díky občanům, jako byl H., levně nakoupila továrny, vodovody i veškeré zpeněžitelné zdroje a udělala z naší země zdroj svých výdělků, Česko se stalo krmelcem Evropy. K moři jsme mohli také vyjet už před rokem 1989 na sever i na jih :-). To, že je nyní krize, chápu tak, že ten zavržený systém zase tak špatný nebyl...

   Smazat
  6. Takhle se zhvízdat v dnešní době jeo mluvitelné.
   Až vystřízlivíte začněte šít roušky.

   Smazat
  7. 19.40 že vás ti spravedlivě naštvaní nepochopili? Tady to musíte lidem dávat po lopatě. Ironii už tu nikdo nezná, natož satiru...

   Smazat
  8. 7:16
   Takovou pitomost bez vtipu nestvořil mozek ironika.

   Smazat
  9. Venca Flaška nás dovezl leda do zadele,potkan zrzavý.Doufám že mají v pekle dost dřeva na přikládání pod jeho kotel.Sluníčkářko vymaštěná.

   Smazat
 3. noviczech
  ...dnes 29.03 ve večerních hodinách napsala televize NTV, že na jihu Itálie začali raubíři rabovat obchodní centra v Palermu! Když to Němci napíší, tak je to co říct, protože momentálně neznají vůbec okolní svět, jen korona virus, ještě jednu zprávu uvedli dříve, zemětřesení v Záhřebu! Jinak odpoledne měli přenos z USA a tam mimo jiné se ptali lidí, co spí ve stanech na ulici, co říkají na korona virus. A mladý muž, který jak říkal tam spí už čtyři roky, byl před čtyřmi roky v Michiganu a tam si tehdy zažil to samé, co teď v New Yorku!!! Tu samou izolaci! Rozumíte tomu?!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se divím, že si to mafiáni v Palermu nechávají líbit, že neochrání obchody, které jim přece musí platit za ochranu, nebo to jsou "ONY děti" a proti nim ani mafie nejde?

   Smazat
 4. 19:40 "filozof H".? Neupadl jste náhodou na betoně naznak? To je pecka do týlu, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já fakt nevím, ale takhle krásně by to nějaký havlista nenapsal. Ani trochu jste nezapochyboval o tom, že to není myšleno vážně??? Takto hezky to to napsat v této době? Když to není provokace narubi tak satira velmi dobrá.

   Smazat
 5. Kdyby se ty prachy daly na posílení hranic státu na jihu tak by splnily svůj účel. Teď si mastí kapsy turek díky neschopným měkkým liberálům u vesla. Pryč s eu a liberály ať žije Český stát.

  OdpovědětSmazat
 6. No jo Juditka hezká holka, má pravdu což o to, jenomže se to začíná poněkud opakovat, už je asi devadesátá devátá, která o tomto píše. My spíš potřebujeme najít cestu, jak co nejrychleji vypadnout z toho podvodného spolku EU. Nějakým referendem, čili plebiscitem, jak se říká včera bylo pozdě a hlavně přehodnotit naše další směřování, protože zatím to je veliká mizérie a nevím zda bude chytré být se vším na chvostu. Pokud k tomu politiky nedokopeme, nikdo jiný to za nás neudělá. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Já si myslím, že ten, kdo nemá v hlavě nasráno, už pochopil, že EU v současné podobě je na hovno. Rozepisování všech záporů, které u vazalských zemí našeho typu vysoce převyšují nad klady, je ztrátou času.
  Eurohujeři, kteří často a rádi šermují evropskými dotacemi, tak nějak zapomínají na několik drobností. Předně, značnou část peněz, které nám Brusel posílá, nejdříve my pošleme do Bruselu. S drobným detailem, že tam je pošleme bez podmínek, ale zpátky je dostáváme s nekonečným seznamem podmínek. Do závěrečné bilance pak zastánci evropského domu z karet zapomínají započítat ty stovky nezdaněných miliard, které ve formě dividend a výnosů každoročně opouštějí naše území.
  Vlastní zkušenost je nepřenositelná. Lidi na škodlivost Bruselu co nevidět přijdou sami. Bohužel, cena za poznání bude skutečně vysoká.

  OdpovědětSmazat
 8. Nezoufejte k rozpadu EU nedojde,to nedovolí Německo ani Francie.Jedno si pamatujte,ve všech státech mají své lidi na důležitých postech,víme kdo to je,tak si držte klobouky,jedeme z kopce.

  OdpovědětSmazat
 9. https://pravdive.eu/page/481/b-expert-sokoval-na-italske-televizi-odhalenim-ze-coronavirus-byl-v-italii-drive-nez-v-cine-b
  V posledních dnech vyslala Kuba skupinu lékařů se zásobou léků do Itálie, kde tato ve spolupráci s čínskými experty pomáhá zastavit další postup pandémie. Zdroj: https://www.globalresearch.ca/cuban-drug-could-save-thousands-lives-coronavirus-pandemic/5706643

  OdpovědětSmazat
 10. Všichni chtěli kapitalismus a nyní kvičí jako podsvinčata. Po MAJDANU PŘICHÁZELY O PRÁCI statisíce lidí. Podle Klause byli méně schopní, tak si utahovali opasky...Dvouměsíční odstupné jsme dostávali někteří až po dvou letech...Rodiny živořily,rozpadaly se atd.

  Je nás 10milionů - jedno střední město.

  Počet hospod a barů se za rok zdvojnásobil. Škol,divadel,hudebních a jiných "kultuních" stánků máme jako by nás bylo 15 milionů.

  Státních úředníků,právníků,poradců,ekonomů a dalších příživníků přisátých na st.rozpočet odpovídá na 30milionů obyvatel. Je čas na řádnou reorganizaci.-

  V ne-ziskovkách pracuje 56 000 příživníků a protočí se v nich 57 000 000 000 kč-zrušit všechny dotace!!! Tak bych mohl pokračovat

  .Zato stomatologů, sester, dobrých řemeslníků velký nedostatek. Čím to je. V parlamentu sedí samá "inteligence" s nakoupenými tituly. Zákony tudíž vytváří pro sebe. Právník si účtuje hodinový plat na který uklizečka dělá celý týden. Skutečná lidská práce jež vytváří hodnoty byla degradována. Po 30 ti letech sklízíme výsledky. Daňoví poplatníci platily podnikatelům úlevy,daňové ráje, nyní chtějí zaplatit svoje krachy. Tak si rozdělte výsledek 30letého hospodaření.- 2 biliony dluhu !
  https://www.youtube.com/watch?v=hFEPjQ5JRgw
  Vláda ČR se chystá vzhledem k současné situaci odškodnit Zdeňka Bakalu a další miliardáře!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten kdo si myslí, že uklízečka dělá za plat advokáta (týdení) je naprosto mimo obraz. To je tak plat podřadného adovkáta, který vás za jidášův groš prodá

   Smazat
 11. Neklameli mne zrak je to soudruzka zidovka ti jsou vzdy na spravne strane barikady Cest v sest v Ruzyni a sup na Pankrac

  OdpovědětSmazat
 12. ....
  "I v krizi jsem spořádaná občanka, budme spořádaní všichni."
  19:40
  Ne, braňme se, nesmí nás spořádat k večeři, ani k obědu!!!! Děvče!

  OdpovědětSmazat
 13. Co si myslíte. Když se sejde Kráva s Volem co s toho vznikne?
  Václav

  OdpovědětSmazat
 14. V Řecku s opravdu bojuje za ČR (na prahu seru) Ano je to naše matka měst, ale trpí kontravirem a je ji třeba izolovat.včetně institucí. (a zástupce těchto umístit v karantétně minimálně na měsíc.
  Turci mne nevadí, vadí mne to, že chtěji zavést u nás jejich způsob života a zákony.
  Václav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.