Reklama

pondělí 30. března 2020

Humanitární sankce: Jedni v nouzi pomáhají, po druhých raději potopa. Vztahy převrácené naruby. Ještě před pár dny Italové táhli na Rusko. V čem Íránu pomohli Američané? Nenávist až za masový hrob

Patrik Sloboda
30. 3. 2020  ZemaVek a
  ProtiProud
PATRIK SLOBODA komentuje nepochopitelnou zatvrzelost Spojených států ve věci sankcí proti Íránu, i kdyby to mělo znamenat další rozšiřování epidemie koronaviru po světě
Koronavirus převrací studenou válku naruby. Itálii pomáhá Rusko, Čína a Kuba.
Itálii, které se dostalo té nechtěné pocty, že se stala epicentrem nákazy koronaviru v Evropě, začínal kolabovat zdravotní systém. Bella Italia je sice ze statistického hlediska tvorby HDP na osobu bohatá - stále ještě oficiálně patří do skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik G-7 - letos však začala v čemsi důležitém selhávat. Chybějí jí kapacity na zvládnutí náporu nemocných, kteří nutně potřebují hospitalizaci v náročných protiepidemických podmínkách.


Zatímco někdo jiným v nouzi pomáhá...


Země Apeninského poloostrova se obracela s žádostmi o odbornou pomoc na blízké i vzdálené zahraničí, včetně zemí, proti nimž vede "studenou válku". V případě Ruska dokonce sankční obchodní válku. Kdyby ironií osudu koronavirus nepřinutil USA a NATO drasticky zredukovat chystané mamutí vojenské manévry Defender-Europe 20, možná by se ozývala vojenská italština v Pobaltí na doslech od ruských hranic.

Přesto Moskva pohotově vybudovala vzdušný humanitární most a vypravila do trpící Itálie letku těžkých vojenských nákladních letadel. Přepravily tuny materiální pomoci a zhruba stovku virologů a specialistů ruského ministerstva obrany na infekční choroby. Nákladní auta, která svážela bedny do útrob letadel, vyzdobili Rusové nálepkami zobrazujícími vlajky obou zemí ve tvaru srdcí, graficky spojené nápisem FROM RUSSIA WITH LOVE (Srdečné pozdravy z Ruska).


Můžeme si srovnat přístup Ruska vůči svému studenoválečnému protivníkovi s přístupem transatlantické jaderné supervelmoci vůči svému protivníkovi, Íránu.

Tato země se stala epicentrem nákazy, která se odtud rozmohla po Středním východě a šířila se dál na západ. Íránský zdravotní systém si udržuje poměrně slušnou úroveň navzdory sankcím OSN, USA a Evropské unie. Ty OSN zredukovala dávno před vypuknutím pandemie koronaviru na nepodstatné minimum. I Evropská unie značnou část z nich zrušila nebo pozastavila.

Na druhou stranu Spojené státy sankce neustále stupňují. Tím komplikují íránskému zdravotnickému sektoru dovoz techniky a medikamentů, které si země nedokáže vyrobit sama. Nouze Írance naučila rozvíjet domácí výzkum a výrobu v obdivuhodném rozsahu, až jim některé okolní země závidí, že neupadli do područí amerických farmaceutických kartelů. Z toho mimochodem profituje jejich čínská a indická konkurence. Zejména indickým výrobcům generik slouží Irán jako vítané a lukrativní odbytiště.

Na koronavirus je však íránská, indická a čínská medicína i farmakologie zatím krátká. Prudké rozšíření nákazy v zemi Peršanů a tisícové počty mrtvých vyburcovaly Evropskou unii k tomu, aby vyhověla žádosti Íránu o pomoc. V pondělí 23. března projevila připravenost poslat do Íránu humanitární pomoc ve výši 20 milionů eur. Brusel se ústy šéfa zahraniční a bezpečnostní politiky EU Josepa Borrella dokonce odvážil oficiálně oznámit, že podpoří i další žádost. Teherán se v ní obrátil na Mezinárodní měnový fond, aby Íránu poskytl 5 miliard dolarů ze zdroje pro mimořádné situace nazývaného Rapid Financing Instrument (RFI).... jiný jim škodí


Diametrálně odlišný postoj vůči Íránské islámské republice zaujaly Spojené státy. Přestože počet evidovaných osob nakažených koronavirem v samotných USA už drasticky převyšuje jejich počty v Íránu, projevil Bílý dům takovou tvrdost, že otřásla i nadnárodními tvůrci veřejného mínění v médiích.

Nejvlivnější a nejuznávanější nich, tisková agentura Reuters, publikovala v pátek 20. března zprávu s drsným titulkem "US to Iran: Coronavirus will not save you from sanctions" (USA Íránu: koronavirus vás nezachrání před sankcemi).

V tiskové agentuře ho takto neformulovali, aby bezobsažně šokovali. Parafrázují výrok zvláštního pověřence amerického ministerstva zahraničních věcí pro Írán Briana Hooka. Ten prohlásil na margo Íránu toto:"Naše politika maximálního tlaku na režim pokračuje". Trojice autorů zmiňované zprávy z dílny Reuters připomněla, že Čína apelovala už 16. března na Spojené státy, aby uvolnily protiíránské sankce z humanitárních důvodů.

Odpovědí Washingtonu na apely i z jiných stran byla nabídka poslat Íránu humanitární pomoc bez zmírňování sankcí. Za takových okolností vnímá Teherán nabídku Washingtonu jako fíkový list na zakrytí studu před světem za svou křečovitou neoblomnost. Jinými slovy, jako jednorázovou almužnu. Nejvyšší duchovní vůdce země ajatolláh Alí Chameneí ji v neděli 22. března odmítl. Politické vedení Íránu - podřízené duchovnímu - se podle toho vyjadřovalo. "Pokud chtějí USA pomoci Íránu s koronavirem, ať zruší sankce", citovala tisková kancelář TASR v pondělí, 23. března íránského prezidenta.

Hasan Rúhání si postěžoval: "Zablokovali jste vývoz íránské ropy, zastavili jste íránské bankovní transakce ... Vaše nabídka pomoci je největší lží v historii." Chtěl tím říci, že Spojené státy extrateritoriálně vztahují své proiíránské sankce i na neíránské společnosti, které by chtěly prodávat a dopravovat zboží, případně poskytovat služby objednané Íránem. Humanitární pomoc do tohoto okleštění sice nespadá, ale mnohé společnosti mají strach ze znevýhodnění nebo diskriminace při jiných obchodních transakcích s americkými partnery.

Další sklíčko do mozaiky: právě se láme chleba.

31 komentářů :

 1. ak sa pandémii koronavíru podarí usmrtiť katastrofický počet američanov a dostatočne zničiť ekonomiku USA, je nádej pre celý svet, že zločiny USA skončia
  podobne muselo byť zničené aj Hitlerove Nemecko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však to jsou pokračovatelé hitlerova díla stačí jak chtěli zničit komunismus ve všech zemích. Když je krize rozcupuje bude na světě daleko lépe. A Írán to určitě vydrží.

   Smazat
  2. 22:32, nevím, proč by měli umírat obyčejní Američané a proč by Amerika měla měnit politický kurs kvůli epidemii.

   Smazat
  3. 7,44
   A proč má celej svět zdechnout kvůli amiokupantům???!!!!

   Smazat
 2. Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rousky-Podivejte-se-do-Ceska-jak-to-ma-fungovat-doporucuji-slavne-americke-noviny-A-siri-se-i-VIDEO-618859

  OdpovědětSmazat
 3. Čínský telekomunikační gigant Huawei obrátil veškerou svou pomoc Evropské unii poté, co vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell označil čínskou pomoc za „levný PR“. V rámci pomoci byly do nemocnic a pečovatelských domů odeslány do Španělska a Nizozemska miliony lékařských masek. Borrel označil čínskou pomoc za „politiku velkorysosti“ a PR společnost, což naznačuje, že ze strany Nebeské říše existuje nějaký zákeřný záměr. "Ukončíme náš program dárcovství masek v Evropě" Mluvčí společnosti Huawei uvedl, že jeho společnost nechce mít nic společného s politickými hrami a nemá v úmyslu provádět žádné „politiky velkorysosti“, takže pomoc Evropě je omezena.

  OdpovědětSmazat
 4. Proč se přítomnost Rusů v Italii u nás tají? Lidi se to stejně dozvěděli z internetu. Na oplátku, když mi někdo něco zatajuje, ztrácím k němu důvěru. To si oni přejí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes se nic neutají stejně. Naopak kdyby nás o přistání Rusů v Itálii ČT informobvala(a to jako zpravodajský a informační kanál by i měla), tak by diváky byla pochválena, že není pořád jednostranná a dostává rozum. Proboha proč tajit, že tam pomáhají, Kubánci, Venezuelané, Rusové...když to všichni víme, jen z ČT se nic nedozvíme.

   Smazat
  2. Jaká přítomnost Rusů? Oni tam jsou nějak významně přítomni? Vždyť jsou jen v městečku Bergamo, kde třemi Kamazy dezinfikují ulice, to je všechno. Materiál byl jen pro Bergamo, jenže pomoc potřebuje minimálně celá Lombardie. Ruští lékaři jsou v tamní nemocnici a sledují, jak Italové řeší pandemii. Čili především sbírají poznatky. Jestli s něčím pomůžou, OK, ale na Itálii je toho velmi málo. Zato okolo toho udělali šikovné PR a weby jako NR mají o čem psát.

   Souhlasím, jedná se o zajímavé gesto, jenže vy zas nevidíte, že USA už u Milána postavila supermoderní nemocnici pro 5000 lidí a staví dvě další. Nevidíte, že Německo a Francie, sami postižené, si převzali stovky italských pacientů a poskytli jim služby na JIP. Nevidíte, že EU už Itálii vyčlenila finanční prostředky na překlenutí ekonomické krize... Nepíšete ani o Číně, která vrazila do pomoci nejen obrovské množství zdravotnického materiálu a techniky, ale také stovky specialistů. Objem pomoci Číny nelze s Ruskem porovnat, Čína obsáhla celou Itálii.

   Tohle je skutečná pomoc. Od Ruska je to sice zajímavé gesto ale spíš na symbolické úrovni. I to gesto mi tak trochu připadá, jako způsob vedení boje v soupeření o vliv. Rusko je podobným postupem pověstné. Vím, že mi to opět neuveřejníte, i když to je názor známeho komentátora relace ruské TV stanice Věsti.

   Smazat
  3. Do Itálie přiletělo 14 vojenských letadel s materiálem a lékaři. Polsko je přes své území nepustilo, museli jižní trasou.

   Smazat
  4. 9:01, na skutečnou pomoc by bylo potřeba na tisíce možná desetitisíce specialistů a materiál minimálně deseti kontejnerových lodí. Nemluvě o finanční nevratné pomoci ve výši minimálně dvou bilionů eur, to je číslo s dvanácti nulami. To vše zcela zdarma. Nic z toho Rusko pro Itálii neudělalo.

   Co se týká vzdušného koridoru, Polsko jen plnilo svou povinnost. Vojenská letadla Ruské Federace nemohou letět přez území Polska, země NATO.

   Smazat
  5. Jsou různé pohledy na humanitární pomoc. Rusko vyslalo 14 letadel s lékařským materiálem jak píše 9:01 a Česká vláda dala příkaz k zabavení: Razie celníků a policistů v logistickém areálu v severočeských Lovosicích proběhla v úterý. Při zátahu bylo ve skladu české firmy objeveno 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. Ministr vnitra Jan Hamáček je nechal zabavit. “Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s policií podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu,” napsal na v úterý twitteru ministr vnitra. A to můžou být Italové rádi, že USA zasažená Italská města virem "humanitárně" nebombardovaly. Kdo rychle dává, dvakrát dává a Rusko má u mě palec nahoru!

   Smazat
  6. 9:33 - jsi trapnou ukázkou čecháčkovského "myšlení". Polsko - člen NATO - nepustilo přes svůj vzdušný prostor letadla s humanitární pomocí pro Itálii - dalšího člena NATO. A ty tuhle lumpárnu a podraz ještě obhajuješ a tvrdíš něco o povinnostech. Jakou povinnost máš na mysli, hlupáku?!
   A tz to obhajujete

   Smazat
  7. 9,33
   Nebudeš ty ten inteligentní Generál Pavel????!!!!!!FašoEU nedala Itálii ani fufník navíc než to,co do toho spolku pijavic sama vložila,takže si ty nuly nech do štábu amiokupantů a jejich pomoci při šíření Covid(u)!!!!!

   Smazat
  8. 9:33 Aha, země NATO. A na Pařížský aerosalon Létají Ruská letadla přes Madagaskar :-) Co je to nevratná nevratná půjčka? Znám půjčku, která se musí splatit nebo dar.

   Smazat
  9. 9:01
   Jenže redakce Neovlivní.cz zjistila, že část zabavených roušek a respirátorů byla z humanitární pomoci určené pro Itálii. Prvotní impuls přišel od čtenářů, kteří si na televizních záběrech z razie všimli, že na krabicích jsou kromě čínských znaků i italské nápisy Siamo con voi, forza Italia!
   A tak podobně se chovají všechny členské státy EU!
   A tak to bylo přesně s tím zabaveným materiálem pro Itálii! Nadájte na Ruskou pomoc, ale nikdo jiný pomocnou ruku Itálii nepodal!

   Smazat
  10. Tak tam do tej Italie měla letat letadla NATO s pomocou. A někritizujme Rusa a hledat v jeho pomoci jen špatne. Kuba tam vyslala 25 lekařov a to bych ji měl za to kritizovať? V nózi každá pomoc dobra. Tož Italove si pomoci Rusou, Kubancou važi a nam je do toho prďel.Jožo

   Smazat
  11. 8:02 - lidská blbost je nekonečná! A to máte volební právo? Na co? Proč totéž neudělá ta vaše skvělá EU? Protože ji to vůbec nezajímá, jak řekl v Černých baronech Schmitzer. "lidí je jako sraček!" Vaše EU může maximálně cinkat penězi, to jediné umí, ale zajistit umí kulový! EU vyčlenila peníze a co s nimi? Leda si s nimi vytřít pr.el! Materiál je zapotřebí, který ona nedostane od ČLR!!! Je dobře, že admin pustí takové chytré příspěvky, alespoň je vidět, že to ČT dělá dobře, bohužel pro nás lidi!!!

   Smazat
 5. Prave se holedbal Pomeje min zahranici US na interwiew v TV fox ze Iran odmitl nabizenou pomoc USA a nechava umirat bez pomoci nebohe Irance.Nekdo lze verejne a ja to nejsem ja vzdy pravdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4,01
   Amiokupant má v sobě GENETICKY ZÁKODOVÁNO JEN OKUPACI,VRAŽDY,KRÁDEŽE A LHANÍ!!!!!

   Smazat
  2. 9:41, vy označíte nějaký národ jako zdegenerovaný? Víte, já to nesnáším o Rusech, ale vy jste stejný xindl, jako ti, kteří označí za zdegenerovance negry, Židy nebo Rusy. Něco podobného, stejně jako výzvy na likvidaci "zdegenerovaných" je řešeno v trestním zákoníku. Američané jsou stejný národ jako Rusové nebo my, drtivá většina jsou úplně obyčejní lidé.

   Smazat
  3. Amiokupant je "deep state", tedy to vojensko-špionážně- armyprůmyslově-FBIové, co vládne Amerikou už několik desetiletí a co žene Ameriku do odporných válek a ničení. To nemá s prostými Američany nic společného.

   Smazat
  4. 7,50
   Co si myslíš je mi u zádele,amiokupant je ksindl,kterej jen lže,krade,vraždí a okupuje skoro celou planetu!!!!!!Dělá tohle Rus???!!!!

   Smazat
  5. Každý vidí nejlépe své chyby na druhých.

   Smazat
 6. Zcela obecně: zdá se, že horší než koronavirus jsou protilidská tažení světové diktatury kapitálu. Hned na druhém místě škodlivosti aspoň pro české občany jsou konfabulace, lži, podvody a hoaxy vyráběné na ČÉTÉ, NA SEZNAMU CZ. a dalšími medii, která na této bídě Světa si chtějí nadělat prachy. Nejde vlastně o vrahy svého druhu??? Různí ti Kalousové, Fialoví, Pospíšilci i Němcovky,antilidové živly. Těmi, kdo na pandemii koronavirem parazitují, jednak plněním svého měšce ne močem, ale penězi, jednak nezkrotnou radostí úchylů z umírání druhých. Doba nám ukázala, kolik tvorů s lidským ksichtem se nemůže zbavit své nestvůrné podoby, nejen v rámci velezrádné opopolitiky. Jak jsme bláhově věřili v lepší budoucnost po listopadu 1989 a to přesto, že se vlády ujal lidský odpad! Jakými jsme to byli a zůstáváme idioty ve službách a v zajetí peněz, v moci jejich diktatury?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Diktátor zvolený naivním lidem Andrej Babiš si během týdne porobil celou Českou zemi. Direktivní opatření fungují jen na určitý čas a prostor. Nejsem zavistivec, ale lituji toho, že nemáme stejný přístup k viróze jako Německo. A názor WHO: http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=248726

   Smazat
  2. Ad 12:42. Pane, pokud litujete, že ještě sám nejste na "dejcháku" a po tracheostomi? Zkuste vniknout na infekční oddělení a nechte si nakašlat do svého obličeje. Třeba se vám uleví a budete se cítit jako svobodný pták v Německu. Jako "demokrat", protože si budete moci "dělat co budete vy sám chtít"!
   Ti, kdož prožili 2. světovou válku nemají z dnešní pandemie žádnou radost a dost možná, že i ti dnešní, co by rádi dále infekci šířili, jednou dojdou k rozumu a třeba za 30 roků budou poučovat svá vnoučata o ceně lidského bytí.
   Na dnešní kritické době je nejhorší, že mnozí lidé snad v panice ztratili rozum. Vláda Babiše a celé zdravotnictví a dnes i armáda a záchranný systém dělá co může, aby tuto válku jsme nakonec vyhráli, byť se ztrátami i ve vlastních řadách. Ti, co nepropadli hulvátské hysterii, opatření podporují a plní, byť mnozí s vědomím, že se mohou stát sami obětí, ale zachrání třeba své potomky a že v srdci Evropy Češi přežijí. Jinak budou mít migranti vyrobení teroristickými válkami vstup volný, byť pod taktovkou postnacistického Německa. Stojíme před volbou: buď jsme Češi a podpoříme opatření vlády a krizových štábů a nebo jsme blbci a budeme dělat vše pro to, aby pandemie se rychle dále rozmohla. A zpochybňovači lidské pospolitosti a vzájemné pomoci, zesměšňovači obecně humanismu! Kéž by dostali za své nelidské chování nějaké ponaučení. Já jsem šokován, kdo a proč takto vychoval a vzdělal tuto dehumanizovanou část populace v Česku!

   Smazat
  3. Ad 12:42
   Pravdu máte, jen malá chybička se vloudila, jsme cca 4× chudší než Německo, tak si nemůžeme dovolit stejný přístup jako oni. A prozradím vám tajemství, na jejich bohatství jsme právě 30 roků přispívali nejen dividendami německých firem, které oni u nás vlastní, ale i někteří naši podnikatelé, kteří se rozhodli danit se u nich. Jen tak mimochodem diktátor Babiš daní své zdejší firmy zde u nás. Trochu se zamyslete než, vynáší tě spudy. Já Babiše též nemusím, ale úplně z jiných důvodů.

   Smazat
 7. Asi by jsme tu měli zmínit, že ani Česko neschválilo přelet ruských letadel s humanitární pomocí Itálii přes naše území! Ale bombarďáky Olbrajtové jsme si přes sebe přetáhnout nechali a jaký to byl smrad...

  OdpovědětSmazat
 8. Babička vždy říkala, že každý je takový, s kým se přátelí. No to se tedy máme jako společnost čím chlubit. Německo rozpoutalo dosud nejhorší světovou válku a zavedlo masové vraždění lidí v koncetrácích, to je jeden z "přátel", postfašistické Německo. A ten druhý od . sv. války jen drancuje svět. Grenada, Panama, Vietnam, kde byly použity chemické prostředky na bázi defoliantů !!! To si nedovolili ani fašouni.Dále zrada myšlenek o pobytu cizích vojsk na území zrušené VS. Dalo by se pokračovat Irákem, destabilizací Sýrie, Lybie. No snad raději už přestat. Fujtajbl, velebnosti. Záložák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:57
   Byla to moudrá žena,dneska by se z nás některých zblila!!!!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.