Reklama

středa 11. března 2020

Idlib a Kateřina Veliká a váha Erdoganova podpisu

Yekta Uzunoglu
11. 3. 2020
Prezident Turecka Erdogan před několika dny v Moskvě se svými požadavky neuspěl. Podepsal dohodu, která pro něj byla zcela nevýhodná. Nepomohla mu v jeho severosyrském dobrodružství. Jenže Erdogan je politik, který se necítí vázán vlastním podpisem, a tak za necelé tři dny přicestoval do Bruselu, kde se setkal s předsedkyní Evropské komise a předsedou Evropské rady a řekl si o další miliardy. A také s generálním tajemníkem NATO, aby požádal o podporu terecké armády v Sýrii. Předivo diplomatických vztahů je ale mnohem jemnější.


Včera probíhal mezi Erdoganem a Putinem snad nejdelší rozhovor mezi hlavami státu za poslední léta na světě. Trval 5,5 hodiny a udál se v Kremlu, kam přisel Erdogan s téměř polovinou svého kabinetu a pochopitelně jako vždy se šéfem své tajné služby a s generály.

Proč jel Erdogan do Moskvy, to všichni víme. Jednalo se o válku, kterou vede Turecko na území Sýrie a která nemá a nemůže mít oporu v ani v božských, ale ani v lidských zákonech a přitom přišel za Putinem před očima celého světa v doprovodu nekonečných vyhrůžek na adresu Evropy!

Turecko válčí v Sýrii, aby chránilo svoje teroristy shromážděné v Idlibu, ale jak Sýrie, tak i Rusové nechtějí, aby tito teroristé ani dnes, ale ani v budoucnu, ohrožovali svět. Chtějí je vyhladit. Ale Turecko říká nabubřele stop! Na moje teroristy mi nesahejte!

Po měsíci stravující krvavé války, kde padli na obou stranách opět děti těch nejchudších, jel tedy Erdogan do Moskvy. Po 5,5 hodinovém jednání předstoupil s celým svým týmem v jednom z mnoha sálů v Kremlu před novináře, kde jak on, tak Putin, ale i ministři zahraničních věcí obou zemí, to jest jak Lavrov, tak Cavusoglu, přednesli to, na čem se po 5,5 hodinách dohodli. A na čem se dohodli? Na tom, co vlastně Rusové a Sýrie chce a chtěli před válkou a válka začala před měsícem! Tj.: zprůchodnění silnice M 4, M 5, válku proti teroristům a dodržování dohody ze Soči! Když tedy Erdogan všechno v Moskvě akceptoval, proč vůbec s touto válkou začínal?

Diplomaté Putina nadiktovali doslova a do písmene Erdoganovi svoje podmínky, které akceptoval. Dali mu podmínky jako domácí úkol do jeho školní tašky a poslali ho domů, aby je splnil.

********************************** 


Když mi bylo tak něco kolem 14 - 15 let, táta mi přinesl trojdílnou knihu a radil mi, abych si ji důkladně přečetl. Jednalo se o trojdílnou knihu, jmenovala se "Dějiny diplomacie" a napsal ji dlouhým seznam odborníků ze Sovětského svazu. Byla to ta nejlepší kniha o diplomacii, kterou jsem četl a kniha, která v mládí mi otevřela oči a díky ní jsem nahlédl do zákulisí světového dění.

Že Rusové za posledních 500 let vždy měli nejlepší diplomaty, to je svatá pravda. I my Kurdové za část své jazykovědy (kurologie) a dějepisu dlužíme těm poctivým, erudovaným, vzdělaným ruským diplomatům. To byl třeba generální konzul v kurdském, jinak osmanském městě Erzurum, Alexandr Jaba, který napsal první základy kurdské gramatiky a etnografie v 19 století, pak Jofes Orbeli, Sosin a ruský velvyslanec v Teheránu Basil Nikitin, který napsal dějiny Kurdů a mnoho dalších... Těmto ruským diplomatům nejen my, Kurdové, ale další národy dlužíme za mnoho!

Nevím, co třeba dělali a dělají generální konzulové České republiky v kurdském hlavním městě Erbil za posledních třináct let, nebo v tureckém Istanbulu za posledních padesát let!?

Ano, ruští diplomaté byli mimořádně erudované, vzdělané, odpovědné osobnosti a to jak za Říše, tak ale též za Sovětského svazu a i dodnes se drží této tradice. Dosáhli pro svou zemi vždy víc, než vojáci ve válkách či politikové v kuloárech, a to je vlastně základní povinnost diplomata.


 V Kremlu je tradiční sál, kde se konají tiskovky a jednání při státních návštěvách. Ale tentokrát se tisková konference nekonala v tradičním sále, což nás zaskočilo, ale ani v nějakém jiném velkém sále, kam by se důstojně vešlo tolik Erdogovaných ministrů, vojáků, šéfa tajné služby a jeho zetě a tolik novinářů! Tak tady začíná sakramentská jemnost ruské diplomacie. Ne, Rusové nechtěli, aby se tisková konference a jednání konala v důstojném prostoru Kremlu, ale v malém sále, kde Erdoganovi ministři stáli jak vojáci v pozoru jeden vedle druhého. Ale kde že se stáli? Před sochou Kateřiny Veliké přece! Proč? Protože to byla Kateřina Veliká, která po dlouhých letech, kdy s pomocí křesťanské Evropy Osmanové vždy porazili Rusko, konečně porazila Osmany a nadiktovala jim smlouvu! Kateřina Veliká si vzala Krym a její námořnictvo ve válce s Osmany poslalo ke dnu Černého moře celou osmanskou námořní flotilu!


 Další admirál, který Osmany poslal ke dnu Černého moře, byl Stefan Ospinovič Makarov a před příjezdem Erdogana do Moskvy ještě navíc projela přes Bospor směrem do Sýrie ruská válečná loď nesoucí jméno Makarov, to aby Turkům připomněla jejich za celou historii největší porážku na moři!

A právě tam v tomto sále před sochou Kateřiny Veliké stali ministři Erdogana, jeho vojáci a tajné služby a poslouchali diktát Putina! Jsem si jist, že ani Erdogan, ale ani jeho celý team nepochopili ten jemný signál, jelikož jsou negramotní. Ale erudovaný svět ten signál přijal tak, jak byl vyslán. A takové jsou hedvábné nitě ruské diplomacie!


***********************************

A tak jak známe Erdogana, ani ne 72 hodin po Moskevské návštěvě, kde podepsal dohodu s Putinem o zastavení války vedené na Syrském území tureckou armádou a jeho islamistickými hrdlořezy, smířen s Putinem odcestoval do Bruselu přímo do centra NATO. Erdogan v Bruselu požádal generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a přímo až nediplomaticky na něj tlačil. Chtěl totiž, aby členské země NATO aktivně podporovali tureckou armádu v její válce vedené na území cizího státu, to jest Sýrie, a tím aby mu pomohli ke svržení Asada! Inkoust jeho podpisu pod dohodou s Putinem o zastavení války Turecka na území Sýrie přitom ještě nestačil ani zaschnout!

Pochopitelně že se Erdogan nezapomněl při té příležitosti, když už byl v Bruselu, sejít s Ursulou von der Layen, předsedkyní Evropské komise a Charlesem Michel, předsedou Evropské rady a je vyzvat k uvolnění dalších peněz daňových poplatníků - občanů EU - pro své uprchlíky. Ale tito uprchlíci jsou produktem jeho brutálního vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie! Vedení EU najednou dělá, že to neví! Že nevědí, jak ti nejhorší hrdlořezové z celého světa šli přes Turecko do Sýrie a měli zbraně z Turecka! Hrdlořezové Erdogana zdevastovali valnou část země, zabili stovky tisíc nevinných lidí a milióny a milióny občanů Sýrie musely opustit svoje domovy a jsou z nich bezdomovci, pokud nebyli zavražděni! Komu jinému než Erdoganovi vděčí tito nevinní lidé za svoje černé, tragické osudy!?

Řekla tehdy jakákoliv evropská země Erdoganovi stop, co tam v Sýrii děláš? Nikoliv, každá ze zemí Evropy se předháněla, jak mu prodat zbraně a pokud možno co nejdráž a co nejvíc! A teď mu ještě dávají peníze na uprchlíky, které má on, Erdogan, na svědomí!

Fotografie :
- Makarov na známce SSR
- Ruská válečná loď Makarov projíždí Bospor
- Socha Kateřiny Veliké a turecká delegace
 - Putin a Erdogan 

26 komentářů :

 1. Rusové jsou formáti, to je dobře, Turecko přirozeně a pragmaticky využívá své pozice vůči EU, co naděláš, když to jde. Tohle vše má ale na hrbu geniální Merkelová, která to způsobila svojí politikou. Nechce se mi věřit, že by před 5 lety vědomě předvídala, že bude dnes ostudně tancovat podle toho jak Erdogan píská. Buď má něco velkého v rukávu, nebo je Merkelová jen průměrná a pavlačová. Od Němců bych očekával více, no i když, že ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Uzunoglu,
   Kurdové prý kradou za pomoci USA Syřanům ropu a přes Turecko ji prodávaji!?
   Je to pravda nebo americká propaganda,která chce nebohé Kurdy při neustálých skocich na špek poškodit..

   Vymazat
  2. Tady jde predevsim o vztahy masochistek v rukach nasilnych surovcu,coz obojim dela naramne dobre..Vyhledavaji se..Ale je to tezko pro normalniho cloveka pochopit..

   Vymazat
 2. No jo turek se chová jako hitler ten též na nějaké dohody kašlal. Ale až Rusko opravdu naštve tak dostane nakopáno do pozadí jako celý západ s jejich teroristy.

  OdpovědětVymazat
 3. Pan Uzunoglu je moudrý člověk a tomu o čem hovoří dobře rozumí. Jenom je obrovská škoda, že se Kurdové nechali tak obalamutit Ušáky a doplácejí na to. Přitom propásli, svou vlastní vinou, obrovskou šanci na svůj stát, která se jen tak nebude opakovat a je to pro ně velká škoda. Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 4. Turecko chce, aby ho Američané podporovali ve válce a Američané to již dělají. Není to fajn, když si dvě cizí země, USA a Turecko, na cizím území v poho zabije semtam nějakého toho vojáka nebo civilistu a uloupí jeho majetek? A nejlepší na tom je, že OSN to podporuje jako mírovou misi. A naopak vyjadřuje nesouhlas s voleným vedením té země. Proč vlastně nevyhlásili už dávno za presidenta Sýrie někoho jiného, třeba velitele Hayat Tahrír aš-Šám? Klidně ho mohli už dávno prosazovat jako Guaida v Sýrii. Asada mohli klidně odprásknout Tomahawkem jako Kaddafího syny a jejich rodiny. Takhle to nemá hlavu ani patu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavu i patu to má, jenom vy je nevidíte. Kaddáfí se chtěl kamarádit s proradnýma zápaďákama a taky na to drsně dojel a Lybie taky. Asad už byl poučen a už tu pitomost neudělal i když studoval na západě a má manželku myslím z Evropy. Taky kdyby dělat totéž co Kaddáfí dopadl by stejně a proto radši vsadil na zdravej rozum a na Rusko. Jak vidět udělal dobře. Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  2. je to obráceně: Turecko je užitečný idiot Američanů a dělá, co Američané chtějí, aby dělalo...

   Vymazat
  3. 0:32, už jsem vám odpověděl, ale jaxi se to nelíbilo, zkusím znovu.

   Celý můj příspěvek je v ironickém duchu. Tedy i ta hlava a pata.

   Kaddáfí a Asad na tom byli se Západem stejně, jen Sýrie měla výhodnější postavení ohledně Ruska. Rodina Asad je dlouhodobý partner ještě za SSSR a v Tartusu mají malou základnu pro námořníky na cestě po Středomoří. Asad měl štěstí i v tom, že roku 2015 bylo Rusko v konstelaci pro intervenci, a to jak politicky tak finančně.

   Vymazat
 5. Erdogan ze je diplomat ? Tak ja jsem kralovna krasy ..Peroxidova Leyno je neco jineho nez dasli Erdoganova masochisticka prostitutka ?? dosazena pro zajmy afroarabu atd. Nepritel Ruska a zavislak /addict/ na sankcich proti Rusku..
  Nikoliv proti valecnemu zlocinnci Erdoganovi..
  Od dubna prijizdi 20 tisic US zoldaku aby zastrasovali a snazili se vyprovokovat dalsi svetovou valku proti Rusku , kdyz se od 1933 nastupu Hitlera /taky diplomata ze jo/,nic nezmenilo , zase spojene armady na hranicich..
  To delali germani i rakousky , nekonecna cviceni u hranic Srbska a nastrkovali Ferdinanda ..nebo jine potentaty aby vyprovokovali konflikt..
  Nebo aspon zjistovali ruske reakce na nebezpeci utoku ..
  To vse usnadnuje vetsina lidi , kteri se zajimaji jak nekdo v televizi pobiha s vareckou vice nez o svuj osud..

  OdpovědětVymazat
 6. "Coz nas prekvapilo.." , za koho tenhle kope ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čí chléb jí, toho písně zlívá...

   Vymazat
 7. Drive kopal za komunisty..

  OdpovědětVymazat
 8. Ve srovnani podobne jednal Hitler s Chamberlainem..Vzdycky musel podfasista Ch. rano nejak pricestovat /autem nebo lodi/ k jednani a potom splhat ve svyc 70ti letech po schodech nahoru, kde stal Hitler, daleko mladsi a prihlizel jak Ch. se snazi splhat a pribehnout.. Takovy nikdy nic neodradi..

  OdpovědětVymazat
 9. Kurdové mají problém , nejsou jednotní a věří kdo jím co na kuka,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně ti, kteří v tom umí chodit, věří na rostoucí konto v bance.

   Vymazat
  2. Ale kurdove jsou taky turci..

   Vymazat
 10. Ti osmánci nestáli PŘED sochou Kateřiny Veliké, ale POD sochou Kateřiny Veliké. A to je rozdíl a zároveň symbolika pro tuto dobu: pokud vy, vašnostové ve fezech, nebudete hodní, my, potomci této carevny vám rychle přistřihneme křidýlka. Přesně jako ona.
  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je přijímací sálek Kremlu, jen dosud si toho nikdo nevšímal.

   Vymazat
  2. Přesné.Kdyby EU byla co k čemu,pak stačí embargo na sultána po dohodě s Ruskem a do 3 měsíců se mu zhroutí ekenomika .Pak ho pověsí ti jeho pravověrní.

   Vymazat
 11. Skvělý článek. Už jsem jednou autora pochválil, když by uveden na Vaší věci.

  OdpovědětVymazat
 12. Všechen ten organizovaný bordel, má plán, kde zatim nevidíme co ma být cílem.

  OdpovědětVymazat
 13. Všechno ZLO pochází ze skryté vlády Ameriky.
  V PROAMERICKÉ zemi Blízkého východu neexistuje žádná aktivita Islámského státu a nestal se tam ani žádný převrat! Ale naopak země, které se s USA NEKAMARÁDILI, mají doma válku a vše na ruby. Ve všech zemích Blízkého východu, které nejsou podřízené zájmům USA, jsou občanské nepokoje, občanské války a permanentní aktivita ISLÁMSKÉHO STÁTU.
  Pro názornost: - Lýbie má ropu a není spojencem USA a při státním převratu byl zavražděn vůdce Kadáfí, proč...- Egypt má Suezský průplav a není spojencem USA a byl zde proveden státní převrat.- Sýrie má ropu, není spojencem USA a je zde občanská válka.- Kurdistán má ropu a je napaden( napadený NATO, tedy i ČR).- Irák má ropu, byl zničený armádou USA a byl zde zavražděn vůdce Husein.- Afganistán má obchod s drogami a je okupovaný armádou USA, vojsky NATO včetně ČR.
  A NYNÍ POZOR:- Izrael je spojencem USA a není zde žádný ISIS.- Jordánsko je spojenec USA a není zde žádný ISIS.- Saudská Arábie má ropu a je spojenec USA, a není zde žádný ISIS.- Omán má ropu a je spojenec USA, a není zde žádný ISIS.- Kuvajt má ropu a je spojenec USA, a není zde žádný ISIS.
  Žádné " jaro", žádný převrat, žádný zavražděný vůdce, žádné ISIS. V těchto zemích je klid. JE TO JEN NÁHODA?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA zvoní hrana.Náklady na ukradení surovin suverenních států byly daleko vyšší než zisky.To za prvé.Za druhé,pokusy přes Saudy a podobné zmetky zničit Rusko pomocí ropy selhaly.Embarga....selhala,rusko dnes víc vydělává na potravinách a vývozu obilí než emerika na vojenském šrotu.Nasrali si soudruzi z jůesej do vlastního hnízda.Čína vzhledem k průseru covid nedodává emerice součástky a jeééééjda,burzy padají a emerika,ta velkohubá trumpetovská padá na tlamu.Nějak se to vymklo z rukou že???

   Vymazat
  2. 21:02 - pozor - náklady na armádu platí daňovej poplatník z SS (a zřejmě i eurosojuz) proto zadlužení SS a zisky jsou kapitalizovány - schramstnou je skupiny stojící za FEDem

   Vymazat
 14. 12:05 Přesně ale nedoufejte že to vlezdoamiřitníci pochopí. Kam by dodávaly takové kvanta zbraní co vyrábí.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.