Reklama

středa 25. března 2020

Ivan Přikryl, Manhattan, New York

Ivan Přikryl
25. 3. 2020   VašeVěc
Když nějakou dobu žijete v New Yorku, sledujete prioritně co se děje doma, vždyť tam žijí děti, příbuzní a známí, ale také situaci zde. A samozřejmě se neubráníte porovnání.
Nejdříve malou statistiku ze stránek jednoho zdejšího studenta s názvem „nCoV2019.live“. Myslím, že si ji můžete do mobilu instalovat i v České republice.


Ke dni 23. 3. 14,45 hodin zdejšího času bylo na zemi 363 740 osob nakažených tímto virem, zemřelo 16 093 osob, 10.718 osob je v nemocničním ošetření, a 99 792 lidí se z nemoci vyléčilo. Tato aplikace monitoruje nemocné v 173 zemích, kde se nemoc vyskytla z celkového počtu 195 zemí.

Opisovat tabulku nehodlám. Pouze dvě země uvedu:

USA na 41 976 nakažených, zemřelo 505 lidí, z toho ve státě New York je 20 875 nakažených (nárůst za den 28%) a 157 lidí zde zemřelo.

V České republice tato aplikace uvádí 1 236 nakažených (nárůst o 10,4%) a 1 občan zemřel.

Chování a reakce obyvatel je odlišná. Z médií a zpráv z domova dovozuji, že naši občané berou riziko onemocnění velice vážně. Jistě není vše bez problému s dodržováním nařízených opatření, ale převážně se dodržují.

Tady, myslím na Manhattanu (což mohu posoudit osobně), ve městě i ve státu NY (z tisku) se zdá, že mnoho obyvatel (zatím) riziko nechce vidět. Možná jen zdánlivě, protože již několik dní či týdnů jsou zejména levnější obchody, například řada Trader joe´s v obležení, před obchodem jsou fronty, ovšem více méně proto, že personál reguluje počet kupujících uvnitř, pokud nejdete i do jiných obchodů po ránu, tak jsou prázdné regály s trvanlivými potravinami, toaletním papírem, jinde nejsou kromě rána roušky, respirátory, desinfekce, ale personál Vám dá vizitku a můžete si zavolat, zboží dostávají pravidelně.

Ovšem jen zřídka vidíte někoho s rouškou či zakrytými ústy a nosem. O víkendu jsme šli do Central parku, kde běhají stovky ba tisíce lidí, jezdí na kole, hrají si děti, a my s rouškami na obličeji jsme byli dost raritou, tu a tam se na nás rozštěkal pes a děti se na Vás dívají s překvapením.

Je ovšem pravdou, že tradiční místa jako je Times Square, prostory před Metropolitním muzeem a jinými, turisty hojně navštěvovanými atrakcemi jsou prázdné, turisté nejsou, hranice jsou uzavřené.

Jiné jsou i reakce a způsob vyjadřování politiků. No, jiné? Posuďte sami…

Komentovat naši politickou scénu nehodlám. Snad jen, že je trochu živelně překotná, nezbavíte se pocitu i v těchto chvílích jsme svědky značného zájmu o politický marketing, ale od počátečních laických vodopádů slov se většina politiků dostala do módu, kdy začala naslouchat profesionálům, zajistila potřené dodávky a trvá na razantním prosazování veřejného zájmu ubránit obyvatelstvo před rizikem vážného ohrožení.

Tady to bylo složitější.

Místní politici, například mayor New Yorku Di Blasio či guvernér státu New York Andrew Cuomo pravidelně a rozsáhle informují o vývoji situace již několik dní, přednáší rozsáhlé komentáře, apelují na občany, aby dodržovali vše, co důvěrně známe z ČR od zbytečného vycházení, uzavření restaurací a obchodů mimo potraviny a lékárny. Do včerejška nešetřili kritikou vůči Bílému domu, prezidentu Trumpovi a vládě. Jednak proto, že některá potřebná nařízení nemají v kompetenci státy nýbrž federální orgány, a jednak jim byla dosud odpírána pomoc.

Prezident Trump trvá na tom, aby byl COVID-19 nazýván „čínským virem“, přestože lékaři varují, jak by to mohlo podpořit strach a útoky proti celé skupině lidí. Už se podle lékařů vyskytly případy, když například malého asiata nazvali ostatní děti „čínským virem“. O tom píší „The New York Times“. Prostě někdy by si měli politici více uvědomovat důsledky svých vyjádření. Já jsem se s ničím podobným zde nesetkal.

Možnost těchto útoků mají prý asi dva tucty asijských Američanů, s nimiž The New York Times hovořili, „se bojí nakupovat s potravinami, cestovat sami metrem nebo autobusem a nechat své děti jít ven.“ Dokonce i dr. Edward Chew, vedoucí pohotovostního oddělení velké nemocnice na Manhattanu, říká, že si všiml lidí, kteří si zakrývají nos a ústa, když prochází tito lidé kolem.

No měli by si zakrývat nos a ústa trvale. V tomto ohledu je role starosty i guvernéra uklidňující, důrazná, odborná a podrobná. Těm bych dal absolutorium.

Ostatně i přístup pana prezidenta se mění. Logicky se obává ekonomického propadu, který opatření proti ohnisku COVID-19, která již byla přijata, přinesla. Obává se, že lékaři dostali právo stanovit politiku, která poškozuje ekonomiku.

Ale proti jejich návrhům fakticky nebojuje jinak, než verbálně. Doufá, jak dnes řekl, že opatření o omezení výroby, prodeje a podobně budou jen krátkodobá. Současně vláda nově prosazuje razantní pomoc, aby se lidé co nejdříve vrátili do práce. Ovšem to určité prodlení tady (stejně jako jinde) nesporně bylo.

Odborníci proto varují, že s touto strategií je velký problém. Kdyby byli Američané magicky zmrazeni na místě po dobu 15 dnů a lékaři by mohli testovat na nákazu všechny, určitě by nebezpečí pominulo. Ti kteří by byli nakaženi, by šli do izolace a léčby, bylo by hned jasno. Ale ono to tak snadné není.

Proto dnes (23. 3.) guvernér Cuomo nařídil, aby do 24 hodin byl vysloven zákaz většího sdružování lidí, respektovala se distance mezi lidmi, prostě aby se omezilo přenosu koronaviru. Kritizoval uplynulý bezstarostný víkend, kdy lidé ve velkých skupinách sportovali, hráli hry a podobně. „Je to necitlivé, arogantní vůči ostatním lidem a musí to skončit“, řekl. Doporučuje uzavřít ve městě některé boční ulice, aby chodci mohli volněji a ve větší vzdálenosti od sebe procházet.

Také prezident Trump veřejně prohlásil, že budou v New Yorku zřízeny zdravotnické stanice s 1000 lůžky, doplní se zásoby respirátorů N95, chirurgické masky, štíty, pláště, rukavice atd. To vše má do města dorazit do 48 hodin. Uvedl i čísla, jde o desetitisíce, ba statisíce položek. Aktivoval dvě nemocniční lodě, jedna z nich bude právě na západním pobřeží. Mluví o čtyřech pohotovostních nemocnicích plně vybavených na boj s koronavirem, aktivoval národní gardu.

Tak jak se zdá, snad se i lidé probudí z jisté bezstarostnosti, kterou jsme v posledních dnech na ulicích viděli. Stejně jako u nás doma. Včetně politiků. Malé politické šarvátky, ale jakmile si politici uvědomí, že jde o nesmírně vážné věci, půtky pominou a táhnou za jeden provaz. Zaplať Bůh a doufejme, že včas.


15 komentářů :

 1. pošleme tam Matoviča - ten im to rozbehne .... takú paniku nevie urobiť nikto

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 6:34
   Tady v Čechách toku říkáme nové koště mete rychle a Matovič potřebuje ukázat,že propagandu umí,co předvedl i u voleb.Jenže se ukazuje něco jiného,že za konavirus,jde schovat ještě více zlodějiny.Nikdo se nebude pídit po všech těch zbytečných výdajích.Protože jde o likvidaci různých sociálních vymožeností,čekám i útok na výši důchodů,na mzdy,to všechno půjde svést na koronavirus.

   Vymazat
 2. USA first???? To snad v tomto případě ne.

  OdpovědětVymazat
 3. WHO předpověděla, že se USA stanou epicentrem pandemie koronaviru:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020032411705740-who-predpovedela-ze-se-usa-stanou-epicentrem-pandemie-koronaviru/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vzhledem k nízké úrovni (u nás kvákají masmédia jenom o tom špičkovém pro jedno promile) amerického zdravotnictví se není čemu divit, USA na tom budou daleko hůře, než celý zbytek světa

   Vymazat
 4. Zaujala mi snaha v USA hodit vir na Čínu. I náš zdejší troll neúnavně tvrdí cosi o netopýrech. Doufám, že Číně se podaří najít epicentrum vzniku. Věřím v umělém posunu k patogenu a ani zveřejněné studie mne nepřesvědčí, jako ofiverze MH..

  Komu se pandemie hodí?
  No přece Iluminátům, hoď Karle echo nám pozemským a označ je Kainovým znamením.

  Než budu mít echo od "Karla", uvítal bych pozemský potenciál rozumu vědců všech "politických" směrů, neb ani oni nejsou proti tomuto tlaku imunní. Ve sdělovacích prostředcích je chaos, jako v mé mysli.

  Přesto se bavím tímto chaosem a heslem "všichni pod palubu čerpat vodu".

  Nevím, jak u vás ale mí známí "sluníčkáři" vodu nečerpají, užívají si "volnost v uzavření" před chátrou a naději, že jim stát plošně zaplatí jejich nicnedělání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nejenom sluníčkáři p.Povolný 9.03. Takových bude -jako při odškodňování povodní. Odškodňovaly se škody i v objektech, kam voda nedosáhla. To už známe. Zatím jsem někde četl, že asi padesát tisíc lidí nastoupilo pracovní neschopnost, a to už jsou asi tři týdny, takže teďˇje jich víc. Mimořádná dovolená se vždycky hodí, a z "neplacené" se stane "placená". A radostně zavírají i malé krámky se službami, které by jinak stejně měly jednoho zákazníka za den - takhle získají peněz rozhodně víc. To se týká i pizzerií, fastfoodů, a dalších, pro které jsou měsíce leden, únor, březen až zhruba do poloviny května každý rok ztrátové, a doženou to přes léto na turistech. Vydělají drogerie, které prodávají svinstvo - pardon "doplňky stravy" a různé chemické a syntetické vitamíny, které teď lidi skupují jako diví, vedle například dvaceti kusů toaletního mýdla a podobně.A lékárny -ani nemluvím. Na čem se vydělává vždycky nejvíc, není třeba komentovat - ještě vedle chudoby je to blbost a strach ze smrti. Čím více je smrti v TV prostřednictvím zhovadilých amerických filmů, tím výraznější je strach ze smrti - prostě likvidace normálního života, na kterou dřív - v době, kdy nebyl rozvinutý "mediální průmysl" a vůbec neexistoval internet, nikdo neměl možnost. I během válečných hrůz lidi žili ve svých domovech, městech a obcích normálně.Nikdo jim denně nepumpoval do hlavy děs,běs, žvásty o milionech mrtvých, hrůzu, beznaděj. Nepotřebovali k životu asi vše řešící sdílení nenávisti a závisti prostřednictvím internetových diskuzí, jako je to dnes. Dnes lidé už zapomněli na to, že normální život jim zachová jen normální myšlení a normální přístup k životu -ne panika, manipulace, udržování ve strachu ( viz včera novinky -článek a obrázkem polic s dřevěnými rakvemi - zhovadilost nejtěžšího kalibru - zejména v této těžké době - a trest? Kde? můžou si manipulovat jak chtějí !) Každodenní procházky na slunci a vzduchu prospěje plicím každého z nás, zatímco dřepění doma u počítačů a chrlení stále stejných blábolů, každému plíce ničí. Ale to zatím media neprozradila - a neprozradí.

   Vymazat
  2. 9:03, ten virus z Číny pochází, jen je otázkou, jestli USA nevyvolají proti Číně celosvětové požadavky na nějaké reparace.

   Vymazat
  3. 14:38-Vše je třeba dokázat, "španělskou chřipku" jistě nezavinili Španělé. Kloním se k názoru, že se vyvíjí tajně cílené biologické zbraně, když atomové jsou riskantní a až jako poslední odveta, no a něco se nepovedlo "soudruhům" v Číně nebo v USA. Čínu také nevylučuji, neb i jejich soudruzi mohli vedení tajit únik Džina z lahve.
   Něco mi ale říká, že zájem byl odjinud, oslabit Čínu a uspíšit periodiku poklesu a nadbytečné peníze v oběhu rozpustit ve státních dluhopisech. Tomu se říká "majstrštych" Iluminátů, neb to zaplatí občané.
   No hlavně aby to nevyústilo do války ale jsem "poučený optimista".

   Vymazat
 5. Rusko rozbije americký tiskový lis! https://www.youtube.com/watch?v=IzXIHfMeAkA&t=212s
  Neuvěřitelné! Rusko našlo "Achillovu patu" Spojených států. https://www.youtube.com/watch?v=tVMv6Pbz3QoBřidlicová ropa může zkrachovat a Rusko nakoupí zpět akcie společností v těchto polích za penny. A všechno bude nishtyak. Coronovirus bude klesat.
  Božský Otče, náš nebeský odejme nečistého od nás ve jménu Otce a Syna a Ducha svatého AmenZápad je klamný, oboustranný, s dvojím měřítkem a velmi agresivní! Více zabijáků! Kdo zničil Irák, Sýrii, Libyi, Afghánistán a Jugoslávii ??? Krvežíznivé USA a koalice! Miliony lidí zabily, zničily jejich domovy, města, ekonomiku! Vyhodili tyto země zpět o 50 let! A kolik lidí tam mentálně a fyzicky zmrzačilo ??? Za to musí být zodpovědné USA, Německo, Francie a Británie! A vezměte to! Jsou to zabijáci a ničitelé! Nebe je jistě potrestá! Na tomto darebném pozadí západních zemí vypadá Rusko jako anděl, samotné Rusko je laskavost, Rusko je přímluvce! Světový řád se jednoznačně změní! Rusko se změnit, někdo chce, nebo ne!
  Šiřte! Celý svět byl podveden! Politici USA a Číny utajili informace, Američané pro peníze, Číňané, aby se zachránili! Co věděla Evropa? Co vědělo NATO? Zrada spojenců tíží dvojnásob! Že Vám to Pražská kavárna dosud neřekla? Že Vám Babišova média zatajují informace?
  https://www.youtube.com/watch?v=eNwDtAw3b0Q

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom brzděte, nic není tak černobílé, jak píšete (a mluvící hlava na "MaP" říká):
   a) jenom bůh ví, komu dnes patří tzv. "ruské" těžařské společnosti, pochybuji, že dnes patří Rusku!,
   b) USA i Čína (ale i Rusko) jsou dnes ryze kapitalistické (imperialistické) země, jeden za 18, druhý bez dvou za dvacet!
   c) koronavirus se prý objevil v Itálii již v říjnu 2019 - viz italský expert https://www.arfa.cz/to-snad-ne-koronavirus-se-objevil-v-italii-drive-nez-v-cine-priznava-predni-italsky-profesor-je-italie-ohniskem-svetove-epidemie-koronaviru/#.Xnt3A4hKjcs

   Vymazat
 6. Průser je stejný pro lidi, ať žijí v demokracii nebo ne. Je to válka s nejmenší potvůrkou, kterou nevidíme a je agresivní a nemá smilování. Jde nám o život. Proč se musíme my lidi místo spolupráce mezi národy navzájem podezřívat a osočovat ze záměrné infekce. Vždyť to odnesou stejnou měrou i velmoce. To nemá logiku, ten co by vypustil Džina z láhve, by musel být šílenec. Proto prosím, nemávejte červenou mueltou býkovi před nosem, dopalo by to ještě hůř. Čeká nás maraton, tak šetřme energii.

  OdpovědětVymazat
 7. Vůbec nezávidím Di Blasovi starostovy starosti. Je zodpovědný za městečko s obyvateli v rozsahu Čech, namačkaných na ploše cca Prahy a okolí. Nedovedu si představit okolo každého bezkontaktní okruh 6ti stop. Na roušky se u nich nehraje. Nechci být špatným prorokem, ale zvládnout tuto infekční tsunami se dá pouze zázrakem. Držím palce Americe 🗽 , stejně jako Asii ⛩️ a samozřejmě Evropě.🗼

  OdpovědětVymazat
 8. Včera jsem krátce poslouchal rozhovor Lucie Výborné s Řezníčkem (bývalý korespondent ČT v USA), ze kterého jsem pochopil jediné. Totiž, že pan Řezníček asi žil v nějaké jiné Americe (asi v okolí Bílého domu), nebo tam nikdy nebyl mezi normálními lidmi. Nejvíce mě rozesmálo jeho tvrzení, že když Američan dostane za úkol čtyřbodový program, tak jede ukázněně podle něho a kromě písmen A, B, C a D si splní i bod E. To prosím někdo říká v době, když si Američané dovolují jezdit na křižovatkách na červenou, skupují ve velkém zbraně a vylupují za bílého dne prodejny, zkrátka kašlou na pravidla i na nová nařízení v souvislosti koronavirusem. Ten bordel už nespasí ani kdyby z Číny odvezli veškerou produkci zdravotnického materiálu a připravili o něj zbytek světa. Řezníček asi nepopisoval normální Ameriku, ale popisoval nějakou scénu z Holywoodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vono se už i v Německu vstupuje na přechodu na červenou. To dřív neexistovalo. Je to asi důsledek globalizace a možná i migrace.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.