Reklama

úterý 10. března 2020

Jan Vítek: Putinova odplata

Jan Vítek
10. 3. 2020  VašeVěc 
Vměšování do politického života jiných zemí a změny režimu se vyplácí. Jedním z mnoha důkazů je puč na Ukrajině, kterým byl svržen demokraticky zvolený po Rusku šilhající president Viktor Janukovyč a moci se chopil proamerický Petro Porošenko.

„Byla to naše nejlepší investice,“ pochvalovala si Hillary Clintonová, tehdejší americká ministryně zahraničí. „Za půl miliardy dolarů jsme získali celou zemi.“

Podle šetření Profesora Dov Levina z institutu Politiky a strategie na univerzitě Carnegie Mellon Spojené státy se pokusily ovlivnit volby anebo způsobit změnu režimu v osmdesáti jedna zemích a Rusko v třiceti šesti. Zdá se vám to málo? Máte pravdu. Je to zatraceně málo, protože Levinův výzkum končí rokem 2000. Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 dostalo americké vměšování křídla, zatímco Ruská Federace na ně neměla, protože čelila tsunami hospodářské a sociální krize umocněné dramatickými politickými změnami.

Za obojí do značné míry vděčí Spojeným státům, které podporovaly divokou privatizaci a postavily se za muže, který ji způsobil, Borise Jelcina. Když v roce 1996 Boris neměl šanci na znovuzvolení, ale nutně potřeboval zvítězit, aby nebyl souzen za vojenský útok na ruský parlament, rozkrádání národního majetku a korupci, Washington mu poslal svoje nejlepší odborníky na volební hejble a kejkle a zaplatil celou jeho kampaň. Navíc přiměl Mezinárodní měnový fond, aby přiklepl Rusku půjčku 10.2 miliard dolarů, druhou největší v historii této instituce. New York Times tehdy napsal, že má „sloužit k podpoře Jelcina v červencových volbách.“ Injekce přišla v pravý čas a zabrala. Ekonomika se na chvíli zmátořila a Jelcin vyhrál druhý mandát s náskokem třinácti procent. Výprodej ruského nerostného bohatství a rozkrádání státního majetku mohlo pokračovat.

Koncem roku 1996 John F. Tefft, americký velvyslanec v Moskvě, zvedl ruce k nebi a prohlásil, že bez americké pomoci „bychom viděli podstatně jiné Rusko nežli nyní.“ Tefft byl kariérní člen ministerstva zahraničí. O Rusku nevěděl moc, ale radil se před odletem mimo jiné s uznávanou znalkyní ruského impéria, příští americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, rozená Marie Jana Korbelová, která zastávala (a zastává) názor, že Rusko má v podzemí příliš mnoho drahokamů na jednu zemi, a mělo by se o ně podělit. Tefftovi se zamlouvalo Jelcinovo Rusko, které během jednoho desetiletí přišlo o klíčová odvětví v průmyslu, ztratilo víc jak třicet procent svého Hrubého domácího produktu, prošlo šokovou terapií, prodělalo několik záchvatů inflace a trpělo epidemií chudoby.

Vladimír Putin je ruským carem víc jak dvacet let, a co všechno se za jeho panování ve velké širé Rusi stalo a změnilo. Kde například jsou oligarchové, kteří považovali pomenšího blonďáčka z KGB za neškodného holobrádka a politického zelenáče. Od takového mužika, jakým je Putin, se dá čekat všechno a také na něho všechno shodit. I to, že v Bílém domě sedí Donald Trump, ačkoli vyšetřování, které se táhlo dva roky, mu nic takového nedokázalo. Ale také ho od podezření neosvobodilo, čímž vedení Demokratické strany odůvodňuje obavy, že v listopadových prezidentských volbách se objeví neviditelná ruka pána Kremlu.

Dokonce i Bernie Sanders, politik, který docílil, že dnes se v USA dá mluvit veřejně o socialismu, si přisadil. „Moje poselství Putinovi je jasné: Dej ruce pryč od amerických voleb. Osobně na to dohlídnu,“ varoval z řečnické tribuny ve Vermontu.

Fakt je, že ruský prezident má prostředky a hlavně pohnutky zamíchat Američanům karty. „Motiv,“ řekl Sherlock Holmes, „hraje, milý Watsone, u každého zločinu první housle.“

Kdo se táže, co Putina motivuje, aby se Donald vrátil na další čtyři roky do Bílého domu, četl nepozorně titulek.25 komentářů :

 1. Putinova odplata.

  OdpovědětSmazat
 2. To je směšné jak případný neúspěch ve volbách budou svalovat na Putina. Z politiků se opravdu stali bezohledný nýmandi co veřejně lžou.

  OdpovědětSmazat
 3. noviczech
  ...moc pěkný a poučný článek. Nehledám proč chce či nechce pan Putin, aby se pan Trump vrátil na prezidentské křeslo! Více mne zajímá, že kdo "zavinil", že rozkradené Jelcinovo Rusko je dnes Světovou Mocností, před kterou smekají západní lídři! A myšlenka, NA KOM ZÁLEŽÍ, JESTLI ZEMĚ ČI STÁT PROSPERUJE NEBO NE? Máme se lépe, než za bývalého režimu, ale jen do té doby, než zjistíte, že přijde malý problém, který se balí na větší a ještě větší, protože nějaký úřad je zkorumpovaný! Zjistíme, že jsme ostříhání, že si ani neprdnem, jak se říká. Není voda? České lesy udělali za 15 let X miliard zisku a za dalších 7 let třikrát více miliard! A lesy jsou průsvitné! A další a další problémy a kdy budou v České zemi "padat hlavy"? Pan Babiš velmi krásně radil ministrů zdravotnictví, ..řekněte kdo vám dal informací a třikrát mu to musel říct, než trefili viníka! NAUČME SE TO VŠICHNI A BUDE MÉNĚ ZLA A PODVODŮ V REPUBLICE!

  OdpovědětSmazat
 4. A víte, že Žižkovi vypíchli oko?
  Takovým článkům se říká : "Objevili jste Ameriku", i když lze pochopit, že mladší ročníky s menším vrásněním šedé hmoty a ještě jejím zatížením polopravdami, nepravdami, demagogií a nesmysly, nemají mnoho množností se k takovýmto informacím dostat, či najít si čas je najít a logicky promyslet, když "důležitější" jsou skupiny na sociálních sítích, všelijaké nové aplikace pro mobily a taktéž počítačové hry.

  OdpovědětSmazat
 5. ....s uznávanou znalkyní ruského impéria, příští americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, rozená Marie Jana Korbelová, která zastávala (a zastává) názor, že Rusko má v podzemí příliš mnoho drahokamů na jednu zemi, a mělo by se o ně podělit.

  Jj, tak jako se dělí o své zdroje USA, která si je šetří a krade je ve vojensky slabších zemích po celém světě ve kterých předtím organizuje převraty státní moci eventuélně se samy stávají vojenskými agresory!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslel, že Madlén řekla celkově, že by se Rusko mělo podělit o svoje nerostné bohatství se Západem(asi zadara). Rozhodně Krvavá Madla neočekávala, že by to bylo dobrovolně. Ostatně Rus by na to zřejmě dobrovolně nepřistoupil!

   Smazat
 6. A Německo se chtělo též na dělení podílet.

  OdpovědětSmazat
 7. Ano, Car byl, carem. Stalin byl po něm taky sovětským carem. Chrušťov, Brežněv,Gorbačov, Jelcin, Putin, to všechno jsou pro Rusy carové. Oni uznávají nad sebou autoritu, jedno, jestli feudální, komunistickou, či kapitalistickou. Vláda? Na prd! Pro ně je důležitá osobnost ve vedení státu a za tou jdou. M.R.

  OdpovědětSmazat
 8. USA byly a jsou vedeny lidmi, kteří si asi mysleli a myslí, že v zahraničí sídlí potomci Apačů, Siouxů, Komančů a pod.. Které je možno beztrestně podvádět, vyvražďovat, okrádat o nerostné bohatství, půdu a vlast. No a pak přijde někdo, kdo je schopen oplácet stejnou mincí. Vyfoukne jim už rozpracovaný Krym, způsobem, že si museli připadat jako troubové. A stačilo použít historku o zelených mužíčcích. Mimochodem mnohem vtipnější než nasazení ohnivé vody, železného oře a nějakých těch masakrů původního obyvatelstva. Ve finále už ani neví, kdo jim tam ty volby vlastně organizuje, kdo pak to od nich asi zase okoukal ?.

  OdpovědětSmazat
 9. V ohlasech na ruskou vnitřní politiku trochu zanikla jedna část Putinova poselství, kterou bych rád připomněl: „Jsem přesvědčený, že nastal čas k vážnému a přímému dialogu o základu a zásadách stabilního světového řádu. Rusko je otevřené k dialogu… „.V zápětí (17.1) vystupuje z politického hrobu N. Sarkozy s (pro něho) neuvěřitelným návrhem vytvořit novou alianci Evropy a Ruska. Navíc šéfka MMF ohlašuje (18.1.) návrat světa do velké recese. Jak se vzácně shodují Děljagin s Chazinem, velká krize může být spuštěna vlastníky světa už na podzim – cca 2-3 měsíce před Trumpovou volbou, kterou by měla narušit. Času není tedy rozhodně nazbyt. Tím je vykolíkováno hřiště pro budoucí „Jaltu 2.0″ a revizi dolarového systému Bretton Woods, které by měly následovat po Trumpově druhé volbě prezidentem USA.

  Mějme stále na paměti, že to nejsou jednotlivé státy, či aliance, které stojí na opačných stranách bojové fronty, ale že svět (de facto unisono!) stojí ve válce proti korporacím a 1% vlastníků světa. Jedinou možností je sebrat jim jejich hračku – dolar a to, čím je podložen. Blízký Východ a jeho ropná naleziště. A to se i velmi pravděpodobně stane a zásadní snahou RF je, aby se tak stalo bez vojenského konfliktu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DOVOLUJEME SI UPOZORNIT CTĚNĒ NAŠE PUBLIKUM,

   źe o tom co se bude dit s dolarem bylo rozhodnuto 29.3.2019 bankstery tj skutečnou vládou světa a NEBYLO to prozatim odvoláno.
   apsal o tom web PROTIPROUD v překladu zahraničniho článku,který však byl sepsán tak mazaně,že i když si ho přečtete nebudete rozumět jak se to každého z vás dotkne.
   Za to byl web Protiproud tak cenzurován, jak jen to šlo!
   USA president uprosil ty gaunery,aby ten krach odložili na termin 1.1.2022 po jeho zvoleni!
   Tak se na to můžete, prozatim všichni těšit a možná to i na tom webu najdete "vo co tedy de"!

   HVzV

   Smazat
 10. Tak nějak tady chybí ti křiklouni typu, Rusové mají dřevěné zbraně, Potěmkinovy vesnice, je to obr na hliněných nohách a už si ani na ty další výblitky nevzpomenu. Dříve tu vesele perlívával nějakej Radosta, už neperlí. Poslední dobou tu zase opruzoval Indický běžec, proti Radostovi to je jako žák inkluzivní školy, proti profesorovi vysoké školy. Ale už i ten běžec moc neběží, spíše jen tak tak brkavě klopýtá, žádná škoda, spíše naopak. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechny zachvátil koronavir!

   Smazat
  2. Běhavý Ind věří teorii, že koronavirus lze šířit po interfernetu obdobně jako computervirus. Proto snížil aktivitu, aby se náhodou nenakazil.

   Smazat
 11. Jak řekla Albright, Putin je sice chytrý, ale opravdu velmi zlý, zlý člověk. Nedivím se jí, přinesl hluboké sklamání v nastoupené cestě budování demokracie v Rusku. Madeleine je bytostná demokratka, ta přerušení cesty Ruska k skutečným demokratickým liberálním hodnotám bere jako svou osobní porážku. Takto se musí smířit pouze s demokratizací Srbska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Voni jsou nějakej chytrej.

   Smazat
  2. 13:35, já vím ;)

   Smazat
  3. Jen mi vrtá hlavou, že ji nikdo a nejen na Balkáně, ale mezi myslícími lidmi neřekne jinak než "balkánská řeznice". To, když tam byla nějaká ta nouze, tak vedla výsek masa? - Asi ten, kde porcovali mladé Srby a Srbky a také 2 české studenty a jednu studentku na orgány na transplantaci západním demokratům. Kolik ji asi taková řezničina hodila?
   Kdypak bude v Haagu zasedat mezinárodní soud, který by aspoň vyjádřil nelibost nad řeznickou činností svých přátel? A že to byli tzv.lidé, co tam poráželi jiné jako dobytek a že to prováděli tvorové horší než dobytek? Paní del Ponteová o tom napsala, ale ta kniha je v trezoru!!! Té paní se z té pravdy udělalo zle, že přímo prchla z "centra pseudospravedlnosti".

   Smazat
  4. 17:25, C.d.Ponte napsala knihu o srbských válečných zločincích, ale mezi jiným popsala podezření, že na Kosově docházelo k únosu lidí, které pak v albánských nemocnicích spracovávali na orgány. Kniha je v prodeji, nedávno jsem to někde viděl. Takže myslím, že je i přeložená, anglický originál je běžnější

   Smazat
  5. 🍷🍷🍷🙌💰💰💰

   Smazat
  6. Ad 17:25. A že by opomenula C.d Ponte válečné zločiny USA, bombardování civilní zástavby měst a zejména válečné zločiny kosovskoalbánských vrahů??? A byly souzeny válečné zločiny chorvatských žoldnéřů, pohrobků fašisticko-nacistických Ustašovců? Jakpak se náš stát a soudy starají o odhalení pravdy se zmizením 3 studentů na území Albánie/Kosova? Jo, kdyby nšjaký bezdomovec u nás "ukradl housku na krámě", to by bylo soudně-policejní pozdvižení, ale vraždy výběru zdravých lidí na transplantaci orgánů, to je OK - prostě demokracie "jak vyšitá" z hitlerovských
   (k)análů!

   Smazat
  7. M.O. získala nemalý podíl akcií
   ☎️📲 na osvobozeném území bývalé Jugoslávie. Nic není zadarmo.

   Smazat
 12. Připomenul, že Donald Trump je toho názoru, že do prodloužené smlouvy je třeba zapojit nejen Rusko, ale také Čínu, stejně jako i všechny „potenciální hrozby“ ze strany zbraní příští generace.

  A jaksi zapomněl na jaderné státy: VB, Francii, Indii, Pakistan, Izrael, KLDR a myslím si, že něco má i Saudská Arábie, ale to je "tajné".

  OdpovědětSmazat
 13. https://pravyprostor.cz/z-blogu-vox-populi-svedsko-bude-prvnim-evropskym-chalifatem/
  https://www.email.cz/web-office/n8EfWHG1U_kS0ljEiQxtf0C195rGfUjkJ245Cd42SAAb0Tk596bHWTUIP9LBFMvefCBX6sg/Zeme__kde_poslanci_nemaji....doc

  OdpovědětSmazat
 14. Hillary :za půl miliardy jsme získali celou zemi. To s námi to měl západ ještě jednodušší. Stačil jeden rackujici jidáš.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.