Reklama

neděle 29. března 2020

Jaroslav Bašta: Infekční snění

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
29. 3. 2020   PrvníZprávy
Karanténa doprovázející současnou pandemii zasáhla do životů nás všech. Vytrhla nás ze zaběhaného rytmu našeho bytí a způsobila to, nač posledních třicet let skoro nikdo neměl čas – zpomalit a zůstat chvíli jen sám se sebou.


Jde o vnucenou duchovní terapii, která ve svých důsledcích vypovídá o tom, co se skrývá pod těmi maskami, které normálně nosíme. Taková už je povaha každé vážné krize, že odhalí, kdo vlastně jsme, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Výsledek neznamená žádné překvapení. Slušní lidé pochopili, že to základní, co mohou udělat v šílených podmínkách letošního morového jara tkví v jejich ohleduplnosti k ostatním (a vlastně k sobě). Mají-li sílu a možnost, snaží se pomáhat ostatním. Třeba šitím roušek. Většinou se snaží nemyslet na věci číhající za obzorem nejbližších týdnů, na starosti, krev, pot a slzy, které je potom čekají. Když sleduji záplavu vtipů, které se v poslední době objevily, musím konstatovat, že jejich množství si nijak nezadá s rokem 1968 či obdobím Protektorátu.

Přiznám se, že mě trochu dojal příběh z Facebooku, v němž si majitelka květinářství na malém městě po nuceném uzavření obchodů si na síti stěžovala, že je jí strašně smutno, když se dívá na své krásné řezané květiny, které v zavřeném krámu zvolna vadnou. Tak se rozhodla je přinést a darovat každému, kdo bydlí poblíž a má zájem. Lidé se ozvali, ona se prošla a rozdala je. Myslím, že největší radost udělala nakonec sama sobě. Ten její příběh má obecnou platnost a my všichni se budeme muset znovu naučit ten prastarý příběh logiky daru obsahující pradávnou trojnásobnou povinnost dát, přijmout a vrátit.

V dobách krize, bohužel, platí, že poměry dokážou z lidí vymáčknout také to nejhorší, co se v jejich nitru skrývá. U nás jsme těch, kteří se cítili být povzneseni nejen nad ostatní, ale hlavně nad zákony, včetně přírodních, měli nadbytek už v době předinfekční. Nakonec zaplnili skoro celou Letenskou pláň. O to víc prudí v době krize. Nejhorší je, že se teď s námi začali dělit o své sny.

Koronavirus považují za báječnou příležitost, jak zbohatnout. Primárně na tom, že virus čistě biologicky odstraní neproduktivní vrstvy obyvatelstva, takže se výrazně sníží náklady na sociální zabezpečení a zdravotnictví. Zároveň se oživí trh s nemovitostmi a vytvoří se další prostor pro migrační byznys. Velmi je inspiroval příklad firmy Diag Human, která zažalovala český stát kvůli fiktivnímu ušlému zisku. Soudí se skoro 30 let pro poškození dobré pověsti a je dosti úspěšná. Ozvalo se již několik právníků a politiků, kteří zažalovali Českou republiku nejen pro objektivně vzniklé škody, ale hlavně kvůli ušlému fiktivnímu zisku, o nějž některé firmy údajně přišly vyhlášením mimořádného stavu a karantény.

Celé se to po právní stránce opírá o názor, že ochrana zdraví a životů lidí v důchodovém věku má nižší hodnotu než budoucí zisk poškozených firem. Právníci a politici vycházejí z předpokladu, že koronavirus se chová dle principu sociálního darwinismu a eliminuje pouze slabé a nepotřebné kusy. Pro všechny ostatní představuje pouhou slabší sezónní chřipku, takže razantní vládní nařízení jsou vlastně nezákonná. Za takový názor by se styděla i vyhladovělá hyena.

Myslím si, že o chorobě COVID-19 zatím víme příliš málo. Ale všichni pseudooptimisté by si měli všimnout, že napadá imunitní systém člověka, takže ten pak umře na něco jiného. Trochu mi to připomíná situaci, v níž by se virus HIV nešířil pohlavním stykem, ale kapénkovou infekcí. V takovém případě nemusí být věk rozhodujícím faktorem.

Zkrátka, v době krize se nakonec ukáže charakter jednotlivých lidí, ale také institucí. Všímejme si tedy jejich slov a počínání a dobře si ho zapamatujme. Bude se to hodit, až budeme rozhodovat o budoucnosti své a svého státu.

13 komentářů :

 1. Dnes daleko více než dříve K. Čapek 1938: "Kdo byl slušný, slušným zůstává i dnes. A kdo byl bezcharakterní dřív, zůstává bezcharakterním dnes". A že nemálo lidí odkopalo dokonale svůj charakter v současné krizi a místo pomoci jen podráží stát a občanskou společnost, rozeštvává, pomlouvá a vyráží jako hulváti na steč proti státu. Opopolitici si myslí, že svým zločinným spolčením proti občanům odstaví Babiše et al. od vlády a že budou moci zase "svobodně" a dle svých potřeb rozkrádat stát a majetek druhých občanů, jak činili více jak 1/4 století.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V příštích dnech se dozvíme kde je pravda. Jestliže z polí zmizí řepka a zemědělci začnou pracovat na tom, aby uživili národ, a nebyli jsme závislí na dovozu, bude vše v pořádku. Ale jestli že zemědělci začnou kašlat na národ a bude jim přednější zisk z řepky, ze které bude dražší derivát než z levné ropy, bude vše jasné.

   Vymazat
  2. Mnohde ani nemusí řepku likvidovat, na to stačí stáda myší, právě se bude rodit nová generace a pak každých 6 týdnů další nárůst ne na druhou, ale na třetí! Proč set obilí? Pro myši, chráněné zelenými. Proč kácet smrky, napadené kůrovcem, chráněným zelenými. Proč bojovat proti koronaviru, určitě je už zařazen mezi chráněné zase zelenými. A to je jen jedna garnitura velezrádců lidstva, přidejte si k nim válečné teroristy, všechny ty masové vrahy, vedoucí obchodní války, vyhlašující sankce, embarga, vyvolávající puče, barevné i šmirglové kontrarevoluce, okupující cizí země. Jen blb či blázen může pochybovat, že i koronavirus a dnešní pandemie nejsou jejich dílem, stejně jako tzv. migranti. Kdo dnes nejvíce řve touhou po penězích? Lidé, nebo kapitalisté. Kdo se chce obohatit na úkor pracujících a plátců daní??? Chcete vědět, jak z velezrádné bryndy namíchané zločinným kapitalismem ven? Přečtěte si komunistický manifest Marxe a Engelse, je z r. 1848 a čeká na své naplnění a tak konečnou lidskou podobu Světa!

   Vymazat
 2. Nutno žalovat koronavirus, ten za to může.
  Dále se člověk dočítá:
  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/638966/seniorka-z-domova-duchodcu-u-havlickova-brodu-zemrela-armada-tu-pomahat-nechce.html

  Když má česká armáda povinnosti jinde, nemůže pomáhat doma!!! He?

  OdpovědětVymazat
 3. Celá ta opatření stojí za hovno. To musí potvrdit každý kdo absolvoval základní školení civilní obrany. A bláboly doktora který byl v armádě a nezná očistu od bakeriologických zbraní je jen hloupá propaganda. Proč se nejedná o potrestání těch, kteří zničili zásoby CO.

  OdpovědětVymazat
 4. Já si dovolím takovou malou skoro úsměvnou zajímavost. Dost chodím na stránku http://www.ymuhin.ru/node/2110/virus-v-malyh-dozah (zde je rovnou odkaz na článek o kterém budu hovořit). A to proto, že zde se propaguje logické myšlení a hlavně často předkládají fakta (podobně jako autor webu Jurij Muchun to dělá ve svých knihách) a informace, ale závěr si může každý udělat nakonec každý sám. Nebo přijmout názor buď autora či diskutujícího. I když s mnoha názory a závěry na tom webu zveřejněnými nesouhlasím, ale od toho to přece je diskuse a proces myšlení, ne? Právě informace, závěry a fakta mi pomáhají se lépe orientovat v některých problémech.
  Dotyčný článek pojednává o koronaviru a Muchin zde klade otázky v Itálii pracujícímu doktoru biologických věd specialistovi na biologii buňky Sigismundovi Mironinovi. Kromě "obvyklých otázek" k viru, pokládá J.Muchin otázku o tom, že tabákový dým by měl do určité míry zabraňovat nákaze koronavirem. Doktor Mironin, byť evidentně nerad, ale přiznává určitou takovou možnost a souvislost (jako pravý doktor), ale zdůrazňuje, že především záleží na celkovém počtu virů vnesených do organizmu. Tabákový dým, podobně jako rýma u dětí, zabraňuje totiž možnosti koronaviru se do určité míry zachytit na plicních buňkách a tím vyvolat nákazu, nemoc. Znovu pro jistotu opakuji, že především záleží na "dávce" viru, která na vás útočí! Při velké dávce vás ochrání jen dokonalý ochranný oblek!
  No a pak čtu za den dva, jen tak náhodou, tady u nás, výzvu ke kuřákům, aby přestali kouřit právě teď v době epidemie. Jistě docela zajímavá "souvislost". A závěry, které se z toho "dají" vyvodit jsou pak také zajímavé.


  A aby bylo jasno, kouření považuji za škodlivé, ať je to celkově jakkoliv s jeho skutečným vlivem na zdraví!! A rozhodně nedoporučuji se na tento "recept" "spoléhat" při obraně před virem. Protože jisté je jen jedno, alkohol v destilátech se dá použít jako skvělá dezinfekce i jen a pouze z venku!

  OdpovědětVymazat
 5. Primulu jako lékař ČSA nás vodí za nos. Dezinfikovat se naprosto tím způsbem jak nám vypráví nelze. Prostě je to normání nákaza a je třeba se chránit jako proti normální nákaze. Beru i ty roušky. Ale proč stát naprosto selhává a spoléhá se, že si je vyrobíme?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověče 21:45, kde jste sebral, že stát se spoléhá, že si roušky vyrobíme? Při "normální" nákaze doporučujete desinfikovat jak? Nebo snad vůbec? Za nos se vodíte osobně, sám?

   Vymazat
 6. BABIŠ A VLÁDA SI TÉŹ VYROBYLI ROUŚKY?

  OdpovědětVymazat
 7. Chtěl bych upozornit na léčení hydroxychlorochinem. Byl objeven před 65 lety a je používám dodnes. Znamená to, že jsou velmi dobře známé jeho vedlejší účinky a možné komplikace při léčbě. Má ovšem zásadní nevýhodu- patenty dávno propadly a není tak možné na něm vydělat desítky miliard dolarů. Určitě je to důvod k minimální informovanosti o jeho použití proti covidu. Dokonce zdejší media tvrdila, že neexistují informace o jeho účinku. Přidává se k tomu i kozervativnost lékařů a sichrování se před omylem. Musím potvrdit, že dám přednost neúplně vyzkoušenému léku před dávkou morfia, která mě bezpečně ochrání před nepříjemnostmi léčení- což je už dnes standart v některých zemí. A hydroxychlorochin má ještě jednu výhodu, většina pacientů je vyléčena za 5-7 dní, takže ekonomické efekty jsou zatraceně velké.

  OdpovědětVymazat
 8. Západní zdravotnictví je podvod století....
  Každý by to měl vědět! Rakovina je ošetřena za pár dní! Rakovina je vyléčena během několika dní podle několika jednoduchých pokynů! Rakovina není onemocnění. To je systémová anomálie. Jakýkoli onkolog vědí o mnoha přírodních produktech, které prokázaly svou účinnost a které nemají žádné vedlejší účinky. Onkologové však nesmí užívat tyto léky. To je celá tragédie. Mnoho lidí zemře marně. Příčinou jejich smrti v Americe jsou onkologové. Leonard Caldwell zdůrazňuje, že tradiční chirurgie, ozařování a chemoterapie jen zhoršují situaci pacientů s rakovinou. Pacient s rakovinou má vždy naději. Bez ohledu na stupeň nemoci rakoviny. Protože jediný člověk, který vás může chránit před rakovinou, je sám. Onkologové vytáhnou z každého amerického pacienta s rakovinou od 300 tisíc do 1, 4 miliony dolarů za období tradičního vyšetření a léčby skalpelem, zářením a jedy. Léčebný postup pro doktora Leonarda Caldwella není větší než 3 až 5 tisíc dolarů. Tradiční onkologie ve Spojených státech uspěla ve 2% pokusů o léčbu pacientů s rakovinou. Dr. Leonard Caldwell léčí rakovinu ve 92% případů. Přihlásit se k našemu kanálu:http://youtube.com/user/glazcol
  Odkaz na toto video: http://youtu.be/83HncFVU51U

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:13, i vy dokazujete, že nebýt hlupáků, zlí by nepochodili. Bohužel.

   Vymazat
  2. Ad 11:13. Větší blbost jsem nečetl. Samozřejmě u zhoubných nádorů platilo dříve i dnes a také i v budoucnu: co lze bezpečně a jednou provždy odstranit chirurgicky, nechť je tak učiněno. Bohužel s takovou suverenitou se nelze vyjadřovat o jiných způsobech léčby a už vůbec
   ne nějakými babskými radami.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.